CACHET dFAIVRE Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 28 November 1929 Vierde Blad No. 21383 GEMEENTEZAKEN. UIT HET PARLEMENT. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. KOORTS HOOFDPIJN RHEUHATIEK ZENUWPIJNEN KUNST EN LETTEREN. FEUILLETON. beimzinnige voetstappen ig van drie leden van het burg. armbestuur. v0]ge van het aan den heer J. P. t verleend eervol ontslag als lid van .^hjk Armbestuur is in dat Collego -jjure ontstaan. (Een zuilen op 1 Januari a.s. twee c! ontstaan tengevolge van de pe- aftreding van mevr. C. P. Brag- poes en den heer J. J. Valent ie evenwel terstond herkiesbaar 'n(]e voordracht wordt aangeboden ure J. P. Mulder: lo. H. P. Veld- 2o. W. C- J. Pera. e mevr. C. P. Braggaar—De Mevr. C. P- Braggaar—De Does; Zitman. ,!ure J- J- Vallentgoed: lo. J. J. tóocd; 2o. M. F. Oostveen. ts moeten worden benoemd 5 leden remissie bedoeld in art. 2 dei- ver- houdende Reglement voor de isie van Advies betreffende de ar en dienstvoorwaarden van het per- in dienst van de gemeente. Aftre- leden zijn de heeren F. Eikerbout, brink, K. Sijtsma, M. G. Verwey en W. Bergers, benevens 5 plaatsver- cde leden dier Commissie waarvoor n de heeren H. Parmentier. J. A. [pvden. mr. A. J. Romljn en J. Val- Vacature Th. M. W. Bergers. fSTELLING VAN REKENINGEN EN BEGROOTINGEN. Commissie van Financiën deelt mede, i geen bezwaar heeft tegen goedkeu- van de suppletoire begrootingen en ige vaststelling van de rekeningen Gestichten Endegeest, Voorgeest ijngeest en van het Openbaar Slacht- over het jaar 1928. eeft den Raad derhalve in overwc- hiertoe te besluiten, waartoe den door B. en W. het voorstel wordt INLEG EN EXPLOITATIE VAN HOOGSPANNINGSLIJNEN. >]ge artikel 11 der voorwaarden, der Ged. Staten aan onze gemeente eheidene vergunningen hebben ver- mor het plaatsen en exploiteeren jgspanningslijnen naar en in de ge- Nieuwkoop, Rijnsburg, Boskoop •dwijk, zulks ten behoeve van dc van electrischen stroom in die ge- worden de vergunningen geacht ;even te zijn, indien niet binnen inden na dagteekening der besluv Ged. Staten door den Raad e<?n ing is ingezonden, houdende dat de lei gemeente Leiden de vergmrnin fer de daarbij gestelde voorwaarden rit. ezien h.i. tegen die aanvaarding iwaar bestaat, geven B. en W. in ing tot het inzenden van die ver te besluiten. iURING VAN EEN BERGPLAATS. e zitting van 9 Mei 1927 werd door ud besloten de naast het perceel Haarlemmerstraat No. 165a gele- jrrgplaats aan L. en W. Kanbier, al- p verhuren tegen den prijs van f. 250 fs is van hen eon verzoek ingekomen de gemeentelijke bergplaats voor fceedschap, welke van de vorenbe- Ibergplaats door een houten schot is p?'den, in gebruik te mogen ontvan- Nen een vergoeding van f. 200 per ppervlakte van de in 1927 verhuurde fcats bedraagt 28.8 M2., die van de voor het rioolgereedschap 16 2 geboden huurprijs van f. 200 is ïemelijk. ■"oolgereedschap kan worden onder- Ti in de zandbergplaats bij de Ma- zoodat ook uit dien hoofde tegen inwilliging van het verzoek geen bezwaren bestaan. De in 1927 aangegane huur loopt telkens van 1 Mei tot em met 30 April d.a.v., met dien verstande, dat zij in ieder geval ein digt op 1 Mei 1938. In verband hiermede is het gewenscht, dat de onderwerpelijke bergplaats wordt verhuurd tot 1 Mei 1930, met stilzwijgende verlenging van jaar tot jaar eveneens tot 1 Mei 1938. VERHURING VAN WEILAND AAN DEN LAGEN MORSCHWEG. Bij raadsbesluit van 20 December 1926 werd aan P. van Rijn, alhier, tot en met 31 December 1929 verhuurd het niet als standplaats voor woonwagens benoodigde gedeelte van het perceel sectie P. No. 245 (thans 1036) groot plm. 1.28.00 H.A. tegen den totalen prijs van f. 192 per jaar. In de zitting van 15 Juli 1929 besloot de Raad o.a. tot den aankoop van de aan grenzende perceelen weiland, tezamen groot 0.80.80 H.A. Aangezien de perceelen één geheel vor men, verdient het, nu daartoe gelegenheid bestaat, aanbeveling hen als één complex tc verhuren De heer P. van Rijn is bereid de geza menlijke terreinen met ingang van 1 Ja nuari a.s. voor den tijd van drie jaren te huren tegen een jaarlijkschen huurprijs van f. 190 per H.A. of in totaal van plm. f. 397. OVERNEMING VAN TWEE STROOKJES GROND. In de zitting van 6 Mei j.l. besloot de Raad kosteloos in eigendom en onderhoud bij de gemeente over te nemen een gedeelte grond ter grootte van ongeveer 2300 M2., gelegen in het verlengde van de Gabriël Metsustraat, de Frans van Mierisstraat en de Jan Lievensstraat. Onder deze over name was nog niet begrepen een tweetal strookjes grond in de Jan Lievensstraat, welke ook voor de doortrekking der be strating noodig zijn. B. en W. geven den Raad in overweging deze strookjes grond mede kosteloos in eigendom en onderhoud bij de gemeente over te nemen. VERLENGING VAN HET VERLEENEN VAN EEN BIJSLAG OP PENSIOENEN. Onder verwijzing naar hun in vorige ja ren gedane voorstellen geven B. en W. don Raad in overweging te besluiten om ook voor het jaar 1930 weer een bijslag op de in die voorstellen bedoelde pensioenen te verleenen, overeenkomstig de thans gel dende bepalingen. VOORSTEL VAN STRALEN. Door den heer Van Stralen wordt voorge steld om in de art. 15 tot en met 19 de woorden „armmeester" en armbezoeker" te vervangen door '„ÈQofclcontroleur" en „controleur." (Van onzen parlementairen medewerker) DEN HAAG, 27 November 1929 Luidsprekers in de Kamer. Gunstige resultaten. Subsidie aan de burger wachten goedgekeurd. Hoeveel films er worden goedgekeurd. Op den keper beschouwd is misschien wel het belangrijkste feit van den dag van heden in de geschiedenis van ons Parle ment het nieuwtje dat er heden gebruik is gemaakt van een luidspreker. Men weet dat er niet zoo heel weinig leden van de Tweede Kamer zijn en ook wel ministers, die op de perstribune haast niet té volgen of volkomen onverstaanbaar zijn. Niet al tijd gewaagt de pers daarvan, uit een soort van philanthropic misschien, maar het loopt soms de spuigaten uit en dan kan men den anderen dag lezen dat me neer die en die zoo zacht of zoo binnens 99. Na 'n tocht, welke heel lang duurde, kwam een dorpje in het verschiet. Op palen waren de hutten en de daken bedekt met riet. Hier en daar waaiden cocospalmen, uit een der hutten hing een vlag. hel was een oude ver sleten zwembroek, Jan lachte toen hij het zag. 100. Eindelijk kwamen ze aan het dorpje, 't gebied van den zwarten vorst, ,,'k Hoop," zei Jan, „dat ik wat kan drinken, want ik sterf bijna van dorst." Toen Jan en Duim in het dorp verschenen, vielen de wilden voor hen neer. Ze betoonden zich onderdanig en bewezen hun groole eer. monds sprak, dat hij niet was te volgen. Vermoedelijk hebben de heeren er met el kaar ook wel eens over gemopperd, wan neer een spreker haast niet te volgen was, maar in ieder geval is de vraag gesleld, of aan dat euvel niet was tegemoet te komen. Het middel lag voor de hand: Bij den Volkenbond gebruikt men luidspre kers, in den Duitschen Rijksdag kent men ze ook al lang, waarom zouden wij die voorbeelden niet navolgen? Maandagmorgen is toen een proef met 'n inrichting met luidsprekers genomen in 't bijzijn van enkele kamerleden en eenige leden van de pers. De proef schijnt bevre digende uitkomsten te hebben opgeleverd, want hedenmiddag was op het spreekge stoelte. naast het bureau des voorzitters een microfoon geplaatst op zoodanige wij ze, dat de eventueele spreker zich geen moeite behoefde te getroosten om in het toestelletje te spreken, hij kon het gewoon weg negeeren. Maar dat verhinderde niet, dat een electrische stroom zijn geluid van de microfoon naar een luidspreker voerde en vandaar met verdriedubbelde luidheid de zaal werd ingeworpen. Er waren enkele dier luidsprekers in de hoeken van de ver gaderzaal opgesteld, wij hadden onder meer hef genoegen er een in onze onmidtielijke nabijheid te hebben en het was werkelijk verbazingwekkend, hoe prachtig verstaan baar alles was. Een spreker als de heer Rutgers van Rozenburg (C.H.) waarvan bij vorige gelegenhedengeen woord was op te vangen, was nu letter woor letter te vol gen en bij andere sprekers deden we de zelfde ervaring op. Geen echo of bijgeluid was er bij te hooren. alles klonk even dui delijk en helder ondanks het gewone ru moer. dat er doorgaans in de Kamer heerschf. Wij hopen dus, dat het bij dez*, proef niet zal blijven en ook de ministers tafel 'n microfoon zal krijgen. Dan hebben we kans 'n man als minister Donner woord voor woord te kunnen volgen en dat lijkt ons puur winst voor alle partijen. De kamer is hedenmiddag voortgegaan met de behandeling van de Begrooling van Binnenlandsche Zaken en zij is begonnen met te stemmen. In den laten middag van Vrijdag was er n.l. nog een. wat wij ple gen te noemen, heibeltje geweest over de subsidies aan de burgerwachten, den land storm en de politietroepen. Uiterst links, speciaal de heer Wijnkoop en de rechter zijde met den heer Duymaer van Twist als woordvoerder, hadden met elkander getwist over de noodzakelijkheid van die instellin gen. waarbij de minister, in navolging van zijn voorganger Kan, had verklaard, dat de subsidieering van die instellingen een goedkoope wijze was om voor onze bin nenlandsche rust te zorgen omdat dilettan ten goedkooper zijn dan beroepsmenschen. De stemming werd daarop, wegens de schrale opkomst der leden, verdaagd tot heden en zij had tot uitkomst dat het subsidie aan de burgerwachten werd goed gekeurd met 53 legen 23 stemmen. Tegen stemmers waren de sociaal-democraten, de vrijzinnig-democraten, de heeren Wijnkoop en Floris Vos. Met zitten en opstaan zijn vervolgens de andere subsidies goedge keurd. Daarop is de Kamer voortgegaan met de verdere behandeling van de Begrooting. Lang is er gesproken over een Memorie- post strekkende om de Kamer te doen in stemmen met dc invoering van een per soonskaartenstelsel bij de volksboekhou ding. terwijl thans veel een gezinskaarten- stolsel bij de Bevolkingsregisters in gebruik is. Van enkele kanten werd daartegen be zwaar geopperd omdat de invoering er van de gemeente weer op kosten zal brengen, waartegenover de voordeelen niet opwegen Miister Ruys heeft daarop de Memoriepost teruggenomen. Over de uitvoering van de Bioskoopwet heeft de Kamer niet lang gepraat. Wel is er gesproken over dc wettigheid van een keu ring in collectief verband, door den heer Rutgers van Rozenburg verdedigd, maar de zaak blijft zooals zij is. Opmerkelijk leek ons de mededeeling van den heer Van der Heido (S. D. A. P.) naar aanleiding van klachten over de keuring, dat van de 8000 films welke de centrale Keuringscommissie onder de oogen heeft gehad, slechts 27 zijn afgekeurd. Dat kan waarlijk nogal schik ken! Nadat hij de afdeeling ..Krankzinni genwezen" de heer Dr. Vos gepleit had voor een betere regeling van de nazorg, is er lang en breed gesproken over de afdeeling werkverschaffing. Wat op dit gebied minis ter Kan heeft gedaan werd door alle spre kers, de heeren Van der Heide (S. D. A. P.), Bakker (C. II.), Hiemstra (S. D. A. PA Dr. Vos (Lib.) en Van Voorst tot Voorst (R K.), ten zeerste geprezen, maar men vreesde voor toeneming van de werkeloosheid en drong er op aan. dat de regeering tijdig maatregelen zou nemen om op praktische wijze den werkeloozen tegemoet te komen. Verschillende middelen werden aan de hand gedaan, maar in het bijzonder werd den minister op het hart gedrukt om bij het uitbesteden van belangrijke werken in de aanbestedingsvoorwaarden de bepaling op te nemen dat de aannemer 'n deel van zijn werklieden zal recruteeren uit de werke loozen. Morgen zal minister Ruys de spre kers beantwoorden RECLAME. Waarom lijden Een enkel VAN heeft een onmiddelijke pijnstillende uitwerking bij PIJNLIJKE MENSTRUATIE Onschadelijk voor het organisme 7130 TOONEELVER. ..ONDER ONS" DELFT. Ter gelegenheid van haar 15-jarig be staan zal bovengenoemde tooneelvereeni- ging een Groote Nationale Tooneelwedstrijd in Tooneel- en Blijspelen in één bedrijf houden in Sept.Oct.November 1930. Inlichtingen worden verstrekt bij den Secretaris II. Houtzager, Koningsplein 67. faseerde vertaling uit het Engelsch pn Mevrouw Belloc Lowndes, door Oswaldi. F-n' Binnen I" Pa9 Eva's verwarde stem. fifcam draaide mevrouw Strain de D ting de kamer binnen. T Raydon lag lang uit, dwars op het Ljf. haliaansche beschilderde bed. puurde, geel zijden sprei lag ver- op den grond, de beddelakens wa- j111 wanorde en daar tusschen lag het gezicht omlaag, zwakjes te brandewijn vroeg Eva op- s^eutel van het wijnkastje J Raydon heeft hem onlangs Wnen". was het fluisterende anl- i- Birtley Raydon maakte op e w^ze> dat zij minder bang S J ;T 7-°o groot, zoo stevig uit, nu a2; zelfs hemel beware J^chelijk! zij zich. met een gevoel •gelijke verlichting, dat hij van te keer had gegaan, Li s onder een van zijn tan- j. waskleinzeerig en misschien plotselinge ongesteldheid Eva haastte zich «naar bed en boog zich over haar man. „Waar is de 9ieutel, lieveling de sleu tel van het medicijnkastje?" Hij mompelde dof iets onverstaanbaars en zij keek hulpeloos om zich heen. „Ik kan niet uit hem wijs worden! O, wat moet ik beginnen?" Zij kwam heel dicht bij Adelaide Strain en zei, instinctief haar stem temperend: „Addie, ik geloof, dat ik toch dokter Dur ham maar moet laten komen?" „Ja, je moet hem maar laten halen", was het antwoord, niet zonder aarzeling, op de halve vraag. Maar een oogenblik later ging zij voort: „En ik zal zien, of de meiden wat warme doeken kunnen verschaffen." Op weg naar de telefoon wekte mevrouw Strain de meiden en zei. dat de kachrl in de keuken moest worden aangemaakt. Toen, na lang wachten en met allerlei moeilijkheden, kreeg zij aansluiting met dokter Durham. Hij was een oude heer en zij kon zijn kor zelige, slaperige stem hooren: „Hé? Wat? Wie is daar?" „U spreekt met mevrouw Strain van The- Mill House. Mijnheer Raydon is plotseling ziek geworden. Hij klaagt over hevige pij nen". en zoo ging zij voort in allerlei bijzon derheden. waarbij zij zijn wagen vlug en nauwkeurig beantwoordde. Zij had verwacht, dal de dokter heel ver wonderd zou zijn, te hooren van Raydon's plotselinge ongesteldheid. Maar hij riep enkel door de telefoon op brommigen toon terug: „Hfet is een plotseling aanval van indi gestie, natuurlijk! Het verwondert me niets, als u me zegt dat hij een groot glas „strandv- gaft" met ijs binnen de twee uren na zijn middageten naar binnen heeft geslagen. Ik moet zeker komen kijken?" „Ik geloof wel, dat het hoog noodig is, dokier. Hij schijnt zich erg naar te voelen en Eva verkeert in doodsangst. „Goed. Zeg maar dat ik kom. Maar toén dr. Durham een half uur later op The Mill House aangekomen, zijn onge- lukkigen patiënt had onderzocht, werd hij van kwaadgeluimd. vriendelijk en heel ern stig. Mevrouw Strain zag een eigenaardige uitdrukking op zijn gelaat komen en een ge voel van koude ontzetting maakte zich van haar meester. Dokter Durham wenkte de beide dames naar de gang. en zich tot de vrouw van den zwaar zieke wendend, zei hij zacht, terwijl hij haar vol deernis aankeek: „Ik vrees, me vrouw Raydon, dat u de moeder van uw man tersfond moet laten waarschuwen." „Och neen. d5t niet!" Eva sloeg haar han den ineen. „Hij kan er toch zóó slecht niet aan toe zijn. dokter? En bovendien zou Birtley hevig schrikken, als ik de oude me vrouw Raydon liet komen." „Volgens mijn oordeel moet u dat toch doen. Ik vrees, dat uw man stervende is." „Stervende!" Hel was een kreet van verzet, dien Eva liet hooren. „O neen. neen!" gilde zij heftig. „Wees u niet beleedigd. dokter, maar toe, laten we naar Londen telefoneeren om den beroemdsten specialiteit dien u kent, en als hij het met u eens is, zal ik mijn schoon moeder laten komen." „Als u zoo lang wacht om dat te doen, lieve mevrouw, zal zij te laat komen om haar zoon nog levend te zien." Met groote, warme vriendelijkheid keek de oude genees heer hei arme vrouwtje aan. „Goed danl Probeer jij aansluiting te krijgen met Howard Crescent, Addie". en Eva, als een opgeschrikt kind, baTslte in een stroom van tranen los, terwijl de dok ter en mevrouw Strain naar beneden gin gen. in de tuinkamer, om zoo mogelijk do twee telefonische gesprekken naar Londen te voeren. In antwoord op de uitdrukking van doods angst, die het gelaat van mevrouw Strain teekende want vragen deed zij niets zei de dokter kort: „Waarschijnlijk voelde hij al de begin- symptomen van hetgeen nu heeft plaats ge had. ik bedoel van perforatie, duidelijker ge zegd doorboring van het darmkanaal, toen hij mij van morgen opbelde. Ik zou u wil len raden, mevrouw Strain, eerst naar de oude mevrouw Raydon te telefoneeren vóór wij probeeren professor Pringle te berei ken." „Pringle?" herhaalde zij. onthutst. Pringle is de beste voor zulke gevallen. Eigenlijk is het volkomen overbodig en nut teloos hem hierheen te laten komen. Maar, al9 het mogelijk onze arme vriendin wat gerustheid geeft, moeten we het natuurlijk doen. U gelooft toch wel. dat zij het consult kan bekostigen?" „O ja zij kan alle9 bekostigen", zei me vrouw Strain op een bijna onhoorharen fluistertoon. Zij maakte zich zelf weer wijs. dat dit alles een droom was, een verschrikkelijke, afschuwelijke droom, en dat zij heel gauw zou ontwaken, om te zien dat alles niet waar was. Maar 't was geen droom. En nog vóór de beroemde specialist of de oude mevrouw Raydon Swanmere kon bereiken, was Birt ley Raydon dood. Tot oprechte bewondering van dokter Durham kalmeerde en suste mevrouw Strain de ongelukkige, verslagen, diep be droefde jonge weduwe en wist zij haar te be wegen naar bed, in haar, Adelaide's kamer to gaan en een sterken slaapdrank in te nemen. Nadat Eva bezorgd was, hielden dokier Durham en de huishoudster over allerlei te nemen maatregelen beraad, hetgeen aan het zwaar beladen gemoed der oude vrouw wat verlichting, ja zelfs rust schonk. „Het is een groot geluk, dat ik den armen kerel nog een kleine veertien dagen geleden gezien heb! Als dal niet het geval was, zou ik de verklaring van overlijden niet hebben kunnen teekenen. U hebt het misschien opgemerkt, maar vóór dien tijd meed hij mij vrijwel. Ik had hem niet gezien ambtshalve bedoel ik natuurlijk in meer dan twee maan den. Het wa9. alsof hij me maar niet kon vergeven, dat ik hem had aangeraden, wat hij ook werkelijk noodig had. een heel streng dieet te houden!" U bedoelt dat. als u mijnheer Raydon niet onlangs gezien had. een gerechtelijk onderzoek zou moeten plaats hebben?" vroeg zij, en in haar stem lag een siddering van akelige verschrikking. „Ja, natuurlijk, dat bedoel ik." Hij zag haar deelnemend aan. Haar ge laat was bleek en diep gerimpeld en de dok ter merkte voor zich zelf op. wat een goede, vriendelijke vrouw zij toch moest zijn. om zoo mee te leven: altijd had hij het Birtley Raydon kwalijk genomen, dat hij zoo kort, zoo ontoegankelijk optrad tegenover die dame, wel is waar de huishoudster, maar toch de oudste vriendin van mevrouw Raydon. (Wordt vervolgd)'„ 4

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 13