Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 27 November 1929 Derde Blad No. 21382 UIT DE RAADZAAL. BINNENLAND. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. FEUILLETON. |geheimzinnïge voetstappen Teel gerucht voor niets I Wederom heeft de Raad getoond onbere- j te zijn. Van de 37 agendapunten i„er32 binnen I'/j uur afgedaan; het tirirt voor zes en men bleef nog in laatste punt zitten! renoemingen leverden anders weinig 'üjkheden op, liepen van een leien dakje; bij de laatste onderwijzersbenoeming co. twee der voordracht gekozen, het geen jouTe dame op de publieke tribune hartgrondig „Goddank" ontlokte, duide- hoorbaarl de laatste punten dan zoo belangrijk ia? Wel neen, doch blijkbaar speelde denkbeeld: wij hebben den tijd den weer een9 parten! beer Manders nam het op voor par- Sere belangen, hetgeen op zich zelf nog elecht niet is, daar de geneigdheid dik- I; groot is om in het algemeen belang licht heen te loopen over zuiver parti- ■e belangen. Maar in dit geval was de Manders er wel geheel naast, zoodat [ielfs door zijn eigen partijgenooten Vol ga in den steek werd gelaten, zelfs den Benjamin van den Raad, mr. ders, die kort na zijn beeëdiging der- re reeds zijn maidenspeech hield. een verkeerde conclusie van den Sehüller, die op zich zelf begrijpbaar traineerde daarop de verpachting van itiggerwerk eenigszins, doch lang duur- it toch niet. Dit in tegenstelling tot de adeling der nieuwe verordening voor rroeger heette „Burgerlijk Armbestuur" ia men tenslotte is blijven zitten! schuld daaryaan ligt geheel bij het van B. en W.; of moeten we zeggen thouder Goslinga? De kwestie wa» dood-eenvoudig. Voor twee jaren nam iii met groote meerderheid een voor- ra Stralen aan, om het B. A. te her in Commissie voor Maatschappelijk «loon en dat moest in de verordening n neergelegd. Twee jaar heeft het daarvoor noodig gehad, mede een van het feit, de wethouder moest rennen, van de legenzin van het B. A. :e naamsverandering. En in plaats het Raadsbesluit, waarover uit den destijds was gesproken, zonder meer voeren, werd heel naief geprobeerd el raadsbesluit te saboleeren, door tus- haakjes den ouden naam te hand- Het deed ons genoegen, dat de Raad r-groote meerderheid van zoo'n klein niet was gediend, dat even klein werd digd met de duidelijke bedoeling te feu den Raad te doen terugkomen op as genomen besluit. Stel eens, dat erslagen partij geregeld aldus han- Dan kon men iedere zaak wel een naai gaan behandelen [n de Raad niet gediend van zoo'n Iwijze als weihouder Goslinga, blijk- mmens B en W., volgde, te betreuren dal de Raad daarop zelf de kluts I kwijt raakte, zoodat meerdere voor- ia in deze materie nog voor den dag «n. Gelukkig werd het beste daarvan idle aanvaard, een voorstel-Wilbrink. den naam bracht op „Gemeentelijke üssie voor Maatschappelijk Hulpbe- 1 einde van den dag was een debat |de wenschelijkheid om eens per week picht le vergaderen, doch terecht werd worpen; het zou de leden der com- al te zeer belasten, li het antwoord van den voorzilter aan l^eer Huurman op diens klacht over de prhiktheid van de Lakenhal-zaal voor rergaderingen bleek duidelijk, dat ook W naar een andere gelegenheid om- 1 Wij hopen, dat zij mogen slagen! DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. RECLAME. 8057 WAARSCHUWING! "toon van deze advertentie geven wij Radag 3 December op al onze goederen i. Korting!!! Het van ouds bekende adres- ÏNMAKERIJ „DE CONCURRENT", HAARLEMMERSTRAAT 62. Proeven met llikkerlichten. Naar het „Hbld." verneemt zal vermoe delijk nog wel een half jaar verloopen al vorens de Ned. Spoorwegen er toe over gaan op groote schaal proeven te nemen I met flikkerlichten bij onbewaakte over wegen. Het betreft hier, zooals men zich zal her inneren, lichten die onafgebroken aan- en uitgaan, ook overdag, waardoor men de aandacht der automobilisten op het drei gend gevaar hoopt te vestigen. Thans ma ken in Utrecht de punten, waar deze lich te® geplaatst zullen worden, een onder werp van studie uit; vervolgens zal aan den Minister een voorstel worden gedaan, terwijl eerst daarna de seinen besteld kun nen woTden Vandaar het betrekkelijk lange oponthoud. Int-usschen is reeds een dergelijk signaal in werking n.l. in Slochteren, tusschen Gro ningen en Delfzijl. Dit flikkerlicht hadden de Ned. Spoorwegen ter plaatse reeds aan gebracht, voordat de Minister opdracht had gegeven tot het nemen der bewuste proe ven. De Minister is dan ook geadviseerd door een Staatscommissie, waarin o.a. ir. H. P. Geesteramis, chef van den dienst van weg en werken zitting had, zoodat het initiatief tot de proefneming, die nu van hooger hand gelast wordt, eigenlijk bij d<t Ned. Spoorwegen zelf is getroffen. DE EUROPEESCHE DOUANE-ENTENTE Het Nederlandsche comité. Sedert eenige jaren werken in het buiten land, onder den naam van Union douanière européenne (Europeesche Douane-unie; co- mité's, die propaganda maken voor plaDnen om het onderlinge handelsverkeer in de landen van Europa, door verlaging van de tolmuren, gemakkelijker te maken. Deze Unie steunt het denkbeeld érm de regeeringen in Europa door het aangaan van een collectief verdrag, tot onderlinge verla ging van de douane-tarieven te doen beslui ten. Deze actie krijgt bijzondere betcekenis door de conferentie, welk in het begin van 1930 te Genève zal worden gehouden, en waarbij het voorstel tot een wapenstilstand in den tarievenstrijd aanhangig wordt ge maakt. Naar men hoopt zal daarop en be raadslaging volgen over een coüastief con tract tusschen de staten om de tarief;®uren te verlagen, zegt de „N. R. Crt.". Sedert korten tijd heeft zich ook hier te lande een comité gevormd om v.ao adhacsie- betuigingen blijkt te geven. Om beter te doen uitkomen, dat men denkt aan een gezamen lijke afspraak tot tariefsverlaging en niet aan de stichting van een tolverbond, waaruit zoo licht gevaarlijke politieke tegenstellin gen met buitenstaanders kunnen ontstaan, heeft men aan het Nederlandsche comité den naam gegeven van Entente douanière européenne (Europeesche douane-entente) Tot dit comité zijn de volgende heeren toegetreden: mr. P. J. Aalberse. D G. van Beuningen, S. v d. Bergh Jr., H. Colijn. E. Heldring, E. H. Krelage, mr. W. M. van Lanschot, ir. A. Plate, mr. dr. L. F. H. Regout, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, dr. M. P. L. Steenbergen, dr. ir. Chr F. Stork, prof. mr. F. de Vries. dr. ir. Th. v. d. Waerden en J. B. Westerdijk. 97. En ondanks het geschreeuw van Duimpje, liepen de wilden harder door, tot Duimpje van de draagbaar rolde, daar hij zijn overwicht verloor. Pats. Hoofd en rug waren zeer pijnlijk en hij had een stijven nek. De Lange schreeuwde tegen de wil den: „jullie lijken stapelgek. 98. ,,'tls niet onze schuld," zeiden de wilden, „we konden u niet goed verstaan, we geloofden dat u harder wilde, en zijn wij er vandoor gegaan. Ge lukkig heeft u niets gebroken; 't zou ons spijten, beste heer ,wij tillen u weer in den draagstoel, gaat langzamer deze keer." HET GESPREKKEN-TARIEF. Vragen van den heer Smeenk. Het Tweede-Kamerlid de heer Smeenk heeft den Minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: Is de minister bereid om, waar uit de beantwoording van vraag 5 en 6 van de vragen, dd. 24 Oct. j.l. door den heer van den Heuvel gesteld, blijkt, dat in verband met de invoering van het gesprekkentarief voor locaal telefoonverkeer over volkomen juiste gegevens betreffende de aantallen ge sprekken beschikt kan worden, mede te deelen, hoeveel locale gesprekken zijn aan gevraagd in elk der gemeenten, behoorende tot het geautomatiseerde net Arnhem en omstreken, in elk der maanden Mei tot en met October van dit jaar? Is de minister bereid het juiste of ver moedelijke aantal districtsgesp rekken in elk dier gemeenten en in elk dier maanden mede te deelen? Is de minister bereid mede te deelen, hoe groot het percentage volgens juiste bereke ning of volgens vermoeden is, waarmede het aantal gesprekken, tengevolge van de invoering van het gesprekkentarief, verge leken met de overeenkomstige maanden van het vorige jaar in bedoelde gemeenten is verminderd? NEDERLANDSCHE VEREEN. VAN VISCHHANDELAREN. SECRETARIS-GENERAAL VAN FINANCIEN. Met ingang van 1 Januari is benoemd tot secretaris-generaal van het Departement v. j financiën jhr mr. A. M. G. van Asch van j Wijck. administrateur bij genoemd departe- ment. Tegen het werktijdenbesluit voor winkels. Onder leiding van den heer Th. J. van El- linkhuizen, van 's-Gravenhage, vergaderde te Utrecht in „Terminus" de Nederlandsche Vereeniging van Vischhandelaren ter bespre king van het werktijdenbesluit voor winkel personeel. en het transportbesluit. De voorzitter gaf in zijn inleidend woord een overzicht der bedrijfsmoeilijkheden, en wees op de noodzakelijkheid om de veTeeni- ging, met het oog daarop, krachtig cn sterk te maken Hij deed verschillende mededee- lingen over aan de regeering verzochte wij zigingen in het werktijdenbesluit, speciaal voor het visch winkel bedrijf. Vermoedelijk zullen deze alsnog worden geregeld. De heer J» N. J. de Booy, adjunct-secretaris Haag- schen Middenstandsbesturenbond. zilte daarna het verband tusschen winkelslui tingswet en arbeidswet uiteen, en wees op de als het ware automatische inschakeling van elk der bestuursmaatregelen, ook in het winkeliersbedrijf. De directe en indirecte :n- vloed van het mede ,per 1 Januari J930, ko mende transportbesluit, raakt in bijzondere mate het vischhandelaarsbedrijf. Na deze rede werd besloten aan da regee ring te verzoeken: uitstel der invoering van beide bestuursmaatregelen, totdat de defini tieve winkelsluitingswet door het parlement zal zijn aangenomen. De vergadering achtte dit uitstel noodig, door heel het land door, zoowel de arbeids- indeeling, als de kwestie van den vrijen halven dag, en den Zondag, lot allerlei on gelijk drukkende branche-toestand m leiden zal. De Middenstand heeft o.a. op het con gres in Den Haag 1927 hetzelfde standpunt ingenomen. Ook achtte men het nooJig, ge let op de inzichten van den opgatoxDn mi nister van arbeid, over art. 135 G.W. Voor Amsterdam namen o.a. de heeren Eijgenraam, Gijs, Riemstra en Saur de toe komstige regeling der plaatselijke organi satie op zich. Voor Leiden de heer Roos. De heeren Jansen. Utrecht en Gijs. Amsterdam, werden in het H.B. gekozen. Voor onder scheidene plaatsen verklaarden zich aan wezige leden bereid om de aclie plaatselijk te regelen. De heer W. Dil Jr.. Den Haag, heeft den bondsvoorzitter, den heer Van El linkhuizen, voor zijn werken in de orga nisatie gehuldigd, waarmede de vergadering instemde. CENSUUR OP SLUITZEGELS. Het Tweede-Kamérlid de heer Wijnkoop heeft den Minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat volgens bestuursmaatregel van den directeur-gene raal der P.T.T. geen poststukken mogen worden verzonden, die voorzien zijn van sluitzegels, welke op de een of andere wijze tegen oorlog en militarisme bedoelen op te treden? Acht de minister dit niet een in breuk op het grondwettig recht der vrije meeningsuiting? Vindt de minister er niet een tegenstel ling in, eenerzijds van regeeringswege aan een verdrag mede te werken, waarin den oorlog in den ban wordt gedaan, en ander zijds dergelijke sluitzegels in den ban te doen? En is de minister van plan de noo- dige orders te geven, opdat deze maatrege len onmiddellijk ongedaan worden gemaakt? VERSPREIDE BERICHTEN. Benoemd zijn tot notaris in het arron dissement 's-Hertogenbosch, ter standplaats Eindhoven mr. H. Ph. M. J. Janssen, can- didaat-notaris te Eindhoven en P J. Steens- ma, candidaat-notaris te Arnhem in het Arrondissement Breda ter standplaats Til burg Chr W. van Dam, candidaat-notaris te Druten en E. J. Hoekx. candidaat-notaris te Tilburg in de plaats van P. W Maas, eervol ontslagen. Benoemd is tot buitengewoon hoog leeraar in de faculteit der wis- en nutuur- kunde aan de rijks-universiteit te Utrecht voor onderwijs in de erfelijkheidsleer dr. J. A. Honing, hoogleeraar aan de land- bouwhooggeschool te Wageningen. Beoemd is tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijks universiteit te Utrecht voor onderwijs in de crystallografie de mineralogie en de petrografie, dr. ir. J. Schmutzer, te Buiten zorg (Ned. I.) De directie van ,,De Tijd" deelt mede, dat dit blad binnenkort, vermoedelijk in de tweede helft van December met een Ochtendblad zal verschijnen. UIT NED. OOST-INDIE. OUD-RESIDENT MEISTER. BATAVIA, 27 Nov. (Aneta) De oud resident, de heer T. A. Meister is benoemd tot adjunct-secretaris van de Zuid-Sumalra Landbouw- en Nijverheidsvereeniging. SABOTAGE. MEDAN. 27 Nov. (Aneta) Op de onder neming Dolokilir is een geval van sabotage voorgekomen. Over een afstand van 500 M. zijn telefoonpalen omgekapt en de dra den afgerukt. Met die draden zijn later de wissels van de railbaan vastgebonden. Het onderzoek had nog geen resultaat. Vermoed wordt dat Inlandsch personeel dat ontslagen was, uit wraak gehandeld heeft. RECLAME. DEN HAAG, ROTTERDAM, Alléén Hofweg 6. Hoogstr. hoek Spui. 7954 friseerde vertaling uit het Engelsch Mevrouw Belloc Lowndes, door Oswaldi. I avond, na het bier en het gemberbier TrvW kan<* le hebben ingeschonken en yeel ijs in 't groote glas te heb- gaat Z1^ °PnicUW ^en 111 tt ibÏi zij het grintpad en j op het grasperk. Daar a wal roer^0(>s' zich rekenschap gevend Lv.J?' boeven gedaan heeft.Dan vouwend, wordt zij zich bewust hing nog niet geworpen is. uS? Z^' ZÖ. naar hal terug- sdD^T het dienblad loopen en den ïet ?roote glas dat daar staat °P het gras, waar zij nu als vast- ku'.f v^ak bij de halldeur. u?'°P dit oogenblik van haar Ull- daar klinkt in de drukkende F* 5eer die hatelijke, die bekende Fw11?7 Ra^don- lV-i. ".v ('l leis over het boothuis. Zii Weer naar binnen en het -^e sal°ndeur wijd openstaat. H niet opgemerkt, toen zij in de V -r het dan vijf minuten of een Zelden? Met een ellendig gevoel van angst loopt zij de deur in en knipt het eleclrisch licht aan. Natuurlijk is er niemand verscholen in de mooie ruime ontvangkamer die zoo weinig gebruikt wordt in de zomermaanden, be halve dan 's avonds, en zij dwingt zich zelf met kracht tot de overtuiging, dat het. dwaas van haar was te denken, dat daar iemand zijn kon. Zonder zich te bedenken draait zij het licht weer uit, en op den tast af naar een stoel schuifelend, zinkt zij neer. buiten adem, alsof zij aan een wedloop heeft deel genomen. Al zou het leven van haar kind er van af hangen, het is haar onmogelijk te zeggen hoe lang het duurt, eer zij Eva's lichten tred in de gang hoort, gevolgd door het ge luid van iets dat uit een kan in een pias geschonken wordt. Maar terwijl zij dat alles hoort, kan zij zich niet langer stilhouden. Adelaide staat uit haar stoel in den donke ren salon op en komt in de hal. „Addie? Ben je nog niet naar boven! Je laat me heusch schrikken! Heb je al dien tijd daar in het donker gezeten?" Mevrouw Strain wendt de vraag met een andere vraag af. „Waar is mijnheer Raydon?" „Hij dacht dat hij wat in het boothuis hoorde. Het i9 zoo vervelend, dat hij dat al tijd denkt 1" Op hetzelfde oogenblik komt Birtley Ray don haastig uit den tuin de hal binnen. Straoogend kijkt Adelaide Strain naar hem Hoe merkwaardig, dien man daar Ie zien staan, zoo sterk. Ten 9lotte keert zij zich om, wendt haar oogen naar den wand met de groene lam briseering, blijft er op staren. Zij ondergaat lichamelijk een gevoel, dat zij nog nimmer te voren heeft doorgemaakt. Het is of haar tenger lichaam in een staat van hevige, in wendige beroering verkeert. Zij verbeeldt zich een stem te hooren zeggen: „Neem dat glas op! Vlieg er mee naar de open deur. Smijt het op den grond! Maar het is, alsof zij die geheimzinnige 9tem niet kan gehoorzamen. Zelfs de macht over haar ledenmalen ontbreekt haar, zij kan geen stap doen. „Ik hoop, dat u er vanavond voldoende ijs in hebt gedaan?" hoori zij Raydon op zijn onaangenamen, bedillerigen toon zeggen. „Ja, u zult vanavond wel ijs genoeg heb ben, hoort zij haar eigen stem toonloos ant woorden. „Mooi!" roept hij luid. En bet groote glas vol gemberdrank van het glas nemend, drinkt hij het achter elkaar tot den laatsten druppel uit. Dan merkt hij luchtig op: „Zeg Eva, je zal wat moeten aanpakken, als me vrouw Strain weg is! Je mag wel goed toe zien. of onze nieuwe keukenmeid altijd vol doende ijs in voorraad heeft; ik heb een hekel aan lauw drinken!" Zijn vrouw geniet nog hij kleine teugjes van haar gla9 limonade met ijs. „Lieve jonge®, 's winters hebben we geen last, dal ons drinken lauw is. Over een paar weken zullen we geen ijs meer noodig heb ben." Adelaide Strain drinkt nu eveneens een weinig ijslimonade Het is al9of haar keel verschroeid, ja bijna dicht zit. Op haar bleek gelaat Hgt een zonderlinge uitdruk king van verwondering en twijfel Zij heeft een gevoel alsof er iets ten eenen male on gelooflijks en onherroepelijks heeft plaats gegrepen.... Maar zou zij het niettemin nóg ongedaan kunnen maken HOOFDSTUK XVI. „Wat eenige uren daarna gebeurde Hoe lang duurde het wel? Eén, twee of drie uren? Adelaide Strain zou het niet hebben kunnen zeggen hoe lang het duurde en dat hoewel zij toch al dien tijd van fol terende spanning en benauwend wachten, waarvan zij zich ternauwernood reken schap durfde geven, klaar wakker had lig gen luisteren vóór er een luid, gejaagd kloppen op haar deur klonk en Eva's ang stige slem zich liet hooren: „AddieI AddieI Sta opl Birtley is verschrikkelijk ziek!" Een paar seconden lang kroop de vrouw in bed onder de dekens, deed alsof ze niets hoorde. Toen ging haar deur open en stroom de het volle licht van de gang de kamer binnen. „Addie! Addie 1" trilde weer de troetel naam van vroeger, de naam dien Eva nooit gebruikte in bijzijn van haar man. „Sta op! Ik sta doodsangst uit! Birtley is zoo ziek. En eindelijk ging Adelaide rechtop in bed zitten. "Was het gekomen, het verschrikke lijke, het afgrijselijke? Eva stormde de kamer binnen en vloog op het bed toe. „Wat scheelt er aan?" vroeg mevrouw Strain op verwonderden toon. „Biriley is doodziek en klaagt over hevige krampen." Iets kalmer voegde zij er aan toe: „Mis schien is hef dwaas van me. zoo bang fe zijn. Mannen zijn zoo kleinzeerig De huishoudster gleed uit haar bed: zij greep haar ochtendjapon en stopte zich zorg vuldig m. Och, dat was toch zeker maar een droom een akelige nachtmerrie, ontsproten uit haar overprikkelde, koortsachtige verbeel ding? Maar neen, helaas: het drong maar al te wreed tot haar door, dat dit geen droom was. Eva greep zenuwachtig haar koude hand: „Luister. Maar van het oogenblik af, dat de deur was opengegaan, had Adelaide reeds dat vreeselijke gekreun gehoord. „Ik denk dat het van dien ijsdrank, na zijjj diner komt", ging Eva voort. „Ik denk het ook". Vreemd, dom kwam haar het eigen ant woord voor. Klappertandend onderging zij even dat vreemde, verontrustende, inwen dige gevoel van daar straks. „Zou je denken, dat wat brandewijn hem goed zal doen?" vroeg Eva angstig „Hij wil dat ik dokter Durham laat halen, maar dat doe ik liever niet in het holle van den nacht als het misschien niet anders is dan een aanval van slechte spijsvertering". Adelaide moest zich geweld aandoen, om te zeggen: „Ik denk, dat het enkel van de slechte spijsvertering is. Ik zal den bran dewijn even van beneden halen. Alles, alles alleen maar uitstel, tijd winnen alvorens in die weelderige1 slaap kamer van benauwenis en doodstrijd te gaan. Ze ging de eetkamer binnen en draaide er het licht op, tegelijk zich herinnerd, dat Raydon eenigen tiid geléden als regel had ingesteld, den sleutel van het wijnkastje te houden hii de sleutels die hij gewoonlijk bij zich droeg Als met lood in de schoenen ging zij weer naar boven en klopte', na een oogenblik wachtens, aan Raydon's slaapkamer. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9