bp Jaargang ZATERDAG 23 NOVEMBER 1929 No. 21379 ICIEELE KENNISGEVING Het voornaamste nieuws van heden. MUZIEK. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN j pis per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar jj-entscbappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere itverlentiên 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend .ijj vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een rniïiimim aantal woorden van 30 [bcasso volgens postrecht Voor evenlueele opzending van brieven llOCts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weet0 IS Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weet „0.18 Franco per post 2.35 portotosten. nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. rgemeester en Wethouders van Leiden: een hel verzoek van. Nozeman om vergunning tot het den van de inrichting voor het be- i van vleesch in het pgreeel Hooge- Xo 71, kadastraal bekend Gemeente d, Sectie D. No. 1-466; H. Gijsman Jr. om vergunning tot itbreiden van de verffabriek in het ■1 Dvars-Bolwerkstraat Nis 13. ka al bekend Gemeente Leiden. Sectie D 13 en 236. et op de artikelen 6 en 7 derHinderwct •en kennis aan het publiek, dat ge le verzoeken met de bijlagen op de arie dezer gemeente ter visie gelegd alsmede dat op Zaterdag, den 7en iber e.k. de% voormiddags te half elf in het perceel Breestraat 125 (Bureau ■meentewerken) gelegenheid zal wor- geven om bezwaren tegen deze ver- n in te brengen, terwijl zij er de chl op vestigen, dat niet tot beroep itigd zijn zij, die niet overeenkomstig der Hinderwet voor het gemeentebe- of een zijner leden zijn verschenen, inde hun bezwaren mondeling toe te A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRTJEN. Secretaris. fcden. 23 November 1929. De architect, de heer Van Nes nam aller eerst het woord en wees op de tegenstelling tusschen ruim 350 jaaic geleden en nu. Toen legerden hier de Spaansche legerscha ren en spr. vermoedt, dat burgemeester Van der Werff in die dagen vaak in deze rich ting gezien zal hebben of het water nog niet den gehaten vijand kwam verjagen. Thans wordt op deze plaats wederom in den grond gegraven, doch aller hoop is er nu op gevestigd dat het water er vandaan zal blij ven, zoodat de burgers hier droogvoets zul len kunnen wandelen. Op één punt van overeenkomst hoopt spr. evenwel en dat is, dat het werk hetwelk hier thans wordt verricht, voor de stad een even groote beteekenis zal mogen zijn als het be leg van 157-4- met dit verschil .dat haar be teekenis eene zal zijn van rust. vriendschap en vooruitgang. Tenslotte dankte de heer Van Nes, mr. Van de Sande Bakhuijzen, èen als burge meester èn als voorziter van den Leidschen Hout, én als persoonlijk, warm voorstander van dit wandelpark, voor de bereidwillig heid om den eersten boom te komen plan ten. Hij hoopte spoedig in staal te zijn dozen eensteling door vele te laten volgen en be sloot met den wensch, dat wat nu nog de Leidsche Twijg zou mogen heelen, spoedig zou uitgroeien tot den echten Leidschen Hout. Lc- burgemeester, hierop het woord verkrij gende, zeide den heer Van Nes dankbaar te zijn voor de uitnoodiging den eersten boom te komen planten als symbool van de ver bintenis tusschen dit park en de burgerij. In het bijzonder dankte hij ook den ar chitect voor den velen arbéid hier in het af- geloopen jaar verricht. Er is inderdaad hard gewerkt, al waren de resultaten dan ook niet voor het oog der buitenwereld zichtbaar Heel wat moeilijke problemen zijn er opgelost moeten worden, heel wat methoden toege past om dit polderland geschikt te maken voor bebossching en alles zoo te regelen dat geen overlast kon worden ondervonden* van het polderwater. Dit alles h.eeft aan de ar chitectuur zware eischen gesteld; trouwens ook de uitvoering kostte v/el hoofdbrekens, daar er slechts met een kleine groep arbei ders gewerkt is, die bovendien geen vak lieden waren. Spr. verheugde zich evenwel over de goe de resultaten, welke dit systeem van werk verschaffing heeft opgeleverd; niet alleen dat er goed werk is verricht, maar er zijn ook vaklieden gevormd. Deze medewerk zaamheid van Leidsche werkeloozen is ook volkomen in overeenstemming met den wensch van den stichter, dat de gemeente zelve zich zou beijveren om dit kostbaar be zit te verwerven. Spr. dankte daarvoor de arbeiders en verzekerde hun dal het nage slacht er hun dankbaar voor zal zijn. Op hoe hoogen prijs spr. het overigens stelde in zijn hoedanigheid van burgemees ter den eersten boom te mogen planten, lie ver had hij de spade gegeven aan den man, wien geen moeite te veel is, waar het den Hout betreft en die de geheele intelleelueele leiding op zich nam, den heer B. F Krantz, wien spr mede namens den heer Bosman den bartel ijken dank overbracht van het be stuur der stichting. Dat bestuur aldus spr. is met de uitvoering van een ge deelte der plannen begonnen in de hoop en het vertrouwen dat dan voldoende geld binnen zou komen om binnen afzienbaren tijd het geheele plan te verwezenlijken. He laas, die hoop is ijdel gebleken, want de stroom van geldelijke bijdragen is steeds tra ger gaan vloeien Wanneer de Leidsche bur gerij prijs stelt op een groot boch, zal zij die per in den zak moeten tasten. Van harte hoopte spr. dal dit het geval zal zijn, nu dezer dagen de resultaten in den vorm van de beplanting ook van buitenaf waarneem baar worden en hij besloot met een krach tige opwekking om zoo veel en zoo spoed mogelijk den penningmeester met bijdragen te verrassen teneinde den aanleg van dit wandelpark te bespoedigen. Daarna weTd dè eerste boom, een balsem- populier, in den grond gezel en bedolf de burgemeester de wortels met aarde. DE BIOSCOPEN C a s i n o-T heater. Lén van die ge heimzinnige rijns, die steeds vode za.en zul len trekken is z^ker „De Apache uit den Kattenkelder", die deze week in het C&sino- theater loopt. Len fiim, die ieder in een angst- en huiveringwekkende spanning noudt in een verhaal vol geheimzinnigheden van dreigbrieven en bevelen, waarvan de afzen der „onbekend" is en waarvan de identiteit door niemand gegist kan word.-n. 't Vreemde ervar. is wel, dat die opdrachten dan ge geven worden aan een millionairszoon, die geprest wordt groote inbraken te plegen, daar anders zijn leven ermee gemoeid is. Daarbij komt nog, dat de detective, belast om deze geheele zaak tot ontmaskering te brengen, zelf één der grootste rollen in de affaire vervult en zoodoende geen ophelde ring volgt. Ieder verkeert in een hooge spanning, omtrent de oplossing van dit moei lijke probleem en het lijkt ons ter wille van die spanning beter geen fijnbsschrijving van dit buitengewone verhaal te geven. Geen cogenblik dwalen des toeschouwers gedach ten af. ondanks de geweldige lengte van de film. Wij durven een ieder op te wekken deze. week het Casino-theater met een bezoek te vereeren. C i t y-T healer. In het Gity-theater draait deze weck een programma vol ver scheidenheid. Twee hcoldiijns van verschil lend genre, doch van buitengewone kwali teiten worden er deze week vertoond. Die veer de pauze, „De Jantjes op stap", is er een, waarin de groote komieken Karl Dane en George K. Arthur de hoofdrollen vertol ken op een manier, die de geheele zaal aldoor in een lachbui weet te houden. De kcstelgke inhoud en tekst zjjn zeldzaam en in staat den meest zwartgalligen pessimist van de onaangename stemming, waarin hg verkeert, te verlossen. Kortom, een film, die in alle opzichten geslaagd mag heeteni Het journaal en een vermakelgke twee-acler, waarin de bekende kinderspelers(sters) van d? Metro-Goldwyn plus de even bekende honden optreden. Na de pauze een film. waarvan het scena rio is geschreven naar het beroemde boek dat juist hier ter stede is uitgegeven van Thomston Wilder, getiteld: „De brag van San Luis Rey". met in de hoofdrollen bekende sterren als Lily Damita, Raquel Tor res, Don Alvarado en Ernest Torrence, die den toeschouwer volledig weten te boeien in dit buitengewone verhaal, dat zich af speelt in het zonnige Spanje, het land van zen. wjjn en schoone vrouwen. Waar men in deze film genieten kan van zeldzame s'aa'.tjcs van filmtechnisch kunnen, kunnen wij een ieder aanbevelen, deze film te gaan zien. Het program van CSty is deze week van zeer goed gehalte. T r i a n o n-l h e a t e r. De Patriot! Waarlijk een film. zooals men er slechts zelden een in het seizoen te zien krijgt! Zij is vap een beklemmende, angstaanja gende, gruwzame realistiek. Alles in dit sobere en logisch op gebouwde verhaal is toegespitst op de mach tige expressiviteit van twee zeer groote kun stenaars: Emil Jannings en Lewis Stone. Het is slechts te hopen, dat de lalloozc schoonheden van dit machtig spel, die tal rijker en talrijker worden naarmate men er meer over nadenkt aan een ieder geopen baard mogen worden. Czaar Paul I van Rusland is krankzin nig en wantrouwt een ieder met slechts één uitzondering: Graag Pahlen. Deze beheerscht hem. De Czaar ziet na zijn razende, wil- looze driftbuien, waarin hij zijn meedoogen- BINNENLAND. De Tweede Kamer is begonnen met db behandeling van de begxooting voor binnen- Iandsche zaken en landbouw. (Uit het Par lement. 2e Blad.) Op Donderdag 28 November, spreekt H.M. de Koningin bij de onthulling van een twee tal gedenkramen te Amsterdam voor de microfoon van Huizen. (Binnenland. 2e BI.) De memorie van antwoord op de be- giooting van arbeid, handel en nijverheid. (Binnenland, 2e Blad.) Vergadering van den R. K. Partijraad. (Binnenland, 2e Blad.) Een felle brand heeft gewoed in het nieuwe redeelte van de Z. H. Bierbrouwerij te Den Haag. (Gemengd. 2e Blad.) Ir. Croesen heeft bedankt als voorzitter van het Kon. Ned. Landbouwcomité. (Land en Tuinbouw, 2e Blad.) BUITENLAND. Congressen der Dnitsch-nationalen en Engelsche conservatieven. (Buitenl le BI.). De Bnitsche boeren in Rnsland keeren terug. (Buitenland, le Blad.) Clemencean's toestand is zoodanig, dat hel einde nabij lijkt. (Buitenland, le Blad.) De Rossen zijn op Chineesch grondge bied opgerukt. (Buitenland, le Blad.) looze machtswellust botviert en waaraan duizenden opgeofferd worden, tot dezen eenen man vol kinderlijk ontzag en liefde 9lechts nog op Maar Pahlen. hoewel als mensch met diep medelijden vervuld voor dezen gek, ABONNEMENTSCONCERT Dr. DE KOOS. Mischa Elman, woordigheid van een aantal officieele personen heeft gistermiddag de burgemeester, mr. van de Sande Bakhuyzen den eersten boom in den Leidschen Hout geplant Foto Bleuzé. Mischa Elman. Volgens het prospectus zou dit de avona zijn geweest met het Concertgebouw-orkest. Dil is helaas ".iet door kunnen gaan, on getwijfeld lot spijt van alle inteekenaren. Hun aantal is ljeneden een gerechtvaardig de verwachting gebleven van de concert- directie, wier levensbeginsel nu eenmaal niet uilsluitend in idealisme en philanlrophie wor telt. Daarom heeft ze zich genoodzaakt gezien met haar abonné's in overleg le treden, het. welk heeft geleid lot de vervanging van het beioofde concert door het Concertgebouw orkest door twee solistenconcerlen. een met Mischa Elman. het andere met Iturbi. De inteekenaren hebben zich te oordeelen naar de opkomst, blijkbaar over de teleurstelling heen gezet. Wat zal men ook al anders doen. En zoo hoorden we dus gisteravond den beroemden Russischen violist Elman. die, als wonderkind begonnen, gedurende een kwart eeuw zich met uitnemend suc ces deed hooren in de concertzalen van de oude en de nieuwe wereld We hadden hem in lange jaren niet gehoord, oude ge negenheid prikkelde ons tot bijzondere be langstelling Ook het feit dat Elman na een optreden in een onzer groote 9teden een minder goede pers had. In samenwerking inet den pianist Marcel van Gooi heeft hij hier voorgedragen Handels sonatie in E, Brahms' sonate in d. het concer» van Men delssohn en een viertal kleinere stukken, waarin ook hel specifiek virtuose om aan dacht vroeg. Een programma dus dat ruim schoots gelegenheid bood om er de violis- tische en artistieke hoedanigheden van hem, die het uitvoerde, aan te toesten. Bezwaai tegen het programma zelf kan men niet maken, of het zou dit moeten zijn, dat het altijd aan bedenking onderhevig is een concert als het Mendelssohnsche met piano begeleiding voor le dragen. Over Elmans techniek kunnen we. kort zijn Die is verbluffend. De toon is van prachtig gehalte, groot zelfs heeft draag kracht tot in hel teerste pianissimo (hij be speelt ook een magnifiek instrument). Het pas9age9pel is zoo duidelijk en fijn (finale Mendelssohn bijv.) al9 men alleen van de heel grooten te hooren krijgt. Toonzuiver- heid is vlekkeloos en de zekerheid van greep bewonderenswaardig (de dubbel- flageolellen in Sarassate bijv.) Die dezen allerhoog9ten trap van technische volma king heeft bereikt, is alleen daarom al een muzikale natuur. Het tegendeel is eenvoudig ondenkbaar Wel is muzikaliteit een zeer samengesteld begrip dat ook nog uit andere factoren, dan het natuurlijk vermogen om zich techniek eigen le maken, bestaat hetwelk dan aanleiding geeft tot individu- eele verschillen tusschen de virtuosen on derling. ook tot verschillen bij de bpoor- deeling, omdat de ernstige beoordeelaars, wier muzikaliteit niet minder gecompli ceerd is. onderling zeer ongelijk zijn maar dat moet oi noodzakelijk leiden tot het besef van de betrekkelijkheid van elk oordeel ten deze Wir irren aüesamt, nur jeder irref anders. Elmans muzikaliteit was het die zijn voordrachten tot levende mu ziek maakte ook al constateert men dat het af en toe leek alsof de zorg voor de uiter lijke verschijning, den schoonen violisG- schen klank, hem op dat moment meer aan 't hart ging dan de muzikale uitbeelding der interne gedachte. Boeipnd was ziin spel in hooge mate Voor ons zijn de heide sonates van Handel en Brnhms. zuiver in sliil en vol innerlijke warmte voorgedragen, hel hoogtepunt van den avond gebleven. Ook in Mendelssohn en het (raditioneele kleingoed toonde Elman zich de virtuoos, die mef zijn kunst de zaal in den ban kan s'aan. Zijn succes was groot en welverdiend Toen het enthousiasme aan het riot van den avond in een ware huldiging overging, speelde hij een eenvoudig stukje Mozart, roerend schoon. Wij mogen dit verslag niet beëindigen zonder den pianist Marcel van Gooi hulde le brengen voor zijn subliem snel. Prachtig heeft hij de pianopartij voorgedraqën jn Prahms-sonafp. zoodat hef nief het minst aan hem wae te danken dat we een der mooiste (na-Beefhovensche) vioolsonafen zoo gaaf fe hooren kregen Fn in de kunst van begeleiden heeft hij zich pen meester geloond Herinneren we alleen maar aan ziin parelend spel in de finale van Men delssohn. De Sfeinwav-vleugel kwam uit het magazijn Bender.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1