i Jaarzang MAANDAG 18 NOVEMBER 1929 No. 21374 STADSNIEUWS. genestet-herdenking door de vrijzinnig- hervormden. java-soemba-film. jan van riemsdijk. instituut voor arbeiders-ontwikkeling. Declamaties van den heer Lonis v. Gasteren endegeest, voorgeest en rhijngeest. Ds. G. BOLKESTEYN f handelsregister kamer van koophandel. HET JUBILEUM VAN DE LEIDSCHE KUNSTVEREENIGING. Het voornaamste nieuws van heden. binnenland. buitenland. het 30-jarig jubileum van de leidsche kunst vereeniging. academische examens. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts- per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar ,rentscl>appen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel Kleine Advertentiën uitsluitend j,jj vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een jiaiimum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecbt. Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsp'.ein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTk Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week.T Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per pos! 2.35 portokosten. Innmnier bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. godsdienstige samenkomst der Vrij- Hervormder, gisteren voormiddag in [leidsche Volkshuis onder leiding van IK. Boersema gehouden, was voor een deel gewijd aan de herdenking van mr honderd jaar overleden dichler De jstet, als wegbereider van de vrijzin- idienstige richting en de vrije die in vele zijner verzen zoo 1 wordt gepredikt. [verdiensten van dezen te vroeg ont- [i dichter in het algemeen en voor ons a volk in het hijzonder werden door op sympathieke wijze geschetst, ilrijfee aanwezigen namen door het van eenige liederen uit den Gezan- Isdel van den Nederlandschen Pro- penbond van de hand van dezen dicli- ndeze herdenking mede actief deel. r 26 Nov. a.s. zal in de Slads- J de tweede opvopring plaats heb- de Java-Soemba-Film, die speciaal het Zendingswerk der Geref. Ker- Hidden-Java en liet Oostelijkste der tnda-eilanden n.l. Soemba. Op uit- wijze laat deze film zien de uif- dor Chrislengemeenlen; de zegen- verking der verspreiding van goede den groei van het Chr. Onderwijs re cn M. U. L. Scholen. Ivweek- pïi internaten: den groofen zegen medisehen dienst in ziekenhuizen mohielo vprpleeing op groolen afstand. die belangstellen in dil groote lijke beschavingswerk wekken wij «drang op om Dinsdag 26 Nov. naar eaoorzaal te gaan om te genieten van !«d? en veel schoons. bijronderheden verwijzen wij naar Mentie. «rdagavond geeft Jan van Riemsdijk, 'rade zanger van hel Veluwsche boe- ln ..Zomerzorg" een enkelen voor- ra avond Hel is niet de eerste maai, Riemsdijk hier ter slede optreedt en 'den bij ervaring, dat de liedjes van 'anger met z'n oolijk gezicht altijd den smaak vallen. Gelet op het dat hij bij vorige gelegenheden hier twijfelen we niet of het zal Donder- tad vol loopen in „Zomerzorg". De Zondagmorgenbijeenkomsten van het Inst. v. A. O. trekken hoe langer hoe meer bezoekers. Als de voorzitter de heer He*- sing-om even half elf de aanwezigen wel kom heet is de concertzaal van „het Volks gebouw" flink bezet. Met een kort inlei dend woord wijst hij op de taak welke de arbeiders, en vooral de jongeren onder hen. hebben le vervullen bij de noodzakelijke bestrijding van den oorlog. Vervolgens krijgt de declamator van dezen ochtend, de heer Louis van Gasteren, het woord. Deze geeft een beknopt over zicht van de literatuur welke nog tijdens en vooral na den oorlog het licht zan. Schrijvers als Barbusse, Latzko, Duhamel, Frey, Glaeser, Remarque e.a. schreven allen over de verschrikkingen van den wereld oorlog zooals zij die zagen of ondervonden. Het kan niet anders, of hun werk. kreeg een zekere ten-denz. Het onderwerp, de oor log. bracht dit mede. Overgaande tot de bespreking van „lm Westen nichts Neues". het boek van Erich Maria Remarque, zegt spreker dat Remar que in een interview verklaarde, dat hij dit boek moest schrijven, ten einde lucht te geven aan zijn geschokt gemoed. Het hoek wil dan ook geen aanspraak maken een lite rair werk le zijn. Louis van Gasteren verklaart vervolgens de diepere beteekens van Remarques boek. „Van het Westelijk front geen nieuws" be schrijft het leven, het lijden en het sterven van eenige studeerende jongelui, kinderen nog van achttien, negentien jaar, welke zoo van de schoolbanken geplaatst worden ln de vuurlinie. Begrijpt men wat liet zeggen wil deze jongens, die nog alles verwachten van het leven, vol idealen en illusies, weg te rukken uit hun omgeving en te plaatsen daar waar granaten en gifgas al liet men- schelijke dooden en vernietigen? Mochten zij wellicht de granaten ontloopen, dc in drukken welke zij opdeden waren beslis send voor hun verder leven. Louis van Gasteren declameert op ge voelvolle wijze de meest pakkende frag menten. Met gespannen aandacht en niet zonder aandoening luisteren de bezoekers naar zijn diepe klankvolle stem. Men waant zich verplaatst naar liet lazaret aan het sterfbed van Kemmerich, men hoort liet er barmelijk schreeuwen der gewonde paar den. men beleeft de doodsangst der solda ten bij een gasaanval. De declamator doet het boek leven. Er is een ademlooze stilte in de zaal wanneer hij voordraagt het sten-en van Kaf en de wan hoop van diens vriend. Het was een geslaagde ochtend, en de aanwezigen waren Louis van Gasteren dankbaar voor de vertolking van dit werk. De thuisblijvers hebben iets schoons gemist. Wijziging: Onderlinge Brandwaarborg Mij.. Zuidbuuri Wijk C. nr. 26, Zoelenvoude. Overleden be stuurslid: Q. Doeswijk, Zoeterwoude (in 1928). Nieuw bestuurslid: W. de Boer, Zoe terwoude. Jaarverslag over 1928. Aan het door den geneesheer-directeur dr. F. J. Stuurman uitgebrachte verslag over 1928 van het krankzinnigengesticht ..Endegeest", de afdeeling voor jeugdige zwakzinnigen „Voorgeest" en het sanato rium „Rhijngeest" is het volgende ontleend: Terwijl gedurende de eerste maanden Endegeest vrijwel geheel bezet was, bleven na de uitbreiding nog lang een vrij groot aantal plaatsen leeg en waren aan het einde des jaars nog 8 mannen- en 9 vrou wenplaatsen onbezet, zoodal liet gemiddelde aantal onbezetten plaatsen dit jaar 13 tegen 6 in 1927 bedroeg; in totaal bedroeg het aan tal verpleegden 504. Ook „Voorgeest" had dit jaar nog een vrij groot aantal onbezette plaatsen, hoewel minder dan in 1927, n I. gemiddeld 11 (vo rige jaar 17). Vooral de meisjes-afdeeling droeg hiertoe bij; pas tegen het einde des jaars daalde het aantal open meisjes-plaat sen van 10 a 12 lot 3; in totaal werden 157 patiënten verpleegd. De bezetting an „Rhijngeest" was iets beter dan in 1927, n.l. gemiddeld 76.2 te gen 75.25 in 1927, te weten: in do eerste klasse gemiddeld 8.65 (1927: 8.35), in de tweede klasse A gemiddeld 36.41 (1927: 35.28). in de tweede klasse B gemiddeld i2 14 '1927- 12.43), in de Rijksafdeeling ge middeld 19.— (1927: 19 19 Er overleden dit jaar in „Endegeest" 23 mannen en 31 vrouwen, in „Voorgeesl" 4 jongens en 5 meisjes on in „Rhijngeest" 5 heeren en 5 dames. Verder wordt o.m. melding gemaakt van een toegepaste nieuwe verpleegwijze, de z.g. actieve behandeling volgens Simon, die ge leidelijk werd ingevoerd en uitgaat van het beginsel dat de geesteszieken zoo weinig mogelijk aan zich zelf moeten worden over gelaten, omdat zij dan veelal door ziekelijke gedachten komen lot dwaze, storende han delingen en allerlei slechte gewoonten. De patiënten worden door de verplegenden steeds bezig gehouden, overdag met arbeid, 's avonds met spelletjes en andere ont spanningsmiddelen. Deze verpleegwijze stelt geheel andere eischen dan de vroegere, waarbij veel gebruik van bedrust al of niet in afzondering en van de rustbaden werd gemaakt. De gestichtsdiensten werden daardoor zwaarder en eischen ook meer van het in tellect van het verplegend personeel. Gelei delijk werden in den loop van het jaar alle moeilijkheden overwonnen, zoodat aan het einde van 1928 de nieuwe verpleegwijze in Endegeest overal was doorgevoerd en inge burgerd. (Thans ook reeds in de andere afdeelingen). Met deze wijziging hield ver hand een systeem van werkverschaffing en een belooningsstelsel met gestichtsmunten van 1, 5, 10 en 50 cent, waar de verpleeg den in een op het Kasleelplein ingericht winkeltje allerlei voor de voor hun arbeid ontvangen penningen zelf kunnen koopen Op deze wijze worden de patiënten in actie gehouden en zij vormen een maat schappij op zichzelf. Foto Bleuzé. Cr?! Von<*in Lakenhal de officieele opening plaats van de tentoonstelling van moderne Hollandsche Schilderkunst en t>e7rgan'scerd ter gelegenheid van liet 30-jarig jubileum der Leidsche Kunstvereeniging. - Hierboven een groep der aan- uursleden en autoriteiten. Op de voorste rij, van links naar rechts: Mevr. Koert, Mevr. v. d. Sande Bakhuyzen. Mej. ',r- Slagter, de heer A. Koert cn Dr. J. J. de Gelder. Hierachter o.a. Mr. v. d. Sande Bakhuyzen, Prof. Dr. J. Ph. Vogel, Prof. Bijvanck en de heer J. Irish Stephenson. Ds. G. Bolkesteyn. Hedennacht is onverwacht overleden Ds. G. Bolkesteyn, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Apeldoorn. Gisteren had de be minde voorganger nog tweemaal zijn ge meente gediend. Reeds verleden jaar werd ds. Bolkesteyn door een ernstige ziekte aan getast en het scheelde slechts weinig of hij had toen reeds van dit leven moeten scheiden. Gelukkig herstelde hij na een langen lij densweg, maar was toch weer in staat zijn geliefd ambt met veel toewijding te dienen. Door velen zal dit heengaan diep betreurd worden! Ds. Bolkesteyn werd 27 Juli 1883 gebo ren, werd cand te Utrecht in 1907, pred. te Harich in Oct. 1907, kwam te Steenwijk in 1911, stond van 19151922 te Katwijk aan Zee als eerste „derde" predikant hij de N.-H. gemeente ën vertrok toen naar Apeldoorn, waar hij, evenals in zijn vorige gemeenten, ook trouwe aanhangers vond. De Katwijkers w.o. hij zooveel vrienden heeft, hadden er zich reeds op verheugd hem a.s. Donderdag tijdens 't Radio-ziekenuurtje, waarvan hij de verzorging op zich had ge nomen, le hooren. Nu zal de overledene waarschijnlijk op dalzelfde uur reeds ter aarde zijn besteld. In levendige herinnering zal zijn nage dachtenis nog lange jaren bij talloozen be waard blijven, want in het kleine Harich aan de Friesehc kust werd hij op de handen gedragen, uit Steenwijk zag men hem zeer nood° vertrekken en in Katwijk aan Zee was hij een der geliefdste predikanten, die de gemeente ooit diende. Het droeve bericht van dit overlijden zal dan ook menigeen zwaar getroffen hebben! Namens de vrouwen in Ned.-Indië is H. M. de Koningin-Moeder een geschenk aangeboden (Binnenland, 3e Blad). Een liefdesdrama te Rotterdam (Gemengd 2e Blad). Te Parijs is de eerste steen gelegd voor het Nederlandsch Stndenten-Hnis (Kerk en School, le Blad). Overleden is Mgr. van de Wetering, aarts bisschop van Utrecht (Laatste Berichten, le Blad). Overleden is ds. G. Bolkesteyn, die vroe ger te Katwijk stond (le Blad). Uitstel der Haagsche conferentie tot Jannari? Gemeenteraadsverkiezingen in Dnitsch- j land. Winst voor niterst links en niterst rechts (Buitenl. en Tel., le Blad). Overleden is het ondste Engelsche Lager- hnislid de Iersche nationalist O'Connor (Tel., le Blad). De moeilijkheden met de Znid-Afrikaan- sche inboorlingen (Tel., le Blad). Bloedige presidentsverkiezing in Mexico. (Tel., 1ste Blad). De opening der tentoonstelling. Na de rede van den voorzitter der Leid sche Kunslvereeniging. mr. Slagter. trad burgemeester mr. Van de Sande Rakhuyzen naar voren, en sprak eeqige hartelijke woorden tot de aanwezigen. Het keurig verzorgde woord van den voor zitter. aldus spr is voor de opening dezer tentoonstelling eigenlijk genoeg, en ik aar zel hieraan nog iets toe te voegen. Wanneer spr. dit tóch doet, spreekt hij in drieërlei kwaliteit: als burgemeester, als voorzitter van de Lakenhal-commissie en ten slotte als particulier. Spr. bracht als burgemeester een woord van lot cn dank voor het vele. dat hot be stuur der jnbileerende vereeniging voor do kunst in onze stad gedaan heeft. Hij ver heugde er zich over, dat nu weer een ken tering ten goede is gekomen en hoopte, dat de groeiende en noodige steun van de bur gerij lot verderen bloei van de Vereeniging zou leiden. In de atgeloo'pen 30 jaar hebt gij voortreffelijk werk verricht: er zijn vele tentoonstellingen gehouden en zoodoende hebt gij medegewerkt aan de verdieping van den cultuur en de vermeerdering van het inlellectueele interesse van de bevol king. Spr. bracht dan ook namens de ge meente zijn hartelijke gelukwenschen over. Als voorzitter van de Lakenhal-commis sie wees de burgemeester op de nauwe samenwerking, die lusschen de Lakenhal cn dc Vereeniging reeds sedert jaren be staat. Gij hebt gebracht wat gij te toonen liadt, on voor wat gij doei, moeten wij u dankbaar zijn. Dé kunst dient in een kleine gemeente een centrum Ie hebben en het is goed aan een organisatie uit de burgerij krachtigen steun te verleenen. Het deed spr. genoegen, dat dank zij de samenwer king met de Leidsche Kunslvereeniging. de Lakenhal het centrum van de Leidsche kunst geworden is. Spr. hoopte als particulier, dal de Ver eeniging een mooi tijdperk tegemoet zal gaan en dankle namens alle aanwezigen voor het vele schoone, dat tenloongesteld wordt. De tentoonstelling van Moderne Holland sche Schilderkunst en Plastiek werd ver volgens bezichtigd. Hierna werd de thee aangeboden en bleef men nog eenigen tijd bijeen. De Kunstavond. Des avonds waren het bestuur en de leden der Leidsche Kunstvereeniging ter gelegenheid van haar 30slen verjaardag weder in een geanimeerde en feestelijke stemming bijeengekomen, om in intiemen kring dit heuglijk feit te herdenken. Mr. Slagter opende met eenige enthou siaste woorden dezen avond, waarin de zang van den- chansonnier en conférencier Franz Daum. de verlooning van Cornelis Veth's de kletsprent: „De gesi^jiiedenis aller kunsten", voorgedragen door dr. Ent en zijn humoristischzwijgenden partner, maar vooral de opvoering van het beroemde schimmenspel van Frans ter Gast, eenige uren van te waardeeren kunstgenot schon ken, hoewel de verzorging van dit program ma loch wel wat dilettantistisch aandeed. De artistieke cn karakteristieke silhouet ten van Ter Gast gaven een bijzonder relief aan dit herdenkingsfeest. Scherp omlijnd geven zij geschiedkundige tijden en toestan den weer. De met groot talent gesneden figuren verraden zin voor humor, gevoel voor stijl, historische kennis en een zeer groote lechnisch-vaardige behecrsching van pen. papier cn schaar. De beelden zijn met smaak en fantasie ontworpen en uitgevoerd. Zij boeien 'toog constant, waarbij de dikwijls goedgekozen rijmen een litteraire ondersteuning en ver duidelijking geven. Deze „zwart-kunst" heeft ons sterk getroffen- de strakke pren tjes zijn nergens doodsch. doch vol vaart, leven en beweging. De ontzaglijke arbeid, die aan het vervaardigen dezer' kunstzin nige beeldenserie voorafging dwingt groote bewondering at. Men heeft den aandach- ligen toeschouwers hiermede de groote ver rassing van den avond gebracht. Franz Daum illustreerde met zang en pianospel en gat Ier afwisseling nog eenige levensliedjes. Hij deed het met veel toewij ding. hetgeen niet wegnam, dat wij zijn prestaties toch niet hoog konden aanslaan. Mr, Slagier bracht met eenige vriende lijke woorden zijn dank aan de verschil lende medewerkers, waarmede dit samen zijn zijn einde vond. Geslaagd zijn voor hel Candidaafs- examen rechtsgeleerdheid Mej L Over de Linden (Haarlem) en de heer F. H. Parmen- tier (Leiden.)

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1