AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN Donderdag. Academie (Klein-auditorium): Wetensch. voordracht over het Katholicisme van dr. van Lieshout. 8 uur nam. Remonstr Kerk: de Faustlezing ds. P. D. Tjalsma 8'/j uur. Volkshuis: Spr. de heer Verkruijsen 8.15 uur nam. Valkenburg (Wapen v. Valkenburg) Bazaar ten bate der Ned. Hen'. Kerk: 2—5 en 710 uur nam. Vriidag. Pieterskerk: Liefdadigheidsconcert mevr. Xlaarlje Offers en de heer L. Mens 8 u. n.m. Oegstgeest: N.V. Het Witte Huis. Buitengew. alg. verg. v. aandeelhouders. 2 uur nam. De avond-, nacht en Zondagdicnst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 November as. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9. telefoon 807. MOEILIJKE KINDEREN. Voordracht van Dr. Querido. In een vergadering door den Leidschen Armenraad voor zijn leden en verdere be langstellenden belegd hield gisteravond in dp groote zaal van het Nulsgebouw dr. Arie Querido, geneesheer aan het gesticht voor zwakzinnige kinderen „Voorgeest", onder deel van het krankzinnigengesticht „Ende geest" en het Sanatorium voor zenuwlijders „Rhijngees!" te Oegstgeest, een voordracht over „Moeilijke kinderen". De zeer druk bezochte vergadering werd me! een kort woord geopend door den voor zitter van den Armenraad, den heer Smit, pastoor der Oud-Katholieke gemeente, die voorts den spreker bij de vergadering in leidde. Dr. Querido ving aan met op te merken dat z.i de reden van het actueel worden van het probleem der moeilijke kinderen ligt in het zich ontmoeten van twee stroo men, die uit geheel verschillende bronnen zijn ontstaan. Hier hebben een psychologisch kunnen en kennen aan den eenen kant; en een dringende maatschappelijke noodzaak aan den anderen zijde er toe samengewerkt om het probleem der ..moeilijke" kinderen in het zoeklicht der belangstelling te bren gen. Van deze twee stroomingen is er een door den drang der maatschappij ontslaan in Amerika cn de andere, oorspronkelijk Iheoretisch-psychologisch, in Duilsch spre kende landen. Elk jaar komen er in de Vereen. Stalen 7000 nieuwe krankzinnigen bij. Is het won der dat de vraag rijst: is het mogelijk dezen stroom te verminderen op te vangen of om te buigen, voor hij zich op de maat schappij ontlast? Het spreekt haast vanzelf, dat men zich daarloe in dc eerste plaats tot dc jeugd wendt. Hierbij komen dan psychologische en opvoedkundige vragen naar voren, vragen naar de oorzaken van het gedrag van ab normale kinderen. Het beantwoorden dezer vragen wordt mogelijk gemaakt door de resultaten der tweede stroom-ng, door spr. zoo even genoemd: het zoeken naar de mo tieven van een daad. de geestesgesteldheid, waarvan de daad een uiting is. Men zal dan niet straffen om le vergelden, maar hoogslens straf toepassen als genees middel Zoekende naar de motieven vindt men deze als een eindelooze kelen aan el kaar gebonden. De daad vloeit logisch voort uit voorafgaande handelingen en be levingen. Wij zijn. als wij het hoe en waar voor van een handeling willen weten, ver plicht den kelen der motieven zoover moge lijk te volgen, zeide spr., zoo doenlijk om de gesprongen leiding te repareeren Uil deze twee stroomingen is dan de noodzakelijkheid aan den eénen kant en de mogelijkheid aan de andere zijde ontstaan, om zich mei moeilijke kinderen bezig te houden. Spr. hield zich daarna bezig met de vraag wat moeilijke kinderen zijn. Alle kinder-conflielen zijn groci-conflicten. d.w.z. conflicten van gebrekkige aanpassing. In de eerste plaats moet het groeiende kind aan sleeds grooler wordende maatschappe lijke cischen voldoen Het kind groeif licha melijk en gecslelijk en komt daardoor in een telkens andere verhouding len opzichte van de omgeving, waaraan hel zijn houding en gedrag moet aanpassen. Wanneer deze aanpassing te langzaam of te vlug gaat, of wel uitblijft, ontslaat er een conflict. Wanneer men moeilijke kindeTen gaat be handelen met het doel laler conflicten in de maatschappij le vermijden, dan kon men. volgens spr.. niet vroeg beginnen en hij deed uitvoerig uitkomen waarmeede men al zoo te doen krijgt. Het eerste contact met de maatschappij komt in den vorm van den schooltijd, mei alle conflicten die daaruit voortvloeien. Ten slotle, na den school- plichligen leeftijd, koml het gebrekkige aanpassingsvermogen direct in conflict mei de maatschappij; men kan sexuecle ol vermogensdclicien vinden, vagebondage en prolislutie. Al deze afwijkingen kunnen, wat hun ernst betreft bcleckeni9 hebben, als bedwaleren of slapeloosheid bij een kind van drie jaar. Slechts het plan waarop zij zich afspelen is verschillend, maar hun beleekenis dezelfde Getracht moet worden de oorzaken (e vinden en hel kind verder opvoeden, opdat de aanpassings-moeiiijk- heden verdwijnen. Daarvoor is nauwkeurige studip noodig van den lichamelijker en geestelijken groei van het kind en van hel milieu Op welke wijze dil geschieden moet werd vervolgens door spr. met voorbeelden ver duidelijkt Zijn de oorzaken in drieerlei op zicht gevonden dan kan er gepoogd worden deze weg te nemen Hoe jongpr het kind. hoe eenvoudiger deze taak in hel algemeen is. De grnolsie moeilijkheden Schept veelal he1 milieu. Zoo kwam spr. eindelijk tot praclische queasties. Hoe moet de behandeling van moeilijke kinderen georganiseerd zijn? Het actieve deel der organisaties staat vooral in Amerika op den voorgrond Daar beslaat het insti tuut van de „visiting teacher". Het is een aan iedere school verbonden onderwijzeres, die geen klas heeft maar de ouders thuis bezoekt In Nederland zou. volgens spr dergelijke „dwarskijkster" niet veel succes hebben. Het belangrijkste blijft echter het consu- latiebureau, het centrale lichaam dal advies gcefl en eventueel ook de kinderen behandelt Door eenvoudig te wachten totdat ouders met kinderen om raad komen vragen, za'. men slechts een beperkt aantal en nog wel een bijzondere categorie kinderen in behandeling krijgen. Juister achl spr. het 't grootste contigent van materiaal le pullen uil samenwerking met allerlei lichamen die zich mei kinderen bezig houden: Pro juventule. Voogdijraad, kinderpolitie, enz. Het consulatiebureau blijft eciiter de orga nisatie die uil al deze bronnen het materiaal ontvangt De vraag of het bureau zelf zal behande len dan wel <le kinderen die behandeling noodig hebben, raar psychiaters verwijst, is eigenlijk een financieele quaeslie, welke ook samenhangt m.d. vraag o( hel overheids instelling moet zijn of door particulier ini tiatief gesticht Met de beginselen van de werking heeft dit echter niets te maken. Spr gelooft dat het belang van een derge lijke inrichting buitengewoon grool kan zijn. en dat zij in slaat zal wezen datgene te doen, wat toch het ideaal i9 van alle me disch werk en medisch sociaal werk vooral in de eerste plaats, nl. le voorkomen in- plaals le genezen. Er volgde op de inderdaad belangrijke voordracht eenige gedachtenwisseling. Na dat de heer Zitman had gevraagd hoeveel krankzinnigen in ons land er jaarlijksch bij komen. constateerde de heer Sylsma dat hoe belangwekkend het betoog van den spr ook mochl zijn. en hoe logisch in theorie de be handeling van het moeilijke kind moge op gezet zijn er geen verbetering. eer vererge ring zal plaats hebben, tenzij de mensch- hcid terugkeert tot een meer natuurlijke leef wijze Niet slechts moet aard en neiging van het jonge individu worden omgebogen maar ook de maatschappij en samenleving veranderen waarvoor naast de psychaters, geestelijke en zedelijke leiders noodig zijn. Ds Groot Enzerink, zich daarb" gedeelte lijk aansluitend hield een pleidooi voor het geloof en de liefde voor individu, gezin en maatschappij en dehionslreerde een geval uil hel psychopalhenasyl alhier. Mr. Idenburg vroeg naar do practisehe resul talen na een onderzoek De inleider constateerde dal het aantal krankzinnigen in ons land verhoudingsgo. wijs kleiner is dan in Amerika, maar toch groot en toenemend; de opmerkingen van do hoeren Sytsma en Groot Enzerink be aamde hij voor een grool deel: arbeid in die richting zal het probleem echter niet oplossen. Naar aanleiding van de opmerking van mr Idenburg zeide hij, dat dr Jelgersma, prof. Gorler en hij zelf sporadisch wel met moeilijke kinderen in aanraking komen on deze onderzoeken, maar dat in hel alge meen de gelegenheid ontbreekt ze in een ander milieu te brengen. Dit gaf den heer Sytsma aanleiding den Armenraad in overweging te geven slappen te deen om te komen tol de sliehlirg van oen consulatie-bureau zooals door spr. bc- doell is. waarioe naast het particulier ini tiatief ook de overheid zou kunnen mede werken. De voorzitter wilde daaraan wel gevolg geven als de vergadering het denkbeeld steunde Een warm applaus uit de vergade ring gaf daarop hel antwoord De vnorzilter deelde vervolgens nog mede dal op 22 Januari onze vroegere stadgenoot dr Meuleman uit Heerlen zal spreken over: De ongehuwde moeder in verband met dc nieuwe zieklewet" en dat de Armenraad een lijst heeft doen samenstellen, waarin alle in Leiden en omgeving bestaande vereenl- gingen en instellingen zijn opgenomen, die arbeiden op hel lerrein dat ook de Armen raad bestrijkt Hij beval deze lijst (er kennis, making aan Hierna werd de zeer geanimeerde bijeen- komsl door den voorzitter gesloten. RECLAME. 7006 DE ALGEMEENE TOESTAND. De Londensche en Haagsche conferenties. Te Londen zijn tuschen de gezanten der betrokken zeemogendheden wederom bespre kingen gehouden over de komende conferen tie. Of in verband daarmede ook moet wor den gebracht een bezoek van sir Eric Drum mond? In het Engelschp Lagerhuis heeft de eer ste Lord van de Admiraliteit aangekondigd, dat de regeering besloten heeft, dat geen nieuwe werkzaamheden aan de marinewerf té Singapore zullen worden aangevangen en dat alle reeds aanbestede werken vertraagd zullen worden. Natuurlijk ook met -het oog op de confe rentie van Januari. In verband met de berichten noemende een datum van aanvang der tweede Haag- sche conferentie meldt Parijs thans officieel, dat er nog geen datum bepaald is. Toch schijnen de berichten, die tegen December aangaven, kans te hebben te worden be waarheid. Na een zitting van zes weken heeft de or ganisatie-commissie 'der In Ier nationale Bank te Baden-Baden haar werkzaamheden besloten. Na afwikkeling der laatste geschil punten in de trusteeverdragen kon over gegaan worden tot onderteekening der afge handelde drie documenten nl. de statuten, charter en trusteeverdragen. De ondertee- keningen zijn zonder reserve en door alle afgevaardigden verricht, behalve door de Belgische gedelegeerden. De documenten worden thans doorgegeven aan den presi dent der Haagsche Conferentie. Een rapport is daarbij nog niet uitgewerkt. Te vermel den is nog dat over den persoon van den a.s. president der 'wereldbankdirectie in Baden-Baden niet is gesproken. Aan mej. prof. Anloniadis werden gistermiddag bij haar inaugureele rede bloe men aangeboden door de Y. V. S. L., Colle gium van het L. S. C. en de Ned. Ver. van Vrouwen met academische opleiding Te Amsterdam slaagde voor het exa men: „Getuigschrift Spreckondenvijs". afge nomen door de Vereeniging van Spraak leeraren, mej. J. C. G. de Thouars. alhier. A.s. Zondag zal 't 2de middagconcert gehouden worden in 't Leidsche Volkshuis De eerste maal was de belangstelling reeds groot en wij twijfelen niet of nu we dit maal het Haarlemsch dameskoor zullen hooren onder de muzikale leiding van mej. Pijzel, zal de zaal wederom goed gevuld zijn. Voor programma en toegang zie ad vertentie in dit Blad. Op uitnoodiging van de Leidsche Ver eeniging voor Wetenschappelgke Voordrach ten zal op Woensdag 4 December des avonds te 8 uur in het groot-auditorium der uni versiteit prof. dr. A. Hekier, hoogleeraar in de kunstgeschiedenis te Budapest, een lezing met lichtbeelden houden. j Op uitnocdiging van de Medische fa- culteit der Leidsche Studenten heeft gister- avond prof. Calmette uit Parijs in de college zaal van prof Kuenen een voordracht, toe gelicht door lichtbeelden, gehouden over: Het Vaccin G. C. B. I Op 13 November 1929 stonden 516 j werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs inge schreven tegen 699 op 13 November 1928. ENGELAND. Viagenriaa in het Lagerhuis Bezoek van Kellcgu Scheuring onder de mijneigenaren. Gisteren was het weer vragendag in het Lagerhuis. Behandeld werden daarbij de onlusten in Palestina, waarbij de regee ring zeide. dat er voldoende gewapende macht ter beschikking was en voorts nog eens de toestand in Hongarije. Henderson zeide. dat Engeland zich nooit beziggehouden heeft met de vraag een er herziening van het Verdrag van Trianon en zich ook in de toekomst met deze aan gelegenheid niet zal bezig houden. Nog werd gevra-agd of de minister wilde nagaan, of er in deze aangelegenheid iets gedaan kon worden, om de door het Ver drag in het leven geroepen ernstige geva ren in Europa te bezweren. Op deze vraag kwam geen antwoord. De vroege Amerikaansche Staatssecreta ris, Kellogg, heeft zich op de „Aquitania" ingescheept naar Londen. Naar verluidt, betreft het een privéreis. Kellogg zal tij dens zijn bezoek aan Engeland het ecre- doctornat der Universiteit van Oxford ont vangen. Zijn terugreis is vastgesteld op 29 November. De mijneigenaars uit Zuid- en West- Yorkshire hebben een motie aangenomen, waarin de regeeringvoorstellen voor de be perking van het aantal arbeidsuren tot 7V2 per dag, voor de regeling van de produc tie en den verkoop door districtscombina ties worden aangenomen, en waarin ge- i vraagd wordt, dat de mijneigenaars met de regeering zouden samenwerken om wet telijke bepalingen op te stellen. De motie is een verloochening van de beslissing der mijnfederatie. Dus scheuring onder de mij neigen aren 1 FRANKRIJK. Overwinning der regeering. De Kamer is begonnen met de behande ling van de begrooting. De socialisten stel den voor hoofdstuk I van de begrooting van het ministerie van financiën aan te houden om de noodzakelijkheid te doen uitkomen van een onderzoek van den toestand der kleine renteniers, dicJ een kapitaal in gou den francs stortten en slechts een mini malen interest ontvangen. De minister van financiën Chéron ver klaarde, dat de regeering binnen bet kader der begrooting naar verbetering van hun lot zal streven. Tardieu stelde do quaeStio van vertrou wen tegen de aanhouding. Het socialistisch voorstel werd daarop niet 317 tegen 257 stemmen verworpen. Ook de landbouwpolitiek der Tegeering werd in de Kamer besproken. Een dertigtal afgevaardigden hebben interpellaties inge diend. Allen zullen dezelfde argumenten ge bruiken en de regeering verzoeken tot een regeling van de graanmarkt over te gaan en actief op te treden. BELGIE. Naar een crisis Betoogde veroordeeld. De Vlaamsche Katholieke groep van de Kamer, die gisteren bijeengekomen is om den toestand te overwegen, die door de taalontwerpen ontstaan is, heeft een motie aangenomen, waardoor het standpunt bo* vestigd wordt, dat alleen de volledige ver- vlaamsching der Gentsche Universiteit een duurzame oplossing zal brengen en waarin zij aan haar drie vertegenwoordiger in d© regeering haar steun verzekert. Na afloop van de vergadering was de stemming in de wandelgangen van het par lementsgebouw zeer pessimistisch voor wat betreft het lot van het kabinet-Ja spar. Vrij algemeen is men van oordeel, dat aan een crisis moeilijk te ontkomen valt, daar be sprekingen tusschen Jaspar en de liberalen niet tot een resultaat hadden geleid. De katholieke Vlamingen blijken in hun vergadering trouwens reeds aan een Vlaam sche formule te hebben gedacht, welke bij de samenstelling van een nieuw kabinet met of zonder Jaspar te pas zou komen. De bespreking van deze formule werd echter Diet voortgezet, daar zij door sommige lei ders nog voorbarig geacht werd. De minis ters zijn tegen hedenmorgen bijeengeroe pen teneinde over den toestand te beraad slagen. Voor de rechtbank te Brussel stonden twee Belgische communisten terecht, die op 18 October hebben deelgenomen aan de betooging voor de Italiaansche ambassade naar aanleiding van de terechtstelling va* den Sloveon Wladimir Gortan, te Pola. Zü werden wegens beleediging van den am bassadeur tot twee maanden gevangenis straf veroordeeld en tot een geldboete van 60 francs. ROEMENIE. Kabinetswijziging De liberale oppositie. Minister-president Maniu is gisteren door den regentschapsraad in audiëntie ontvan gen, waarbij hij het'besluit tot samenvoe ging van 6 ministeries tot 3 voorlegde. Te gelijk overhandigden de minister van gods dienst en de minister van volksgezondheid hun ontslagaanvragg, daar hun ministeries worden opgeheven. De minister van arbeid Radoecanoe blijft in het kabinet als minis ter van volkswelvaart. Madgearoe zal be last worden met de portefeuille van finan ciën. Dc minister voor Zevenbergen, Hites- coe, wordt minister van handel en de m; nister van openbare werken wordt minister van het verkeerswezen. De uitvoerende commissie voor de libe rale partij heeft op voorstel van Vintila Bratianu besloten, dat de partij aan de volgende zittingen van het Parlement en den Senaat demonstratief niet zal deel nemen. DENEMARKEN. LJsland viij? Het schijnt, dat IJsland zal i. reeds thans een regeling te tref-^7 Denemarken, waardoor IJsland zi:\ hankelijkheid zou terug krijgen, in a van te wachten op den afloop van tract in 1940. Te Kopenhagen vers? men, dat indien IJsland voorstelt om?», nu een einde te maken aan de Unie, J Decnsche zijde geen moeilijkheden r worden gemaakt. RUSLAND. De Dnitsche kolonisten. Naar uit Moskou wordt gemeld htó Sovjetregeering tot nu toe geen bes'jg genomen omtrent de emigratie der Duft kolonisten uit de Sovjet-Unie naar hel tenland. In Moskou kwamen opnieuw kele groepen Duitse he kolonisten ai* van de Sovjelambtenaren paspoorten langden voor het vertrek uit de Sovjetj De Sovjetregeering eischt voor de a van ieder paspoort 220 Roebel. De regeeringsoTganen der Wolga-Dvii Republiek voeren eon hevigen strijd i de emigratie waarbij zij beweren du Duilsche kolonisten in Canada en aa landen slecht behandeld worden. Naai der wordt medegedeeld, willen ook es] loden der Duilsche kolonies in de Nw lijken Kaukasus dc Sovjetunie verlate» naar Canada ernigreeren. De kolonisten klaarden dat de emigratie noodzakelijk aangezien het leven in Rusland tenge; van den strijd tegen de boeren vclko onverdragelijk is geworden. IRAK. Do premier doodgeschoten. Sir Ahdoel Moesjin, de Premier van! is gisteravond doodgeschoten gevondei is nog geen verklaring voor de tragedie publiceerd. AFGHANISTAN. De vorming van een leger. Volgens een bericht uit Konslail zal een geregeld leger gevormd si Voor de oefening der troepen zal etn sehe militaire missie naar Kaboel konst Afghaansobe regeering zou verder ra mens zijn, nieuwe wapens in EnfeUs Frankrijk te bestellen. De Koninf, 1 Chan, zou zich verklaard hebben lip aanwending van Russische officieren Afghaansche leger. CHINA. Vergoeding aan Engelsche onderdal De nationalistische Chineesche :e? heeft er in toegestemd een som van t dollar ter beschikking te stellen vu gevolmachtigden, één aan te wijzend? Engelsche regeering en één door neesche, welke gezamenlijk de eischs schadevergoeding zullen behandelen tis Engelsche onderdanen te Tsjinkian. gens verliezen, geleden in 1927 bij den - van Chineesche troepen in de Britschel cessie aldaar. Alleen directe verliezen 1 den vergoed. DE INTERNATIONALE BANK. BERLIJN. 14 Nov. (Wolff.) Hel S-< onderleekende statuut van dc Baok« Internationale Herstellingbetalingen a Öen worden bekend gemaakt. 'Het statuut bestaat uit 60 artikelen Bank zal de Duitsche herstelling^®1 in ontvangst nemen, deze verdeelen de commercialisatie der annuiteilen i dragen. Het kapitaal der bank bedraagt lioen Zwitsersche francs. Het bestuff bestaan uit 12 directeuren der ^ee'DC landen en uit 9 directeuren der and-rt den. Hierbij komen nog een Duitscbe Fransche directeur. DE ONTRUIMING. PARIJS, 14 Nov. (Ned. Tel. Ag) gens de „Matin" heeft Tardieu Duitschen gezant te Parijs dc ver# gegeven dat de Fransche regeenng^ mogelijke zal doen om in de maanden van het jaar 1930 ontruiming der derde zone te om hebben. SCHEPEN AAN RUSL#] VERKOCHT. WASHINGTON, 14 Nov. (Re°ler^ is de verkoop bekend gemaaktvaDi^ pen door de Amerikaansche ShipP1 onder voorwaarde dat zij zu' ingeschreven als buitenlandsche - in dienst zullen worden gesteld J Russischen handel tusschen j| de Russische havens aan de de Golf van Perzië en in Siben - In de politiek der Amerika^. ring, die de Sovjet-regeerin? 0 wordt geen enkele wiizicin? De prijs van de door Rus,'!lJ| f-jl men schepen bedraagt 1.471 - J

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2