70*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 11 November 1929 Derde Blad No. 21368 BINNENLAND. DE STRIJD IN DEN AETHER. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. KERK- EN SDHOOLNIEUWS. FAILLISSEMENTEN. KUNST EN LETTEREN, Bullrich-Zout UIT DE RIJNSTREEK. FEUILLETON. e geheimzinnige voetstappen pa*-**- De N. C. R. V. en de K. R. O. willen plaatselijke zenders bouwen. r de N.C.R.V. en den K.R.O. geza- -nJijk is den minister van Water- t een request gericht waarin gewezen §ordt op het feit, dat de programma's van den Huizer zender in sommige veraf ge- Degen deelen van het land en ook in som- ge groots steden in de laatste door trische storingen niet met voldoend© -gie en helderheid worden ontvangen, rom genoemde organisaties na ingewon- technisch advies de bedoeling hebben evat, haar programma's in die steden streken door middel van een plaatse- __i zender, werkende volgens het Gleioh- densysteem tegelijkertijd uit te zenden, oor de plaatsing van een dergelijken komen in aanmerking bet Zuiden n Limburg, Vlissingen, Buitenpost (voor 'esland en Groningen) Halfweg (voor arlem en Amsterdam) en het Westland Rotterdam, Schiedam, Delft en Den :g). Adressanten hebben aan den mims- gevraagd haar zoo spoedig mogelijk stemming voor den bouw dezer plaatse- je zenders te willen verleenen en tevens bepalen op welke der ondes communes Gleichwellen-omroep zal geschieden, t voornemen bestaat in een aan te vra- audiëntie dit verzoek nog verder toe lichten en de noodzakelijkheid daarvan j bepleit-en. et Gleiohwellen-systeem maanden eden door de A.V.R.O. in het geding -acht heeft dus het pleit gewonnen, ook de N.C.R.V. en de K.R.O. het idee laan is er reden om aan te nemen de minister, hetzij dan aan de A.V.R.O. zij aan de Christelijke organisaties, ver- zal geven tot den bouw van plaatse- e zenders op eenige der z.g. ondes corn 's, die zich ongeveer tusschen 200 en M. bevinden. En in.dat geval loopt de io-strijd op zijn eind, omdat dan o- zendtijd vrij komt op den Hilversum- of Huizer-zender dat een accoord moeilijk meer te vinden zal zijn. Wij 'gen er overigens de aandacht op, dat ook nog steeds een verzoek van de R.A. bestaat tot den bouw van een ti zender, zij het niet volgens het Lwellensysteem Ir. L. A. FRUYTIER. Spoedig eervol ontslag. ,nr het Corr.-Bureau verneemt, is bin- Ueer korten tijd te verwachten het Kon. "hit, waarbij aan ir. L. A. Fruijtier op zijn "k eervol ontslag wordt verleend uit ahbt van gouverneur van Curasao. DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. itbreiding werkplaatsen te Amersfoort en Blerick. aar het „Hbld." verneemt, zullen de blaatsen der Nederlandsche Spoorwegen 'Amersfoort en Blerick, voor een andere ling van werkzaamheden, binnenkort "ge uitbreiding ondergaan ,oo zullen te Amersfoort van Januari as. in de wagenwerkplaats in hoofdzaak ge- goederenwagens en veewagens in tier ing en contröle genomen worden, ter- 1 in de wagenwerkplaats te Blerick meer 'iaal de open goederenwagens zullen en hersteld. Onder deze wagens zijn k de kolenwagens te rangschikken, waar- r het mogelijk wordt deze in de toekomst £er naar de mijnstreek te kunnen diri- n. o verband met de uitbreiding van de saamheden te Blerick zullen daar ~e tientallen bankwerkers op arbeids rad worden in dienst genomen. DE POSTVLUCHTEN. Bij de K. L. M. is bericht ontvangen dat de P.HA..E.Z. Zaterdag te 12.55 uur uit Allahabad vertrokken en te 14.45 uut in Akyab aangekomen is. DRAADLOOZE TELEGRAFIE VOOR 25 JAAR. Zaterdag, 9 November, was het «en kwarteeuw geleden dat het eerste met draadlocze telegrafie uitgeruste Nederland, sche oorlogsschip, Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik", onder bevel van den kapitein ter zee A. H. Hoekwater, naar NedeTlandsch-lndië vertrok. Aan boord be vond zich een radio-installatie, geleverd door de Maatschappij Telefunken; de lui tenant ter zee 2e kl. Van Iterson en do adelborst le kl. Holtzappel waren met de leiding der proefnemingen met dit eerste marine-scheepsstation belast. Op den avond van den 9den November 1904, werd. van uit het Engelsche Kanaal, waar zwaar stormweer 't schip heftig deed te keer gaan en de teere ontvangtoestellen herhaaldelijk onklaar maakte, de draad- looze verbinding tusschen een Nederlandsch schip en een Nederlandsch station aan den wal, beide onder beheer van onze Marine, officieel geopend door een aanbiedingstele- gram van hulde van den commandant van Hr. Ms. „Hertog Hendrik" aan de Konin gin, welk telegram, via een aan de stengen van Hr. Ms. „Wassenaar" te Amsterdam opgehangen antenne, van uit Het Loo werci beantwoord. De origineele papierstrook waarop dit eerste officieele telegram werd opgenomen berust in bet Historisch Scheep vaart Museum te Amsterdam. Ook tal van andere telegrammen tus schen de passagiers en de familie in ons land werden gewisseld. De draadlooze telegrafie had, hoewel slechts in beperkten kring, haar intrede gedaan in het Nederlandsche volksleven. Nog geen maand later, op St. Nicolaas- dag 1904, onderteekende de minister v«n Marine, vice-admiraal Ellis, een besluit, waarbij de kapitein-luitenant ter zee Hoven benoemd werd tot chef van den Dienst der Draadlooze Telegrafie bij de Marine. De oudste draadlooze dienst in Neder land werd hiermede in het leven geroepen. Naar gemeld wordt zal den 9en Dec-em ber a.s., op het Marine-Etablissement te Amsterdam, dit feit worden herdacht. MILITAIRE MUZIEKKORPSEN. Naar gemeld wordt, is een regeling bi overweging, waarbij aan de leden der mi litaire muziekkorpsen voortaan niet meer de muziekinstrumenten van Rijkswege in bruikleen worden verstrekt. Aan die leden zal alsdan een toelage worden gegeven, waaruit de aanschaffing van muziekinstru menten onder zekere controle door hen zelt moet worden bekostigd. o „MEUWSENFONDS". Te 's-Gravenhage is de elfde jaarvergade ring gehouden van het „Meuwsenfonds", hetwelk een stichting i9 van den Kon. Nederl. Middenstandsbond, en zich ten doel stelt de bevordering der middenstandsbe- langen. Het ledental liep in 1928 van 389 terug tot 367. Ontvangen werd aan contributie f. 1.284.70; aan giften f. 344.25 en aan rente f. 915.04. De rekening sloot in ontvangsten en uitgaven op f. 3459 36. Het kapitaal van het fonds bedroeg op 't einde van het boek jaar f. 23 159.71 (v. j. f. 21.305.12). VERSPREIDE BERICHTEN H.M de Koningin-Moeder is Zaterdag te 's-Gravenhage teruggekeerd. Te' Den Haag is op 55-jarigen leeftijd overleden ir. W. M. de Braun, hoofdinge nieur der Telegrafie en Telefonie. Naar de „Haagsche Courant" verneemt, wenscht dr Berlage met in aanmerking te komen om als bouwmeester van het nieuwe Haagsche stadhuis op te treden, daar dit werk te langen tijd in beslag neemt om door hem op zijn leeftijd te worden onder nomen. 69. Piero en Trijn, geleid door een zwarte, bracht men in de troonzaal van den vorst, het was verschrikkelijk wat ze zagen, Trijn van angst haast niet kijken dorst. Menschenhoofden aan de haren hingen, aan den ingang van de groote zaal, „die menschen. dacht Piero, moesten dienen, voor een schotel van een koningsmaal." 70. De koning grijnsde toen hij hen zag komen, hij keek ze eerst bewonderend aan. ..Kom hier," zeide hij tot hen beiden, „komen jullie heel dicht bij me slaan. Wie zijn jul lie toch, zoo eigenaardig, wie kunnen jullie toch wel zijn?" „Die daar, zei Trijn „is Piero, koning, en mij noemen ze eenvoudig Trijn." NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Menaldum: G. Groeneboer te Doetinchem. Te Wagenborgen (toezj: T. G. A. van Dijk te Garslhuizen Te Molkwerum (toez.): D. Bouman, cand. te Veenendaal. Aangenomen naar IJseimonde ds. H. W. A. Nelck te Nes en Wierum. Bedankt- Voor Giessendam-Hardinxveld: G van Montfrans te Barneveld. Voor Marssum: A. Landstra te Haas trecht. Voor Boxmeer (toez.) ds. J. OssewaaTde te Vlijmen. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Eindhoven- (2e pred. pl.): A. J. Fanoy, te Ferwerd. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. Beroepen: Te Borne (O.): B. v. d. Goot, em. pred. te Apeldoorn. PROF. Dr. T. CANNEGIETER ONGESTELD. Zijn toestand zorgelijk. Prof. dr. T. Cannegieter, oud-kerkelijk höogleeraar aan- de universiteit te Utrecht, is, naar „De Standaard" meldt, sinds enkele weken ernstig ziek. Zijn toestand is zor gelijk. HERV. PROV. BESTUUR ZUID-HOLLAND. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid- Holland benoemde tot secundus-kerkvisita- tor in de plaats van d9. G. v. d. Zee, te Den Bommel, die bedankte wegens vertrek uit de provincie en wegens het optreden als primus-kerkvi9italor van den heer F. A. Groen te Hellevoetsluis: ds. J. J. van der Grient. Herv. pred. te Brielle. In de week van 49 November 1929 zijn in Nederland uitgesproken 73 faillissemen ten. Opgeheven wegens gebrek aan actief E. G. Couperus. Katwijk aan Zee. LEIDSCHE KUNSTVEREENIGING. 1899—1923. In 1899 werd opgericht de „Leidsche Kunstvereeniging Die Laeckenhalle". sinds dien in 1904 herdoopt in „Leidsche Kunst vereeniging". Tot de oprichters behoorden de heeren dr. A. C. Harteveld, dr. N. Mar tin, A. H. Dros, A. W. Sijthoff, Mr. Leem- brugge1, F. F. W. Heintz en Breuning. Men hield lezingen over beeldende kunèt en orga niseerde tentoonstellingen, waarvoor in 1903 een zaal in het Nulsgebouw werd gehuurd. Na eenige jaren moest men dezei zaal op geven, daar de belangstelling voor de ten toonstellingen niet groot genoeg was. Een korten tijd werd nog geëxposeerd in een bovenzaal van het Leidsch Dagblad; daarna kwam het Ned. Museum De1 Lakenhal ter beschikking, alwaar de tentoonstellingen tot dusvar zifn gebleven. De vereeniging bestaat nu 30 jaren en mag zich den laatsten tijd verheugen in een groeiende belangstelling, weshalve het Be stuur heeft besloten dit feit op buitengewone wijze te vieren op Zaterdag 16 November aanstaande. Des middag 3 uur wordt er in de Laken hal een tentoonstelling geopend van mo derne Hollandsche schilderkunst en plastiek, ingc-'zonden dor de Kunstzaal Van Lier te Amsterdam. Daarbij zullen met werk oa. vertegenwoordigd zijn o.a. de schilders van Herwijnen, Raoul, Hynckes, Jan Sluyters, W. Schuhmacher, Charley Toorop, V. E. van Uytvanck, enz. en de beeldhouwers John en Willem Rüdeker, Johan Polet en Jules Ver- meire. Op den avond van dienzelfdtn dag wordt in de Kleine Zaal der Stadsgehoorzaal een vroolijke Kunstavond gehouden met mede werking van Frans ter Gast. die zijn veel geprezen schimmenspelen zal vertoonen met muzikale begeleiding van Fran9 Daum, voor drachtskunstenaar, die bovendien in zijn repertoire zal optreden. Verder wordt een vertooning gegeven van de „Kletsprent" van Corne'lis Veth, voorstellende de Geschie denis Aller Kunsten, waarbij in woord en beeld beide zeer geestig de Kunst van alle tijden de revue passeert. Voor het verdere seizoen der vereeniging staat op het programma o.a. een lezing over modernei Hollandsche bouwkunst door den architect Gralama, nog een of twpe ten toonstellingen en eenige rondleidingen door Haagsche musea en particuliere verzame lingen. Mej. C. Coebergh, Rijnsburgerweg 146, is secretaresse. RECLAME. zorg voor een goede spijsvertering door Sinds 100 janr onovertroffen bij moeilijke spijsver tering, manjmijnen enz 250 pr fl 0,60 Tobletten fl. 0,25 en (1. 1,20. Slechts echt in blauwe verpakking met het portret van den uitvinder. Monsters grails en (rnnco van den hoofdvertegenwoordiger RtaBniin. Amstertfom Oost llnnoeosparkwe® 16 5724 ALKEMADE. Bnrgerlijke Stand. Geboren: Gerardus Cornells, zoon van A. J. van der Zwet en G. Huigsloot. Marti- nus, zoon van A. Verboon en A. van Soest. Johannes Cornells, zoon van K. B. Boeker en A. M. Koot. Overleden: Johannes Antonius Petrus van den Broek, 3 maanden. Gehuwd: Leonardus Jacobus Otyerhoek jm. 26 jaar en Petronella Jacoba Maria De ters jd. 20 jaar. Engelbertus Adrianus Pennings jm. 21 jaar en Anna Elisabeth Bisschop jd. 21 jaar. Dirk Vreeken jm. 22 jaar en Mensje Cardol jd. 22 jaar. BOSKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren Hann, z. van A. Ramp en G. W. Wester Agnes Maria, d. van A. Brand en A. M. Vermeulen Cornelia, d. van J. v. Drielen en C. J de Rooij Aart, z. van P. de Wit en C. S. J. Frissel Josina Jo hanna, d. van H. H. Verbij en M. J. Kerk vliet Agalha Maria Johanna, d. van J. Ramp en A J. v. d. Vlist Klara Louise Geertrui'da Maria, d. van Th. de Wit en J Klaverveld. OUD-ADE. Electrificatie van het Lageland. Door Ged. Staten is goedkeuring verleend tot aankoop van een strook grond van het R.-K. Oud Armenkantoor uit Amsterdam, ten einde dezen grond ter beschikking te stellen van de Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden voor den bouw van een translormatoren- station. Het zal dus niet lang meer duren of Leiden zal met kabellegging een aanvang maken, zoodat de ingezelenen van genoemd buurtschap voorzien zullen worden van licht en kracht. Dit besluit zal door belang hebbenden met vreugde worden vernomen, daar hiermede in een lang gevoelde be hoefte wordt voorzien. ktoriieerde vertaling uit het Engelsch van Mevrouw Belloc Lownde9, door Oswaldi. f» I «11 moest vandaag bij mijn moeder zijn «en heb ik haar dit kostbare document b\llen' 's er n'e' weinig van ge- otten 26 js een ouderwetsche dame ze was eenvoudig sprakeloos over som- "9 hier!"11 ^'6 '1'er0P voorkwamen. Kijk P'aalste hij den vinger op een regel I Vim' ?e'vPlB bladzijden. n a, i p.°n<^ voor een dansjaponnetjel •rwif er niet meer dan drie el slof Dj l^pon van tegenwoordig zit "n ni. waarmede de huishoudster nws aanhoorde, maakte hem razend. on -ÜVe' ze ?een stom woord, jandorie! 011 ze hem in v... o J hem ?el<ugen ttlin Eva in ieder geval haar leedwezen en toestemmen dat haar meer dan dwaas had gehan- i n- 'jan uwaas nau geuaii- ka ifljj eerschle zich en vervolgde op .„Och. ueuuei ia er me mei zoo "hen IV .Wln(kn. Ik heb er niets mee te "ka nm j n'e' van p'an Veiling et tflia e eenvoudige reden, dat ik er spraï Adelaide Strain: „Natuurlijk zou Eva die rekening uit haar toelage moeten betalen, maar ik geloof dat zij dat niet kan, mijnheer Raydon" „Ze moet het betalen." snauwde hij. „Ze moet naar dien antieken notaris van haar vroegere deftige familie gaan en hem het geld laten verschaffen. Dal zal een dure geschiedenis zijn, want ze heeft niet meer dan een jaargeld en het gevolg zal zijn, dat ze zich met een kleinere toelage tevreden moet stellen. Maar dat is nog zoo kwaad niet! Zij keek hem aan en begreep dat dit na tuurlijk hel idee was van zijn moeder, en geen slecht idee. Zoo'n harde les kon Eva mogelijk tot rede brengen, zelfs nu. Birtley Raydon was ook in de tuinkamer gekomen met het voornemen om de oude vriendin zijner vrouw te zeggen, dat hij niet langer gebruik van haar diensten wenschte te maken Maar waarom kon hij niet zeggen zijn moed zonk hem in de 9choenen. Dat had geen haast Voor het oogenblik moest hij zijn hoofd bij elkaar houden voor het onderhoud, dat hij straks met die stoute, verkwistende Eva zou heb ben En dan, waarom zou hij zijn vrouw mevrouw Strain den dienst niet laten op zeggen? Die sooTt minder prettige cor- véetjes worden immers altijd aan de vrouw des huizes overgelaten. „Eva zal nu wel zoowal zijn uitgerust; ik ga even naar haaT toe". „Eva is niet thuis", antwoordde Adelaide Strain kalm .„Ze is gaan lunchen, ik ver onderstel bij de familie Scarrow". „Is ze in den wagen gegaan?" ,,Ik geloof het niet. Maar dat weel ik niet zeker". „Ik zal 'ns gaan zien. Als de wagen thuis is ga ik Eva halen". Hij opende de glazen deur. Daar hooTdo hij het geplas van water in den tuin. „Wie kan er nu in het boolhuis zijn?" riep hij kwaad uit. Toen kreeg het bleeke gelaat van me vrouw Strain een andere kleur. Het wend rood. Maar zij zei terstond: „Gilly is in het boothuis". „Uw zoontje?" „Natuurlijk, mijn zoontje. Welke andere Gilly zou er zijn?" Zij keek hem recht in de oogen. Maar hoe wel zij een cordale vrouw was, speet het haar toch erg. dat dit juist vandaag gebeur de. nu Birtley Raydon alle reden had om, zooals zijn vrouw het noemde, „een van zijn buien" te hebben. Niettemin besloot mevrouw Strain niets te zeggen van Eva's uitnoodiging voor Gilly en dus zei ze: „Ik kreeg gisleren een be langrijken brief van zijn onderwijzer en daar wilde ik hem over spreken. Vanmorgen heb ik hem telefonisch gevraagd cm even hier te komen". „Jawel" bromde Raydon, met een nij diger» achlerdochtigen blik. De gedachte aan die mooie rekening van Madame Domino drong zich weer aan hem op. „U wist zeker van die rekening af" vroeg hij kregel. „Ja, mijnheer Raydon". En vergoelijkend voegde zij er aan tos: „Dat Eva het geld van haar toelage zal moe ten missen, zal een goede les voor haar zijn". „Ongetwijfeld, maar ook een dure les. Het zal ons inkomen op een vermindering te staan komen van ik vermoed wel over twee honderd pond jaarlijks". „Het zal het geld waard zijn, als het haar werkelijk wat zuiniger maakt". Zij kwam rond voor haar meening uit, wal in den re gel heel gevaarlijk is. Raydon wendde zich woedend tot haar. O, 't was zoo gemakkelijk op die manier over een andersmans geld te sprekenl „Naar den invloed die u altijd op mijn vrouw hebt uitgeoefend, had u haar moeien beletten zoo idioot koopziek en verkwistend te zijn". Maar nu nam zij het legen hem op, zoo als zij steeds deed. Dat was de reden, dat hij zoo'n gruwelijken hekel aan haar had gekTegen. „Ik moet u zeggen, mijnheer Raydon, dat u erg onredelijk bent. Hoe had ik Eva nu kunnen beletten de kleeren te bestellen die zij wilde hebben? U wil zelf altijd zoo graag, dat zij zich chic en beter kleedt dan haar kennissen". „Dat is niet waarl" schreeuwde hij ziedend. Hierop gaf zij geen antwoord. Zij was nieuwsgierig naar wat hij wel zou zeggen, wat er zou gebeuren als hij 09R ontdekte welke rekeningen zijn vrouw nog méér had. Zelfs wist zij niet, hoeveel Eva schuldig was; het was haar bekend, dat er nog een hooge rekening liep in de honderd ponden van een der reusachtige zaken in levensmid delen. die bijna uitsluitend voorname, rijke dames tot klanten hadden en ook moes ten nog kleinere nota's in het Westend van Londen worden voldaan. Gelukkig voor Eva. gencol Birtley Ray don alom een zeer ruim crediet, en nu en dan betaalde zij een erg lastigen schuld- eischer wel eens met een klein bedrag „op rekening". Toen haar patroon was heengegaan, naar de garage, ging de dame-huishoudster zitten. Zij gevoelde zich als geslagen, als levens moe en voorzag, zonder bepaalde reden, een reeks van akelig, kleinzielig getwist tusschen man en vrouw, gevolgd door een „scène", waarbij Eva op haar sympathie en bijval zou rekenen. Eindelijk stond zij, in een stemming van verslagenheid en zelfverwijt, op. Hoe kon zij Gilly hebben vergeten Gilly in het boothuisl Dat Raydon haar niet had gelast terstond het kind le halen, was een bewijs, hoe kwaad en builen zichzelf hij moest zijn over die ongelukkige geschiede nis van Madame Domino's rekening. Vlug liep zij het pad af naar hel boothuis en riep het jongetje, waarna zij hem terug zond naar het paviljoen-ziekenhuis. Gilly was nog niet lang weg, toen Ray don terugkwam, kribbig en eigenlijk niet geheel op zijn gemak. „Eva heeft niet bij de familie Scarrow ge luncht". viel hij met de deur in huis. „Zij hebben haar zelfs niet gezien. Waar kan ze zitten „Ik heb enkel gezegd, dat ze mogelijk naar de Scarrows kon zijn. Misschien heelt iemand haar vanmorgen opgebeld en later afgehaald. Ik ben tusschen elf en twaalf druk bezig geweest met de linnenkast en in dien tijd heeft Eva zelf op de telefoon gelet." Na dien derden September overkwamen Adelaide Strain nog vele vreemde en vree- selijke dingen. Maar door alles heen vergat zij nooit geheel de lange,, drukkende uren in bijzijn van den slechlgeluimden. opge wonden, ijsberenden Birtley Raydon. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9