UIT de omstreken. hillegom. Voor de RX Blinden. sfdeeling Hillegom van den Ned. R.- rouwenbond heeft een ledenvergade- in hotel Sistermans gehouden, die vas aan de steunverleening van het ninstituut te Grave, oerders van het programma waren ktiénten van het genoemde instituut, ebben op schitterende wijze het nut r instelling gedemonstreerd, die zich jot dezer menschen zoozeer aantrekt, aanwezigen toonden zich over al het ene uiterst voldaan. De opbrengst t 6teunbusje bedroeg 105. mooie avond van den Vrouwenbond zeker geslaagd heeten. op volgde een gelijksoortige avond parochiehuis to Zilk, welke grooie ite klein bleek voor de opkomst. Ook ^rees de gehouden collecte die f. 267 t, dat men gaarne een offertje brengen. zeereerw. heer J. J. A. J. Kroot, r van St. Martinus, deed ten slotte -vr. R. A. F. Litjens—Van den Donk dedeeling. dat het Z. H. den Paus d had. haar te begiftigen met het —is „Pro ecclecia et Pontifïce" als ng voor alles, wat zij voor 't R.-K. -js gedurende zoovele jaren heeft n. Zijneerw. hoopte, dat zij nog vele dit eereteek en zou mogen dragen, 'uid applaus weerklonk, toen de pas et eereteeken overhandigde. heer P. J. Litjens bedankte in eeni- 'gekozen bewoordingen Z. H. voor e onderscheiding zijn echtgenoote i en ook den zeereerw. heer pastoor i waardeerende woorden. Fropaganda-veigadering. ;j het bestuur van den Chr. Besturen» alhier is een propaganda-vergade- oor het Chr. Nationaal Vakverbond Jen in de Nutszaal. De voorzitter de Marinus opende de bijeenkomst op %ruikelijke wijze, waarna de heer J. rwey uit Utrecht sprak over: Dank- Ivoor genoten zegen. tweede spreker de heer C. Nauta, i uit Utrecht, hield een rede met derwerp: Zegen verplicht, een voort- van het eerste onderwerp, dameskoor onder leiding van den ;S. P. Visser, zong eenige liederen, -rzitter dankte voor woord en zang, n de heer I. C. Baas in plaats van plder, die verhinderd was, nog een jtoespraak hield. RUNSBURG. GEMEENTERAAD. g 1930. - Subsidie Chr. H. B. S. Vertrek van den heer Vreeswijk. "d dezer gemeente kwam in open- ergadering bijeen, iller: de burgemeester, taezig alle leden. [voorzitter open de vergadering met ens voorstel van den voorzitter wor- "n notulen voorgelezen, maar wordt ellijk voortgegaan met behandeling begrooting 1930. post I van de ontvangsten „Batig 1 vorige diensten, herhaalt de voor- zijn bezwaar tegen dezen post, door ij het begin van de behandeling der ting reeds ter tafel gebracht. Spr. wil post met f. 3000 verlaagd zien. heer C. D. v. d. Vijver vraagt, of de van den voorzitter uitsluitend 1 houden met de gevolgde afschrij- elhode bij de bedrijven, en op diens mend antwoord, of wellicht de com- v ir de bedrijven intusschen reeds heeft gepleegd met deskundigen, door den Raad is besloten, ens de commissie merkt Dr. H. G. op, dat de commissie nog niet heeft .erd, dus geen nadere inlichtingen ;erslrekken. ouder S. Schoneveld verdedigt dezen arna met 10 tegen 1 stem de post erd wordt gehandhaafd. Tegen de D. v. d. Vijver. legen den tweeden post: Vermoede- .lig saldo 1929 a f. 4500, maakt de ker bezwaar. er verwijzing naar vorige diensten, el houderS. Schoneveld uiteen, hoe "l raming van dezen post is gekomen 1 blijft van meening, dat deze alles- verdêdigen valt. jheer 0. v. d. Vijver merkt op, dat el kan beoordeelen of de post juist d maar wanneer Wethouder l eveld. ook na hernieuwd onderzoek eening blijkt, dat deze te verdedigen spr. daar gaarne op vertrouwen. "r T. Kralt stelt voor. de post met a \crjafen> welk voorstel door den ra. Vijver wordt gesteund. 'ouder S. Schoneveld wil met deze genoegen nemen, voorstel wordt hierna z. h s. aange botste! van wethouder S. Schone- r aaT^leiding van hem pas ter oore jn' .wor^t de post opbrengst e f loei?0 ^iv*dend- en Tantième-be- -orèii ^°°eer UL vaststelling van de ge- 1 dm u 8 over 'e Caan, vraagt de an dp herziening van het sala- p..' mehrapnemer dat naar spr.'s >"8 genoeg is. vnn Vf J mede, dat naar aan- ÉT'TOkm e ,?een 'n vorige vergaderingen jimissi' e kwestie om advies naar fc» l iim"j\00r bedrijven is gezonden, iW^1 a"" B' W' V00rslel" ode den Raad zullen berei- ^ordt de begrooting in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f. 146.112.545 vastgesteld. De post opcenten op de rijksinkomsten- belasting is geraamd op f. 13.100, die van de gemeentelijke inkomstenbelasting op f. 38 227,04. In behandeling komt een verzoek van de Chr. H.B.S. te Leiden, om een bijdrage van 4 1/3 x f. 91.66, voor 5 leerlingen uit deze gemeente, die in 1927 deze inrichting van onderwijs bezochten. B. en W. stellen voor, een bijdrage van f. 250 te verleenen. De heer v. d. Vijver is er voor het ge vraagde bedrag toe te staan, omdat de bij drage, als deze leerlingen de gemeente- H.B.S. hadden bezocht, verplicht en veel grooter zou zijn. Uit de toelichting van B. en W. blijkt, dat de kosten per leerling sinds de vorige opgaaf aanmerkelijk hooger zijn geworden. De heer T. Kralt is er voor, dit punt aan te houden. Misschien kunnen B. en W. een verklaring krijgen, voor het ontstaan dezer hoogere kosten. Aldus wordt z. h. s. besloten. B. en W. stellen voor, vaststelling van een verordening voor het Grondbedrijf, vol gens van Ged. Staten ontvangen, algemeen geldend model. Na eenige bespreking, wordt besloten de verordening als voorgesteld, ongewijzigd vast te stellen. Op verzoek van dr. H. G. Jonker wordt den leden toegezegd, dat hun een exemplaar dier verordening zal worden toegezonden. Op voorstel van B. en W. wordt hun Z. h. s. machtiging verleend tot wijziging van do gemeente-begrooting 1929. Vervolgens doet de voorzitter mededee- ling van een ingekomen schrijven van den heer J. G. Vreeswijk, hoofd der Koningin- Wilhelminaschool alhier, waarin hij ver klaard wegens pensioensaanvraag en vesti ging elders te bedanken als lid van de Com missie tot wering van schoolverzuim en lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. De voorzitter, mede sprekende namens de beide wethouders, voelt zich verplicht, den heer J. G. Vreeswijk dank te brengen, voor alles door hem in het belang der gemeente verricht, mede als lid en als voorzitter in de genoemde commissies. Wat betreft voorziening in de ontstane vacatures stellen B. en W. voor, de benoe ming van een lid in de commissie tot wering van schoolverzuim, aan te houden. Z. h. s. wordt dit voorstel aangenomen. Voor de benoeming van een lid in de Commissie van Toezicht is door B. en W. de aanbeveling dier commissie overgenomen zijnde: 1. M. Pieper, hoofd van de school aan de Smidsteeg en 2. P J. Maas, onder wijzer aan de Koningin Wilhelminaschool, Benoemd wordt met 10 tegen 1 stem de heer M. Pieper. Rondvraag. De heer W. L. v. d. Gugten vraagt of er geen ingekomen stukken zijn, en op het verzoek van den voorzitter, om mede te deelen, of spreker een bepaald stuk op het oog heeft, noemt hij een adres in zake bevordering van den teelt van be paalde aardappelsoorten, waarvan hij de behandeling in verschillende gemeenten las. Spr. meende, dat dergelijke dingen ook zonder vragen wel ter tafel mochten komen. Wethouder S. Schoneveld merkt op, dat zeer zeker dit adres in behandeling zal komen, maar de heer v. d. Gugten kon we ten. dat hieromtrent een kwestie aanhangig is bij de Kroon. Spr. voelt wel voor een dergelijke verordening, maar wanneer deze straks toch vernietigd wordt, heeft vaststel ling weinig zin. Vandaar dat B. en W. nog afwachten. Dr. II. G. Jonker merkt op. dat hier en daar antennes worden gespannen over ge meentegrond, en vraagt of hiervoor de toe stemming van B. en W. vereischt wordt. Voorts merkt spr. op. dat hier en daar markiezen zijn aangebracht, die lastig zijn voor het verkeer, of gevaar loopen bescha digd te worden. Spr. vraagt of ook hierin de politieverordening voorziet. De voorzitter deelt mede, dat beide zaken natter onder de oogen zullen worden gezien. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter hierop de vergadering. Tot tweeden boekhouder aan de Vei- lingsvereeniging „Flora" is benoemd de heer Teljeur alhier. WASSENAAR. GEMEENTERAAD Het bouwen van een muziektent - Rekening 1928 - Nienwe Openbare Lagere School - Besprekingen over belangrijke onteigening - Gnislagaanvraag van den heer Drop ingetrokken - Beurzen voor onbemid delds leerlingen - De volkstuintjes - Het maken van een duiker. Dezer «dagen heeft de Raad dezer ge meente eene openbare vergadering gehou den onder voorzitterschap van den burge meester. Tegenwoordig zijn alle loden. Bij de ingekomen stukken was een beslis sing van de Ged. Staten inzake een beroep schrift van J. Zonneveld tegen het besluit van onbewoonverklaring van de perceelen Schoolstraat 26 en 68. Het eerstgenoemd perceel is niet. het tweede wel onbewoon baar verklaard. Een verzoek van den heer W. Boender om spoedige verbetering van de Vinkelaan, wordt om praeadvies gesteld in handen van B. cn W. Ingekomen is een schrijven van den heer Drop. houdende mededeeling dat hij zijn ontslagname al9 wethouder intrekt. Ap plaus. De voorzitter zegt, dat hij uit het applaus der leden wel mag opmaken, dat zij dit be sluit van den heer Drop toejuichen. Hij is van oordeel, dat de gemeente ook daarmede kan worden gelukgewenscht. omdat de ar beid van den heer Drop boven allen lof ver heven is Persoonlijk is hij ook dankbaar gestemd, dat de buitengewoon prettige sa menwerking niet door ontijdige ontslagname wordt verstoord. Hij hoopt dat de heer Drop nog lang in het belang der gemeente werk zaam moge blijven. De heer Drop is den voorzitter erkentelijk voor het gesprokene. Het nemen van een be slissing in deze was voor hem zeer moei lijk. Dat hij het in dezen zin heeft gedaan, vindt zijn oorzaak in de hartelijke samen werking in het College en in de energieke leiding. Verder is ingekomen een brief van notaris Vermeulen van Kruiningen, houdende be richt dat de verkoop van 6 perceelen aan den Achterweg alhier heeft opgebracht f. 21.450. Medegedeeld wordt, dat op het advies van eenige ingezetenen om vergunning tot overgang over het waterleidingferrein naar de duinen nog niet kan worden beschikt, omdat de onderhandelingen met de maat schappij Meijendell nog niet zijn afgeloopen. Naar aanleiding van een vraag in de vo rige zitting geuit, of de provisie voor den aankoop van een motorrijtuig voor ge meentewerken, aan ingezetenen ten goede kon komen, wordt medegedeeld, dat zulks niet mogelijk is. omdat er op het oogenblik geen dealer in deze gemeente is. Op een verzoek van J. Th Remmerswanl om een gedeelte van het Kcrkehout als bouwstraat aan te wijzen, wordt gunstig be schikt. Naar aanleiding van een adres van d*. R. F. Baron van Heeckeren van Wassenaer te Ambt Delden. om een wijziging aan lo brengen in het uitbreidingsplan der ge meente, zoodanig, dat de weg welke gepro jecteerd is over een deel van de hofstede ,,Het Huis ter Weer" een weinig wordt ver legd, stellen B. en W. voor aan dit verzoek te voldoen, temeer daar wijziging eerder een verbetering kan worden genoemd. Zonder hoofdelijke stemming wordt dien overeenkomstig besloten. Ter tafel komt vervolgens een adres van de afd. Wassenaar van de S D. A. P. hou dende verzoek een verordening vast te stel len regelende A. de voorwaarden en eischen waaraan voldaan moet worden B. het in stellen van beurzen voor 'eerlingen uit ge zinnen van onbemiddeld^ of minder be middelde ouders, welke Middelbaar of Hoo ger onderwijs willen volgen; C. de voor waarden en eischen, waaraan moet worden voldaan om in aanmerking te komen voor een beurs. De voorzitter zegt, dat B. en W. van oor deel zijn, dat de voorwaarden voor het ver krijgen van een tegemoetkoming in de kos ten van leermiddelen Teeds door den Raad zijn vastgesteld n.l. een inkomengrens van f.2500, waarbij ook is regeling gehouden met de samenstelling van het gezin, en bo vendien, dat de leerling moet uitblinken. Zij zijn v*an oordeel, dat deze normen, voorloopig voldoende zijn en mcenen niet door een verordening bepaalde rechten te moeten vastleggen. Verder zijn B. en W. van oordeel, dat niet moet worden overge gaan tot het instellen van beurzen. Zij mee- nen dat het Rijk hiervoor reeds voldoende zorgt. Het komt hem meer gcwenscht voor elk geval afzonderlijk, te zien dan regels te stellen De heer Boender zegt. dat hij er reeds vroeger op heeft gewézen, dat hij de be slissing van het hoofd, of een leerling in aanmerking komt. niet de juiste weg vindt. Hij acht liet beier dat de rapporten maatstaf zijn. Een ongemakkelijke leer ling zou door hel hoofd we! eens minder gunstig kunnen worden beoordeeld ten op zichte van het in aanmerking komen voor een vergoeding. Ten aanzien van het 2e deel van het ver zoek, merkt hij op, dat het Rijk een gering aantal beurzen ter beschiking stelt en dat hel zeer moeilijk is, om er eene te bemach tigen. Bovendien zijn er verschillende ge meenten, die beurzen beschikbaar 9tellen. gemeenten die het minder goed kunnen doen dan Wassenaar. Dc finaneieele bezwa ren kunnen niet groot zijn want 90 pet. der leerlingen betalen den beurs weer terug. De heer Versteeg gaat met het advies van B en W. accoord. Hij meent, dal het oor deel omtrent de geschiktheid wel aan do hoofden kan worden overgelaten. De heer van Barneveld vereenigt zich eveneens met het advies, maar meent da! het hoofd het eene kind we! een9 boven het andere zal voortrekken. De voorzitter is van oordcel. dat men nog wel zooveel vertrouwen mag hebben in de boofden. dat zij 'n onpartijdig advies zullen geven. Bovendien zullen B. en W. zeer zeker ook overlegging van de rapporten vorderen. Do heer van Leeuwen i9 het ook eens met het advies. Om echter niet den indruk Ie vestigen dat hij niet sympathiek zou staan tegenover het <,mrhoogen van het maat schappelijk peil der bevolking wil hij iets opmerken. Hij acht het goed, dal er een zekere rein blijft bestaan. Anders is het gevaar groot dat er velen maar gaan sludeeren, zonder kans op succe9. Er komen langzamerhand te veel intellectueelen en half geleerde men schen zijn al zoover dat zij laag gaan neer zien op de menschen die met handenarbeid hun brood moeten verdienen De heer Vogels zegt, dat hij zich met hel voorstel van B. en W. wel kan vereenigen De heer Prins sluit zich aan bij het ge sprokene door den heer van Leeuwen. Zonder hoofdelijke stemming wordt daar op overeenkomstig het voorstel van B. en W. beschikt. Op een verzoek van de Holl. Maatschappij van Landbouw, om een bijdrage in de kos ten van een landbouw-winteTcursus ad f. 75 wordt gunstig be9chiki. Ontheffing van schoolgeld wordt toege staan aan mevr. wed. B. J. Ruphan tot een bedrag van f. 8.34 en J. J. Stoltenhoff van f 30.34 en aan mevr. wed. W. F. K. de Jong van f. 5. Op een verzoek van de Gew. Landstorm- commissie „Zuid-Holland West" om voor 1930 een subsidie toe te staan van f. 50, wordt gunstig beschikt. Ontheffing der bepalingen van de bouw verordeningen wordt verleend aan: Jhr. H. Loudon, voor den bouw van een dubbel woonhuis; H. Ligtvoet voor een dub bel winkelhuis met bovenwoning; B. Klaare voor verbouw van een landhuis: G. J van Oortmerssen voor een garage. Vastgesteld wordt het kohier voor het heffen van retributie van ouders, wier kin deren in Den Haag schoolgaan, over hel tijdvak van 1 Mei1 Augustus 1929 ten be drage van-f.2594. In de verordening op de heffing van retri butie worden op verlangen van Ged. Sta ten eenige wijzigingen aangebracht. Wordt besloten, dat de gemeente als lid zal toetreden tot de Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten en tevens ten opzichte van de gemeentelijke archiefveroidcning aan te sluiten bij het registratiebureau dier vereeniging. Wordt besloten aan het Beshiur dor Wassenaarsche SchoolveTeeniging vergoe ding uit de gemeentekas toe te kennen in gevolge art. 100 der L. O. Wet over 1928 lot een bedrag van f. 646.50, aan het R. K. Kerkbestuur van den II. Willibrordus ten be hoeve van do U. L. O. School voor jongens ad f. 3081.28 en de lagere school voor jon gens ad f. 417.66 De aanvragen van het Bestuur der R. K. U. L. O. School voor Meisjes om dezelfde vergoeding wordt 'afgewezen, op grond, dat in 1928 aan do overeenkomstige openbare school geen boventallige leerkrachten wa ren verbonden. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur over 1928 wordt goedgekeurd. Do in komsten bedroegen f. 4663.82 en uitgaven f -f808.Of De begrooting voor 1930. wordt aangebo den. sluitende in ontvangsten en uitgaven met f. 6393.787=. Wordt besloten aan een nieuwen weg loopende van de Kerkstraat naar de Jon kerlaan, den naam te geven van Ridderiaan. Ter tafel komt vervolgens het advies van B. en W. inzake het uitgeven van gronden voor volkstuintjes. De voorzitter zegt, dat B. en W. advies hebben gevraagd van de Commissie voor Openbare werken, en dat ook aanbiedingen zijn binnengekomen van de Tuinbouwvereeniging Wassenaar en Om streken en de Kon. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, de laatste omtrent schoolwerk- tuinen. De Commissie voor Openbare Werken adviseert vooralsnog geen gronden beschik baar te stellen, omdat niet gebleken is, dat hiervoor voldoende gegadigden zijn, en indien die er komen een en ander te ver wijzen naar de Wassenaarsche Bouwver- eeniging, welke nog open grond heeft. Zij is verder van oordeel, dat de grond de Van Zuijlen. van Nijeveltstraat voor het beoogde doel niet geschikt is. De voorz. zegt dat B. en W. öp grond hiervan voorstellen nog niet tot het doen aanleggen van volkstuintjes over te gaan. De heer Van Leeuwen heeft het advies met belangstelling aangehoord. Hij kan be grijpen dat men de terreinen aan do Van Zuijlen van Nijeveltstraat minder geschikt oordeelt maar hij kan er niet mede instem, men, dat er geen behoefte zou zijn aan volkstuintjes. Hij hoopt dat B. en W. het voorstel niet in den doofpot zullen stop pen, maar zich nog eens nader daarom trent zullen beraden. Na langdurige discussie stelt de heer Drop voor een Commissie van piet-raadsleden onder voorzitterschap van den heer Boen der te laten adviseeren omtrent de al of niet noodzakelijkheid van volkstuintjes. De heer Prins kan zich daarmede veree nigen, mits ook omtrent de kosten een on derzoek wordt ingesteld. Tenslotte wordt in dien geest besloten. De terreinen aan de Van Zuijlen van Nijeveltstraat worden in verband hiermede verhuurd aan de tegenwoordige huurders, tot wederopzegging doch uiterlijk voor 2 jaren. Besloten wordt lot het aangaan van een overeenkomst met de Rijkstelegraaf ten op zichte van de alarmeering van het brand weerpersoneel. De kosten zullen bedragen ineens f. 1200 met een jaarlijksche vergoe ding van f. 225. Wordt besloten de subsidie per leerling van de Hanze-avondschool voor het jaar 1930 te verhoogen lot f. 20 per leerling. De heer Boender informeert, of deze school voor ieder toegankelijk is, waarop de voor zitter bevestigend antwoordt. De heer van Leeuwen denkt den Raad voor de welwillende behandeling. Op voorstel van B. en W. wordt daarop besloten tot het maken van een duiker van gewapend beton in den Katwijkschen weg. De kosten van aankoop, buizen en uitvoe ring van het werk worden geraamd op f. 3000; tevens stellen B.'en W. voor de uit voering onderhands op .te dragen aan do N. V. tot aanneming van Bouw- en grond werken v.h. W. Visser en Zonen alhier voor f. 1888. Na mededeeline van den voorzitter dat bij overname van den weg door de Pro vincie. de kosten zullon worden vergoed, wordt het voorstel zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Hierna is aan de orde een voorstel van B. en W. tot het doen bouwen van een muziektent in het Burchtplantsoen. De kos ten worden geraamd op f. 2600. De heer Van Tol vraagt, of het plantsoen niet kaa worden opengesteld voor het publiek, en of er niet enkele banken kunnen worden geplaatst. De voorz. zegt, dat hieromtrent reeds voorbereidingen zijn getroffen. De heer Ebender geeft in overweging om de oude muziektent te plaatsen op het Schlilpplein. De voorzitter zegt overweging toe. Het voorstel wordt daarop zonder hoof delijke stemming aangenomen. De rekening van inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1928 wordt daarop voorloopig vastgesteld de gewone dienst in inkomsten op f. 853842.28 in uitgaven op f. 799739.251/2, alzoo met een batig slot van f. 54103.02^, de kapitaal dienst in inkomsten op f. 1.157.731.31 in uitgaven op de som van f. 996221.101/6 alzoo met eon batig slot van f. 161.510.20V6. Aan de orde is vervolgens het voorstel van B. en W. om van diverse eigenaren van terreinen, gelegen langs den Schouwweg grond aan te koopen voor aanleg van een voetpad en verbreeding van het fietspad. De voorzitter deelt mede, dat de schat ting van de waarde door 3 taxateu/s heeft plaats gehad en juist dezer dagert de uitslag is binnengekomen. Met den geheelen aankoop is een bedrag gemoeid van f. 32000. Zonder hoofde lijke stemming wordt overeenkomstig het voorstel besloten. Hierna komt ter tafel een voorstel tot wijziging der begrooting voor 1929. In deze wijziging is opgenomen éen bedrag van f. 12100, voor het maken van een verza- melriool voor aansluiting van Nieuw .Was senaar en omgeving en van f. 10000, voor honorarium van de Mabeg voor het ont werpen van een algeheel rioleeringsplan. Wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De voorzitter stelt daarop aan de orde het voorstel tot het bouwen van een nieu we openbare school voor gewoon lager on derwijs aan do Van Zuijlen van Nijevelt straat. De voorzitter deelt mede, dat do bestaande school aan de Zijllaan met een zevende klasse en een gymnastieklokaal moet worden uitgebreid. Evenwel is door gebrek aan terrein de uitvoering hiervan niet mogelijk. Het is daarom wenschelijk voorgekomen een nieuwe school to doen bouwen, bevattende 7 lokalen, 1 lokaal voor handenarbeid en 1 gymnastieklokaal. De kosten worden geraamd op f. 80000. Voor do vestiging is het oog gevallen op gemeentegrond aan de Van Zuijlen van Nijeveltstraat. Do plaatselijke commissie kan zich met het voorstel vereenigen, on der voorwaarde, dat langs de Van Zuijlen van Nijeveltstraat breede trottoirs worden aangelegd en de ontworpen verbindings weg met de Kerkadam spoedig tot stand komt. Do voorzitter zegt, dat ten opzichte van het aanleggen van trottoirs nog geen voorstel kan worden gedaan. Zonder hoofd, stemming wordt tot den bouw besloten. Aangeboden wordt vervolgens de begroo-- ting van inkomsten en uitgaven der ge meente voor 1930 met de bedrijfsbegroc- tingeft. De voorzitter zegt, dat de post onvoor ziene uitgaven hoog is geraamd, in ver band «met zijn voornemen om met een voor stel te komen tot uitbreiding der politie. Hij vraagt nu reeds machtiging om aan te stellen een politieagent-monteur-ehauf- feur, die kan wonen boven het politiebu reau, daar dag en nacht aanwezig zal zijn en die belast zal worden met bedienen van de politieauto en de brandweerauto. De gevraagde machtiging wordt ver leend. De algemeen© politieverordening dezeè gemeente wordt op voorstel van B. en W. aangevuld, o.m. met een bepaling, waarb'j het verboden is een motorrijtuig op meer dan twee wielen met in rust gebrachten motor, onbeheerd te laten staan op open bare wegen, door B. en W. aan to wijzen.- Daarbij wordt aan B. en W. de bevoegd heid verleend parkeerterreinen aan te wij zen. Verder wordt voorgesteld te verbie den, dat zonder vergunning van B. en W. een publieke verkooping wordt gehouden van hout, afkomstig van afbraak. Hierna komt weder ter tafel het plan van onteigening ten behoeve van den aan leg van een verbindingsweg tusschen dea Schouwweg en den Katwijksche weg. De voorzitter deelt mede, dat dit plan gedu rende 30 dagen ter inzage heeft gelegen en dat slechts een bezwaarschrift is inge komen n.l. van den heer A. Berbee alhier. De heer Berbee stelt voor twee stukken grond uit het ontwerp onteigening te lich ten en een stuk daaraan toe te voegen. B. en W. meenen hierop niet te moeten ingaan, omdat inwilliging van dit ver zoek in strijd zou zijn met den gedachten- gang, welke aan het ontwerp ten grondslag ligt. Zij stellen derhalve voor het raadsbesluit te handhaven en dit om advies te stellen in handen van de Gezondheidscommissie. De heer Prins vraagt, of wel voldoende is overwogen, om zonder onteigening tot overeenstemming te komen en of de ge meente 't recht heeft te nemen wat zij wil. De Voorzitter antwoordt bevestigend. De wet geeft waarborgen tegen willekeur. De heer Prins zegt, dat de wet niet al tijd voldoende waarborgen biedt. Hij heeft bij de uitvoering elders vaak onbillijkheden onbmoet. De heer van Leeuwen zegt, steeds op een, elementaire behandeling te hebben aange drongen. De toenmalige Voorzitter heeft zulks ook beloofd. Uit de gevoerde corres pondentie blijkt dat de heer Berbee een reeël aanbod heeft gedaan. De heer Drop brengt in het midden, dat dit op "het geheele complex betrekking had. Dc heer van Leeuwen vindt het immoreel te trachten nu de hoop is mislukt, langs anderen weg zijn zin door te drijven. De heer Versteeg zegt, vernomen te heb ben, dat f. 50.000 winst werd gevraagd. Dat is te dwaas. Daarop zijn do onderhande lingen afgesprongen. De Voorzitter merkt op, dat nu evenwel een besluit is genomen tot onteigening per zóne. Minnelijke schikking blijft nog im mer mogelijk. Persoonlijk juicht hij het be^ sluit toe. Hij acht dit beter, dan geheele complexen grond aan te koopen, waarmede de gemeente geen voordeel kan behalen. Aan den eigenaar is te kennen gegeven: „Leg zelf den weg aan" dan is onteigening par zóne niet noodig. Dat de weg er komt is in het belang van de volkshuisvesting. Men kan ook niet spreken van een onrecht matige daad. Met de belangen van de eige naren zal ongetwijfeld rekening worden ge houden. Na langdurige discussie wordt daarop in principe besloten. Zonder hoofdelijke stem ming onteigening per zóne te bevorderen. Op voorstel van B. en W. wordt ia be ginsel besloten de onteigening van de Raad huislaan voor te bereiden, zulks ten einde te komen tot een doelmatige verbetering van dien weg. Mede wordt besloten onteigening te bevorderen van diverse perceelen ten behoeve van een te maken verbindingsweg tusschen de Van Zuijlen van Nijeveltstraat en de Gravestraat. Hierna wordt de vergadering gesloten. 3—3

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 11