AGENDA. BUITENLAND. CORRESPONDENTIE. SCHEEPSVERBINDINGEN. TELEGRAMMEN. Donderdao. Concordia: Jubileumuitvoering van de Chr. Reciteerclub „U. V. K.". Hoogl. Kerk. Zondingsamenkomat. 8 uur. Leidsche Schouwburg: Residentie-tooneel „Gij zult niet dooden". 8 u. 15 nam. Prediker: Propaganda vergadering Leid sche Chr. Besturenbond. 8 uur nam. Remonstr. Kerk: 3de Faustlezing van ds. Tjalsma. Nam. halfnegen. School StadhouderslaanBazaar dames- krans „Clara Dozy". 2—6 en 711 uur nam. Volksgebouw. Lezing met lichtbeelden over het huwelijksleven. 8 uur nam. Vrijdag. Katwijk-aan-Zee: (Gemeente zaal): Spr. ds. Zandt van Delft. 71/» uur namiddag. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 4 tot en met .Zondag 10 November waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. daartoe zou nopen, stappen te doen tenein de rechtspretenties, waarvan de gegrondheid dezerzijds wordt ontkend aan de uitspraak van het Permanente Hof van Intern. Justi tie te onderwerpen, is der Belgische regee ring bekend uit bovengenoemd Memoran dum van 7 Mei jl. Zonder voorbehoud maakt de minister den in het V. V. geuiten wensch tot den zijne, dat weldra een bevredigende oplos sing zal worden gevonden, waarbij met de belangen en de behoeften in beide landen met gelijke mate rekening wordt gehouden. De Minister verklaart verder, dat ook in het 'verleden zijn ambtgenoot van Water staat hem zijn medewerking nooit heeft ont houden. Hij meent te mogen rekenen op uitvoering met bekwamen spoed van die werken, waarvan gezette overweging, op gronden die, behoudens het inzicht der re geering in haar geheel en de bevoegdheden der wetgevende macht, te zijner beoordee ling staan, hem de noodzakelijkheid heeft doen inzien. Tot die werken behooren o.m. de totstandbrenging waartoe werd besloten, van een veel verbeterde verbinding tus- sohen het kanaal van Luik naar Maastricht en de Zuid-Willemsvaart en van het kanaal door het Bosscherveld. De Minister heeft tijdig met zijn ambtge noot van Waterstaat overleg gepleegd no pens de vraag of het graven van een recht- streeksch kanaal LuikAntwerpen bezwa ren zou opleveren voor de watervoorziening van het Julianakanaal. Die vraag maakt se dert eenigen tijd het onderwerp uit van een nieuw, nauwgozet onderzoek, met het oog op de thans meer in bijzonderheden bekend geworden plannen voor een zoodanige wa terverbinding. DE MILITAIRE HOSPITALEN. NA DE GEBEURTENISSEN OP CURACAO. Ben verder onderzoek bepleit. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Koloniën be- critiseeren verschillende leden het optre den van den gouverneur van Curacao en den militairen commandant Andere leden wil den zich echter niet uitspreken voordat de commissie van onderzoek rapport had uit gebracht. Verder hebben vele leden het drin gend gewenscht geoordeeld dat een verder ondérzoek zou worden ingesteld door een regeringscommissaris, aan wien de noodige hulp middelen ter beschikking zouden moe ten worden gesteld. De uit te zenden per soon zou tevens als waarnemend gouver neur dienen op te treden totdat in de be noeming van een nieuwen gouverneur zou zijn voorzien. BINNENLANDSCH TELEGRAAFVERKEER. Bezuiniging op de uitgaven. Door den minister van defensie is een commissie ingesteld, teneinde een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheid van bezuiniging op de uitgaven, welke voor de militaire hospitalen in het algemeen moe ten worden gedaan. Deze commissie bestaat uit de heeren N. H. van Roggen, kolonel-inspecteur van de militaire administratie; dr. E. J. Denekamp dirigeerend officier van gezondheid 2e kl J A. van der Kamp, majoor van de militaire administratie en H. A. F. Könings, admini strateur bij het gemeenteziekenhuis te Den Haag. Invoering van brieftelegrammen overwogen. Ten einde de bedrijfsuitkomsten van den felegraafdienst te verbeteren, wordt overwo gen om in het binnenlandsch telegraafver- keer een proef te nemen met brieftelegram men. Brieftelegrammen zijn telegrammen, welke per draad naar de plaats van bestemming worden overgebracht en daarna door den postdienst in de eerstvolgende gewone brief- postbeslelling worden bezorgd. De overseining van deze telegrammen zou moeten geschieden na die der overige voor handen telegrammen. De inhoud zou uit sluitend verstaanbare taal moeten bevatten. De prijs van deze soort van telegrammen is aanvankelijk gedacht op 7/10 deel van het gewone tarief. Omtrent het voorstel is hel gevoelen ge vraagd van verschillende organen uit de kringen van handel en nijverheid, met name om een oordeel te verkrijgen omtrent de vraag of brieftelegrammen als verkeersmid del in een bestaande behoefte zouden voor zien. In het bevestigend geval zou een euen- tueele proefneming vooraf nog goedkeuring van hoogerhand behoeven. DE POSTVLUCHTEN. Het vijfde postvliegtuig vertrok gistermor gen om 5.25 uur uit Bagdad, en kwam om 10 22 uur te Busiiir aan. Het toestel is hiei geland, om benzine in te nemen en vertrok daarop om 11 10 uur naar Djask waar het om 16 30 uur arriveerde. Aan boord is alles wel. NEDERL. VEREENIGING VAN BOEKDRUKKERS. Te Utrecht heeft een algemeene vergade ring plaats gehad van de Nederl. Vereea van boekdrukker, de z.g. oppositiepartij in de Federatie. Geconstateerd werd dat sinds de vorige vergadering het aantal leden met ■t0 was toegenomen en dientehgevolge bok het aantal gezellen belangrijk was uitge breid Verslag werd gedaan van een con ferentie. welke met vertegenwoordigers van de gezellen organisaties had plaats gehad; over die conferentie was men gunstig ge stemd De propaganda voor een eigen ver- eeniging met behoud van C. A O., zal met kracht ter hand worden genomen. VERSPREIDE BERICHTEN Door den Leidschen professor Van Eysinga is dezer dagen een vertrouwelijk schrijven over de verbetering van de Schelde-Rijnverbinding gezonden aan den minister van buiten'.andsche zaken. Deze brief is desondanks gepubliceerd in het „Utrechtsch Dagblad", naar aanleiding waarvan de minister bij het bestuur van den Ned. Journalistenkring ten klacht tegen de publicatie heeft aanhangig gemaakt. Dat intusschen deze klacht tot niets kan loiden, spreekt vanzelf. De Journalistenkring be schikt immers over geen enkele macht om tegen journalistieke misbruiken op te tre den. Hij kan er hoogstens zijn afkeuring over uitspreken. Bij Kon. beslui i is tijdelijk benoemd lot leerares aan de Rijkshoogereburgerschool Ie Winterswijk mej. M M. Prinsen te Am sterdam; is tijdelijk benoemd tot leeraai* aan de Rijkshoogereburgerschool te Zaltbommel F Jansonius, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als tijdelijk leeraar aan de Rijkshoogereburgerschool te Utrecht; is aan W. Nieuwenkamp, op zijn ver zoek. eervol ontslag verleend als tijdelijk leeraar aan de Rijkshoogereburgerschool te is tijdelijk benoemd lot leemres aan de Rijkshoogereburgerschool te Winterswijk mej. C. M. Meewis, aldaar; is wederom tijdelijk benoemd tot leerares aan de Rijkshoogereburgerschool te Zalt- bommel mej. N. Coolhaas; is aan ir. A. Mol, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leerasr aan de Rijks hoogereburgerschool te Zaltbommel. Naar de „N. Haarl. Crt." verneemt, zijn de plannen voor den bouw van een vierde perron aan het Haarlemsche Spoor wegstation in een zoodanig vergevorderd stadium van voorbereiding dat binnen af- zienbaren lijd met den bouw zal worden begonnen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De 2e Haagsche conferentie V olkenbondswerk. Naar in Brusselsche politieke kringen verluidt heeft de voorzitter der tweede Haagsche Conferentie, minister-president Jaspar, nog ge-en besluit genomen aan gaande de bijeenroeping dezer Conferentie voor de in werking stelling van het plan- Young. De datum van samenkomst der Con ferentie hangt af van de werkzaamheden der verschillende speciale commissies. Vooi; loopig is nog niet fce overzien wanneer deze commissies met huD werkzaamheden ge reed zullen zijn. Hierdoor is het onmogelijk den datum der Conferentie te bepalen. De permanente mandaatscommissie van den Volkenbond is voor haar 16e zitting bijeengekomen. De commissie besloot zich in deze zitting niet bezig te houden met de gebeurtenis sen in Palestina en een gedachtenwissling te houden over d? procedure welke toege past zal worden, nadat de Engelsche regee ring haar desbetreffende rapport aan den Volkenbond gezonden zal hebben. DUITSCHLAND. Politieke besprekingen Curtius blijft aan buitenl. zaken Dreigende uitsluiting in de schoenindustrie. Gisteren heeft onder voorzitterschap van den rijkskanselier een bespreking der frac tieleiders plaats gehad, waarin volgens het officieele communiqué besloten is het se niorenconvent van den Rijksdag de bijc-en- roeping van den Rijksdag op '27 November voor te stellen. De zitting zal vermoedelijk tot 22 December duren. Behalve urgente voorstellen als de nieuwe wet lot bescherming van de republiek en de „Standesherrenwet" zullen in deze zitting ook de beraadslagingen over het Volks- begehren plaats hebben. De regeringspartijen zijn van opvatting, dat het referendum zoo spoedig mogelijk gehouden moet worden, waarop de regeering verklaarde, dat dit nog in den loop van dit jaar het geval zal zijn. Voor de volksstemming waren de data 15 of 22 Dec. genoemd. Tevoren had een bespreking van den RijkskanselieT met de vertegenwoordigers van het centrum en prelaat Leichl van de Beiersche volkspartij plaats» gehad, waarbij de Rijkskanselier te kennen gaf, dat hij in overleg met den njkspresidc-nt van plan is dr. Curtius definitief het ministerie van builenlandsche zaken op te dragen en aan de Duitsche volkspartij de aanwijzing van een candidaat voor het ministerie voor eco nomische aangelegenheden over te laten. TV. B. B., Leiden. Wij zijn het met uw schrijven d.d. 5 dezer niet geheel eens. Degene, die mij bedoeld stukje zond, is een zeer goed verzamelaar, «maar had leen hot zegel gekocht, om te zien wat daar aan scheelde. TT, en met u vele spe- ciaal-postzegelhandelaars zullen dan ook van mijn mededeeling geen schade onder vinden. Dat men in dergelijke zaken wel eens goede zegels ziet, daarin geef ik u gelijk, maar u zal toch met imij eens zijn. dat een speciaal-postzegelhandelaar derge lijk gedoe niet zal koop en, en indien het partijgoed is, wat men echter van derge lijke zegels moeilijk verwacht, dan zal hij ze nog niet verkoopen. want dat is voor zijn zaak geen reclame. Wat u verder schrijft over bekend ma ken van naam en adres, dat is verboden, het zou in sommige gevallen «misschien wel eens goed zijn, maar dat mag nu eenmaal niet. PHILATELIST. De volgende passagiersschepen zijn Vrij dag 8 Nov. in radio-telegrafische verbinding n-ct de daarnaast vermelde kust-stations en via die stations rechtstreeks Ie bereiken. Medegedeeld door de N. T. M. Radio-Hol land. A1phar.lt, North Foreland Radio Al- waki, Fernando de Xoronha Radio Am- stelkerk. Rugby Radio Commewyno, Rugby Radio Edam, St. Georges Radio Flandria. Juneeao Radio lnsulinde, Scheveningen Radio J. P Coen, Scheve- ningen Radio Joh. de Witt, Port Sudan Radio Kon. d Ned., Scheveningen Radio Nw. Amsterdam, Scheveningen Radio Oldekerk. Genova Radio Orania, Olinria Pernambuco Radio Patria. Schevenin gen Radio Pr Juliana. Scheveningen Radio Slamat. Scheveningen Radio Statendam Scheveningen Radio Sluy- vesanl. Rugby Radio Tabauan, Kosseir Radio Zeeiandia. Rugby Radio. ENGELAND. Het mijnvraagstuk Tegen prijsopdrijving Uitsluiting in de scheepsbonwnijveiheid. De conferentie ondei voorzitterschap van Mac Donald, van de regeering met ver tegenwoordigers van patroons en arbeiders uit de steenkoolnijverheid heeft gisteren niet plaats gevonden, oindat de patroons den premier hadden doen weten, dat zij het nut van zulk een conferentie niet meer inzagen. Dcj afgevaardigden der arbeiders hebben toen een bijeenkomst gehouden met de steenkoolcommissie uit het kabinet, op wie zij een hartstochtelijk beroep hebben ge daan om een nationaal minimumloon te willen vaststellen, nu toch gebleken was, dat een overeenkomst met de patroons door Ihun halsstarrigheid onmogelijk was ge worden. Evan Williams, de voorzitter van den al- gemeenen patroonsbond in de mijnindustrie, heeft in een brief aan minister Graham nader uiteengezet, waarom de eigenaars er geen heil jn hadden gezien om aan de be raamde conferentie met de regeeririg en de arbeiders deel te nemen. Williams zet uiteen, dat de eigenaars ten sterkste gekeerd zijn tegen een verkorting van den werktijd, dat zij geen algemeenen loonslandaard kunnen aanvaarden, maar het loon van de omstandigheden in diverse dis tricten moeten doen afhangen en dat het regeeringsschema van ter markt brenging voor hen om practische redenen onaanne- lijk was. Onder deze omstandigheden zou 'hun dee'lneming aan de conferentie meer kwaad bloed gezet dan nut gesticht hebben. De minister van Handel, Graham, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de re geering een plan heeft ontworpen ter be scherming van den verbruiker en voor het reguleeren der prijzen. De Voedingsraad, die gedurende de vieT laatste jaren een onderzoek heeft ingesteld naar de kosten der voedingsmiddelen, heeft gec-n wettelijke bevoegdheden om inlichtin gen te eisc'hen en nu wil de regeering aan den Voedingsraad in dezen bevoegdheden geven. Veïder wordt de werkkring van dezen Raad uitgebreid tot alle andere eerste levensbehoeften. De Raad kan zich, aldus toegenist, weren tegen de in betrokken han delsbetrekkingen levende tegenwerking. Uit Middlesbrough wordt gemeld, dat de patroons in de scheepsbouw-nijverheid na een plaatselijk conflict op twee scheepswer ven. de uitsluiting van hun arbeiders, be halve de kelelmakers. geproclameerd hebben, welke uitsluiting reeds vandaag zou ingaan. De algemeene patroonsbond heeft daarop be sloten de uitsluitinff rae'teen nationaal te verklaren. Deze' uitsluiting omvat 15000 arbeiders. Dr. Curtius. Wat het conflict over het echtscheidings recht betreft, heeft de Rijkskanselier toege zegd, dat hii zal trachten te bemiddelen. Naar men weet heeft de rijksminister van binnenlandsche zaken Severing tegen het Rijksdaglid Hugenberg een aanklacht inge diend wegens beleediging van aan den mi nister ondergeschikte ambtenaren, die tot taak hadden, de resultaten van de stem ming over de volkspetitie in te zamelen. Dc-f officier van justitie heeft thans het verzoek, een vervolging tegen den afgevaardigde te mogen ge'lasten, bij den Rijksdag ingediend. In de Duitsche schoenindustrie dreigt een conflict uit te breken en wel tengevolge van de te Berlijn in deze branche ontstane par- tiee'Ie staking. In zeven van de grootste Berlijnsche schoenfabrieken hebben de arbeiders ter doorzetting van hun eisch tot loonsverhoo- ginc het werk neergelegd. De' bond van Duitsche schoenfabrikanten heeft nu een zitting te Berlijn bijeengeroepen om te beslissen over een uitsluiting in alle Duitsche schoenenfabrieken, Wordt zoo'n besluit tót uitsluiting geno men. dan zouden ongeveer 90 pCt. van alle sch oen fabrieken slop gezet worden. FRANKRIJK. Het kabinet Tardieu. Heden treedt het kabinet Tardieu voor het parlement. Het za! directe behandeling eischen der diverse interpellaties. De radi calen hebben besloten tegen de regeering te stemmen Tardieu is dus geheel aange wezen op de oude Poincaré meerderheid. Briaud zal over de brug moeten komen Een Fransch- Amerikaan sch douanever- drag i6 tot 6tand gekomen Het tractaat is gegrond op het beginsel der wederkee- righeid. HONGARIJE. Stenn van Mussolini. Zooals men weet, heeft lord Rothermere reeds langen tijd actie gevoerd om Honga rije recht te doen wedervaren; dit door wijziging van de vredesverdragen. Honga rije krijgt nu ook steun van Italië. De bladen bevatten een interview met Mussolini: deze antwoordde op de vraag, of de vervulling der nationale wenschen van Hongarije zijns inziens afhing van de «femocratiseering dan wel of er eeD andere vreedzame weg was, waarlangs men tot her ziening van heb verdrag van Trianon kon komen, dat Hongarije op de vriendschap van Italië steeds kon rekenen. Het Hon- gaarsohe volk is oen beter lot waardig. In het belang van Europa en van den Euro- peeschen vrede was het wenschelijk, dat er in het lot der Hongaarsche natie een wending ten goede kwaiti. Met de demoera- tiseering des lands staat dit echter-volgens Mussolini in geenerlei verband. Midden in het. gevecht discussieert mei echter niet over tactiek of strategie. Hon garije heeft voor alles een gedisciplineer de en duurzame regecring noodig, alsmede een krachtige vaste leiding. Italië wenscht Hongarije, dat het door de eendracht der natie, die het in de laatste jaren getoond heeft, de wereld het bewijs zal leveren, dat. het op een betere toekomst recht heeft. Alleen de vermijding van alle inwendige conflicten kan oplossing van het vraagstuk der herziening mogelijk maken. ITALIË. G ezanienwisseling. De huidige Italiaansche gezant te An gora. Ovsini Baroni, is tot opvolger van graaf Aldrovandi Marescotti als gezant te Berlijn benoemd. Aldrovandi wordt ter be schikking van het ministerie van buiten- landsche zaken gesteld. Te Angora wordt in plaats van Omni Baroni. de gezant te Tokio, baron Aloisi, benoemd. DE LONDENSCHE CONFERENlt WASHINGTON, 7 Nov. (Ned. Tri De Amerikaansche delegatie van j, densche Zee-ontwapeningsconferentie lanuari a s. met het stoomschip „Olya van de White Star Line, naar Er-, scheep gaan. HET OVERLIJDEN VAN PRINS MAX VAN BAD OONSTANZ, 7 Nov. (Belg. Te! Ag! stoffelijk overschot van prins Mn Baden is gisteravond overgebracht Conslanz naar de woning van den 01 dene te Salem. Om 9 uur gisteravond trok de stoet, begeleid door bet jri, garnizoen naar den aanlegsteiger. De waarmede het lijk werd vervoerd, wis ringd van een menigte andere books lakkeidragers. HET KABINET TARDIEU. PARIJS 7 Nov. (Ned Tel. Ag.) In mentaire kringen gelooft men niet, dn debatten over de regeeringsverklaring; heden teneinde zullen worden gebradkt men houdt er rekening mede. dat de ben slagingen tót Vrijdag zulten wordeq daagd terwijl dan de stemming eerst I dagavond of in den nacht van Vrijdu Zaterdag zal plaats hebben Havas ven» dat Briand in de gehouden kabinetszj! op verzoek van een zijner collega's plannen nader heeft uiteengezet, exp-osé werd eenstemmig goedgekeurd Maginot heef' zich met Briands uite<s lingen accoord verklaard. PARIJS, 7 Nov. (V.D.) In de socialists Populaire" schrijft de leider van de F: sche socialistische partij Léon Blum ore houding van zijn partij tegenover 't nin kabinet In elk geval, schrijft hij, zal 4 cialistische Kamerfractie tegen het ty Tardieu, Maginot en Pernot stemmee. De stemming zal plaats vinden nj debat, waarin de kwesties betreffend? Haag, het Rijnland en het Saargebied groote plaats zullen innemen. Het nee socialisten zal echter evenmin als 14 dagen, een afkeuring van de algere politiek van Briand, noch van de ontnis van het Rijnland, of de afwikkeling ra Saarkwestie beleekenen. Briand heeft voor 14 dagen een fori gaan. Indien hij toen bereid was geweti op de vragen betreffende den Haag In woorden, dan had hij waarschijn!! meerderheid van meer dan 400 stemn* zich vereenigd. Dan zouden ook det: en de buiteplandsche politieke kwesfe elkaar gescheiden zijn gebleven, ten nog eenige maanden. HET HUWELIJK VAN ITALIë's KROONPRINS ROME, 7 Nov. (V.D.) Volgens de berichten zullen kroonprins Humbert) Prinses Marie José trouwen te Rome r Paulijnsche Kapel van Ret Quirinaal kroonprins verbleef eenige dagen te k en ontving gisteren den Pauselijken Ntó Borgongine' Duca. Het onderhoud duurfe minuten. Indien het huwelijk in deze Li gesloten wordt, beteekent dit. dat het meer intiemen familiekring dan oor?* kelijk in het voornemen lag. zal vvorden sloten zonder galasloet, staatskaros^f Doch het paar zal na hef huwelijk 05 balcon van het Quirinaal verschijnen, de toejuichingen van het publiek in s vangst te nemen. VEREENIGDE STATEN. Een proclamatie van Hoover. Hoover heeft een proclamatie gericht tot hel Amerikaansche volk. waarin hii Jiet ver zoekt den 22en December te vieren met dankdiensten voor de weldaden, het laatste jaar ontvangen in den vorm van een over vloediger) oogst en e'en buitengewone wel vaart van kapitaal en arbeid. DE FASCISTISCHE RAAD. ROME, 7 Nov. (Belg. Tel. Ag.) De Ej teraad onder voorzitterschap van M3- heeft het nieuwe statuut voor den gr» fascistischen raad en voor de fascist* partij goedgekeurd. De secretaris der F zal in het vervolg benoemd worden r; ninklijk besluit op voorstel van den nu ter-president. MUSSOLINI WEIGERT VERDERE GESCHENKEN ROME, 7 Nov. (V.D.) In verband oH steeds grooter wordend aantal geschea dat Mussolini van zijn vereerders heeft hij laten verklaren, dat hij geM schenken meer zal aannemen en hii zocht de daarvoor bestemde bedragen B steden voor weldadige doeleinden. De secretaris-generaal van de het buitenland gaf in aansluiting daarop de secretarissen der buitenlandsche i- ten de opdracht, de bij hen inkomende Mussolini bestemde ge9cthenken zenden. o DE GAZETTE DU FRAnC AFFAIRE. PARIJS, 7 Nov. (Belg. Tel. Ag.) Dj rJ van instructie verhoorde den de van het syndicaat der Gazelle"" die een paar dagen geleden resteerd. Hij bekende, dat hij zlC Lji had toegeëigend die tot de activa in het faillissement en die nog ni« geïnventariseerd. De waarde zoo o 900.000 francs bedragen PARIJS, 7 Nov. (Belg. Tel A? l''; j het bevel lot voorloopige invrliM 1 van George Anquetil is geleeken"- niet op vrije voelen worden ges!*'" f|^ tor in het faillissement der Gazed" 1 verzet zich er tegen dat het b™ 150.000 francs als cautie voor wordt afgenomen van de in beslag gelden. Anquetil heeft thans hongerstaking door te zeiten. beslot»1

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2