70ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 7 November 1929 Vierde Blad No. 21365 K[RK- EN SCH00LN1EUWS. RECHTZAKEN. Radio Hilversum VISSCHERIJ-BERICHTEN. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. NAGEKOMEN BERICHTEN. NED. HERV. KERK. ■Beroepen- te Rotterdam (18e pred. plaats) I j c. Roose te Groningen; te Rotterdam :ac dr. A. F. Krull) W. C. Posthumus -vjes te Nijmegente Amersfoort (Ver. van 'ijz. Herv.); J- Dikboom te Witmarsum. Bedankt voor Moerkapelle: A. J. van Ren- cand. te Zeist; voor Nijega-Elahuizen: Roodenburg, cand. en hulppred te Kat- 't aan Zee; voor Utrecht (vac. ds. Bate- rn) ds. J- H. F. Remme te Amsterdam. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Westerlee, J. Tijmes, i. te Hoogeveen; naar Moerdijk. M. P. nga, cand. te Utrecht. edankt: voor Sleen, Westmaas en AHe- -r, M. P. Feringa, cand. te Utrecht. CHR. GEREF. KERK. -roepen: te Harlingen: L. Hollringter, d. te Nieuwendam. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. edankt; voor IJtens en Baard: J. L. de genmaker te Den Up. RENADE AAN Prof. EYKMAN e gewone en de studieleden van het echtsch studentencorps hebben gister- nd aan prof. Eykman een serenade ge- ht ter huldiging van dezen hoogleeraar jrerband met de toekenning aan hem van Nobelprijs. et muziek en fakkellicht werd van St- Janskerkhof naar de woning van hoogleeraar aan den Cathrijnesnngel rokken. Hier ging de senatus velerano- van het Utrechtsch Studentencorps pn jt besluur van de geneeskundige facul- van dat corps naar binnen Ridder van pard rector van hel U. S. C heeft prof. man toegesproken, daarbij wijzende op band tusschen hoogleeraar en studen- en hem met de toegekende onder- ding gelukwenschende. Eykman heeft met eenige vriende- e woorden bedankt. De huldiging werd ewoond door de hoogleeraren van de eskundige faculteit van de Utrechtsche ersifeit met hun dames. Tijdens de kligheid in het huis klonken builen de ntenliederen. Na afloop trokken de alen zingende voorbij het huis en weer naar het St. Janskerkhof terug DE ROOFOVERVAL DE ESCHDOORNSTRAAT TE DEN HAAG. aar de ,,H. Ot." verneemt, zal m7 W. Duys, verdediger van den 19-ja- i A. W. H., die door de Haagscbe tbank, wegens een reeks van diefstal- veroordeeld is tot 2 jaar gevangenis- tegen dit vonnis hooger beroep aan- enen. VARA-UITZENDING VERHINDERD. a draad van het Electrisch bedrijf te Hilversum doorgeknipt. den avond van den 309ten April werd een jongmenseh te Hilversum aan de ellaan een draad van het electrisch ntelijk net doorgeknipt Den 9en Sep- r was hij gedagvaard voorden politie ker te Amsterdam. Hij liet echter ver gaan en werd veroordeeld tot drie .den gevangenisstraf wegens over ig van art. 251 dat met een gevangenis- lot een maximum van drie jaar be- t den gene die openbare electrische in- tif's onbruikbaar maakt, gen dit vonnis was het jongmenseh in 1 gekomen. iermiddag was hij verschenen. Hij de de bewuste electrische draad te en doorgeknipt, echter niet om de elec- eitswerken van Hilversum te bescha- roaar om de uitzending van de ?P ^en avond onmogelijk te Hij kon het niet met zijn politieke lens overeenbrengen dat op den ver- g van Prinses Juliana de V A R. A eert deel van den avond beslag legde op de n<hng. politierechter vroeg den verdachte of fr' vap het gevaar op de hoogte was ge- dat er ontstond bij het doorknippen *n draad. De verdachte was zich dat wust Er zouden zelfs nog enkelen als de draad naar beneden kwam te uwen. Die menschen zifn echter gekomen. 0°rfS»Wees P°Htierechter er op dat gedaao^aS omdat hij pogingen een radio-uitzending te ver- ÏÏ_aar uit9luitcnd omdat hij elec- teitswetken had beschadigd. vpiS .°^^er van justitie zet uiteen lJ J6 opzet heeft gehad oen e draad te vernielen. Hij hfbft is°leertang meegenomen. Met ttanto, van de V.A.R.A. heeft »r. tof»n a n\ Uiteengezet wordt dat luier e *s arl 351 Er zou een ern- Uan ^eze daad hebben kunnen onü L iemand had levensgevaarlijk rQ kunnen worden. °PnU"uw veroordeel in g van e 2° PïanSenisstraf. leU wlrechter «t »t bedreven heeft linz. Het staat vast dat verdachte dit heeft gedaan. Hij is dus strafbaar; spr. vindt zijn houding sympathiek, dat hi] voor zijn daden uitkomt, maar vindt geen termen om de straf te verlichten en bekrachtigt het verstek- vonnis Verdachte verdedigt zich thans op poli tieke gronden. De P R. kan hem daarover niet het woord geven omdat de politieke opvoeding van verdachte hem onverschillig laat Het openbaar belang werd geschaad en daarvoor alleen is verdachte gestraft. RECLAME. £en smaakvolle inrichting, gemakkelijke stoelen en een prachtige radio- weergave; alles bij-een was het 'n genoeglijk halfuurtje in de N. S. F. showroom, Breestraat 26. Tegelijk daar Philips Transformato ren gekocht, wat een heele verbetering voor mijn oude toestel zal zijn. 6192 r ze' uiteen dat verdachte 'liter.reVe? om 6511 bepaald doel süd,aarToor een draad van het 1 Dal i!?1, 'e Hilversum heeft ver- komt alleen in behande- UMÜIDEN, 7 Nov. 1929. VISCHPRIJZEN. Tarbot- per K G. f. 1.45—1.30. Tongen f 2.90—2.30. Griet per kist van 50 K.G. f. 65—35. Zetschol f. 52—45. Kleine Schol f- 329. Schar f. 312.50. Tongschar f. 55. Pieterman en Poontjes f. 14—9.50. Groote Schelviseh f. 62—57. Middel Schelv. f. 45— 38. Kleiomiddel Schelv. f. 33—24. Kleine Schelv. f. 23—8. Kabeljauw p. kist van 125 K.G. f. 8870. Gullen p. kist van 50 K.G. f 31—6. Lengen per stuk f. 3—1.50. Kool- visch f. 2.500.55. Wijting p. kist van 50 K.G. f. 10.50—1.80. Makreel f. 26—25. Aangekomen 18 stoomtrawlers: IJM 108, met f.3586; IJM 2, met f.4400; IJM 53, met f. 1822; IJM 187, met f. 2318; IJM 134, met f. 2046; IJM 64, met f. 2238; IJM 179, met f. 2028; IJM 365, met f. 2451 IJM 104, met f. 1909; IJM 5, met f. 2008; IJM 20, met f. 2138; IJM 232, met f. 11C0; IJM 47, met f. 1857; IJM 330, met 1615; IJM 50, met f. 2200; IJM 94, met f. 2100; IJM 123, met f. 5800; IJM 193, met f. 3000; KW 41, met 174 kisten versche haring en 13 last pekelharing; KW 130, met 540 kant jes; KW 135, met 296 kantjes voor Katwi;k. ALPHEN. Adres aan den Raad. Dinsdagavond werd door lal van afge vaardigden van verschillende plaatselijke vereenigjngen een bijeenkomst gehouden ter bespreking van de alhier ter plaatse gehe ven wordende vermakelijksheidsbelasting tegen welke belasting door vele vereenigin- gen reeds tal van klachten zijn geopperd In genoemde bijeenkomst werd besloten aan den raad door gezamenlijk niet minder dan plm 50 verschillende plaatselijke vereeni- gmgen een verzoekschrift in te dienen tot opheffing van gemelde belasting of indien zulks niet mogelijk mocht zijn ontheffing te verleenen aan die vereenigingen welke een algemeen belang dienen of beoogen. A.s. Maandag zal de chr. school in de Hooftstraat 40 jaren beslaan, ter gelegen heid van welk jubileum door het school bestuur in de geref. kerk Hooftstr 's avonds 7 uur een samenkomst gehoudpn zal worden waar als feestredenaar zal optreden prof. H Visscher uit Utrecht. Aan de Chr. School. Hooftstraat, werd tot onderwijzeres benoemd mej. F. C. A. Broekhuijzen van Sassenhieim. ROELOFARENDSVEEN. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Nov. 1929 aan den commissies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst R Hui sing, directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor alhieT. op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend. WADDINXVEEN. Behandeling van de gemeentebegrooting. Naar wij vernemen zal de gemeentebegroo ting en die van het gas-, eUctriciteits- en waterleidingbedrijf in den Gemeenteraad worden behandeld op Woensdag 13 Novem ber a.s. B. en W. stellen den Raad voor een spe- cialen opzichter te benoemen voor het bouw en woningtoezicht In hun desbetreffend voorstel zeggen B.en W onder meer: „Vooral nu de bouwondernemers van elders zich alhier meer en meer gaan bezig houden met de stichting van woningen en wii dienaan gaande ze-er onaangename ervaringen heb ben opgedaan wil het ons voorkomen, dat het bouw- en woningtoezicht in deze ge meente meer naar de eischen des tijds moet worden ingericht. Afgescheiden van de vraag, op welke wijze over eenige jaren, als wellicht een nieuwe gemeente-opzichter moet worden benoemd, zal worden voorzien in het technisch toezicht bij den dienst der openbare werken, zijn wij van meening dat het belang der gemeente voorshands mee brengt om de gewone werkzaamheden onder toezicht van den opzichter te doen uitvoeren doch voor het bouw- en woningtoezicht een deskundige aan te 9lellen, dien wij hebben gevonden in den persoon van den heer P. D. Stuurman. Na gepleegd overleg is genoemde heet bereid gevonden, dat toezicht naar be- hooren uit te oefenen voor een jaarlijksch bedrag van f. 1000 Wij vinden deze aanbieding billijk en geven Uw Raad in overweging hem daar voor aan te stellen ingaande 1 januari 1930 tegen gc-melde belooning. In het Roomsch-Kalh. Bondsgebouw zal de gewone jaarlijksche vergadering eer daags worden gehouden van de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging. Deze telt niet minder dan 5500 leden en bestaat nu al 6 jaren. Naar wij vernemen zal de ziekenauto spoedig gereed zijn en in gebruik worden genomen. De'ze is aangeschaft door de ge meente. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ten nadeele van den heer Jac. St. te Rijnsburg zijn uit een schuit liggende voor den wal van den heer T. N. 175 1ste soort bloemkool ontvreemd. Bij de tegenwoordige prijzen natuurlijk een groote schadepost. RITNSBURG. GEMEENTERAAD. Gemeentebegrooting dienst 1930 Be verhuring der gemeentewoningen Oefeningen nieuwe brandspuit. Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met gebed Besloten wordt het voorlezen van de no tulen der vorige vergadering tot een volgende aan te houden. Alvorens tot de behandeling van de ge- meentbegrooting over te gaan. en voordat gelegenheid wordt gegeven tot het houden van algemeene beschouwingen, wenscht de voorzitter omtrent enkele op de begrooting voorkomende posten opmerkingen te maken. In de eerste plaats betreft dit de post: Batig slot van den gewonen dienst, rekening 1928, onder de ontvangsten opgenomen ad f. 4114.04. In afwijking met de beide wethouders meent de voorzdat deze1 post f. 3000 lager geraamd moet worden, en in de tweede plaats post no. 2. Gedeelte van het vermoe delijk batig saldo van 1929 ad f. 4500. daar nog niet met voldoende zekerheid ma» wor den aangenomen, dat daarover kan worden beschikt, mede in verband met verschil van inzicht, omtrent de afschrijvingen voor de bedrijven Dan acht de voorzitter de post kwad^ posten belastingen ad f.5000 te laag ge raamd. Spr acht een streven naar lager belasting toe te juichen, maar dit mag niet tengevolge hebben dat de raming minder juist geschiedt, om uit finantieele moeilijk heden te blijven. Dr H. G. Jonker acht algemeene beschou wingen bij een raad. die samengesteld is als deze, niet noodig en niet nuttig. In dezen zal dan ook niet van de ge woonte worden afgeweken. Wel spijt het spr. dat B. en W., tegen de gewoonte in, de begrooling niet vergezeld hebben doen gaan van een memorie van toelichting, en spr. vraagt de rede daarvan. Uit de toelichtingen van den voorzitter en Wethouder S. Schoneveld blijkt, dat dit een gevolg is van inzicht van beiden, om trent het nut of de noodzakelijkheid daar van. Wethouder Schoneveld meende wel, dat de raad de memorie van toelichting op prijs zou stellen, de voorz. niet. Eenige leden geven te' kennen, die memo rie zeer op prijs te stellen, en dringen er bij B. en W op aan. deze voortaan weer bij te voegen, wat wordt toegezegd. Omtrent liet door den voorzitter medege deelde, merkt Wethouder S. Schoneveld op, dat hij zich voorbehoudt, bij de behande ling van de betrekkelijke posten daarop terug te komen. Hierna wordt met de postgewijze behande ling van de begrooting aangevangen. Bij de post- Jaarwedden ambtenaren ter secretarie en bode merkt de voorzitter op, dat omtrent deze- post verschil van raeening met de wethouders bestaat. Spr. doet het voorstel deze post te brengen van f. 2750 op f. 4700. De jaarwedde van den len ambte naar ter secretarie, die sinds 1921 niet ver hoogd is. kan dan in overeenstemming wor den gebracht, b.v met die van de ambte naren bij de bedrijven De jaarwedde van den 2en ambtenaar ter secretarie kan ver hoogd worden met f. 1400, waardoor een persoonlijke toelage gebezigd kan worden voor andere hulpkrachten, terwijl de jaar wedde van den bode met f. 200 kan worden verhoogd. De heer D. v d. Vijver vraagt naar het standpunt van de meerderheid van B. en W. Op verzoek van den Wethouder van financiën gaat de raad in geheime zitting. Na heropening van de openbare vergade ring wordt het voorstel van den voorzitter in stemming gebracht, en met algemeene stem men verworpen. Een voorstel van de meerderheid van B. en W. om de jaarwedde van den 2en ambtenaar te verhoogen met f 200, wordt met 56 stemmen verworpen, terwijl een voorstel, om de jaarwedde van den bode met f 150 te verhoogen met algemeene stemmen wordt aangenomen. De voorzitter stelt voor. de post Kleeding en uitrusting van den veldwachter inplaats van pro memorie te ramen op f. 50. met de bedoeling dit bedrag niet uit te betalen, maar alleen naar gelang van behoefte aan kleeding, dit geld daarvoor te besteden. Dr. H. G. JonkeT is tegen dit voorstel. De belooning van den veldwachter is geheel ge regeld volgens de desbetreffende voorstellen, terwijl voor kleeding reeds een bedrag van f 50 wordt toegekend. Spr. acht het niet noodig boven den vorm uit te' gaan. De heer C. D. v d Vijyer meent, dat men bij aanneming van het voorstel zich op ge vaarlijk terrein begeeft, ook voor de toe komst. Nadat de voorzitter nog zijn standpunt verdedigd heeft, en den andere leden gele genheid is gegeven van hun zienswijze ken nis te geven, wordt met 83 stemmen be sloten, de post onveranderd te laten. De voorzitter acht de post straatverlich ting a f. 3000 onvoldoende. Wethouder S. Schoneveld is van meening, dat de post toereikend is. wanneer maar de noodige zuinigheid wordt betracht. De heer v. d. Gugten vraagt of bij dit be drag rekening is gehouden met eventueele uitbreiding van de verlichting, in de eerste plaats aan den Sandtlaan. en al9 de ka9 het toelaat aan den Noordwijkerweg. Wethouder S Schoneveld merkt op, dat deze post de gewone verlichting en het on derhoud op het oog hefeft. Het verzoek van den heer v. d. Gugten zal ernstig in overweging genomen worden. Bij den post jaarwedde brugwachter, deelt de voorzitter mede. dat een verzoek om ver hooging daarvan bij B en W. in behande ling is. maar nog niet tot voorstellen aan den raad kan leiden. De raming van den post kwade posten acht de voorzitter aan den hand van hem bekende gegevens te lagg. Wethouder S. Schoneveld acht de post toereikend en zet uiteen op welke gronden. Na eenige besprekingen en nadat nog eenige mededeelingen zijn verstrekt vindt de raad goed, de post op f. 5000 te handhaven. Op voorstel van den heer C. D. v. d. Vijver wordt besloten de behandeling van de be grooting hierbij te beëindigen en in een vol gende vergadering voort te zetten. Rondvraag. De heer T. Kralt deelt mede, dat in de gemeente de meening heerscht, dat bij het verhuren van gemeente woningen met willekeur te werk wordt ge gaan, en dat woningen worden verhuurd aan personen, die eerst kort in de gemeente zijn, terwijl sommigen al jaren op de lijst voor gegadigden naar deze woningen staan. De voorzitter deelt mede, dat bij iedere verhuring nauwkeurig alle omstandigheden, soms na persoonlijk bezoek van den voor zitter worden nagegaan, en in de meest dringende gevallen de woning wordt ver huurd. Het kan dus voorkomen, dat iemand reeds lang op de lijst staat, doch iemand die na hem kwam, een woning krijgt, b.v. indien deze geen onderdak heeft. De' heer Kralt is met dit antwoord tevre den, daar dit een misverstand wegneemt. Vele personen meenen, dat volgens volgorde van de lijst de woningen verhuurd moeten worden. De heer v. d. Gugten acht het verkeerde in het standpunt van B. en W. dat personen die van elders komen, zonder zich eerst te vergewissen dat een woning voor hen dis ponibel is. daarbij voor Rijnsburgers kunnen gaan. De heer v. d. Gugten merkt op. dat de Burgerwacht, na de aanschaffing van de nieuwe brandspuit verschillende oefeningen heeft gehouden, om zich met de bediening vertrouwd te maken, waarbij vooral eenige personen zich veel opofferingen en moeiten getroost hebben, in het belang van alle Rijnsburgers Spr vraagt B. en W. of deze het niet gpwenscht of noodig achten, daarom een bedrag voor gratificaties aan die per sonen beschikbaar te stellen, al9 blijk van waardeering. De voorzitter en Wethouder Schoneveld zien daarvan de noodzakelijkheid niet in. In de eerste plaats betreft het hier een vrij willige brandweer, en dan rijst de vraag, of de leden daarvan met een gratificatie wel gediend zullen zijn B en W waardeeren de door hen verrichtte diensten ten zeerste, maar nimmer is hun gebleken, dat een grati ficatie verwacht of gewenscht werd De indruk is. dat de Burgerwacht, die inzake de brandweer alle wenschen vervuld kreeg en de vrije hand werd gelaten, daarmede vol komen tevredengesteld was. De heer v d Gugten meent, dat een gel delijk blijk van waardeering hier niet mis plaatst zou zijn. Hierna sluiting. SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. Geboren: Ane Pieter, z. v. P. Molenaar en M. A. Boelsma. Hendrika, d. van F. Swagers en C. J Staring. Leonardus Franciscus, zoon van J. C. Verdegaal en M. H. M. Hendrickx. Ondertrouwd: Teunis Dirk Ciggaar, 32 j en Marijtje Molema, 22 j. Pieter Laros, 29 j. en Johanna Kruit, 29 j. Gehuwd rAdrianus Wilhelmus Petrus van Niekerk, 22 j. en Luberta Maria Damen. 22 jaar. Gevestigd: E. A. M. den Hartog geb. Jan sen, Rusthoflaan 23 van Rheden. Mej. W. M. A. te Morsche, Hoofdstraat 30a van Box meer. J. J. Duivenvoorden. Menneweg 22 van Monster. Mej. J. B. M. van der Klauw Hoofdstraat 119 v. Rotterdam. P. Ooster- lee, Hoofdstraat 80 van Valkenburg (Z -H.) G. P. Schollen. Hoofdstraat 187 van Wate ringen. M. W. Kloek, Hortuslaan 7 van Voorhout. Vertrokken: P. Th. Zoet van Menneweg22 naar Alkemade. Mej. H. J. Wienk, van Hoofdstraat 30a naar Zevenaar. C. 't Ha van Rijn van Zuiderstraat 32 naar Al kemade C. J. van Velzen van Kastanje laan 21 naar Soest. C A W. de Rooij van Rusthofflaan 1 naar Amsterdam. STADSNIEUWS. Dr. H. E. ENTHOVEN. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is dr. H. E. Enthoven, te 's-Gravenhage. tot wederopzeggens toe toegelaten als privaat docent in de faculteit der Letteren en Wijs begeerte aan de Rijksuniversiteit alhier om onderwijs te geven in de diplomatieke geschiedenis, niet name de voorgeschiedenis van den wereldoorlog. o DE SURSEANCE-AANVRAAG DER EFFECTEN- EN HANDELSBANK. In het request, waarbij de Effecten- en Handelsbank te Den Haag surseance van betaling heeft aangevraagd, wordt o.m. ge steld, dat haar voornaamste cliënte, de N.V- Provinciale Bankverceniging (die met de Effecten en Handelsbank is gevestigd, in perceel Molenstraat 45) niet in staat i«r voor voldoende dekking te zorgen, waar door de positie van verzoekster bij ha*P correspondente te Amsterdam, zijnde de N.V. Effecten- en Wisselkantoor in liqui datie, groot gecaar loopt. De moeilijkheden, waarin verzoekster verkeerde, zijn volgens het request 1*4*5 vergroot, doordat zij aan de N.V. Effecten en Wisselkantoor tot dekking harer schul den aan deze N.V. in onderpand heeft verstrekt een groot aantal aandeelen en obligaties en weleen groot aantal a-rt- deelen van de N.V. Overzeeseh lïardhout Import-Maatschappij, een groot aantal obli gaties van de Hollandsche Voorschotbank te Haarlem en een groot aantal aandeelen (het z.g. meerderheidsblok) van de N.V. Ned. Maatschappij voor Kunstmatige Oes. terteelt. Voorts wordt in het request gesteld, dat pogingen zijn aangewend bij de Overzeeseh Hardhout Import Mij. en bij de Voorschot bank te Haarlem om lot voordeelige liqui datie dezer fondsen te geraken en dat, indien deze pogingen slagen, verzoeksters rekening bij de N.V. Effecten- en Wissel kantoor met een belangrijk bedrag zal wor den gecrediteerd, in welk geval verzoekster tot betaling van haar opeischbare schulden in staat zal zijn. Onder de lijst der balen zijn de gebouwen van de Effecten- en Handelsbank opgenomen voor f. 159.000, terwijl daarop verder o.m. voorkomen: safe-inrichting f. 45.000; debi teuren f. 280.766.22; deelname in andere on dernemingen f. 25.000. Pro memorie zijn hierop gebracht de N.V. Provinciale Bank- vereeniging en de N.V. Effecten- en Wissel kantoor. De crediteuren zullen over dit verzoek om surseance van betaling worden gehoord op Donderdag 21 November, des morgens om halftwaalf in de raadkamer der Haagsche Rechtbank. Zooals men zich herinneren zal waren er, voordat de aanvraag om surséance werd in gediend. bij de rechtbank twee aanvragen tot faillietverklaring van de Effecten- en Handelsbank aanhangig. Eén dezer was van de N.V. Effecten- en Wisselkantoor te Amsterdam, die in het daartoe strekkende request stelde, dat zij een bedrag van ongeveer f. 900 000 van de Effecten- en Handelsbank te vorderen heeft. ARNOLD SPOEL 70 TAAR. Op 26 December zal de heer Arnold Spoel zijn 70sten verjaardag vieren. Bij het be sluur van de Ned. Ver. voor den Volkszang, afd. 's Gravenhage en Omstreken bestond reeds lang het voornemen dezen kunstenaar, die in het Haagsche muziekleven zulk een bijzondere plaats inneemt, bij die gelegen heid te huldigen. Het bleek echter, dat ook van andere zijden een meer algemeene huldiging van den heer Spoel werd gewenscht. Arnold Spoel wordt ook gewaardeerd als zang- leeraar, als zangkoorle'ider en ook als com ponist. Zoodoende heeft zich een algemeen comité gevormd, dat de vrienden van den heer Spoel oproept mede te werken aan een gepaste huldiging op 27 December. Hem zal een souvenir worden aangeboden Penningmeesteresse is mevr. den Hengst- v. Heemskerck, Riouwstraat 91, den Haag. POLITIEKE ARRESTATIES TE AGRAM. WEENEN, 7 Nov. (V. D De Weensche „Reichspost" meldt uit Agram, dat in de laatste dagen een groot aantal Kroaten is gearresteerd. De gearresteerden zijn bijna allen intellectueelen of personen uit de beter gesitueerde klasse Alleen te Agram zijn in den laatsten tijd reeds 269 personen uit politieke overwegingen gearresteerd. On der hen bevinden zich ook eenige profes soren en bankdirecteuren. Onder de Kroati sche bevolking is door deze arrestaties groote onrust ontstaan, die nog verhoogd is door de maatregelen, die de autoriteiten op 1 en 2 November j.l., Allerheiligen en Al lerzielen, hebben genomen voor de her denkingsdiensten op de kerkhoven. Door de politie werden alle nationale emblemen en linten van de graven der Kroatische vrij heidshelden verwijderd. Op Allerzielen weni het zwarte rouwfloers van het graf van Stefan Raditsj verwijderd en in de nabij heid van het kerkhof was een sterke poli tiemacht en militaire afdeelingen gecon centreerd. BLOEDIGE TWIST. CHEMNITZ. 7 Oct. (V. D.) In een herberg kregen twee bouwvakarbeiders twist om een meisje, waarbij de een den ander met een mes te lijf ging. De dader werd gear resteerd. De getroffene is ernstig gewond.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 13