Uit het land van den dollar. KUNST EN LETTEREN. INGEZONDEN. SCHEEPSTIJDING^ (Nadruk verboden). Op de New-Yorksche benrg. Het hart van de financieele wereld. De dollarjacht De geheimen van den „ticker" Bewogen beursdagen. „Alles is goed in Amerika" Een milliard verlies op één dag. (Bijzondere correspondentie). "Wij zijn door een afgesloten, smallen gang, na een liftreis van twee verdiepin- ken in een speciale lift op de leege galerij van de New-Yorksche beurs gekomen. Een bediende heeft ons een mooi, in bruin leer gebonden boek voorgelegd, waarin wij onze namen schrijven. Dan mogen wij de galerij op en kijken naar beneden, in de nuchtere hal zonder eenige versiering, waarin „het hart van de financieele wereld" klopt. Links hangen, breed ontplooid, de Arae- rikaansche vlag en het stadswapen van New-York aan lange stokken ver en diep in de hal. Hooge ramen vangen het licht uit de Broadstreet; niet al te veel, want buiten wordt het onderschept door het ge bergte van wolkenkrabbers, Manhattan; ongeduldig en hevig vecht dit steenen ge bergte om iederen duimbreed grond. Hoog in de lucht vliegen de zilverwitte vanen der stoomventilatorenin de nauwe, bijna steeds opengebroken, met kapotte planken bedekte straten verdringt zich een men- schenmenigteniet minder levendig en chaotisch is ook het aspect van deze hal. De recordomzetten van de papieren, die hier op één dag in de millioenen loopen. vereischen een buitengewone discipline en een rationeele besparing van tijd, bewe gingen en taal. Niemand, die hier niet ire- werkt heeft, zal de taal van deze drukke, en haastige menigte verstaan. Wii hooren vocalen, die cijfers beteekenen, wij hooren korte uitroepen, achter welke *cn winst of een verlies van duizenden en millioenen dollars staat. 1 Hetgeen zich in deze hal afspeelt, is do gepersonificeerde uitdrukking van de Ame. rikaansche mentaliteit. Geld; er is geen ander onderwerp van gesprek dan geld. ,,Waar anders zullen wij over spre ken dan over geld V' vroeg een van de be- belangvijkste persoonlijkheden mij. „Wij hebben immers niets anders; wij zijn rijk, ons denken en streven kan alleen op het verdienen geTicht zijn; al het overige laten wij links liggenwij taxeoren alles naar geldswaarde." Daar denken wij aan, nu op dit oogenblik onze leider met korte op merkingen het raadsel van de verwarring in deze hal oplost. „Staal stijgt", zegt hij, zonder naar beneden te zien; hij hoort het aan den klank van de stemimen„Motors" dalen. Hij behoeft niet eens naar de stee nen balustrade te gaanhij heeft veertig jaar daar beneden gestaan, hij heeft er veertig jaren in de praktijk gewerkt; hij werkt er heden ten dage nog, bezit zes zetels ter beurze, den zetel h zes maal hon. derdduizend dollar. De man is zwaar rheuraati8ch, hij kan nauwelijks loopen, maar het leven daar beneden,-de hartslag in deze hal doet hem zijn toestand ver geten want hij zou eenige cents kunnen verliezen. Hij behoeft niet naar omlaag te zion. Op dc beide eenzame galerijen 6taat een tickertoestel onder een glazen kast; het witte strookje papier gaat rusteloos voort, het komt terecht in een papienmand. Raadselachtige cijfers en teekens staan er op, afkortingen, die alleen hij begrijpt. Vluchtig kijkt hij op. laat de strook dot» zijn vingers glijden terwijl hij verder spreekt. „In het jaar 1760 werd voor eerst in Amerika een staatsleening uitge geven tachtig millioen dollar werden on middellijk opgenomen. Tegelijkertijd wer den drie banken gesticht, die met het uit geven van papieren begonnen. De noodza kelijkheid ontstond, een effeetenmarkt te stichten. Twaalf mannen waren het, die elkaar voor hun besprekingen onder een boom ontmoetten (waar thans het huia nummer 68 in de Wallstreet staat); het waren de eerste beurslieden in Amerika. In 1792 werd de organisatie formeel ge sticht; wetten werden vastgesteld en In 1817 voor het eerst een kamer gehuurd Wallstreet nummer 40. Uit de New-York sche Stock and Exchange Board groeide de New-York Stock Exchange. Meer dan honderd leden in andere 6teden sloten zich aan, om daar voor hun klanten te werken. Tn het jaar 1922 was het tegenwoordige ge bouw van 22 verdiepingen voltooid en thans is imen bezig, de hallen weer te vergroo ten." Beneden zijn de zaken inlussehen weer levendiger geworden Er ontstaan kleine ge vechten. Zonder daarop te létten de witte papierstrook glijdt verder door zijn vingers spreekt de schatrijke man verder: „Onze leurs is een vrijwillige vereeniging; haar constitutie berust op een overeenkomst lus- schen haar leden Juridische personen zijn van de beurs uitgesloten Het bestuur be slaat uit den president, een penningmeester en veertig leden. Dertien subcommissies zorgen voor het beheer en de handhaving van de orde Een slaat in den staat; de wet ten zijn strenger dan in het „andere" Ame- r ka Zij zijn oud". Hij zou er nu aan toe moolen voegen, dal de werkelijke regeering r«n Amerika hier in Wallstreet zetelt. Maar hij slaat deze opmerking over en gaat naar balustrade Beneden gaat het nu zoo heftig toe. dat de man begint te glimlachen „De koersen dalen enorm", zegt hij. „Ziet U wc!: de tickers blijven al achter. Zij kunnen de koersen niet meer verwerken Wij vin don ze niet. zoo druk is het in de hal beneden ors geworden. Nu eeTst, nadat onze leider bet geheim heeft opgelost, zien wij de tele fooncellen, waarin de verbinding met de buitenwereld wordt onderhouden Fn dan de „trading posts"; ieder fonds heeft zulk een „stand"; hij ziet er uit als een weerhuisje met ijzeren versieringen een bank. met leer bekleed, omringt hem De ticker-lransrhit- ters zendmachines brengen den dans der getallen in schrijfmacliineschrifl over naar de honderden kantoren van de make laars in de stad; zij worden daar met andere schrijfmachines op den onafgebroken loo penden papieren band geschreven of zij ver schijnen gereflecteerd op matglazen ruiten, terwijl klerken op een groot zwart bord rus teloos en haastig de koersen schrijven. Voor hem zitten, in leeren fauteuils, de menschen, vele vrouwen, meer dan mannen; men komt eenvoudig met één stap van de straat hier binnen In de beurshal wordt het beurslid door den telefoonklerk met zijn nummer ge roepen; op enorme zwarte borden aan den wand vallen kleppen neer; het nummer ver schijnt met zwarte cijfers op een wit veld. Voortdurend hoort men het rumoer van deze op en neergaande kleppen Aan een afzon derlijke geldtafel stellen de banken geld middelen ter beschikking van de „brokers" (beursleden) voor onverwachte aankoopen, want de banken zelf kunnen geen lid wor den. Tusschen de plaatsen van de hande laars en de telefooncellen wordt de verbin ding door pneumatische post in stand ge houden. Geheel beneden in een hoek vinden we een smalle tafel voor buitenlandsehe papieren. Alleen de brokers mogen de hal betreden; de bedienden zijn in grijze unifor men; niemand mag zijn plaats verlaten. Het is mogelijk, dat men een order uit San Francisco, drieduizend mijlen van New- York verwijderd, aldus afdoet, dat de op drachtgever reeds binnen zestig seconden het resultaat in handen heeft. Niettemin komt het voor, dat geheel deze technische orga nisatie faalt; de beweging behoeft maar 9terker te worden, de zaken grooter van omvang; de tickers kunnen het tempo dan niet bijhouden. Of de koersen dalen; zij dalen al sedert Januari, merkt men op „Dat doet er niet toe", zegt onze leider; hij wil zich echter aan een interview op dit terrein niet onderwerpen. „In de eerste plaats zijn de waarden der papieren veel te hoog; zij moe ten dalen om op een gezonde basis te komen. En de koersdaling van gisteren het was de derde, waarop milliarden werden ver loren is alleen een bewijs van gezonde economie." Het is alles „goed" in Amerika, ook wanneer er sombere perspectieven zijn, ook wanneer een zaak verschrikkelijk, zeifs afgrijselijk is-, altijd zal de Amerikaan zog gen het is o kayl Allright! Hot is goed zool Gelijk de branding van een zee klinkt bet nu tot ons op Niets verstaan wij meer; de menschen hebben nog ternauwernood tijd, hun woorden volledig uit te spreken; wij weten, dat zij in plaats van „Quarter" (een kwartdollar) nog slechts „odr" zeggen, licht, vluchtig; en in plaats van seven „evn" of nog minder en in plaats van „three" een voudig „ii"; het is dc raadselachtige taal van een geheel vreemd geworden stam, die met alle razende hartstochten speelt. Het is vandaag eon groote dag. Nog resten er weinige uren, alvorens de president, pijn lijk nauwgezet, op de seconde af, uit een kleine deur op een platform verschijnt, um de beurs te sluiten Wij hebben geen lijd meer. om in de kelders af te dalen naar ne enorme safes, die er uitzien als ten gecompli ceerde machine met hun Meter-dikke deuren die zelf eigen machines zijn hebben geen tijd meer. om de papierstrook op Ie nemen, die nog steeds uit de glazen kast komt; die rolt onopgemerkt in een papier mand. Zij heeft een uur vertraging met de koersen. De leider is heengegaan „I'm sorry" zegt hij plotseling, „Fm very busy". En eer wij hem de hand kunnen drukken, is hij al vooruit; snel springt hij in de lift, die naar beneden gaat; wij hebben onzen leider ver loren. Menschen dringen ons de straal op. Nu zien wij ook de politiemannen en herkennen de detectieven, die, ontelbaar, dag en nacht deze deuren omringen en bewaken; zelden gelukt het iemand, in de hal te komen. Wat had de rijke man ook weer gezegd? „Er is niets aan de hand vandaagl" Er is niets aan de hand vandaag; bij moet het beter welen. Klein en ontzettend nauw is het nu in de Wallstreet Hoog steken de gebouwen in de lucht. Vooraan de-n Broadway slaat, ter af sluiting, wonderlijk in haar sienna-brume, stoffige beslorvenheid, de Trinily-kerknau welijks hooren wij hel luiden der klokken de kleine toren wil naar boven, naar den open hemel toe, dien hoe hoog hij ook staat deze reusachtige gebouwen hem heb ben ontnomen En nu zien wij ook het licht van den avond. Vluchtig valt het, wringt zich door deze ravijnen Maar niemand be kommert zich er om Krachtig werkt did hart van de Wallstreet, het trekt alles aan en laat alles vibreeren. - „Er was niets aan de band vandaag!" - Maar op de Times Square, waar de laatste berichten om het gebouw van de „New-York Times" circuleeren. lezen wij „stocks decline again de effecten dalen," .decline again .decline again razen de vlammende letters En duizenden lezen het, duizenden hebben belang bij deze hartklopping, chef en winkelbediende, de dame in haar auto en de liftjongen „Decline again!" Vijfhonderd millioen dollar verliezen en - een milliard verliezen, een uur later, aan de Stock Exchange vandaag. RECLAME. RECLAME, 6507 NIEUWE UITGAVEN. Helaas de donkere, stormachtige dagen voor St. Nicolaas zijn weer gekomen De tijd dat we de gezelligheid thuis dicht bij de warme kachel zoeken i9 weer aangebroken. En wat is ons daarbij welkomer dan een goed boek, dat wij zelf met veel genoegen j lezen, of waaruit we anderen voorlezen? (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Gopie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. H. O. V. EN MAATSCHAPPIT VOOR TOONKUNST. Geachte Redactie. Bij G. B. van Goor Zonen, Gouda, ver scheen een groot boek voor kleine kleuters dat onder de titel van „De geschiedenis van Jantje Kwak". Het is een gezellig kik- kerverhaal, verteld en geteekend door Leo nard Roggeveen. G. B. van Goor en Zonen. Den Haag, verscheen „Versjes, die wij nooit vergeten" 1 verzameld en geïllustreerd door Jan Wieg man. Deze bundel bevat inderdaad een aan tal versjes, die wij stellig nooit zullen ver geten en die onze ouders en grootouders nog even goed kennen als wij zelf. Aardige frissche in rood-zwart uitgevoerde plaatjes verlevendigen deze versjes, welke hierdoor zelf veel aantrekkelijker worden gemaakt. Een boek dat onder de St. Nicolaascadeaux zeker een voorname plaats zal innemen. Bij dezelfde uitgevers Mij. verscheen een ver haal over dieren en menschen getiteld „In en om de Boerderij" door L. HuizingaScaf met platen en omslagteokening van Henk Poeder. De prijs dezer boeken bedraagt f. 1.90 per stuk. Bij de N'V. A. W. Bruna en Zoon's Uit gevers Mij. te Utrecht verscheen een nieuwe roman van Edgar Wallace, getiteld „De vliegende Bijgade" uit het Engelsch ver taald door Jnr. R II. G Nahuys. Prijs ing. f. 1.25, geb. f. l.OO.vBii de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle, Rotterdam, verscheen een vroo- lijk, goed-getcekendt boeiend jongensboek door Flores van den Aem9tei getiteld „Twee II.B.S.'ers en het Chineesche teoken". Het hoek werd verlucht met een vijftigtal il lustraties en bandteekening van J. H. Lutz. Prijs: ing. .f2.10, geb. f.2 90. Bij J. Philips Kruseman. Uitgever tc 's-Gravenhage zagen bet licht „Con Sor dino" door Knut Hamsun, uit het Noorsch vertaald door S van Praag. Een schrijver, die ons zóó de schoonheid der natuur laat genieten en zijn menschen zoo zuiver doet j verschijnen, is een kunstenaar bij Gods Ge nade. „Sultan Jim" door Hubert Strang, vertaald uit het Engelsch door M. H. C Boellaard „Jobann Strauss", de walskoning roman door Fritz Lange Interessant, on derhoudend. goed getypeerd is deze roman van den walskoning bij uitnemendheid. Een waarborg voor een paar aangename uurtjes. „Sara", de geschiedenis van een liefde door Johan Skjoldborg uit het Deensch ver taald door Claudine Bienfait. Hoe waar, hoe ongekunsteld is deze Sara in haar groote liefde voor den jongen man. Het is» een eenvoudig verhaal dat ons pakt door de zuivere voorstelling der personen. ..De onderwereld" door H. Ashton Wolfe. Een ieder, die iets weten wil over de inter nationale crimincele en civiele rechtbanken ter wereld leze deze uiterst interessante en boeiende reeks van onthullingen, welke bo vendien nog verlucht worden door 21 il lustraties. ,.Hoe ik de Czarina wilde bevrij den" door Sergey van Mackorw. geautori seerde vertaling van J, L. J F. Ezerman met 42 illustraties Dit boek is een oppen- volging van opwindende avonturen en ver telt ons van de verschillende pogingen die door den auteur zelf, een Russisch garde- officier en een troepje moedige monarchis ten in het werk werden gesteld om de Cznrenfamilie uit de handen der Bolsjewie ken te redden N V Uilgevers Maatschappij Ac E. Klu- wer, Deventer. „Dier en Mensch". schet sen van Otto Alseker. uit het Duifsch ver taald door „Lampe". Van dit fijne hoekje zegt o.a. Siegfried van Praag in de N.R Crt. „Als men nog eens het beste, wat op het gebied dor Zoölogische literatuur geschapen is zal gaan verzamelen, hoort veel uit dien kleinen mooien sehelsenhundel er in thuis" Evenals andere jaren verscheen ook thans weer „Het Nederlandsche Boek 1929". doorkomen f' Zoo gauw hebt U kou 'I gevat, lastig zijn de ge volgen. Neem steeds een paar Wybert-tabletten. 6189 N.V. VER. ROTTERDAMSCH HOFSTAD TOONEEL. Dinsdag 12 November geeft- dit gezel schap nog een opvoering van het bekende, met grooten bijval overal vertoonde sen satie-blijspel ,,De Spooktrein", dat dien avond de 224e vertooning door dit gezel schap beleeft Hierin treden onder regie van Hermann Schwab op de dames: Pie Carel- sen. Juliette Rons, Gertie van Raalle, Eline Pisuisse en de heeren- Hermann Schwab, Anton Roemer, Piet Bron. Jan van Ees, C. Dommekhuizen, Jan van der Linden ea. Naar aanleiding van het stukje „De or kesten der H. O. V," (bedoeld was waar schijnlijk „concerten") in Uw nummer van 4 dezer, moge het mij vergund zijn, een enkele opmerking te maken. Wij vernemen uit dit stukje, dat er 277 in toekenapen waren op de 6 concerten, door de H. O. V. te geven. Was 277 het aantal mtcekonaren of dat der bestelde abonne menten? 't Verschil kan beduidend zijn Schrijver dezes teekende b.v. in voor 4 abon nementen. Nu noemen de stellers van genoemd stukje het een beschamend en zeer teleur stellend resultaat, dat van bedoelde intceke- naren slechts een zeer klein aanlal zich heeft aangemeld om lid der Mij. voor Toonkunst te worden. Dat dit teleurstellend kan zijn voor 't Bestuur dezer Maatschappij, en mogelijk tegelijk voor daarbuiten staande opwerpers of aanhangers van 't denkbeeld (wellicht I inteekenaren op de H O. V.-concerten) is aannemelijk. Dat het echter beschamend zou zijn voor die inteekenaren, die lot nu toe I buiten de Mij voor Toonkunst stonden en de bewuste circulaire hebben ter zijde gelegd, daartegen wensch ik op te komen. Hierbij zij er allereerst op gewezen, dat de circulaire op 't punt van toezegging van concerten, te geven door de H. O V., zeer vaag was Ik critiseer dit met. doch con stateer 't slechts. Mogelijk kon 't Bestuur thans niet verder gaan. Wat evenwel niet wegneemt, dat men, hoewel zich inmiddels verbindend, al te zeer in hot onzekere blijfl, in welke mate dit bijdraagt tot 't behoud j van H O V -concerten hier ter stede. Het I bestuur laat in zijn circulaire zelfs nog in 't midden, of bij mogelijke uitbreiding van 't gewone aantal eoncerlen, die meerdere concerten door de H. O V gegeven zullen worden Ook dit staat dus nog geenszins vast! En dan dienen de teleurgestelden, al vorens tot de besehuldiging van „bescha mend" over te gaan, toch ook te bedenken, dat iemand, die gevoelt voor een seizcen- abonnement van 6 ooncerlen, door een spe ciaal orkest (e geven, daarom nog niet be hoeft te gevoelen voor een vast lidmaat- I schap der Mij voor Toonkunst, waarbij hem steeds vooraf onbekend is, wat hem geboden zal worden en 't geen daaromtrent voor dit keer reeds wel kan worden opgesomd (een volgend jaar is hij eenmaal lid en „zit er aan" als 't bekend wordt) hem mogelijk min der aantrekt dan de serie orkest-uitvoeTingen, waarop hij inteekende. Mede mag er dan als bijkomende omstan digheid op gewezen worden dat ooi; de kos ten niet dezelfde zijn; '1 aanlal concerten daarbij kleiner is, terwijl last geeft, dat het aan één lid tegen totale betaling van f. 8. verstrekte aanlal toegangsbewijzen in veel gevallen voor den een 1 le veel en voor een ander 1 of 2 te weinig is. Ook laat de circu laire door de getallen, in haar resumé ge noemd, in 't onzekere, of bij uitbreiding van het gebruikelijk aantal concerten, de kosten voor de eigenlijke entréebiljetten toch be perkt blijven lot f. f, Doch hoofdzaak is we], hetgeen reeds werd aangestipt, dat de circulaire van het Toonkunst-besluur, in veel geringer mate dan het ingezonden stukje zou doen denken, den indruk vermag te geven, dat wie op het daarin gedaan verzoek ingaat, daarmede inderdaad In de allereerste plaats iels doet in 't belang der H. O V en voor 't behoud van haar optreden te Leiden, wat toch voor de inteekenaren np haar concerten de hoofd zaak is Terwijl 't voor hen bovenal gaat om H. O V.-eoncerlen, schijnt de circulaire al le zeer ir, de eerste plaats te beoogen versterking der Mij voor Toonkunst (waar overigens op zichzelf niets tegen is) met hoogstens de mogelijkheid dan misschien sporadisch ook nog wel eens een uitvoering van 't Haarlemsch orkest te krijgen Waar mede dan bovendien wel heelemaa.1 de kans verkeken zal zijn. dat de H O V ge dachtig aan de grilligheid van 't Leidsche publiek le haren opzichte een volgend seizoen nog eens opnieuw de mogelijkheid zou onderzoeken, om hier voor eigen reke ning te komen. j Kan men nu met recht den inteekenaren op de H. O V -eoncerlen toevoegen, dat 't beschamend is. dat deze voor hen hoofd zaak zijn en dat, hetgeen in de Toonkunst- circulaire voorgespiegeld wordt, hun alsnog le vaag en te weinig positief is? Met beleefden dank voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend. v. S. I ROTTEP.DAMSCHE LL0TB. IXDRAPOËRA, thuisr., pass. 6X«t sant. TOBA, uitr., pass. 6 Nov. INSULIN DE, 6 Nov. v. Batavia t» MADIOEN, uitr., 1 Nov. v. Beln, PALEMBANG, 5 Nov. v. Batavia rabaya. TEXEL, thuisr 5 Nov. v. Sina SAMARINDA, 7 Nov. v. Java verwacht. BANDOENG. 6 Nov van Java te p. TABANAN, thuisreis, pass 6 Nov PATRIA. uitreis, 9 Nov. te Colon;.; KON NED. STOOMB MU. BODEGRAVEN, 4 Nov. v. IquiqQei FAUNA, arr. 5 Nov. te Fiume, HEBE, arr. 5 Nov. te Castellon. IRIS, arr. 5 Nov. te Bordeaux. STELLA, 5 Nov. v. Algiers n. An VAN RENSSELAER, en ERAToT Nov. te Amst. BACCHUS, arr. 4 Nov. te New-Yoj BREDA, uitr., 4 Nov. te Arica, PRINS FRED. HENDRIK, thuisreis. te Havre; zal Vrijdagochtend voortzetten en wordt Zaterdag och) Amsterdam verwacht. ORPHEUS, arr. 6 Nov te Aalborg CLTO, Charleston n. KorsïV pas? Scheveningen. ULYSSFS, 5 Nov. van van New Orit Bremen. HOLLAND—OOST-AZlC-Lim GEMMA, thuisr., 2 Nov. v. Mam' HOLLAND—AUSTRALIfi-LlJK A-BBEKERK, uitr., pass. 4 Nor. Guardefui. STOOMVAART-MU. „NEDERLAS JOHAN DE WITT, uitr.. 6 Nov. t. PRINSES JULIANA, uitr., fl X Southampton. KARIMATA, thuisr., pass. 6 Nor gres; woTdt 11 Nov. te Londen ver ROTTI, thuisreis. 5 Nov van P"A ENGGANO, uitreis, pass 6 Nov. Gru van Londen KANGEAN, uitreis, vertrekt veraa 7 Nov. n.m. van Port Said, EON. HOLL. LLOYD. ORANIA, thuisr. 5 Nov. v. Rio .Jaa ZEELANDIA. uitreis, 5 Nov van Li- HOLLAND—AMERIKA LUK NOORDERDIJK, 6 Nov. v. Pacife te R'dam. STATENDAM, 6 Nov. v. R'dam i York. MOERDIJK, 5 Nov. v. Pacific li Hamburg. BINNENDIJK, 5 Nov. v. R'dam' more. KINDERDIJK, 6 Nov. van R'dami fic Kust. MAASDAM. 6 Nbv. van New Ci Rotterdam. HOLLAND—BRITSCH-ÏNDIIU! STADSDIJK, 6 Nov. v. Antwe.^ R'dam. KIELDRECHT, thuisreis, 6 Nov v VEENDIJK, uitreis, 10 Nov. te verwacht BOVENKERK thuisreis, 9 Nov werpen verwacht. 0 HOLLANDAFRTKA-LUÜ ÏJSTROOM, thuisr., pass. 5 Palraas. ORESTES, thuisr., 5 Nov. v. Du&li SPRINGFONTEIN, uitr.. 4 Nov. r Soudan. RIJPERKERK, uitr., 5 Nov. tc Ku| HEEMSKERK, thuisr., 5 Nov. t. F< KLIPFONTEIN, thuisr., 5 Nov. to 8 HELDER. 5 Nov. v. Amst. ij. 17-1 JAVA—BENGALEN-LIJS. JACATRA, 6 Nov, van Calcutla tut 0 DIVERSE STOOMVAARTBERiCHÏ STAD VLAARDINGEN, 5 Nov. v.l n. Sydney. ARTEMIS, arr. 24 Oct. te Novowl MAGDALENA, arr. 2 Nov. te Brd SCOPAS, 2 Nov. v. Southampton i vanger. TERNEUZEN, arr. 3 Nov. te Port EEMDIJK. 4 Nov. v. San Nicolas Palmas. HOFLAAN. 4 Nov. v. San Avonmouth. NEPTUNUS, ro.s.. arr. 4 Nov. It geport. OCEAAN, ra.s., arr. 4 Nov. te He* STAD ZALTBOMMEL, arr. 4 Bordeaux. BEURSPLEIN, R'dam n. 0xe!°MIli 6 Nov Brunsbullel COLYTTO. 5 Nov. van Three R** Montreal EMMAPLEIN 5 Nov san Narviï O. ITAGXO, 5 Nov van Rosario n Pu,nj, JOXGF MARIA. r> Nov van NaPpl"'^ JOXGF JACOBUS R'dam naar n.iss 6 Nov Gibraltar JL JONGE JOHANNA. 5 Nov. van A'inaro7 KRAIJNGFN, 6 Nov van Ri!« TFT,A A Nov van Huelva naar a THFMISTO R'dam n Savona, I»9 Gibraltar TWFED, R'dam n. Marseille .pa* Gibraltar WAAI HAVEN. 5 Nov van OtuP F Ad innen ZFF^BFND. sleepboot, arr B Gdvnia SPAR 4 Nov nam van La» '5: Falmouth té KERKPLEIN 5 Nov van Narvl» PROCYON. Roaario n Londen, P»9' Ouessnnt A MSTFt STROOM "8 Oct Ifa HMTI FBWUK, 6 Nov van S**"" )3avona. n if!

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 10