STOFFEN LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 5 November 1929 Derde Blad No. 21363 Het afscheid van den Heer W. Warnaar uit het Bloembollenbedrijf. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. FEUILLETON. geheimzinnige voetstappen te Jaargang x Aanbieding van een huldeblijk - Een drukbezochte receptie Vele hartelijke toespraken. De heer W. Warnaar. 'ddag tegen vier uur had zich een aantal personen uit de bloembollen- eekerswereld verzameld in het Kre- fluis van de Alg. Ver. voor Bloembol- ltuur aan de Leidsc he vaart te Haarlem, -de deel te nemen aan de huldiging i heer W. Warnaar uit Sassenheim, den loop van dit jaar zich geleidelijk teruggetrokken uit de verschillende -staande functies, die hij in de orga- van bollenkweekers en -handelaars het hoofdbestuur van de Alg. Ver. voor bollencultuur bekleedde, vier uur betraden de heer en mevrouw ir, vergezeld van hun kinderen, de vaar voor een fraaie verzameling -ten een aantal zetels voor hen stond id. voorzitter van hel Centraal Bloembol- té, de heer E. H. Krelage, sprak den 'Warnaar als volgt toe: Rede van den heer Krelage. Hooggeachte heer WarnaaT, achten ons gelukkig dat gij met me- Warnaar en uwe kinderen enkele 'iken in ons midden wilt zijn. betbegi-n van het jaar hebt gij gemeend -iet te moeten nemen om u terug te ons vereenigingsleven. Dat be rts ingegeven door de wenschelijkheid wejrkkring te beperken tot heil van ndheid, en wij hadden het derhalve iedigen. ,)j moesten daarin berusten, hoe noode zouden missen. De gelegenheid heeft toe, door de dmkke seizoenwerkzaam- ontbroken om officieel afscheid van ruinen als drager van de vele functies, j in ons vereenigingsleven hebt bekleed. nu de drukte achter den rug is, stel- 'J or prijs op, U nog eens gezamenlijk blaren, hoezeer wij uwen onvermoe iden voor het algemeen belang van ons 'steeds hebben gewaardeerd, i dertig jaar lang hebt gij behoord tot men gewoon is de „voormannen van te noemen. Reeds in 1896 hebt gij tot degenen, die den Verzenders- op Amerika hebben opgericht en tradt secretaris van dien bond op, die later ,*egaan in den Bond van Bloembollen- laren. van dien eersten tijd af tot heden toe j eigenlijk altijd op de bres geweest, pj altijd een leidende rol vervuld, en 'n invloed gehad op den algemeenen yan zaken. 1S bijna geen vereeniging of commis- eenige beteekenis in het bloembol- jf te noemen, waarin gij niet een :>estuurspast of het voorzitterschap hebt be kleed. Ik moge herinneren aan Uw Voorzitter schap gedurende twee perioden van den Bond van Bloembollenhandelaren, en aan dat van de vereeniging „De Tulp", aan uw lidmaatschap van het Hoofdbestuur der Al- gemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur, van het Scheidsgerecht, en van de Commissie voor de Bloemenkeuringen, van het Centraal Bloembollencomité en van het bestuur van den Ned. Tuinbouwraad. In die vereenigingen, die zich wijden aan de belangen van bijzondere teelten, zooals Narcis, Tulp en Hyacinth, Gladiolus, Dahlia en Pioen had uw woord gezag en oefendet gij vaak een beslissenden invloed. En geen wonder, want in vele speciale culturen blonk en blinkt uwe firma uit, en I van haar succes getuigt de Gladiolusnaam „Panama" van uwe vroegere woning, de fraaie Dahlia die aan Mts. Warnaar werd gewijd en de „Gouden Oogst", waarvan gij 1 de herinnering in den naam van een schit terende Narcis hebt vastgelegd. Inderdaad, gij moogt met voldoening en dankbaarheid terugzien op uw levensweg, die in vele opzichten rijk gezegend werd. Maar het is niet altijd zonneschijn ge weest. Ook in het vereenigingsleven niet. De oorlogs- en crisistijd wierpen daarop een donkeren schaduw. De Commissie voor het bloembollenbedrijf, ingesteld om de Regeering van advies te die nen in alle crisisaangelegenheden met be trekking tot het vak, telde U onder hare leden. Toen waart gij wederom een der eerslen, die plannen beraamdet om de bloembollen streek door dc zware tijden heen te helpen. De coöperatieve groentendrogerij en zouterij „Codro" werd opgericht en in het bestuur waart gij een der leidende figuren. Het be heer van Codro eischte ontzettend veel tijd en stelde het bestuur telkens voor buiten gewoon moeilijke problemen Dat gij ook daar een rol van beteekenis vervuld hebt, zal niemand, die U kent. betwijfelea Daarnaast hebt gij nog kans gezien uwe gemeente te dienen als raadslid en wethou der, ck provincie als statenlid en, zij h°t ook slechts kort, het land als lid der 2c Kamer. Wanneer gij thans terugtreedt uit uwe functies in het bloembollenvak, dan blijft daarin een groote leegte achter, die moei lijk is aan te vullen. Natuurlijk, uwe op volgers zijn reeds gekozen of zullen weldra gekozen worden, en zij zullen trachten uw voorbeeld te volgen. Maar gelukkig hij, die al die eigenschap pen in zich vereenigt, die U sieren en die het geheim waren van Uw succes, en de reden, waarom er steeds weer een beroep op U werd gedaan in naam van de alge- meene belangen. Met uw helder verstand en uw gezond oordeel wist gij in den regel steeds bij moei lijke beslissingen de beste oplossing te vin den en anderen daarvoor te winnen. Uw welsprekend woord, uw onverstoorbare op gewektheid en uw aangeboren tact ontwa penden al bij voorbaat hen, die zich voorge nomen hadden geharnast met U in het strijdperk te treden. Zoo hebt gij steeds den vrede weten te be waren. en zelfs hen die het niet met U eens waren, na afloop van een debat vol daan naar huis laten gaan. Het zijn deze eigenschappen, die U ook zeer gezocht maakten als leider van een commissie van beoordeeling, vooral in ge vallen waarin er kans bestond, dat per soonlijke belangen de onpartijdigheid van het oordeel in gevaar zouden kunnen bren gen. Het zijn deze eigenschappen, die in alle 59. Doch voor we den tocht beginnen, laat ons eten", zeide onze Jan. „Ja geef mij nog een tijgerboulje, opdat ik meed veTgaren kan „Èn zoo aten de vrienden stevig van het sappige lijgervleesch Nu 'k van 'n tijger heb gegeten", zei Duimpje, ken ik heelemaal geen vrees." 60 „Vooruit naar de bevrijding", riep Jan Klaasen en zijn mond was nu weer groot, in zijn armen droeg hij 'n grooten kijker, gevonden in de oude boot. Op den rug van den Lange dreigend lag de tijgerkop. „Vooruit", riep op zijn beurt ons Duimpje, ,,'t zoeken geven wc niet op." vereenigingen en commissies waarin gij zit ting hadt. zoo bijzonder werden gewaar deerd en waarom steeds weer op nieuw een beroep op uw medewerking werd gedaan Zelden hebt gij gemeend U te mogen ont trekken aan een taak, waarom men U opriep. Meer dan dertig jaar hebt gij het vak cn het vereenigingsleven onafgebroken gediend. De besturen van ruim een dozijn vereeni gingen in het bloembollenbedrijf hebben zich heden vereenigd om afscheid van U te .nemen bij het neerleggen van uwe functies op dit gebied, en vele vakgenooten hebben gaarne gebruik gemaakt van de gelegenheid om daarbij tegenwoordig te zijn. Ik acht het persoonlijk een eer en een voorrecht ook al heeft een afscheid iets weemoedigs U als voorzitter van het Centraal Bloembollencomité namens die allen te mogen toespreken om U hartelijk dank te zeggen voor alles wat gij in uwe verschillende functies voor de algemeens belangen van het bloembollenbedrijf met zooveel toewijding hebt verricht Ik mog* daaraan een woord van persoonlijken dank toevoegen voor de onafgebroken vriend schappelijke samenwerking, die ik gedu rende lal van jaren in verschillende be trekkingen met U mocht hebben, en waar aan ik steeds de beste herinneringen zal bewaren. De vereenigingen hebben hun gemeen- schappelijken dank neergelegd in een oor konde van den volgenden inhoud, die ik mij veroorloof U hierbij te overhandigen Op Maandag den 4en November is als blijk van hulde en waardeering voor zijn ruim 30-jarige toegewijde werkzaamheid voor het vereenigingsleven op het gebied van het bloembollenbedrijf aan den heer W WARNAAR een aandenken aangeboden uit naam van de hieronder vermelde vereenigingen: Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur, Bond van Bloembollenhandelaren. Hollandsch Bloembollenkweekers Genoot schap. Vereeniging „de Hyacinth", Vereeniging „de Tulp" Vereeniging „de Narcis", Nederlandscho Dahliavereeniging. Nederlandsche Gladiolusvereeniging. Nederlandsche Vereeniging van Pioenen kweekers en -Handelaren, Coöperatieve Haarlemsche Groenten- en Bloembollenveiling W. A. Bloembollen-Veilingvereeniging „West- Friesland", Bloembollenkweekers-Vereen. „Floralia" Afdeeling Sassenheim der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur.'' Uit hetgeen ik zooeven voorlas, blijkt wat het eigenlijke doel van deze bijeenkomst is, nl. het aanbieden van een aandenken. Onze keus is daarbij gevallen op een schrijfbureau met daarbij behoorende zetel voor uw werkkamer. Deze beide geschenken zijn, tot ons leedwezen, slechts in beeld hier aanwezig; maar wij hebben de solide be werking niet willen opofferen aan den wensch om ze heden gereed te hebben, te meer, daar wij er prijs op stelden ze in bewerking te doen aansluiten bij een l) vroeger aangeboden huldeblijk, dc boeken kast van den Bond van Bloembollenhan delaren. Terwijl ik U dus verzoeken moge. deza beide voorwerpen wel te willen aanvaar den als een herinnering aan den tijd, dat gij voor ons aller belangen werkzaam waart, wensch ik U toe, dat gij nog tal van jaren gespaard voor de uwen, uw werkzaam heid beperkende, zooals het voor U het beste zijn zal, genieten moogt van het ver- eenigingslooze tijdvak, dat voor U is aan gebroken. Moogt gij er getuige van zijn, dat ook in de toekomst gewerkt wordt in den verzoenenden en saambindenden geest, die U steeds eigen is geweest, en dat het zaad, door U uitgestrooid, rijpe vruchten a/werpt (luid applaus). De heer H. van Zonneveld, voorzitter van den Bond van Bloembollenhandelaren, me moreerde vervolgens hetgeen de heer War naar niet alleen voor de bollencultuur, maar ook voor den bollenhandel had ge daan. Op het gebied van den exporthandel hebt gij aldus spr. pioniersarbeid ver richt. In 34 jaar tijds is de exporthandel gestegen van 5 tot 42millioen gulden. Als kweeker hebt gij de mooiste narcis gewon nen, die tot nog toe bestaat, de „Golden Harvest" (Applaus). Vervolgens werd de heer Warnaar toege sproken door den heer Ballego van de Ned. Dahliavereeniging, die hem dankte voor al les, want hij voor den bloei van het bedrijf had gedaan. Hoewel geen kweeker zijnde, noch han delaar of exporteur, verklaarde de burge meester van Sassenheim, de heer J. P Gou verneur, dat hij gaarne van de gelegenheid gebruik maakte om hier het woord te voeren Spr. kwam hier wel niet met gevulde han den, maar toch met een gevuld hart. Bij alle lof, die den heer Warnaar hier was toegezwaaid, past trots. Nu is de heer War naar echter te bescheiden om deze trots te kunnen dragen en daarom wilde spreker haar overnemen. Spr. was er namelijk trotsch op, dat de heer Warnaar deel uit maakte van zijn gemeente. Als lid van den gemeenteraad en als wethouder had de heer Warnaar zijn plichten tegenover de ge meente Sassenheim gedaan, als lid van de Prov. Staten tegenover zijn gewest. Spr. dankte ook mevr. Warnaar, die nu haar man terug kreeg, die zij zoo vaak had moe ten afstaan, als het vereenigingsleven hem riep. (Luid applaus Ontroerd dankte de heer Warnaar voor de hem gebrachte hulde. De indruk was te sterk, dan dat hij hem hier onmiddellijk kon verwerken. De hem toegezwaaide lof wilde hij echter overdragen op de organisaties, waarin hij een functie mocht bekleeden en op de personen, met wie hij moest samen werken. Vijftig jaar geleden aldus spr. nam ik een rijksdaalder uit mijn eigen spaarpot en kocht daar bollen voor, die ik plantte in een hoekje van mijn moeders' bleekveld. Als thans mijn bedrijf mag meetellen onder de groote bedrijven in ons land, dank ik dat mede aan de organisatie, waar ik toen mee kennis maakte. Het belangrijkste werk, dat spr. gedurende zijn loopbaan heeft verricht achtte hij wat hij deed als tweede voorzitter der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, toen hij erin slaagde den heer Krelage als voorzitter te behouden. (Applaus). Voorts herinnerde de heer Warnaar eraan hoe 34 jaar geleden de exporthandel dood was en hoe de toen opgerichte Verzenders- hond thans nog steeds de eerste groep is van den Bond van Bloembollenhandelaren. De heer Warnaar noemde de Hyacinth een weeldekind en waarschuwde voor het gevaar, dat elke weeldekind bedreigt. De Tulp herinnerde spr. aan zijn eigen neder laag, maar niettemin was spr. bij zijn mee ning gebleven ten aanzien van het gevaar van overproductie. Van actief deelnemen aldus eindigde de heer Warnaar word ik thans toeschouwer, geen lijdelijk, doch een enthousiast toeschouwer, die u door een knik. een handdruk ,een kreet, zal blijven aanmoedigen. Door verheffing van de cul tuur en van den handel kunt gij mij het beste danken en tevens medewerken voor de welvaart van ons gewest en van ons land Aadat het applaus dat op deze rede volgde was verklonken en een foto was gemaakt, bestond er voor de aanwezigen gelegenheid den heer Warnaar en zijn echtgenoote de hand te drukken, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. RECLAME. 6373 In PEAU DE PÊCHE en FLDWEEL brengen wij een groot assortiment kleuren. Onze prijzen zijn voordeelig! 'oriseerde vertaling uit het Engelsch van Mevrouw Belloc Lowndes, door Oswaldi. ^hiurlijk weet ik dat. Maar dat zou miJnheer Raydon niet het minst ver- uitmakenBijna heeft zij er bij- „Hij is te bekrompen, om het ver- e begrijpen". va zet zich nu schrap en antwoordt uit- vJ^i00^ heel goed, dal het juist op schil aankomt. Ik heb waarlijk wel P een beetje versArooiing. Eigenlijk -vJft.gewoon levend begraven!" dpï^i e?ra.ven?" hart/ ^ra*n ^acht. maar niet geheel fyieb 1 een lev er wel eens ooit over gedacht. r ie kier dan leid, Eva?" saai llv geen rsden- dat ie hior overtuighJgZ0U ben", zegt de andeie v!>ÏÏf' .Wee.1, koe dikwijls wij van huis verw.JWinters- beb me er soms fezeiliJk ïe vcor jezelf nooit ve:ons?lra s. s*ern ^üt van ingehou- Heeft zij niet juist gezicht ;n gez'eP van haar vermoeid. Toelt 7j;1 ?e.n,ruH van de glazen deur? den va-is11> Pijnlijk na, hoe de Raydon haar meestal met koude, afgemeten beleefdheid behandelen? „Hoe lang is Jack Mintlaw van plan in Engeland te blijven?" vraagt zij eindelijk. „Voor altijd!" jubelt Eva. „Het heejt natuurlijk geen nut. als ik je wat zeg. lieve Eva. Maar ik geloof toch, dat je een wreed spelletje speelt, als je maakt, dat hij weer dol op jc- gaat worden". „Hij heeft nooit opgehouden, dol op me te zijn!" „Wat hij moest doen. nu hij zoo rijk is, dat is met een lief meisje te trouwen". „Dat zal hij ook als ik met hem klaar ben", zegt Eva zonder een zweem van weifeling. „In ieder geval is het heel dom van je geweest, hem hier naar Swanmere te laten komen", gaat de ander op harden meedoo- genlcozen toon voort. „Dat kon ik niet verhinderenI Ben ik Jack'9 hoeder? Bovendien geloof ik. dat Birtley hem heel aardig zal vinden. Ik zal hen aan elkaar voorstellen, laat 'n9 zien Zij denkt even na aanstaanden Za terdag. Tu9schen vandaag en Zaterdag kun nen Jack en ik elkaar dan toch in stilte ont moeten het zal echt komiek zijn!" Eindelijk moet haar vriendin toch glim lachen. „Ja. dat zai wel" geeft zij voorzich tigjes toe. Eva loopt naar het raam en staart in den tuin. Er ligt een ernstiger uitdrukking op haar levendig gezichtje dan gewoonlijk. .Wat is 't toch komiek, dat ik nog verliefd ben on BiTtley" zegt zij nadenkend. .Ik denk dat het komt omdat hij 'n breede, donkere man is en ik 'n blond vrouwtje ben Maar zelfs een vrouw kan wel eens 'n klein beetje te veel van het goede hebben, ook al is dat de allerbeste, liefste man, niet waar Addie? Het is weer 'ns een verandering, dien armen ouden Jack te zien!" „Ja dat is 't zeker!" stemt Adelaide Strain droogjes toe. Zij herinnert zich, hoe royaal Jack Mint law altijd was geweest, overdreven royaal, zelfs in den lijd, toen hij enkel van zijn traktement moest leven. „Tk wa9 zoo bang. dat Birtley vandaag maar niet naar zijn kantoor zou gaan" snapt Eva verder. ..Hij zei telkens, dat hij zoo'n „Maandagsch gevoel" had. Ik dank den hemel, dat hij eindelijk is gegaan. En nou ben ik vrij vrij vrij tot van avond zeven uur!" Even houdt zij met haar gebabbel op. Dan klink* het lief en hartelijk uil haar be weeglijk. mooi gevormd mondje: „Laat Gilly uit het ziekenhuis hier komen lunchen en blijven thee te drinken, Addie, als je 't prettig vindt? Birtley hoeft er niets van te weten". HOOFDSTUK V. „De reuzenrekening van Madame Domino". Birtlev Raydon kwam dien morgen met een alles behalve goed humeur in de stad. Eigenlijk zat hij heimelijk altijd over het geld in de war. Vóór zijn huwelijk had hij geregeld ongeveer zijn halve inkomen kun nen besparen. tegenwoordig leefden zijn vrouw en hij geheel van somtijds meende hij boven hun gezamen'ijke middelen. Tot zijn verwondering en teleurstelling bleek het buitenleven niet goedkooper te zijn integendeel, het had hun uitgaven sterk ver meerderd Met ontstemming herinnerde hij zich nu, hoe hij, toen hij mevrouw Strain voor vast had aangenomen, haar een duidelijken wenk had gegeven, dat hij van haar een zeker toe zicht op zijn lief vrouwtje verwachtte, in het bijzonder wat het uitgeven van geld betrof. Maar desondanks had hij in den laatsten tijd het gevoel, dat Eva's rekeningen be langrijk hooger waren, dan zij wel voor hein wilde weten, niettegenstaande hij haar vijf honderd pond jaarlijks van haar inkomen liet houden, om naar believen voor zich zelf te besleden. Toen zij dit overeengekomen waren het was in hun wittebroodsweken was hij eerlijk gezegd nieuwsgierig geweest, of een jonge getrouwde vrouw, enkel aan haar klee- ren en kleinigheidjes een bedrag van veertig pond per maand zou kunnen opmaken. Het was hem nu duidelijk geworden, dat Eva met haar wat hij noemde „toelage" nauwelijks rondkwam; en tegen zijn zia had hij haar op haar verjaardag een cheque van vijftig pond gegeven, omdat zij die lie ver bleek te hebben, dan een mooien ring, of een armband. Toch behoefde Birtley Raydon dat niet zoo zwaar van Eva op te nemen want, of schoon hij het nooit zou willen toegeven, was hij bijzonder op zijn eigen klecding ge steld. En daarom waren de rekeningen van zijn kleermaker, hoedenhandelaar. enz. de eenige. die hij met pleizier betaalde, omdat hij daarbij het prettige gevoel had, waar voor zijn geld te hebben gekregen. Hij wilde er zooveel mogelijk voor ontvangen en de coupeur van zijn kleermaker zou dan ook weten te verte'len. dal mijnheer Raydon zoo pietleuterig was als een oude dame. als het betrof snit en zitten V3n zijn jas. Toen hij ongeveer een uur. nadat hij The Mill House verlaten had, zijn privé-kantoor in zijn ouderwetsche zaak binnentrad, kwam John Bond, de oude boekhouder die als het ware één met hem was, achter hem aan schuifelen. De man leek een beetje zenuw achtig te zijn. „Er zit een heer op u te wachten, al een half uur lang. mijnheer. Zijn kaartje ligt op uw schrijftafel. Ik heb hem gezegd, dat u nooit iemand ontvangt zonder dat u vooraf van zijn bezoek weet, maar hij wilde met weggaan; en aangezien er vandaag weinig post is .dacht ik, dat u hem misschien toch wilde te woord staan". „Heb je eenig vermoeden, waarvoor hij komt?" Bond keek verlegen, toen hij antwoordde: „Naar een enkel woord dat hij zoo uitliet, mijnheer, zou ik denken, dnt hij komt voor een rekening van mevrouw Birtley Raydon, mijnheer". „Laat hem over tien minuten hier bin nen. Ik wil eerst de brieven even doorzien". Toen de boekhouder de kamer had verla ten. sloot Raydon zijn ouderwetsch cylinder- bureau open en ging hij in den leeren kan toorstoel zitten. Maar hij keek de brieven niet in, die netjes op een tafeltje naast hem als een klein stapeltje voor hem waren neer gelegd. Hij had gruwelijk het land. Want dit was de tweede maal. dat er zoo iets vervelends gebeurde De eerste keer was geweest onge veer vijf maanden na zijn trouwen. En ach teraf had hij er soms spijt van, dat hij er toen niet meer „herrie" over had gemaakt. Maar vergeten was hij de zaak niet. Inte gendeel. hij herinnerde zich nog alles, wat gebeurd was in verband met die vorige reke ning van zijn vrouw. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9