STER-TABAK JiELHlK Radio Hilversum INGEZONDEN. FINANCIEN. UIT DE RIJNSTREEK. De /ioiaréf naar L-, ieder/- rwa» MEVROUW ZOEBKOF VRAAGT ECHTSCHEIDING. Mevrouw Victoria Zoebkof heeft thans door tusschenkomst van haar advocaat bij de rechtbank van Bonn de scheiding van haar huwelijk aangevraagd GEVAARLIJKE WARENHUIS- BRAND IN KEULEN. Gistermorgen brak door tol nu toe onop gehelderde oorzaak, brand uit in het filiaal van het Eenheidsprijzenraagazijn E'HAPE in Keulen-Ehrenfeldt. De brand ontstond in de goederenopslagplaats in den kelder. Daar hier evenwel geen ventilatie was, ontstond er een buitengewoon sterke rook. Bovendien konden langs den nauwen doorgang slechts twee brandweerlieden afdalen. Zij waren van gasmaskers voorzien. Aangezien zij lang uitbleven, zond men nog twee brand weerlieden in den kelder, waar deze hun beide kameraden bewusteloos op den grond aantroffen. Zij werden onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij intusschen overleden zijn. Ten slotte zag de brandweer zich genoodzaakt om het vuur te kunnen be strijden, verscheidene gaten in den vloer van het verkooplokaal te slaan, ten einde aller eerst den sterken rook te kunnen verdrijven. Daarna kon het vuur pas met groote moeite worden gebluscht. 2 SLEEPBOOTEN GEZONKEN. In den nacht van Zondag op Maandag zijn in de Hamburgsche haven twee aan de firma Lütgen en Reimers loebehoorenóe stoomsleepbooien gezonken. Toen een der kapiteins om 5 uur aan boord wilde gaan, l>emerkte hij dat de schepen gezonken waren. Waarschijnlijk is een der vaartuigen lek ge sprongen cn gezonken en heeft het daaraan vastgemaakte tweede schip ook naar omlaag getrokken. Menschenlevens zijn niet te be treuren. DE VULKANISCHE UIT BARSTING IN GUATEMALA. Volgens officieele berichten zijn twintig personen gedood door de uitbarsting van den Vulkaan Santa Maria, 70 mijl van Guate mala. De stoffelijke schade is aanzienlijk. ONDERZOEKINGSREIZIGERS TERUGGEVONDEN. Kapitein McAlpore, met een groep van zeven onderzoekingsreizigers, die sedert 2 maanden vermist werden in het Noorden van Canada, is teruggevonden op het eiland Victoria in de Poolzee, De expeditie stelde onderzoekingen in naar mijnen. NOODWEER IN NOORD-ITALIë Heel Boven-Ilalië heeft geleden van een zwaar onweer. Doordat de hevige regen verscheidene dagen heeft aangehouden, zijn de beken en riviertjes in het gebergte ont zettend gelwollen. Voorloopig is de schade nog gering. Uit tal van Alpendalen wordt gemeld, dat stukken rots naar heneden zijn gevallen. In de Dolomieten i9 70 c.M. sneeuw gevallen. MOORD MET BEROOVING. Zondagmiddag hoorden wandelaars op den Marien weg bij Reichenberg, kort na elkaar, drie scholen vallen. Zij troffen in een bloedplas het lijk van een man aan. De rloode werd herkend als de 33-jarige fabri kant Erwin Loewy. De fabrikant werd door rlrie schoten in den rug getroffen en beroofd. Men is den moordenaar reeds op het spoor. EXPEDITIE DOOR INDIANEN OVERVALLEN? De Duitsche Indianen-expeditie van den •bekenden dr. A. V. Ado Bassler, die in het midden van dit jaar zijn reis begon en einde November weer in Europa zou lerug- keeren, zou volgens de iaatste berichten spoorloos zijn verdwenen. Dr. Bassler trok eerst door Peru en Bo- ilivia, en trok eenige weken geleden de Bo ll i via ansch-Argentijnsche grens over bij Quiaca en bevond zich met de Terra-Film- expeditie op weg naar den Gran Chaco. Sinds eenige dagen is de c-tappedienst zon der cenig bericht van de expeditie. Reizi gers, die uit den Gran Chaco komen, be richten, dat een aantal Europeanen, w.o. 2ich lieden met vreemde instrumenten be vonden, door Indianen overvallen en ge- Vangen genomen zijn. Daar dr. Bassler met zijn filmapparaten die streek heeft gepasseerd, neemt men aan, dat dit op zijn expeditie slaat. Kort geleden is ook de Fransche onderzoeker Miller in die streek zoekgeraakt en men heeft nooit meer iets van hem vernomen. Ook moeten de Indianen daar monniken, dio als zende lingen door dit gebied reisden, overvallen en met giftige pijlen gedood hebben. Zeer vele expedities zijn in den Gran Chaco ook wel „de groene hel" ge naamd omgekomen, o.a. die van den (Franschen vorscher Creveaux. Het plan van dr. Bassler was in samen werking met de Terra Film een groote In- dianenfilm op te nemen, waarvan het eer ste gedeelte reeds naar Europa is gezonden. BLOEDIGE WRAAK. Gistermorgen is lc Lodz, in Polen een ernstige misdaad gepleegd. Toen twee jongelieden aan een tramhalte uit den tram stapte, stapte ook een man uit den bijwagen en laste vijf revolverschoten, waardoor de twee jongc-'lieden ernstig ge wond werden. Een hunner is spoedig daarop overleden. De moordenaar is ontkomen. De politie heeft vastgesteld, dat het mis drijf verband houdt met den zelfmoord van een jong meisje. De moordenaar verdacht zijn slachtoffers er van dat zij aanleiding zijn geweest voor den dood van het meisje. GROOTE BRANDEN. Gisteravond tegen half elf is in de stad Lubeck in de „Beckgrube" e'en geweldige brand uitgebroken. De brand is door nog onbekende oorzaak uitgebroken in de ge weldige hoeveelheden koloniale waren, die opgeslagen waren in de magazijnen van de fa. Speicher Tamms en Carfs. Meer dan 20 stralen werpen Uhans reeds hunne water massa's in de vuurzee. Alle koloniale waren en vele machines zijn reeds volkomen door het vuur vernield. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig nog niet voorgekomen. In Zurich is Zondagmorgen voor den aan vang van den voetbalwedstrijd de groote tribune van den voetbalclub Zurich afge brand. De tribune, die grootendeels uit hout was opgetrokken was binnen zoo korten tijd een vlammenzee, dat de brandweer bij haar aankomst machteloos stond. De tribune brandde geheel af. De schade bedraagt 200.000 franken. VIER DOODEN BIJ EEN STIERENGEVECHT. Volgens een bericht uit Madrid is bij een slic-Tengevecht een zwaar gewonde stier door de omheining van de arena gebroken en op de toeschouwers ingestormd, onder wie een groote paniek ontstond. Vier der toeschou wers werden gedood, en acht ernstig ge wond. EEN BEROEPSVASTER OVERLEDEN. Te Blackpool is gisteren een zekere „Sacco", die er zijn beroep van maakte te vasten, aan de gevolgen daarvan overleden. Een paar maanden gc-'leden besloot hij lot een nieuwe vastkuur, die hij vijfenzestig dagen volhield, of twee dagen meer dan hij aanvankelijk van plan was. Deze overmoe digheid heeft den vaster het lc-Ven gekost. De man was slechts aoht-en-veertig jaar oud. Hij zou uit Nederland afkomstig zijn geweest, waar hij in zijn jeugd het zeker even eerzame beroep van bakker uitoefende. „Sacco" zou wereldrecords op zijn naam hebben slaan. RECLAME. V\]i uur: klaar met mijn inkoopen. Zal nog even bij de N. S. F. showroom, Breestraat 26, aanloopen, en advies vragen of ik beter andere lampen kan nemen. Kan ze daar dan tegelijk meenemen. 6311 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. LICHAMELIJKE OEFENING EN GENEESKUNDIG ONDERZOEK. Aan de gewetens van alten, die rechtstreeks of zijdelings verant woordelijk zijn voor hetgeen op liet terrein der lichamelijke oefe ning geschiedt. Een onlangs in een der dagbladen gelezen stukje heeft mij getroffen en geeft mij het volgende in de pon. Wie met mij de lichamelijke oefening, ook in vereeniging, voorstaat, niet eerst als ont spanning, maar als een verplichting jegens onszelf, ons geslacht, en ons volk, wordt een enkele maal ontroerd bij het vernemen van droevige ongelukken, die op dat terrein ge beuren. In-tragisch! Er spreken scherpe levens lessen uit naar ons heen. Eén les houd ik U en mijzelf voor en doe dat, met verstand, hart en geweten, met het geweten vooral. Die les is een vraag. Is het niet volstrekt noodig, dat alle vereenigingen, die lichame lijke oefening beoogen, voor het verkrijgen van liet lidmaatschap, en (niet te vergeten) voor liet behoud daarvan, gunstige verkla ring van geneeskundig onderzoek tot voor waarde stollen. Een goed geweten, maar niet geheel ruslig bij liet aanzien van ons Nederlandsch ge draai, om gemakkelijke, maar Iegelijk bui tengewoon gewichtige dingen tijdig aan te pakken, en een juist inzicht in wat bevor deren kan de lichamelijke oefening, en daar door de volkskracht, en de volksgezondheid, antwoorden op die vraag, waarvan geen Christenmensch zicli losmaken mag, vol mondig bevestigend. Het is volstrekt noodig. Eik bewust uitstel is op het misdadige af. Ik doe een beroep op Uw geweten. En als Uw geweten spreekt, dan niet gewacht, tot het weer indommelt, en wij ons dubbel schuldig maken, maar onmiddellijk de hand aan den ploeg geslagen! Om het geweten! H. THOMAS, Predikant, Leiden. Verzoek andere bladen, dit stukje over te nemen. De geachte inzender gaat hier, naar onze meening, iets te ver. Veeleer zij aan bevolen het voorbeeld van den Ned. Zwem- bond, den Ned. Boksbond e.a., die een gun stige medische verklaring verplichtend stel len voor degenen, die aan wedstrijden wen- schen deel Ie nemen Juist die wedstrijden eischen de groote krachtsinspanning, die leiden kan tol de door ds Thomas gevreesde ongelukken, waartegen gewaakt dient te worden. Red. L.D. N.V. PHILIPS GLOEILAMPENFABRIEK. In de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V. Philips Gloeilam penfabriek te Eindhoven werd door een der aanwezigen de navolgende vragen gesteld: 1. Hoe is de gang van zaken; 2. Hoe zijn de vooruitzichten; 3. Is het waar, dat er arbeidskrachten ontslagen zullen worden; 4. Hoe staat het met de concurrentie; 5. Is het waar, dat de in aanbouw zijnde nieuwe fabrieken voorloopig overbodig zijn; 6. Is het waar, dat van de nieuwe emis sies'een groot deel bestemd is voor de fi nanciering van huurkoop en 7. Is de firma bereid permanent mede- deelingen over de gang van zaken te doen. Deze vragen werden op de volgende wijze van bestuurszijde beantwoord; 1. De verkoop van gloeilampen vertoont een normaal accres. Van radiolampen is de verkoop belangrijk hooger dan verleden jaar, terwijl die van radio-apparaten sterk is toe genomen, overeenkomstig onze verwachtin gen. De winsten zijn belangrijk hooger dan verleden jaar en wij zullen, onvoorziene om standigheden voorbehouden, aan het einde van dit jaar alle gebouwen en machineriën weer kunnen afschrijven, zooals dit bij ons gebruikelijk is. 2. Voor gloeilampen een normaal accres, voor radiolampen een belangrijke vooruit gang en voor radio-apparaten 'n groote toe name, daar dit seizoen voor het eerst onze apparaten op de buitenlandsche markten zijn verschenen. Dank zij onze prima kwali teit en onze concurreerende prijzen hebben wij alle reden de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. Eenige dagen geleden nog verwierf ons ontvangtoestel op de tentoon stelling in Engeland bij een referendum den eersten prijs. 3. Teneinde in staat te zijn dit seizoen op de buitenlandsche markten onze radio- apparaten te brengen hebben wij dezen zo mer met man en macht moeten werken om een noodzakelijk aantal apparaten in de verschillende landen bij den aanvang van het seizoen voorradig le hebben. Waar thans arbeidskrachten, werkzaam in de afdeelin- gen van onze nieuwe artikelen, geheel zijn geoefend, zal mede door rationalisatie en sterk doorgevoerde machiniseering van het bedrijf groote besparing aan arbeidskrach ten kunnen worden verkregen. Daarbij komt nog, dat een duizendtal woningen zijn ge reed gekomen, die betrokken zullen worden door families van buiten, waardoor de ar beidskrachten, die wij op het oogenblik van afstanden tot 50 K.M. moeten aanvoeren, gedeeltelijk geremplaceerd zullen worden door hier wonenden, waardoor een groote kostenbesparing wordt verkregen, zoodat het dus hier 'n ruil van arbeidskrachten betreft 4. Wij hebben geen enkele aanleiding de concurrentie te vreezen omdat wij in de ontwikkeling van de artikelen, die wij fa- briceeren, een allereerste plaats in de we reld innemen. 5. Neen, integendeel zoowel voor de oude als voor de nieuw artikelen hebben wij nog groote behoefte aan werkruimte. Hoe eerder de nieuwe fabrieken klaar zijn, hoe liever dit ons is. 6. De omvang van den huurkoop is nog zoo gering, dat hiervoor slechts een fractie van het uitgegeven bedrag noodig is. Deze fractie is zoo klein, dat op de commissaris- vergadering, waar tot uitgifte van aandeelen besloten werd, dit onderwerp in het geheel niet aangeroerd is. 7 Wij achten dit niet in het belang van de vennootschap. Wij voelen het reeds als een groot nadeel, dat de statistieken van uitvoer geregeld worden gepubliceerd, waar uit onze concurrenten ongeveer kunnen zien of althans meenen le zien, wat wij naar de verschillende landen zenden en waardoor zij dus in staat worden gesteld de ontwik keling van onze markten te volgen. Voorstellen om hel gemeenschappelijk ka pitaal der vennootschap met f. 150.000.000 te verhoogen, zoodat dit thans f. 250.000.000 bedraagt en tot wijziging der statuten kon den niet in behandeling worden genomen daar het vereischte aandeelenkapitaal niet vertegenwoordigd was. ALPHEN. Een lastige dronkaard. Zekere E., die Zaterdagavond in dronken schap verkeerde en op de Stationsstraat al le luidruchtig was, werd door de politic tot kalmte gemaand. E., die zich hier niet veel van aantrok, wend door de politie gearres teerd, De man verzette zich echter zoo hevig, dat de politie zich genoodzaakt zag hem het laatste eind per handwagen naar het arres- tantentokaal in de Schoolstraat over le brengen. De politie maakte proces-verhaal op wegens verzet en openbare dronkenschap, zoodat E. zijn glaasje duur te staan zal komen. „Herwonnen Levenskracht". Maandagavond werd op uitnoodiging der plaatselijke afdeeling „Herwonnen Levens kracht" voor een zeer talrijk publiek in de zaal der St Joseph-vereeniging voor de eerste maal in Nederland vertoond de film opge nomen in het Sanatorium „Berg en Bosch" té Apeldoorn. Deze filmavond werd met een kort woord geopend door den voorzitter der plaatselijke afdeeling, den heer H. G. Velt- man. De film gaf ons een duidelijk overzicht over: „Het leven en de behandeling van patiènlen in een sanatorium" De film weTd toegelicht door den heer H. Vuister, terwijl het geheel werd opgeluisterd door de R.-K. gemengde zangvereeniging „O. B K.", die onder leiding van haar directeur den heer Th. van Niekerk eenige aardige nummertjes ten gehoore gaf. RECLAME. Altijd even ZWAMMERDAM. Bevestiging en intrede van ds. L. Zwaan. Ds. Zwaan. Na een vacature van l1/* jaar mocht de Geref. Kerk alhier Zondag weder een eigen predikant ontvangen. De heer L. Zwaan, candidaat te Den Hel der, die uit een drietal op hem uitgebrachte i beroepen, dat naar deze gemeente aannam, werd in de voormiddag-godsdienstoefening in den dienst des Woords bevestigd door zijn vader, ds. C. Zwaan, emeritus-predikant te Den Helder. Nadat door de gemeente, die zeer talrijk was opgekomen, gezongen was Ps. 116 10 en 11 en na Schriftvoorlezing in gebed was voorgegaan, wees de bevestiger in een inlei dend woord op de vreugde, waarmede men dezen morgen naar Gods Huis mocht op gaan. Een dag van vreugde voor de ge meente, die na langen vacature-tijd weder S een eigen herder en leeraar mocht ontvan- gen, een dag van vreugde ook voor den jon- 1 gen leeraar, die zijn reeds vroeg gekoesterde wensch om dienaaj .des Woords te zijn nu in vervulling ziet gaan en ten plotte ook een dag van vreugde voor spreker zelf, dat God het hem vergunt dezen dag nog te mogen beleven. Maar deze vreugde gaat voor den jongen leeraar ook gepaard met beving. Indien zelfs mannen als Mozes, Jeremia en Paulus op zagen tegen de zoo zware taak, waartoe zij werden geroepen, is het dan wonder dat deze jonge broeder mpt beving de herderstaf onder u opneemt? Doch zijne verwachting zij daarbij, dat God die hem geroepen heeft hem daartoe ook bekwamen zal, wetende, dat de Heere zoo getrouw is als sterk. Alvorens tot de bevestiging over te gaan, wenschte spr. aan de hand van de Schrift le wijzen op de gewichtige taak van den dienaar des Woords. Z.eerw. koos daartoe als tekst Handelin gen 20 28 „Zoo hebt dan acht op uzelve( en op de geheele kudde over de welke u deD Heiligen Geest tot opzieners gesteld heeft, om de gemeente Gods te weiden, welke hij verkregen heeft door zijn eigen bloed." In déze ernstige en dringende vermaning, die de apostel 'Paulus richtte tot de opzie ners van Efeze, gaf spr. een alleszins duide lijke en volledige uiteenzetting van al het geen aan het ambt van dienaar des Woords is verbonden. Vóór tot de bevestiging werd overgegaan zong de gemeente Ps. 134: 1 en 2 en nadat door den jongen leeraar de vragen van het formulier waren beantwoord werd hem, na de handoplegging, staande toegezongen den zegenbede uit Ps. 134 3. Voor een overvolle kerk deed ds. Zwaan des avonds zijn intrede. Gezongen werd bij den aanvang Ps. 123 1 en gelezen Ps. 122. In een voorafspraak schetste de nieuwe herder en leeraar zijn blijdschap Üians zijn gemeente voor zich te zien. Van zijn jeugd af aan was reeds de wensch naar het pre dikambt in hem opgewekt en in latere jaren kwam de twijfel wel eens of hij wel tot dat ambt de gaven en bekwaamheid zou bezit ten, doch toen heeft hij met bewustheid er varen, dat God hem tot dat werk riep, eerst zuiver inwendig en daarna ook uitwendig door de gemeente. Daarom legt hij dan ook vertrouwend zijn hand in Gods hand, we tende, dat Hij hem ook verder leiden zal op den weg, dien hij te gaan heeft en kan hij zich daD ook met zooveel liefde tot dit werk geven. „De Goddelijke roeping tot het ambt" stelt spr. dan ook als hoofdthema zijner eerste predikatie, waarbij hij als uitgangspunt neemt de tekstwoorden uit Hebreen 5 15. Zijn.eerw. schetst hierin hoe het ambt onderscheiden wordt van een beroep of be trekking, omdat niemand zich zeiven een ambt kan geven, maar daartoe van hooger- hand moet worden aangesteld. Dit woord in het tekstgedeelte in de eerste plaats toegespitst op het voorbeeld van Aaron als Hoogepriester, geldt in de 2de plaats eenerzijds ook van Christus wiens priesterschap echter van veel heerlijker en liooger beteekenis is en is zooals ten slotte nog werd overdacht ook van toepassing op de nieuwtestamentische gemeente met haar ambten. Van herders en leeraars, ouderlin gen en diakenen en eindelijk van iedere ware geloovige, die door God wordt ge* pen tot het drievoudig ambt van proJ priester en koning. Na het zingen van Psalm 145 6 void nog enkele gebruikelijke toespraken. Allereerst tot de plaatselijke overhj vertegenwoordigd door den burgemee dan tot zijn vader, hem dankend voor| bevestiging, welke hem zeker tot verheug is geweest, omdat hij nu zijn tweeden i mocht inleiden in hetzelfde ambt, waa hij zijn kinderen voorging, tot ds. Dam I Bodegraven, hoewel niet aanwezig, zijn werk' als consulent tijdens de lank rige vacature, hem ook namen den kei raad dank brengend. Vervolgens tot dtfl gevaardigden van de genabuurde kerl vertegenwoordigd door ds. Van ReeneD| Woerden, dan tot den kerkeraad, een f roep doende op hun rijpere ervaring I steun, het personeel der Chr. School, dei schillende vereenigingen, tot catechisan en eindelijk tot de gansche gemeente. L Ouderling B. v. Zwieten vertolkte dj na de sympathieke gevoelens van raad en gemeente voor hun nieuwen l| raar; op zijn verzoek werd nog gezoEÉ Ps. 146 4. Ds. van Reenen van Woerden riep a welkom toe namens de classis en sprak woord van bemoediging wanneer de t'J eens zwaar mocht vallen. De bevestiger ds. C. Zwaan sprak i slotte in enkele woorden de gevoelens I ner vaderlijke blijdschap uit dat zijn i zich zijn Goddelijke roeping zoo bewJ mag zijn en wenschte gemeente en leéj samen veel zegen toe. Nadat de nieuwe leeraar voor all goede woorden had dank gezegd, werdaT den oud-Testamentischen zegen geêuil HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. M. van Nierop geb. r.l Meer z. C. v. d. Zon geb. Borst B.| A. G. van Zwieten geb. Compier d. A. v. Klaveren geb. Zwemstra u. van Leeuwen geb. v. d. Geest D. OndertrouwdF. Leupe 23 j. en 1Q seboom 20 j. E. A. Pennings 21 jl A. E. Bisschop 21 j. C. J. van I" j en A. Baerveldt 23 j. OverledenAnna Mens, 53 j., noote van «T. van der Werf. De heer C. Groen heeft als TOfffl van de Ohr. Zangvereeniging „Zant Vriendschap" bedankt. In diens plaats is gekozen, de heer ij den Bosch Nzn_ Tot penningmeesterr herkozen, de heer C. v. d. Spek Czn. A.s. Woensdag des avonds om'3 zal in de Geref. Kerk alhier de jaarlijks] dankure voor het gewas worden waarbij Ds. Mr. G M. den Hartogh 1 voor te gaan. De e'erste winteravondlezing, uitfl*! van de Chr. Jongelingsrvereeniging Jerel God" zal gehouden worden a.s. Woecsuf avond in het lokaal „Salvatori' a'53 Ds. Vundering van Zeist hoopt te Jjj| met als onderwerp „Het leven der Zid- WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Reierdina, d. van H. van* en J. Both Izak Marinus Cornelia, C. I. van der Weele en F. A Moerla»J Margaret/ha, d. van C. Hofman en Hoogendoorn. Overleden: G. van der Geest. Ten huize van de wed. P., atf Kerkweg ontstond een binnenbrand schoorsteenbrand. Geholpen door buren men den brand spoedig blusschen. De 12-jarige D. die aan zijn vrienden zijn kunsten wilde toonen, over 't randje v. d. Gouwekant. met t l dat hij op een gegeven moment in n? "1 viel, Door schippersknechts is de 3 veel moeite gered. Ten huize van den heer v. d. aan de Noordkade alhier is een °eV roodvonk geconstateerd. Gevonden: ee'n fietspomp. een belastingplaatje, een bankbij f. 10, een herdershond en zeven kleedjes. Inlichtingen ter secreten?- RECLAME. IzLt cé^ T090

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 6