UUs UIT DE OMSTREKEN. aalsmeer. haarlemmermeer. lisse. noordwijk-aan-zee. EEREDIENST DS. KOERS. Herdenking zijner 40-jaiige Ambtsbediening. noordwijkerhout. ritnsburg. sassenheim. valkenburg. veur. voorschoten. wassenaar. reclame. Kloosterbalsem leidsche voetbalbond. het wereld kampioenschap de leidsche competitie. KUNST EN LETTEREN. „gij zult niet dooden" vergadering toonkunstenaarsvereen. tijdschriften NOVA. nieuwe uitgaven. Raadsagenda. raad dezer gemeente komt morgen- 2ls ia openbare vergadering bijeen, teer Bruinwold Riedel, technisch advi- der gemeente, zal in deze vergadering port uitbrengen omtrent den aanleg vaa waarbij mede tegenwoordig zal zq<i mr. Elias, rechtskundig adviseur en directeur van gemeentewerken, ir. Wie- ga. B. en W. stellen voor, om in de (CDde vergadering omtrent den al of aanleg van gas een besluit te nemen, nieuwe raadslid, Alh. Baardee, zal intree, doen. Vanwege de Tuinbonw-Onderlinge al- wordt een cursus in eerste hulp bij lukken georganiseerd, onder leiding dr. Oei. De cursus zal aanvangen op sdag 1* November a-a. De timmerman C. Spaargaren alhier het ongeluk met een zijner handen in raking te komen met de zaagmachine, verloor daarbij een tweetal vingertop- Dokters hulp werd onmiddellijk m- lepen. Uitslag aanbesteding. or de door den bouwkundige W. van te Hoofddorp gehouden aanbesteding den bouw van 4 woningen voor reke- van den heer H. Konmgsman, te Slo- werd het laagst ingeschreven door W. Bakker te Hoofddorp voor f. 10765 (zón- schilder- en electrisch werk), aan wien werk is gegund. Te water. aandag geraakte op den Hoofdweg in rlemmenneer van een passeerend mo- ij wiel met zijspanwagen, waarin een was gezeten, een der onderdeelen :t, met 't gevolg, dat de bestuurde? ituur niet moer meester kon blijven en geheele gerij in het water terecht i. De dame, die tusschen den motor ield geraakte, liep nogal kwetsuren op worden verbonden. Het op den it getrokken motorrijwiel bleek nog be- i te zijn, zoodat na eenig oponthoud |teis kon worden voortgezet. Bijna verdronken. i een in de Ringvaart van den Haar- meerpolder nabij den Vijfhuizerweg «end vaartuig viel 's avonds een 6-ja- |waje dat zich even op 't dek had be- i, «rer boord. De schipper, die het jêliizag gebeuren, sprong direct in de i en mocht er ondanks de reeüs lilen duisternis gelukkig spoedig in i de kleine behouden op het droge te Aan de suikerfabriek „Holland" te fweg had een Duifcsohe arbeider het ;e)uk hoven uit de in aanbouw zijnde jïenbladdrogerij te vallen. De man kwam Manig op den grond terecht, dat hij het onderlichaam ernstig gekneusd 1 en zich onder geneeskundige behan- moest stellen. Be propagandaclub van de R.-K. ereeniging te Hoofddorp heeft thans kten over te gaan tot de oprichting l een reisclub. Het bestuur van het comité der „Ka- jheke Sociala Actie" te Hoofddorp is jrnemens ook in het a.s. winterseizoen een ontwikkelingscursus te organi ren. De opening van dezen cursus had Wdagavond in hotel „De Landbouw" Iets. [•De 10-jaTige S. te Nieuw-Vennep had ongeluk met zijn arm tusschen het Mnd gedeelte van een driewielige kar geraken, waardoor dit lichaamsdeel 1 S. verleende geneeskundige hulp. Burgerlijke Stand. wren: Hendrik, Z. van P. J. Marseille r Rees Jacobos Hendriktzs Pc1,rus, IJ. Kozijn en M. Bus Hendrikus F&ra Maria, Z. van G. de Ree en J. C. ïï- j Arie, Z. van A. Balkenende de Leeuw. JJdcrtronwd: H. G. J. Turkenburg ei» Reeuwjjk A. J. v. a. Ham en P. H* L Weesels en A. C. Baar» ,ta. o®0 en Th. C. Verhaar A. kt, 2^1k «n L. S. van Loanen. nwd: G. W. van Gent en A. J. van f - J. w. Mi nek en A. Metelka. Reclame. SIROOP E4MELI doet het hoesten L J bedaren I flnaakl het slijm los I Da. Koers. In de Zondagavond-godsdienstoefening herdacht ds. N. Koers alhier zijn veertig jarige ambtsbediening. Het kerkgebouw was uitstekend bezet. Als voorzang werd gezongen het eerste vers van Ps. 103, ge lezen werd 2 Cor. 4 uit welk hoofdstuk zijneerw. deze woorden had gekozen: „Maar wij hebben dezen schat in aard-?- „vaten, opdat de uitnemendheid der kracht „zij van God on niet uit ons". Zijneerw. bracht in herinnering dat hij veertig jaar ongestoord onder de ouderen en de jeugd, bij ziekte en sterfgeval in 's Heeren Ko ninkrijk mocht arbeiden. Dit stemt tot dankbaarheid en doet uitroepenwat zal ik den Heere vergelden voor Zijn Weldaden aan mij bewezen." Waar zijn die jaren ge bleven Als zijneerw. denkt aan het zon dige en gebrekkige van zijn arbeid, dan meent hij reden te hebben, om zich in de eenzaamheid terug te trekken. Maar zijn eerw. wil de zegeningen door God geschon ken, toch ook dankbaar in 's Heeren tem pel gedenken. Zijneerw. wierp vervolgens nog een terugblik op hetgeen geschiedde 40 j'aar geleden, toen hij door zijn vader ;u de gemeente Zuidbroek tot zijn dienstwerk werd ingeleid. Na den dienst werd de jubilaTÏs door ouderling D. J. v. Rijn toegesproken en zong de gemeente het Te vers van Ps. 52. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacobus Franciscus Johannes, Z. v. Johannes van den Burg en Johanna van den Berg. Paulus Petrus Cornens, z. v. Simon Petrus Verdegaal en Maria Petronella Warmerdam. Cornelia Anto- nia, d. v. Casper Hendrik Duivenvocnaea en Antonia Theodora Kicft. OverledenNicolaas Andreas Schenke- veld 62 j„ echtgenoot van Cornelia G. Ver beek, Johannes Gerardus Veraa, 70 j., echtgenoot van Annegicna Schut. Jo hannes Petrus Out, 53 j., weduwnaar van Antonia Th. Westerhuis. Nicolaas Jong bloed, 63 j., weduwnaar van Oatharina Parijs. Ondertrouwd: Joannes Jacobus van der Voort 32 j. en Alida van den Berg 41 j. Leonardus Jacobus van den Berg 29 j. en Maria Duivenvoorden 23 j. Petrus Cor nells van den Burg, 35 j. en Johanna Cor nelia Meiland 26 j. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente vergadert heden avond, des avonds zeven uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling gemeentebegrooting 1929. Kce op hol. Hedenmiddag is alhier een koe, die bij den slager D. geslacht moest worden, op hol geslagen. Achtervolgd door een groote menigte, rende het dier een groot gedeelte van het dorp door, tot het ten slotte in een stal van Z. aan den Oude Vlictweg invluchtte, waar het dier gegropen kon worden. Gelukkig heeft het dier weinig schade veroorzaakt. Als gevolg van de daartoe door eenige expediteurs en de beide bloemenveilings- vereenigingen .Flora" en ..Bloemenlust" aangewende pogingen, worden thans alle uitgaande poststukken alhier voorzien van het reclamepo9tstempel „Rijnsburg centre of bulb forcing industry" cn „export van bloemen naar alle landen". Ten huize van ds. B a'hiér is door een zoontje van B. aan de Kerkstraat een groote spiegelruit ingegooid. Ds. A. Al ten aHervormd predikant al hier, heeft het op hem uitgebracht beroep naar Groningen aangenomen. as3i Liefdadigheidsnitvoaring. Ten bate voor Herwonnen Levenskracht" weid door het Frits Bouwmeester Ensemble'' uit Amsterdam in het K. S. A. gebouw een voorstelling gegeven. Het gebouw was geheel uitverkocht. Op gevoerd werd „Branding" Het spel was buitengewoon goed. Het applaus was dan ook, vooral aan het einde, zeer groot. Het mag een goed geslaagde avond hee- ten en het plaatselijk comité van Herwon nen Levenskracht mag zeker dankbaar op de resultaten terugzien. Burgerlijke Stand. Geboren: Pieter, z. van B. de Boer en J. van der Tang Johannes Arnoldus, z. van H. M. Geerts en A. Verspagen Cornells, z. van J Zuilhof en J. de Roode. Overleden: Jacob Homan, 88 jaar, wedn. van J. M. Zwetsloot. Gehuwd: Leendert Batenburg, 27 jaar err Gerritje Stelma, 31 jaar Adrianus Ru- dolphus Jacobus Berbee, 26 jaar en Anna Catharina Zwetsloot. 25 jaar Nicolaas van der Eist, 38 jaar en Margaretha Maria van Roode 83 jaar. Gevestigd: J. H. A. Vooren en gezin, Hoofdstraat 143 van Hillegom. Vertrokken: Mej. C. Vervaet van Hoofd straat 160 naar Haarlemmermeer Th Pot van Rijksstraatweg 8 naar IJsselmuiden L. Batenburg en gezin van Hoofdstraat 273 naar Lisse Mej. J. K. Nederveld van Klinkenberg 15 naar Haarlemmermeer. BH bot op gang maken van zijn motor bad bode P. V. Zaterdagmorgen het onge luk den slinger van den motor tegen zijn been te krjjgen. De klap was zóó raak, dat hij eenigen tijd rust moet houden. De collecten in de maand October hebben in de Herv. Kerk opgebracht voor de diaconie f. 33.44, voor de kerk f. 65.9U en do inhoud der bussen bedroeg f. 13.73. De georganiseerde guldensco'leote voor do Zending bracht f.44 op. Burgerlijke Stand. BevallenJ. J. v. BohcemenDobbe J. G. A. Kouwenhoven—Kuiper z. N. v. d. Plasv. d. Berg d. Ondertrouwd: P. J. Slootweg en M. J. van Jansen. GetrouwdM. B. van Zijll Langhout en H. P. Spoor. OverledenM. J. H. Böeseken m. 64 j. Wed. A. M. Bakkerv. d. Laan vr. jaar. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan, zoon van G. van Egmond en van J. Pal Cornelis Johannes, zoon van Joh. Zonneveld en van C Th. van Vliet. Overleden: E. L. M. van Wensen. 38 jaar. Ondertrouwd: L. J. van der Werf, 27 jaar en C. A. M. van den Heuvel. 29 jaar J. Sinke. 25 jaar en E. B. Jürgens. 10 jaar N. do Mooij, 20 jaar en P. van de Pol, 21 jaar Getrouwd: W. M. van Vliet, 35 jaar en J. G. Kooi. 24 jaar. Gevestigd: A. Kreuzen, van Blaricum. J. M. de Ruyter en gezin, v. Veur. J. Engelgoor, v. Markelo. J. H. Kleinloog, v. 's-Gravenbage. Wed. C. O. Möller— Boer, Leiden. C. Moser en echtg., v. Rotterdam J. M. J. en C, W. J. van der Voort, Leiden. H. Steehouder en echtg., v. 's-Gravenhage. Vertrokken- A. A. J. Blokhuizen, 0. Leiden. A. van Noort, n. 's:Gravenhage. W. Marbus en gezin, n. Uitgeest. W. Lageveen n. Amsterdam. H. Metse laar, n. Hoogeveen. J. Rijstenbil en echtg., n. Wassenaar. Raadsagenda. De raad dezer gemeente vergadert öp Woensdag 6 November 1929 's voormiddags 9.46 uur. 1. Ingekomen stukken. 2. Reclames school geld. 3. Subsidie vrijwillige Landstorm. 4. Ontheffing voorschriften Bouwverordenrng. 5. Kohier Retributieheffing. 6. Wijziging verordening Retributieheffing. 7. Toetre ding als lid der Ver. van Ned. Gemeenten. 8. Vergoeding boventallige leerkrachten Bijz. scholen. 9. Rekening en begrooting Burgerlijk Armbestuur. 10. Benaming nieuw aangelegden weg. 11. Advies inzake Volks tuintjes 12. Alarmsysteem Brandweer. 13. Verhooging subsidie Hanze-AvondschooL 14. Onderhandsche aanbesteding duiker Katwijksche weg. 15. Voorstel muziektent Burchtplein. 16. Voorloopige vaststelling ge meente-rekening 1928. 17. Aankoop terrei nen voor verbreeding Schouwweg. 18. Wij ziging begrooting 1929. 19. Voorstel bouw nieuwe openb. lagere school. 20. Aanbie ding begrooting 1930. 21. Wijziging Alge- meene Politieverordening. 22. Onteigening verbindingsweg Schouw weg-Katwijksche weg. 23. Onteigening Raadhuislaan en ver bindingsweg van Zuylen van Nij e velt straal Gravestraat. De venijnige steken v&n Spit in den ?ïlg overvallen U onverwachü. Grijp dadelijk naar Akker's Kloosterbal- aem, welke tot diep in de weefsels doordringt, de pijn stilt, ophoo- pende ziektestoffen doet verdwij nen, snel en grondig verlicht „Geen goud zoo goed" VOETBAL. Wat er gespeeld is. Voor do Zaterdagmiddag competiUe van de L. V. B. heelt A. R. C. I zich met een kranige 73 overwinning de meerdero geloont van I'idca Pacta I, waarmee de Al- phenaron weer een stap in de goede richting vooruit zijn. A. R. C. III ging met 2—11 ten onder tegen A. R. C. II. Fides Pacta II teed een gevoelige nederlaag tegen Oegstgeest. Met 91 moest hot togen do Oogstgeeste- naars de vlag strijken. Voor do lo klasso bracht Leidsche Boys I het niet verder dan een 11 gelijk spel te gen L. M. C. I en dat nog wel onder protest van de Lissenaren. Momenteel blijlt hier do stand dus onveranderd. Maar verande ring bracht V. O. G. IL. F. C. II daar L. F C. II in dien wedstrijd met 3—2 werd geslagen en daardoor enkeie plaalsen op do ranglijst duikelt. Alphen III bleef met 3'2 D. V. S. de baas. U. V. S. Ill—Lugdunura II deelde de puntjes. 2—2 was hier de uit slag. Alphia IV won met 41 van A. S. C. III. Voor de tweodo klasso speelde Alphia III met 1 tegen D. V. S. III gelijk, onder protest van Alphia III. D. S. O. I toonda zich in Zegwaart met 42 de meerdero over L. D. 0. I. A. S. C. IV—Lugd. III was met i2 voor Lugdunum. D. W. S. I ging voort op den goeden weg cn kraakte I,. F. C. III met niet minder aan 91. R. G. L. II, dat zoo goed begonnen was, is wat da lende. Nu werd hel met 1—2 vorliezen te- gen Leidsche Boys II. Voor do derde klasse kwam D. V. S. IV met een 4—1 nederlaag van Alphen IV te rug. Victoria houdt zich kranig. Nu werd S. D. O. II met 4—3 hel kind van de rekening. L M. C II loont dit seizoen wel beter te spelen dan in vorige competities, ditmaal werd met 20 van Alphia IV gewonnen. L. F. C .IV sloeg R. C. L. III met 4—1. ter wijl Lugdunum IV met 25 tegen V. O. G. II in het zand moest hijten. In de vierde klasse behaalde U. V. S. VI haar eerste overwinning en wel met 41 op L. D. 0. II. Een keurige prestatiel U. V. S V sloeg L .F. C. V met 30-0 en R. C. L. IV streek de vlag mell —5 legen Leidsche Boys III. Het „Hbld." spreekt bc-l bericht tegen dat België aan de wedstrijden om hel wereld kampioenschap zal deelnemen Het ontving zelfs bericht, dat Uruguay op het punt zou staan af tc tien van de organisatie. SCHERMEN. 6334 Gisteravond trok een epuipe van de L. Pol. Sportvereniging een wedstrijd op sa bel tegen A. E. W. II voor do vriendschap pelijke competitie. Deze wedstnjd werd gehouden in hel po litiebureau en werd door lal van genoodlg- den en belangslellenden bijgewoond. Do leiding berustte dezen avond bij den heer E. C. de Jager. Voor de politie kwamen uit de heeren Rempt. Berger. Straathof en Ehrenhardt, terwijl de ploeg von A. E. W. II samengesteld was uit de heeren d» Boer, Swaan, Akkerman Jr. en Akkerman Sr. Precies op tijd laat de hoofdsecondant beeinncn met de partij do BoerRempt, welke eerstgenoemde met 2 wint. A. E. W. blijft de leiding behouden gedurende de lo ronde. Na atloop hiervan is de stand 31 voor A. E. W. In de tweede ronde haalt de politic op tot 58. De derde ronde brengt den stand op 66. De spanning kwam er geducht in, daar de Boer, tenge volge van een misverstand reeds zijn 4 partijen geschermd had en dus nu in deze ronde uitgeschakeld was.' Het werd 77, 87 voor de politie De laatste partij Ak kerman Sr.Rempt werd door laatstge noemde gewonnen, waarmede Rempt de po litie de overwinning bezorgde met den stand 97, gow part. 49 entv. en 63 gog. treffers. Uitblinkers waren de Boer met alle ge wonnen" partijen en slechts 7 ontvangen treffers en voor de politie Rempt met 3 gew. part. Na afloop richtte de heer Frank woorden van dank tot de schermers, den heer de Jager voor diens leiding en belangstellen den, waaronder de heer Meyer, comm. van politie, voor de betoonde belangstelling. Hot Rcsidcntic-Tooneel, dal vorige week in den Haag gedebuteerd heeft met het echt Hollandsche blijspel „Sara Burgerhart", brengt haar belofte in vervulling, oorspron kelijk werk van eigen bodem te brengen. Hier, in onze academiestad, krijgen wij op Donderdag 7 November a.s. de première van een Hollandsch stuk. Het behandelt een brandend vraagstuk. Mag een geneesheer, die wéét dat een patiënt onherroepelijk ster ven moet, het lijden van dezen mensch vct- korlen, door een zachten, spoedigen dood te verhaasten, ol móét hij dit leven rekken, door zijn kunde, ook al weet hij, dat dit ge paard gaat met ontzettend lijden, terwijl genezing uitgesloten is? De respoctievelijke rollen zijn in handen van de eerste krachten» van hét gezelschap, n.l. Jan van Dommelen, Caro van Dom melen, Marie van Westerhoven, Henk van Buurcn, Johan Boczer en Louis van Dom melen. De kleinere bijrollen worden vervuld door Ellen Durieux, Mies Rienks, Henk Die- lewaard en Bob van Leersum. Algemeens fusie. De Kon Ned. Toonkunstenaarsvereeniging heeft Zondag te Utrecht een buitengewone algemeene vergadering gehouden, waartoe ook de leden van het Nederlandsch Muziek - paedagogisch Verbond en van de Ned. Orga nisatie van Toonkunslenaren waren opge roepen. Door deze vergadering is de fusie, die genoemde drie vereenigingen wenscli- ten. een feit geworden. In 'het voorloopige bestuur van negen leden behoudt het bestuur der K. N. T. V. zijn zetels en functies en zijn als commis sarissen benoemd de he'eren h'. Veldkamp, Am. Drilsma, H. Zagwijn en II. Rutiers. Het Muziek-paedagogisch Verbond en de Ned. Organisatie van Toonkunslenaren heb ben, na deze vergadering, opgehouden zelf standig tel beslaan. Do redactie van hel magazine „Nova" hooit aan verschillende interessante Neder landers gewraagd, hoe én wanneer zij hun geloof verloren in ons aller jeugdvriend Sint Nicolaas. Grootendeels zeer vermakelijke antwoorden kwamen in van Willem Vogt, dr. P. H. Ritter JrAdolphe Engels, Chari- varius, Max Blokzijl, Johan Fabricius, Bar- bnros.ua, Fio Carelsen, Clingc Doorenbos, Belher de Boervan Rijk en vele anderen. Uit den verderen inhoud noemen wij een verhaal uit do tropen door Henri van Wer- meskerkon en een radio-schels, geschreven en geïllustreerd door L. J. Jordaan. Van den onlangs overleden dr. Jan van Epen is een Kerstoverpeinzing opgenomen. „Petertjes Kerstfeest" is een fijngevoelige kinderschets van Jo Nieboer, terwijl Rob. Peereboom een StnteTklaasvertelling schreef. Boeiende „short-stories" van Rila Wei- mann, W. W. Jacobs, William Freeman e.a. vullen het belletristische gedeelte aan. Op een der illustratie-pagina's zien wij Roelant Vaxno (bij een interview van A. den Doolaard) eon jong Hollander, die bij de Duitsche film een vooraanstaande plaats zal innemen. VcTder: Piet Bron, de jubelende acteur en vele schoonen uit filmland. Tenslotte noomen wij nog een fraai geïl lustreerd artikel over de Japansche vrouw, die in do laatste jaren wel zeer gemoderni seerd is. Helaas de donkere, stormachtigo dagen voor St. Nicolaas zijn weer gekomen. De lijd dat we de gezelligheid thuis dicht bij de warme kachel zoeken is weer aangebroken. En wat is ons daarbij welkomer dan een goed boek, dat wij zelf met veel genoegen lezen, of waaruit we anderen voorlezen? Ben interessant plaatjesalbum. Een origineel en voortreffelijk denkbeeld waa het van do N.V. Stoomtabaksfabriek voorh. Tb. Niemeyer een plaatjesalbum uit te geven onderden titel: „Hoe ontstaat onzo Courant". Immers, nog velen, die iederen dag prompt op tijd den dagelpsohon stroom berichten, zorgvuldig uitgezocht, in de bus vingen, hebben er geen of nauwelijks een vasg begrip van, hoe men dit alios gedrukt bijeengegaard krijgt. Het nieuwe plaatjes album geeft over den ontwikkelingsgang van het courantenbedrjjf tal van wetenswaardig heden, die de leek op dit gebied zeker gaarne ïezen zal. Te betreuren valt slechts dat men te heel 'foto's plaatse van Tmitenlaud- sche bedrnven, daar waar men in ons lanli op dit gebied toch ook uitstekend geoutil leerd is. - Weer een nieuw tijdschrift: „Het Blijde Ibuis" (uitgave Noorduyn, Gorimchem). De naaim duidt reeds aam, dat de redactie zich hoofdzakelijk met huishoudelijke raken bezig houden zal. Wjj vinder er dan ook het een en ander in dat huiselijke aangelegde natu ren belang in zal boezemen. Een uitgave, die wel succes zal hebbent Bij de N.V. Gebr. Kluitman te Alkmaar versdheen thans weer een aantal kinder boeken, welke door goeden ihhoud en keu rige verzorging, vooral wat betreft de illus traties en in 't bijzonder de frisschc omslag- teekeningen, hun weg bij de Hollandsche Jeugd wel vinden. De titels der boeken zijn de volgende: „Meisjes-Ulusie" door Nanda, met illus traties van Henri Piock; „De Televisie-Kelder", eon modern jon gensboek door Jac. Berghuis Jr., met illus traties van Jan Lulz; „De langs Midvoor van T. T T.", een ver haal voor voetballiefhebbers door A. C. C. de Vletter, geïllustreerd door Jan Lutz; „Jip geeft Zich gewonnen" door Felicie Jelui, geïllustreerd door Henri Pieck; ..Het geheim van den Breemelsberg" (Er- melesche Avonturen) door N. B. Bregor met illustraties van Pol Döm; „Petro. de Acrobaat", door U. 0. Dor- houtg geïllustreerd door G. J. Kesler. „Aan twee kanten", door A. A. Sirks Joustra. „Annie en Doortjodoor Suze Brink- greve. „Ans en 'haar tweelingbroer", door J. H. BrinkgreveEnlrop, geïllustreerd door Rie ReinderhoU. „Naar Babbertjesland", door Freddie Langeler. KALENDER 1930. Evenals verleden jaar verscheen bij de N.V. van de Garde en Go's Drukkerij te Zalt- Bommel de kalender „Woorden van Wijs heid en Schoonheid" De prijs van deze keurig verzorgde kalender bedraagt f. 1 40, terwijl de netto winst ten bate van het Te huis voor Oud-Verpleegsters wordt aange wend. 3—3

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 11