rO»te Jaargang ZATERDAG 2 NOVEMBER 1929 No. 21361 yo.it Dfficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Cts. per regel voor advertentiën uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. „0.18 I nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. MG SCHEEPVAARTVERKEER 'NABIJ DE GROOTE HAVENBRUG TE LEIDEN. rgemeester en Wethouders van Leiden ingen ter algemeene kennis, dat het ver- r met schepen door middel van mecha- :he kracht nabij de in aanbouw zijnde Ircote Havenbrug. tusschen de aldaar ge- „(ste waarschuwingsborden, lot nadere jkondiging is gestremd. De mechanische icht moet derhalve daar ter plaatse buiten rting worden gesteld. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris, jèiden, 2 November 1929. HINDERWET. burgemeester en Wethouders van Leiden [Gezien het verzoek van: l A. J. Kat om vergunning tot het uit jen van de vuurwerkfabriek op het per il kadastraal bekend, Gemeente Leiocii, i K No. 3229, gelegen in den Stads- H. C. van Noort om vergunning tot het -eden van de brood, en koekbakkerij Iktl perceel Hoogewoerd No. 122, kada- pil bekend Gemeente Leiden, Sectie D. 11821 en 90. |Giklop de art. 6 en 7 der Hinderwet; kennis aan het publiek, dat ge- verzoeken met de bijlagen op de lie dezer gemeente ter visie gelegd alsmede dat op Zaterdag, 16 Novem- t t.k. des voormiddags le half elf uren Kt perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge- mtewerken) gelegenheid zal worden ge len om bezwaren tegen deze verzoeken e brengen, terwijl zij er do aandacht op pigen. dat niet lot beroep gerechtigd i zij, die niet overeenkomstig art. 7 der I Hinderwet voor het gemeenebestuur of zijner leden zijn verschenen, ten einde 1 bezwaren mondeling toe te lichten. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris, eden, 2 November 1929. UITING PASSAGE HEERENSINGEL' irgemeester en Wethouders van Leiden ter algemeene kennis, dat het ge- k1 van den Heerensingel gelegen tus- pn de Heerenpoortsbrug en de Lusthof- in verband met de uitvoering van Ikzringswerken v.af Maandag 4 November 1 nadere aankondiging voor het rijverkeer zijn afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris, üen, 1 November 1929. OOR EEN BEROEP BEDANKT. Kjjftenbelt uit Rotterdam heeft voor beroep naar de Ned. Herv. Gemeente pst bedankt. DE ANNA-KLINIEK De Anna-kliniek der Vereeniging voor |si'ormden, staande in de Lijsterstraat na- ^en Rijnsburgerweg zal Maandag a s. .^ttsmiddags le 3 uur officieel geopend l™cn- Bij de opening zal o m. het woord praen gevoerd door don minister van ar- B bandel en nijverheid den heer Ver- ur c& door dr. Murk Jansen. VEREEN. TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST TE LEIDEN. HANDELSREGISTER kAMER VAN KOOPHANDEL, «mg: Leidsche Exploitatie Maatschappij iqp nr°prent^e Goederen, Stationsweg 18, JJ; Raad van Toezicht, gekozen uit 2Sa,nssen: rar E. J. M. H. Bolsius, I v"r'i ,T?n ^er Laan, te Leiden; B. H. |A«'Linden. Wassenaar. [n ü^jPTsbergen, Pelikaanstraat 4Lei- ver?rPer^' ver^°°P v^n sterken drank, lan van den verkoop is overge- te t E- H- M. Beltjens, Pelikaanstraat tot wa^rdoor deze inschrijving ^wallen. Lezing van den heer Christiaanse. Aan de 224e vergadering ging vooraf een kunstbeschouwing van natuuropnamen en afbeeldingen van Parijs, welwillend afge staan door den spreker van dezen avond en den secretaris, terwijl onze jeugdige stadgenoot de heer Huib Smits zijn teeken- werk had geëxposeerd, waarop in het L. Dagblad reeds voordien is gewezen. De voorzitter, de heer J. A. Verhoog, opende met een opwekkend woord deze eerste vergadering van het seizoen en sprak allereerst een bijzonder waardeerend woord tol den heer Smits voor zijn inder daad keurig penteekenwerk dat ook door vele aanwezigen ten zeerste werd ge roemd. Nadat de voorzitter had medege deeld, wat er voor de a.s. wintervergaderin gen alzoo op het programma staat en de no tulen waren goedgekeurd was het woord aan den heer J. A. Chri9iiaanse, die aan veler wensch gevolg had gegeven, om nog weer eens voor ..Bouwkunst" op te treden. In grooten getale waren de leden en in troduced opgekomen wat geen wonder was, daar het onderwerp: „De Rivièra en het Zwitsersche Hooggebergte" heel wat be loofde. Alvorens echter de groote reis te aan vaarden, toonde een serie fraaie lichtbeel den wat er in ons Oude Leiden zelf in ker ken, grachten, plantsoenen en gebouwen nog veel moois is te zien. Via Parijs kwa- m<?h we in Marseille, aldus schrijft ons de heer Fred. A. Wempe, en vandaar in Nice. Nizza, wonderlijke klank die leeft in de harten van duizenden, herinnerende aan het ongeëvenaarde carnaval en 't is te be grijpen, doch zóó in feestgewaad, zag spre ker Nizza niet. Wanneer men van uit den trein voor T.eerst een blik kan slaan op de zee met haar oneindig <üepe blauwe kleur, waarin scherp afsteken de grillige rotspun ten, die de zon met schelle kleuren belicht, da^i kan men een kreet van verrassing nau welijks weerhouden, want bet is onbeschrijf lijk mooi. wijd en licht blij en heerlijk, een verrukking voor de oogen en een ver heugenis voor het gemoed. Steeds verklarende en de aandacht vesti gende op de allermooiste plekjes mochten de rêisgenooten ook een kijkje nemen in de speelzaal van het Casino te Monte-Carlo. Geruimen tijd werd er nog vertoeft aan die onvolprezen Cole d'Azur, doch hoe schoon dan ook spreker was er niet tevreden en hij moest weer zijn in zijn heerlijk? ber gen; die trokken hem het meest én.laten niet gauw los. Zoo werd dan de Middel. Zee verlaten na eerst nog een bezoek ge bracht te hebben aan het wereldberoemde kerkhof Campo Sancto te Genua, waarbij spreker interessante verklaringen gaf bij de mooie grafmonumenten. Na een korte pauze ging het dan weer huiswaarts doch nu via Zwitserland. De eerste reis is thans naar Chamonix. doch dat is gemakkejijker gezegd dan gedaan. De Route des Alpe9 is nog onbegaanbaar door sneeuw en steenstertingen en zoo wordt er dan gereisd over Marseille naar Grenoble en verder naar Chamonix per auto Daar rijst het dan voor ons*op. dat smetteloos hagelwitte complex van de Mont Blanc. Ontroerend schoon is dat en als bij intuïtie voelen wij, dat een nieuwe phase in onze reis is ingetreden Vele toch ten werden vanuit Chamonix gemaakt. En zoo volgden de aanwezigen spreker op zijn kruistochten door dat onvolprezen Zwitsersche Hooggebergte, en wóir de prachtprojectie's hen ook plaatsten, te Chamonix of te Zermatt; in de Alpenhut of op de Gletsehers, overal was spreker er bij om toe te lichten en te wijzen op het majestueuze van die wondere natuurmonu menten Trek dan uit! zoo zeide spreker aan h:t slot van zijn prachtreis en dan spreekt hij de woorden na en maakt ze tot de zijne van dien Zwitser die ver van zijn vader land uitroept: „Ik verlang naar de bergen, naar de bosschen. naar de rotsen. Ik ver lang naar het donncnbosch. de schittering der gletsehers de vlugge gemsen. naar alpenroos en edelweis. Ik zou zoo graag weer de klokjes hooren klinken, wanneer de herders de kudden op den berg geleiden. Ik verlang naar het heldere meer, waarin de schuimende stortvloeden zich ontlasten, naar het bruine huis waarvan al de deuren gastvrij openstaan Ik smacht om terug te ke- ren naar Zwitserland waar ik mij vrij en gelukkig gevoeld heb. waar ik zal kunnen droomen aan het meer van azuur en waar ik terugvinden zal de Vrede, de Vrijheid. de Schoonheid, de Moed en de Kracht on der bergen hoogsle toppen". ,En toen was het einde daar en viel den spreker een luid applaus t*n deel; ,,'t was verdiend", ook het bijzonder woord van dank van den voorzitter. Nadat nog een nieuw 'id tot de Vereeni ging was toegelaten en de sprretaris verslag had uitgebracht van de zomer-excursie, sloot de voorzitter deze welgeslaagde bijeen- I komst. MAATSCHAPPIJ DER NEDERL. LETTERKUNDE. Prof. Blok herdacht. Voordracht van dr. G. G. Kloeke uit Hamburg Bij den aanvang van de gisteravond al hier gehouden gewone maandelijksche ver gadering van de Maatschappij der Neder- landsche Letterkunde, heelt de voorzitter, prof. dr. .f. H. Kern. den overleden oud- voorzitter der Maatschappij, prof. dr. P. J. Blok, in treffende bewoordingen herdacht. Daarna heeft dr. G. G. Kloeke, uit Ham burg, gesproken over: „Wat leeren ons de dialeden omtrent de tegenstelling Hoog- duitschNederduitsch en (Neder)-duitsch- Nederlandsch"? Spreker behandelde het thema aan de hand van een aantal Duitsche en enkele Nederlandsche taalkaarten. Bij taalgeogra- phie, aldus spr., zal menigeen denken aan een. wel heel speciaal onderdeel der lin guïstiek. In werkelijkheid is taalgeographie de naam van een nieuwe methode der alge meene taahvelenschap. Achtereenvolgens behandelde spr. de verschillende verschijn selen der Hoogduitsche klankverschuiving, de Panninger linie, de grenzen tusschen fief en fünf. achter-hinter. zuster-schwes- ter, de kaarten van de persoonlijke voor naamwoorden ons en du. verder die van hui9 en muis Bij een kaart van de ver kleinwoorden wordt in 't bijzonder de aan dacht gevestigd op het Geldersch-Overijs- selsche ien-gebied (waar men koppien, pöttien en ntfckkien zegt voor: kopje, potje en stokje}. Dit ien-gebied kan pre cies worden afgebakend. Eigenaardig is het, dat zich een uitlooper nog over de Graafschap Benlheim uitstrekt. Nader on derzoek leert, dat dit Bentheimsche ien- gebied juist overwegend ..evangelisch" is, terwijl het katholieke gedeelte van Bent- heim köpken, pötken. slöksken zegt (even als het aansluitende katholieke gedeelte van Overijssel). Voor de dialect-ontwikkeling in deze grensgebieden blijk! de godsdienst dus van grooter belang te zijn geweest dan de nationaliteit. Spreker verduidelijkte deze voordracht met tal van lichtbeelden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer H. R. Semmelink, (Wassenaar); voor het economisch docto raal examen Indologie de heer A_ K. Prig- godigdo (Leiden). SLAGADER DOORGESNEDEN. De 15-jarige slagersknecht J. vain B. was gistermiddag in de slagerij van z^jn patroon in de Kraaierstraat bezig een stuk vleesch uit te beenen. Plotseling schoot zijn mes uit en sneed den slagader van de lin kerpols af. De patroon bond den arm onmiddellijk af, waarna de Eerste Hulpdienst, na de wonde voorioopig verbonden te hebben, den jon gen ter verdere behandeling naar het Dia- conessenhuis overbracht. DE BIOSCOPEN Metry-Goldwyn-Mayer lezen wij tegen woordig op de films: dit waarborgt een goede kwaliteit. Dat kunnen we althans zeggen van 't program van deze week. Na al hetgeen, wat de directie ons heeft ver teld, doch waarover wij ons niet zullen uitlaten, belooft City een bioscooptheater le worden waar men met genoegen naar toe zal gaan. Over 't programma 't vol gende: In een hoogst aangename film voor de pauz? getiteld: Haar Bordpapieren min naar, zien wij het guitige, brutale Ameri- kaansche bakvischje Marion Davies, op kostelijke wijze aan een man komen, doch niet dan na tal van verwikkelingen die men in Hollywood zoo handig door een verhaal als dit kan mengen, doch welke voor een Hollander toch wel onmogelijk zijn. Niet temin zijn deze tafereelen aardig om te zien en een ieder zal zich ongetwijfeld met de avontuurtjes in deze film amuseeren. Hieraan gaan vooraf een actueel journaal en een komische twee-acter „De Hik". Na de pauze gaat het Metro-product: De Spi onne, onder regie van Fred Niblo tot stand gekomen. Greta Garbo vertolkt er met Con rad Nagel de hoofdrol in. A's altijd moet zij ook hier weer een man ongelukkig ma ken. ditmaal de Oostenrijksrhe officier, Karl von Heinersdorff. Als spionne van Rusland, moet zij trachten de documenten, die genoemde officier voor zijn generale staf naar Berlijn moet brengen, te bemach tigen. Maar hoe? Met valsche liefde tracht zij den man om te koopen die zijn plicht moet doen Zij past verschillende manieren toe. doch de officier bemerkt het en verjaagt haar uit zijn omgeving, zonder echter te weten dat de stukken al onderweg naar Rusland zijn. Het gevolg is, dat de officier gedegra deerd en tot gevangenisstraf veroordeeld wordt. Hij ontvlucht echter uit de gevange nis en ten einde raad vestigt hij zich in Rusland als reizend pianist, waar het toe val wil ,dat de twee in haat gescheiden el kaar weer ontmoeten en er weinig noodig is om de betrekkingen tusschen beiden weer goed te maken. Zij vluchten en komen be houden aan de Oostenrijksehe grens. Greta Garbo speelt haar rol voortreffelijk als steeds en ook Conrad Nagel vertolkt de man'lijke hoofdrol op sublieme wijze. „De Spionne" is een zeer goede film, die wij met genoegen hebben gezien, evenals het overige programma. Trianen-Theater In Zuid Amerika speelt de grootsche film .Martelaren der Liefde"- twee broeders, die elkander bo ven alles liefhebben, maar voor wie het noodlot verschijnt in de persoon van de schoone hertogin Emanuella. Zij doet in de harten van hen, die tot nu toe slechts aan het veroveren van rijkdom en van macht dachten, de brandende hartstocht opvlam men. Daar is do heerscher Cal hos- kreupel en gebocheld met zijn verbeten kop. om nim mer te vergeten. Hierop flitsen de plotse linge wisselingen van strijdlust, haat, on tembare wilskracht, maar toch ook een en kele maal van oneindige goedheid, diep verborgen smeulend in het hart van dezen angslaanjagenden, gedrongen kolossus. Naast deze tyran: zijn jongere broer, de schoone Leonardo, uiterlijk het tegenbeeld van dezen machtigsten man uit Zuid-Am?- rika. Door een eed van trouw zijn deze broeders verbonden om te strijden tegen een ieder, die den naam van hun huis onte- ren wil. Natuurlijk wordt weer een vrouw oor zaak dat een van hen dien eed verbreekt, zoodat tenslotte Cathos zijn eigen broer moet dooden: een lange tragische geschie denis met een zeer droevig c-ind. Veel melo- dramatiek. mnaT toch boeit zij door veie krachtige speelscènes en beelden, die nog lang in uw herinnering blijven naspoken. Dit verhaal wordt beheerseht door het felbewogen spel van Lionel Barrymore als Dnn Cathos van Al via. Hij biologeert vanaf het eerst o oo gen blik dat hij voor u staat, zooals hii het allen doet, die in dit drama met hem samen moeten spelen. Woeste scènes uit een zwoel land. bloedige gevech ten uit een lijd waarin het soldaat zijn nog voor den enkeling triomnhen brengen kon, afgewisseld door ongenblikken waarin de door flattcuse mantilla's omhangen vtou- wen een bekoring voor het oog zijn, cn waarin de hoofdpersonen de aandacht we ten op te laaien tot groote spanning: zie hier een film met machtig spel. Zij nood zaakt tevens tot een eeresa'uut aan de regie. Hier bleek men wars van alle modern effect bejag en wat het voornaamste is: zij werd zoodanig gecomwvneerd. dat de hoofdnerso- nen warme. levende fi"uren werden, die men onmogelijk wepr snel vergeten kan. ..Do drie bandieten", welke voor de pauze hun tallooze schelms'reken in een land van Sultans. Groot-Vizieren en bemin nelijk*1 haremvrouwen uithalen zijn kerels van stavast, en zij bewijzen, dat er duizend jaar geleden al evenzer bedrogen en gesto len werd. als tegenwoordig De buitenge woon geestige tekst van deze film is opmer kelijk: op dit punt schijnen we vooruit io gaan De Oss Walter Gers tenslotte, braziliaan- sohe acrobaten, zijn waarlijk buitengewoon in hun onmogelijk lenige topren en hadden dan ook een daverend succes. Lnxoi-Theater Een stampvolle zaal.., een publiek, dat opgetogen was over het filmproduct dat onder den naam: „Mijn hart is een jazz-band" werd opgediend en daar aan op ondubbelzinnige wijze uiting heeft gegeven1 Jessie (Lya Mara) is de goede genius van dit verhaal, Jerry (Kowal Som- borski) het lijdend voorwerp, dat als een speelhal wordt heen en weeT geslagen tus schen zijn liefde voor het jonge meisje en en drang naar het misdadige, waartoe Jack, de ontsnapte boef. en zijn trawanten hem voortdurend pogen over te halen. Over stelpend is de weelde der revue .waarin Jessie de hoofdrol vervult, zinberoovend het boni gewemel der schitterende costumes en de bedwelmende klanken der Jazz. Hier, toegejuicht door duizenden toeschouwers, viert de mooie Jessie iederen avond triomfenhier voltrekt zich haar roem en wordt de weg harer toe komst gebakendDoch thuis, in het hotel van haar oom, zien wij haar als het bescheiden meisje, werkzaam en gevoelig, dat meevoelt het leed van anderen, die minder goed zijn bedeeld, en maar al te graag bereid is hen met haar stoffeüjken rijkdom, zoowel als met haar sympathie te steunen! En als dan de tot verval gekomen artist Jerry in haar leven komt en blijk geeft haar steun van noode te hebben, wordt de kiem gelegd voor de jonge liefde, die tenslotte tot hun huwelijk zal leiden. I Veel moet er echter gebeuren voordat het BINNENLAND. De Britsche schadevergoeding aan Hoï- landsche visschers; wie er in aanmerking komen. (Binnenland, 2e Blad). De vlncht van de Zeppelin op Zondag; antwoord aan den heer Heemskerk (Binnen land, 2e Blad). De Belgische tentoonstellingen en onze land- en tuinbouw. (Binnenland, 2e Blad). BUITENLAND. Tardien denkt heden zijn kabinet gereed te hebben. (Buitenl. le Blad). De Britsch-Indische proclamatie in en buiten het parlement. (Buitenl. le Blad). Naai een regeeringscrisis in Bulgarije? (Buitenl., le Blad). Berlijn's burgemeester Boss verdedigt zich. (Buitenl. le Blad). daartoe komen kan; want als het meisje er op uit'is om werk te vinden voor den man. dien zij bemint, meent deze dat hij wordt bedrogen, en wanhopig wendt hij zich in den donkeren nacht weer tot de vroegere vrienden, die zijn hulp noodig 'hebben voor een brutalen inbraak in een juwelierswinkel. Op hetzelfde moment, dat Jessie zich voor hem beijvert en haar hart juicht en zingt over het daarbij bereikte gunstige resultaat, drinkt de teleurgestelde jongeman in een obscuur kroegje zich een roes.... die zijn redding wordt! Onge schikt voor het moeilijke en gevaarlijke inbrekerswerk wordt hij achtergelaten en aldus behoed voor een misdaad. Per slot volgt toch de verdenking en de arrestatie, maar Jessie is weer de goede fee, die haar variété-ensemble mobiliseert en den daders hun gestolen schatten weet te ontfutselen. Opnieuw en nu voor al- lijd is het hart van de revue-ster als een jazz-band, waarin het kookt en bruist en jubelt, en waarin met onuitwischbare letters geschreven staat het woord: Jerry! De Ufa heeft met deze rolprent een goede slag geslagen- een prachtfilm, een kasstuk bij uitnemendheid, dat avond aan avond volle zalen trekken zal, niet het minst ook, dank zij het optreden der negen Pompa- dour-girls ,die gedurende de vertooning als uit den hemel komen nederdalen tot op het tooneel en daar .onder de correct nageboot ste fantastische verlichting, de uitvoering der revue, zooals wij die zoo juist zagen op het doek. voortzetten Pittige dan sen. vlotte muziek benevens die on verstaanbare en toch genoeglijks songs, die zoo uitnemend de stemming weten op te voeren.... Lang nadat het doek weer was neergelaten dreunden nog de toejuichingen door de zaal.J Tn Het Casino-Theater wordt begonnen met eenige opnamen van de Zeppelin boven Nederland en schitterende natuuropnamen, die zeer in den smaak van het publiek vallen. Het programma wordt vervolgd met de film vDe wraak van den spoorweg ingenieur. Deze geschiedenis speelt zich af in het verre Westen van Amerika. Men is van plan hier een spoorweg aan te leggen. Carson North, de president van de Railroad tracht de aandeelhouders over te halen de brug over een bergkloof, te bouwen, daar dit veel tijd en geld uitspaart. Een der grootste aandeelhouders, Schijler Dint, heeft groote stukken land, waarover de lijn moet komen. Deze is zeer tegen dit plan van. den president. David Barton echter, een jonge ingenieur steunde het plan van den president, zoodat de spoorweg over de kloof wordt gebouwd. Toen de brug voltooid was, werd door toedoen van Miller, die 2 boeven gehuurd had, de brug verwoest. Na veel verwikke lingen komt een slot. waarin twee geliefden elkander in de armen kunnen sluiten. Na de pauze komt nog „Het Zwarte Schaap" een film .rijk aan sensatie met in de hoofdrol Glenn Tryon De inhoud van deze film zullen wij u niet verklappen: dit verhaal is volkomen een bezoek naar het theater waard. De receptie, welke prof. dr. G Jeï- gersma gistermiddag ter gelegenheid van zijn 70sten geboortedag heeft gehouden, was bijzonder druk bezocht. Onder de zeer velen, die den hoogleer- aar hun gelukwenschen kwamen aanbie<leït merkten wij o.m op den rector-magnifious prof. van Wijk en den secretaris van den Academischen Senaat, prof Vogel, het be stuur van de medische faculteit en dat van dn faculteit van Leidsche studenten en ver der vele hoogleeraren.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1