Purol bij Ruwe en Schrale Huid. Doos 30t overwerkt© l zenuwen Humor uit het Buitenland IN HET CHRYSANTEN- SEIZOEN. 5 INGEZONDEN. Dc nieuwe huurder is een héél beroemd man! Hoe heet-ie? r— Dat weet ik nietl Agent, verbaal opmakend na de botsing r „En wat voor soort motorfiets bereed 0 Slachtoffer „Motorfiets Man wat bedoel )e 't Was een auto P (Passing Show) Verliefd Jongmensch, tot vrouwelijk advocaat„Gelooft T7 dat wij samen gelukkig zouden zijn Zij „Neen. Twee-vijftig voor het advies alstublieft**. (London Opinion) Directeur: Als n <fie 9ck». met den leeuw nu wéér bederft, wordt u niet meer geëngageerd. Acteur: Ja, maar als die leeuw mij wat doet? Directeur: Dan wordt de leeuw niet meer geëngdgeerd! b Man op den achtergrond over de vrouw met de laag ultge- sneden Jurk sprekend „Zou je haar een impulsief schepsel kunnen noemen Meisje (hatelijk) „Nee, alleen maar een schep(^1umorlst) Vader „Heb Je den appel geschild voor Je hem op at, zoo- da ik Je zei, Pietje Pietje „Ja. vader". Vader „En waar heb Je de schillen gelaten Pietje„Opgegeten toen ik den appel op at, vader". (Passing Show) Agent, een zwaar bejuweelde dame In het oog krijgend: „PUii nier niet langei omhangen dan noodlg is, vriend Dc 2djn nier ln den laatsten tijd nogal wat étalage-dieven aan den gang", (Humorist) We zijn nu in het chrysanten-seizoen. Allerheiligen en Allerzielen naderen twee dagen, die door de Parijzenaars met bijzondere ernst en plechtigheid gevierd worden. De week daarvóór en op die twee dagen zólf heerscht overal de chrysant, de doodenbloem, als koningin van den dag. En men kan niet ontkennen, dat die prachtige bloem den titel van koningin vol komen waardig is, en dat ze volop haar glorie verdient. Om zich daarvan te overtuigen, behoeft men slechts een wandeling te maken over de groote Parijsche bloemenmarkt, die da gelijks in de Cilé gehouden wordt, en waar de chrysanten nu bijna allecn-heerschercs- sen zijn, ongeveer alle andere bloemen van het seizoen verdrongen hebben en in de uit stallingen der kooplui staan Ie prijken met haar zoozeer verscheiden vormen en kleuren. Maar vooral kan men „De koningin van het seizoen" in al haar glorie bewonderen bij een bezoek aan de Tuinbouw-tentoon- stelling. die dezer dagen geopend is op de kade Cours la Reine, en die door den Presi dent van de Republiek zoo belangrijk ge acht wordt, dat hij persoonlijk de inaugu ratie daarvan is komen bijwonen niet tegenstaande op het oogenblik zijn aandacht toch in beslag genomen wordt door heel wat ernstiger dingen Ook op die Uiinhouw-lentoonstelling, waar een menigte zeldzaam-mooie vruchten op de sierlijkste wijze uitgestald liggen, en waar een massa andere bloemen, vooral eenige eollcctie's schitterende dahlia's de aandacht trekken ook daar weer heerscht de chrysant, de dooden-bloem. als koningin Ze is er te bewonderen in al haar meest verfijnde variëteiten, in haar meest ver scheiden vormen, kleuren, nuances. De ar tistieke wijze waarop de groepeeringen zijn aangebracht doen haar kwaliteiten op de voordeeligste manier uitkomen. En nog lan gen tijd daarna blijft den bezoeker een her innering bij aan den vergankelijken rijkdom van haar koloriet en de triestheid van haar bestemming, die is de graven van geliefde dooden te sieren, die te rusten liggen in de koude herfst-aarde. Daar op die tentoonstelling krijgt men een aanschouwing van het leven in rust, om zoo te zeggen wanneer men ten minste ooit spreken kan van rust in het leven. Maar wanneer men er vandaan komt, staat men ineens weer vlak bij een leven vol beweging, bij hel Grand Palais met al zijn drukte De door hun mechaniek zoowel als door hun kracht indrukwekkende auto's zijn daar nu weer weg, en in hun plaats zijn de beschei den fietsen, de lawaaierige motor-iietsen en een tentoonstelling van radio-apparaten de groote hall komen bezetten. En overeenkom stig de rol, die ze spelen in het maatschap pelijke leven, zoo is ook het publiek, dat ze trekken. RECLAME. kalmeeren en worden gesterkt door 1 Buisje 75ct Bij Apofh en Drogisten R189 Hier ziet men geen elegante, deftige mon dains meer, geen geschminkte en naar de aller-ftllcrlaatste mode gekleede dames, maar het groote publiek zonder meer, levendig, bewegelijk, zonder gemanierdheden en vaak zonder manieren zelfs, dat met harde stem men praat, en in de meest pittoreske, hoewel lang niet altijd academische termen van meaning wisselt. Een publiek, dat werkelijk volkomen ver trouwd schijnt met de tentoongestelde voor werpen, die door en door kent, en over de bizonderheden daarvan weet te redeneeren niet alleen met den constructeur, maar ook met den ingenieur Terwijl gedurende do Automobiel-Salon het personeel van de stands slechts zelden een werkelijk contact had met het publiek, heeft dat van de fiet sen- en motorfietsen-tentoonstelling voort durend te antwoorden op alle mogelijke vragen, verzoeken om inlichtingen en uit leggingen, zoodat aan het eind van den dag de arme stakkers totaal uitgeput zijn, al blijven ze dan ook tot het laatste toe zich dapper weren ze moeten trouwens wel, de handel eischt hot, en hun superieuren. Bij de-ze tentoonstelling valt het op, dat de Fransche industrie van motor-fietsen groote vorderingen heeft gemaakt den laat sten tijd. Men ziet hier geen motor-fietsen meer, waarvan het kader wel in Frankrijk gemaakt is, maar waarvan de motor en de versnellingen uit Engeland komen. Alle ten toongestelde Fransche motor-fietsen zijn heelemaal in Frankrijk gefabriceerd, in al hun doelen en onderdeden. En door dat feit zijn de prijzen natuurlijk belangrijk de laagte in gegaan, zóózeer, dat de motorfiets inderdaad meer en meer „de automobiel der armen" wordt, om zoo te zeggen. Dat ziet men wel aan het publiek. Dat zelfde soort publiek is ook gaan kijken op de automobiel-tentoonstelling; maar daar liep het rond met bijna verwezen gezichten, met stomme bewondering geslagen, en ern stig als in een tempel Op de tentoonstelling der motor-fietsen, daar voelt het zich Ihuis het lacht, schertst, redeneert, critiseert, informeert naar „den naasten prijs", naar de mogelijkheid van spoedige levering, en niet zelden worden er met voldane gezichten bestellingen gedaan. Buiten vertoonen de omstreken van deze tentoonstelling voor bescheiden lieden maar heel weinig overeenkomst met die van enkele dagen geleden, toen de groote auto- mobiel-wereld haar hoogtij vierde. Hier geen tallooze' luxe-wagens meer, geen geüni- formde chauffeurs en lakeien meer, die op hun meesters wachten. Evenmin meer een onafgebroken stroom van steeds ma-ar door aanvloeiende taxi's. Het publiek voor de motorfietsen-salon komt te voet vanaf het vlakbij zijnde metro-station of vanaf een halte der vele autobussen, die de Ohamps Elysées over rijden. Voor diegenen echter uit het bescheiden publiek, die in plaats van aan een spik splinternieuwe molor-fiels van de laatste perfeclionneeringen voorzien, de voorkeur geven aan een auto, hoe oud. hoe versleten, hoe opgelapt dan ook. maar toch een auto voor die wordt er op het oogenblik een ten toonstelling gehouden in een van de halls van het Expositie-Park aan de porte de Ver sailles- de jaarlijksche „markt van tweede- handsch auto's". Daar slaan de meest verscheiden, en zelfs de meest rijke merken geëxposeerd, en wor den te koop aangeboden tegen prijzen, die» maar zelden die van een nieuWe moderne motor-fiets te boven gaan. Maar mij dunkt, dat men nogal naïef moet zijn, om vertrouwen jn die vehikels te heb ben, zich aan zoo'n koop te wagen, er zijn geld in te steken tenzij men door en door vertrouwd is met al de geheimen van de mechaniek. RECLAME. We hebben er inderdaad wagens van werkelijk beroemde merken gezien, die' er werkelijk keuris netjes uitzagen en die te koop waren voor 3 of 4 duizend francs (dus 300 of 400 gulden). Als men bedenkt, dat enkel een groote voorruit al er-niga honder den (rancs kost, jMt, blijft er dan nog over voor den motor, de versnellings-kast en de rest? En toch worden daar blijkbaar zaken ge daan, hoewel niet enorm veel. Het publiek, dat we er zagen, was niet zoo heel talrijk, en let'k ook de zaak niet erg au sérieux te nemen. Het waren meer luitjes, die bii een bezoek aan de andere tentoonstellingen in het Expositie-Park, eigenlijk bij ongeluk ver zeild waren geraakt tusschen de tweede- handsoli auto's, in die onmetelijke, koude, weinig aantrekkelijke hall. Zoo ik mij niet vergis, heb ik y verleden jaar verteld van de Salon der „Echte Onaf- hankelijken", die georganiseerd is door een groep schilders, die ontevreden waren over den. Salon der „Onafhankelijken" zonder meer. Maar naar hel schijnt was die salon der „Echte Onafhankelijken" nog niet echt genoeg. Ook die heeft weer ontevredenheid verwekt; die ontevreden schilders hebben tezamen een aparte groep gevormd, en heb ben een nieuwen salon in hel leven geroe pen, de salon der „Oppcronalhankelijken", die haar picturale manifestatie eveneens in hel Expositie-Park aan de porie de Versail les houdt Wanneer men die Salon der allerechtste onafhankelijken doorloopt, begrijpt mep met, wóórin die nu eigenlijk verschilt van de „Echte Onafhankelijken" en de „Onafhan kelijken" n^.nder meer. Men ziet er dezelfde grillige voorstellingen, waar de wil, de stem ming, de gril of de voordengekhoudenj van don kunstenaar absoluut onafhankelijk is niet alleen van de geschiedenis der kunst, d. w. z. van het streven door de eeuwen heen om het leven weer te geveja in al zijn inten siteit en terzelfdertijd in zijn essentieele vormen, maar ook onafhankelijk van alle gezonde verstand, en uilsluitend gebaseerd op dit principe: „Dat niets mij in mijn gril len store.!" Ze zijn dus één pot nat, die drie Onaf hankelijken. En dus waarom zou het volgend jaar het Expositie-Park niet ver rijkt worden met wéér een nieuwen Salon, een van „Echte Opperonafhankelijken" en over 2 jaar met dien van de „Echte Super- Opperonafhankelijken" en zoo voorts.... Inlussehen zijn velen het er over eens, dat die ééne Salon der „Onafhankelijken" zonder meer, met zijn massa grappenmakers, Zondags-schilders. en luitjes die graag op vallen willen door buitennissigheid, al meer dan voldoende was. En dat de rol van die „Echte „Oppers" en „Supers" geen andere is dan nóg maar meer oneenigheid en ver snippering te brengen in de beweging der schilderskunst, en die in de metning der „echte" kunstliefhebbers dg disqualificeeren. M. DE ROVANNO. Parijs, 25 Oct. 1929. RECLAME. H. P. H. KEEREWEEF^ BEGRAFENISSEN TH. Pdi ,»UTO TRANSPORT Anlm.rkl 16 CREMATIE 4762 (Builen verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. „JERUëL". Geachte Redactie. Met vriendelijken dank voor uw bekende bereidwilligheid komen we u een plaatsje vragen in uw kolommen. Het zal de groote meerderheid onzer stadgenooten zeker interesseeren of we ge slaagd zijn tijdens den afgeloopen zomer een honderdtal kinderen een week vacan- tie te verschaffen in het mooie Gooi. Met voldoening mogen we hierop antwoorden dat we werkelijk geslaagd zijn. Ruim hon derd kleinen zijn een heele week naar j,Bosch en Gouw" geweest in twee groe pen en een twaalftal zwakke kleinen ble ven er drie weken. De kinderen hebben uitermate genoten Van 's morgens vroeg tot 's avonds half- negen speelden ze m de prachtige bosschen en op de onvergetelijke mooie heide der omgeving van Bosch en Gouw" te Huizen, als ook aan het strand van de Zuiderzee. We dachten toen we nog voor den opzet van het plan stondenZou het wel de inspan ning, zooveel moeite en het groote bedrag waard zijn, om honderd kiemen uit de be nauwde omgeving van het stadsleven over te plaatsen voor 1 week naar buiten, doco nu wo er achter staan zijn we na alle moei te en zorgen zeer voldaan door de blijd schap waarmede de kinderen genoten heb ben, en de verkwikking die het hun bracht, zal hun immer bij blijven. Het was opmer kelijk hoe ze,reeds na enkele dagen in deze omgeving vertoefd te hebben onder den indruk kwamen en er waren er die aan het eind der week als het. ware onder den be- tooverenden invloed van het sehoone milieu zachter gestemd geworden waren. Werkelijk u hebt ons geholpen iets on vergetelijk goeds te doen. Dat een en ander onze financiën gewel dig heeft aangepakt, behoeft u slechts even te informeeren bij onzen penning meester den heer W. F. Moene, Oude- Riin 114 En nu staan we plus de dagelijksche ver zorging der patiëntjes in ons kinderhuis weder voor de wintermaanden met 't Kerst feest en de morgenvoeding voor arme schoolkinderen en daarom zouden wq in dit stukje ook even willen wijzen op een prachtig werk, dat sedert Februari 1927 in onze stad geschiedt door een aantal dames, die zich georganiseerd hebben tot een bond met name „Een Kwartiertjes Bond". Deze bond bindt dames van verschillen de richting eendrachtiglijk bij elkaar tot het vervaardigen van allerlei nuttige cq fraaie handwerken. Die handwerken wor den eens per jaar en thans weer op a.s. 26 November in het ,,Nut van het Algp- meen" van des morgens 10 tot des avonds 10 uur tentoongesteld en verkocht. Voor mii ligt een circulaire waarin wol zes instellingen onzer stad genoemd wor den waar op practische, gezonde wijze hufp wordt verstrekt aan ouden van datren. we duwen, kinderen, enz., en onder al die nuf' tige helaas onontbeerlijke instellingen wordt de som verdeelt, die de ,,Eeo tiertjes Bond" hoopt over te how dezen verkoopdag. Onder die bedeelde stichtingen is» onze en we herinneren ons nog de blijdschap toen we verleden jav op een moeilijk moment, heerlijk werden door het bedrag dat ons gewerd. Daarom onzerzijds een vriendelijk wekking aan Leidsche dames, die middags half drie een uurtje op aann wijze nuttig bij elkaar willen hand" voor het sehoone doel van de „Een tiertjes Bond." Meldt u nog hedes presidente, mevrouw N. van Sil'f Morschsingel 8, of de secretaresse, ik M. den Ouden, Turfmarkt 4. Mocht go dit Maandagmiddaguuitp disponibel hebben, werkt dan in de feerende kwartiertjes thuis aan derj handwerken, die evenals financieel® gen gaarne in ontvangst zullen word nomen door de penningmeesteresse C. Nieuwcnhuizen Segaar, Morscbn en vergeet vooral niet om op 26 Nore van v.m. 10 tot n.m. 10 uur een nemen in de Nutszaal aan het Steent Bedenk dat, afgezien van alle doe door dezen bond wordt gesteund if1 stichting, die practische hulp verleend het noodig is, ook de onze die zooi# hulp noodig heeft en waarom we ok bel gedrongen voelden hierover te j- ven. Bedenkt ons a.u.b. extra op de uitdeelingslijst die dezer dagen koe' is als immer geteekend met. G. i-{ GAARDS, penn. dier afdeeling en v. d. HORST, Middelstegracht 3. AUTOBUS-VERKEER. Geachte Redactie. "Naar aanleiding van het Ingezondea van een bewoner van den MorscM uw blad van 28 October, waarbij detf aandacht vestigt op de wenscbelijhhf. een autobusverbinding met de stad Station, meen jk, uit naam van re.!e derden bewoners van den Maresingd e geving, de aandacht te moeten fe- op dit nog grootere stadsgedeelte dichter bevolking dat eveneens me» verlangen uitziet naar een behoorlijk binding naar en van het statioD. Mocht de ondernemer van ..S'4" keer" dan ook van plan ziin diensten te openen, dan hoop 1 de aandacht eens zal worden aan ons stadskwartier, overtuigd aj dat daarmede aan de velen, die met den trein mee moeten, om te spreken van een behoorlijke ver met de stad, een grooten dienst den bewezen. Waar Breestraat, Haarlem1^, Witte-Singel eD andere gedeelten t goede verbindingen zijn voorzien, het naar mijn meening wel eens aan de Maresingelbewoners te de Hopende dat mijn schrijven e/^r< gunstig resultaat zal mogen heb u beleefd dank voor de opname en teeken in afwachting EEN MARE-SINGEL-BEWy

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 10