70* Jaargang VRIJDAG 1 NOVEMBER 1929No. 21360 lommer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Het voornaamste nieuws van heden. RECHTZAKEN. LËIDSCH S DAGBLAD - PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar igenlscbappen ran ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere idvertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend lij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een naximum aantal woorden van 30. ncasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 0 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35, per week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. i dr. G. JELGERSMA 70 JAAR Prof. dr. G. Jelgersma. 1 herdenkt de Leidsche hoogleeraar psychiatrie, prof. dr. G. Jelgersma ten verjaardag. Ie zijden, zoowel van binnen als slad mocht de hoogleeraar op l schriftelijke en telegrafische geluk - 1 in ontvangst nomen. het wetenschappelijk personeel p sych i a tri sc*h - n eu ro 1 i gische kliniek denmorgen dr. E. A. D. E. Carp in de aal van het sanatorium „Rhijn- jarigen hoogleeraar gelukge- fct en hem ter herinnering aan dezen Ider hartelijke en van groote achting Inde bewoordingen een werk over geschiedenis aangeboden. de patiënten boden eenige geschen- Hedenmiddag hield die hoogleraar ikbezooht receptie. ?E VUILVERBRANDING STOPGEZET. I vuilverbranding hier ter stede zal (ovember worden stopgezet. Vanaf dat zal dus het Leidsche Stadsvuil naar [euwkoopsche rietlanden worden ver- iTONDEN VOORWERPEN. ^sleutels, handschoenen, étui met lehoeften, zonnescherm van een 'aam, zilveren damesringetje porte- van W. Ruygrok, zilveren darnes- dhorloge, rijwielbelastingplaatje aan rijwielbelastingplaatje in étui, rij- [astmgplaatje aan ijzerdraadje, koste- [ijwielplaatje, vermoedelijk gouden larmband, nagelgarnituurtje, kinder- nikkelen potlood .kralen halsket- zilveren damesarmband, porte- met inhoud, portemonnaie (ledig), [damesbont. Duitsch leerboek school- J van L. Heins, rozenkrans, rozen- [in étui, zilverbon a f. 2.50. dames- t iöhoud, pakje motorgereedschap, •hoenveters, blauwe muts, l/2-Liter- ■eflector van een wagen, 3 bollen- bankbiljet a f. 20, grijs wollen da- Ij. bankbiljet a f. 10, takel met 2 ein- portefeuille inhoudende foto's, jongenspet, broche, schooltasch van pene, doublé armband, R.-K. kerk liederen étui van J J. Rykers, gouden nationaliteitsplaat van een |erk boek, étui inn. zilveren pot- zakmesje ,zak antraciet, boek ge- l>Pie Metamorphosen", Yale-sleutel, |Pel. grijze regenjas, rol draad, 1^1 pen hou der, vermoedelijk gouden ■ybandhorloge, lederen tabakszak, peren damesceintuur, alpaca beurs- I nieuwe beige kinderkousen, stukje in het Postkantoor: Actentasch, flastingplaatje, cahier van L. van en in een autobus van „Stads- Parapluie, paar handschoenen, Pen in de Electrische Tram (Stads- rrjejnet breiwerk, damesparapluie, m* hïï*11 en* LiP?s,eutel G r- V d ?°™en en inlichtingen te ver- fPolitiebureelc alhier eiken werk- e Donderdag en Vrijdag, tusschen nam. LUTHER-HERDENKING IN DE REMONSTRANTSCHE KERK. De Vrijzinnige Christelijke Federatie te Leiden had dit jaar het initiatief genomen tot de gedurende eenige malen gehouden Luther-herdenking op den avond van den 31sten October in het kerkgebouw van de Remonstrantsche gemeente. Doordat ver leden jaar de toeloop zóó groot was, dat velen wegens gebrek aan plaatsen moesten worden afgewezen, had men thans een kleine entree geheven, wat ec'hter niet ver hinderde dat het ruime gebouw geheel be zet was en men weer met de ruimte moest woekeren. De bijeenkomst werd geopend met een inleidend woord van den voorzitter der Vrijz. Chr. Federatie, den heer Riedel, die de wenschelijkheid van de oprichting van een federatie van Vrijzinnige Christenen, ge volg van een eenheidsbeweging, vooral on der de jongere generatie betoogde. Wij lijden aldus spr.. onder een veelheid van groepen bij de vrijzinnige Christenen waardoor de krachten worden versnipperd wat spr. aan de hand van ien boekje van dr. van Holk nader aantoonde. Het is een verblijdend ver schijnsel dat het streven naar eenheid voor al oplaait onder de vrijz. jongeren, waarvan een eenheidsvolkskerk het ideaal is. De heer Riedel beval de Federatie bij de aanwezigen met nadruk aan. •Hierna werd onder voortreffelijke orgel begeleiding door de gemeente staande het Lutherlied „Een vaste burg is onze God" aangeheven waardoor het karakter van de zen avond als het ware werd gedemonstreerd gevolgd door de uitvoering van een vrij zinnig zangkoor van „De Heer kent al de Zijnen" enz. Daarna betrad dr. E. J. van der Brugh, predikant te Tiel ,den kansel, die naar aan leiding van eenige verzen uit het laatste hoofdstuk van het Johannes-Evangel ie de reformatie in de 16e eeuw waarvan Luther de groote vertegenwoordiger was, schetste. De Roomsdhe Kerk was de kerk van den Heiligen Petrus .waarin men in nieuwe vormen den Joodschen tempel terugvond, [nplaats van het levende Woord van Chris tus kwam nu echter het Sacrament. Tegen dit conservatisme hebben Luther en de zij nen geprotesteerd en daaruit is de refor matie. die het protestantisme heeft gebracht, ontstaan. Maar van dit protestantisme dat de H. Petrus afzwoer is de apostel Paulus patroon geworden Het gezag van de Schrift verving slechts het Sacrament. Orthodoxe leerstellingen stonden nog altijd den echten Christusgeest in den weg. Er was een nieuwe reformatie noodig in den geest van den apostel der liefde van Johannes, waar bij voor het gezag van de leer het inwendig gezag van den geest in de plaats trad. Van die reformatie is het vrijzinnig protestan tisme in den besten zin van het woord de draagster geworden. Spr. schetste vervolgens welke zware ver plichting dit protestantisme, dat zich toch ook door Luther gedragen weet aan hare belijders oplegt Het koor zong daarna ter afwisseling: ..Der Herr ist mein Hirt" en „Die Hirte Israels" welke liederen kennelijk een diepen indruk nalieten, waardoor de tweede spre ker, ds. C. Burger, uit Utrecht, de harten der hoorders als het ware ontvankelijk deed aanvoelen voor zijn ernstig woord, waarin hij pleitte voor nog een derde reformatie. De vrijheid is niet het beginsel van het pro testantisme, zooals spr. het zich denkt, maar slechts het instrument, om aan God ge bonden, de wereld in te gaan ter vervulling van een roeping. Gods verterende heiligheid heeft een oordeel, een gericht gehouden over deze wereld van zonde en ellende. Nog versch ligt ons de verschrikkelijk wereld oorlog in het geheugen, die met de Christe lijke roeping in zoo flagranten strijd was j dat hij tot een nieuw protest de menschen- zielen oproept. Voor deze nieuwe reformater waarbij spr. de jongere Christenen aan zijn zijde weet, hield' spr. tenslotte een vurig pleidooi. Nadat het koor nog een nummer had ge geven, sloot de gemeente zich in het lied: „Het leven is een krijgsbanier", bij het slot woord van ds. Burger aan. Hierna werd de zeer goed geslaagde avond met een kort slotwoord door ds Burger ge sloten. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vo rige maand (October 1929) ingelegd f. 376.770.03 en terugbetaald f. 341.717.12 170 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 82 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 18.173 inleggers, inclu sief 1.177 deelnemers aan den Afhaal- dienst, bedroeg einde Oct. f. 7.402.837 05. In 3.839 posten is in deze maand dooT den Afhaaldienst f. 7.673 75 ontvangen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Wijziging: L. H. M Beltjens. Pelikaanstraat 4. Lei den. Verkoop van alcoholhoudende andere dan sterken drank. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: tevens verkoop van sterke dranken. PANTOMINECLUB V.O.D.O. „VOOR ONS, DOOR ONS" £en succesvolle avond. De Pantomimeclub V. O. D. O. trad gis teravond in de feestelijk aangekleede too- neelzaal van café-restaurant „Zomerzorg" voor 't voetlicht met een geheel nieuw re pertoire, dat door de goede leiding van mej. M. Driessen en den heer G. A. van Driem, den bewerker van deze pantomime uit het blijspel in 3 bedrijven genaamd „Janus Tulp", een zeer groot succes voor deze Ver- eeniging is geworden. De aankleeding der personen, hel tooneel - decor enz. waren bijzonder goed geslaagd. De mimiek der spelers was zeer goed en oogstte geregeld een luid applaus. Wat ons van deze dillettanten opviel was de uiter mate bedrevenheid, verkregen door jaren lange beoefening, om hun gedachten door ge baren verstaanbaar te maken voor derden, en het daardoor soms een heel eind verder gebracht hebben dan menig goedhoorend acteur. Het eersbe too nee 1 speelt zich af in de kappersalon van „Janus Tulp"; deze cn zijn bediende Barend gaven vele aardige momenten te zien. waarvan het slot was dat de familie Tulp. door een gelukkig lot uit de loterij de 100000 hebben gewonnen, hetgeen Janus zoo zenuwachtig maakte dat de klanten met bebloede gezichten de salon uitloopen en Janus er zijn kapperszaak aan geeft. Het tweede tooneel brengt ons in de nieuwe woning van den heer Tulp, men ziet hem zijn rijkdom en weelde op een on gewone manier en met kinderlijke blijheid bewonderen, maar wordt beetgenomen door een kunstschilder hetgeen eerst later be merkt wordt door hun deftige buren, de fa milie jhr van Drachtenstein. De wijze, waarop deze de fam. Tulp de geheimenis sen der etiquette tracht te doen doorgron den leidt echter tot ruzie, waarop de fam. v. Drachtenstein de deur wordt gewezen. Een aanzoek van den bediende Barend, om de hand van de dochter der fam. Tulp heeft geen succes. Het derde tooneel toont ons de ontnuch terde fam. Tulp weder in do kapperzaak te rug, waarbij de zinspreuk „schoenmaker blijf bij uw leest" op den voorgrond treedt. De lieve dochter verlooft zich met den be diende Barend, de oude klanten komen te rug. maken van de salon een ware bloe mentuin en richten een feestmaal aan, waarbij het recht vroolijk toegaat. Alvorens tot het laatste bedrijf over ts gaan hield de heer J. Mater namens bestuur en leden van de Ver. t. bev. d. bel. v. Slechthoorenden een hartelijken toespraak tot mej. M. Driessen, waarin hij bijzonder wees op haar groote verdienste tegenover deze Vereeniging en overhandigde haar na mens de Vereeniging een fraai bouquet witte Chrysanthen en roede rozen. Van haar leerlingen in liplezen, die op zoo keu rige wijze dit tooneelstukje opvoerden mocht zij eveneens een bloemenschat in ontvangst nemen. De heer van Driem, de bewerker van het stuk werd verrast met een heerlijke mand vruchten. De muzikale leiding van den heer J. Boelee was eveneens in goede handen. Alvorens deze avond gesloten werd. richtte de heer J. de Rijk Jr. een woord van dank aan diegenen, die zoo intensief hebben mede gewerkt om dezen avond te doen slagen en beval V. O. D. O. aan in de gunst van het publiek, door toetreding als lid of donateur. DAMESKRANS „CLARA DOZY". De onvermoeibare leden van dezen krans hebben weer een geheel jaar week aan week gearbeid en een kerncollectie van zelf ver vaardigde artikelen bijeengebracht. Zij hopen deze op een paar verkoopdagen a.s. Woensdag en Donderdag aan den man te brengen en wel in het Gymnastieklokaal van de Stadhouderslainschool. ingang Heerenstraat naast no. 85 Het doel dezer actie is uitsluitend de bevordering van belangen der Vereeniging voor Christelijke Fröbelscholen, welke vereeniging een Chr. Fröbelschool exploiteert aan den Heeren singel en gaarne een nieuwe zou stichten voor Staalwijk en Tuinstadwijk Wie wel eens eerder een verkooping van wege dezen krans bezocht, weet uit er varing. dat er goede waar voor slechts weinig geld verkocht wordt. Prof. DE ZWAAN. Prof. dr. J. de Zwaan benoemd Leïdsch hoogleeraar in dp godgeleerdheid, die onder wijs zal geven in de uitlegging van het Nieuwe Testament en de geschiedenis der oud-Christelijke 'eMerkunde zal a.s Woens dagmiddag te 2 in het groot Auditorium der universiteit zijn eerder uitgestelde inaugureele rede houden. WETENSCHAPPELIJKE VOOR DRACHTEN OVER HET KATHOLICISME. Tweede lezing. Gisteren hield Pater Dr. van Lieshout, Professor in de Wijsbegeerte te Zoeterwoude, aan de Leidsche Universiteit de tweede der aangekondigde serie voordrachten over „Ge loof en Psyche". Werd in de eerste voor dracht beschouwd de functie van 't verstand inzake den geloofsakt, zoo werd nu be- beschouwd de functie van den wil. Bij 't natuurlijk weten, aldus spreker, wordt 't verstand tot 't aannemen der ken- waarde gebracht uitsluitend door de ken- waarde zelf. De intrinsieke evidentie van 't gekend object determineert 't verstand lot 't aanvaarden van 't gekende. Bij 't ge loof echter wordt de kenwaarde niet intrin siek evident, doch slechts extrinsiek, in de voorbereidende motieven n.l. die tot den geloofsakt voeren. Daarom is de kenwaarde alleen niet in staat 't verstand te bewegen: de wil moet ingrijpen om 't verstand er toe te brengen zich bij de geloofswaarde neer te leggen. En de wil zal in dit geval des te gemakkelijker ingrijpen .naar gelang in de geloofswaarde een grooter goed wordt ge zien ,op de eerste plaats voor het zuiver verstandelijke en op de tweede plaats ook eenigszins voor het gevoelige in ons. Het verstand kan dus den geloofsakt niet stellen, of de wil om te gelooven moet voorafgaan: het verstand kan niet ge looven ,of we moeten eerst willen gelooven. Toch wordt hierdoor 't gelooven niet ge maakt tot 'n daad van willekeur. Immers wanneer de wil 't verstand tot gelooven brengt, handelt hij onder inwerking van redelijke motieven, die den geloofsakt voor bereidend en redelijk maken In verband met de functie, die de wil bij den geloofsakt te vervullen heeft, laat 't zich soms verklaren, dat iemand, hoewel de redelijkheid van 't geloof, res pectievelijk van 't katholiek geloof, aanne mend, toch er niet toe komt het geloof zelf te accepteeren Hoewel de redelijkheid van de geloofsgronden wordt ingezien, weigert de wil 't verstand tot 't aannemen der ge loofswaarde te brengen, hetgeen altijd mo gelijk blijft, omdat de geloofswaarde niet evident wordt in zich zelf. Ten slotte wees spreker nog er op, dat de geloofsakt, juist wijl hij afhangt van den wil, een vrije akt is. en dat we bijgevolg voor 't aanvaarden der geloofswaarde aan sprakelijk en verantwoordelijk zijn, wat niet 't geval is bij 't aanvaarden eener in zich zelf evidente conclusie. Ingevolge hier van wordt de geloofsakt intrinsiek verdien stelijk. De volgende voordracht, over Geloof en Zekerheid, zal worden gehouden op Don derdag 14 November. In druk is verschenen een tweede sup plement op den algemeenen catalogus van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek alhier. Aan den Maredijk is een damesrijwiel onbeheerd aangetroffen, dat in het politie bureau in bewaring is genomen. Hedenmorgen te halfnegen is op de Utrechtsche brug een vrachtauto bestuurd door N. de R. alhier tegen een met 'n paard bespannen wagen van den tuinder L. v. d. V. aangereden, tengevolge waarvan het laatste voertuig ernstig werd beschadigd. Op de Hceren9traat is gisteravond e'en auto bestuurd door J. M. de L. uit Oegstgeest tegen de deur van een schoolgebouw opge reden, waardoor zoowel de deur als de auto ernstig werden beschadigd. De winkelstand in het Noordeinde is met een fraaie zaak verrijkt door de luxe bakkerij van de firma J. M. Wolters in het perceel no. 44, eertijds gevestigd aan de Vliet en op den Oude-Rijn. Legde de heer van der Burg zich in zijn zaak op den Oude Rijn alleen op de brood bakkerij toe, in deze nieuwe omgeving gaat Pij ook het banketbakkersbedrijf uitoetenen en we kunnen niet anders ze-ggen dan dat cn» proeven van bekwaamheid, welke hij in zijn winkelraam heeft geëtaleerd er verlei delijk lekker uitzien. In het bijzonder dient ook vermeld het prachtige Fransche brood werk. dat er zeer smakelijk uitziet. Zoowel ,in- als uitwendine is het pand in modernen stijl opgetrokken en ook de ruime nakkerij met zijn heldere tegelvloer en -wanden voldoet aan de strengste eischen der hygiène. De bakkerij-installatie werd geplaatst door de firma P .Cornelisse, ovenbouwers te Rot terdam. die- hierbij een nieuw systeem toe paste. waardoor de omwonenden zoo goed als geen hinder ondervinden van den rook. Het is een in alle opzichten fraaie zaak. welke op het eerste gezicht een goeden indruk maakt. BINNENLAND. De kwestie van de samenvoeging der luchtstrijdkrachten; wordt kolonel Harden- berg commandant? (Binnenland, 3e Blad). Nieuwe vragen van den heer Floris Voa over Vogt's afgebroken radio-rede. (Binnen land, 3e Blad.) Steeds nieuwe onthullingen betreffende het geheim van Culemborg. (Gemengd. 2e Blad.) Vergadering van het Centraal Bloem bollencomité (Land- en Tuinbouw, le Blad) De Nobelprijs voor geneeskunde is toege kend aan prof. Eykman te Utrecht en prof. Eopkins te Cambridge. (Kerk- en School, 3e Blad.) De Nederlandsche Bank verlaagt het dieconto. (Financiën. 3e Blad). BUITENLAND. Ook Clementel slaagt er niet in een Fransch kabinet te vormen. Thans Tardieu aan de benri (Buitenland en Tel., le Blad) Weinig hartelijke ontvangst van burge meester Böss te Berlijn. (Buitenl., le Blad.) Mc Donald is heden in Engeland terug gekeerd. (Telegrammen, le Blad.) Nieuwe botsing tusschen regeering en parlement in Polen. (Buitenland en Tel., le Blad) Een relletje bij Weenen over de Heim- wehre. (Buitenland, le Blad.) Bloedige botsing tusschen politie en com munisten te Agram. (Buitenl. Gem., 2e Blad en Telegrammen, le Blad.) EEN AUTOBESTUURDER. DIE HERHAALDELIJK DRONKEN IS Voor de Haarlemsche rechtbank stond girteren terecht J. Hopman, bedrijfsleider van de Brockway Bus-Mij. voor de auto bus-diensten in Haarlem, tusschen Haarlem en Leiden en tusschen Haarlem en IJmuiden. De man stond terecht, omdat hij op 20 November op den Schoterweg te Haar,em een wielrijder met zijn auto heeft aangereden. Do wielrijder had geheel rechts van den weg gereden. Niettemin was de auto over hem heen gegaan, hoewel er ruimte genoeg was. De wielrijder werd ernstig gewond en is nog niet hersteld. De agent van politie, die tegen verdachte proces-verbaal heeft opgemaakt, verklaarde gedurende zijn loopbaan zelden een man te hebben gezien, die z66 dronken was al» deze auto-bestuurder. Uit het verhoor bleek, dat verdachte een gewoontedrinker is, niet meer in staat om zien van drank te onthouden. Zes weken geleden had hfj een café ge kocht, zoodat hij naast bedrijfsleider van de Brockway Mij. ook caféhouder is. De chauffeur vau de Brockway Bus Mij., die onlangs wegens een aanrijding in staat van dronkenschap terecht stond, blijkt zich in verd.'a café te hebben bedronken. In den nacht van 15 op 16 Juli is verd-, teen hij een auto bestuurde, te Amsterdam door de politie achtervolgd, omdat hij dron ken bleek te zijn. Eerst bij Halfweg kon de politie verd. dwingen te stoppen, omdat zijn auto met scherp was stukgeschoten. Den 14den Augustus stond hij voor den Kantonrechter te Haarlem terecht, omdat hji in kenneljjken staat een auto besturemd, gevaar had opgeleverd voor het verkeer. Hfi werd tot f. 100 boete veroordeeld. Daarna is hij te Haarlem aangehouden, omdat hij in kenneljjken staat van dron kenschap een auto bestuurde. Verd. staat bij de politie bekend als oen berucht dronkaard. Verd. verklaarde, dat hjj het drinken niet kon laten. De pres. noemde het onverantwoordelijk van de Brockway Bas Mij. een man als verd. een auto te doen besturen. Verd. deelde nog mede. dat hij in nood gevallen wel als autobus-chauffeur invalt Zco had hjj dezen zomer speciaal autobus sen met schoolkinderen gereden. De verdere behandeling der zaak werd tot Donderdag uitgesteld, omdat de rechtbank het gewenscht achtte een medicus als ge- tuige-deskundige te hooren.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1