GEMEENTEZAKEN. Bij Gevatte Koude Canapirin- KUNST EN LETTEREN. UIT RE Rf STREEK. VRAPENRURRIEK. V EEN GUNSTIG ASPECT DER GEMEENTE- BEGROOTING DIENST 1930. De begroeting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor den dienst van 1930 een boek vol cijfers is verschenen, en tevens een lijvige memorie van toelichting op deze begrooting, waarin do verschillende begrootingsposten worden toegelicht en verklaard. Daaraan hebben B. en W. nog eenige verklarende beschouwingen en becijferingen toegevoegd, die het gunstig beeld van deze begrooting, vergeleken bij die van vorige jaren, demonstreeren. Het eft ongetwijfeld voldoening, dat ondanks den brand van het Stadhuis, die zooveel gegevens vernietigde, de begrooting slechts anderhalve maand na den wette- ljjken termijn is verschenen. Ook ditmaal is de begrooting weder op gemaakt in dien zin, dat bij de ramingen geen rekening is gehouden met ontvang sten en uitgaven betreffende vroegere dien sten; het resultaat is geweest, dat een slui tende begrooting werd verkregen, zoodat thans, in tegenstelling met de begrooting van het loopende jaar, die sloot met een tekort van rond f. 161.000, geen beroep op het batig saldo van een vorigen dienst, of, wat op betzelfde neerkomt, op de Al gemeene Reserve, behoefde te worden gè- daan. Deze vooruitgang is voornamelijk te dan ken aan een stijging van de opbrengst van de gemeentelijke inkomstenbelasting en eenige andere belastingen, aan een daling v3n de kwade posten in de directe belas tingen, aan een vermindering van de kosten van ondersteuning van werkloozen en aan een voortdurend streven naar bezuiniging bij het College van B. en W. Bij de vaststelling van het vermenigvul- fligingscijfer der gemeentelijke inkomsten belasting voor het belastingjaar 1929-1930 werd een opbrengst geraamd v. 1.892.000 gld„ n.l. f. 1.925.000 verminderd met de op f. 33.000 geraamde kosten van de in dat belastingjaar ingegane belastingverlaging, waartoe was besloten in de raadsvergadering var. 4 Maart 1929. Deze raming geschiedde in aansluiting aan de opgave van het Rijk van de werkeliike opbrengst over het belas tingjaar 1927-1928, die f. 1.924,264,20 zou hebben bedragen. Intusschen bleek volgens nader van het Rijk ontvangen opgave, dal de werkelijke opbrengst van. bet belastingjaar 1927/1928 niet f. 1.924.364.20, maar (.1.951.336.35 of f. 27072 mper bedroeg, terwijl de uilkomst van het belastingjaar 1928/1929, die daar na nog bekend werd een stijging van de opbrengst tot 1.1.982.479.95 ie zien gaf. In plaats van een opbrengst van f. 1.892 000 mag dus voor de belastingjaren 1929/1930 en 1930/1931 een opbrengst van rond f. 1.982.500—f. 33.000 (.1.949.500 tot basis worden genomen. Bleet voor het belastingjaar 1930/1931 het vermenigvuldigingscijler op 0.9 gehand haafd en zouden de kosten der in de maand Maart van dit jaar vastgestelde belasting verlaging uit de Algemeene Reserve worden bestreden, hetgeen bij gebleken noodzake lijkheid in hel voornemen lag, dan zou een hoogere ontvangst van ruim f.84500 bo ven de raming van 1929 ad f 1.936.160 kun nen worden uitgetrokken. Het evenwicht tusschen de ontvangsten en uitgaven werd intusschen bereikt zon der dat de Algemeene Reserve voor de kos ten der belastingverlaging Lehoetde te wor den aangesproken. De inkomstenbelasting heeft dus wel be langrijken invloed uitgeoefend bij liet ver krijgen van een sluitende begrooting, ter wijl uiteraard ook de uitkomsten van 1929 in dit opzicht aanzienlijk gunstiger zullen zijn, dan bij de vaststelling van het verme- nigvuldigingscijter in Mei j.'l. werd ver wacht. De werkloozensteun is, dank zij de alge meene verbetering in dsn economischen toestand, die ongetwijfeld valt waar te nemen, weder aanzienlijk lager kunnen worden geraamd, n.l. van f. 115.000 op f. 75.000; intusschen is hierbij in aanmer king te nemen, dat onder dit bedrag niet is begrepen de subsidie van rijk en gemeente in de werkverscbattingsloonen van de Leid- Bc.he Hout ten bedrage van f. 26.000, waar van de lieltt ten laste van de gemeente komt. Het voor rekening van de gemeente blijvende bedrag van f. 13.000 is, evenals binnenkort zal worden voorgesteld ten aan zien van het aandeel voor 1929, uit het „Fonds voor Stadsverbelcring, Werkver schaffing en andere Sociale doeleinden", geput. Is dit resultaat der onlwcrp-begrooling 1930 niet onbevredigend, tol tevredenheid slemt zeker nok de uitkomst van den dienst 1928. Terwijl de begroeting sloot mei een tekort van f. 296.552, eindigde bet dienst jaar met een zuiver exploitatie-saldo van f. 157.244 69'/=, hetgeen ren verschil vormt van f. 453.796. 69'/, Het uit vroegere diensten aan 1928 ten geede gekomen bedrag van f. 292.976.78'/= kon dus niet slechts worden behouden, doch bovendien komt nog een niet onbeduidend overschot op den dienst 1928 zelf vrij, vor mende tezamen het bnilo-exptoilatie-saldo van den geheelen dienst fmel inbegrip van Hoofdstuk I) ad f. 450.221.48. Nog zij in Oierinnering gebracht, dat tegenover dit re sultaat van 1928 de dionsten 1926 en 1927 respectievelijk een zuiver nadeelig exploita tie-saldo van f. 386.166.66 en een zuiver batig exploitatiesaldo van f. 48.905.19'/= op leverden. AI valt van den dienst 1929 thans nog zeer weinig to zeggen, goede hoop bestaat, dat deze dienst zich zal bedruipen, en dal mitsdien het bedrag van rond 161.000, waarover ten behoeve van de begrooting werd beschikt, eevneens wc-der zal lerug- keeren. Er is dus onmiskenbaar een geleidelijke verbetering waar te nemen. Van de factoren, die lot verbetering heb ben geleid, moet in de eerste plaats worden genoemd de inkomstenbelasting, die drin gend om verlaging vraagt. In belangrijke male heeft vervolgen? de toeneming van de winst dor Lichtfabrieken in den loop der jaTen aan de versterking van de inkomsten medegewenkl, doch waar de winsten der bedrijven tot het uiterste zijn opgevoerd zou het niet goed zijn, in weer wil van de sterke positie der bedrijven, speciaal van de Lichtfabrieken, op do ver wachting van een verdere toeneming te 9teunen. Dat wordt bevestigd door de ra ming van de winst der Lichtfabrieken voor 1930. Over 1928 bedroeg de winst van de gasfabriek f. 300.81752 on die van de elec- tricileitsfabriek f. 530.649.05, tegenover een raming van resp. f. 211.000 en f. 396.700. In totaal werd dus f. 223.766.57 meer ont vangen. Terwijl nu voor 1929 werd uitge trokken een winst van 328.855 voor de gasfabriek en van f. 520.290 voor de elec- triciteitstabriek, d. i. tezamen f. 849.145. wijst de begrooting der Lichtfabrieken voor 1930 slechts een winst aan van resp. f. 248.165 en f. 663.900, of samen f. 812.065. Tegenover een vooruitgang van de eieclriciteilsfabriek met f. 43.610 valt dus een achteruitgang van de gasfabriek waar te nemen, die niet slechts do stijging bij haar zusterafdeeling ongedaan maakt, maar de totale winst in vergelijking met de hegrooting voor 1929 zelfs met f. 37.080 doet dglen. En hoewel een en ander in geen en kel opzicht het vertrouwen in de positie van het gas behoeft te verzwakken, wordt hierdoor wel geïllustreerd, dat men maar niet op immer stijgende winslen kan re kenen. Ook het Openbaar Slachthuis is hier van een voorbeeld; zij het cok, dat voor het bedrijf in zijn geheel een gelijke winst als in 1929 kan worden verwacht, de begroo ting der Ijsfabriek wijst oen verlies aan van bijna f. 3.800 legen een winst van f. 13.200 voor 1929. De koslen van werkloozensteun zullen vermoedelijk de daling voortzetten, doch men is hierbij in belangrijke mate afhan kelijk van de verdere ontwikkeling van den economischen toestand. Maar, zal men wellicht zeggen, de nieuwe wet op de financiëele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten opent toch goede vooruitzichten voor Leiden. Inderdaad mag men van deze wet gun stige verwachtingen koesteren voor onze gemeente en dus tevens voor hare ingeze tenen; echter kan nog steeds niet het be drag worden opgegeven dat Leiden uit het Gemeentefonds zal ontvangen en blijft der halve omtrent dezen overheerschenden fac tor nog altijd volslagen onzekerheid beslaan. Aannemende intusschen dat de wet ver betering zal brengen, dan dient men we] te bedenken, eenerzijds, dat verlichting van den belastingdruk een dringende eisch is, en anderzijds, dat op de gemeentekas in de toekomst voor verschillende doeleinden in toenemende mate een beroep zal moeien worden gedaan. Men kan de wet dus, wat onze gemeente aangaat, meer zien als een geen langer uit stel gedoogende maatregel tot verbetering van den toestand der gemeente-financiert, die door deze in tegenovergestelde richting werkende factoren een minder gunstig ka rakter dreigde aan te nemen. Vooral op het gebied van openbare wer ken is, naast wat reeds geschiedde ot be reids in uitvoering is, nog zeer veel te ver richten, o.m. de aanleg van de centrale rioleering, die thans in versneld tempo plaats heeft; de aanleg van de nieuw,, veemarkt; de uilvoering van'het uitbrei dingsplan. wanneer de herziening daarvan zal zijn lot stand gekomen; de verkeers- verbeleringen op onderscheidene punten der slad o.a. overbrugging van hel Galgewater; verbetering van den toestand van tal van bruggen en wegen, en vooral niet te ver geten de oplossing van het overwegvraag- stuk aan den Rijnsburgerweg; afgezien nog van vele andere voorzieningen die in over weging of bij den Dienst van Gemeente werken reeds in voorbereiding zijn. Dit alles is dringend noodig. doch zal levens zeer veel geld kosten. Ook het Onderwijs blijft zware eische aan de gemeentekas stellen; voorts zal de bouw van het nieuwe Stad huis offers vergen. Onze gemeente is. oa. in verband met hare vele en goede onderwijsinrichtingen, waaronder de Academie wel de aller eerste plaats inneemt, en door hare uit nemende ligging ontegenzeggelijk zeer aan trekkelijk als woonstad, doch hare aantrek kelijkheid was voorheen, loen de gemeente lijke inkomstenbelasting nog niet zoo zwaar drukte, grooter. Met liet stijgen van deze be lasting, welker druk juist door haar direct karkter het meest gevoeld wordt, boette de gemeente aan aantrekkelijkheid in. Nu zal zij deze wel door het uitvoeren van de hier genoemde werken en va», andere ter verfraaiing en verbetering van het stadsbeeld, weder verhoogen, maar hiermede alleen kan de vroegere aantrek kelijkheid aan de stad niet worden terug gegeven. Het is vooral en in de eerste plaats noodig. dat de beletselen, die de geheven wordende belastingen aan de bereiking van dat doel in den weg leggen, zooveel moge- lijk worden weggenomen. Bij de reorgani satie van liet belastingstelsel, welke als gevolg van de totstandkoming van de nieu we wet moet worden ondernomen, is daar om het streven mede te richten op het verkrijgen van een regeling, die kapitaal krachtigen aantrekt en niet afstoot. Het zou dus wel zeer voorbarig en onge motiveerd zijn, inkomsten die de gemeente b.v uit de bedrijven lot alleszins redelijke bedragen trekt, zelfs voor een gedeelte prijs te geven ot te meenen, dat de gemeente zich nu een zekere royaliteit of vrijgevig heid zou kunnen veroorloven door allerlei wellicht wen9chelijke, doch niet noodige zeken le enlameeren. Bij de bespreking bij B. en W. van de beslemming, te geven aan hel bruto-exploi- talie-saldo v. den dienst '28 ad f 450 221 48, werd aandacht geschonken aan de door de Commissie van Financiën kenbaar gemaakte meening. dat de ter zake van den brand van het Stadhuis gedane uitgaven, welke geacht kunnen worden te belreften zaken, die geen blijvende waarde hebben uiterlijk bij het be trekken van het nieuwe Stadhuis uit den grwonen dienst geheel moeten zijn afge schreven Het Sladhuistonds werd suppletoir op de begrooting 1929 gebracht bij raadsbesluit van 30 September 1929 met een loen voor dezen dienst geraamd saldo v. 1. 1.061.640.34 Overeenkomstig het voorstel van B. en W., eerder genoemd, ligt het in dc bedoe ling' de bespaarde onderhoudskosten van het Raadhuis, voor 1929 op f 4.375.en voor 1930 op f. ö.OOOgeraamd, naar het Fonds over te boeken. Voorts zal aan het Fonds worden toegevoegd de rente over het niet-verbruikte deel der assurantiepennin gen, welke voor 1929 en 1930 kan worden geraamd op f 82.600.in totaal. Aan het einde van 1930 zou het Fonds dus na af trek van de te betalen huren ad. pl.m. t. 8.300.ongp.vepr f. 1.145.215 sterk kun nen zijn, terwijl de nello assuranliepennin- gtn f. 1.223 836.80 bedroegen. Hoewel door enkele leden van hot College het zuiverder werd geacht ,dat alle kosten, die de ramp meebracht en nog zal ver oorzaken als een buitengewone last door het tegenwoordig en het nageslacht in ge lijke mate worden godragen, m.a.w. dal de kosten, voor zoover de assurantiepenningen niet toereikend zijn, geheel uit leening wor den bestreden, heeft het College loch be sloten den Raad in overweging te geven van het bruto batig saldo van den dienst 1928 ad rond f. 450.000 een bedrag van f. 100.000 aan te wenden voor storting in het Fonds, dit echter los van de opvatting der Commissie in zake bedoelde afschrijving B. en W. willen n.l. aan deze storting den vorm geven van een dolalie der gemeente zelve aan het Fonds, zooals een particulier een bepaald bedrag ten behoeve van het Fonds zou kunnen schenken. Do bedoeling van deze dotatie is dus ,om de kas van bet Fonds le stijven een doel, dat trou wens uiteindelijk ook de Commissie van Financiën voor oogen staat zonder dat men zich in de vraag van het al of niet wenschelijke van afschrijving verdiept. Na deze dotatie blijtt van het brulo-ex- ploilafie-saldo van den dienst nog een be drag van f. 350 221.48 over, welke som B. en W. in ronde bedragen als volgt zouden wenschen le verdeelen: f. 157.000 voor verlaging van de gemeen telijke inkomstenbelasting; f. 100.000 voor het „Fonds voor Stads- verbelering, Werkverschaffing en andere Sociale Doeleinden", en het restant voor de „Algemeene Reserve". Den Raad is bekend, dat, hoezeer ver laging van de belastingen ook noodzakelijk mag zijn, zij uit het saldo van 'n vorigen dienst (of uit de Algemeene Reserve) niet mag plaats hebben, tenzij in redelijkheid mag worden verwacht, dat de verlaging voor volgende jaren kan worden gehand haafd. Burgemeester en Wethouders meenen echter dat na de verlaging van de in komstenbelasting ingevolge raadsbesluit van 4- Maart 1929, waarbij de minst draagkrachtige en de kinderrijke gezinnen werden ontlast, thans de mogelijkheid van een verdere verlaging over de geheele linie bestaat. Zij zouden daarvoor dan willen bestemmen het zuiver exploitatie-saldo van den dienst 1928 ad rond f. 157.000, waar door hel vermenigvuldigingscijler voor het belastingjaar 1930'193j globaal genomen van 0.9 lot 0.8 zou kunnen dalen. Zij ach ten voor deze belastingvermindering met ingang van dat belastingjaar liet tijdstip gunstig, omdat op 1 Mei 1931 de inwerking treding van de wet op de tinanciëele ver- lioudin zal zijn voltooid en de gemeente dan een nieuwe periode op financiëel ge bied ingaat. Dank zij het beginsel van ega lisatie van belastingdruk, dat de wet hul digt, zullen de ingezetenen, zelfs wanneer de gemeente in het ongunstigste geval het maximum aantal opcenlen op de gemeente- fondsbelasting moet heffen, aanzienlijk minder behoeven op te brengen. Waar dus niet te verwachten is. dat de verlaging voor 1930/'31 gevolgd zou worden door ver zwaring van belastingdruk, mag de bedoel de verlaging niet langer worden uitgesteld, vooral niet wanneer men let op de grootte van de Algemeene Reserve en van het „Fonds voor Stadsverbelering, Werkver schaffing eri andere Sociale Doeleinden", alsmede op de daaraan thans weder toe tc voegen bedragen. Aangezien het belastingjaar loopt van 1 Mei lot 1 Mei .drukt de verlaging op het begrootingsjaar 1930 slechts voor 2/3 ge deelte pn behoeft mitsdien ten bate van dezen dienst maar over 2/3 van rond f. 157.000 le worden beschikt. Hel „Fonds voor Stadsverbelering, Werk verschaffing, en andere Sociale doeleinden" werd bij de begrooling van 1929 ingesteld met een eerst' storting van f. 196.000. Se dert dien werd daaruit geput voor: verbetering van den Stations weg f. 31.000.— verbetering van den Rijnsbur- burgersingel f. 24.900. verbetering van den Mare- singel f. 19.500.— verbetering van liet Ulrechl- sche Jaagpad f. 11.000. f. 86.400— Voorts zal binnenkort een voorstel worden ingediend om, evenals voor 1930 is geraamd, bet aandeel der gemeente in de werkverschatfingsioonen ^van de Leidsche Hout uit hel Tonds te bestrijden f. 11.375. f. 97.775— Van liet bedrag van f. 195.000 is dan nng f, 97.225 beschikbaar, met het oog op welk bedrag B. en W. een toevoeging met f 100.000 voldoende achten; na aftrek van het aandeel in de werkverschaftingsloonen over 1930, geraamd op f. 13.000, komt -het Fonds dan weder op f. 184.225 De Algemeene Reserve is thans f 537.000 groot. Ton einde nu aan die Reserve een rond bedrag ten goede te kunnen doen komen, wordt ten behoeve van de belastingverlaging voor zooveel deze op den dienst 1930 drukt, een bedrag van f. 105.221.48 afgezonderd. Bij de Algemeene Reserve kan in dat geval worden bijgeschreven f. 145.000, waarvan echter f. 52.000 is bestemd om te dekken de belastingverlaging over het tij'd- RECLAME. 5612 WE 'n,lue.nzaA °riep 1 Habletten Koorts rtheumatieK Wettig beschermd tegen Vervalschingen Hoofdpijn en Kiespijn Prfj» 40 ea 75 ct. Bil Apofh' e# Drogum vak van 1 Januari 19311 Mei 1931, zoo dat de Reserve feitelijk wordt versterkt met f. 93.000. B. en W. laten op deze beschouwingen nog volgen een overzicht van de verschil len tusschen de begrootingen 1029 en 1930, in welke verschillen zich in het algemeen de meer gunstige toestand van 1930 bo\en 1929 manifesteert. VOORSTEL TOT VERHURING VAN HET PERCEEL AALMARKT No. 13. Als gegadigde voor de huur van het bij raadsbesluit van 6 Mei 1929 aangekochte huis Aalmarkt No. 12 heeft zich aangemeld de heer J. P. van Berge Henegouwen, die naar dit perceel zijn zaak in electrotech- nische artikelen wenscht over te brengen. Belanghebbende is beTeid het pand voor den tijd van plm. 5 jaren, ingaande 1 De cember a.s., te huren voor f. 1000 per jaar en wil voorts het, perceel aanvaarden in den tegenwoordigen toestand, behoudens dat van gemeentewege de kamers wor den behangen en eenig verfwerk geschiedt, waarvan de kosten worden geraamd op f 550. Hij neemt verder genoegen met de bij de gemeente gebruikelijke voorwaarden, waaronder de bepaling, dat de gemeente de huur tus6chentijds met een termijn vau drie maanden kan opzeggen en dat de ver huring overigens, ook wat het onderhoud betreft, geschiedt volgens de regelen van het Burgerlijk Wetboek. Teneinde de huur, evenals ten aanzien van andere huizen der gemeente het geval is, op 1 Mei te doen eindigen, wordt de juiste huurter mijn gesteld op 1 December 192930 April 1935, dat is dus enkele maanden langer dan 5 jar er.. HULDIGING HELENE SWARTH. Op haar 70sten verjaardag. In beperkten kring heeft gisteren toch nog een huldiging van de 70-jarige dichte res plaats gehad en wel te Den Haag, tea huize van ror. D. Spanjaard. Wagenaar- weg 10. Bij haar aankomst ten genoemden huize strooide een klein meisje, Jeantje v. Cleeff, kleindochtertje van het echtpaar Span jaard, bloemen op het pad van de jubila- resse, die, na begroeting door de dames en de commissie van ontvangst, binnen weder een bloemenhulde ontving uit han den van het kleindochtertje, dat daarbij eenige versregels opzegde, Daarbinnen waren, reeds aanwezig o.a. Willem Kloos mét Jeanne en Jacqueline Reyneke van Stuwe, Hein Boeken, Albert Vogel met EUen Vareno, Annie van Wa- geningenSalomons, Rodie Medenbacb, baronesse van TillDen Beer Poortugael, mevr. HilleGaerthé, dr. Boutens, L. Si mons en verschillende andere letterkundi gen. Men wachtte de komst van den bur gemeester en mevrouw Patijn die een ge ringe vertraging hadden. Inmiddels werd voorlezing gedaan van in gekomen telegrammen van gelukwenschen, t.w. van Alberdincrk T'nijm fLnd. van Deys- sel), Jo van Ammers—Ktiller, Henman Robbers, het echtpaar Van Looy en enkele anderen, die verhinderd waren. Het woord werd eerst gevoerd door bur gemeester Patijn, die mededeelde, dat H. M. de Koningin de dichteres benoemd had tot officier in de orde van Oranje Nassau. Gelukwenschen waren er van H. M. dc Koningin-Moeder en Prinses Juliana. De heer Vogel sorak daarop, evenals de heor Spanjaard. De laatste overhandigde een couvert met inhoud en een album roet de naraer. van allen,'die hadden bijgedra gen. Natuurlijk waren cr vele bloemen etc. ALPHEN. Vergadering Het Groene Kruis. Gisteravond hield dc afdeeling van het „Groene Kruis" alhier in het wijkgebouw een algemeene ledenvergadering. De voor zitter opende deze vergadering op gebruike lijke wijze en sprak eenige waaTdcerende woorden Ier nagedachtenis van wijlen het bestuurslid de heer Joh. Vlasman die bij het bestuur steeds in dankbare herinnering zal blijven. Voorts deelde de secretaris mede, dat een tweetal leden hun aandeel aan de vereeniging hebben geschonken. Voorts werd mededeeling gedaan dat van 213 December a.s. wederom een cursus zal wor den gehouden voor kraamvrouwenverzor- ging on zuigelingenbescherming. Bij de behandeling van de beschrijvings brief werden als lid voor hel hoofdbestuur aanbevolen dr. A. J. Bossers te 's-Graven- hage en burgemeester A. van Walsum te Vlaardingen. Als afgevaardigden voor de al gemeene vergadering werden gekozen zuster Hansen en zuster de .Tonge terwijl als plaatsvervangers werden gekozen de hoe ren P. Raaphorst en zuster de Smit. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek dat in totaal over 1928 werd ontvangen een bedrag van f. 3376.28. terwijl de uitgaven bedroegen f.41811! aldus een nadeelig saldo groot f. 807.83 De begrooting over 1930 aan in- I komslen en uitgaven werd geraamd op i f. 4100, welke onveranderd werd geedge- j keurd. Hel tekort voor 1930 werd slechts 'oe- groot op een bedrag van f 15, waarbij de secretaris in het midden bracht dat dp af- deeling er financieel niet slecht voorslaat. Bij de vaslstnlling van de hegrooting kon de secretaris tot zijn tevredenheid mede- deelen dat gedurende de laatste 3 maanden 314 leden werden ingeschreven. Ter vervu'. ling van de vacature door het overlijden van den heer Joh. Vlasman werd gekozen de heer J. P. Liefhebber. De periodiek a!- tredende bestuursleden de heeren L. r Jongenburger, II. v. Kleef en F. C. Ni^l wenhuijzen werden herkozen. De secretai wenschte hierna den voorz. den heer L. c. Jongenburger geluk met zijn herstel waar- voor de voorzitter den spreker een woors van dank bracht terwijl tevens de secreU. ris met weemoed terugdacht aan het over. lijden van het bestuurslid den heer Joi Vlasman. Hierna volgden de benoeming door de. voorzitter van de commissie tot inspect; van het materiaal. Aangewezen werden d heeren Kal, Voskuile en zuster Hansen Van de rondvraag werd geen gebruik »f. maakt. Hierna volgde sluiting der verga dering. Een nieuwe kaashandelaar. De bekende kaashandelaars firma M. E. de Lange le Amsterdam heeft besloten haar kaaszaak. gevestigd te Oudewater van da.r over te plaatsen naar hier in de door die firma aangekochte kaaspakhuizen. Tegelij kertijd zal ook het personeel en hunne ge zinnen zich alhier vestigen. Voor onze plaats is de beslissing van d« firma van beteekenis, niet het minst m? het oog op de hier reeds bestaande plaats lijke kaashandel, die in de laatste jaren in omvang is toegenomen. Gedurende het winterseizoen zal door N.V. Tuinbouwveiling cipher a. i I Rijn" wederom 2 keer per week veiling worden gehouden en wel des '9 Maandag* en Vrijdags. Gevonden voorwerpen: 1 paar beige sokken. 1 rozenkrans. 1 nikkel horloge en belastingplaatje 1929. Inlichtingen politie bureau Julianaslraat. Morgen hoopt mej. H v. Frankfoorl een dag te herdenken dat zij 40 jaar onaf gebroken in dienstbetrekking is bij de fa milie Pensioen, van Mandersloostraat ai hier. Tot kerkvoogd bij de Ned. Ilerv. Ker's Julianaslraat werd door het college van no- labelen herkozen de heer M. Meijer. Ier wijl voor de verkiezing van 2 notabelen wegens periodieke aftreding van de heeren D. Alkema en H. Turken burg lijsten van candidaatstelling verkrijgbaar zijn geste!* in de consistoriekamer op a.s. Maandag avond van 78 uur. Even als het vorig jaar zal door uo uitbouw-comité van de Ned. Herv. kerk ooi voor het jaar 1930 wederom een handboek)» worden uitgegeven. Dinsdagavond 8 uur zal in de Gere! kerk voor de jongelingsvereeniging mr. 1 Bijleveld. oud-minister var. Marine en 1st der Tweede Kamer een rede houden ovef het onderwerp: „Levensvastheid". Gisteravond hield de Ras- en pelsko- nijnenfokveevereeniging „Ons belanf haar le^ tafelkeuring, welke goed is ge slaagd. Na het openingswoord van den voorzitter ving de keurmeester de heer Blo» zijn werkzaamheden aan. Voor deze keuring bestond zeer veel belangstelling en bijns alle seort rassen waren vertegenwoordigd. Het allereerst passeerde de revue ter keu ring de bekende haaskleur, daarna de chin chilla, wilte vlaamsche reuzen en tal van andere soorten. Eerst des avonds om 11 uur was de keuring afgeloopen waarna de voorzitter de heer Blok in welgekozen be woordingen bedankte voor zijn vele en moeilijke werkzaamheden op dezen avond: HAZERSWOUDE. Veig. Radio-Comité. Het Radio-comité kwam dezer dageD vergadering bijeen. Uit de besprekingen bleek dat de instelling daarvan gunstig werkt. Vele zieken mogen zich verheugen in het voorrecht van ccd radio-toestel ter hunner beschikking te hebben. Evenwel het eventueel aanschaffen van meerdere toestellen of het verplaatsen daarvan eischt nog al wat offers, en daarom blijft het comité een beroep doen op de offer vaardigheid onzer ingezetenen, om aan meerdere aanvrage tegemoet tc lamnen ke men. hetgeen onze zieken en zwakken, waarvoor immers nooit te veel gedaan kas worden, ten goede kan komen. RIJNZATERWOUDE. Rasdsagenda. De raad dezer gemeente vergadert Maan dag a.s. des v.m. te halfacht uur, ter t>c* handeling van: 1. Notulen. 2. Onderzoek geloofsbrief11 en toelating nieuw benoemd lid van dc" Raad, A. Bik. 3. Ingekomen 6tukken. Aanbieding gemeentebegrooting 1930. 5 Comptabel besluit. WOUBRUGGE. Burgerlijke Stand. Gehuwd J. L. Bakker en E. M. VAP Ruiten. Abonné J. G.. te L. Voor Duitse™ is een pas noodig, welke u moet aanvrage" ter gemeente-secretarie. Voor het grensverkeer in sommige oiM- sen zooals Bentheim. Kleef en Aken W u voor een één-daagseh verblijf dagpW kriigen ten bedrage van t. 0.50. Informeert n eens bij de gemeente-s-~ tarie. 2-2

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 6