UIT DE OMSTREKEN. DUIfJUBILEUM EEN JUBILEUn-DUI! DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE, EILAND WEGGESPOELD. Uit Mexico wordt gemeld, dat door een plotseling opkomenden vloed in de Suchian- te rivier in den staal Chiacas een eiland in deze rivier met 20 huizen en alle zich daarin bevindende personen weggespoeld is. Meer dan 100 personen moeten verdron ken zijn. De gouverneur, die zich per vliegtuig naar de plaats des onheils begaf, kon van het geheele eiland niets meer ontdekken. ERNSTIG ONGELUK. In C&lefeid bij Hannover heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag een ern stig ongeluk plaats gehad. Het benzincre- servoir van een in een woning onderge bracht motorrijwiel, sprong plotseling uit elkaar, waardoor brand ontstond. De be woners van het huis, die zich reeds ter ruste hadden begeven, konden zich langs de brandladders redden. Een vrouw ech ter kon zich niet bijtijds in veiligheid brengen en viel in haar opwinding van de trap. Zij kreeg zulke zware brandwonden dat zij in het ziekenhuis is overleden. Een andere bewoner werd zwaar gewond. De plaatselijke brandweer was het vuur spoe dig meester. EEN HARDHANDIGE OORLOGSINVALIDE Voor de inva'lidenrechtbank Ie Des9au is het tot opgewonden tooneelen gekomen. Een oorlogsinvalide, die rijn eischeu door het ge'recht afgewezen zag, stortte zich met een knuppel op <den voorzitter van de rechtbank en den medischen deskundige, die hij allebei zwaar mishandelde. Daarna vernielde hij nog verschillende stoelen en wierp de dos siers door elkaar. Eerst na geruimen tijd kon hij overmeesterd en gearresteerd wor den. DE NIEUWE OCEAANVLUCHT. Van den Amerikaanschen Oceaanvlieger Diteman, ontbreekt tot nu loe elk bericht. Alien zich op den Oceaan bevindende sche pen is verzocht naar het vliegtuig uit te willen kijken. De weersvoorspellingen zijn sedert gistermiddag zeer ongunstig geworden AALSMEER. GEMEENTERAAD. Subsidie inzending tentoonstelling Barce lona. Aanvulling Politieverordening. - Begroot. Gem. El. Bedrijf. Gistermiddag vergaderde de raad dezer gemeente, onder voorzitterschap van bur gemeester J. Kastelein. Afwezig de hee- ren Jongkind, Mensing en Broeckmans. Na opening bracht de voorz. in behandeling een adres der tentoonstellingscommissie, betreffende aanvraag eener subsidie van f. 700, als bijdrage in de onkosten voor een inzending snijbloemen op de groote Wereld tentoonstelling te Barcelona. Op voorstel van B. en W. werd de subsidie toegestaan. Als bijdrage voor geschenk aan de Vereeni- ging van Ned. Gemeenten, n.l. de inrich ting der bestuurskamer van het te stichten eigen gebouw, werd 1% cent Pcr inwoner toegestaan. Op een adres van H. Koffij- berg, om ontheffing aanslag schoolgeld, werd afwijzend beschikt. Aan de N.V. Am. Petr. Comp. werd vergunning verleend tot het plaatsen van een benzine-meetpomp met pijpleidingen. Aan de Vereen, tot stichting cn instandhouding der scholen met den Bijbel, zal de medewerking van den raad worden verleend voor den bouw van een zesde lokaal aan de school te Oosteinde. B. en W. werden gemachtigd, om met 't gemeentebestuur van Uithoorn een nieuwe gemeenschappelijke regeling aan te gaan, omtrent toelating kinderen op de o.l.school. De voorz deed voorlezing van het Kon. besluit van 9 Juli 1929, tot ongegrondver- klaring van het door den gemeenteraad in gesteld beroep, tegen de beslissing van Ged. Staten, waarbij met vernietiging van het raadsbesluit is bepaald, dat de door het bestuur der Vereen, tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel gevraagde medewerking voor de aanschaf* fing van leermiddelen voor het onderwijs in de vakken Vaderl. Geschiedenis en Aardrijkskunde, ten behoeve van de school in het dorp, alsnog moet worden verleend. Van den heer Bruins te Eramen was be richt ingekomen, dat hij zijn benoeming fofc onderwijzer aan de Ü.L.O.-school aan neemt. De Alg. Politieverordening zal worden aangevuld met de bepalingen voor een richtingsverkeer Zijdstraat, en art. 40 (ver- eenigings- cn kruispunten) gewijzigd, in verband met de Rijkswet. Betreffende het voltooien der straten in het Uitbreidings plan, was een schrijven van 't Gouverne ment ingekomen, over aanvulling raadsbe sluit 10 Juli, inzake opnemen bepalingen voor 't te leenen bedrag van f. 35.000 en voor koersverschil Jeening van f. 145.000. Conform zal gehandeld worden. Op voorstel van B. en W werd besloten, dat de beide bouwvereenigingen den vollen erfpachtprijs zullen moeten betalen voor den grond, waarop de hoekperceelen worden gebouwd. Wat de gasvoorziening der gemeente be treft, werd op voorstel van B. en W. be sloten, den adviseur uit te noodigen in een buitengewone raadsvergadering op Woens dagmiddag 6 November. Vervolgens kwam in behandeling de begrooting Gem. Electr. Bedrijf 1930. Gewone inkomsten f. 122.517, gew. uitgaven f. 109.612.89%, geraamd winst saldo f. 13004.10%. Buitengewone inkom sten f. 20.358.73%, buitengewone uitgaven f 15.354.63, batig saldo f. 11.004.10%. Do begrooting werd alsnog aangehouden. Een verordening bedrijf Gemeentewerken en instructie administrateur van hetzelfde be drijf werd vastgesteld. De voorz. deelde mede, dat het klassikaal bestuur heeft goed gekeurd den koop van de Ned.-Herv. Dia conie van terrein voor de begraafplaats. Maarten Jongkind. Woensdag werd alhier plotseling door den dood weggerukt de heer M. Jongkind Gzn., in den ouderdom van 67 jaren. De overledene, gesproten uit een geslacht van landbouwers, is een der eersten geweest, die zich in bet Oosteinde op het gebied der snijrozencultuur heeft toegelegd. Hij wist, door hard werken, een groot, bloeiend bedrijf te vestigen, welks producten op ver schillende tentoonstellingen hooge onder scheidingen mochten wegdragen. De laat ste jaren had hij zich uit het bedrijf terug getrokken. In den tijd. dat de veiling-idee bij de tuinbouwers in het Oosteindc een meer positieven vorm begon aan te nemen, is Jongkind de eerste geweest, die zich daarvoor heeft ingespannen; hij was ook de eerste kooper van de geveilde bloemen. Veel heeft hij op algemeen gebied mede mogen tot stand brengen. Zijn nagedach tenis zal hier bij velen in hooge ecre blij ven voortleven. Met Jongkind is weer een van het oude, stoere geslacht heengegaan. De teraardebestelling heeft Zaterdagmid dag plaats op de Alg. Begraafplaats. HAARLEMMERMEER. Premiekeuring. Te Hoofddorp werd een keiiring gehou den van ingevoerde etamboek-merrie-veulens. Op verzoek van het bestuur van de afdee- ling Noord-Holland van het Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard werd de keu ring verricht door den heer B. C. Puylaert te Sas van Gent. Een premie van f. 125 verkregen twee veu lens van den heer L. Kranenburg te Abbenes, een van den beer O. de Kok te Nieuw- Veunep, een van den heer N. J. van Reeu- wjjk te Hoofddorp en een van den heer J. F. Haartsen te Halfweg, terwijl door het hoofdbestuur van het tSamboek nog twee extra premies van f. 25 waren beschikbaar gesteld, die aan twee veulens van den heer L. van Reeuwijk te Hoofddorp werden toe gekend. HILLEGOM. Een tragische dood. Maandag is de jongeman V. in een lift van de herbouwde bloembollenschuur der firma Hulsebosch aan de Leidschestraat ge vallen. De ongelukkige moest naar een zie kenhuis te Leiden vervoerd worden, waar h|j gisteren overleed. Voordracht van Ds. A. Klaver. De vier deelen van Merijntje Grjzen's Jeugd zyn het onderwerp geweest van een voordracht van dr. A. Klaver, uit -Hoorn, voor de afdeeling Hillegom van den -Ne- derlandschen Protestantenbond. De rede naar sprak zoo. dat het geheele verloop der wederwaardigheden van Merjjntje den hoor der voor den geest kwam, ook wanneer h|j het boek niet gelezen heeft Wie het wel las, luisterde met evenveel aandacht en ge noegen. omdat de spreker telkens wees op de hoofdpunten van het werk. Het was een boeiende voordracht, waar van velen, ook van buiten d^ gemeente, ge reten hebben. De zaal van het Nutsgebouw was Uitstekend bezet. KATWITK AAN DEN RITN. Geref. Knapenvereeniging. Zendagavond 8 uur zal bovengenoemde vereeniging haar arbeid hervatten. De lei ders gaan hoopvol gestemd weer aan het RECLAME. 5467 29 OCTOBER 1929 IN FIJN PLASTIEK TEGEN INZENDING VAN 40 DUIFMEBKEN ALS AANDENKEN AANGEBODEN DOOR HON ZEEPFABRIEKEN-DE DUIP DEN POLDER 39. Om beurten werd de wacht betrokken, als Duimpje sliep dan waakte Jan en als Jan een uiltje knapte, dan was Piero de wakende man. Jan Klaasen op zijn groot zwaard steunend, hield over d'anderen trouw de wacht, ze sliepen rustig, snorkten luide, 't was een mooie manenacht. 40. Maar plots, een gebrul werd vernomen, het drong door Jan's merg en been. Jan keek op, verschrikt, 'n tijger was het, de dood was nabij, naar 't hem scheen. Het zwaard ontglipte eerst zijn handen, hij beefde d'arme Jan, toen greep hij 't zwaard weer, schreeuwend: „Je zult zien, hoe 'k me verdedigen kan". werk. J.l. Zondag is hun n.l. overduide- i l|jk gebleken, dat de ouders en verdere belangstellenden hun medeleven op duide lijke wijze zullen toonen. Wjj wekken gaarne de ouders op hun jon gens van 13 jaar en ouder Zondagavond naar de vereeniging te zenden. Moge het „Sa- muëi" dit jaar goed gaan! Als leiders zullen dit jaar optreden de heeren Joh. Korpelshoek Cz., W. v. Veen en G. v. d. Perk. De heer N. Ravensbergen alhier is benoemd tot onderwijzer .aan de school voor M. U. L. O. aan de Mfchiél de Ruyterstraat te Katwijk aan Zee. KATWITK-AAN-ZEE. Teraardebestelling J. Scbaddee van Doorn. Hedenmorgen had de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. Schaddee van Doorn, in leven haven meester dezer gemeente. De lijkstoet be stond «uit familie en enkele personen uit Reederskringen. Op de begraafplaats aangekomen, trad ds. Kalkman naar voren, die de lijkrede hield. Spr zeide o.a. het volgendeEr is ontroering geweest, toen de mare door het dorp ging: ,,Van Doorn is overleden", maar het is een bijzondere weldaad heen te gaan, zooals dat b.v. bij Henoch het ge val was. Henoch dan, aldus het Bijbelsch verhaal, wandelde met God en God nam hem weg. Dit was oen voorrecht en een zegen voor Henoch./AIa wij met Gód wan delen, zal zulk een a fit ér yen ook voor ons ten zegen zijn. Het komt er echter op aan.*dat wij wan delen met God. Het ongeloof wandelt niet met God, dat zegtlaat ons van het leven genieten er. als wij dan straks den dood ingaan, welnu dan is het afgeloopen. Hoe anders de Christen. Als wij wande len met God, dan leidt Hij ons veilig, dan gaan wij bü den dood de eeuwige heerlijk heid in. Vliedt dan met uw zonden, eer het te laat is tot den grooten Heelmeester die gezegd heeft: ,,Tk ben de weg, de waarheid en het leven." Niemand komt tot den Vader dan door Hem. Moge dit ons aller deel zijn, dan is de dood ook voor ons geen verschrikking, maar gaan tot de heerlijkheid die voor ons wegcrelegd is van vóór de grondlegging der wereld. Na deze troostwoorden dankte de heer Vis namens de familie voor de beloonde be langstelling Tot tijdelijk onderwijzer aan de Her vormde School III, Jan Tooropstraat 30a, is in de plaats van den heer Krntochwil, die naar Indië vertrekt, benoemd de heer G. van Loo, van Waarder. NOORDWIJK. 10-jarig bestaan „De Ncordwijksche Rederijkerskamer". De tooneelclub de Noordwijksche Rede rijkerskamer'alhier hoopt in November a.s. liaar 10-jarig bestaan te herdenken. Naar wij vernemen heeft zich een com missie gevormd om de vereeniging bij deze gelegenheid een vaandel aan te bieden, m verband hiermede zullen in de gemeente lijsten circuleeren ter teekening. De com missie hoopt op aller medewerking tot be reiking van haar doel. Door het bestuur der gym.vereeniging ..D.O.S." hiertoe uitgenoodigd, heeft onze burgemeester het eere-voorzittcrschap dier vereeniging aanvaard. OEGSTGEEST. Bollendiefstal ontdekt. Dezer dagen heeft de politie weer een moeilijk probleem weten op te lossen, en is daarin, dank zij haar scherpen speurzin, uitnemend geslaagd. De firma H. alhier deed aangifte van vermissing van bollen. Deze firma ontvangt en verzendt dagelijks groote hoeveelheden bollen, doch de ontvangst klopte niet altijd waarom het vermoeden rees. dat op de een of andere wjjze verschillende hoeveelheden tfcdens het vervoer een andere plaats van bestemming kregen. Het betrof hier n.l. hollen, die vanuit Engeland over Rotterdam werden verzonden naar hier. Deze bollen werden vervoerd door schipper J. uit Rotterdam, aan de losplaats afgeladen en vandaar naar het bedrijf van genoemde lirma getransporteerd. Na nauwkeurig zoeken is de politie nu tot de ontdekking gekomen, dat de ver miste bollen in handen kwamen van een drie tal inwoners onzer gemeente, n.l. De >V., H. en Van D. Verschillende soorten waren reeds gepoot an hun laud en enkele andere soorten waren reeds weer verhandeld aan zekeren De AL De bollen z|jn in beslag genomen en tegen de daders is proces-verbaal opgemaakt. RIJNSBURG. De Bloemenhandel. Met een maar matigen aanvoer waren de prijzen in den loop dezer week, alhoewel iets hooger dan de vorige week, ook maar matig. De aanvoer bestaat voornamelijk uit bos-chry8anten in verschillende soorten met kleine kwantums Dahlia's en Pompon- Dahlia's. Betaald werd voor bos-chrysan- ten f. 0.18—0.44 p. bos, Pompon-Dahlia's brengen van f. 0.400.50 op, terwijl groote Dahlia's betaald worden met f. 0.801.50, extra soorten iets hooger. VOORHOUT. Reglementen inzake de Waterleiding. In ons nummer van 15 October 1.1. gaven wij een overzicht van de tarieven 'voor de levering van drinkwater in deze gemeente. Deze zijn thans definitief vastgesteld en luiden als volgt. Alle eigenaren van perceelen welke aan gesloten moeten worden, ingevolge de reeds vastgestelde verordening op de verplichte aansluiting aan de waterleiding, zijn ver plicht de hun verstrekte formulieren in te vullen en te onderteekenen, waardoor zij zich onderwerpen aan het reglement en tarief, geldende op het tijdstip van den aan vang der waterleverantie. De abonnementsprijs bedraagt per jaar: a. voor een 1 kamerwoning f. 7.80 of per maand f. 0.65. •b. voor eer. 2 kamerwoning f. 13.20 of per maand f. 1.10. c. voor een 3 kamerwoning f.21 of per maand f. 1.75. d. voor een 4 kamerwoning f.27.60 of per maand f. 2.30. e. voor een 5 kamerwoning f. 33.60 of per maand f. 2.80. f voor een 6 kamerwoning of meer f. 39 of per maand f.3 25. Arbeiderswoningen, welke buitenwerks gemeten een oppervlakte hebben van niet ineer dan 50 M2. en welke meer dan 3 ka mers hebben zullen worden aangemerkt als 3 kamerwoningen. g. voor elk badtoeslel met loozing f. 10 per jaar. !h. voor elk afzonderlijk douohebad mei loozing f. 5 per jaar. i. voor elk bidet met loozing f. 5 p. jaar. j. voor een closet met waterspoeling f. 5 per jaar, voor meerdere closets in één per ceel is geen vergoeding verschuldigd. k. voor elke inrichting tot straatbesproei ing f 10 per jaar. 1. voor een tuin met een oppervlakte van 50 tot en met 300 M2. f. 2.60 per jaar; bo ven de 300 M2. f. 5.20 per jaar. Vertrekken met minder dan 6 M2. opper vlakte worden niet als kamer medegeteld, uitgezonderd de keukens. Bergplaatsen lel len alleen dan mee, wanneer zij gebruikt worden tot opslagplaats van voorraden, be- hoorende tot koophandel of industrie. Als tuin komt in aanmerking het onbebouwde terrein bij een perceel behoorende. Voor brandkranen, welke men kan ver krijgen op verzoek, met een middellijn van 2, 3. 4, 5 of 6 Eng. duim is men dan ver schuldigd per jaar. resp f. 5, f. 10, f. 20, f.30 of f.45. De brandkranen worden verzegeld van gemeentewege. Voor verbreking van dit zegel is men f. 1 en voor het onrechtmatig verbreken van het zegel dus buiten de ge vallen van brand) f. 5 verschuldigd. Voor nijverheidsinrichtingen, hotels, lo gementen. sociëteiten, openbare gebouwen, gestichten, scholen en voor het meer ver bruik is men een vast bedrag per M3. water verschuldigd. De prijs pot M3. bedraagt 30 cent. Voor perceelen waar een verbruik per M3. wordt toegepast wordt een meter ge plaatst Hiervoor wordt meterhuur in reke ning gebracht en wel. voor een 1/2 duims- meter.20 cent per maand; voor een 3/4 duimsmeter 30 cent per maand en voor eenl duimsmeter 40 cent per maand. Toegebrachte schade aan den meter door schuld van den waterverbruiker wordt hei in rekening gebracht. De verschuldigde gelden voor abonnement en waterverbruik over den meter woriea geïnd per kwartaal. Desgewenscht kan oo<; per maand worden betaald. De betaling ge. schiedt bij vooruitbetaling. Van den meter wordt ook water geleTeri voor buitengewone of tijdelijke behoefte, zooals voor directie keeten enz. Hiervoor is verschuldigd een bedrag van ten mins!» f.25 per aansluiting. De huisaansluitmgen worden kostelooj aangelegd door de gemeente, wanneer mei binnen 2 maanden aansluit na de officieel» nader door B. en W. bekend te maken <h turn der ingebruikstelling van de wat*:- leiding, met dien verstande evenwel, fel het aantal meters de 25 niet overschrijd!. Meerdere meters komen ten laste van den- gene ,die de aansluiting aanvraagt Een bedrag van 50 pCt. in de kosten van aan sluiting moet betaald worden, wanneer aan sluiting gevraagd wordt binnen 8 maande» na genoemden datum en de geheele koster, wanneer men aansluiting wenscht na h hierboven genoemden data's. Verder heeft de gemeente volgens hetrt- glement de bevoegdheid om de binne* leidingen te controleeTen, zg. controle meter te plaatsen en al de handelingen te ve» richten voor de richtige uitvoering .van hr waterleidingbedrijf. Het bovenstaande is het voornaamste in het reglement is geregeld. Diverse in h belang van het bedrijf noodige maatregel? kunnen B. en W. nog nemen. Op de w' nakoming van het abonnement en op ieder overtreding daarvan staat een boete van Ie: hoogste 100 gulden. Voor d'e betrekking van secretaris- ontvanger dezer gemeente meldden zici niet minder dan 63 sollicitanten aan. De heer J. W. J. van Stekelenhur; secretaris dezer gemeente, heeft in verbaal met zijne benoeming als zoodanig te Am stelveen, tegen 15 November e.k. eenri ontslag aangevraagd. VOORSCHOTEN. De eerste Nntsavond. Dinsdagavond hield het departeraeri Voorschoten van de Mij. tot Nut van b' Algemeen de eerste winterbijeenkomst l» Hotel Deurloo. Mevrouw Rodie Medenbarii voordracht-kunstenaar te 's Gravenhagen voor dezen avond de spreekster. De heer R. van den Ende, voorzitter vaa deze afdeeling zeide o.m. in zijn opening woord dat ieder lid moest trachten een W er bij te werven. Vervolgens heeft Mevrouw Rodie Mede» bach op voortreffelijke en boeiende wij» voor de pauze voorgedragen een fragment uit „Droomkoninkje" van Herman Heijer- mans, „Do Vischjes van Bobsico" val Cyriel Buvsse en enkele grepen uit de ver zamelingen van Hélène Swarth. D. G Spitzen en Lod. de Schutter. Na de pauj fragmenten uit „Flierefluiter's Oponthoud van A. M. de Jong en „Celibatairswee" val Charivarius. Vanaf het begin wist de spreekster aanwezigen te boeien. De voorzitter sprak dan ook nameima aanwezigen een welverdiend woord vts dank. Een nienwe zangvereeniging- Kunt gij zingen, zingt dan meel Blijf' baar houdt men in deze gemeente vanflj gen. Er is n.l. een nieuw Chr. Gem. Ktf opgericht „Zang zij onze Leus" met aa* vankclijk 32 leden. Tot dirigente is gekofj mej. Tilly Leening te Leiden. Voorloog zullen de repetities gehouden worden vrij dagsavonds om 8 uur in het Gymnastiek lokaal van Nieuw-Voordorp. RECLAME.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 6