AGENDA. WEES NIET VOLDAAN! KUNST EN LETTEREN. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Dinidag. "M- Jeruël: Samenkomst te 8 uur nam. Klein-Auditorium Universiteit. Voordracht pTol. R. W. Lee. Halfacht n.m. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sa menkomst te 8 uur nam. Woensdag. Harmonie: Ledenverg. Ned. Ver. v. Huis vrouwen, afd. Leiden. 3 uur nam. In den Vergulden Turk: Buitengewone al- gemeene vergadering van aandeelhouders N.V. Leidsche Exploitatie-Mij. van Onroe rende goederen. 5 uur nam. Sladszaal fgroote zaal): Piano-avond Nicolal Orloff, 8 uur nam. Oegstgeesl (Terweeweg 1)Evangeli- satiesamenkomslcn om 3 uur voor kinderen en 8 uur voor volwassenen. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 October waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12. Telefoon 594. RECLAME. J|oorAome#7 Zoo gauw hebt U kou gevat, lastig zijn de ge volgen. Neem steeds een paar Wybert-tabletten. 5298 HERDENKING VAN DEN LUTHERDAG. Het Moderamen der Vrijzinnig Christelijke Federatie alhier heeft, na den zoo goed ge slaagden avond ter herdenking van den Lulherdag, in 't vorige jaar gehouden, be sloten ook dit jaar den Hervormingsdag te vieren. Evenals toen zal deze viering plaats hebben in de Remonstrantsche kerk op 31 October a.s. Men was zoo gelukkig een tweetal sprekers van buiten Leiden bereid Ie vinden, hier een rede te houden, terwijl verder een groot zangkoor zijn gewaardeerde medewerking zal verleenen. Het Moderamen hoopt, dat ook thans weer de belangstelling onder de Vrijzinnig Protestanten zoo groot zal zijn, dal 't kerkgebouw te klein zal blij ken, om allen te bevatten, die op 31 October getuigen willen, dat zij dien dag beschouwen als den jaardag van 't Vrijzinnig Chris tendom. Voor verdere bijzonderheden wordt ver wezen naar de in dit Blad voorkomende advertentie. DE TOESTAND VAN HET H.-O., M.-O. EN L.-O. TE LEIDEN Door B. en W. is in liandig formaat ten behoeve van de raadsleden en andere be langhebbende aangeboden „Overdrukken uit het verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1928 betreffend het hooger-, middelbaar-, lager- en bewaarschool-onder wijs". liet werkje dat voor allen die belang stel len in het onderwijs in het algemeen en voor onze gemeente in het bijzonder, als een uitnemende vraagbaak kon dienen, werd gedrukt bij de N.V. Boek- en Steendrukkerij Eduard IJdo alhier. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd ten geaneentehuize door de Commissie van Beheer over Ende geest, Voorgeest en Rhijngeest aanbesteed: de levering van aardappelen voorgenoem de gestichten in twee perceelena. Ie soort kleiaardappelen, b. 2e soort kleiaard- appelen (voor stamppot). Ingeschreven was als volgt: Th. Fon tein a f. 4.12, b. f. 3.51; N. v. d. Vlist a. f. 3.45, b. f 3.25; Th. J. Haan a. f.318, b f. 2.99; P. Kempeneers a f. 2.96, b. f. 2.86, alles per 100 K.G. Alle inschrijvers zijn hier ter stede woonachtig. Dr. D. Wiersma, privaat-docent in de crimineele psychologie aan de Universiteit alhier, zal zijn colleges aanvangen met hel geven van een openbare les op Donderdag a.s. des nam. tc halfvier in liet Academie gebouw. De dezer dagen alhier tot semi-arts be vorderde student M. Hommes is bestemd tot reserve-officier van gezondheid bij den ge neeskundigen dienst der landmacht. Op den derden October heeft het Hofstad-tooneel in den Lridschen Schouw burg een opvoering gegeven van „Tien Ure heit de klok", een spel van trouw en vader landsliefde. dat toen ongetwijfeld een be hoorlijk succes heeft geoogst. Daaraan in dachtig heeft Van der Lugt Melaert het gis teravond nog eens geprobeerd, doch de pu blieke belangstelling is zonder twijfel ver beneden de verwachtingen gebleven. In- tusschen i9 de opvoering er niet minder gced om geslaagd: Anton Roemer. Juliette Roos. Jan en Hans van Ees. en al die anderen, waren weer prachtig op dreef en hebben door hun voortreffelijk spel de wei nig talrijke aanwezigen tot enthousiasme gebracht. Er was veel. zeer veel applaus! Gisteravond of hedennacht zijn twee lantaarns omver gereden, n.l. eeD hoek Pelikaanstraat, een hoek Vrouwenkerk- koorsteeg. Vermoedelijk zal een vracht auto de oorzaak zijn, meent men. Een on derzoek wordt ingesteld. i De kolen slaan gereed, De haard is weer gereinigd, De dienstmaagd werd weer wreed Met zwarten vloer gepijnigd. De schoorsteen werd geveegd, Geen branden zijn te duchten, De jassen zijn geleegd Van muffe kamferluchten. Waar 't soms naar tocht wat zweemt Siert weer een kleed de ruiten, (De thermometer neemt Soms onverwacht besluiten). Ons trouwe ledikant, (Een toevlucht steeds gebleken) Kroeg reeds mei milde hand Een extra wollen deken. Een zakje zoute drop Ligt klaar, den hoest verdrijvend... „Kom winter, nu maar óp!" Zegt d'huisvrouw, handenwrijvend 0 jn: wij zien dat graag, Zoo kloek, zoo optimistisch. En tochligt daarin vaag Iels kouds, iets egoïstisch Kijk rond, in naasten kring, Is daar misschien iets gaande Waar zorg de vreugd verving Bij komst der wintermaande'? Beschouw de maatschappij Centraal verwarmd.... vol buizen, En zélf verwarmd leidt gij Ook wat naar hnd're huizen. Als gij gekoesterd zit, Verdeel dan "naar behooren Als een vakkundig smid Den gloed der 'radiatoren WOUTER LOEB. Wij verwijzen naar de heden in ons blad voorkomende advertentie van ,,de Volharding." Vanwege het Instituut Kern wordt ons rectificatie verzocht van een niet onverma kelijke zetfout. In de aankondiging van de voordracht van Sir Aurel Stein wordt name lijk gesproken over „de route door Alexan der dén Groole gevolgd op zijn vermaarden veldtocht naar het Indus-gebied". De zetter verving dit laatste woord door industrie gebied. Gistermiddag le half twee kwam een vrachtauto van de firma L., beladen met kisten bier uit de Waldeck Pyrmontstraat de Louise de Coligny-slraat inrijden, waarbij een der kisten van den wagen schoof. Het gevolg was, dat er van de zeventig bier- fleschjes niet één meer heel was. Gelukkig nog maar, dal ze leeg waren. Gistermiddag werd door de politie ver baliseend een straatmuzikant, die zonder de vereischte vergunning muziek maakte. Naar het politiebureau opgebracht bleek de man ook noE gesignaleerd in het Politieblad voor het ondergaan van c-én, straf van f. 10 boete of 10 dagen hechtenis voor eenzelfde over treding gepleegd in Utrecht. Hij werd daarop naar Utrecht overgebracht. DE BIG VAN 'T 168e. Aangemoedigd door het sucees in de maand April II. met de voorstelling van ..De Big van I l(!8e" heeft het Ensemble Jacques Sluylers van Amsterdam, besloten nog één enkele opvoering van deze oer-klucht te geven in den Schouwburg te Leiden cn wel oj) Zondagavond 27 October a.s. te 8 f/f uur. Wederom treden hierin op de dames: Marie Braakensiek, Truus Post, Ans van Dommelen, Tilly van Vliet en de heeren: Eb. Erfmann, Jacques Sluylers Sr. Joh.Over- becke, Theo van Vliet, Fred van Nerevalk. terwijl de rol van „De Big" gespeeld wordt door Ad. Verzyl en die van den komischcn „Korporaal Bourac'he", door Jacques Sluy lers Jr. CHRIST. ORATORIUM VEREEN. „CON AMORE". Bovengenoemde vereeniging hoopt haar eerste concert van dit seizoen te geven op Vrijdag 9) Januari a.s. cn daarbij ten gf- hoore te brengen „Die Jahreszeiten'' van Josef Haydn. Als solisten zijn voor deze uitvoering ge ëngageerd mevr. Sophie BothHaas, so praan, Rotterdam en de heeren Marcus Plooijer. tenor, Laren en Piet Meershoek, bas-bariton Den Haag. De beide eerstge- noemden werkten reeds als solisten mede bij de uitvoering van Cowen's Ruth in Fe bruari van dit jaar en zijn dus in Leiden geen onbekenden, de laatste is een zeer begaafd baszanger die zijn opleiding van den heer Louis van Tulder ontving. De begeleiding is toevertrouwd aan de Haarlemsche Orkestvereeniging (H.O.V.), waarvaD bet strijkkwartet voor deze uit voering vermoedelijk zal worden uitgebreid. Hierdoor wordt den vrienden van dit or kest, dat in het ingetreden seizoen geen concerten in Leiden gecfl. gelegenheid ge boden het in de mooie en dankbare orkest partij van „Die Jahreszeiten" te hooren. FRANCES NASH. Onder de auspiciën van de Hollandsehe Concertdirectie dr. G. de Koos. zal de Amerikaansche pianiste Frances Nash een piano-avond geven in de Foyer van de Stadsgehoorzaal te leiden op Maandag 28 October a.s. om 20 uur. DE CENTRALE VERWARMING GEREED. PIANO-AVOND DIRK SCHaFER Dinsdag 19 November geeft Dirk Schater in de groote zaal der Stadsgehoorzaal een piano-avond met een belangwekkend, uit sluitend Chopin-programma, tegen populaire prijzen. Als nasleep van den rampzaligen Stad huisbrand is een scherper toezicht op het brandgevaar in openbare gebouwen geko men en als gevolg daarvan moest ook de schouwburg hier ter stede offers brengen De beslaande verwarming door middel van kachels werd afgekeurd en moest vervangen worden door centrale verwar ming. Et werd een begrooting opgemaakt: kosten f. 16000! Waarvandaan kon het Schouwburgbestuur, gezien de resultaten der exploitatie, deze halen? Toen werd een beroep gedaan op het Gemeente-bestuur, want het beslaan van een schouwburg is toch een algemeen Leidseh belang! B. en W. adviseerden, gelukkig, in meerderheid goedgunstig en na een moeizaam afgelegden weg in den Raad voteerde ons stadsbestuur f. 10000 als maximum; het ontbrekende zou bijeengebracht worden'door middel van het particulier initiatief, dat totdusver alle zorg alleen had gedragen. Waar intusschen veel lijd was verstreken en de opening van het seizoen voor de deur stond, is direct met alle kracht aan het werk gelogen en gistermiddag heeft de of- ficieele oplevering van het werk plaats ge had. uitgevoerd door de technische Maat schappij Heringa en Wuührich te Haarlem onder toezieIrt van den heer G, de Glercq, uit Amsterdam, als adviseur van hert be stuur terwijl liet breek- en schilderwerk is verricht door het Bouw- en Woning bureau van den heer Proper le Oegstgeest. In de beslo harmonie en volkomen naar aller genoegen is dc centrale verwarming voor onzen bescheiden, maar knussen schouwburg lot stand gekomen en de voor zitter van het bestuur, prof. dr. E. M. Meyers, heeft uitvoerders en adviseur dank gebracht voor het vlotte werken en de wijze van uitvoering, daarbij den wensoh uitend, dal de jongste verbetering aan het gebouw ook een gunstige uitwerking mocht hebben op de exploitatie. Een wensch, waarbij wij ons van harte willen aan sluiten. Men vergele niet. dat het tooneel een factor van belang is voor de cultuur van land en stad! Een verbetering, een groote verbetering zelfs, is deze aanleg, ons haarfijn, door den heer de lCercq getoond! Gebruik wordt ge maakt van stoom-verwarming, opgewekt in een tweetal ketels in een waterdichten kel der. gelegen onder het tooneel. Uil dezen kelder, die maar één toegang heeft, wordt de sloom met een druk van 1/20 atmosfeer gebracht naar de diverse radiatoren door grootendecls geïsoleerde buizen. Daar keert de stoom terug tot water, om dan langs andere buizen le wordeji terug geleid naar de ketels. Slechts weinig tdezicht is noodig, daar bij het eenig mankement, dat zich practisch kan voordoen bij een normaal funclioneeren. n.l. het dalen van het water in de ketels heneden een bepaald minimum, door een doordringend fluitsein overduidelijk wordt gewaarschuwd. Gelijkmatig verspreidt zich de warmte door het gebouwin de eerste plaats natuur lijk in de zaal, die voornamelijk wordt ver warmd door in de orkestruimte geplaatste radiatoren, doch daarnevens door eenige kleinere radiatoren, opgesteld in de baig noires; maar voorts ook over de gangen, de koffiekamers en de foyer .waar eens de groote gaskachel prijkte, die nu ook is verdwenen, over dc galerij, kortom over alle voor het publiek bestemde ruimte. •Uit den aard der zaak zijn echter de bestuurskamer, vertrekken voor bureaulist en suppoosten ook niet vergelen evenmin als liet tooneel en de kleedkamers der ar- tistcn. Voor de laatst en is er zeker 'groote reden voor juichen als men aan de oude toestanden denkt, waarover dan ook wel eens geklaagd werd en niet zonder red*1 ri als het flink winterde.Welk een koude golf kon er niet van hel tooneel de zaal in worden gestuwd, als het doek open ging! Bovendien is nog een speciale inrichting aangebracht om tocht van tooneel naar de zaal legen tc gaan door het aanbrengen van twee ribbenfauizen boven de scheiding Ihsschen „voor en achter het voetlicht". Terloops zij medegedeeld, dat naast de beSluursloge nog een nieuwe nooduitgang is aangebracht. Wanneer het bedienend personeel nu door de practiik wegwijs zal zijn geworden, beschikt de schouwburg OA-er een ideale ver- warmingsinriohting Straks komt hierbij nog een nieuwe elec- trische installatie en. gaat de wensch van alle tooneel liefhebbers in onze Sleutelstad in vervulling, m.a.w. breekt er voor onzen schouwburg een tijd van bloei aan, dan kan men gaan denken aan andere verbeterin gen. die wellicht nog meer zullen spreken lot het groote publiek: nieuwe decors en voor alles een nieuwe kap over het tooneel, waardoor het mogelijk zal worden hij re vues doch ook bij tooneelvooTslellingenl doeken, voorhangen etc. omhoog le kun nen trekken, hetgeen een groot verschiet opent voor 'n deugdelijke en vlug-welkende tooneelinrichling Gedenken we het oude spreekwoord alle vooruitgang komt langzaam; als ze maar komt! Aan de looneelvrienden daarvoor te zorgen! RECLAME. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening ter zee. Stimson kondigde aan, dat de senatoren Reed en Robinson aangenomen hebben om ais Amerikaansche pariementóleden deel te nemen aan de conferentie van Londen. Bcrab weigerde de uitnoudiging onder voor wendsel, dat het hem onmogelijk is dy Ver- eenigde Staten te verlaten. '-V De delegatie zal uit vqf of zes leden be staan.' De andere gedelegeerden zullen later aangewezen worden. De Japansche gedelegeerden ter Londen- sohe conferentie zullen zijd Reijiro Wakatóoeki, de oud-premier, die eerste afgevaardigde is, admiraal Takesji Takarabe. de minister van marine, en Tsoe- nc-o Matsoedara. de Japasche gezant te Londen. Uit deze mededeeüng schijnt men te moe ten opmaken, dat Wakat=oeki, zijn aanvanke lijk verzet tegen zijn benoeming, waarvan etnigen tijd geleden veel ophef i- g.-maakt, heeft Iaden varen. Naar men voorts uit Washington me':dt, zal de Japansche delegatie via Amerika naar Londen gaan en daarbij Washington aan doen. Stimson. de Amerikaansche staatsecre taris. heeft aan de regeering te Tokio laten weten, dat het hem verheugen zon te Washington een bespreking te mogen hebben met de Japansche afgevaardigden voor hun vertrek naar Londen. DUITSCHLAND. V Prins von Bulow ongesteld Het Volksbegehren. Uit Rome wordt gemeld, dat prins von Bulow ongesteld is. Volgens eenige1' bladen zou hij door een lichte beroerte zijn ge troffen. doch de huisgenooten verklaren, dat de vorst slechts tengevolge van een verkoudheid zijn kamer moet4iouden. De berichten over het teekenen van het Volksbegehren blijven verre van gunstig voor de Duitsch-nationalen. Tenminste wat de steden betreft op het platteland moet het iets beter gaan. BELGIE. Vorstelijke verloving. Men weet, hoe reeds ettelijke malen is aangekondigd de verloving van den Ita- liaansehen kroonprins Humbert met prinses Marie José. Nu is het eindelijk officieel! De prins zal morgen hoewel door gevolg vergezeld, incognito te Brussel arriveeren. Morgenavond zal er groot feest ten paleize «Un. Prins Humbert en prinses Marie José. Prins Humbert is 25 jaar oud, prinses Marie José, de jongste dochter van het Belgische koningspaar, 23 jaar. h. p. h. keereweer BEGRAFENISSEN V Tél. aet AUTO-TRANSPORT Aalrrmrkt 16. CREMATIE 4:762 FRANKRIJK. De operatie van Poincaré - Clemencean ongesteld. - Weer een weigerachtige Rus. De professoren Marion cn Gosset hebben gisteren de tweede operatie bij den vroege- ren minister-president Poincaré verricht. De operatie duurde vijf kwartier en werd door den patiënt goed doorstaan. Vooral de werkzaamheid van het hart gaf lot geen ongerustheid aanleiding. De echtgenoote van Poincaré heeft de kamer naast die van Poincaré betrokken. Na de operatie werd het volgende officieele bulletin uitgegeven: De tweede operatie bij den oud-minister president Poincaré werd door prof. Marion met assistentie van prof. Gosset en de doc toren Bendin en Pierrat verricht. Men zal zich herinneren dat deze operatie reeds eenige weken geleden zou geschieden, doch dit was door de complicatie, ontstaan uit de eerste operatie, niet mogelijk. De operatie behoort tot de moeilijkste op medisch ge bied. De urineblaas is niet alleen aan de voor- doch ook aan de achterzijde geopend, waarna prof. Marion de noodige operatie kon verrichten. De genezing van deze tweede operatie zal waarschijnlijk langen tijd duren. Clemenceau is ongesteld geworden. Hij heeft een koude gevat, die ook een der lon gen aantastte, zoodat, gelet op den ouder dom van den vroegeren premier, 83 jaar, fe toestand niet zonder gevaar is. Vooral ni-ls waar het hart ook zwak is. De doktoren zijn echter optimistisch. Een redacteur van het sovjet-lelegra-j. agentschap, Tass, heeft bevel gekregen nar Rusland terug te keeren. Hij heeft gewei, gerd en zijn betrekking bij het agentschap opgegeven. Men neemt aan, dat deze maa!. regel in verband staat met de zaak-Bes?., dowski. ENGELAND. Mc Donald in Amerika Het parlemei' weer bijeen Conflict in de wolindustrij Ramsay MacDonald en zijn gezelschip zijn op enthousiaste wijze te Montreal ont vangen, waar zij gistermorgen aankwamen Zij namen aan een noenmaal deel, aange boden door de Canadian Club. Daarna ha; de eere-promotie van MacDonald aan McGill-universiteit plaats. De Engelsche premier is gisteravotl naar Chieautini vertrokken. Heden komt het parlement weer bijeet. Snowden vervangt McDonald. Er zal handeld worden over verschillende binnen- landsche maatregelen, o.a. het weduwen- pensioen, de wet op mijnen en industrie, welke punten voor Kerstmis zullen worden afgehandeld. In heb Lagerhuis zullen voort? verschillende belangrijke punten van de buitenlandsche politiek worden behandeld, o.a. het weer opnemen van volledige be trekkingen met Rusland, de ontwapeningt politiek, de reparaties en de facultatieve clausule. Gisteren is tc Badford de uitslag van de stemming der arbeiders over voorstellen der patroons nopens loonsverlaging in de textiel- en wolindustrie bekend gemaakt. Alle vakvereenigingen waren tegen de voor- stellen, de een met grootere, de ander md geringere meerderheid, maar in totaal toch dusdanig dat 79.6 procent van hel totaal aantal uitgebrachte individueel* stemmen tegen, 16.6 procent voor, en 3.7 procent neutraal tegenover de voorstellea stond. Aangezien de patroons reeds ver klaard hebben arbitrage te zullen weigcrea staat een nieuw conflict voor de deur, waar bij meer dan 250.000 arbeidèrs betrokkei zijn. BULGARIJE. Oud-premier Radoslowof f De voormalige Bulgaarsche min.-pre-1 dent Wassili Radoslawof is na een zwarï ziekte, die zes maanden duurde, te Ber]jj| overleden. Radoslawof werd 14 April 1854 geboren l heeft in Duitschland gestudeerd. Zijn pc litieke werkzaamheid in Bulgarije begon reeds in de tachtiger jaren van de vorige eeuw. Hij werd voor het eerst minister president na de verdrijving van Prins Alexander van Battenberg onder het re- gentschap van Stamboelof, tot wiens part, hij aanvankelijk behoorde. Na de verkiezing van prins Ferdina:- van Coburg brak hij met Stamboelof. In 1889 werd hij wegens beleediging vr. prins Ferdinand tot één jaar gevangenis straf veroordeeld. Na den val van Stam boelof op 18 Mei 1894 weTd Radoslav minister van Binnenlandsche Zaken in bef Kabinet Stoilof en na de verkiezingen 1900 minister van Financiën in het Kabines Iwantsjef. Na het ontslag van dit Kabinrt stond hij terecht wegens een ambtelijk mi- drijf en werd tot vier maanden gevange nisstraf veroordeeld. Zijn politieke k>c'P baan scheen hiermee ten einde gekomtf te zijD. Doch na den inval der Roemenen is 1913 bleek alleen Radoslawof genoeg aan zien te bezitten om een spoedige besli&smf en een inwilliging der Roemeensche e* Servisch-Grieksche eischen voor het law te kunnen verantwoorden. In 1915 koos Radoslawof de zijde dfl centralen; tenslotte bleek hij op het keerde paard te hebben gezet! Na de ineenstirting verliet Radosla^ Bulgarije en begaf zich naar Duitschlan! In 1920 werd voor het Staatsgerechtsb1 in Bulgarije een proces tegen hem en eemf van zijn ministers gevoerd. Op 31 Maar 1923 werd hij veroordeeld tot levenslan?' gevangenisstraf en verlies van zijn burgtf lijke eererechten. Dit vonnis bracht dtf val van de regeering-Stamboeliski mee "P 9 Juni d.a.v. In de amnestiewet, die 1924 werd aangenomen, werd Radosla*0, echter nog uitgezonderd en eerst onlao?' is hem amnestie verleend, hetgeen, bekend, de wrijving met Zuid-Slavië dee" toenemen. LETLAND. Besprekingen met Estland. Balodis, de Lellandsche minister van tenlandsche zaken, heeft te Riga ontvangen van zijn Lstlandschen col»» Lattik. Zij hebben in meerdere bespr^ gen de EstlandschLetlandsche betrekt' gen behandeld. De beide ministers zü fj trachten een economische toenadering ,1 stand te brengen Van de gelegenheid I len zij ook gebruik maken om de betref- gen met Letland en Estland ten van Lithauen te bespreken Na den van I Woldemaras zou de kans op samenwer'1"! mef Lithauen n.l. heel wat gunstiger geworden. 2-1

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2