70ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 18 October 1929 Derde Blad No. 21348 Haarlemmerstraat 143. BINNENLAND. het eerste vliegtuig op schiphol terug. geen alastrim, maar pokken KERK- EN SCHOOLNIEUWS. RECLAME. 4967 ^unniiiuiiiiiiiiiiiiur De terugreis heeft tien dagen geduurd. Gistermiddag om eveD over halfvijf is het driemotorige Fokkervliegtuig PH-AEZ vlot 0p Schiphol geland, waarmede de eerste der geregelde postvluchten Holland—Indië vice-versa is volbracht. Op 12 September vertrok de PH-AEZ n.l. ter opening van den geregelden, door de K.L.M. georga- niseerden postvluchtendienst van Schiphol, om op 23 September d.a.v. de heenvluchv in Bandoeng te beëindigen. De terugreis *erd op 8 October aanvaard, zoodat deze iieo dagen in beslag heeft genomen. Wellicht zal men in de toekomst met de vermelding van zulk een simpel bericht kunnen volstaan, om het publiek van het Terloop der postvluchten op de hoogte te bouden; thans echter, nu zulk een viucht nog steeds een prestatie van den eersten raDg mag heeten, is de algemeene belang stelling nog allerminst ingesluimerd. Tegen twee uur waren er op het vlieg veld reeds vrij veel belangstellenden, die de komst van het vliegtuig afwachtten. Tegen half drie, het tijdstip waarop het vliegtuig kon worden verwacht, waren er een paar honderd menschen, van wie de meesten zich op het niet-officieele terrem ophielden- Tot ruim kwart over drie bleef tegen de verwachting in, elk bericht om trent de positie van de PH-AEZ uit; de heer Thomson, chef van Schiphol, had reeds met eenige militaire vliegers, die met hun toestellen uit Soesterberg waren overgekomen, uitgerekend, dat de benzine van het Indië-vliegtuig schoon op moest zijn. Die berekening bleek te kloppen. Te ruim kwart over drie kwam op Schiphol bet bericht binnen, dat de PH-AEZ op net ioodlandingsterrein bij Arnhem wegens ge brek aan benzine was gedaald. De Arnhem se vertegenwoordiger van de Shell kreeg {•middellijk opdracht het vliegtuig zoo rpoedig mogelijk van nieuwe brandstof te Toorzien. Geruim en tijd hoorde men ech ter weer niets, tot te halfvijf het bericht de Tonde deed: dc PH-AEZ is te 4.20 uur Stesterberg gepasseerd. Eenige minuten later reeds liet de sirene van het vliegveld drie korte stoten hoorenhet sein, dat de PH-AEZ in zicht was. Vlak daarop snorde éi groot6 Fokker boven de gebouwen, om te 4.38 uur vlot te landen. Vlug en vroo- Jnt stapte de dappere bemanning (de heer Srairnoff, Beekman en Veenendaal) en de passagier (de heer Graban) uit het toestel, en nadat de postzak was vervoerd en de douane-formaliteiten waren vervuld, kreeg ie heer Plesman, directeur der K.L.M., /elegenhei^ om voor.de douaneloods de be manning en den heer Grabau een oogen- blik toe te spreken. Hij wees er op, dat- de K.L.M. officieel Seen bijzondere aandacht aan de thuis komst had willen schenken, indien de PH-AEZ niet den eersten passatrier uit Indië behouden had overgebracht. Het ver heugde spr. dat cje heer Grabau ondanks bet weinige gerief, dat thans nog te bieden valt, over zijn reis tevreden is. Spr. zegde toe, da^ in de toekomst de K.L.M. alles in het weik zal stellen om de accomodatie te verbeteren, en hij sprak de hoop uit, iet de heeT Grabau nog meniee vlucht per KLM. maken zal. Ook de bemanning "oischte spr. van harte geluk met de be laden thuiskomst. ITij hebben nog gelegenheid gehad den tar Grabau naar zijn indrukken te vragen. Ik kan u mededeelen, dat ik een buiten loop sportieve reis heb gehad, aldus de «er Grabau. Indien men zulk een tocht M als sport opvat, dan kan ik wel zeg- dat een dergelijke vlucht in verband rad de onvoldoende accomodatie nog niet a'5een ideale passagiersvlucht gelden kan. fk wil daarmee zeggen, dat het opstaan 1?deren morgen om vier uur vrij vermoeiend 1? terwijl daarnaast de inrichting der yiktuieeo zelf nog niet op lange vluchten 13 brekend Des nachts heeffc men op de ^-billende plaatsen een vrij schamel on- derdik; deo eersten nacht b.v. hebben wij b Kolak in een militair kampement doo*-- gebraeht. Ik stel echter voorop, dat ik ge urende den geheel en tocht geen moment vaD onzekerheid heb gevoeld het vliesren van de K.L.M lükt mii buitengewoon vpï- l'W. Ook bestond er tusschen mij en de ■^manning van het vliegtuig een buitenge- *'K>n nrettige verhouding. Voor het ovc- hebben zich tijdens de lange vlueht de indrukken zoo opgestapeld, dat ik niet penaal kan zeggen, wat mii het meest heeff getroffen. Het urenlang vliegen bo- v?u de op»wouden, over de Straits, ovt '*di-Tndië. over de Perzische Golf enz., *,?ht. dat men haast oogen tekort komt alles in zich op te nemen: ik heb in waar ik 19 jaar heb doorgebracht, vrii veel gevlogen, zoo besloot de 'r Grabau. en indien dit door omstan- 0,ïbden niet onnriogelük was. zou ik W»rnp dp tenicrrejs weer met een vliegtuig K.L.M ondernemen Piloot Smirnoff pdeMp ons nog. dat de gehcele reis rap r.'' -ezellig en sportief karakter is geweest, vandaag sr»ande bet even. toen reeds Duifsoblnnd bemerkt werd. dat men v-ipwrrrp jpp zvrnro„ fegrenwind ben'ine r'f,rt zou Tomen AHes werd er echter gezet om op Hollandsch grondgebied PP!> nondlnnding te maken en dat is dan 0n eelnkt ten slotte vertelde ons Tl0~' mep aan boord van de PH-AF7 j3" PPT1 der andere Tndië-rMectmger» n-e- "'onde dr gansche terugreis niets heeft Waargenomen. Het oordeel der commissie: Kuenen, Kuiper en Van Loghem. In een extra-nummer van de Verslagen en mededeelingen betreffende de Volksge zondheid publiceert de voorzitter van den Gezondheidsraad het rapport, aan hem uitgebracht door de heeren prof. dr. W. A. Kuenen, uit Leiden, dr. J. Kuiper en prof. J. J. van Loghem, uit Amsterdam, over hun zienswijze omtrent den aard van de epide mie, welke in ons land heerscht, v.n. te Rotterdam en Delft, en aangeduid wordt als alastrim. De commissie komt tot de conclusie, dat, daar het vlinische beeld der -te Rotterdam heerschende ziekte meer in overeenstem ming is met dat der variola. Daar verder de hooge sterfte der omngeënte kinderen in volstrekte tegenspraak is met hetgeen als typeerend voor de alastrim wordt opgege ven, moet de ziekte als echte pokken (variola vera) worden opgevat. Samenvattend geeft de commissie als haar meening: le. De thans in Nederland heerschende, te Rotterdam het eerst herkende en offi cieel als alastrim betitelde ziekte is va riola. 2e. De meeste der te Delft als alastrim aangegeven gevallen moeten buiten be schouwing blijven. 3e. Aan invoering van eenigerlei vorm van gedwongen vaccinatie valt wegens het encephalitisgevaar niet te denken. 4e. Nauwkeurige en geregelde inlichting door de inspectie omtrent de met vol doende zekerheid vastgestelde gevallen is noodig om plaatselijk aan de geneeskun digen hun standpunt ten aanzien van het af- of aanraden van vaccinatie mogelijk te maken. 5e. Eén lid der commissie wenscht hei- Koninklijk besluit onveranderd te hand haven, zoodat de thans heerschende ziek te onder de A-groep van de nieuwe wet valt. De twee andere leden wenschen va riola- voorloopig in de B-groep te plaatsen, onder beding dat overal waar de middelen tot verpleging en afzondering dit plaat selijk veroorloven en B-bepalingen, over- eankorastig het bepaalde in de wet en op last der regeering, tot het A-peil worden opgevoerd. Deze leden geven dus herziening van het Koninklijk besluit in overweging. OMROEP-FANTASIE. Een officieele ontkenning. De ,.Tel." is gisteravond doorgegaan met z'n berichten over de besprekingen in zake den radio-omroep. Wanneer aldus het blad door onwil van de christelijke omroepvereenigingen men er niet in slagen mocht voor de V.A.R A. 20 pCt. van den zendtijd op Huizen in te ruimen, zullen ook deze verdere 20 pCt. worden ingeruimd ten koste van de A.V.R.O. op den Hilver- sumschen zender, al dan niet in den vorm van een gemeenschappelijk A.V.R.O.-V. A. R.A.-programma. Op zichzelf lijkt dit bericht al vrij dwaas. Indien de regeerincr de christelijke omroep vereenigingen 20 pCt. van hun zendtijd af neemt hebben zij zich daarbij neer te leg gen en speelt de .onwil" verder geen rol. Evenwel wordt van zeer bevoegde zijde medegedeeld, niet alleen dat bovenstaand bericht in dien vorm. doch dat alle tot nu toe verschenen berichten betreffende wijzi ging en verdeeling der zenduren onjuist zijn. Naar het persbureau V. D. meldt, heeft het dag. bestuur van de V.A.R.A. zich in verband met de berichten in de „Tel." omtrent de regeling van den zendtijd, gis termiddag gewend tot den voorzitter van den Radio Raad met verzoek het noodige fe willen verrichten om te voorkomen dat opnieuw ernstige moeilijkheden zullen wor den geschapen, die een spoedige regeling op omroepgebied in den weg staan. o HET PROCES TEGEN PHILIPS. Philipsfabricage door een buitenlandschen octrooihouder worden stilgelegd, aldus de directie Immers de Nederlandsche Octrooi- wet erkent in gevallen als cezen den plicht van den octrooihouder desverlangd een licentie te verleenen. o DE GESTOORDE RADIO-REDE. Het Tweede Kamerlid de heer Wijnkoop heeft den minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld Wil de minister alsnog de voorwaarden meedeelen namens hem gesteld bij de voor de radio-uitzending van 29 Sept. j.l. in Tu- schinsky te Amsterdam volgens art. 3ter van de Telegraaf- en Telefoonwet verleen de vergunning 1 En wil de minister voorts de feitelijke motieven publiceeren, waarop hij gemeend heeft, dat de uitzending in strijd kwam met de gestelde voorwaarden 1 o DE LANDSTORM GEREORGANISEERD? Naar wij vernemen, ad-dus het „Dev. Dagblad", zou het in het voornemen van den minister van Oorlog liggen, om den landworm zoo te reorgan:seeren, dat de Verbanden komen onder de regimenten de opleiding van voorgeoefenden zal ge schieden door beroepskader. o VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot bur gemeester der gemeente Sint Kruis A. J. Dhont. Bij Kon. besluit is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijkshoogereburgerschool te Wageningen B J Timmer, te Vught. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 20 OCTOBER. BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, de heer Ph. de Bruyn; nam. 6 uur, de heer Chr. Muller. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Dam. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, preeklezen. Evang. Luth. Kerk: Nam. 7 uur, ds. C. Mets van Zaandam. Chr. Geref Evang.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, de heer Roos van Reeuwijk. ï&n BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voofm. 10 uur, ds. Glas. Salvatori: Voorm. halftien en nam. 6 uur, dr J. Riemens van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, preeklezen. Evangelisatie Dwars-Nieuwstraat: Voorm. 'halftien en nam. 6 uur, ds. Bouthoorn van Putten. Rem. Geref. Kerk: Nam. 7 uur (jeugd- kerk), ds. van Nooten. HOOGMADE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Tonnon. DE KAAG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Touw. KOUDEKERK. Ned. Henr. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Odé. Geref. Kerk- Voorm. halftien en nam. halfzeven, de heer Versteeg van Nieuwer- kerk a. d. IJssel. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Voorb. H. A.), ds. Mondt; nam. halfzeven, ds. Rut gers van Katwijk-aan-Zee. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Dijk. OEGSTGEEST. WARMOND. Ned. Herv. Kerk- Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. G. J. G. de Bel. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Eijk- man. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Te Nieuw- en St. Joo9tland, A. Burger, te Oosterwierum. Naar Huizen (vac. C. B. Holland), A. Lu- teijn, te Genemuiden. Bedankt voor Lopikerkapel ds. J. G. Woelderink te Hoornaar. GEREF. KERKEN. Beroepen te Stadskanaal A. Schouten, candidaat te Aalten. Aangenomen naar Oldebroe® door ds. J. Bosch te Grijpskerk. Bedankt voor Steenwijk door ds. S. Neer- ken te Ulrum; voor Veenendaal en Kam pen door dr J. D. Barth te Vlaardingen. EVANG. LUTH. GEM. Aangenomen naar Wildervank-Veendam, ds. C. Riemers te Harlingen. NEDERLANDSCHE ZENDINGS-VEREENIGING. In het Zendingshuis te Oegstgeest heeft deze vereeniging haar najaarsvergadering gehouden onder leiding van den heer Voortman, uit Rotterdam. Herbenoemd werden de aftredende leden van het Hoofdbestuur, de heeren H. Mostert te Rotterdam, ds. J. P. van Brug gen te Amsterdam, ds. H. P. Fortgens te Voorschoten, ds. G A. den Hertog te Am sterdam, J. A. Hoekendijk te Heesstede, ds. C. D. van Noppen te Zwolle. In de vaca ture, ontstaan door het bedanken van ds. J. C. Schuller te 's Gravenhage. w^rd be noemd ds. C. Ferguson te 's-Gravenhage. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer G. J. Staal te 's Gravenhage werd benoemd de heer B. Hooykaas Bzn. te Rotterdam. De jaarrekening over 1928 werd toege licht. Er is een tekort van f. 29.000. De sub- sidides voor verschillende scholen op West- Java bleken geringer dan men geraamd had. Dr. Brouwer, die met de conferentie op West-Java correspondeert, de accountant de heer van Bodegraven en de w.n. pen ningmeester de heer Voortman lichtten een en ander toe. De rekening werd goedge keurd en de waarnemende penningmeester gedechargeerd van het beheer over 1928. Door ds. Brouwer werd een overzicht ge geven van den stand der financiën op 1 October 1929. De raming der Samenwer kende Corporaties is f. 924.000 Er is een achterstand op 1 October van f. 212.000. Als de Zendingsweek van dit jaar f. 250 000 opbrengt en de gewone inkomsten gelijk zijn aan die van verleden jaar, zal men kunnen aannemen dat het geraamde be drag zal inkomen. Het zal veel inspanning kosten om dit resultaat te verkrijgen. Ds. Rijnders deed mededeelingen betref fende de Binnenlandsche Actie; inzonder heid over de organisatie van de Zendings week. De groote moeilijkheid in het werk is het gebrek aan kasmiddelen. Dr. Brouwer gaf eenige bijzonderheden over het zendingswerk op West-Java. Al lereerst over het onderwijs op Westerschen grondslag, dat sedert eenigen tijd in het verband van het zendingswerk is opgeno men. De onderwijzers en onderwijzeressen zijn lid van de conferentie geworden. Op haar arbeidsveld vond de Ned. Zend. Ver. Soendaneezen en Chineezenonder deze laatsten heeft het Evangelie meer ingang gevonden dan onder de eersten. De bond van Chineesche evangelisaties heeft niet aan de verwachtingen beantwoord. Het is de vraag, of men den arbeid onder Soenda neezen van dien onder Chineezen scheiden moet. Met de Medische Zending gaat het goed, men zou haar echter gaarne willen uitbreiden, als de middelen er toe waren. Daarna behandelde dr. Brouwer den ar beid op Z.-Celebes, waar na 15 jaren arbeid betrekkelijk veel bereikt is. Enkele jonge menschen werden reeds tot goeroe opge leid. Vooral in Lamboeia zet de beweging naar het Christendom door. Ds. van Bruggen, die de middagvergade ring presideerde .dankte den heer en me vrouw Storm van Taoebonto (Celebes), met verlof hier te lande, voor alles wat zij voor al in Amsterdam en N.-Holland gedaan hebben tot verlevendiging van de zendings belangstelling. De heer Storm deed enkele mededeelingen over zijn arbeidsveld. Hier te lande is hij geschrokken van de verdeeld heid onder de Christenen waarmee de zen delingen in Indië gelukkig niet te maken hebben. In het vervullen der zendingstaak ligt de mogelijkheid om de verdeeldheid te overwinnen. Spr. was vooral dankbaar voor het werk van het Tasikmalaja-comité. Een overzicht werd gegeven van de ver slagen der Afdeelingen De afdeeling Am sterdam bepleitte sterk het werken voor een bepaalden zendingspost. De algemeene indruk was, dat de actie groeiende is. Na mens de afdeeling Bandoeng deelde de heer Jebbink mede, dat deze f 300 per maand bijeenbrengt en tracht het zendingswerk te Bandoeng te bekostigen. o CONFESSIONEELE VEREENIGING. Onder presidium van ds. W. de Lange van Woerden heeft de atd. Zuid-Hokand der Con- fessioneele Vereeniging te Den Haag haar 27ste jaarvergadering gehouden. De aftre dende bestuursleden, ds. W. de Lange en ds. E. Stigter van Berkel, werden herkozen. In de middagvergadering refereerde -ds. A. B. te Winkel, Herv. predikant te 's-Gra- ve^hage, over „De reorganisatie-voor- steil en". Een andere lezing. Naar aanleiding van het bericht, dat den indruk maakt als zouden Philips' Gloei lampenfabrieken veroordeeld zijn tot stop zetting der fabricage van buis- en staafglas en tot betaling eener schadevergoeding van ongeveer drie millioen gulden, verzoekt de directie het volgende mede te deelen: Ongeveer 1920 i9 te Eindhoven een ma chine voor bovengenoemde fabricage ont worpen en gebouwd, welk machine-type sedert door Philips in gebruik is genomen. Deze machine nu zou in conflict komen met een tweetal hier te lande en een Ameri- kaanschen uitvinder, Danner, verleende Nederlandsche octrooien, hetgeen door Phi lips intusschen wordt ontkend. Laatstbe doelde octrooien zijn thans overgegaan in handen van Hyalos, een Zwitsersche maat schappij die in 1928 een proces wegens ver meende inbreuk is begonnen. Dezer dagen, is in dit proces in eerste in stantie vonnis gewezen, waarbij de recht bank. voor wat de vermeende inbreuk op de hoofdconclusie der octrooien betreft, Philips in het gelijk stelde, doch wel meent: schen ding van een der or.Jerconclusies te moeten aannemen. In verhand hiermede is aan de eischeresse opgelegd, de door haar vermeendelijk gele den schade te bewijzen Het bedrag van drie millioen gulden tot betaling waarvan Philips zou ziin veroordeeld, is dus uit de lucht gegrepen. Bovendien gaat Philips van dit vonnis in appèl, zoodat van het resul taat nog hoegenaamd niets te zeggen valt Hoe deze uitspraak ook moge zijn. nim mer zal dit kleine onderdeel der uitgebreide Ned. Herv. Gem. (Groene Kerkje): Voorm. 10 uur (Bed. H. A.)f ds. Hennemann. Irene: Nam. 5 uur, ds. Jansen Schoon hoven. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, de. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien, bevestiging van ds. Kuiper van Oud-Loosdrecht door ds. Kuiper van Kampennam. 5 uur, intrede van ds. Kuiper. Chr. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds J. Jongeleen van Hilversum. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H. A.) en nam. halfzeven, ds. Hermanides. VEURLEIDSCHENDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Schokking van Den Haag; nam. halfzeven, ds. van Geest van 's-Gravenzande. Geref. Kerk- Voorm. 10 uur en nam. half- zes, ds. J. D. van Ginhoven van Middel burg. VOORHOUT. Ned Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. WADDINXVEEN. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. van Nooten. Ned Herv. Kerk: Voorm. halftien, lees- dienst: nam. 6 uur. ds. van Dijke van Gouda. Geref. Kerk- Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Roos van Lekkerkerk. Chr. Afg. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Grisnigt.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9