FORMAMINT <c- Drie Avonturen 70ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 17 October 1929 Derde Blad No. 2134 i UIT HET PARLEMENT. GEMENGD NIEUWS. ">E VLUCHT UIT DE P OPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. Voorkom besmetting FEUILLETON. (Van onzen parlementairen medewerker.) DM HAAG, 16 October 1929. De algemeane beschouwingen over de Ambienarenwet ten einde - Woordenstrijd tusschen de heeren Marchant en De Visser. De algemeene beschouwingen over het ortwerp-ambtenarenwet zijn heden in de Tweede Kamer ten einde gebracht, maar zij hebben toch nog den gcheelen middag in be slag genomen. Alvorens de Minister van Justitie aan het woord kwam. hebben we nog twee sprekers gehoordden heer mr. Van den Bergh (S. D. A. P.), die er den nadruk op legde, dat de minister de zaak verkeerd bad aangepakt en dat deze in plaats van met een regeling van 'het formeele recht, de regeling van de procedure, voor den dag te lomen, goed had gedaan met te beginnen met een behoorlijke regeling van het mate riele recht. Daarnevens drong hij aan, even als zijn partijgenoot J. ter Laan, op uitbrei ding van het beroep tot het ongeschreven recht en tot opneming van de arbeidscon tractanten in de voorgedragen regeling. eengezet. dat hij het materieele ambtenaars- recht niet over het hoofd heeft gezien, maar dat dit in het onderhavige ontwerp niet ter sprake kon komen. Zooals hij nu de zaak had aangepakt, meende hij in ieder geval positief werk te verrichten. Later komt dan wel het materieele recht aan de orde. Dat de op arbeidscontract werkenden door deze regeling rechteloos worden, ontkende hij; zij hebben altijd nog het Burgerlijk Wet boek achter zich. IntusschenHvas hij bereid le overwegen of hij met een paar sloltbepa- lingen aan hun grieven zou kunnen tege moet komen Het disciplinaire recht der militairen hoorde in geenen deele in het ontwerp thuis en hen wilde hij dan ook bui ten de regeling houden. Ten slotte verdedigde hij de aanwijzing der rechterlijke colleges door Ged. Stalen. Daarop zijn de replieken gevolgd Behalve het gekijf tusschen de heeren Marc'hant en De Visser valt daarvan te vermelden, dat de heer Beumer (A.-R.) verklaarde misschien tegen het ontwerp te zullen stemmen, omdat het den prikkel om lot een behoorlijke rege ling van de administratieve rechtspraak te komen, zou wegnemen. De minister deelde bij zijn dupliek mede, dat hij bereid was om alsnog een nota van wijziging in te dienen bij de slotbepaling ten einde tegemoet te komen aan de grieven der op arbeidscontract werkenden, doch toen achtte de Kamer het wensc'h el ijker de be raadslagingen te sdhorsen tot morgen, len einde in de gelegenheid te zijn, alvorens de besprekingen voort te zetten, kennis le nemen van de door den minister toegezegde nota. NA DEN MOORD TE ROTTERDAM. Minister Donner. De volgende spreker, de heer mr. Marchant CV. D was zeer slecht over het wetsvoorstel te spreken, omdat er geen regeling van het materieële recht in was opgenomen en bovendien omdat de arbeidscontractanten 1 buiten het ontwerp waren gelaten. Maar dat I alles betoogde 'hij aan het einde van zijn I rede. het begin werd in beslag genomen door een ongewoon heiligen aanval tegen den lieer L. de Visser en zijn communistische be- weringen. Hij was zóó fel, dat de heer De Visser hem fcij interruptie uitmaakte voor leugenaar en bedrieger. Natuurlijk kwam de Voorzitter tusschenbeiden, maar legen het daverend stemgeluid van een De Visser toonde hij zich nog niet opgewassen, zoodat zich een tame lijk onverkwikkelijk debat ontwikkelde. La ter, bij de replieken, is de heer De Visser op de zaak terug gekomen en hebben wij een herhaling van een weinig parlementair twistgesprek meegemaakt, dat de voorzitter ten slotte wist te beëindigen door den heer Marchant te verzoeken niet verder te inter- nimpeeren en den heer De Visser te ver manen nu liever de ontworpen ambtenaars- wet te bespreken in plaats van Rusland als een soort van aardsch paradijs voor te stellen. Nadat de heer Marchant in eerste instan tie het woord had gevoerd, was de Minister van Justitie, de heer mr. Donner, aan het woord gekomen om zijn voorstel nader toe te lichten en tegenover de aanvallen te ver- i dedigen. Hij heeft dat met zijn gewone rap heid van spreken gedaan, zoodat hij op de perstribune haast onverstaanbaar was. Wij mogen dat den bewindsman niet euvel dui den: hij spreekt nu eenmaal voor de Kamer en niet voor de tribune, maar het is en blijft voor den tribunemensch altijd een verdrietige geschiedenis gedurende een half mir meer klanken dan woorden te verne- I De Minister heeft in hoofdzaak uit De gang van zaken gereconstrueerd. Gisteravond hebben te Rotterdam de in- specteurs Beekman, Grevelink en Kalkman, die het onderzoek in de zaak betreffende den moord in den polder BHjdorp leiden, met een rechercheur op de fiets den gang van zaken van hef misdrijf, dat zich juist een week geleden heeft afgespeeld, gere construeerd en wel op dezelfde tijd9tippn ten einde te controleeren in hoeverre de verklaringen van de getuigen juist kunnen zijn. Er werd gevraagd waar de man had gestaan, waar het meisje had gespeeld en waar de overige getuigen, voor het mee- rendeel kinderen, zich hadden bevonden. Er zijn verschillende opmetingen gedaan, de afstanden zijn gecontroleerd benevens de straatverlichting, ten einde te kunnen nagaan wat de getuigen kunnen hebben gezien. Door de verklaringen, welke nu zijn afgelegd en die nagenoeg alle zijn ge schift, heeft me.n een duidelijk beeld ge kregen van wat er op dien noodlottigen Woensdagavond moet zijn gebeurd. Uit de resultaten, welke tnen gisteravond met de reconstructie heeft bereikt, is gebleken dat de verklaringen van de getuigen wel degelijk waarde hebben. Het gaat immers in dergelijke zaken vaak zóó, dat de getui genverklaringen vaak zeer uiteenloopend zijn, indien zij zelfs niet tegenstrijdig zijn, maar in deze zaak blijken de verklaringen geheel in elkaar te grijpen. Er is in ieder geval aangetoond, dat zij in hoofdzaken overeenkomen. Men heeft deze proef niet eerder geno men om de verklaringen bij de getuigen te laten bezinken. In de eerste da?en was men te veel onder den indruk en bij ve'e getuigen zat te zeer de wensch voor om verklaringen te willen afleggen. Nu kon men alles rustig overdenken en de politie kon de indertijd door haar opgenomen ge gevens met de thans verstrekte verklarin gen controleeren, waarbij bleek dat geen van deze verklaringen afwijkend was van de vroeger afgelegde. Er bestond voor deze proefnemingen een geweldige belangstelling. Deze belangstel ling was zelfs zóó groot, dat men bij de laatste proeven ruim baan heeft moeten maken om niet te worden belemmerd in de waarnemingen. 27. ..Sta," riep de Lange, heel dapper en hoog rekte hij zijn leden uit. zijn adem uit zijn mond vloog met een knetterend geluid. „Sta. leelijkert", riep hij. woest keek hij den wachter aan, die vol schrik achteruitging en toen plotseling bleef staan. 2S. Dat was goed voor d'anderen. want hun voorsprong werd vergroot, hier was ook weer de vogel hun een redder in den nood. ..Kom," schreeuwde hij. „volg me. jullie red ding is nabij." Jan, Trijn,' Tiero volgden met hun drieën in één rij. Omtrent de wijze waarop men te reik is gegaan nog het volgende: Eerst zijn de ge tuigen gezet op de plaats, waarop zij vo rige week hebben gestaan. Voor misdadiger fungeerde de rechercheur met zijn fiets; staande op hun plaatsen is nagegaan wat de getuigen gezegd hebben, dat zij hebben waargenomen en daarna zijn de inspec teurs op de plaats van de getuigen gaan staan ten einde zoo goed als mogelijk is te controleeren of men deze waarnemingen inderdaad heeft kunnen doen, omdat al zoo vaak gebleken is. dat getuigen zeggen iets te hebben gezien wat men in geen ge val gezien kan hebben. Voorts mag niet uit het oog worden verloren, dat vele ver klaringen door kinderen werden gegeven en dat men in het algemeen met deze ver klaringen zeer voorzichtig dient te zijn. KINDERVERLAMMING. Twee gevallen te Schiedam. In de gemeente Schiedam hebben zich een tweetal gevallen van kinderverlamming voorgedaan, een bij een zoontje van den heer Br. in de Mathenesserstraat en een bij een 6-jarig dochtertje van den agent van politie J. J- v. A .uit de Oosterstraat. Het eerste is in het gemeenteziekenhuis, het tweede in de Dr. Noletstichting opge nomen. Te Stramproy (Limburg) is het 8-jarig zoontje van den landbouwer J. B.. aan kin derverlamming overleden. VERPLEEGDE ONTSNAPT. Onder een goederentrein van Rotterdam naar Amsterdam. Gisteravond werd aan den uitgang van het Centraal Station te Amsterdam efen man aangehouden, die poogde zonder kaartje het station te verlaten Hij vertelde, dat hij maar even doorgeloopen was om iemand te zoeken en dat hij nu weer naar buiten wilde. Daar de man echter eeningszins vreemd deed, en bovendien zijn kleeren er bijzonder vuil uitzagen, hield men hem vast en bracht hem over naar het politie posthuis Centraalstation Daar bleek, dat hl] een verpleegde was van het gesticht Maas- oord op Portugal in Rotterdam, die gister avond ontvlucht was en kans had gezien onder den laatsten wagen van een goede rentrein geklemd de reis van Rotterdam naar Amsterdam mede te maken. ERNSTIGE STAKINGSRELLETTES TE MAASTRICHT. Eenige personen zwaar gewend. Gisteravond hebben op verschillende plaatsen in Maastricht ernstige relletjes plaats gehad, die vooral in de Stalensingei tot hevige botsingen leidden. Er waren daar veel menschen op de been. toen werkwil ligen van de zinkwitfabriek kwamen. Plot seling werd uit het publiek herhaalde ma len gescholen. Een agent werd in do buik gewond, de marechaussee Henders kreeg een schot in de knie. Hij werd naar het politiebureau vervoerd Verder werd de bur ger Schepers door 3 schoten in buik en borst gewond, terwijl de burger Dear een schot in het dijbeen kreeg. De agent en de twee burgers moesten per auto van den G. G. D. naar het hospitaal vervoerd wor den. Ook in de Capucyner.straat en op Hoog- Frankrijk was er veel volk op de been, terwijl ook hier de opwinding groot wxs. Uit de ramen werd met allerlei voorwerpen geworpen naar de politie, die genoodzaakt was verschillende charges uit te voeren en de samenscholingen uiteen te drijven. Hier vielen echter geen gewonden. Hoewel de toestand op het oogenblik in de geheele stad weer rustig is, ziet men dezen toch als critiek De geheele politie macht werd dan ook op de been gehouden. ENCEPHALITIS. Te Delft is een geval van encephalitis geconstateerd bij een driejarig knaapje. ONVEILIG STRAND. i Het strand te Scheveningen is wegens het schieten met geschut onveilig tot Kat wijk op 22 en 23 Oct. a.s. telkens van 11 uur t-ot 14.30 uur. en tot Wassenaarsche Slag op 24 en 25 October a.s., telkens van negen tot 14.30 uur, wegens het schieten met mitrailleurs. JONGETJE OVERREDEN EN GEDOOD. Gisterochtend is de vijfjarige C. van 1 Meggelen, uit de Rubensst-raat te Rotter- i dam op den Oostzeedijk door een auto over reden. Het kind is met een schedelbreuk naar het ziekenhuis aan den Coolsingei gebracht, waar het kort na aankomst is overleden. BRAND. Gisteren brak een hevigen brand uit i:i het fouragepakhuis van den heer F. Wittmakers, aan de Bijert te Naarden. De vlammen sloegen zoo snel om zich heen, dat binnen een kwartier het geheele pak huis in lichtelaaie stond. Een hoeveelheid hooi, stroo, graan en meel ging verloren, benevens een vrachtauto. De brandweer wist de belendende perceclen te behouden. Verzekering dekt. gedeeltelijk de schade. ONDER EEN ZANDKAR. Eergisteren reed de zestienjarige Ad. van Zwam in de Emmastraat te Velp op de fiets met een ladder op den schouder. Bij het passeeren van een kar met zand ver loor hij het-evenwicht. Hij greep zich vast aan een wagenwiel, zoodat hij kwam te vallen en dit \viel over zijn hoofd kreeg. In levensgevaarlijken toestand is hij naar het ziekenhuis vervoerd. RECLAME. Formamint vernietigt de ziekte kiemen. die uit de lucht worden ingeademd. Het ontsmet mond en keel en beschermt U zoo doende tegen keelpijn en andere infectieziekten (griep, influenza, enz.). Neem steeds Formamint, wan neer direct besmettingsgevaar dreigt (in trams, autobussen,kan toor, enz.). De keelontsmettendc tabletten In alle Apoth. en'Drog. fl. I,- p. flacon. 4868 van den Franschen Meester-Detective MARC MICHEL. 8) Laat er dan tusschen haakjes bijvoegen tat de transcriptie van de dubbele klinkers tal zwakste punt in dit geheimschrift is en °P zichzelf een gemakkelijk uitgangspunt voor ontcijfering zou zijn geweest. De letter combinatie V V S achter de drie zou dus Jur beteekenen. Bij eenig nadenken had ik [het systeem te pakken. Ziet u het nog nic'? Ik weet niet of het gebrek aan scherp zinnigheid is of dat ik te opgewonden ben, rnaar ik snap het systeem, eerlijk gezegd niet. monsieur Michel. Kijkt u dan nog maar eens. V V S is dus uur; daaruit kon ik het volgende af leiden: U is gelijk V R is gelijk S Met andere woorden, het systeem van ,schpijver was om iedere letter van het alphabeth te vervangen door zijn opvolger; üe Z natuurlijk door de A. Dit systeem ;s °nze praktijk niet onbekend, maar heeft, ralsik u a' zeide. een zwakken kant in de nobele klinkers, die door „geoefende ge- eimschrijvers" overigens gecorrigeerd ooor een stelsel van cijfers voor den VJ ,ei) klinker van elk tweetal. Onze man de kun't'kbao.r nog niet ver gebracht in J'ifv?01™3 dit papiertje le bepalen; j dit allemaal wist kon ik dit papiertje gemakkelijk ontcijferen en vond de volgen de ..vertaling": xddt idf.obd 3 vvs pq ef qmb.. hfme mjhu lbdi Wees hed.nac.3 uur op de pla. geld ligt kach. Er was niet veel fantasie voor noodig om met behulp van de uitgewischte letters nu hel geheele briefje te reconslrueeren: „Wees hedennacht drie uur op de plaats; geld ligt kachel. Ik stel me nu den gang van zaken, vervolgde Marc Michel, die er altijd grooten schik in had om zijn cliënten een "gedetail leerde uiteenzetting te geven van het ver loop van een misdrijf, zooals zijn on- geênaard vernuft dat uit sems vage gege vens had opgebouwd ik stel me de gang van zaken aldus voor: Uw „vriend" Lanpon. die een paar dagen geleden bij u was geweest, moest aanzien dat zijn sluwe truc met de kachel mislukte. Tot het uiterste gedreven en weinig lust gevoelend om door al te lang wachtpn de kans le loopen dat zijn buit hem ontgaat, neemt hij hel besluit zich dan maar door inbraak van het geld meester te maken Hij veelt er intüsschen weinig voor om dat kar weitje zelf op te knappen; in de eerste plaats is hij niet zeker van zijn handigheid in de edele kunst van inbreken, in de twee de plaats blijft er altijd het risico van op heeterdaad betrapt te worden Hij rekent ook op de kans dat als de vakman' die hij er voor iri den arm neemt gesnapt wordt, deze hem als de opdrachtgever zal aanwij zen. Daar.egen moet hij zich ook dekken; de tereepsinbreker die de kastanjes voor hem uil het vuur haalt mag hem niet ken nen noch zijn naam weten. Hij stelt zich dus in verbinding met een van die „bemid delaars", die in de Parijsche misdadigers- wereld en in die van andere groote steden een zeer groote rol spelen en die een apache voor hen aanwerft. Hel is merkwaardig dat beide groepen van vaklieden: de bemidde laars en de vak-inbrekers in deze soort van tiansacties bij een goede belooning. die na tuurlijk bij vooruitbetaling moet worden voldaan, over het algemeen hoogst betrouw baar zijn. Dat is een kwestie van beroeps eer! De apache- is nu door den bemiddelaar op de hoogte gebracht van wat er van hem verlangd wordt; hij wacht alleen nog op het laatste bericht; „het mobilisatiebevel" wan neer hij moet toehappen. U begrijpt natuur lijk dat hierbij zoo min mogelijk schriftelijke mededeelingen wordt gebruikt gemaakt; we kunnen dus aannemen dat het „bemidde lingsbureau" geen kans zag zijn afgezant dien dag op een andere manier te pakken te krijgen en het bevel in het geldende geheim schrift. in de „code" van het kantoor ver zond! De toevoeging „geld ligt in de kachel" zal hebben moeten dienen om het geheugen van den apache nog eens op te frisschen. Onderteekening van het briefje ontbreekt natuurlijk. Dus de inbreker was 's nachts om 3 uur ter plaalse. Nu moest u eei'9l uit uw huis gelokt worden en tusschen haakjes, het is gelukkig dat u u hebt laten lokken, want er heeft zeker kans beslaan dat uw leven gevaar had geloopen als de apache verzet van uw kant had ontmoet. Maar wie veronderstelt u dat aan de te lefoon is geweest? Monsieur Lancon zelf. Dat deel van het werk kon hij met minder risico op zich ne men omdat hij uit zijn directeurstijd heusch wel een sleutel van de toegangsdeur zal hebben overgehouden. Een nagemaakte dan toch, want zijn eigen sleutel heeft hij moeten inleveren, merkte monsieur Sabin, die heelemaal op ging in het verhaal van den detective. Daar zal hij geen gewetensbezwaren te gen hebben gehad, lachte Marc Michel. Trouwens de bediening van het schakel bord van de telefoon achtte hij het be9t aan zichzelf toevertrouwd en de eigenlijke inbreker hoeft hem heelemaal niet gezien te hebben; die was bij uw huis besteld en niet aan de fabriek En nu de vraag hoe het komt dat de verborgen sohat ten slotte in de kachel is blijven liggen! Dat schrijf ik toe aan het j feit. dat uw terugkomst, eerder dan hij ge dacht had en terwijl u een revolver in aan slag gereed hield den inbreker heeft doen besluiten niet te riskeeren dat het eerste schot aan u was. H'j heeft uw olie- lampje dal hij het was immers ver plaatst al in de hand had. ijlings weer neergezet en is onhoorbaar weg geslopen. Het briefje dat hij dom genoeg niet vernietigd had i9 bij hei te voorschijn halen van het een of ander zeker uit zijn zak gevallen en bij den overhaasten aftocht onopgemerkt gebleven. Ja, als die kerels niet af en toe wal stom» deden.zuchtte de detective tevreden en hij ging voort: Dat er verschillende letters op hel pa piertje uitgewischt waren is natuurlijk een gevolg van den regen van gisteren, waar aan het document een poosje schijnt bloot gesteld geweest te zijn. Hoe. daarin hoe ven we ons niet te verdiepen En als ik u een raad mag geven, besloot monsieur Marcel; gaat u vannacht dan in een hotel logeeren. De heeren zetten na tuurlijk spoed achter het werk, nu ze weten dat ze zich in de kaart hebben laten kijken en ze zullen waarschijnlijk door den moed der wanhoop zijn bezield. „Nu of nooit", zal hun leuze zijn. Gelukkig dat het „nooit" is, lachte mon sieur Sabin. Dus wij gaan genoegelijk hier of daar een whiskey-soda drinken, daarna gaat u naar een goed holel en ondertusschen zor gen de mannetjes die ik hier in de buurt achterlaat, dat den heeren een aangename ontvangst wordt bereid. En morgen maakt u uw commissarissen blij met de 35 000 fr.. die uit den hemel zijn komen vallen! Mijn declaratie voor het loon van den eerlijken vinder, zend ik u onder couvert. III. DE PALADIJN. (Oslo) De ijskoude stortzeeën van het Skager- rak hadden de kleine stoomboot ..Telemar- marken" hevig geteisterd. Hier. bij de noord punt van Denemarken, stortten de opge zweepte golven van de Voord- en Oostzee als in een hevige worsteling zich op elkaar en de woeste voorjaarsstorm joeg ze bijeen tot hooge bergen van water Maar de kleine stoomboot had het ergsle a! achter den rug Wel hadden de hooge rollers een deel van de reeling over boord geslagen en droeg het dek op verschillends plaatsen de sporen van den strijd tegen 9torm en golven-geweld maar het slingeren en rollen werd toch langzamerhand minder en alleen maar een enkele maal spoelde nog een stortzee over het dek. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9