PULLOVERS EN VESTEN loos doodt het haar In October één dag alles gratis AGENDA. MUZIEK. UIT DE RIJNSTREEK. VISSCHERIJ BERICHTEN. BUITENLAND. Donderdag. Doopsgez. Kerk: Vierde Ibsenlezing door ds. L. Bonga; 8.15 uur nam. Nat. Laboratorium (Nieuwsteeg)Cursus vanwege het Volkshuis over „Het Licht." 8 uur nam. Nulszaal: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. mr Bijleveld over „Christelijke levensbe schouwing en Volkenbond". 8 uur nam. Stadszaal: Liederen- en Opera-avond door Mevr. Maartje Offers en den cellist Paul Hermann. 8 uur. Volkshuis: Bijeenkomst Ver. tot Bev, der belangen van Slechthoorenden. 8 uur nam. Vrijdag. Pielerskerkgracht 9: Ledenvergadering Z. H. Ver. „Het Groene Kruis". 81/* uur nam. Stadszaal: Feestavond Soc. Dem. Vrou- wenprop.cie. 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdie'nst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 October a.s. waargenomen door de apotheken van de II.H. G. F. Reyst, Steenstraat 35, Telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, Teüef. 1313. Ten nadeele van den heer v. D., is gis teren op de Haarlemmerstraat een transport- rijwiel ontvreemd, waarop was bevestigd eeh aantal doozen sigaretten. Onze stadgenoot, de heer P. J. van Leeuwen, onderwijzer aan de school Me dusastraat B is benoemd tot hoofd der openbare school te Emmen. Voor de vele vereenigingen, waarin de heer van Leeuwen als bestuurslid zitting had wij noemen hier slechts de woning bouwvereniging „Ons Doel" waarvan hij vele jaren op voortreffelijke wijze het secre tariaat vervulde betcekent dit vertrek oen groot verlies. Op 16 October 1929 stonden 319 werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 602 op 16 October 1928. Hedenmiddag is een 8-jarig meisje B. uit de Nicolaas Beetsstraat, alhier, voor het politiehuisje aan den Witte Singel aangereden door een wild rijdenden wielrijder, een scho lier van de Ambachtsschool. Het meisje be kwam een beenwond en is aan onze bureaux verbonden, waarna zij naar school kon gaan. KERKCONCERT. Joha. de Geus. L. Ruygrok. L. Mens. Bij een debuut komt liet, als bij zoovele andere dingen in het leven, op de keuze van het oogenblik aan. De jeugd is van na ture geneigd do haar eigen voortvarendheid ook op dit punt den vrijen teugel te laten. Op den krifischcn en bezadigden leermees ter rust de taak daarbij remmend op te tre den. In het geval van mcj. de Geus is de rem wat te vroeg losgedraaid. Want con cert rijp is deze zangeres nog niet. Zang- technisch evenmin als artistiek beheerschl zij haar voordrachten. Nu mag men niet verlangen dat het debuut zoo lang wordt uitgesteld totdat een en ander tot den voor •elk individu hoogst mogelijken graad van volkomenheid is gebracht. Maar aan een zekeren graad als minimum eisch moet wenden vastgehouden. Dat die tegenwoor dig vrij hoog is ongevoerd is het gevolg van de ogenblikkelijke constellatie der mu- ziefcproduceerende wereld. De techniek der zangeres heeft het concertpeil nog niet be reikt: haar stem heeft nog !e weinig volume, mist voldoende draagkracht, zoowel in forto als piano; ze wordt Ook ontsierd door een hinderlijk en op den duur irriteerend vibrato. Ongetwijfeld moet veel hiervan worden geschreven op rekening der be ruchte nervositeit van het eerste optreden. Maar afgezien daarvan blijft er nog een te kort over. dat door minutieuse studie onder nauwlettend toezicht moet worden wegge werkt Aan ontwikkeling dér stem. aan ver sterking van den resonans, en bovenal aan adembeheersching wijde zij zich voorloopig geheel Het concert in de Pieterskerk willen we beschouwen als een proefvlucht, waarop ze overtuigend heeft doen blijken dat de factoren aanwezig zijn om bij vervolg van tijd volkomen geslaagde vluchten te kunnen uitvoeren in de ijle ruimte der zangkunst. Want mej. de Geus heeft van nature een zeeT mooie stem en ze bezit muzikaliteit. Dat is in de voordracht van het „Geestelijk Lied" van Van den LigtenhorstMeijer en ook in het werende „Ich bin dor Weit abhanden gekommen" van Mahler duidelijk aan den dag gelreden. Muzikale zuiverheid, ook warmte en bezieling, kon hier worden gewaardeerd. Met belangstelling zien we de verdere ontwikkeling dezer zangeres tegemoet. De heer Leo Ruygrok. 2e dirigent van het Residentie-orkest. wien we als orkestleider en als componist een warm hart toedragen, heeft zich op dit concert nis cellist doen 'hooren. Bachs aria uit de suite in D en een paar stukken van Prayer, in eigen bewer king. heeft hij veelszins verdienstelijk ?e- speeld als we in aanmerking nemen dat het solosnel nu eenmaal zijn terrein bij uitne mendheid niet is. De heer Leo Mens, aan wien we zoo menige schoone Bachnroductie te danken hebben, heeft ons verblijd rnet een prachtige fuga en pracludium in c klein van den meester der meesters en met een paar inte ressante koraal voorspel en van Brahms, ter wijl verder in begeleiding der beide andere solisten bij hem in de beste handen was. RECLAME. Voor Dames, Heeren en Kinderen WOUBRUGGE. GEMEENTERAAD. Benoeming leden Commissie van Bijstand. Gemeenterekeninq 1928 Bij drage polder Vieiambacht. Begrooting 1930 Rondvraag. De Raad dezer gemeente kwam 16 dezer onder voorzitterschap van Burgemeester Boddens Hosang bijeen. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de no tulen van de vorige vergadering worden ge lezen en onveranderd vastgesteld. Medegedeeld wordt dat: a. Ged, Staten bij besluit van 22 Juli 2 Aug. het besluit tot wijziging van de be grooting 1928 hebben goedgekeurd. b. Ged. Staten bij besluit van 19/2C Aug. de rekening van bet dienstjaar 1927 hebben vastgesteld. Ingekomen is een verzoekschrift van de Centrale Esperanto Propaganda Commissie om ook in deze gemeente een cursus voor Esperanto in te stellen Aangezien de aard der bevolking zich in deze gemeente min der tot een dergelijken cursus leent stellen B en W. voor het verzoek voor kennisge ving aan te nemen. Aldus besloten. Het bestuur der Wilhelmina-Vereeniging te Hoogmade heeft een verzoek tot den Raad gericht om tot het tracteeren v. de school kinderen een bijdrage uit de gemeentekas te mogen ontvangen tot een bedrag rat. f. i,per kind. B. en W meenen te mogen ndviseeren om, evenals het vorige jaar een bijdrage te verlcenen van f. 0 50 per kind. aangezien de omstandigheden der vereeni- ging zich niet hebben gewijzigd. Van Dam en van Ruiten wenschen in deze een lijn van gelijkheid te trekken. De voorz zegt dat de feestcommissie-van bet dorp, geen subsidie wenscht en onafhankelijk wil blijven. Aangenomen. Punt 4. Benoeming leden Commissies van bijstand Overeenkomstig de bepalingen der Gemeentewet moeien de leden der coin- missies van bijstand jaarlijks door den Raad worden benoemd en moeten hunn* namen worden bekend gemaakt. Aftredenu zijn de heeren Noorden, van Dam en Tondu voor do Bouwcommissie en voor de Bc- drijvencommissie de heeren van Ruiten, van Dam en Tondu. De voorz merkt op, dat genoemde heeren terstond herkiesbaar zijn en dat ambtshalve de voorzitter van den Raad Voorzitter is der Bedrijvencom- missie evenals Weth. Boot dat is van de Bou wco m m i ssie De aftredende heeren worden' alle her kozen en nemen hunne benoeming aan, zoodat deze commissies onveranderd blijven De Commissie tot nazien van de go- meenterekening-1928 heeft haar rapport den Raad aangeboden, waarin opgemerkt wordt dat de rekening in orde is bevonden, na deze op verschillende punten uitvoerig te hebben besproken. Als conclusie stellen zij den Raad voor de aangeboden rekening voorloopig vast te stellen. Mitsdien stellen B en W voor de gemeenterekening-1928. zooals deze den Raad in vergadering van 1 Augustus werd aangeboden, vast te stellen Zonder hoofdelijke stemming aangenomen Vervolgens gaan eenige afschrijvingen schoolgeld onder den hamer door, waarna punt 7 in behandeling komt- Voorstel tot het vcrleenen eener bijdrage aan den polder Vierambacht. groot f. 200 per K.M. weg, over een afstand van 3 K M. B. en W. lichten hun voorstel toe als volgt: Ir Uwe vergadering van 28 Juni 1928 hebt gij be sloten het der gemeente in eigendom tophe il oorende gedeelte van den weg Leiderdorp Aardam in eigendom over te dragen aan de Provincie In die en latere vergaderingen werd er echter reeds op gewezen dat dit besluit weinig effect zoude sorteeren indien niet de vleugel-eigenaren, te weten de Erven Sprong en de Vierambachtspolder bereid waren hun eigendom eveneens over te dra gen. Het polderbestuur nu is bereid mede te werken zoodal thans het gedeelte weg WoubruggeAardam tot oplossing kan wor den gebracht. Intusschen zijn de kosten per jaar f 600,per K.M.) voor den polder onoverkomelijk zwaar. Per K.M. per jaar kost het onderhoud thans f 300.welk be drag de polder wenscht te verhoogen tot f 400.zoodat nog f 200-ontbreken In een conferentie onzerzijds met het polder bestuur en het gemeentebestuur van Ter- Aar werd overeengekomen, dat ter wille eener ralioneele oplossing het polderbestuur aan beide gemeente een bijdrage v. f 200 per K.M zoude verzoeken Het polderbe stuur heeft zich nu bij verzoekschrift tot U gewend deze bijdrage we) te willen ver leunen. Gezien de voordeelen van de tot standkoming van het plan le bereiken, stel len wij U voor het verzoek in te willigen voor wat betreft een gedeelte groot 3 K.M. gelegen onder deze gemeente, zulks even wel onder voorwaarde dat er zoodra het ge- heele plan lot stand komt zooals zulks in meerdere Uwer vergaderingen werd be sproken. J De heer van Ruilen merkt op dat het hem heeft getroffen dat de gemeente Ter-Aar in de laatst gehouden Raadsvergadering be sloten heeft aan den polder Vierambacht geen bijdrage te verleenen. Do heer van Dam is dit ook opgevallen, doch hoopt dat de weg LeidenAardam evenwel toch tot stand komt, omdat hij dit in het belang van de gemeente ziet. De voorz. antwoordt hierop dat het hem ook opgevallen is dat het voorstel van B. en VV. van Ter-Aar niet door den Raad al daar is aangenomen. Hij zegt de Raad hier omtrent inlichtingen te willen geven, doch in geheime vergadering. Nadat spr. mededeelt dat de Heerlijkheid ^•an Hoogmade met de Provincie een over eenkomst heeft aangegaan wat betrat den weg te Hoogmade gaat de Raad over in ge sloten vergadering Na heropening stellen B. en W voor aart den polder Vierambacht een bijdrage te vei- leenen van f. 200.per K.M. voor zoover dit voorkomt onder no 8 van het Provin ciaal wegenplan. Dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. De begroeiing van inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1930 in totaal beloopen. do f. 88787.55Vs voor den gewonen dienst, wordt den Raad daarna aangeboden. B en W meenen de beschouwing over de begroo ting te mogen opschorten totdat het rapport van de le benoemen commissie terzake is verschenen. De raad gaat hiermede accoord. Tot leden dezer commissie worden be noemd de heeren de Vette, van Dam en Tondu. deze nemen de benoeming aan. De pensioengrondslag van den monteur- filter wordt nader vastgesteld op f. 400 zulks in verband met do toename van het door hem te verrichtten werk in uurloon. Rondvraag. De heer van Ruiten vraagt, hoe of het nu staat met den weg in het Zuiden. De voorz. antwoordt hierop, dat het be- noodigde materiaal aangevoerd wordt en dat de uitvoerder van het werk heeft toege zegd. onmiddellijk hiermede aan te vangen. De heer Noord am wijst op het feit.* dat het Transformatorhuisje bij de Blanken niet altijd is gesloten, hetgeen hem zeer gevaar lijk voorkomt. Eveneens brengt spr. ter sprake de meter van het electrisch bedrijf, welke is geplaatst in het bedrijf van hem zelf. Vervolgens informeert de heer van Dam hoe het staat met de electrificalie van de buurtschap Ofwegen. De voorz. wil hieromtrent inlichtingen geven met gesloten deuren. Besloten wordt zulks te doen na afloop der vergadering Daarna ontspint zich een uitvoerige dis cussie over den weg in het Zuiden. Weth. Boot zou niet gaarno alleen toezicht hou den on de technische uitvoering van het werk. hij wil de verantwoordelijkheid daar van liever niet alleen dragen. De ein<von- olusie. van deze discussie is dat na afloop der vergadering de Bouwcommissie alsnog zal vergaderen, waarbij wordt opgemerkt door den voorz.. dat B". en W. toch altiid verantwoordelijk blijven en niet één wet houder. De voorz. sluit daarna dc vergadering. RECLAME. Wrijf mei de vingertoppen wai Purol in Uw hoofdhuid en wasch daarna Uw hoofd mei warm water en gewone,2eep of nog beier met Purolzoep. Herhaal dit zoo nu en dan Uw hoofdhuid wordt daardoor roosvrij. hel haar schoon I en zacht en valt niet uit. 4910 IJMUIDEN, 17 Oct. 1920. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 21,80. Griet per kist van 50 K.G. f.7535. Tongen per K.G. f. 4.102,35. Groote Schol per kist van 50 K.G. f. 71—38. Middelschol per kist van 50 K.G. f. 5855. Zetscbol per kist van 50 K.G. 1'. 5742. Kleine Schol per kist van 50 K.G. f.327. Schar per kist van 50 K.G. f.28— 4,30. Roggen per 20 stuks f. 3520. Vlee- ter, per stuk f. 6,673,08. Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 17. Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f.6?—60. Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 44—28. Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 2810. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 128—83. Gullen per kist van 50 K.G. f. 459,50. Lengen per stuk f. 2,50— 2. Wpting per kist van 50 K.G. f.12—2. Kool vise h per stuk f. 2—0,55. Makreel per kist van 50 K.G. f.2011. Aangekomen 19 Stoomtrawlers: IJM. 62 met f.2514. IJM. 38 met f.1861, IJM. 51 mej; f. 2134. IJM. 165 met f. 2755. IJM. 417 met f. 4404. IJM. 124 met f. 1953. IJM. 503 met f.1641. IJM. 14 met f.2900. IJM. 87 met f. 2540. IJM. 5 met f. 2368. IJM. 244 met f.2157. IJM. 151 met £.2272. IJM. 52 met f.2583. IJM. 92 met f.4843. IJM. 23 mei f. 2089. IJM. 104 met f. 2969. IJM. 191 met f.2584. IJM, 157 met f.2028. VI. 9 m. f. 1476 Praairapport Hr. Ms. „Triton". 15 October. Tusschen 52 gr. 40' Xbr. en 2 gr. 33' 01. en tusschen 52 gr. 37' Nbr. en 2 gr. 45' 01. KW. 50, 2 last; KW. 70, 12 last; KW. 102. 12 last; KW. 134, 1 last; KW. 149. 7 last; KW. 175, 70 kantjes: VL. 88, 11 last; VL. 130, verkend; VL. 180, 60 kantjes; VL. lS5. 14 last: SCH. 16. 12 lastSCH. 141. 9 last; SCH. 201, 9 last; SCH. 223, 12 kantjes: SCH. 23-3. 50 kantjes; SCH. 316, 6 last: SCH. 332, verkend. DE ALGEMEENE TOESTAND. De tweede Haagsche conferentie De zeeliedenconferentie. De Belgische minister-president Jaspar heeft als voorzitter van dc conferentie tot de verschillende te Den Haag ingestelde commissie van organisatie een schrijven gericht, waarin hij hen dringend aan spoort alles in het werk te stellen om met hun werkzaamheden uiterlijk 24 October gereed to komen, opdat de tweede confe rentie van Den Haag tegen 15 November bijeengeroepen kan worden. Het schijnt, dat daarop gërekend kan worden. Het conflict ter zeeliedenconferentie schijnt heden te zullen eindigen, wanneer volgende motie wordt aangenomen: ,,De conferentie, in overweging nemend de moeilijkheden bij de speciale zeelieden conferentie, met inbegrip van de moeilijk heden over de samenstelling van de niet- regeeringsdelegaties, noodigt den beheers raad. uit alle mogelijke middelen tc besru- deeren, die geschikt schijnen le zijn om een terugkeer van de moeilijkheden van het verleden in de toekomst te vermijden." Dc werkgevers willen in de conferentie nog niet terugkeeren, zoolang deze motie nog niet is aangenomen. Onmiddellijk daarna zullen zij echter aan de werkzaam heden der commissie weder deelnemen. De arbeidersgroep zal tegenstemmen, doch zich bij bet besluit der meerderheid neerleggen Daar de regeeringsgroep ruim tweemaal zoo talrijk is als de arbeiders groep, zal het tegenstemmen der arbeiders- gedelegeerd«?n de aanneming der motie niet kunnen verhinderen. Men verwacht daarom heden het. einde van het conflict. BELGIE. Uitspraak te Leuven Staking in de Bcrinage. De rêchtbank tc Leuven heeft zich ver- eenigd met de opvatting van het openban- ministerie in zake de balustrade van het Universiteitsgebouw aldaar. De Universi teit zal dus op haar kosten de huidige ba lustrade door de oorspronkelijke van dea Amerikaanschen architect, die het bekende ininschrift draagt, moeten vervangen. Men verwacht, dat de Universiteit in hooger beroep zal gaan. In de moeste mijnen van de Borinage hebben de ondergrondsche delvers gisteren het werk neergelegd. De reden dezer sta king is ontevredenheid omtrent het be sluit van de gemengde mijncommissie tot verhooging der loonen van de ondergrond sche transportarbeiders met slechts 3 pCt. Gevreesd wor it, dat de stakingsbeweging zich over het heele Waalsche kolenbekken zal uitbreiden. DUITSCHLAND. Rumoer in den Pruisischen Landdag De zaak Sklarek. In den Pruisischen Landdag zijn giste ren in behandeling gekomeD de moties van wantrouwen der nationaal-socialisten ua Duitsch-nationalen nopens de volkspetitie en het verbod van den Stahlhelm behan deld. De Duitsch-nationaal Becker lichtte de onderscheiden moties toe. Volgens spr. is nog nooit een volk zoo met open oogeii door zijn eigen regeering bedrogen als nu. Spr. trachtte dan in een uitvoerige rede aan te toonen, dat het plan-Dawes veel geringer euvel is dan het plan-Young, het welk spr. en zijn politieke vrienden met allo kracht zullen trachten te verhinderen. Minister Grzesinski hield daarop een rede, waarin hij uiteenzette welke feiten de ontbinding van de Stahlhelm-organisa- tie en de verwante rechts-radicale vereeni gingen hebben gerechtvaardigd. De Stahl helm ondermijnt de regeering op allerlei wijze, saboteert de vredeswil van het Duit- sche volk en ontwikkelt een met den dag ernstiger wordende staats-gevaarlijke ac tiviteit." Ik zou het als een verzuim van mijn plicht beschouwd hebben", zeide de minister, ..als ik het verbod niet bad uit gevaardigd. Met alle beslistheid wijs ik de beweringen, dat de maatregel eigenlijk ge richt was tegen het Volksreferendum, af. (Gelach bij de rechterzijde). Het referen dum wordt van officieele zijde niet tegen gewerkt, en kon natuurlijk zonder eenige belemmering grondwettig worden doorge voerd. Onwaar is het dat aan de politie, een wenk is gegeven, om ook het materiaal voor het referendum in beslag te nemen." Op dit oogenblik brachten boden tweq groote tafels in de zaal. waarop allerlei wapenen waren tentoongesteld, die op ver gaderingen van Nationaal-socialisteD in be slag zijn genomen. Er ontstond nu een groot tumult. Vice-president dr. v. Kries, kon met zijn bel niet meer boven bet la waai uitkomen en de zitting moest worden onderbroken. Nadat de zitting weer was heropend zei minister Grzesinski. ten zeerste ontsteld tc zijn door het gelach waarmee het binnen brengen van deze wapens was begroet. ,,Met deze wapenen" zeide hij ..zijn ook politiebeambten doodgestoken". (Hoort hoort! bij de regeeringspartijen). Een deei van deze wapens is afgenomen van com munisten. (Lawaai bij de communisten). Dit feit toont aan, hoe ongeloofelijk de politieke strijd is verruwd. Tenslotte wees de minister er op. dat hij de Stahlhelm niet aan een bijzonder regime wilde ondei- werpen. Zonder geDade zal op dezelfde RECLAME. wijze, elke politiéke bond worden aange- pakt, die een gevaar oplevert voor dqn bin. nenlandschen- en buitenlandsche vrede.'' (Levendige bijval bij de regeeringspartijen; onrust rechts). De zaak Sklarek begint ook pojitiekt afmetingen aan te nemeu. Zooals men weet, heeft de S.D.A.P. burgemeester Schneider uit de partij gezet en diens heen gaan geëischt. Schneider weigert echter en wil in den districtsraad zich verdedigen. ENGELAND. Mc Ecnald in Canada. MacDonald en zijn dochter Ishbell heb ben te Toronto het Congres bezocht van de Amerikaansche Federatie van den beid. die de Vereenigde Staten en Canada omvat. In een toespraak tot het. Congres zeido MacDonald, dat de georganiseerde Britsche industrieele arbeiders een grootsche pv- bliek-rechtelijkc philosofic uitwerken, niet door revolutionaire middelen die gedoemd zijn om slechts tijdelijk te zijn, maar door evolutionaire methodes, die een kans up duurzaamheid hebben. De revolutie, waar in wij gelooven, zeide MacDonald, is de re- volutio van de stembus. Indien gij geen verandering kunt teweeg brengen door een beroep op de Tede en het gezond verstand, kunt gij geen duurzame wijziging brengen in de sociale structuur van de naties. Hij verklaarde voorts dat de taak de' imperiale regecring en van do Dominions is een regeeringsstelsel in te voeren, waar- door het rijk nooit aan een zijner leden zijn wil kan opleggen tegen zijn zin, maar dat nochtans onze onderlinge samenwer-l king verzekerd behoort te blijven. OOSTENRIJK. Nieuwe ministers gekozen De leger-vertronwensmannen. Dc Nationale Raad heeft met 76 stem men (van de meerderheidspartijen) tegen 65 (van de sociaal-democraten) den hoog- leeraar dr Srbik tot minister van onder wijs en den afdeelingschef dr. Juch tot' minister van financiën benoemd. Dc verkiezing van vertrouwensmannen in het leger had volgenden uitslag: Dc Wehrbund kreeg 13066 stemmen (236 mandaten) De militaire bond (socialistisch) 3324 stemmen (25 mandaten); De Duitsche Soldaten-Vakbond 393 stem men (5 mandaten). POLEN. Duitrchers gearresteerd. Te Bromberg is de Duitsche afgevaardir de van den Poolsehen Landdag, dr. Hei- duck, ondanks zijn immuniteit in hechte nis genomen, nadat bij hem en bij den af gevaardigde Graefe een huiszoeking had plaats gehad. De politie weigert mede te deelen. in welke gevangenis Heiduck zich bevindt. Ook zijn vrouw weet niet, waar hij is. Ook te Thorn had Dinsdag een huiszoe king plaats in het bureau van de Land- bouwvereeniging. Alle kasten en bureaus werden, doorzocht, terwijl de secretaris der vereeniging aan den lijve werd gevisiteerd en later bij een huiszoeking in zijn partif culiere woning tegenwoordig moest zijn. Te Poseu zijn oveneens huiszoekingen ge daan, waarbij de vroegere leider van den Duitschen jeugdbond in Polen, de lecraar dr. Burchard, na een uitvoerig verhoor werd gearresteerd. Te Bromberg is de Duitsche jeugdleider Firitz Mielke aangehouden. LETLAND. Staking van 24 uur. De regeering besloot Dinsdag tot door voering van de ziekenkasherziening, op grond van het feit dat de linksehe partijen in het parlement de aanneming van de her zieningswet door obstructie zouden weten te verhinderen. De sociaal-deraocratischo fractie heeft daarop voor morgen een algemeene staking van 24 uur geproclameerd voor alle bedrij ven, en het verkeerswezen. De regeering zal intusschen maatregelen treffen, dat het spoorwegverkeer gehandhaafd blijft. RUSLAND. Stalin ernstig ziek? Naar uit Riga gemeld wordt zou de se cretaris-generaal van de Russische commu nistische partij. Stalin, een zenuwschok hebben gehad, tengevolge waarvan bk zwaar ziek in een sanatorium te Gorkis, op 30 mijl afstands van Moskou gelegen, moest worden opgenomen. Drie vooraan staande psychiaters hebben hem twee maanden volledige rust voorgeschreven en hem verboden zich met Staatsaangelegen- heden te bemoeien. Bevestiging is echter wel gewenscht. 2-1

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2