BERICHT. 70ste Jaargang DONDERDAG 17 OCTOBER 1929 No. 21347 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cis. per regel Kleine Advertenliën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2 35. per weekƒ0 IS Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week018 Franco per post 2.35 -f- portokosten. Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Bij de bezorging van ons Blad van heden wordt aan onze abonné's in de plaatsen waar agentschappen gevestigd zijn, onze Win terdienst regeling van spoor- en tramwegen, autobussen en vervoer te water, enz. gratis afgegeven. De postabonné's zullen deze dienstregeling per post ontvangen. DE DIRECTIE. BELASTINGVERLAGING IN HET VOORUITZICHT. Voorstellen van B. en W. Volgende week komt waarschijnlijk de Gemeentebegrooting voor 1930 af. Naar wij vernemen, zullen B. en W., in verband met het overschot op den dienst 1928, voorstellen het venne.iigvuldigings jjfer voor de P.aats jjke Belasting op het inkomen te veriagen van 0.9 op 0.8. Daarnevens meent het college een andere verlaging in het vooruitzicht te kun nen instellen wanneer de nieuwe finantieele verhouding tusschen Rjjk en Gemeente haar beslag zal hebben gekregen. Een bljjde tijding! ADRES AAN DEN RAAD. Afschaffing van het klassenstelsel bii de politie. Door het bestuur der Afdeeline Leiden van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland, is een adres aan den Raad verzonden met het verzoek, 't nog bestaande klassenstelsel voor het agenten-personeel in deze gemeente te willen afschaffen, zulks door het salaris voor de agenten van politie Ie bepalen op f. 32 per week minimum (minimum salaris van agent 2e klasse) en f39 per week maximum (maximum salaris van agent le klasse) te bereiken in 7 jaar. Het adres gaat vergezeld van volgende toelichting1: Onze afdeeling beroept zich in deze op het Rapport van de Staatscommissie'-Rooymakers Tvelke, wat het lager politiepersoneel betreft I tol twee afzonderlijke groepen komt, en wel de groepen 1 en 2, zijnde agenten en hoofd- 1 genten. De Commissie adbtte een verdere onder verdeelde in klassen uit den booze. Juist het klassenstelsel werkt in wezen loondrukkend en heeft tot gevolg dat voor Eelijke arbeid geen gelijk loon wordt genoten In vele gemeenten in ons land is dan ook bet klassenstelsel onder het lagere perso neel afgeschaft. Zoowel de agenten le al9 die der 2e klasse verrichten een en den ze'lfden dienst. Meer malen worden agenten le klasse op hun Posten afgelost door agenten 2e klasse en omgekeerd. Ook worden agenten 2e klasse, evenals bun collega's le klasse, met de africhting Va° pas aangestelde agenten belast, waar mede hun practische bruikbaarheid voor het vervullen van de poliüebetrekking wel mede *ordt gedemonstreerd. Het aantal. agenten 2e klasse bedraagt Ibans 41. waarbij 18 met ongeveer 10 en meer dienstjaren. De instandhouding van het klassenstelsel js niet bevordelijk voor de goede geest in bet corps. De agenten 2e klasse voelen zich achter gesteld bij hun collega's der le klasse; van hen wordt hetzelfde geëischt en zij dragen dezelfde verantwoording; alléén wordt voor hun gelijkwaardigen arbeid niet hetzelfde loon betaald. Alle agenten van politie die hun vaste aanstelling hebben ontvangen hebben be wezen bruikbare agenten te zijn, sommigen zijn zelfs bruikbaarder dan hun collega's der le klasse die in het bezit ziin van het iploma met of zonder aanteekening en aardoor agent le klasse zijn geworden. Eenige van de agenten 2e klasse zijn in et bezit van een diploma, doch kunnen de aanteekening niet halen, waardoor hen, zoo e regeling thans is, immer de kans is ont- °men agent le klasse te worden. Anderen hebben zich meermalen aan een e'xamen onderworpen, doch slaagden niet, hetgeen geenszins wil zeggen dat zij de aan hen opgedragen taak niet naar behooren vervullen. Dat een diploma, of een diploma met aan teekening zeer moeilijk is te behalen be wijzen wel de cijfers van de afgewezen can didates die zich dit jaar aan een examen onderwierpen. Voor het diploma slaagde on geveer 20 pCt., voor het diploma met aan teekening slaagde slechts ongeveer 5 a 7 pCt. Het personeel voelt deze regeling als een onbillijkheid, omreden alleen van hel lagere personeel een diploma wordt vereischt om voor eenige bevordering in aanmerking te kunnen komen Het hoogere politiepersoneel is dan ook niet in het bezit van een of ander politiediploma uitgezonderd den Adjunct Inspecteur. Bij inwilliging van ons verzoek zal dit de volgende extra kosten met zich brengen: le jaar f. 1040, 2e jaar f 2184, 3e jaar f. 3788, 4e jaar f. 4360, 5e jaar f 5400, 6e jaar f. 6180 en 7e jaar f. 7759. Bij berekening van deze kosten is alleen rekening gehouden mei het aantal 2e klas sen van heden en niet met de bevordering tot.le klasse, die in den loop der jaren on getwijfeld zal plaats hebben, waardoor de berekende extra uitgaven aanmerkelijk zul- dalen. De organisatie, namens welke adressan ten dit verzoek doen, vertrouwt dan ook dat uw achtbaar college, in overeenstemming met het door haar ingediende verzoek zal willen beslissen. KONINKL. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. VIRTUS CONCORDIA FIDES" Het 5C0ste nummer. Het 500ste nummer van „Virlus Concordia Fides", orgaan van het Leidsche Studenten corps, is eenige dagen later dan den ge wonen wekelijkschen verschijndag uitge komen. Het feit, dat deze aflevering in een kleurig feestgewaad is gestoken, is niet de eenige reden van deze verlating. Blijkens een i voorwoord van de redactie beschouwt zij deze verlating als een gunstig omen, waar onder de Virtus" zijn nieuwe vijfmaal hon derd weken voltooid. Omen, dat zij als volgt verklaart: „Gelijk een oud man de rij der tachtig vervullend, bedachtzaam, haast aarzelend 'de negentig intreedt, zoo ook bedachtzaam is de elephant voor hij zijn vijfhonderdste ronde aanvangt te loopen." Hef nummer bevat verder lal van bij dragen: zoowel in proza als in poëzie en uitsluitend geleverd door de redactie en eenige honorairen. RIJKSPSYCHOPATHENASYL. Opnieuw twee patiënten ontsnapt. Eenige dagen geleden zijn uit het Rijks- asyl voor Psychopathen aan de Gevangen laan alhier opnieuw twee patiënten ont snapt. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden ook al twee verpleegden aan de. blijkbaar niet al te strenge bewaking wisten te ontsnappen, doch korten tijd daarna weer werden ingesloten Bij buitengewoon politieblad van gisteren verzoekt de commissaris van politie alhier namens den Officier van Justitie te 's-Gra- venliage opsporing, aanhouding en voorge leiding van de beide patiënten, wier signa lement hieronder volgt: lo. Adam Weber, geb. te Rotterdam, 1 Nov. 1904, koopman, zonder vaste woon- of verblijfplaats. Signalement: 1.55 M. lang, flink gebouwd, mager gelaal, bruine kleur, groote wipneus, op een der neusvleugels een wrat, oogen blauw, linkeroog van glas, tame lijk groote mond. lichtblond haar, gekleed met grijze jas en blauwe broek; 2o. Teunis Andriessen. geb. te Arnhem. 28 April 1902, acrobaat en vuureter, wonende te Arnhem. Lange Uitweg No. 6. Signale ment: 1.70 M. lang, gezette, goed gespierde gestalte, vierkante schouders, vol gelaat met sterk ontwikkelde onderkaak, gezonde kleur, blauwgrijze oogen, stompe breede neus, groote mond, donkerblond, iets krul lend haar; spreekt niet vlot; gekleed met grijs costuum met slap boord. MUSEUM VAN OUDHEDEN. Het najaarsprogramma der archaeologi- sche lezingen in het Rijksmuseum van Oud heden. heeft eenige wijziging ondergaan, doordat de komst van dr. H. M. R. Leopold uit Rome door onvoorziene omstandigheden onmogelijk is geworden. In zijn piaals zal op dezelfde data 5 en 7 November de directeur van het museum, dr. J. H HoJwerda. lezingen houden over „Het schip van Oseberg en de kuituur der Noormannen" en „Ascloa. het Noormannen- kamp aan de Maas". De eerste wintelbijeenkomst. Gisteravond had in „In den Vergulden Turk" de eerste winterbijeenkomst van de afd. Leiden en Omstreken plaats. Voor een stampvolle zaal liet de voorzitter, de heer E. Th. Witte, bij zijn openingsspeech de werkzaamheden der afd. gedurende de af- geloopen zomercampagne nog even de revue passeeren. Het schitterend zomerweer heeft ons doen zien, dat een droge zomer beter en voordeeliger is voor den tuinbouw dan een natte zomer. De excursies naar den ,,Leid- schen Hout", naar „Huize Voorlinde" van jhr. Loudon te Wassenaar en naar het in aanleg zijnd „Zuiderpark" (groot ruim 200 H.A.) te Den Haag. waren als uitnemend 1 geslaagd te beschouwen. De samenwerking j met de naburige zusterafdeelingen was even eens goed geweest en getracht zal worden deze samenwerking op denzelfden voet te doen laten voortgaan. Een demonstratie op den Leidschen Hor lus van de producten der leden van de Leid sche afd. kon jammer genoeg wegens den vergevorderden tijd niet doorgaan, doch blijft op het program voor den volgenden zomer. Degenen, die op de plaatselijke cn vaste keuringen te Amsterdam onderscheidingen mochten behalen werden hiermede door den voorzitter geluk gewenscht; de afd. Leiden heeft ook dit jaar weder getoond op het ge bied van nieuwe of zeldzame planten een der actiefste afdeelingen te zijn. Met de mededeeling, dat in dezen winter een film avond door de Kalé Maatschappij zal worden gegeven, dat de heer J. Stout te Rotterdam een voordracht zal houden op tuinbouw gebied en den wensch, dat deze winteream- pagn.? nuttig zal worden voor de jongeren en aangenaam voor de ouderen, opent de voorzitter deze eerste bijeenkomst. Na voorlezing der notulen, die ongewij zigd worden gearresteerd, na behandeling der huishoudelijke punten en het ballot- te eren van eenige nieuwe leden, reikt de voorzitter met een hartelijke toespraak voor ieder de verkregen diploma's van den tuinbouw-teekencursus en de getuigschriften van den algemeenen tui nbouww in tercursus uit. Dat hier te Leiden aan dergelijke cur sussen behoefte is, blijkt wel hieruit, dat nu weder een speciaal cursus in snijbloe- menteelt is aangevangen met 33 en een al- gemeene tuinbouwwintereursus met 24 leerlingen. De heer J. H. Smit wordt benoemd als af gevaardigde naar de alg. verg. te Nijmegen; de.heer D. de Jongh als plaatsvervanger. De beschrijvingsbrief voor de alg. verg. gaat vlot en zonder veel discussie's onder den hamer door, waarbij de afgevaardigden de opdracht krijgen in den geest van het H.B. te handelen. Voor enkele nagekomen punten van de afd. Enschedé krijgen de af gevaardigden vrij mandaat Voor het puntenstelsel waren door den heer Jan Kriest Jzn. mooie Christmas Pep pers ingezonden, door den heer W. van Sluis bloemen van nieuwe Dahlia-zaailingen en door den heer G. F. Hemerik mooie af gesneden bloemtrossen van Nerine Sarnien- sis, de laatste een wonderschoon Kaapsch bolgewas met karmijn-scharlaken bloemen. De jury, die bestond uit de heeren M. J. Esse veld le Den Haag. J. Maler en J. H. Smit kende aan de peppers en Nerine 10 punten toe, terwijl de Dahlia-zaailingen een eer volle vermelding verkregen, met verzoek enkele der beste het volgend seizoen in grooter getale ter vergadering te brengen. Naar aanleiding van het uitgebracht ver slag der jury hield de heer ;Jan Kriest Jzn. een uitgebreide causerie over de cultuur van de door hem ingezonden Christmas peppers of sier-pepers, waaruit zich een zeer aange name en leerzame gedachtenwisseling ont spon Na dit peperpmatje volgde sluiting der vergadering. Het diploma van den tuinbouwteekencur- sus werd. met uitmuntend gevolg uitgereikt aan de heeren J. J Abspoel, W. F. VViggers, W. Zoetemelk en J. J. v. d Blom. met zeer goed gevolg aan S. Carton, H. Schipper. P. Verver en J. v. Zomeren-, met goed gevolg aan G. Verlind en H. J. Uljee en met vol doende gevolg aan L. P. Dee. J. Velthuijzen, A. J Lagerberg. C. de Vroedt. F. Geerlings, J. Pelder. Cl. Érades en F. J Langezaal. Het getuigschrift van den algemeenen cursus verwierven met uitmuntend gevolg de heeren J. J. Maandag. R. J. Oudshoom. N. Erades en P v. d. Velde; met zeer goed gevolg A v. d Weerthof, R. v. Bruggen. I. Kret, H. de Water. R. van Kooy en Chr Moerkerk en met goed «mvnlg A v d Nagel, P A. Reizenvoort. B P Pommee. A. II J. Kooloos. A den Duik A van Houten. P. J. P. Taffijn, T. He et veld en H Missaar. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Sigarenmagazijn „Sumatra", Hooge Rijn dijk F. 106, Zoeterwoude. Sigarenhandel en aanverwante artikelen. Met ingang van 4 October 1929 is aan den hec-r J. J. Rijsber- gen, Zoeterwoude, opnieuw volmacht ver leend. Lunchroom „de Landbouw", Oude Zeeweg 32, Noordwijk aan Zee. Vestiging filiaal te Noordwijk aan Zee, Noord Boulevard 5, dd. 1 Juli 1929. LEZING VAN PRÓF. J. COHN. „Jngend und Erzielitum". Gisteravond sprak Prof. J. Cohn uit Freiburg over bovengenoemd onderwerp m het Klein Auditorium der Leidsche Univer siteit. De beroemde spreker werd ingeleid door Prof. Ca9imir, wien 't een eer was dengeen, wiens naam in de gansche paedogogische wereld groote vermaardheid bezit, persoon lijk te mogen begroeten in de oudste Univer siteit van Nederland. De 9preker van dezen avond begon zijn doorwrochte rede met er op te wijzen dat opvoeden „leiden" betcekent. De ontwikke ling is sedert Rousseau bewust geworden. Hij weidde uitvoerig uit over de Duitsche jeugdbeweging, waarbij de jeugd zelf een neiging toont tot leiding: er heerscht een drang om bewust geleid te worden. Na de vrijheid van vroeger is nu een meer gedisci plineerde richting ontstaan. Van deze jeugd beweging hebben kerken, partijen, ja zelfs dc- politiek zich meester gemaakt. De jeugdbeweging, die dateert uit den jare 1900 en zooals zij ook nog bestond vlak voor den oorlog, bestaat in haar oude vor men niet meer. Het probleem „jeugd en op voeding" staat tegenwoordig op den voor grond. Opvoeden wil in onze dagen zijn be wust leiding geven. Helaas zijn echter nog ongewilde invloeden dikwijls sterker dan de gewilde. Spr. verdeelde vervolgens de jeugdperiode in verschillende fasen. Dc-' ontwikkeling stelt als voorwaarde, dat een zekere aanleg voor handen is. Dieren kunnen gedresseerd wor den. bij menschen zou zulks onmenschelijk zijn. Jonge menschen moeten in principe als gelijkwaardig aan de opvoeders beschouwd worden. Slechts idioten kan men dresseeren. De aanleg tot verantwoordelijk handelen dient ontwikkeld te worden. In het kind moet een toekomst worden voorbereid en men dient te komen tot een bewuste vareeniging van heden en toekomst. Jeugd is een stadium van de ontwikke ling. Het woord jeugd heeft tweeërlei betee- kenis* sommigen bedoelen ermee de gansche ontwikkelingstijd. anderen slechts 't laatste dee'l, vanaf de puberteit tot aan de volwas senheid. Het jonge kind (3 k 4 jaar) ziet 9lechts het oogenblik en zijn toestand. Alles is nog voor hem een onbewust voorspel tot den ernst, zooal9 het leven vooroefening voor het hiernamaals is De speelsche levensuiting en de ernst zijn nog niet gescheiden. Het kind leeft voor zichzelf in het heden. De tweede periode (5 k 6 jaar) toont eerst nog afweer tegen de ernst. Later wenscht het kind in zijn spel niet gestoord te- worden. Het gaat den volwassene in alles nadoen, doch produceert zelf nog niets. Eindelijk wil het bewust handelen met al zijn kracht en het wordt eigenzinnig. Het bewuste spelen is nu ontstaan. Stadium drie toont den zin voor het origi neel-zelfstandige. In deze periode neemt de puberteit met de vooreerst nog onbestemd geslachtelijke drang een notore plaats in. Deze puberteitsperiode brengt groote gevaren met zich mee: het rijp worden verschrikt en verwart dikwijls de jeugd Dan wil zij niet meer blind zijn, maar bewust haar levens taak volvoeren. De tijd van ontwaken stelt groote opgaven. Deze jaren waarin zij het leven veroveren wil. is de belangrijkste levensperiode De mensch van nu wil dik wijls dezen tijd vasthouden, de jeugd duurt hem te kort. De samensmelting van het heden en de toekomst veroorzaakt smart De volwassene beseft bewust het 9choone van het oogenblik. geniet er van en wil er niet van scheiden. Het verlangen der jeugd in de-ze fase, om de toekomst nieuwe vormen te geven, maakt haar radicaal. Een groote bedreiging is een te vroegtijdige sexueele bevrediging, die de intelligentie verlamt, evenals de interesse in het algemeen- het bepaalt zich dan nog slechts tot de problemen van den sexueelr-n omgang. Het idealisme kan omslaan in cynisme. Groot zijn de gevaren voor de begaafden: het dooden van de eigen persoonlijkheid, het ten onder gaan in blind genot. De jpugd zoekt weliswaar nog leiding, maar staat toch veelal vol wantrouwen tegenover haar lei ders Het begrip voor het heden en de toe komst moet nu tot één gemaakt worden. Het is moeilijk te weten hoe men in dit stadium tegenover de jeugd moet staan Men dient haar niet met autoriteit tegemoet te BINNENLAND. Belastingverlaging te Leiden in het voor uitzicht. (Stadsnieuws, le Blad). Minister Donner verdedigt de ambtenaren wet. (Uit het Parlement, 3de Blad). De verlaging van het briefposttarief zal hoogstwaarschijnlijk met 1 November ingaan (Binnenland, 2de Blad). Pogingen om te komen tot een nationalen radio-omroep. (Binnenland, 2de Blad). Twee gevallen van kinderverlamming te Schiedam en één geval te Stamprooy in Lim burg (Gemengd, 3de Blad). Bij stakingsrelletjes te Maastricht zijn eenige personen zwaar gewond. (Gemengd, 3de Blad). BUITENLAND. Naar de oplossing van het conflict ter zee liedenconferentie (Buitenland, 1ste Blad). Rumoer in den Prnisischen Landdag. (Buitenland, 1ste Blad). Staking in de Belgische Borinage (Buiten» I land, 1ste Blad). Groote slag der Amerik. politie in den strijd tegen den dranksmokkel. (Tel., 1ste Blad). De Sileziërs hebben opnieuw pech bij den tocht van den Graf Zeppelin. (Tel. le Blad). treden maar ruimte te laten voorde vrije per soonlijkheid. Het radicalisme van de ieugd •dient geëerbiedigd, nooit bespot te worden. Het vrij laten van de jongeren op het juiste oogenblik is moeilijk voor de ouders Wel licht is dit het zwaarst in den tegenwoor- digen tijd, waarin de generaties zoo mar kant tegenover elkander staan. Dit vrij laten brengt twee gevaren met zich mee. lo. het vergooien van het leven; 2o. het opgeven van al het hoogere. het z.g. „ver stompen". Het laatste weegt tegenwoordig wel het zwaarst. De jeugd moet daarom, ouder geworden, er zorg voor dragen, het waardevolle uit de kinderjaren ook later vast te houden. Door een uitgebreide jeugd is de mc-nsoh „cultuurmensch" geworden. Ieder individu moet dus trachten zoo lang mogelijk zijn jeugd te rekken! Prof Casimir dankte den spreker met vriendelijke woorden voor zijn opbouwende, verkwikkende redevoering, waarin de ver schillende tegendeelen toch tot een ver blijdende eenheid vereenigd waren. HOOGER DIVIDEND AAN BROODVERBRUIKERS? Naar aanleiding van geruchten, als zou den de georganiseerde bakkerspatroon? ver gaderd hebben om hun slandpunt te* bepalen inzake het uitkeeren van hoogere dividen den aan de broodverbruikers van de Coöpe ratie „Vooruit" (13 15 pCt.). deelt de secre taris van den Broodhakkerspatroonsbond ons mede dat de broodprijzenzetterscommissie, omvatlende alle groote en kleine bedrijven, alsmede de coöperaties, nog niet over deze zaak vergaderd heeft. Naar aanleiding van de loopende geruchten en de berichten in sommige bladen zal de commissie dezo kwestie echter spoedig in bare vergadering behandelen. Alle berichten hierover zijn als voorbarig te beschouwen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor hert Economisch :andi- daats-exaireT der Indo'.ogisehe studie, de heer R. van Djjk (Oegstgeest).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1