Drie Avonturen 70«te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 15 October 1929 Derde Blad No. 21345 GOUDEN BRUILOFT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. DE HEERVOOREN GEHULDIGD BIJ ZIJN AFSCHEID VAN HILLEGOM. UIT DE RIJNSTREEK. FEUILLETON. Bovenstaande oudjes, de 77-jarige Gerar- dus Prins en de 72-jarige Geertrui-da van Amsterdam, hopen Donderdag a.s. hun 50- jarige echtvereeniging te herdenken. De bruidegom, die tal van jaren bij verschil lende landbouwers heeft gewerkt, moest deze werkzaamheden, daar ze te zwaar voor hem werden, sinds eenige jaren laten varen, hoewel hij zich overigens nog in het bezit eener goede gezondheid mag verheugen, evenals de bruid, die vele jaren bij nacht en ontijden heeft klaar gestaan om hier of daar de behulpzame hand te bieden en ook in schrale tijden, als vader niet veel ver diende, als werkster fungeerde. Bij ons bezoek in hun klein, doch bijzon- ALPHEN. Concert van den lieer H. J. Kruithof. Voor een tamelijk goed gevuld kerkge bouw gaf de bekende blinde organist de heer H. J. Kruithof van Kampen gisteravond een orgelbespeling in de Geref. Kerk aan Je Raadhuisstraat. Na het zingen van Ps. 95: 1—4 en het lezen van Lucas 19: 110 door da Bosch die tevens een kort inleidings woord hield speelde de heer Kruithof het na volgende repertoire: 1. Voorspiei (J. G. lier zog), 2. a. Hier lieg ich nun, o Vater, b. Was bist du doch. O. Seefle, so beilrübet), 3. Andante (W. A. Mozart), 4. Psalm 6 (H. J. i Kruithof), 5. Fantasie, a. Largo assai, b. Allegro Moderato, c. Allegro vivace (H. J. Kruithof), 6. De laagste plaats (naar R. Ger- ritson). Genoemde stukken werden onder de grootste aandacht zeer zuiver door den heer Kruithof uitgevoerd terwijl de nummers 2, i en 6 tevens door hem door zang werden begeleid. Do zeer bekende organist gaf wederom blijk van zijn bijzondere begaafdheid. De muziekliefhebbers hebben dan ook weer eens van iets bijzonders kunnen genieten. Na het spelen van nr. 5 hield de heer Kruit hof tevens een meditatie in blindenschrift naar de door ds. van Arkel van Utrecht ont worpen beschrijving getiteld: „Tweeërlei zoeken" zooals omschreven in Lucas 19 vers 3 en 10. Aan het eind van zijn medi tatie dankte de heer Kruithof de aanwezi gen voor de belangstelling. Terwijl het slot woord werd gevoerd door ds. Bosch die de RECLAME. 4762 van den Franschen Meester-Detective MARC MICHEL. 6) -.Van de fabriek uit kan uw woning na tuurlijk opgebeld worden zonder dat het te- «efoonbureau het merkt? vroeg Marc Michel. Dat spreekt van zelf. Dan kwam de telefonische roep dus 1 uw kantoor, constateerde de detective [«alm. Rat is wel niet anders mogelijk, ant- I grilde monsieur Sabin. Diep in gedachten j ik naar mijn huis terug, nog steeds de Ij pver oereed houdend. Ik draaide overal lichten aan, doorzocht het huis in alle oeken. maar er was mets verdachts te be- Peuren. Ik had alles voor een droom kun- uen houden, als niet. Gebeurde er dan nog iets? Rat zult u hooren. Ik ging weer naar v me?r ora warm te worden, want ik was uiten in de vochtige nachtlucht tamelijk ud geworden, dan om te slapen, want zoo- s u we' begrijpen kunt. had ik na deze Pwmdende historie niet veel slaap meer oen 'Q bed lag ontdekte ik. opeen<= wat mij zoo even ontgaan was en dat e^vees hoe onbeduidend hetgeen ;k kam °°k w?s> er iemand in mijn eL.moesl zijn geweest. Tnof merkte u dan? vroeg Marc Michel «et onverholen belangstelling i der gezellig en helder ingericht huisje aan de Hoorn No. 45 te Alphen, was het dan ook een lust om de oudjes te hooren keu velen over de soms blijde, doch ook wel eens droeve tijden uit hun huwelijksleven. Het echtpaar werd gezegend met niet minder dan 10 kinderen, waarvan 'hun twee door den dood werden ontnomen. De acht overgeblevenen zijn reeds lang allen ge trouwd en één hunner mocht reeds zijn 25- jarig huwelijksfeest herdenken. Het echt paar gaat een paar drukke dagen tegemoet, vooral als ook a.s. Donderdag hun klein kinderen, niet minder dan 36, ter bruiloft komen. Wij hopen echter, dat zij een pret- tigen dag zullen hebben. begaafde organist bedankte voor hetgeen deze op zoo'n talentvolle wijze had ten ge- hoore gebracht en de aanwezigen verzocht als slot te zingen Ps. 72 vers 11: „Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen" waarna een ieder nadat ds. Bosch nog in dankgebed voorging zeer voldaan huiswaarts keerde. Maandagmiddag had de vrachtrijder B. van Ter-Aar het ongeval met het voorste ge deelte van zijn vrachtauto nabij de veiling in het water te rijden. Nadat B. de brug liggende over het wa ter voor het veilingsgebouw was gepas seerd schoot een der portieren open. B, werd hierdoor van de wjjs gebracht en raakte hierdoor de macht over zijn stuur kwijt met het hierboven gemelde gevolg. De goederen die zich in den wagen be vonden alsmede B. wist men behouden op het droge te brengen. De zwaar beschadigde wagen werd per ontboden kTaanwagen van den autohandelaar B. uit Bodegraven gelicht en naar een garage van den garagehouder B. alhier gesleept. In de gisteravond gehouden ledenver gadering werd voor de 2de keer tot gods dienstonderwijzer bij de Evangelisatie Hooftstraat benoemd de heer J. Kars van Brandwijk. ALKEMADE. Bnrgerlijke Stand. Geboren: Cornelis Woutems, z.v. Wilhel mus Kuipers en Johanna van Klink. Ondertrouwd: Johannes Jacobus van Djjk jm. 23 j. en Adriana Petronella Maria van der Meer, j.d. 23 j. BOSKOOP. „Nog bijtijds gered". Het 4-jarig zoontje van den boomkwee- ker Vermeulen, wonende aan de Tuin straat, had het ongeluk om nabij de ouder lijke woning in de sloot te geraken. De moeder, het gevaar van haar krod ziende, sprong het kind na, met gevolg dat beiden in levensgevaar verkeerden. Toegeschoten buren hadden echter het geluk om moeder en kind te redden. Zooals ik u al vertelde, monsieur Michel, heb ik de gewoonte om vóór mijn nachtlicht, mijn karaf met het glas er over te zetten. De karaf staat tusschen mijn ge zicht en de lamp, anders krijg ik het volle licht in mijn oogen en kan ik niet slapen. Toen ik nu weer in bed lag, drong het op eens tot mij door dat het volle licht op mijn gezicht viel. De karaf bleek dan ook vier of vijf centimeter meer naar 'inks te staan dan toen ik de kamer was uitgegaan. Ze moest dus verschoven zijn. Iemand moest met zijn handen of aan de lamp of aan de karaf zijn geweest. Toen ik dit ontdekt had stond ik weer op; het maakte mij onrustig. Ik keek nog eens aandachtig de kamer rond en ging daarop naar de aangrenzende kamer. Daar viel mijn oog direct op iets wits op den grond dat ik tevoren niet opgemerkt scheen te heb ben. Ik pakte het op: het was een briefje met een onbegrijpelijken inhoud. Hier is het. Ik weet volstrekt niet of het in eenigerlei verband staat met wat vannacht gebeurd is. het eenige wat ik wel weet is dat ik het niet geschreven heb. Van het papiertje is. zooals u ziet. een hoek afgescheurd. Marc Michel nam een vergrootglas uit een van de laden van zijn schrijfbureau en bestudeerde aandachtig het geheimzinnige document waar het volgende opstond: xddt idfobd3 ws pq ef qmb hfme mijhu lbdi. De speurder was direct in de raadsel achtiger! inhoud van het papiertje verdiept: hij schudde eenige keeren het hoofd. Het is onverstaanbaar, verklaarde Sa bin gedecideerd; ik heb me alle mogelijke moeite gegeven om het te ontcijferen. De heer J. H. A. Vooren, benoemd tofc postdirecteur te Sassenheim, behoorde tot de meest bekende persoonlijkheden, te Hil- legom. Lange jaren heeft hij daar talrijke functies bekleed en men ziet hem algemeen noode vertrekken. Op den huldigingsavond, Ernstig ongeluk. De arbeidster v. W. had in de blikwaren- fabriek van de firma H. en V. alhier het ongeluk, om met een harer handen tusschen een machine te geraken, met gevolg, dat drie vingertoppen zeer ernstig werden ver minkt., en zij zich onder dokter behande ling moest stellen. Bnrgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. G. Bezuijen en A. M. v. Leeuwen G. Koetsier en M. J. de Rijk J. Th. de Wit en W. M. Benschop. Getrouwd: J. v. Leeuwen 22 j. en W. Hiiizer 20 j. Geboren: Cornelis Wilhelmus, z. van Th. G. de Jong en A. M. v. Riet Martinus Maria, z. van A. J. Straver en C. A. v. Leeuwen Jannetje Adriana, d. van L. de Mik en A. S. Blanken Aaltje Willemina, d. van Th. M. Vermeul 'en D. v. Heteren. Overleden: Gerardus v. Noordt 69 j. Onze> vroegere plaatsgenoot, de heef T. v. d. Willik, commies ter secretarie te Rhencn. is in die gemeente benoemd tot gemeente-ontvanger. Vanaf 16 October e.k., zal het tele foonkantoor alhier, ononderbroken zijn opengesteld. DE KAAG. In het duister. Zaterdagavond ontstond kortsluiting op het hoogspanningsnet, doordat door eenige baldadige personen een draad over den bovengrondschen electrischen kabel was geworpen. Zondag is de storing opgehe ven. De politie stelt een onderzoek in. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacoba, d.v. A. Verbeek en A. van Zwieten. GetTouwd: C. Wassink en A. J. F. W. den Hollander N. Rietkerk en M. van der Zwan. Marc Michel gaf geen antwoord op deze bewering en vrceg verder: Wat deed u nadat u dit briefje gevon den had? Ik kleedde mij in groote haast aan en verliet het huis. Ik ben daarop, te voet zoo- als ik zei. dwars door Parijs direct hierheen, gekomen. Wat denkt u van de zaak, mon sieur; wat raadt u mij aan? De detective had de laatste woorden van monsieur Sabin nauwelijks gehoord. Hij zat weer gebogen over het stukje papier met de vreemde en oogenschijnlijk onsamen hangende letters en maakte allerlei notities in zijn zakboek die hij van tijd tot tijd met het papier vergeleek. Het bleef een poosje stil in het vertrek, terwijl monsieur Michel zonder ophouden aanteekeningen maakte, waarbij hij meermalen het hoofd schudde. Eindelijk keek hij op. Is er overdag iemand in uw huis, mon sieur Sabin? Ja. Mijn huishoudster komt 's morgens en blijft tot 's avonds acht uur. Prachtig. Het briefje dat u mij gege ven hebt. komt me voor heel belangrijk t* zijn. Waarschijnlijk zal daarin wel de op lossing van het raadsel liggen, maar tot mijn spijt heb ik het geheimschrift niet direct kunnen ontcijferen. U moet mij het briefje nog maar even hier laten. Over een paar uurtjes zal ik er wel achter zijn wat er in staat Het is niet het eerste document dat er op he* eerste gezicht vrij onverteer baar uitziet' Met voldoend combinatie-ver mogen en geduld is ten slotte ieder geheim schrift dat uit letters bestaat en waarvan de text is gesteld in een taal die men kent, te ontcijferen. Gaat u nu maar ru9lig naar huis, monsieur Sabin; overdag zal er wel niets bijzonders gebeurendaar ben ik waarbij hem een volledig woonkamer- ameublement werd aangeboden, hebben talrijke vereerders in loffelijke bewoordin gen uiting gegeven aan hun bewondering voor den veelvuldigen arbeid, die door hetra ten gunste van de gemeente is verricht. Men ziet hier den jubilaris met familie-. OUDE-WETERING. Aanrijding. Zondagmiddag is het 4-jarig zoontje van den heer A. van Velzen alhier door den 14-jarigen v. d. K. uit Haarlemmermeer, die zich per rijwiel naar zijn woning be gaf, aangereden. De kleine kwam zoo on gelukkig te vallen, dat naar uit een genees kundig onderzoek bleek, een der dijbeen en was gebroken. Per auto van dokter Van der Byl is hot ongelukkige kind naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. ROELOFARENDSVEEN. 60-jarige Huwelijksjubileum. Zaterdag 19 October a.s. hoopt het echt paar G. de More©Van Dam, wonende in het St.Jacobus-Gesticht alhier hun 60-jari- ge echtvereeniging te herdenken. Het zal hun op dezen heuglijken dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Vertrek Pater Hoogenboom. Dfzer dagen is de Weleerw. Pater Vigi- lius Hoogenboom, die vanaf 4 Mei j.l. hier met verlof heeft vertoefd, weer naar de Missie in Brazilië vertrokken. De beste wen- sehe-n van geheel Roelofarendsveen mogen den Pater, die met het stoomschip Flandria reist, vergezellen. Bij deze gelegenheid kon- non we tevens nog vermelden, dat de op brengst van de den vorigen Zondag door den Pater gehouden collecte ten bate zijner Missie-statie ruim f. 700,bedraagt. WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Adriana, d. van J. Hoogendoorn en C. de Vos Maria Geertruida, d. van Th. Steenland en C. J. van Dijk Jan- nigje, d. van J. Bakker en M. den Breejen Jan Hendrik, z. van A. van Hoven en J. Noorloos Arie Piéter Cente, z. van P. Rehorst en A. van Dijk. zeker van. Daarentegen kan ik u voor de komende nacht met tamelijke zekerheid nieuwe avonturen voorspellen. Hebt u 's nacht9 geld van de zaak of van u zelf in huis of in de fabriek? Neen; hoogstens een heel klein be dragje. Het geld dat binnen komt breng ik 's middags altijd naar de bank. Overigens hebben we deze gewoonte pas een paar we ken geleden ingevoerd. Vroeger was het anders en hadden we steeds groote bedra gen in huis. Tot op een keer mijn collega, de commercieele directeur van de fabriek, bij een kasopname, een tekort van 35.000 frans had. Hij verklaarde dat dit geld ge stolen moe9t zijn; hij had er geen idee van hoe dit tekort anders kon zijn ontstaan. Koesterden de commissarissen geen ver denking tegen hem? Neen, hij genoot groot vertrouwen. Maar mijn collega, monsieur Langon werd wel ontslagen, maar daar de verdwijning van het geld al eenigen tijd geleden moest heb ben plaats gehad, en iedereen overtuigd was dat er een onnaspeurlijke diefstal wa9 gepleegd, zag men er van af om aangifte bij de politie te doen. Bovendien vonden de commissarissen het voor den naam van de zaak minder gewenscht om aan zoo'n ge- heimzinnigen diefstal ruchtbaarheid te ge ven. We hebben een vrij belangrijke reser ve voor verliezen. Hebt u uw collega na zijn ontslag nog ontmoet? Éénmaal. Een dag of drie geleden kwam hij bij mij: het was den 21sten Augustus, 's avonds tegen zevenen. Hij vertelde me dat bij een uitsiekende positie had gekre gen bij een kachelfabriek en interesseerde zich blijkbaar buitengewoon voor zijn nieu we branche. Hij legde mij dan ook met veel de leden van het huldigingscomité en ge- noodigden. te midden der geschonken bloe men. Voor nadere bijzonderheden over den huldigingsavond verwijzen wij naar elders in dit blad. De 40-jarige meubelmaker V. geraakte met de rechterhand in een in werking zijnde cirkelzaag. De hand werd ernstig ver wond. Een dokter was spoedig aanwezig. De man zal geruimen tijd invalide zijn. Naar wij vernemen i9 de trekking voor de verloting ten bate der Remonstrantsche Kerk met goedvinden van het gemeente bestuur bepaald op Zaterdag 19 October a.s. De collecte in de Geref. Kerk voor de nieuwe kerk heeft f. 119.92 opgebracht. o WOUBRUGGE. Tuinb ou wcur sus. De! tuinbouwcursus alhier is geopend met aanvankelijk 19 deelnemers. De Burge meester opende den cursus met een opwek kend woord en feliciteerde den cursisten: met de beide leeraren, die het theoretisch en practisch gedeelte leiden zullen en, beiden op dit gebied hun sporen verdiendl hebben. Den cursisten wensohte spr. aange-» name' uren en veel succes. Nadat de heer de Jong, leeraar voor het practisch gedeelte, zichzelf met een hartelijk woord aan dq cursisten had voorgesteld en de heer Zijder- veld, hoofd v. d. cursus, het leerplan nade£ !had uiteengezet, namen de lessen een aan vang. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente komt morgen 16 Oct. a~s. des voormiddags 9.30 bijeen. Onderwerpen ter behandeling: 1. Notulen en mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot het verleenen van eenel bijdrage aan de Wilhelmina-vereeniging tei Hoogmade. 4. Benoeming leden Commissies van bij-» stand. 5. Vaststelling rekening 1928. 6. Afschrijvingen schoolgeld. 7. Voorstel tot het verleenen eener bij drage aan den polder Vierambacht. 8. Aanbieding begrooting 1930. 9. Benoeming Commissiei tot onderzoeH begrooting. 10. Vaststelling Pensioengrondslagen. ijver en zaakkennis verschillende geoctrooi eerde constructies van zijn firma uit De detective keek zijn bezoeker met veel belangstelling aan. Op welke wijze gaf monsieur Lancon die uitleggingen? Hij opende de deunen van de groote kachel in mijn slaapkamer, liet mij er in. kijken, en toonde me hoe de kachels van zijn firma van de mijne afwijken in den bouw van de vuurpotten, de luchtcirculatie en de stookgaten. Marc Michel 9tond op. Ik kom in den loop van den avond bij u. Hoe laat kan ik U nog niet precies zeggen. Maar in elk ge val behoeft u niet bang te zijn; al9 er ge vaar is, ben ik bij U. Op welk nummer woont U? Rue St. Fargeau nr. 176. Mocht er in den loop van den dag wat gebeuren, stelt u mij dan telefonisch op de hoogte. Als ik er niet ben is er in elk geval een betrouwbaar en kundig assistent. Ove rigens, wanneer bent u uit de tropen terug gekomen? De fabrieksdirecteur keek den detective stomverwonderd aan Was deze man een toovenaar of een gedachtenlezer? Hij had hem nooit tevoren ontmoet, kende zelfs zijn naam niet en toch wist hij blijkbaar dat hij in de tropen was geweest De roem van den meester-deteclive scheen inder daad alleszins verdiend te zijn! U was toch immers langen tijd in het verre Oosten, ging Marc Michel onverstoor baar voort. Ik ben inderdaad verscheidene jaren in Tongkin geweest. Maar hoe weet u stamelde monsieur Sabin (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9