stadsnieuws. 'op den dag van heden... binnenland. 70ste Jaar^an? DINSDAG 15 OCTOBER 1929 No. 21345 BURGERL. STAND v. LEIDEN KUNST EN LETTEREN. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 -f- portokosten. ƒ0.18 0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTE-AVOND VAN DE VRIJZINNIG HERVORMDEN. DE ZUIDERZEEFILM. Gisteravond hield de Vereeniging van Vrij zinnig Hervormden alhier haar eersten ge meente-avond in dit seizoen in de groote zaal van het Nutsgèbouw*. De bijeenkomst was bijzonder druk be zocht. Er was bij de opening geen plaats in de zaal meer onbezet. De bijeenkomst werd met een kort wel komstwoord geopend door den voorzitter der Vereeniging, den heer J. J. Hasselbach, waarbij deze zijn groote voldoening over de talrijke opkomst uitsprak en mededeelde, dat het Vrijzinnig Zangkoor, dat nauw aan de vereeniging verbonden is, onder de goede leiding van mej. R. Oostveen, alsmede de dames A. Kern, geaccompagneerd door mej. Kuenen en A. Weydung, eenige solonum mers zouden ten gehoore brengen. Het Vrz. Zangkoor opende daarop het mu zikale gedeelte van den avond met eenige gewijde liederen. Hierna verkreeg dr. Boersema het woord, die vóór hij tot behandeling van het aange kondigde onderwerp overging, eenige mede- deelingen deed over het vereenigingsleven der Leidsche Vrijz. Hervormden. Hij herin nerde er aa-n dat dit reeds de derde ge meente-avond is, door de vereeniging ge- houdefk Waren de voorgaande avonden goed be zocht, deze bijeenkomst spant nog de kroon, feit, waarover het bestuur zich zeer ver heugt omdat het getuigt van een opgewekt en groeiend gemeenteleven. Wij voelen ons nog te weinig als gemeente, zeide spr., doch dat gevoel wordt door avonden als deze ge kweekt. Wij zijn nog geen kerk, maar stre ven er naar het te worden. Daarvoor is pro paganda noodig inwendig, maar ook naar buiten. Ook aan andere gezindten moeten wij toonen. dat we er nog zijn. Doch nog meer waarde hechtte spr. aan de inwendige propaganda. Die mag niet worden overge laten aan den voorganger en aan het be stuur. Elk goed lid moet minstens twee leden voor de vereeniging winnen. Wij moeten niet eerder tevreden zijn voor het cijfer van 500 gezinnen is bereikt, waar aan nog een kleine honderd ontbreken Is het getal van 500 bereikt, dan kan de ver eeniging, doordat zij een negende gedeelte >an het totaal aantal Ned. Hen- gezinnen in de stad omvat, recht doen gelden op een fredikantsplaats. Ten einde dit aantal binnen afzienbaren lijd te bereiken, richtte dr. Boersema een krachtige opwekking tot de aanwezigen Hierna zong mej. A. Kern. op de piano begeleid door mej Kuenen, achtereenvol gens- „Carmelisberg". ,,'t Lof van Liefde" en „Opwekking" (1630). Daarop narcudr. Boersema weder 't woord voor een beschouwing over het „Onze Va der". door hem een Koninklijk gebed ge noemd. Hij wilde het niet uit theologisch of Christ el ogi sch standpunt behandelen, al zou ook daartoe wel aanleiding zijn. dodh slechts nis het diepe verlangen naar het Koninkrijk Gods van den eenvoudigen vrome Door dat verlangen gedreven, waren de leerlingen van •lezus tot den Meester gekomen om hen te leeren bidden en spontaan als van God zelf geïnspireerd spreekt hij voor hen het eenig voor of na nimmer overtroffen gebed uit. dat der eeuwen door den zoekenden naar het Koninkrijk der hemelen een troost is ge feest en een kracht. Ka eerst het „Onze Vader" in zijn geheel eD in onderling verband te hebben he rbouwd ging spr. over lot behandeling der «tof op zichzelf. Teeder en met grooten eerbied werd een ander besproken en onder bijna adem- f '°oze stilte door de talrijke aanwezigen aan boord. die allen diep onder den indruk Wa*n gekomen. He loor het gesprokene verwekte ste'm- werd nog versterkt door den solozang van Am. Weydung. die op de piano begeleid door den heer Hasselbach. achtereenvolgens Jen gehoore bracht: Aria uit de Messias van Handel, „Aus meinem Groszen Schmerzen" van Franz en „Auf dein Kirchhof" van Hrahms. Hr B. gaf daarna gelegenheid ora over bet besproken onderwerp zoo noodig van Sedaehten te wisselen of vragen te doen, daartoe echter niemand behoefte gevoelde. Mej Kern zong vervolgens nog een drie tal liederen, waarna de voorganger nog een a-antal mededeelingen deed. de vereeniging het vereenigingsleven betreffende, go- vjplgd door eenige zangnummers door het viizinnig Zangkoor. Daarna sloot dr B. de bijzonder geslaagde bijeenkomst. Voordracht van den heer D. J. van der Ven. In het Volkshuis is gisteravond do Zui derzeefilm vertoond, niet zooals men licht zou vermoeden de film waarbij de groot- sche Zuiderzeewerken in beeld worden ^ge bracht, de werken die nog slechts in wor ding zijn, maar integendeel dat wat spoedig geweest zal zijn. namelijk het nijvere werken en de traditie van de bewoner? van de verschillende kustplaatsen. De heer D. J. van der Ven, de bekende folklorist, die zich op zijn terrein reeds zoo uitermate verdienstelijk heeft gemaakt, heeft met deze film een prachtig stuk folklore, dat met den ondergang wordt bedreigd, aan re vergetelheid ontrukt. Het is niet gemakkelijk, zoo verleide hij gisteravond in de groote zaal van het Volks huis. om met de bevolking van de Zuider zeeplaatsen- op eenigszins vertrouwel ijken voet te geraken. Door het groote vreemde- lingenbezoek, het bezoek van menschen die b v. het eiland Marken in den korst mogelijken tijd met de grootste snelheid willen zien, heeft zich een zeker wan trouwen van de bevolking meesier gemaakt en daaruit was het ook heel goed te ver klaren, dat zij er aanvankelijk niets voor voelden om in de ..bioscoop" vertoond te worden, vooral ook omdat de bevolking over het algemeen streng Calvinistisch is en met dergelijke dingen niet veel op heeft. Er was echter één woord dat in hun har ten toegang vond en dat was het woord „gedachtenis" Met gedachtenissen zijn hun wanden geheel bedekt en wanneer deze film was bedoeld als een gedachtenis dan wilden zij er wel aan medewerken. Zoo heeft spr. een film kunnen samen stellen, die „waar" is in alle opzichten Dit is ook dadelijk de indruk van den toeschouwer wanneer de eerste beelden op het doek verschijnen. De heer van der Ven we hebben dit reeds bij vorige gelegen heden mogen conslateeren bezit in het bijzonder de gave zich in de vertrouwens sfeer der menschen te plaatsen en daarom kan hii bereiken was hij bereikt heeft In de zes afdeelingen, die de film heeft, ontmoeten we een reeks van treffende beel den. te meer treffend omdat er naar alm waarschijnlijkheid binnen enkele tientallen jaren niet veel meer van over zal zijn Het is ondoenlijk een overzichtelijk ge heel van de film te geven, omdat we dan alles zouden moeten noemen, omdat alles even merkwaardig is en daarom willen we volstaan met enkele algemeene opmerkin gen. De loeschouwer. die gedurende enkele uren van deze rolprent geniet komt on willekeurig onder de bekoring van dit stukje Nederland, dat hij ook maar niet bij bena dering bleek te kennen Of wordt hij niet getroffen door het bedrijvige havenbeeld v. Enkhuizen onder de zingende klokken van den Drommedaris. door het Marker werf- buurtje waar de houten huisjes overhe'- lende daken hebben om het indringen van den regen te beletten, dan waar we Eilebert den Postbode treffen, wellicht de eenige onder zijn collega's die niet de uniform draagt?, door de oolijke stoere visschers- jongens die op Kronemakersavond bij ,,de meiden" een pijp opsteken? door de tocht met Gijs en Wout-oom over de bevroren Zuiderzee om wat spiering te vangen in de bijlen voor een armzalig dagloonlje. door den waarachligen godsdienstzin van de menschen. die in de biezen werken en in do stilte der biesvelden hall in het water slaande ootmoedig het hoofd ontblooten om hun God te danken voor het dagelijksch brood door de Pinkstervreugde op Urk, die haar hoogtepunt vindt in den Pinkster-om megang en door zoovele, zoo heel vele an dere dingen En bij dit alles speelde de heer Gerard Dekker de begeleidende muziek van .Tulius Röntgen op een wijze, waarvoor wij niets dan lof hebben De heer van der Ven was in zijn ver klaringen zeer onderhoudend en zoo is alles bii elkaar een zeer mooie en zeer leerzame avond geworden. De zaal was geheej gevuld. WAARSCHUWING. Gisleren vervoegde zich ten huize van een ingezetene van Oegstgeest. een als heer gekleed persoon, die zeide door den Plan- lenziektcnkundigen Dienst to zijn gezonden om de boomen ey planten m den tuin te bespuiten. Mevrouw, die hem te woord stond, liet den man binnen, die daarop on geveer een uur in den tuin werkzaam was. Toen hij daarmede gereed was. bedong hij een honorarium van f.50, wajphem .na tuurlijk niet betaald werd. Hij zeide P. Knapper te hc-eten Gebleken is, dat een man van denzclfden naam ook dergelijke praktijken elders in het land heeft gevoerd en dat van de zijde der politie reeds meermalen tegen hem is gewaarschuwd. Men zij op z'n hoede! WINTERPROGRAMMA „NUT EN VERMAAK." „Nut en Vermaak" ontwaakt weer uit haar veelal korten zomerslaap. Het bestuur heeft met nieuwen moed zijn taak opge vat en is er in alle stilte al weer in ge slaagd voor het komende winterseizoen een programma samen te stellen, dat zelfs het meest veeleischende lid zal bevredigen. Het vangt aan met een luisterijk bal op a.s. Zondag. Woensdag d.a.v. is er oen le denvergadering: op Zondag 24 en Dinsdag 20 November alsmede op Zondag 1G en Maandag 17 Fehr. zijn Schouwburgavonden georganiseerd. Dc gebruikelijke festiviteiten zooals het St. Nicolaasbal op Zondag 8 December en het bal-masqué. waarvan de de datum is vervroegd tot 4 Januari ont breken niet. Daar tusschen door vermeldt hel voor- loopig no? bal- en cabaretavonden op Zon dag 23 Februari en Zondag 27 April ter wijl het Jaarfeest zal worden gevierd op Zaterdag 28 Juni. LEIDSCHE BURGERWACHT. Te beginnen met Vrijdag 18 October a.s. zullen de Schietoefeningen der Leidsche Burgerwacht wederom plaats hebben zooals voor 1928 was bepaald en wel van 8.30 10.00 uur n.m op Woensdag- en Vrijdag avond CSchietzaal M. P Kazerne!. Voor opgave tot deelname aan een eventueel t-? houden cursus in Gymnastiek Schermen, respectievelijk onder Sergt. Maj Tnst E C. dc Jager en Wachtmeester D Gijsberti Hodenpiil, bestaat gelegenheid vanaf heden tot op den eersten Schietavond, eveneens tot het bijwonen van een Cursus voor Eer ste huln bij ongelukken Op den eersten schiefavond zullen de prijzen der gehouden wedstrijden met scherpe patronen te Katwijk worden uitge reikt. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuw insr'arijvinp: Wed L. Kuster. Vischmarkt 1. Leiden. Winkelierster in Schoenen, enz. Eigenaar: Wed. J. M. E. Kusterde Bruyn Leiden Wijzir inf: W. Waardenburg v.h. A. Oosthoek. Pie- terskerkkoorsteeg 14, Leiden Koloniale en Grutterswaren. Comestibles en Wijnen Bovengenoemde handelszaak is met ingang van 9 October 1929 overgegaan aan H van der Lceden, de Kempenaerstraat 55. Oegst geest. die deze zaak als filiaal, onder eigen nr>-im zal voortzetten. H v d. Leeden, de Kempenaerstraat 55, Oegstgeest Handel in Kruidenierswaren Vestiging Filiaal te Leiden Pielerskerk- koorstee^ 14. d.d. 9 October 1929 P de Groot. Haarlemmerstraat 43. Leiden Paardenvleeschhouwerii Me» inganc van 11 Oct. 1929 is aan den heer P de Groot, te Leiden volmacht verleend. EEN NIEUWE HALTE. Mel inghng van heden is een nieuwe halte ingelegd van de tram LeidenDen Haag hij Tuin Stadwijk aan de Koninginne- laan op den weg tusschen de Staatsspoor en den Zoeterwoudschen Sm gel. Hierdoor is aan het isolement van dit stadsg^elte een eindo gekomen. Te Domburg is op 61-jarigen leeftijd overleden mej D. E Charl. Deetman, pro vinciaal Huisbezoekster van de Prov. Zeeuw- scbe Ver. tot bestrijding der tuberculose. Zii heeft eenigen tijd alhier onder prof. Nolen gewerkt zulks een 15 jaar geleden ongeveer. De eerstvolgende vergadering van den Raad zal plaats hebben op Maandag. 28 October a.s. De eerste ploeg dienstplichtigen der lichting 1929 van het onbereden gedeelte van het 6e regiment veldartillerie, opge leid voor onderofficier alhier en voor eer ste oefening onder de wapenen vertrekt vandaag met groot verlof. Deze ploeg omvat 8 man Abusievelijk is in ons Blad van gis teren verzuimd mede te deelen. dat de door de Vaste Plantenkweekerij K J van Veen alhier behaalde getuigschriften werden ver- won-en op de plaatselijke keuring van nieuwe planten der Kon. Ned Mij voor Tuinbouw en Plantkunde te Amsterdam Op uitnoodiging van de Commissie voor het Lorentz-fonds zal prof. dr. H. A. Kramers een reeks voordrachten houden* over: „Quantum-mechanica" te beginnen 22 dezer, des morgens te 11 uur in de kleine collegezaal van de Leeskamer Bosscha. is het 125 jaar geleden, dat overleed de Fransche scheikundige Antoine Baumé te Parijs. Hij was o.a. de uitvinder van een naar hem genoemden areometer. Baumé werd den 26sten Februari 1728 te Senlis geboren. Zonder een wetenschappelijke opleiding genoten te hebben, legde hij zich met ijver op de chemie toe en onderscheidde hij zich zoozeer, dat hij tot hoogleeraar te Parijs werd benoemd (1752). Vele wetenschappelijke boeken heeft deze geleerde geschreven, waardoor hij grooten roem verwierf. Tot zijn voornaamste geschriften be- hooren: „Chimie expérimentale et raisonnée", „Elements de pharmacie", „Opuscules de chimie", „Manuel de.chimie". Zijn areometer, beséhreven in den „Avant- Coureur" van 1768 én 1769, is thans nog in gebruik. ONDERTROUWD M. Bossers jm. 23 j. en J. v. Egfuond jd. 24 j. J. Verwer jm. 25 j. en A. M. Rubing jd 24 j. N. Krispijn jm. 23 j. en G. v. Rossen jd. 22 j. J. Bekooij jm. 26 j. en D. Ouwersloot jd. 22 j. A. Laurier jm. 34 j. en H. Sinninger jd. 30 j. H. Tbate jm. 26 j. en T. Hirschig jd. 20 j. E. H. Haarlem jm. 23 j. en W. J. Schenke- veld jd. 21 j. I. J. J- Werk jm. 24 j. en C. Sira jd. 22 j. W. v. d. Heijden jm. 25 j. en C. Smit jd. 21 j. A. Blok jm. 25 j. en A. v. d. Zwaan jd. 19 j. HET OPTREDEN VAN MAART JE OFFERS EN PAUL HERMANN. De violoncellist Paul Hermann, die Don derdag 17 October in de Stadsgehoorzaal met onze stadgenoote Maartje Otters zal op treden en over wiens prestaties de Neder- landsche muziekwereld reeds zooveel goeds uit het buitenland vernomen had, heeft gis teren te Amsterdam een groot succes be haald. De critieken luiden unaniem zeer gunstig. De groote capaciteiten van Maartje Offers zijn voldoende bekend, om er hier verder over uit te weiden. Het verheugt ons dat zij zich hier met een groot kunstenaar vereenigd heeft om den Leidenaars een avond van ongemeen kunstgenot te bereiden. De combinatie Oflers-Hermann zal onge twijfeld een der meesl belangrijke kunst avonden van het seizoen 19291930 schenken! DE LEIDSCHE KUNSTKRING VOOR ALLEN. 25 October opent de Leidsche Kunstkring „Voor Allen" zijn zes-concerlen-serie met het Pirani-Trio, waarna nog een viertal kunstavonden volgen en ter herdenking van het eerste lustrum, op 11 April 1930 wordt besloten met het Utrechtsch Stedelijk Orkest met Willem Andnessen als solist. Voorzeker een serie, welke den ouden geliefden naam van den Kunstkring eer aandoet. Tot het ledental, dal reeds ver boven de elf honderd uitkomt, kunnen nog eenige plaat sen worden afgegeven, waartoe men zich schriftelijk kan wenden tot het secretariaat, Kanaalstraat 18 of wel bij de Firma Eggers, Botermarkt, tegen de contributie van drie gulden voor de zes concerten Waar vorig jaar het Paedagogisch Con cert veel bijval heeft gevonden, stelt het bestuur zich voor, dit seizoen een tweetal zulke concerten te geven onder leiding van Willem Andriessen tegen inteekenprijs van één gulden voor de twee concerten, waartoe gelegenheid bestaat op bovengenoemde adressen tot 1 November a.s. Alle concerten zullen wederom gegeven worden m de Groote Stadszaal en gezien het groote succes van vorige jaren, ook nu weer de belangstelling trekken van dc leden binnen zoowel als buiten Leiden. HET RESIDENTIE-ORKEST. Eerste abonnementsconcert. Donderdag 2-f October a.s. zal hel eerste abonnementsconcert van Het Residentie- Orkest" plaats hebben Solist is de violist Albert Spalding. Het programma is o.a. Aka- demische Fest-ouverture van Brahms Eerste Symphonie van Gust. Mahler. Spalding zal een vioolconcert ten gehoore brengen. BUITENLAND. De Alp. Ver. Radio-Omroep herhaalt zijn verzoek aan de regeering inzake 't Gleich- wellensysteem. (Binnenland, le Blad). Nieuwe aanwijzingen omtrent den moord te Rotterdam. (Gemengd, 2e Blad). BINNENLAND. Voor en tegen den Volkswensch der Dnitsch-Nationalen. (Buitenl. le Blad). Nieuwe onderhandelingen ter zeelieden- conferentie. (Buitenl. le Blad). Geslaagde proefvlucht van het Engelsche luchtschip R 101. (Buitenl. Gem. 2e Blad). HET „GLEICHWELLEN- SYSTEEM" VAN DE A. V. R. O. Een nieuw verzoek tot de regeering. Door de A.V.R.O. is in aansluiting op haar request van 18 Mei j.l. onderstaand request aan den Minister van Waterstaat ingediend. Tevens is aan Z. E. verzocht aan het bestuur der A.V.R.O. een audiëntie toe le 'staan om het request mondeling nader toe te lichten. „Geeft met ver9ohuldigden eerbied te ken nen enz., dat de studie van de mogelijkheid van toepassing in Nederland van 'n systeem voor de technische uitoefening van een Radio Omroep, bekend als het „Gleichwel- !en"-systeem haar de overtuiging heeft ge schonken, dat zij de verantwoording voor de invoering en toepassing van zoo'n systeem mag aanvaarden, echter met ge bruikmaking van twee verschillende golf lengten, die behooren tot de groep der z.g. „Onder communes", dat zij meent er nog eens met nadruk op te mogen wijzen, dat de Nederlandsche om roep in groote moeilijkheden zal komen, met name wat betreft de toebedeeling van zend tijd voor een program zonder voorkeur voor eenige godsdienstige of politieke richting, indien deze omroep over niet meer dan tweo golflengten beschikt, dat het deze overtuiging is, die haar heeft doen besluiten zich opnieuw tot U. Exc. te wenden met het verzoek den uitweg, die in het bovenaangehaalde verzoekschrift is aan gegeven mogelijk te maken, dat zij meent dit eerder te kunnen doen, omdat terzake aan de Regeering geenerlei financieele steun wordt gevraagd en de leden van de A.V.R.O bereid zijn do gelde lijke gevolgen zonder eenig voorbehoud te aanvaarden, dat, zooals U. Exc. uit het aan haren ambtsvoorganger aangeboden petition nement moge zijn gebleken, bij verscheidene honderdduizenden Nederlanders de wensch leeft om op eiken dag der week een pro gramma te kunnen hooren, zooals door onze Vereeniging wordt uitgezonden. dat zij op grond van al het bovenstaande Uwer Excellentie eerbiedig verzoekt: le. ten behoeve van den Nederlandschen Omroep aan de bevoegde internationale in stantie kennis te geven, dat Nederland be schikken zal over twee der 10 ondes com munes en wel over die van 216 en 218 M. lengte of daaromtrent. 2e. Aan de A.V.R.O. de vereischte vergun ning te verleenen tot het oprichten en ax- ploiteeren van een zendersysteem als in den aanhef van dit request is uiteengezet en dat van de bovengenoemde golflengten gebruik maakt. Zulks onder voorbehoud van alle rechten, die de A.V.R.O. in billijkheid op een deel van den officieelen zendtijd op dc golflengte 298 en 1875 M kan doen gelden tot lijd en wijle het eigen zendsysleem voor gebruik gereed zal zijn. DE POSTVLUCHTEN. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen dat het retourvliegtuig gisterochtend 7.30 uit Bushir is vertrokken en om 11.50 te Bag dad is geland. Het „Hbld." verneemt, van de K.L.M., dat de zieke mecanicien Walewijü te Akyab is achtergebleven. Over den aard zijner ongesteldheid was nog geen nader bericht ontvangen. Soöt en Frijns krijgen te Medan nieuwe werktuigkundige hulp.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1