ET MEER CH0GM.UE KEEPEN Drie Avonturen EET DAN 70ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 11 October 1929 Derde Blad No. 21342 BINNENLAND. *S morgens om 11 en *s middags om A uur» KERK- EN SCHOOLNIEUWS. RADIO-PROGRAMMA. FEUILLETON. DE NEDERLAND-VLUCHT VAN DE ZEPPELIN. DE POSTVLUCHTEN. Het derde postvliegtuig is gistermorgen te 11 u. 50 uit Allahabad vertrokken en om 17 uur op het Dumdum-vliegveld te Calcutta aangekomen. Zaterdag of Zondag? V.D. meldt uit Friedrichshafen: Dr. Eckener heeft gistermiddag een on- Cerhoud gehad met een ^rtegenwoordiger van het weekblad Het Leven in Friedrichs hafen, en daarbij gezegd dat de mogelijk heid bestaat om Vrijdagnacht te vertrekken en Zaterdag boven Nederland te zijn, maar dat zeer waarschijnlijk Zaterdagnacht ver trokken zal worden, zoodat men Zondag boven Nederland zal zijn Dr. Eckener heeft het voorstel van den vertegenwoordiger van het weekblad Het Leven om eerst naar Groningen te gaan en eerst daarna Amsterdam en Den Haag aan te doen, definitief aangenomen, zoodat men het luchtschip tegen den middag boven Amsterdam en een half uurtje later boven Leiden kan verwachten. Vanochtend om 11 uur zou men waar schijnlijk definitief besluiten of de tocht Zaterdag of Zondag'zal geschieden. - Van andere zijde wordt gemeld dat de vlucht alleen zal doorgaan indien de de pressie boven Engeland tijdig afneemt en de wolken boven ons land hooger hangen dan 300 Meter. Tijdens den tocht, welke de Graf Zeppe lin over ons land zal maken, zal post wor den uitgeworpen te Amsterdam (Schiphol) en te Maastricht. Deze poststukken zullen door bemiddeling van den Nederlandschen postdienst naar hun bestemming worden doorgezonden. DE RAMP VAN DE „VIMEIRA". Een ontoelaatbare handelwijze. Op de vragen van het Eerste Kamerlid, den heer Danz, betreffende de wijze van ontgassing der benzinetanks van het tank schip „Vimeira". heeft de minister van Ar beid, H. en N.. o.m. geantwoord' De ontgassing der gasolie-tanks heeft, voor zoover deze op de reis van Antwerpen naar Rotterdam niet als ballasttanks zijn gebruikt, op de gebruikelijke wijze plaats gehad. De wijze, waarop aan boord van de „Vi meira" is gehandeld, moet echter, wat aan gaat het overpompen der tanks 3 en 4. on toelaatbaar worden geacht. In verschillende groote, aan waterwegen gelegen, gemeenten bestaan verordeningen en in de krachtens de Rijnvaartakte vastge stelde regelingen komen bepalingen voor om trent het vervoer van licht ontvlambare stoffen, het ontgassen van tankschepen cn omtrent het buitenboord pompen en werpen van brandbare stoffen. De gemeente Rotter dam heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij het overboord pompen of werpen van gasolie verboden wordt. Voorschriften omtrent het ontgassen bestaan echter te Rotterdam niet, evenmin als bepalingen, die verbieden om aan boord herstellingen uit te voeren, alvorens het schip ontgast is verklaard. Van Rijkswege bestaan nog geen afdoen de algemeene voorschriften. Aan een com missie is opgedragen, van voorlichting te dienen omtTent gevaren, aan den opslag en het vervoer van benzine, in het bijzonder aan het vervoer te water, verbonden, en omtrent de veiligheidsmaatregelen, welke in verband daarmede noodig zijn. RECLAME. ^\s[Ju\igaat/ steeds Wybert-tableiten meenemen, zoo gauw hebt U kou gevat, lastig 4409 VISSCHERIJ. j_»c Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald dat van 1 November 1929 tot den aanvang van den gesloten tijd voor snoek in 1930 de minimum maat op blankvoorn en ruischvoorn. te bezigen als aas aan den hengel, wordt vastgesteld op 13 c.M. en dat gedurende het genoemde tijdvak' 1. een hengelaar, die visch als aas ge bruikt aan den hengel, in het bezit mag zijn van ten hoogste 50 levende ondermaat- sche blank- en ruischvooms, mits deze een lengte hebben van ten minste 13 c.M 2. visschers of handelaars in aasvisch die voorzien ziin van een schriftelijke ver gunning van het districthoofd voor het leveren van aasvisch aan hengelaars, in liet bezit mogen zijn van levende blank en ruischvooms. mits deze een lengte heb ben van ten minste 13 c.M 3. dat op verzoek van belanghebbenden, voor bepaalde wateren, waarin het visschen op baars en snoekbaars van eenige betee- kenis blijkt te zijn, onder nader te stellen voorwaarden, ter voorkoming van misbruik kan worden toegestaan tusschen 1 Novem ber 1929 en 28 Februari 1930 te visschen niet den hengel, geaasd met blank- en ruischvoorn, beneden de maat van 13 c.M. NED. BOND VAN AUTODIENST- ONDERNEMERS. Te Amsterdam hield de Nederlandsche Bond van Autobusdienst-ondernemers in Kras zijn zesde jaarvergadering onder voor zitterschap van den heer G. P. H. Wirtman van Utrecht, de heer Krook Steemann, secre taris, bracht het jaarverslag uit waaruit bleek, dat de Bond met succes heeft go- werkt speciaal tegenover de A. T. O., die >p vele trajecten door de Kroon werd verdre ven. Slechts in de Peel en in de Betuwe werd de actie verloren. Echter vielen voor deze trajecten z.g. contraire beslissingen waaruit blijkt, dat de Raad van State het met het bondsstandpunt volkomen eens was en de A. D. O. wilde weghebben. Hierna bracht de heer v. Poelgeest (Am stelveen) het financieele verslag uit, waar uit bleek, dat de geldelijke toestand van den Bond vooruitgaande is. Als K. D. B.-lid werd herkozen de heer A. J. Kuiper, directeur der Rotterdamsch0 Tramweg Maatschappij. Als leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren L. Kors Andijk, B. Blom, Haastrecht en J. Boonstra. Wommels. Na afdoening van nog enkele huishoude lijke zaken hield de heer Van Steden, direc teur van het bijkantoor te Amsterdam van de Nieuwe Eerste Nederlandsche Verzeke ringsmaatschappij een lezing over het on derwerp: ..Waarop bij verzekering van amb tenaren speciaal valt te letten" welke met groote aandacht werd aangehoord. Tot loden der financieele commissie werden opnieuw gekozen de heeren Kweze (Hilversum), Ihle (Hilversum) en Boonstra (Wommels). Besloten werd de algemeene vergadering elk jaar in October te houden in plaats van in September. DE LANDARBEIDERSSTAKING OPGEHEVEN. De landarbeidersstaking in het Noorden wordt opgeheven. Het voorstel-Buiskool, in houdende een loonsverhooging van 10 pct„ met ingang van 1 Mei van het volgend jaar, is aangenomen. Maandag wordt het werk hervat. RECLAME. 4415 wanneer de maag begint te vragen, neemt de arbeidskracht af; oedz. 3 3 m v g f* s 16 t*k end Hollandsch Zwitsersche Chocolade Keepen in alle soorten verkrijgbaar bij EN GROS J. DIRKSE, Haarlemmerstraat 167, Telefoon 2602. DETAIL VERSPREIDE BERICHTEN. De commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland is verhinderd Woensdag 16 October audiëntie te verlee- nen. Te Groningen is overleden, 74 jaar oud, de heer H. Nieveen, directeur van de Groninger Lemmer-Stoombootmaatschappij. De heer Nieveen genoot in scheepvaart- kringen algemeene bekendheid. Hij was meer dan vijftig jaren in dat bedrijf werk zaam, waarvan de laatste jaren als directeur Bij Kon. besluit is aan P. van Duyn, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1930, eervol ontslag verleend als school opziener bij het lager onderwijs in de in spectie 's-Gravenhage; is benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijkshoogereburgerschool Ie Sappemeer H. Keuning, te Utrecht. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 13 OCTOBER. BODEGRAVEN. Ned .Herv. Kerk: Voorin. 10 uur, ds. de Lange van Woerden; Dam. 6 uur, de heer Muller. Geref. Kerk: Vcorm. halftien en nam. fa uur, ds. Dam. Gei el. Gem,: Voorm, halltien en nam. 6 uur, preeklezen. BOSKOOP. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. van Nooten. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. J. M. Erkelens van Baarn. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Bavinck van Heemstede. Salvatori: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. J. G. Lekkerkerker van Bennebroek. Evangelisatie Dwars-NieuwstraatVoorm. halftien, de heer Lrjklema van Waddinx- veen; nam. 6 uur, ds. Haring van Bont huizen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. H. Jansen van Den Haag. DE KAAG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Touw. HOOGMADE. Ned .Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. TonnoD. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. F ras van Katwijk 3an Zee; nam. 6 uur, ds. Altena van Rijnsburg. Geret Kerk. Voorm. halftien en nam. fa uur, ds. Meijering. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en r.am. halfzeven, ds. Odé. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Haspers. SASSENHEIM. Ned .Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 nur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Koers van Noordwijk aan Zee. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Voor bereiding H.A.) en nam. haltzeven, ds. Her- manides. VOORHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (H.A.) en nam. 6 uur (Dankz.), ds. Klomp. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (Bed. H.D.) en nam. 6 uur, ds. Kijne van Wa- geningen. Gerc-f. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H.A.) en nam .6 uur (Bed. H.A. en Dankz.1, ds. Eggink van Willemstad. Chr. Afg. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Grisnigt. WARMOND. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (H.A.) en nam. 6 uur, ds. G. J. G. de Bel. WASSENAAR. Ned. Prot. Bond: Voorm. kalfelf, ds. A. E, F. Junod. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Ejjkman. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Mildwolde-Leek, J. J. Hcman te Dwingeioo. Aangenomen: Naar Heenvliet, J. Mcll van Charante, cand. te Rotterdam Naar Hoogezand (toez.), J. L. de Wolf te Valtnermond. Bedankt: Voor Nieuwpoort, J. G.Dek king te Bergambacht Voor Gieterveen (Dr.) (toez.): I. P. v .d. Waal, cand. te Nieuw-Loosdrecht. GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Eindhoven, A. K. Krabbe te Mijdrecht. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Dordrecht, J. Jonge- leen te Hilversum. VOOR ZATERDAG 12 OCTOBER. Hilversum, 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.0010.15: Morgenwijding 12.152.00: Concert door het AVRO-Kwartet 2.00 2.30: Filmpraatje van Max Tak 2.301.00 Aansl. v .h. Theater Tuschinsky 4.30 5.00: Sportpraalje 5.005.30: Gezond- heidshajfuurtje door dr. M. Niemeijer 5.306 00: Duitsohe les 6.007.45: Con cert door het Omroep-orkest o. 1. v. Nico Treep. E. v. d. Bosch, bariton 8.00: VARA Concert. Koor- en vocaalconcert (kwartet). Daarna gramofoonmuziek. Huizen, 1875 M. 11.30—12.00: Gods dienstig halfuurtje 12.151.15: Concert door het KRO-Trio 1.152.00: Gramo- foonmuziek 2.003.15: Kinderuurtje 3.301.00: Cursus Esperanto 4.004.30: Katholiek Nijverheids Onderwijs 4.30 5.00: Cursus Engelsch 5.00—5.45: Gra mofoonmuziek 5.456.00: Journalistiek weekoverzicht 6.007.30: Concert door Cinema-Orkest 7.308.00: Lezing over: „Het Katholiek standpunt inzake lichaams cultuur" 8.0111.00: Concert. Orkest en vocale soliste 11.0012.00: Concert door het Radio Hawaiian Vijftal. Daventry, 1554,4 M. 10.35: Morgenwij ding 11.0511.20: Lezing 1.202.20: Orkestconcert 3.45: Berichten 3.50: Concert. Militair Orkest. R. Strangeways, ba riton 4.35: Voetbalwedstrijd. Verslag door ooggetuige 5.35: Kinderuurtje 6.35: Nieuwsberichten 7.05: Trioconcert7.20 Lezing 7.35: Lezing 7.50: Concert. E. Osborn, sopraan. R. Newell, bariton. Orkest 9.20: Nieuwsber. 9.35: Lezing 9.50 Nieuwsber. 9.55" „Peep Bo Hernia", revue 10.5512.20: Dansmuziek. Parijs „Radio Paris", 1725 M. 12.50: Gramofoonmuziek 5.05: Dansmuziek 6.55: Gramofoonmuziek 8.35: Concert 9.35: Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 9.3510.45: Gra mofoonmuziek 11.30: Gramofoonmuziek 12.251.50: Concert. Orkest en viool 4.555.50: Orkestconcert 7.25: Vroolijke avond 9.5010.20: Radio-dansles. Daar na tot 12.20: Dansmuziek. Brussel, 508,5 M. 6.50: Gramofoonmu ziek 5.20: Trioconcert 8.35: Concert. Kalundborg, 1153 M. 1.201.50 Koor* en orkestconcert. Voordracht 2.504 50: Concert, Orkest en zangeres 7.208.05: Liederen-voordracht 8.058.50: Voor dracht met muzikale illustratie door orkest 9.0510.20: Concert. Orkest en opera zanger 10.2011.35: Dansmuziek. Zeesen, 1635 M. 5.109.50: Lezingen 11.2012 10: Lezing en concert. Trio 12.1012.50: Lezingen 1.201.50: Gramofoonmuziek 1.503.50: Lezingen 3.504.50: Concert uit Hamburg 4.50 7.20: Lezingen 7.20: Orkeslconcert. Daarna tot 11.50: Dansmuziek. van den Franschen Meester-Deteclive MARC MICHEL. 3) De rechter ging naar zijn appartementen op de eerste étage en genoot rustig zijn sou per. De aanwezigheid in huis van niemand minder dan Marc Michel gaf hem een on gekend gevoel van veiligheid Nadat hij ge geten had, ging hij, alsof er niets aan de hind was. naar zijn studeerkamer en ai spoedig slaagde hij er in zich geheel in zijn werk te verdiepen. De buitenjaloezieën had h.:j neergelaten. Hij was zoowat een uur aan het werk ge weest, toen hij heel duidelijk een geluid hoorde alsof de latten van de jaloezieën van elkaar selrokken werden Hij luisterde ern oogenblik gespannen, draaide snel het h<x)fd in de richting van hel venster en koek in een bleek gezicht. Hij greep naar don revolver, maar het gezicht verdween op hetzelfde moment. Hij schoot, maar juist even te laat. Hij wierp het venster open, tnk de jaloezie omhoog, maar er was, net als den vorigen avond, niets meer van het spook te zien De rechter liep snel naar don corridor en zag juist dal Mare Miche' met groote haast naar de tweede verdieping stormde. Hij liep hem na en nam waar hoe do detective op het balcon ging en daar met zijn electrische zaklantaarn alles nauwkeu rig inspecteerde. Hier is hij geweest, zei hij zacht en wees op de balustrade. De heer des huizes kwam nader en ont dekte tot zijn niet geringe verbazing een grjote ijzeren haak die over de balconleu- ning geworpen was Aan de haak zat een louw vast. dat bijna tot op den grond reikte en zachtjes in den wind heen en weer be woog. Dezen haak heeft hij van beneden af over de balustrade gegooid verklaarde de detective, en daarop is hij langs het touw naar boven geklommen. Het Js een verdui veld-kranige worp; het moet een geweldige handige knaap zijn. die dat kunststukje heeft uitgevoerd: vermoedelijk een gewezen jongleur of zoo iels. Daarop wijzen ook nog een paar andere détails. Zooals u ziet is de haak omwikkeld: natuurlijk om te ma ken dat het vasthaken niet hoorbaar zou zijn. De vent is daarop in het touw geklom men, is aan uw venster verschenen en daarop als de weerlicht verder naar boven doorgegaan. Daar heeft hij halt gehouden en met zijn voeten op der bovendrempel van het kozijn gesteund uw vensters heb ben. zooals je dat bij Gothische gebouwen ook hebt, een soort afdak. Tusschen het bal con en den bovendorpel van hel kozijn heeft hij zich een poosje vastgehouden, wat be trekkelijk gemakkelijk was. Hel afhangend eind van het touw had hij natuurlijk opge trokken. Terwijl hij kon aannemeü dat u in den tuin aan h<=>t zoeken zou zijn. liet hij zich weer lot uw kamer zakken. Die vond hij inderdaad leetr en doordat u in uw ver bouwereerdheid over de spookverschijning natuurlijk het raam had laten openstaan, wat hij vooruit wel kon veronderstellen dat gebeuren zou, had hij gelegenheid om het dossier weg te nemen en zijn dreigbrief neer te leggen. Daarop heeft hij zijn plaatsje op het balcon weer opgezocht en rustig afge wacht tot beneden de rust was weer ge keerd. Toen heeft hij zich naar beneden la ten zakken en heeft het touw weer afge haakt, tusschen haakjes ook weer een knap stuk werk. De rechter keek omlaag en schudde, in een soort bewondering voor zooveel gesle penheid en durf, het hoofd. In elk geval hebben we het touw. Daar uw onverwacht verschijnen en drei gen met den revolver had de knaap blijk baar weinig lust om zijn kunst van gister avond weer uit te halen. Al hebben we hem dus zelf niet gezien; we hebben in elk ge val wat! Dat touw zal ons wel nieuwe spo ren verschaffen. Hij trok het touw langzaam omhoog, liet er het licht van de lantaarn op schijnen en bekeek om zoo te zeggen elke centimeter met de grootste aandacht door zijn ver grootglas. Op verschillende plaatsen was het touw met vuil bedekt. Deze plaatsen schenen Marc. Michel mppr in het bijzonder te inte resseeren, want hij bestudeerde ze lang en aandachtig' en maakte van verschillende plaatsen afdrukken op cartohpapier. dat hij uit zijn portefeuille haalde Dit onderzoek, dat geschiedde zonder dal Marc Michel een woord sprak en waarvan monsieur Mal- terre niet direct het nut inzag, duurde meer dan een uur. Eindelijk klapte de detective zijn notitieboekje, waarin hij ijverig aan- tcekeningen had gemaakt, dicht en vroeg op een levreden toon: Zou u den man dien u aan het ven ster gezien hebt. terugkennen? Op het eerste gezicht! Uitstekend. Gelooft u dat er kans is om hem te pakken te krijgen? Als alles gaat zooa'.s ik me voorstel, geloof ik wel dat ik u morgen uw mannetje zal kunnen leveren -y- Morgen, zegt u?maar hoe in vre desnaam Dat kan ik u tot mijn spijt op het oogenblik niet uitleggen. Er woelen allerlei combinaties en mogelijkheden, door mijn brein op het oogenblik, die u waarschijnlijk maar zouden vervelen. Overigens heb ik buitengewonen trek in een whiskey-soda. Gaat u maar mee: dan breng ik u naar uw hotel. Naar mijn hotel? Zeker; u mag onder geen voorwaarde hier in huis slapen zoolang deze kerel op vrije voeten is. Daarentegen kan ik u voor morgennacht met tamelijke zekerheid een ongestoorden nacht rust op uw eigen slaap kamer beloven. Ik doe dan maar het beste om weer naar het Hotel des Champs Elysées te gaan. Dat zou ik niet doen: het is heter dat u vannacht ergens ander? gaat Xic' dat ik het zoo buitengewoon waarschiinlijk acht dat uw vervolger weet dat u daar gisteren geweest bent, maar een mensch kan nooit voorzichtig genoeg zijn. Het is zelf? heel waarschijnlijk dal uw leven vannacht geen gevaar loopt; het is hun er immers om te deen om Marvel li op vrije voeten te krij gen, maaT een rustige nacht zou onze vriend of zijn compagnons u waarschijnlijk niet gunnen, want schrikaanjaging is voor hel oogenblik hun voornaamste strijdmiddel. Gaat u maar met mij mee. Mijn chauffeur wacht ons aan den achteruitgang. De auto bracht de beide mannen in een minuut of twintig naar Hotel Avenida. Tij dens don rit verwisselde Marc Michel zijn brievenbestellerscostuum voor zijn gewone kleeren. In de comfortabele conservatiezaal van het kleine, maar zeer goede hotel do detective had het beter gevonden om niet in de hall te blijven zitten, dronken d* beide heeren nog een paar whiskey-soda's en nadat ze nog een poosje hadden zitten pralen, nam de detective afscheid. Gaat u al weg? Tot mijn spijt moet ik gaan; ik heb nog een en ander te doen. In mijn zaak? JaApropos; op welk nummer kan ik u persoonlijk direct in uw bureau per telefoon hereiken? Mijn privé-nummer, dat u niet in den gids vindt, is 31645. De detective noteerde het Kunt u zorgen dat u morgen in staat bent om op mijn eerste aanvraag direct bij mij te komen? Zeker. Goeden nacht. En denkt u erom dat u straks niet meer uit het hotel gaat. Marc Michel verliet het hotel, stapte op zijn auto toe en vroeg den chauffeur: Nog wat bijzonders gebeuid? Niets, monsieur. Rijd eerst maar naar het bureau van de „Figaro", dan naar de Matin" en ten slotte naar de Petit Parisien". Op de administratie van deze drie bladen gaf de speurder, met de uitdrukkelijke op dracht te zorgen dat zij nog in het ochtend blad moe9t worden opgenomen, dh volgende advertenlie af: (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9