DEKENS! KOHSCHULTE SPORT. RECLAME. 4410 5lym- of j^CirikKoesf. QenouwdUeicL op dc borat vtor» Ltvj kleine bckandelt- gy Kefc beet met AKKer-a Abdysiroop. GEBREK AAN GEVANGENEN Het schijnt, dat een aantal Zweedsche ge vangenissen tengevolge van het gebrek aan gedetineerden overbodig zal worden Het aan tal gevangenen i9 de laatste jaren voort durend gedaald en bedraagt op het oogen- blik voor het geheele land ongeveer 2000. De stad Varberg aan de Westkust van Zweden is van plan, de gevangenis op te heffen, waar het aantal gevangenen os laatste jaren dikwijls slcchls 2 of 3, in 1928 slecht9 één bedroog. Ook in de gevangenis van Engelholm bevond zich verleden jaar slechts één ge vangene, lorwijl het aantal gevangenen te Visby en Ie Haparanda slechts 3, te Norr- fclje en Karlshamm slechts vijf bedroeg. Benige jaren geleden werd reeds de ge vangenis van Oestermalm in Stockholm buiten gebruik gesteld en lot archief ats onderdeel van het staatsarchief ingericht, o MIJN-ONGELUK. In een mijn bij Hamilton in Schotland zijn gisteren vijf mijnwerkers door ont snapping van mijngas bedwelmd geraakt. Toen zij niet op hel appél verschenen en hun kameraden hen gevonden hadden, wa ren er reeds drie overleden. De twee anderen zijn weer bijgekomen. o DE OMZWERVINGEN VAN ZOEBKOFF. Gistermiddag verscheen in de paspoorlen- afdeeling van het regeeringsgebouw te Saar- brückcn de vroegere echtgenoot van prin ses Victoria van Pruisen, Alexander Zoeb- koff, die een pas verlangde voor het Saar- gebied. Hij legde een schrijven over. waar uit bleek, dat hij was aangesteld als mixer in een bar Ie Saarbruecken Het is nog niet bekend, of hij zal worden toegelaten. DE TUNNEL DOOR DE STRAAT VAN GIBRALTAR. Gisteren is men te Tariffs aan de Spaan- rcho kust begonnen met het laten zinken var. de eerste schacht voor de meet- en boorwerkzaamheden ter bepaling van net gescbikste aanvangspunt van den tunnel on der de Straat van Gibraltar. Dit werk zal ongeveer 2 jaar duren en staat geheel onder leiding van Spaansche ingenieurs. DE FRAUDE TE BERLIJN. De kring der beklaagden schijnt in de ec-retvolgende dagen nog uitgebreid te zul len worden. Het blijkt dat de Sklareks ook de gewoonte hadden hun bekenden onder de autoriteiten uit te noodigen met hen de wedrennen te bezoeken en hen aan te zetten mot hen op paarden te wedden. De winsten betaalden d? Sklareks dan aan hun partners uit De verliezen namen zij voor hun reke ning Ben onderzoek in de boeken der book makers zal nu uitmaken wat er van deze beweringen waar i3. Van opper-burgemeester Boes?, die met eer.ige wethouders oen reis door Amerika doet, is uit San Francisco volgend tele gram ingekomen: „Hebben gezamenlijk den toestand in ver- land met de zaak Sklarek onderzocht. Vast gesteld werd. dat geen van ons van de zaken van Sklarek met de Stadtbank op welke wijze ook op de hoogte was of daar bij betrokken was. Opperburgemeester, Be- necke en Nydahl hebben jaren geleden klee ding gekocht. Opperburgemeester heeft al les hetaald. Benecke en Nydahl het kort voor vertrek ontvangene nog niet. Voor pe's- mantel was door Sklarek 275 Mark ge vraagd. Opperburgemeester heeft dezen prijs van de hand gewezen en overeenkomstig de raming van de waardo met medeweten van Sklarek 1000 Mark uit eigen zak voor wel dadige doeleinden uitgegeven. Persinterview daarmede beantwoord, dat deelneming van stedelijke beambten uitgesloten gracht wordt 'Hcud actie te Berlijn voor verkiezingsmn- uoeuvre. Verzoeke inlichting der Berlijn- sche pers. Gerechtelijk optreden tegen las ter. Verkorting reis wegens ongunstige scheepsverbinding zeer moeilijk en zakelijk bedenkelijk. Boess". De officier van justitie, die het onderzoek in de zaak Sklarek leidt, heeft aan het Berlijnscbe gemeentebestuur medcgedce'd, dat hij geen materiaal meer ter kennis van het gemeentebestuur zal brengen, zulk? met liet oog op de mogelijkheid dat medewer kers van het gemeentebestuur in de zaak gecompromitteerd zijn. De officier van jus titie wenscht tevens te vermijden (lat vol ledig onschuldige personen aan de kaak zeuden worden gesteld. Men heeft dit reeds gedaan door pufcicatie van de namen van raadfleden en wethouders, die kleeding bij de gebroeders Sklarek hadden gekocht en alles op de meest stipte wijze hadden betaald. o ZEELEEUW ALS BRANDALARM In het dorpje Howden. in Yorkshire was Maandag een reizend circus aangekomen, dat er deze week voorstellingen geeft op de markt dicht bij dc oude kerk. een der laat ste fraaie dorpskerken in oud-Engelschen stijl die nog zijn overgebleven uit den lijd van Eduard 111 Tol den inventaris van liet circus behoort een zeeleeuw, die Woensdag nacht plotseling onafgebroken begon te hui len. De temmer werd wakker, slond op. en zag dat de toren, waarlegen de kooi van den zeeleeuw geplaatst was, in lirand stond. De drie brandspuiten uit het dorpje wa ren spoedig ter plaatse en versterkt door de brandweren uit naburige dorpjes, is het ge lukt de kerk voor liet grootste deel te be houden. De toren en het hoofdaltaar zijn ernstig beschadigd, maar zonder het alarm van den zeeleeuw zouden ioren en kerk volkomen verwoest zijn. WANHOOPSDAAD VAN EEN KASTEELBEWONER. Naar de „Nachlausgabe" meldt, heeft de bezitter van het riddergoed Von Schütz- Goldfuss wegens benarde economische om standigheden zelfmoord gepleegd, en tevens zijn gezin met zich in den dood willen ne men Hij heeft daartoe het hui9 in brand gC9lokcn. Toen de brandweer arriveerde, v.* a ren de drie kinderen leeds overleden. De vrouw van den eigenaar, zijn grootmoe der en zijn oud-lante, die reeds buiten be wustzijn waren, konden in het leven wor den gehouden. o ROOFMOORD BIJ WARSCHAU. fn den afgeloopen nacht is in de voor stad van Warschau Praga een roofoverval gepleegd. Do 64-jarige winkelier Gor.- sicrwski en zijn vrouw werden door de po litie die achierdocht begon te koesteren, toen het echtpaar den geheelen dag niet opendeed, in levenloozen toestand in den kelder aangetroffen. De daders hebben de heide oude menschen gekneveld en daarna geworgd. De politie stelt een streng onder zoek in. ZEILEN. DE NA-BRASEM. Lijst der inschrijvingen. Morgenmiddag en Zondag worden de na- jaars-wedstrijden gehouden van de zeilver- reniging „Braassemermeer". Hiervoor zijn de volgende inschrijvingen binnengekomen: Ztsmeterklasse: Kemphaan, Lou en Braas semermeer. Eegenboogklasse: Lies, Steur. Meteoor, Holland, Hollandia, Braassemermeer en Lee- de II. V-klasse: Neerland en Tieny. 12-voetsjollenklasse: Loodsje, Brasem, Du ke. Feja, Dandy, Bruinviscli en Dobbertje. 12-voetsjollen voor dames: Mieke. Morgenmiddag wordt begonnen te hall twee en Zondag te 9 uur. De wedstrijden van Zondag in de Regen boogklasse gelden voor den Braassemer- meerprijs. o KORFBAL. OOST I B. De vereeniging Oranje Zwart te Zwolle is hij keuze door het Bondsbestuur ge promoveerd, en alsnog ingedeeld in de Oos telijke le klasse, afd. B. o SCHERMEN. DE LEIDSCHE COMPETITIE. Een zege van A.E.W. Onder leiding van den heer H. v. Duuren trok gisteravond „A.E.W." II voor de Leid sel),; schermcompetitie een wedstrijd op sa bel tegen de Alph. Schermclub. De wed strijd had plaats in het oefenlokaal van laatstgenoemde vereeniging te Alphen en nam te ongeveer halfacht een aanvang. Voor Alphen kwamen uit de heeren dr. Loth, Stokhuizen, dr. Nieuwenhuizea en Ab- linga; voor „A.E.W." II: Akkerman Jr., Stapel, v. Duuren Jr. en De Boer. Na de eerste ronde is de stand 13 voor „A.E.W.", de tweede ronde was met 3-1 voor Alphen, zoodat op de helft der match de stand 4—4 was. Na de 3e ronde was de stand wederom geljjk, 6—6. De spanning bleef er goed in. Alphen stond nummer één op de rangljjst, met alle gewonnen wedstrijden, en zou, indien zij ook deze ontmoeting won, practisch zeker zjjn geweest van de definitieve bezetting daarvan. De 4o ronde wordt begonnen met de party Abbinga—Akkerman, door eerstge noemde met 41 gewonnen. Stand 76 voor Alphen. De party v. Duuren—Stok huizen, wordt door eerstgenoemde met 4-1 gewonnen, stand 7—7. Ook de volgende partij is voor A.E.W., stand 87 voor A.E.W. De laatste zeer spannende partij tusschen dr. Nieuwenhuizen en De Boer, gaat geiyk op. Steeds neemt De Boer de leiding en maakt de dokter geiyk tot den stand 3—3, waarna De Boer met esn mooie riposte de party met 4—3 wint en zjjn cluli de overwinning bezorgt. De uitslag is: „A.E.W." 9 genv. p., 45 ontv. en 46 geg. treffers. Alphen: 7 gw. p., 46 ontv. en 45 geg. treffers. Uitblinkers waren De Boer en Abbinga, resp. met 4 en 3 gew. part., terwijl ook het spelpeil de- overige jonge schermers merk baar vooruit is gegaan. De wedstrijd droeg een zeer sportief karakter en had een vlot verloop. De leiding was in goede handen. o „ARENA". Hedenavond trekt een eouipe van „Are na". voor de competitie K.N.A.S.B.. een wed -li yd tegen den H S.B. II in de zaal Gps- herti, aan de Steensohuur. RECLAME. 4478 kuil* U overal koopen, maar nergens zoo voordeelig als bij HAARLEMMERSTRAAT No. 70-72 UIT DE OMSTREKEN. KATWITK AAN DEN RITN. Werkzaamheden aan het Plantsoen. Het zal iedere voorbijganger dezen Corner getroffen hebbeD dat bet plantsoen aan de Sandtl&an er geregeld in desoiaten toestand uitzag. Behalve dat het personeel belast met het toezicht op en de werkzaamheden in de plantsoenen, het buitengewoon druk heeft gehad te Katwijk aan Zee, moest er nogal eens in het plantsoen gegraven woe den voor kabellegging en dergelijke werk zaamheden, zoodat het er steeds onbe hoorlijk uitzag. Naar wij vernemen, zal het plantsoen nu echter een goede beurt krij gen en is er gegronde hoop, dat we er althans volgend voorjaar de vruchten van zullen plukken. Ontwikkelingsavonden Katholieke Kring. In de jaarvergadering van den Katho lieken Kring werd de vraag naar voreD gebracht of door deze vereeniging niet iets meer kon werden gedaan dan tot he den he<t geval was. Toen is met algemeene instemming besloten te trachten dezen winter verschillende ontwikkelingsavonden te houden. In deze richting is het bestuur thans werkzaam. Verschillende onderwer pen staan op het program Hierdoor tracht het bestuur ook het ledental grooter te doen worden. Men heeft goede gronden hierin te zullen slagen. Ontwikkelingsavon den kosten geld en daar ook de dames van deze leerzame avonden zullen kunnen pro fiteer en, ligt het op haar weg om de echt- gen ooten, die nog geen lid zijn der K.K., aan te sporen tot de K. K. toe te treden. Het is de bedoeling van het bestuur iede- ren eersten Donderdag van de maand een ontwikkelingsavond te houden. De eerste dus op Donderdag 7 Nov. LISSE. Vergadering Pluim vee vereenijpng. Gisteravond vergaderde de Pluimvee- en Konijnensportvereeniging ,,Lisse en Om streken" in het gebouw ,,de Vereeniging". De voorzitter opende de vergadering met een woord van dank aan hen, die rich de moeite getroosten om, al wonen zij ver van Lisse, toch deze vergadering bij te wonen. De notulen der vórige vergadering werden onder dankzegging aan den secre taris goedgekeurd. Hierop volgde ballotage van 5 nieuwe leden, die allen werden aan genomen. Verslag werd uitgebracht van de raad van beheer door den heer Horsman, waarvoor door den voorzitter dank werd gezegd. Eenige wenken woTden gegeven over in te zenden dieren voor de tentoon stelling. wat betreft soorten en hoeveel heden. De voorzitter geeft ook nog eenige wenken omtrent het reinigen van konijnen, en noemt verschillende gebreken op waar door de dieren buiten mededinging vallen. Een en ander lokte een uitvoerige bespre king uit. De heer De Graaf bespreekt daar na de behandeling van kippen en raadt een ieder aan om de kippen te wasschen met scheerzeep, 14 dagen voor de tentoon stelling. Vervolgens besprak men de te houden veiling van pluimvee enz. Den heer Van Reep wordt verzocht om weer als vei lingmeester op te treden, hetgeen wordt aanvaardin de plaats van den heer Polle wordt benoemd de heer Hobuk. De heer Balkenende stelt voor om de belooning van den veilingmeester te verhoogen. De voor zitter bestrijdt zulks. De winst die door de veiling wordt gemaakt, komt ten goede aan do vereeniging. Besloten wordt de gra tificatie eerst na afloop te bepalen. De heeren C. de Graaf, A. W Ruigrok, A. Polle en P- Buurman werden bij accla matie cn de heeren L. Kromdijk, N. .T. Dol, C. Horsman, P. Kan bier, Jae. Zeist, J. Vliegendhart. P. v. d. Wel en D. Blom bii stemming tot bestuurslid gekozen. Daar bij de rondvraag niets aan de orde kwam. werd overgegaan tot de verloting van eenige planten en raskoniinen. Dc verloting bracht ten bate van de kas f. 11.95 op Daarna sloot de voorzitter deze geani meerde vergadering onder dankzegging voor de goede opkomst. NOORD WIJK. Zangeisavond Kcrenbond „St. Willibrcrdn»" De Korenbond „St. Willibrordus" geves tigd te Wassenaar en omvattend de zang koren van Wassenaar St. Willibrordus, Wassenaar G. Herder, Katwijk a. d. Rijn, Voorschoten, Noordwijk cm Oegstgeest zal een Zangersavond houden op Maandag 13 Nov. te Noordwijk. Tevens zal bij deze gelegenheid het Gouden Priesterfeest, van Z. H. Paus Pius NI en het herstel van den Kerkelijken Staat worden gevierd. De avond vangt aan met een plechtig Lof waarin de zangers van Voorschoten de Greg, gezangen zullen ringen. Na opening van den Zangersavond in hei R -K. Vereenigingsgebouw door den zeer- eerw. voorzitter, zal de installatie plaat» hebben van den cere-voorzitter, waarna benoeming van den vice-president (vaca ture pastoor Spoorman). Daarna treden dc koren op. No. 1, Katwijk a. d. Rijn met de feestcantate ,,de Kerk" van j. Haagh. Vervolgens het koor van Voorschoten dat zingt ,,Tu es Petrus" van Diebold. De weleerw. heer kapelaan Raaffels te Schie dam, vroeger te Oegstgeest, zal een lezing houden over het herstel van den Kerke lijken Staat. Na de pauze zingt Noordwijk nog „Jubilnto Deo" van R. Kroon en Gre& Sacerdos et Pontifex. Het kooT van ,,de Goede Herder", te Wassenaar zingt Greg, gezangen evenals Oegstgeest. terwijl de nummers van het koor van Wassenaar „St. Will." nog niet (Adv. in Blokschrift). bekend zijn. De zeereerw. heer pastoor Meijsing zal een critische bespreking hou den. Het belooft een moede avond te wor den Door den heer Z. alhier is bij de politie aangifte van mishandeling gedaan door v. R.. eveneens alhier, tengevolge waarvan bij in het gericht bloedend werd verwoDd. Onderzoek wordt ingesteld. I o NOORDWIJKERHOUT. Grocte brand. Hedennacht brandde totaal af de kapitale boerenhofstede aan de Testellaan behoo- rende aan den heer P. Eerdegaal. De stoomspuit verleende uitstekende dien sten en wist het zomerhuis en de bollen schuur te behouden. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. OEGSTGEEST. Omstreeks halfvier is gistermiddag op den straatweg de Chevroletauto H-57216 van de firma Z. eD M. uit Amsterdam door het slippen tegen een langs den weg staanden boora gereden. De auto werd daarbij ernstig beschadigd en is spoedig na het ongeval per kraanwagen van de firma Kranenburg weggesleept naar de ga rage ter reparatie. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. De winterbijbellezingen van de Ned.- Herv. Gemeente zullen met ingang van 16 October a.s. weder aanvangen en gehouden worden om de 14. dagen den eenen Woens dag in 't geb. voor Cbr. Belangen aan den Morsch, den anderen Woensdag in „Irene" De bibliotheek in- „Irene" is Zater dag j.l. weeT geopend en zal dezen winter weer op denzelfden tijd geopend zijn. Lief hebbers van lezen kunnen dus weer voor een zeer gering bedrag iedere week een keuze doeD uit de 617 boeken waarbij ge rekend een 56-tal nieuwe 'boeken. jjs{yr9 - Ter benoeming tót tijdelijk leerares in de natuurlijke historie aan het gym nasium te Delft wordt voorgedragen dra. A. N. Temmink. RITNSBURG. Ook in onze gemeente is door onge- noode gasten een bezoek gebracht. Door verschillende bewoners van de Brouwerstraat werden goederen vermist, o.a. een bijna nieuw rijwiel en ongeveer een dozijn rijwielbelaslngplaatjes. Van de daders is geen enkel spoor be kend. o SASSENHEIM. Liefdadigheidsuitvoering. Het Frits Bouwmeestcr-EnsembJe heeft aangeboden ten bate van Herwonnen Levenskracht een liefdadigheids-voorstel ling te geven. Deze is bepaald op Zondag 3 November in het K.S.A -gebouw. Opge voerd zal worden „Branding' spel in .3 bedrijven, van Culliman. Aan de aannemers G. E. Dijkstra en Zn. is het bouwen van een woonhuis met garage aan de Kerklaan, voor rekening van den heer van Leeuwen, als laagsten in schrijvers. opgedragen. Door een automobilist werd bij het achteruitrijden een lantaarnpaal aangere den. Een in de nabijheid wonende juffrouw, die op het glasgerinkel afkwam, werd in lichtingen gevraagd waar het politiebureau was, teneinde de schade te regelen. De juf frouw was zoo slim het nummer van de auto le noteeren, waardoor het mogelijk was, den automobilist voor de schade aan te spreken. Deze heelt nu zijn schuld be taald, al had hij zich ook niet bij de politie aangemeld. VOORSCHOTEN. Vergadering Winkeliersver. „Tosea". In hotel Deurloo vergaderde de winke- liersvereemging ..Tosea" onder leiding van den heer D. J. van Guilenborg. voorzitter. Door den voorzitter werd bij de opening een terugblik geworpen op het afgeloopen zomerseizoen en de gehouden tentoonstel ling, waarop Tosea een goede indruk had achtergelaten. Nadat de notulen onveranderd waren vastgesteld deed de voorzitter voorlezing van het bedanken als secretaris van den lieer E. J Ober. Bij de gehoudeD verkiezing werd tot secretaris gekozen de lieer A. B. Wesselo, die zijne benoeming aanvaardde Vervolgens hadden uitvoerige besprekin gen plaats tot het houden van een St. Nico- laas campagne, bestaande uit het bevorde ren van het doen van inkoopen ter plaatse en tegen contante betaling. Nadere plannen moeten nog worden uitgewerkt en zullen binnenkort aan het publiek worden bekend gemaakt Er is een commissie benoemd die met de voorbereiding is aangevangen. Ten slotte werden nog enkele punten be sproken van huishoudelijken aard. Aanrijding. Op den Leidseheweg is de koopman F. de G.. toen hij per rijwiel in de richting Voorschoten reed. door een hem achterop- rijdende auto van de firma v. R„ uit Den Haag. aangereden Het rijwiel, evenals een kist niet koopwaar moesten het ontgelden, terwijl hij zelf enkele ontvellingen opliep. Door de politie is een onderzoek ingesteld en blijkens verklaringen van getuigen moet de schuld bij den chauffeur gezocht worden Verkooping. Ten overstaan van Notaris W. H. Hoogen- slraaten had in Hdtel De Zwaan te Leld- schendam een verkooping plaats van eenige perceelen teeltand aan en nabij den Veur- schenstraatweg en de Vliet te Veur. Koopers: in combinatie voor f. 10295 de heeren P. C. de Koning te Voorburg en C de Mooy te Stompwijk. o WARMOND. Vergadering Warmondsche Wijkverpleging Onder voorzitterschap van den heer Langelaar, had een algemeene vergadering van de Warmondsche wijkverpleging plaais. De voorzitter heette de vrij voltallige leden welkom en zette het doel van deze bijeenkomst uiteen. Naar aanleiding hiervan gaf Mevrouw Langelaar. penningmeesteresse der veree niging een uitvoerig verslag over den fi- nancieelen toestand waaruit duidelijk bleek, dat na een driejarige periode aan vulling der kasmiddelen noodig is,'waarom dan ook op eene voorafgaande bestuursver gadering tot het houden van een bazaar was besloten. De datum voor den bazaar werd vastgesteld op 19, 20 en 21 Nov. Mevr. Tegelaarv. d. Kuylen bracht daarna verslag uit over liet aantal in dit jaar afgelegde bezoeken, wat reeds over deze 9 maanden een grooter aantal bedroeg dan over het vorige jaar. Nadat door Zr. Tempelaar mededeeling was gedaan omtrent de door haar eevolgden cursus voor Zuigelingenzorg, werd de ver gadering gesloten. Ee iepziekte woedt weer! Het blijkt, nu het najaar ie, dat in den afgeloopen zomer weder veel iepen door de iepziekte zijn aangetast geworden. Vooral de mooie boomen langs Windlustweg en Heerlerenstraat. Wassenaerstraat, Burcht- straat, hebben het «noetcn ontgelden. Op Vrijdag 25 October a.s. des na middags tusschen 4 en 6 uur zal er in het PatTonaatsgebouw in de Kerkstraat gele genheid zijn voor kosteloozo inenting. Aan gifte moet geschieden vóór 20 October ter gemeentesecretarie. Tot tcerares in huishoudelijk werk en waschbehandeling aan de R.-K. Vakschool voor Meisjes alhier, is benoemd mej. J. M. Baijer te Leiden. Van gemeentewege is een aanvang gemaakt met de electrificatie der straat verlichting in en bij het dorp. De Van Zin ij len van Nijeveltstraat i® reeds gereed, waarmede een groote verbetering is aan gebracht. In de overige straten ziin reeds dc punten gemerkt, waar de lichtmasten moeten komen. Tot lid der Vereeniging van Acade misch gevormde Accountants is benoemd dr. E. Tekenbroek alhier. o ZOETERWOUDE. Tot volontair ter gemeente-secretarie alhier is toegelaten de heer H. P Hom bergen te Leiden. Op Dinslag a.s. zal weder eene keu ring van trekhonden gehouden worden vóér het gemeentehuis alhier. Aangezien alle oude trekhondenbewijzen zijn ingetrokken worden belanghebbenden aangeraden hunne honden met de karren en tuig ter keuring aan te bieden. Met de huisnummering in deze ge meente is men thans begonnen, zoodat weldra een belere toestand als tot dus verre zal worden verkregen Vooral voor de bewoners van de huizen aan deD Vrouwenweg zal deze hernummering eens uitkomst zijn. De bestrating van den Vrouwenweg lot aan het einde der 60 woningen ardaar. is thans gpreed gekomen. De breede straat weg met een flink trottoir maakt nu een orettigen indruk Het is le hopen dat ook bet verdere gedeelte van dien weg spoedig verbeterd zal worden. 2-2

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 6