70*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 11 October 1929 Tweede Blad No. 21342 GEMENGD NIEUWS. de moord te rotterdam. na de aanrijding te naaldwijk. een sleepboot gezonken. kinderverlamming. alastrim. doodelijk ongeval te amsterdam. branden. uit den kinderstoel gevallen. overleden na her-inenting. bloedvergiftiging. de aap gevangen. onder den wagen fraude been afgereden. vliegongelukken. stresemannstrasse te berlijn. BERST TOILET MAKEN. „Dawn". een prachtexemplaar, toebehoorende aan deEn- gélsche miss Robert Hunter, moest, alvorens te pronken op de groote hondenten toons tel ling, welke dezer dagen te Londen is ge houden, toilet maken OP „OUD EIK EN DUINEN"' TE DEN HAAG. heeft gistermiddag de ter-aarde- beslelling plaat9 gehad van het stoffelijk overschot van wijlen generaal De Meester. De bij de plechtigheid aanwezige autoriteiten defileeren langs het onder bloemen bedolven graf. NABIJ ALMEN bevindt zich een proefvak voor den aanleg van het bekende ihventhe- Rijnkanaal. Daar wordit o.m. een zgn. graif- maohme gebezigd, die, naar verzekerd wordt, het werk van 50 arbeiders tcgïlijk kan doen. DE PONTONNIERS van het Nederlandsche leger hebben gisteren nabij Rhenen oefs- EEN ORKAAN heeft gewoed langs de kust van Miami in Florida (Amerika) en ningen gehouden en een zware brug over den Rijn geslagen. Minister Deckers woonde heeft er ernstige verwoesting aangericht. Veel werd vernield. Ook een vliegtuig werd de oefeningen bij. - door het geweld van den storm verpletterd. Nog geen aanwijzingen omtrent den dader. De kindermoord in den polder Blijdorp te Rotterdam heeft grooten indruk gemaakt in de stad. Den geheelen dag zijn er honder den nieuwsgierigen in de Coolschestraat ge komen, zooveel zelfs, dat er een vaste po litiepost is gezet. Op de bureaux van alle politie-afdeelingen komen menschen inlich tingen geven. Vooral natuurlijk op het po litiebureau aan den Grooten Pauwensteeg, waar het geen oogenblik stil is Het meeren- deel van de getuigenverklaringen is van weinig of van geen directe waarde, maar iedere mededeeling wordt nauwkeurig on derzocht. Vele ouders, wier kinderen zijn aange sproken door mannen, komen hiervan mede deeling doen. é)ok worden bij de politie be kende gevallen van dien aard nog eens nauwgezet nagegaan, ten einde uit te maken in hoeverre zij in verband met deze zaak zouden kunnen staan. Aan het woonhuis komen ook verscheiden menschen mededee- lingen doen. Gebleken is, dat de dader Woensdagavond, vóór hij de spelende kin deren aansprak, in de Coolschestraat heeft heen en weer gefietst, blijkbaar om eerst eens polshoogte te nemen. De politie heeft de kleeren van het meisje in beslag genomen. Tot dusver zijn twee mannen aangehou den. Beiden zijn echter vrijgelaten omdat zij niet aan het signalement beantwoordden De één was bovendien doofstom en kon dus tevoren niet met de kinderen hebben staan praten. De automobilist aangehouden. Naar de „TeL" verneemt, is gisteren in een garage te Delft, door de Deutsche re cherche, aangehouden de graanhanueaar L. v. d. E., verdaeht de aanrijding veroorzaakt te hebben, waarbij de agent van politie J. Bakker bjj Naaldwijk gedood werd Gistermiddag bevond zich in de bewuste garage te Delft een auto, waarvan de koppe ling en ?le voorruit gebroken waren, terwijl aan den wagen bloed kleefde. De monteur, die deD wagen zou herstellen, waarschuw de, door den draadloozen omroep van het l^ersbureau Vaz Dias van het uiterlijk van den auto op de hoogte gebracht, de politie te Delft. Deze waarschuwde op haar beurt den burgemeester, die zich met de politiö van Naaldwijk in ve binding stelde. Spoedig was een beambte uit deze plaats met stuk jes van het glas, dat op den weg gevonden was, aanwezig. Men vergeleek dit met de ruiten van den wagen en kwam tot de con clusie, dat deze wagen de aanrijding ver oorzaakt 3i<id. Toen v. d. E. om 5 uur in de garage terugkwam om zijn auto te halen, werd hij aangehouden. Hij legde een vol ledige bekentenis af. Be kapitein om het leven gekomen. Gisteravond te omstreeks zes uur wilde de sleepboot „Leuvehaven" van den Rivier sleepdienst voorheen P. Smit Jr., te Rotter dam, welke het sleepschip „Onderneming II" sleepte, ter hoogte van boei 10 op de rivier de Nieuwe Maas omzwaaien. De sleepboot werd tengevolge van deze manoeuvre om getrokken, schepte vader en verdween in de diepte. Aan boord van de sleepboot bevon den zich de 22-jarige kapitein D van Dijk uit de Thorbeckestraat en de 21-jarige ma chinist J. W. J. v. d. Pol, wonende Mathe- nesserdijk, beiden te Rotterdam. De machi nist is door den kapitein van de „Onderne ming II", J H. Vosman, gered. Korten tijd na het ongeluk vond de bemanning van de „Alma II", van de S. H. V. het lijk van kapitein Van Dijk drijvende op een ladder. Men heeft het lijk aan boord 'genomen en naar de rivierpolitie gebracht. Er is een waakleeken gezet boven de plaats, waar de sleepboot is gezonken. o Weer nieuwe gevallen. De kinderverlamming gaat steeds meer slachtoffers eischen. Te Onstwedde (dorp) zijn drie gevallen en te Numansdorp (Beyer- land) vgf nieuwe gevallen geconstateerd. In laatstgenoemde plaats zftn nu reeds zeven kinderen lijdende aan deze ziekte. Gedurende de laatste twee dagen zijn twee gevallen van alas trim te Delft en even veel te Rotterdam geconstateerd. Verder werd één geval vastgesteld te Schiedam, Op het spoor-emplaceinent Doklaan te Arasterdam is gistermiddag een ambtenaar der invoerrechten, de heer K. Kluin, gestrui keld over de tongen van een traverse, een electrisc'h gedreven transportwagen, waar mede wagons van 't eene stel rails op een ander worden overgebracht. De man werd een eind meegesleept en ernstig gewond. In het ziekenhuis, waarheen het slachtoffer vervoerd werd, is de ambtenaar overleden. Hij v^as ruim veertig jaar oud. gehuwd en vader van eenige kinderen. o Te Beek (L.) is de timmerfabriek van den aannemer J. Hunterschlag door een feilen brand vernield; mede gingen de machine- riën in vlammen op. De oorzaak is onbe kend. Verzekering dekt de 9chade. Te Apeldoorn brak door onbekende oor zaak brand uit in een dubbel woonhuis aan den Ugchelschen weg, bewoond door de ge zinnen Burgers en Leemkuil. De beide woningen brandden uit. Alles wa9 verzekerd Onder Bellingwolde is door onbekende oorzaak de behuizing van Derk Bunk af gebrand. Verzekering dekt de schade. Gisteravond is brand ontstaan in het pakhuis van den groentenkoopman Stigter aan de Vlietstraat te Rotterdam. Vrijwel het geheele pakhuis is uitgebrand. Een hit, welke er gestald stond, is in den rook ge stikt. De brand is waarschijnlijk ontstaan, doordat de koopman, die een uurtje voordat de brand werd ontdekt, de hit was komen voeren, een brandende sigaar heeft laten vallen. De koopman is verzekerd. o Tijdens een korte afwezigheid der moeder is te Nieuwer Amstel een meisje van 8 maanden uit 'n kinderstoel gevallen en zoodanig terecht gekomen, dat het in schier hopeloozen toestand naar een zieken- inrichting te Amsterdam werd overgebracht De moeder kreeg door een en ander een zenuwtoeval, zoodat ook zij in bedoelde inrichting ter observatie moest worden op genomen. ïe Kaatsheuvel werd een ongeveer 5 jarig dochtertje van J. B. na herinenting ernstig ongesteld. Na eenige dagen vreeselijk lijden is het kind gisteren aan de gevolgen over leden I Te Nieuwer Amslel had een meisje de onvoorzichtigheid pokken welke na inen- ling opgekomen waren stuk te krabben met het gevolg dat bloedvergiftiging ontstond. Het meisje is naar en ziekeninrichling over gebracht. Haar toestand is ernstig. Tijdens de kermis te Venlo ontvluchtte gelijk gemeld, uit een tent een gedresseer de aap en zocht een verblijfplaats op de naburige daken. Op tal van bovenverdiepingen, zolder kamertjes en zolders heeft hij gedurende een drie weken onderdak gevonden, door de openstaande ramen ging hij binnen. Me nig gezin durfde 's avonds niet dan na grondige inspectie naar boven. In het bij zonder was de zolder van den heer Tho massen in de Gasthuisstraat, zijn toe vluchtsoord. Van de dakgoten uit bekogelde hij met slijk en stukjes kalk de voorbijgangers be neden, en bemorste hij menig costuum. Daarna verdween hij in een schoorsteen en kwam pikzwart, zich uitschuddend weer te voorschijn in een wolk van roet tot het grootste vermaak der jeugd, die het ge heele kwartier op stelten zette. Thans is de heer Thomassen het dier te vlug af ge weest; hij heeft bij een herhaalde visite de ramen gesloten, zoodat de aap kon worden gevangen en opgezonden naar den eigenaar. Te Saaksum (Gr.) is de arbeider I B., onder zijn wagen geraakt, doordat het paard op hol sloeg. B. is met hersenschud ding opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. o De kassier van het gemeentelijk electrici- leitsbedrijf in Achtkarspelen, P. F., is volgens het Nb!, v. h Noorden, voort vluchtig. Men vermoedt fraude. Gistermiddag is te Hengstdijk (Zeeland) overleden een 67-jarige gehuwde vrouw, die Woensdagavond bij de tramhalte het rechterbeen boven de knie was afgereden. O Wanneer men de indrukwekkende tonen van den treurmarsch van Chopin hoort, dan vraagt men niet onder welke omstan digheden deze marsch werd gecomponeerd, Het volgende wordt verhaald: Chopin woonde een feest bij, dat in een atelier van een schilder aan zijn vrienden werd gegeven. Deze schilder gaf voor af. leiding een voorstelling van een marionet tenspel, een vermaak uit die dagen. Het stuk eindigde met de begrafenis van een der marionetten. Op verzoek van zijn vriend en om zich een beetje te vermaken, zette Chopin zich voor de piano, om met muziek de begrafenis van den marionet te begeleiden. Gedragen door zijn ziekelijke verbeelding en vergetende dat het hier een pop gold improviseerde de componist van de ,,Noc- lornon" op deze wijze zijn „marche Fune- bre" met zulk een ontroerende diepte. o BUITENLANDSCH GEMENGD. In het Zuiden van Frankrijk hebben, onder bijna gelijke omstandigheden twee vliegongelukken plaats gehad. Het eerste ongeluk overkwam 'n postvliegtuig, dat wegens een defect aan den motor, bij Mar seille op zee moest dalen, waarbij het zwaar beschadigd werd en zonk. De pas. sagiers en de bestuurders werden door een Italiaansch stoomschip gered. Ook het tweede vliegtuig was gedwongen op zee te dalen, waarbij het eveneens ver. ongelukte. Ook hier konden de inzittenden worden gered- In Fransche kringen maakt men zich wegens deze elkaar snel opvolgende ong- lukken ernstig bezorgd. o De gemeenteraad van Berlin heeft in zijn zitting van gistermiddag besloten de Ka», niggraetzeistraase om te doopen tot Strè» eemanastrasM,

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 5