Over den Zeppelintocht naar Nederland. AGENDA. LEIDSCHE SCHOUWBURG. STAATSLOTERIJ. BUITENLAND. X Slecht weer en nog eens slecht weer. Zaterdag. Concordia: X.V Holl. Toon eel. De Onbe kende Soldaat. 8 uur. Vrije Evang. Gem. (Middelslegraeht): Bid stond. 8*A uur. Zondag. Leid9che Volkshuis: Middagconcert 4.30 u. Stadszaal (groote zaal): Gezelschap Nap de la Mar „Merijntje Gijzen's Jeugd"; 8 uur nam. De avond, nacht ,en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Oct. waargenomen door de apo theek van den heer M. Boekwijt, Visch- markt 8, Teletoon 658. RECLAME. •«10 „TRANSISALANIA" BESTAAT VIJFTIG JAAR. Eigenaardige tradities. Hel gezelschap „Transisalania" een gezelschap van uil Overijssel komende le den van het Leidsche Studenten Corps beslaat 31 October a s. vijftig jaar, wolk feit op den Zaterdag daaraan voorafgaande feestelijk zal worden herdacht. De Overijsselsche leden van het L. S. C. van vóór vijftig jaar achtten het noodig en nuttig zich in een gezelschap te vereenigen, teneinde gezamenlijk weerstand te kunnen bieden aan de kwade invloeden van .het Westen, in het bijzónder van die van Den' Haag. De studenten, die 'den 31slen October 1879 het gezelschap oprichtten waren: de heeren R. V. Berends. W. Jonker. J, van Delden. IT. A. Hooft. J. W. Mulder. J. B. Bussemakcr en M. E. Houck. Niet alleen dat het gezelschap zich gedu rende vijftig, jaren onafgebroken heeft kun nen handhaven, maaT hel heeft zich boven dien steeds in een bloeiend beslaan kunnen verheugen. Op het óogcnblik telt het gezel schap twee honderd leden en oud-leden. Er is steeds voor gezorgd; dat de banden met Overijsel niet verbroken werden: zoo organiseert het gezelschap in de laatste ja ren kampen in Overijsel zelf. o.a. nabij Oot- marsum en te Haaksbergen bij de watermo len terwijf legen Pinksteren gewoonlijk een hoetenvrélen (builenetcn) gehouden wordt. Een verdere eigenaardigheid van het ge zelschap is de .„krqisborrcl" waarmede elke plechtigheid aanvangt Op ccn ronde tafel in dp sociëteit wórdt een aantal borrelgla zen kruisvormig opgesteld; de inhoud der glazen wordt vervolgens in brand gesloken, waaraf, als alles goed in den brand staat, door de rond de tafel geschaarde aanwezi gen het gezelschapslied wordt aangeheven, een Pud-Overijselsch lied dat begint met de woorden, goedenavond lü, hoe gaal 't nog... Het bestuur van hel gezellchap. beslaan de uit „het heufd", den „schrievcr", den. „ontvanger" en don „vaondraoger" houdt Zaterdagmiddags 2G Oct. a.s Tocpplie ot> de sociëteit Minerva; daarna veree'nigen leden en reünisten zich aan een gemeen schappelijk en maaltijd. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Boek- en Handelsdrukkerij K. Mijsen. Hoogewoerd 46. Leiden. Eigenaar: K. Mij sen. Leiden. Gebrs. Garnade, Steenslraal 15, Leiden, oude en nieuwe boekhandel. Eigenaar: S. Garnade, Leiden. Wijziging: Gebrs. Palm, Janvossensleeg 31, Leiden, handel in lompen, beenderen, oude meta len. enz. Het filiaal Levendaal 58/60 is voorloopig gesloten en wordt als opslag^ plaats gebezigd. o De remise van de N. Z. H. T.-Maat- schappij aan den IIooge-Rijndijk bij de Utrechtsche brug is tijdelijk weder in ge bruik genomen. De reden daarvan is dat er in de remise aan den Rijnsburgerweg een tweetal spo ren moeien worden vernieuwd, waaraan geruimen lijd zal moeten worden gewerkt, zoodat de gewijzigde toestand waarschijn lijk van tamelijk langen duur zal zijn. Op den dienst zal dit echter geen invloed hebben. Alleen zal hel gevolg zijn dat de trams na den diensttijd door de slad zullen gaan om in dc remise te worden geborgen terwijl 's morgens vroeg dc tramwagens weder naar het slation zullen worden ge- brachl. Bii Hr. Ms. Marine le Vlissingen kun nen nog een groot aan lal licht-matrozcto worden geplaatst. Leeftijd 16 1/219 jaar. Duur der verbintenis 5 jaar. Proeftijd 3 maanden Aanmelden op het Garnizoens- Bureel Morschsingel tusschen 912 uur alwaar verdere inlichtingen zijn te' be komen. Gistermorgen is de «3-jarige metaal bewerker. die in opdracht van de firma van O. werkzaamheden verrichtte in de bakkerij van de firma v. d. O. aan den Maresingel van een laddertje gevallen. Hij kwam met het hoofd op een ladder sport terecht en bekwam eenige bloedende hoofdwonden, waardoor de Eerste Hulp dienst overbrenging naar het E-isabeths- ziekenhuis wenschelijk achtte. De Siert. no. 196 bevat de gewijzigde statuten betreffende de Vereenigmg van be ambten in dienst bij den Provinc. Water staat in Zuid-Holland, onder dp zinspreuk ..Eensgezindheid" en het Herman Coster- Fonds. heide alhier gevestigd. De Rotlerdamsche rechtbank heeft veroordeeld L. S„ gedetineerd in het asyl alhier, wegen zedenmisdrijf tot 5 maanden gevangenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis en daarna ter beschikkingstelling van de regeering om in een bijzondere inrichting te worden verpleegd. FRITZ HIRSCH OPERETTE. Friederike, Singspicl in drie bedrijven door Franz Lehar. In „Da9 Driemaderlhaus" is een episode uit het leven van Schubert in operette- vorm len tooneele gebracht, waarom zou het zoo romantische gegeven van de op offerende liefde van Friederike voor haar geliefden Goethe niet dezelfde onderscheiding ten deel vallen? Romantisch en dienten- gvolge tooneel- en operelte-fühig is onge twijfeld deze „Spieloper" geworden in de bewerking van den operelte-arli9t bij uit nemendheid, die Franz Lehar heet en in een dertigtal operettes, groot en klein, van zijn talent in deze richting zoo ruimschoots deed blijken. Spieloper, dat lijkt ons wel de meest juiste aanduiding voor „Friede rike", want Lehar is blijkbaar door het libretto zoozeer geïnspireerd, dal hij mu ziek wist le componeeren, die van hooger gehalte is dan de doorsnee-operette-muziek; zelfs, waar deze al een respectabele hoogte bereikte! Het zal zeker mede een der redenen zijn. dat de jongste operette van Lehar is ge worden tot een algemeen en groot succes, streelend door muzikalen opbouw het door een goed geleide muziek-culiuur-propaganda tot ontwikkeling gekomen gehoor der massa! Ontbreken doet daarom groolendcels de uit bundigheid. waaronder men anders wel eens de leegheid der operettes tracht te doen schuil gaan. ook al wordt toch af en toe even deze richting ingeslagen Het ge geven zelf roept dan echter weldra hall Romantisch noemden wij den inhoud en dal is niet le veel gezegd. Hoewel we dezen langzamerhand als bekend mogen ver onderstellen. willen we dit toen nog even in 'tkorl demonslreeren met het volgende: Wanneer de eenvoudige dominés' dochter uit Sesenheim Friederike in liefde ontgloeid voor den lalèr zoo beroemden dichter <n door dezen bejubeld in „Mein Madehen, mein Madchen", Goethe den vloek der lip pen heeft gekust zij. zijn „Röslefn nuf der Heiden", cn beiden denken, dat het geluk zal komen, kóhit plotseling Goethe's benoe ming aan het hof van Weimar af: -ieisöh: afzien van Friederike. Goethe weigèrt. dóch Friederike fhem brengend het grootste offer, dat de liefde brengen kando ontzegging daarvan) dringt hem zelf te gaan. zijn groote toekomst tege moet. Und der wilde Knabe brach 's Röslein auf der Heiden. Friederike blijft eenzaam achter. Wie eens een Goethe heeft lief gehad, kan geen ander meer beminnen. Tot troost kan haar slechts strekken. Goelhe behoort de geheele wereld toe. dus ook haar T Is romantisch, romantiek, maar het keurig uitgewerkt libretto gegeven doet hel phenomena®!. Vooral, wanneer het een vertolking vindt, als de Fritsch Hirsch- Opcrette cr aan weet te schenken. Dan wordt dit officieel „Singspiel" genoemd werk lot een succes fou. Men zou van h*t eerste bezoek, dit seizoen. Fritsch Hirach kunnen doen zeggen: veni, vidi. vici. Een I schouwburg, die uitverkocht was op oen paar logeplaatsen na. een geestdriftige stemming; wat is er nu nog meer te wen- schen voor een leider van een gezelschap? Het leeuwendeel van het succes van de als altijd goed verzorgde voorstelling komt wel Friedl Dotza toe. Wij hadden haar lee- ren kennen als een ras-artiste, beschik kende over lo9, soepel spel en een bekoor lijke stem-, gisteravond ontpopte zij zich tevens als een tragedienne, die. werkend met bescheidenheid en eenvoud, het hoogste weet te bereiken. Hartroerend was haar op offering. het uitschakelen van eigen-ik voor •het geluk van den beminde. Zij droeg Frie- derika, stormend aller hart veroverend, ter overwinning. Albert May had de zware taaik zich naast haar staande te houden als Goethe en ge slaagd is hij daarin niet. Misschien is voor hem een handicap, dat zijn rol is die van den grooten Tauber, zoodat men onwille keurig geneigd is iels groots le verwachten. Zijn actie is niet soepel genoeg, vervalt teveel m herhalingen en doet zelfs denken aan het oude opera-spel. Mij beschikt echter wel over oen goedklinkend orgaan, zoodat dc twee meest populaire liederen (Mein Madchen en Sah ein Knab' ein Röslein slehn) het deden, zelfs zoo, dat gebisseerd moest worden, doch hij zingt moeilijk en dat deed zich bij vol orkest uitnemend bezet onder leiding van Josef Ziegler! nog al eens gelden. Van de overige, talrijke rollen treden slechts enkele op den voorgrond. Speciaal genoemd mag daarvan Paul Harden ais Lenz, die de „note gaie" bracht voorzoover daan-oor plaats is in dit „Singspiel". Carla Carlsen zijn partner als Salomea. vond in Alice Legan een niet geheel voldoende plaatsven-angster, al viel er toch le prijzen, als b.v. de vlotte dans vah het deide be drijf. Dal Fritsch Hirscii als dominé zich liet vervangen door Walter Triebei deed in deze rol geen afbreuk. Hoewel er in de verdere bezetting eenige zwakke punten waren, sloot het geheel toen goed in elkaar. Nogmaals: de eerste Fritsch-Hirsch-voor- stelllng in dit seizoen was een zege o- ('Van onzen eigen medewerker). (Nadruk verboden).. De voorspelling, die kapitein Lehmann mjj 's middags gedaan heeft, toen ik door het raam van zijn werkkamer, in het di rectiekantoor der „Luftschiffbau" naar bui ten keek over het zoimige vliegveld, is 's avonds in vervulling gegaan. Een kletterende regen stroomt in dikke stralen neer en uit den donkeren nacht waait over de Bodensee een huilende wind aan. die in felle stooten tegen mgn raam dreunt en bulderend over het oude Duitsche stadje vaart, waar de luiken aan de scheeve, verweerde huizen hier en daar met een vervaarlijk geklepper losslaan. Als ik rillende van kou mijn kamer op en neer loop, kan ik het niet nalaten, de woorden van Lehmann te herhalen: „Slecht weer, allermiserdbelst weer Van den tocht naar Silezië, die aan den Hollandschen tocht voorafgaat, is weer niets gekomen. De passagiers, enkele Amerikanen en vele Duitschers. zitten in de Hall van het Kurgartenhotel en kyken turend uit in den aarde-duisteren nacht, waar het AJpenmeor spookt in een wild en klotsend rumoer. Ze schudden mistroostig het hoofdal meerdere dagen zitten ze hier te wachten op een eindelek vertrek en iederen avond op nieuw luidt de officieele mededeeling het zelfde: De tocht wordt uitgesteld, we gens het naderen van een storm-centrum over Silezië. Örveranderljjk hetzelfde bericht. Ze zien er teleurgesteld uit en nu de regen en de wind over het meer komen aanzetten, met een wild en wintersoh geweld, doen zy als Dan te by diens aankomst in de onder wereld „en laten alle hoop varen". Maar kapitein Lehmann, die persoonlijk binnenkomt, en zijn druipende regenjas aan een toeschietenden kellner afgeeft, lacht met een vrooiijk gezicht: Goeden avond dames en heeren, ik heb gcede tijding voor u! Alsof eT een bom losbarst, zoo schrikken de Sil6ziër-passagiers op: Goede tijding? Maar wat drommel Kapitein Lehmann is altijd tegen de mee ning van anderen in. Toen ik gistermiddag met een zaligen glimlach over het zonnige zomervjiegveld stond, te kyken. Sbhudde hjj het hoofd en sprak van miserabel weer, en nu alle passagiers 1 bedenkelijk het ...hoofd schudden en luisteren naar den razonden stórm, lacht hg broeden deskundigen- lach en komt ons in onze mistroostigheid verblijden met de verbijsterende mededee ling. dat het weer er uitstekend ujtziet. En dan goochelt hij weer met zijn wind-* kaarten, en begint: Ziet u Wat we hier aan storm krij gen is maar een uit-loopertje, de groote depressie en de storm waarvoor ik van middag nog bang was schijnt te verloopen en als het weer wat gunstig blijft verloo pen. dan kunnen we morgén opstijgen. De Amerikanen worden wild: Yes? Mor gen de lucht in Wel mieter Lehmann, dan moeten we er nu zeker van zijn, wc teekenen hierbij een bewijsje, dat wij he% luchtschip zullen vergoeden als er onge lukken uit mochten voortvloeien. Maar oU willen we op I Wc kunnen er dus zeker van zijn, nietwaar? Zeg maar hoeveel geld het kost... Maar kapitein Lehmann schijnt daax niets voor te voelen. Het kan zijn, dat het leven van Amerikanen niets beteekent, maar zijn leven is er ook nog. En... de Zeppelin is geen huis; dat onder een kof- fievraatje verkocht wordt. Ik geef géén zekerheid, zegt hij be slist. De Amerikanen stoken hun dikke por tefeuille weer weg. Laten we de toóht van den storm- kern maar afwachten, zegt hij, als het blijft gaan zooals het nu gaat, stijgen we morgen op. En met die mededceldng laat hij de rei zigers achter, die nu aan het luchtkastee- len bouwen slaan, nog grooter, nog fantas tischer dan de Zeppelin Luftschiffsbau xo bouwt. Den volgenden raiddag hangt een kleine officieele mededeeling op het bord in do hall van het KurgartenhotelDe Zep pelin-tocht over Silezië zal hedenavond plaats vinden en om 12 uur komt een twee de communiqué er onder, dat een waro sensatie onder de gasten te weeg brengt: Reizigers vooï den tocht over Silezië zullen hedenavond ora 11 uur per auto af gehaald worden van het Kurgartenhotel en naar het vliegveld worden gebracht. Er zal niet worden gewacht. De middag verstrijkt langzaam. Een derde communiqué komt er niet. En toch tóch betrekt de lucht. Het water van de Bodensec blijft woelig en slaat in witte, schuimende koppen tegen de betonnen kade aan de kleine haven, waar slanke jachten en sierlijke, elegante zeilbooten te steigeren 9ohijnen en onrus tig worden, alf nerveuse ras-paarden. Van de plaats, waar ik zit, zie ik wijd over het water weg naar de verre Alpenwerel Daar gindsob boven Zwitserland, dat ik van uit mijn Duitsche hotel zie liggen, Jaait een roode, vlammende avondzon dio de Alpentoppeif purper gloeien doet als vulkanen in de sombere pracht van don kere wolkensilliouettent Bundels licht waaieren uit over de bergkammen en daar onder is het water goud, diepblauw en groen Maar links: boven Oostenrijk dreigt eon donker en rommelend onweer over de grauwe bergsohimmenwerkelijk zóó fraai ziet het er niet uit. De wind steeks weer op, de wolken jagen voorbij de bleeke op komende maanik betwijfel of de tocht zal doorgaan... Het is al kwart voor zes: en nóg geen tegenbericht.. Daneen kort telefoontje precies middernacht zal opgestegen wor- don. Het is nu zéker: als het weer zich niet al te erg verandert, zal ondanks den heftigen wind. de tocht naar Silezië be ginnen... ïn de namiddaguren spreek.ik dr. Leh mann nog even. Hij geeft twee Holland- sche journalisten de gelegenheid om eens een kijkje te nemen in het Luchtvaartmu seum: eigenlijk is het museum al gesloten, het zal verplaatst worden naar Stuttgart. Maar men wil. ons er wel in laten, een jonge flinke beambte komt aangesneld en stelt zich voor. Hij is een van de eerste ongeschonden exemplaren, die ik tusschen het gehavende ooriogspersoneel aantref. En hij is de eerste, die over don oorlog spreken gaat met geestdrift, alls over een schoone zaak. Misschien begrijpt men den oorlog pas dén ten volle als men een arm of ceD beent mist - Het „museum" is een bonte verzameling van de meest uileenloopende zaken. Verre weg het grootste gedeelte er van is gewijd aan de technische ontwikkeling van het luchtschip. De oude motoren uit den tijd dat de grijze Graaf von Zeppelin opsteeg en de aandacht van de geheele wereld ves tigde op dat wonder dat men in die dagen nog hield voor het waanzinnig denkbeeld uit het brein van een fantast, ze staan er: klein .en nietig, als een kinderspeelgoed naast do groote Maibach-motoren van den modernen luchtreus. Von Zeppelin was echter meer dan een fantast, zelfs meer dan een geniale uitvin der, hij was een practischer geest dan de nuchtere „practici" die hem uitlachten. Hij zag in dat de bouw en constructie van luchtschip-motoren geen gold op zouden leveren en daarom stichtlo hij de Maibach- motoren fabriek, die jacht-motoren en <±e beroemde Maibach-automobielen zouden onlwerpc/i. die over geheel'Europa bekend zouden worden. Maar terwijl de Maibach-wagens geëx ploiteerd werden, werkte men in de fa brieken koortsachtig aan do verbetering der luchtschipmoloren en het resultaat daarvan is in dit museum neergelegd. Zeppelin ging nog verder. Hij wilde ook het vliegtuig verbeteren, de Domierfa- brieken zijn zijn geesteswerk en men kan de ontzaggelijke Dornier Super-wal en de „vliegmachine voor honderd passagiers", die eenige weken geleden in het journaal der Nederlandsche cinema's vertoond werd. beschouwen als zijn geestes-kleinkind. Als een groote vogel, een voorwereldlijke plcrodactylus ligt af en toe het ronkende gevaarte op de Bodenzee en stijgt er uit op onder het donker gegons zijner machtige motoren Maar niet alleeD technische zaken^ zijn geëxposeerd, men vindt cr: oude herinne ringen aan den eersten tijd. Een model van de drijvende Zeppelinhal. zooals ze eerst dienst deed Het voordeel van die hall was. dat men haar draaien kon naar do windrichting. De ingenieurs hebben reeds het ontwerp gemaakt van een land-hall die draaibaar gemaakt zal wor den. Denk u in: een gebouw van bijna torenhoogte en drie-honderd meter lengte, dat op zijn as kan draaien: dat is nog iets qnders dan hel eerste Nederlandsche draai- tooneel waarop den Haag zoo trotsch is. Voorloopig ontbreekt echter nog het geld om deze hall te bouwen, maarhet geld ontbrak ook voor den eersten Zeppelin, en die kwam er toch ookl De Hall zal er dus ook komen. Een kniesoor twijfelt alleen aan zooiels. nu Jules Verne's fantasieën in vele opzichten al lang overtroffen werden! De gids trekt ons verder: „dit is het anker waarmee de drijvende hangar werd vastge maakt en hier hebt u de oorlogsafdeeling, bille, bitlel komt u binnen". Hij raakt in vuur, deze jonge man. Hij laat ons de modellen der luchtsche pen van de Keizerlijk-Koninklijke Duitsche luchtmarine zien. de pik-zwarte geverfde Zeppelins, die zelfs in den nacht voor schijnwerpers onzichtbaar moesten zijn. Het ijzeren kruis prijkt in zilveren randen op de zwarte romp. Het ziet er uit als een somber rouwfloers, waaronder een doode verborgen ligt. Men ziet de foto's der lucht schepen. die heldendaden verrichtten: een instrument met toetsen en knopjes, waar mee de bommen uitgeworpen worden, die omlaag vielen naar de ontstelde stad, om er dood en verderf te brengen, en zwartheid, rouw en kruisen op het kerkhof zwart en kruisen, als op het luchtschip zelve, men ziet een ..sp&kkoTb" een mand. waarin een observateur geborgen was. een waarnemer, die uit den in de mist onzichtbare zelfs on hoorbare Zeppelin omlaag gelalen werd aan een staaldraad, waarin de telefoonlei- ding geklonken zat. Vijftienhonderd, soms meer dan tweedui zend meter daalde zulk een eenzame waar nemer uit de wolken omlaag. Soms ook weiden op deze wijze achter het front de in burger gekleede spionnen neergelaten. Ze stapten dit de mand.een druk op de telefoonschel en de mand gin? weer om hoog 'de Zeppelin bleef al dien tijd on zichtbaar. Het oorlogsmuseum is maar klein. De oude oorlogsvlagvan de Duitschelucht- ihaven is er boven gespannen als een trophee van voorbije glorie. De jonge gids klapt de hakken tegen elkaar. „Helaas, er zijn hog maar weinigen in Duitschland, die 'voor deze vlag voelen en haar in eere houden," zegt hij„Helaas". Een éénarmige bediende komt hem even spreken. Hij klapt de hakken niet tegen elkaar als hij de grimmige en heroïeke adelaar voorbij gaat. Tijdens den oorlog leverde de Zeppelinfa- briek iedere twee. a drie weken een lucht schip. Wat dat voor een prestatie is kan slechts •hij begrijpen, die een Zeppelin van nabij gezien heeft. Als wij naar huis gaan vali de avond. Wij moeten voort maken, want over een uur witlcn wij weer hier zijn om het luchtschip uit de hangar te zien komen, als het ver trekt. Als.het vertrekt! (N i e t - O f f i c 1 e e 1.) 451ste STAATSLOTERIJ. trekking van Vrijdag 11 October 1929. 5c Klasse 17c Lijst. Hooge prijzen: 7476 niet met premie van 3000. 18747 ƒ400.—. 12109 20567 ƒ100.— Prijzen van 70. 898 1546 2044 6802 7021 7022 7153 7180 8179 S586 9079 9510 12721 13111 13181 14678 15809 16100 16188 17077 18992 19033 205S1 20651 NIETEN: 144 210 236 409 581 635 659 1243 1367 1396 174? 1775 1909 201S 2230 2274 3047 3388 3513 4046 4472 4642 5142 5764 5895 5913 6488 6750 7038 7226 7246 8024 8053 8127 9336 9449 10122 10340 10461 11227 11524 11977 12277 12300 12310 12569 13191 13260 13677 13777 13918 14808 15229 15607 15660 15781 15971 16062 16460 16484 16776 17103 17296 17311 17561 17807 18531 19208 19575 19639 19682 20566 DE ALGEMEENE TOESTAND. Mc Donald in Amerika De Intern. Bank. McDonald is gisteren naaT Philadelphia vertrokken en heeft daar eenige oude vrienden ontmoet. Er zijn geruchten in omloop gebracht, dat Hoover volgend jaar een tegenbezoek aan Engeland zou brengen, doch men zal goed doen, daarin slechts te zien de uitdrukking van den wensch daartoe 1 De algemeene besprekingen in do voor bereidende commissie voor de stichting der Internationale Baak voor de Herstelbeta lingen zijn nu zoover gevorderd, dat men een commissie van redactie heeft kunnen benoemen, waarin alle delegaties zijn ver tegenwoordigd, dïe tlïans de opdracht heeft gekregen een definitief ontwerp-statuut samen te stellen. Men schijnt eventueel verschil van mee ning over de uitbreiding der aan de Bank te geven functies daardoor te willen ver mijden, dat de statuten zoo ruim mogelijk zullen worden gehouden om het dan aan het te kiezen Directorium over te laten deze statuten interpretatief uit te breiden of in te krimpen, alsmede de statuten te wijzigen. Dit recht heeft het Directorium uit drukkelijk verkregen in de „richtsnoeren." van het plan-Young, met deze beperking, dat door statutenwijziging de doeleinden der 'bank niet worden veranderd. Het zwaartepunt komt dus te liggen bij het Directorium, waarbij weliswaar niet verge ten mag worden, dat het Directorium al thans voor een deel, uit dezelfde perso nen zal bestaan als het organisatie-comité. Ook de keuze van den directeur-generan* wordt daardoor dubbel belangwekkend. Een deel der besprekingen liep over de agentschappen der bank. Volgens de ..richtsnoeren" is het mogelijk, dat in een land de centrale bank door de Internatio nale Bank tot agente aangesteld kan wor den. Er zijn echtergevallen dat de cen trale bank een dergelijk agentuur niet wil of kan aannemen (v.b. de Verecnigde Sta ten) en in dat geval moet een oarticuliere bankfirma worden aangesteld. Er moet echter voot worden gewaakt dat de Inter nationale Bank gaat concurreeren met de gewone banken. BELGIE. Doumergue en Briand op bezoek. De Fransche president Doumergue, ver gezeld door Briand, brengt momenteel een bezoek aan Brussel Zjj zijn daar met bijzon der enthousiasme ontvangen. Gisteravond bood de koning een officieel gala-dine; aan. 250 genoodigden. waaronder ook de Ne derlandsche gezant en mevr. Van Nispen, zaten aan. By het nagerecht heette de Ko ning den president van de Fransche repu bliek welkom in de Belgische hoofdstad. Hij herinnerde aan het bezoek in 1919 door Poincaré, als president der republiek aan Brussel gebracht en sprak daarbij den wensch uit, den Franschen staatsman spoedig geheel hersteld te zien. Ook begroette de Koning Briand, wiens heldere geest en warme wel sprekendheid op de internationale bijeen komsten bemoedigende uitzichten openen voor een toekomst van veiligheid en samenwerking onder de volkeren. Fresident Doumergue dankte den koning voor het gulle onthaal en verheugde zien over de nieuwe horizonten, die zich na de gemeenschappelijke beproeving voor België en Frankrijk openen en stelde een heil dronk in op den Koning en de heele ko ninklijke familie. Der traditie getrouw,heeft de president der republiek verscheidene geschenken aan geboden aan de leden der koninklijke fam. 2—1

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2