70ste Jaargang VRIJDAG 11 OCTOBER 1929 No. 21342 STADSNIEUWS. EEN SLAGERIJ IN DE VERDRUKKING. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel voor adverlenliën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weet Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ018 „0.18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Laat U alsnog tegen betaling van slechts 20 cents administratiekosten inschrijven bij onze Algemeene Ongevallenverzekering voor onze abonné's. Deze week nog keerden wij aan de nagelaten betrekkingen van een, door een ongeval om het leven gekomen, abonné, die zich bij ons als verzekerde had laten inschrijven, de som van f. 500.nit. De verzekering luidt, wa.i het bedrag der uitkeeringen betreft in het kort ais volgt: a. ƒ500ingeval van overlijden binnen een maand na den dag, waarop het ongeluk voorfcwam. b. 400.bij verlies van beide oogen, beide handen, beide voeten, of één hand en één voet, of één hand en één oog, of één oog en één voet tezamen, binnen 360 dagen na het ongeluk. Voorts wanneer het ongeluk onge neeslijke verstandsverbijstering tengevolge heeft, die de uit oefening van het beroep of het bedrijf onmogelijk maakt. c. „200.— bij verlies van één hand, één voet of één oog, binnen 360 dagen na het ongeluk. d. 100.bij verlies van één duim of beide duimen of van één wijs vinger of beide wijsvingers. e. 50.— bij breuk van een been of arm. f 15.bij verlies van eiken anderen vinger, binnen 360 dagen na het ongeluk. Zij, die hiervan willen gebruik maken, moeten zich persoonlijk aan ons bureau op geven, terwijl onze abonné's in de omgeving zich tot onze respectievelijke agenten kun nen wenden. Postabonné's kunnen schriftelijk him wensch aan ons kenbaar maken. DE DIRECTIE. CHEMISCHE KRACHTEN EN BOUW DER ATOMEN. Voordracht van prof. dr. K. Fajans. Prof. dr. Kasimir Fajan9 hoogleeraar aan het Ludwig Maximiliaan Instituut te Mün- chen heeft gisteravond in het anorganisch- chemisch laboratorium een lezing gehouden over: Chemische krachten en den bouw der atomen. Spr. ving aan met er op te wijzen, dat de beschouwingswijze der chemische krachten in de verschillende ontwikkelingsphasen der chemie eenerzijds afhankelijk was van de behoeften van het experimenteel chemisch onderzoek, anderzijds van de stand der natuurkunde. Tegenwoordig, nu in de natuurkunde de leer van de bouw der atomen overheerscht, wordt getracht ook het probleem der chemische affiniteit tot de krachten tus9chen de laatste bestanddeelen der atomen, namelijk de positieve en nega tieve ladingen, terug te brengen. De oude opvatting van BeTzelius, dat de wisselwerking tusschen atomen en mole culen op de aantrekking van positieve en negatieve restladingen berust en steeds van polairen aard is, was voor de organische verbindingen en voor de moleculen van de elementen zooals H2 niet bruikbaar. De ionen theorie' van Arrhemius maakte toch de werkelijkheid der electrische restladin gen in het geval der electrolieten duidelijk. Men onderscheidt daarom twee grenstypen van de chemische verbinding: De ideale ionen verbinding (dualistische, heteropolaire, polaire) en de niet polaire (unitarische ho- moiopolaire) verbinding. De* ionenverbin- ding komt volgens J. J. Thomson. W. Kossel, G. N. Lewis tot stand door overgang van een of meer electronen van de neutrale atomen van het bestanddeel dat de kationen vormt en de electrostatische aantrekking van Cou lomb tusschen de zoo ontstane tegengesteld geladen ionen. In het geval der niet-polaire verbin ding tusschen twee atomen levert volgens Bohr, G. N. Lewis, ieder atoom een elec tron en beide atomen hebben het eleclronen- paar gemeen. Bij de ideale ionenverbinding kan men zich de ionen als onbewegelijke kogels voorstellen, die elkaar, totdat zij elkander aanraken, als ondoordringbaar ge dachte electronenomhulsels naderen. In het geval der niet-polaire verbinding bewegen zich de gemeenschappelijke electronen om de kernen van beide verbonden atomen. De onderscheiding van deze twee grens- verbindingstypen is niet voldoende, om aan de groote veelvuldigheid in verhouding tot de' chemische verbindingen te verklaren; tusschen de grenstypen bestaan vele over gangen. Uitgaande van de ideale ionen ver binding kan men zich deze tusschengeval- len volgens Kossel en Fajans ontstaan den ken door een min of meer sterke deformatie van het electronenomhulsel van het enion in de' richting naar het kation, waarbij in grensgevallen van de symetrische bijvoe ging der electronen aan beide kernen de niet-polaire verbinding overblijft De sterkte der deformatie en daardoor de graad waarmede zij het een of ander grens- type naderen hangt volgens Fajans van de grondeigenschappen der ionen af: Lading, grootte, stuctuur van het electronenomhul- sel en polariseerbaarheid. Als maat van de laatste dient de Molrefractie der ionen. Hoe sterker de electrische veldwerking van het kation, d. w. z. hoe' hooger geladen en hoe kleiner het is, en hoe grooter de polariseer baarheid van het anion is, des te sterker is de deformatie van het laatstgenoemde in het molecuul of kristal en des te grooter is de afwijking van de verbinding van onbe wegelijke ionen, en des te meer nadert de verbinding het niet-polaire grenstype. De afhankelijkheid van de deformeerende werking van de kationen van de structuur van hun electronenomhulsel uit zich hierin, dat in het algemeen kationen van de zware metalen zonder het type van een edelgas, veel sterker de anionen deformeeren dan kationen van het cdelgastype. Het groote onderscheid in de verhouding met betrek king tot optische eigenschappen, oplosbaar heid, complexvorming, enz., dat tu9schen- verbindingen van kationen met en zonder edelgastype bestaat, laat zich in eerste instantie1 op de verscheidenheid van haar gedeformeerde werking terugbrengen, zoo dat deze zichtbare, hoewel ook qualitatieve deforraatievoorstelling een systematiek van vele verbindingen mogelijk maakt op grond van de fundenienteele eigenschappen der ionen waaruit men zich. aldus besloot spr., kan denken dat de verbindingen ontstaan zijn. KOSTELOOZE INENTING OP DE SCHOLEN. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat Burgemeester en Wethouders hebben be sloten de gelegenheid tot revaccinatie van kinderen ook op de openbare scholen open te stelled. De inenting geschiedt door den Geneeskundigen Dienst. De revaccinatie is volkomen vrij en zal slechts worden verricht, indien een van de ouders dit schriftelijk verzoekt. Daartoe zal aan de leerlingen een biljet worden medegeven; op de aan dat biljet ge hechte strook is gelegenheid om van zijn verzoek tot revaccinatie te doen blijken. Aan de Besturen der Bijzondere Scholen is verzocht in deze medewerking te ver- leenen door de Hoofden dier scholen met de uitreiking der biljetten aan de leerlingen te belasten. Van de Besturen van een 22-tal scholen werd de gewenschte medewerking reeds ver kregen. Foto Bleuzé. AFSCHEIDSCOLLEGE VAN PROF. Dr. J. DE ZWAAN. Gisteren heeft prof. dr. J. de Zwaan, be noemd tot hoogleeTaar in de godgeleerdheid aan de Universiteit alhier als opvolger van prof. dr. H. Windisch aan de Groningsche Universiteit zijn afscheidscollege gegeven. Bij het afscheid van zijn werkkring als docent der ..theologische Encyclopaedic" in 1919 had spr. zijne' studenten in 'n openings college bii den aanvang der academische lessen onderhouden over dc practische be- teekenis der academische theologie. Thans wilde hij eenige opmerkingen maken over de beteekenis. die de universitaire theologie voor den theoloog bezit en de beteekenis, die zij aan hem verleent Daarna werd de scheidende hoogleeraar r.og toegesproken door den voorzitter van de Theologische Faculteit, prof. dr. G. van der Leeuw en door den praeses van de Theolo gische Fac. Vereeniging, den heer J. M. van Veen, die als herinnering en al9 9ymbool een ets van de MartinikeTk te Groningen aanbood. EERSTE FAUSTLEZING IN DE REMONSTR. KERK. "Vanmorgen om kwart over acht is een vrachtauto van den expediteur J B., uit Wilnis, bij het achteruit rijden tegen de voorpui van de slagerij van den- heer Verhoef hoek Steenstraat Boerhaavestraat gebotst. Hoe de voorpui hierop reageerde, toont onze foto. Faust, tie Godzoeker. Gisteravond hield d9, P. D. Tjalsma, Rem. pred. alhier, zijn eerste lezing van den door hem aangekondigden cursus over Goethe's Faust Een zeer talrijk en aandachtig ge hoor, waaronder vele jongeren, vulde het Remonstrantsche Kerkgebouw. Spr. begon met eT op te wijzen dat het boek en do schrijver, Faust en Goethe onlosmakelijk verbonden zijn en dat men het eerste niet begrijpen kan zonder bij den tweede stil te staan. In korte trekken schilderde spr. iets van het rijke, diepe leven van Goethe. Tafe- reelsgewijs lie't hij de verschillende episodes uit het leven van dezen grooten men9ch aan zijn hoorders voorbijgaan, om er dan op te wijzen hoe al Goethe's werken en gedich ten in den grond op te' vatten zijn als con fessies, als biechten van eigen strijd en worsteling, van eigen zoeken en verlangen. Dat werk dat het levenswerk van den dich ter is geweest, wil bovenal: Faust. Wie is Faust? Spr. sprak over de histo rische Faustfiguur die in den tijd der Refor matie' zal hebben geleefd en na wien9 dood een Faust-sage zich ontwikkelde met als motief: een middeleeuw9ch wetenschappe lijk vorscher geeft zich aan den duivel over om door hem alle heerlijkheden des leven9 te verkrijgen. Deze Faustsage zal Goethe in zijn jongelingstijd hebben leeren kennen, en hij is er door geboeid wijl hij eigen levens- hunkering in die Faustlegende terugvond; wijl vooral ook eigen Sturm und Drang" verwantschap vond in de Renaissance- motieven die in dien 16den eeuwschen Faust werkten. Zoo heeft Goethe de oude stof aangegre pen en er zijn eigen stempel op gedrukt. En hoe! Spr. ging het Faust-drama door, tee- kende het voorspel, het tooneel in den hemel en liet gevoelen hoe in het goddelijk woord; „een waarachtig mensch; ook in zijn don ker streven, blijft zich toch bewust van den weg des lichts" de eigenlijke idee van den Faust ligt "uitgedrukt. Daarna besprak hij Faust's onvrede, zijn zoeken en hunkeren, zijn overgave aan Mephistofeles tenslotte, om uitvoeriger bij de droevig-schoone Mar- garethatragedie1 stil te staan. De zoekende, dwalende, tastende mensch stond in het lste deel ons voor oogen, de mensch, die door den Duivel wordt meegevoerd en die toch niet den Duivel maar God begeert. Zal Faust dien God, dien levenszin vinden? Het 2de deel spreekt. De hoofdgedachte is: Faust rijpt en loutert zich en gaat, door schade en schande heen, de wijsheid vinden dat alleen wie zijn leven verliest het vinden zal. De daad komt in zijn leven, de arbeid, de over gave. En dat redt zijn leven uit Mephisto's greep, immers: ..Wie altijd zoekend voor waarts streeft, dien kunnen wij verlossen!" Aan het einde zijner voorbracht wee9 de spr. er nog eens op hoe de Faustmensch de mensch is. Zijn geschiedenis de onze. En hoe daarom het Fauslboek een eeuwig boek is, de geloofsbelijdenis n.l. van de overwin ning op en de verlossing uit het duivelsche, de geloofsbelijdenis van de uiteindelijke zegepraal van het rijk Gods op aarde. De tweede voordracht, die- tot onderwerp zal hebben: „De weddenschap tusschen God en Satan" zal op Donderdag 24 October, 's avonds 81/2 uur in de Remonstr. Kerk worden gehouden. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Leiden en zijn bij kantoren werd. in den loop dei afgeloopen maand, op spaarbankboekjes ingelegd: f 103.094.83 en teTUgbetaald: f 95.522.41. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f. 7.572.42. Hel aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 102. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f. 4700 en afgeschreven nominaal f. 6450 Derhalve minder in- dan afgeschreven f. 1750 Het aantal nieuw uit gegeven staatsschuldboekjes bedroeg 2. BINNENLAND. De vlucht van den Zeppelin naar Neder land op Zondag bepaald. (Laatste Berichten lste Blad.) Onze eigen medewerker die aan den Nederland-tocht van den Zeppelin zal deel nemen opnieuw aan 't woord, (lste Blad). De ramp van de „Vimeiia"; ontoelaat bare wijze van overpompen der tanks, al dus de minister in zijn antwoord aan den heer Danz. (Binnenland, 3e Blad.) De dader van de aanrijding te Naaldwijk aangehonden. (Gemengd, 2e Blad.) Te Rotterdam is een sleepboot gezonken; dc kapitein is verdronken. (Gemengd, 2e Blad.) Weer nieuwe gevallen van kinderver lamming. (Gemengd, 2e Blad.) BUITENLAND. Besprekingen over de Internationale Bank. (Buitenland, lste Blad.) Officieel Fransch bezoek aan Brussel. (Buitenland, lste Blad.) De fraude te Berlijn. (Buitenl. Cjemengd 2e Blad en Tel. l9te Blad.) Duitschland bemiddelt tnsschen China en de sovjet* (Buitenland, lste B^d.) DE VER. v. d. CHR. HANDEL- DRIJVENDEN INDUSTR. MIDDENSTAND IN NEDER LAND, AFD. LEIDEN Eerste bijeenkomst in dit seizoen. De Leidsche Afdeeling hield in het Nuts- gebouw, onder voorzitterschap van den heer H. Buurman, haar eerste vergadering in dit seizoen. Na gebruikelijke opening der vergade ring worden de notulen gelezen en onver anderd vastgesteld. De ingekomen stukken worden alle voor kennisgeving aangeno men. Op de agenda komt nu allereerst voor, bestuursverkiezing tengevolge van het be danken van den heer C. Mizé. In deze va cature wordt gekozen de heer Th. C. F. van Kamp, die hiervan in kennis zal worden gesleld. Bij het bespreken der wintercampagne wordt o.a. ook de aandacht gevestigd op de vele sociale wetten, die een bijkans ondra- gelijken last op het bedrijf leggen en het voor den aannemer zeer moeilijk maken, om winst uit zijn bedrijf te halen. Voorgesteld wordt, op een volgende vergadering dit punt op de agenda te plaatsen. Het komende werktijdenbesluit voor win kels komt vervolgens in bespreking. Na eeiiige bespreking wordt voorgesteld, dat een plaatselijke verordening worde in het leven geroepen, waarbij voor alle winkels een vast sluitingsuur om 7 uur 's avonds worde bepaald, en Zaterdags om 10 uur. De halve vrije dag voor het personeel te re- geler. door de winkeliers zelve onderling, daar het nog al veel verschil maakt we'ke branche de betrokken winkelier uitoefent. Hiervan zal bericht worden gegeven aan Co L. M C., waar de 3 plaatselijke Midden- slandsvereenigingen hun belangen geza menlijk onder de oogen kunnen zien. Bij de rondvraag komen nog ter sprake, de a Ziektewet en het coöperatief Inkro pen door personeel van grootere kantoren, met uitschakeling van den winkelier Hier op zal de aandacht gevestigd blijven van het hpstuur. en zoodra bepaa'de gevallen gesignaleerd worden ter besl^mder plaatse daartegen opgekomen en aüe wettige mid delen daartegen aangewend. Het is inmiddels reeds laat geworden en de voorzitter sluit daarop de vergadering, waarna de heer C. Th. Breehaart met dank** zegging eindigt.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1