VISSCHERgJ BERICHTEN. LONOENSCHE BRIEVEN. INGEZONDEN. Directie en Administr. 2500 Redactie 1507 den, Jaji-Kroonsweg 7 P. P. van Rijn, arbeider, van Katwijk, Boerenburgerweg 90 Johannes Visser, onderwijzer, van Haar lem, Oude Zeeweg 88 Johan Soerink, tuinman, van Rijssen, Zwanensteeg 4 Frieda Sohnieöer, dienstbode, van Osna- ibruck, Lijnbaanweg 13 S. H. Leeumans Wackerzapp. van Rotterdam, St. Maria- gesticht Antje NeeftBraken-hoff, van Assendelft, idem Maria van Veen. re'li- gieuse, van Leiden, St. Jeroensgesticht Jacoba Ruighaver, onderwijzeres, van Rid derkerk, Kerkhofpad 35 R. J. de Rijk, timmerman, van Wateringen. Zeestraat 30 b W. v. d. Niet en vrouw, bode, van Noord- wijkerhout, Julianaweg 29 Karoline Gun- ther, dienstbode, v. Weenen, Huis ter Duin straat 35 G. M. van de Laar, van Venray Mariagesticht; J. L. C. v. d. Heyden, idem, idem Cornelia van Meel, idem, idem Cornelia P. Swarttouw, idem, idem Maria A Wetyde, idem, idem C. A. M. Hilgerson geb. van Dijk. idem, idem J. H. W. M. Eisen, van Dordrecht, idem A. C. v. cL Voort, van Amsterdam, idem Berdina P. Prins, van Voorhout, Scheveningschestr. 27 Joris Heemskerk en gezin, van Leiden, v. Limburg Stirumstr. 5 Alyda G. Hoek, verpleegster, van Amsterdam, Dr. Mr. W. v. d. Berghsticht. Lucia C. de Potter, liefdezuster, van Dongen, St. Jeroensgesticht Vertrokken: Klaas Pranger, carosserie- bouwer, Voorstr. 15, naar Wormerveer, Kor- tenaerstraat 4 Hendrikus J. Visser, chauf feur, Jan-Kroonsweg 76, naar Leiden, Hee- rensingel 10a Willem van Aken, Klei, Zwarteweg 22. naar Den Haag. Jacob Ma- Tisstraat 98 Cornelia M. Meyer, religieuze, Pickéweg 16, naar Amsterdam, R.-K. Ly ceum voor meisjes, Vinkeliskade 53 Ma ria C. M. Verhoek, Koepelweg 16, naar Hil- legom, Withelminalaan 3 Willempje Groenendijk, dienstbode, Zandvoortsche str. 39, Zutphen, Deventerweg 12 Jan van der Niet, arbeider, v. Speykstraat 7, naar Noordwijkerhout, Heerenweg 158 Con stants J. Verhaaff, liefdezuster, St. Jeroens gesticht, naar Leiden, Hooigracht, St. Fli- zabethgesticht Johanna Smits, liefdezus ter, SL Jeroensgesticht, naar Dongen. R.-K. Wijkverpleging Johanna G. Bare 11a, Zd. Boulevard 39. naar Rosmalen, Hintham 713 b Wil'helmina Vlaanderen, Beetho ven weg 8. naar Amsterdam, Vijzelstraat 2/H A. P Th. Siemerink. slagersknecht, Voorstraat 22. naar Delft. Zudderstraat 57 M. den Hollander, kruideniersbediende, Hoofdstraat 66 B, Hazerswoude B. 28 Helene W. J. van Na'huys—Wilton en kind, pensionhoudster, Oranjeweg 20, naar Was senaar, Rijksstraatweg 747 P. Eeden van Rutgerus, Voorstraat 6, naar Voorhout, Bis schoppelijke Nijverheidsschool P Voor- brood en gezin, commdt. der veldpolitie N. 0-I., P. Hein str. 16, naar N. O.-Indië, voor- loopig Batavia Hendrik P. Thomasse, kappersbediende, Hoofdstraat 25, naar Zeist, Montaubonstraat 2. SASSENHEIM. Verkiezingen Gerei. Kerk. Tot diaken der Geref. Kerk zijn gekozen de heeren M. C. Duyn en E. Dijkstra. Tot ouderling de heeren A. Warnaar Jzn., B. v Steensel, J. Dreef, M. Wwarswaard, J. E. Dijkstra, A. Francken, P. Moolenaar Fzn., J. Wiepkema en G. Zandbergen. Ten overstaan van notaris G. ten Brug- gencate, werd in het hotel ,,Het Bruine Paard" bij afslag verkocht 4 perceelen weiland aan den Menrfeweg, eigendom van de Erven A. Rotteveel. De perceelen ston den in bod als volgt: Perc. 1 groot 1.62.80 H.A. op f. 5100; 2. 1.47.— H.A. op f. 4300; 3. 1.36.06 H.A. op f. 4700 4. 1.93.30 H.A. op f. 6000. De afzonderlijke perceelen wed den niet gemijnd. Alleen de combinatie 11 werd gemijnd op f. 3500, door den heer J. M. J. L. A Speelman, die kooper werd voor f. 23.600 en aan wien de perceeirm gegund zijn. VOORHOUT. Het maken van een hekwerk achter de burgemeesterswoning, is door B. en W. gegund aan den laagsten inschrijver, den heer P. Lemmers Jr., voor de som van f. 705. Tot gemeentewerkman in deze meente, vacature A. v. d. Lans, is benoemd de heer B. J. van der Ploeg. WARMOND. GEMEENTERAAD. Subsidie „de Hanze" Adres Bloembol lencultuur Verschillende zaken be treffende het nieuwe Raadhuis, Heden hield de Raad dezer Gemeente een openbare vergadering onder voorzitterschap van den heer A. J Schölvinck, burge meester. Aanwezig waren alle leden. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze was geopend werden de notulen der vorige bijeenkomst voorgelezen en onver anderd vastgesteld. Hierna deelde de voor zitter mede dat sinds de vorige bijeenkomst de navolgende stukken waren binnenge komen: Dankbetuiging van H. M. de Koningin, voor de gelukwenschen aangeboden bij de gelegenheid van Hoogstderzelver geboorte dag. Schrijven van H H Gedeputeerde Staten dezer Provincie houdende goedkeuring van eenige door den Raad opgenomen Compta- biliteitsbesluiten. Schrijven van H.H. Gedeputeerde Staten dezer Provincie houdende mededeeling dat de rekening der Gemeente dienstjaar 1927 door dit College is vastgesteld. Schrijven van H.H. Gedeputeerde Staten dezer Provincie houdende ontvangst-be richt ingevolge 167 der Gemeentewet van de door den Raad dezer Gemeente vastge stelde verordening tot gesloten verklaring van wegen in één richting in het belang van vrijheid en veiligheid van het verkeer. Bovengenoemde stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Komt ter tafel: Een adres van de R. K. Middenstands- vereemging „de Hanze" alhier, houdende verzoek om subsidie voor een vanwege deze vereeniging te geven winterhandelsavona- cursus, en deze subsidie te willen bepalen op eenzelfde bedrag als het vorige jaar n.l. 650 gulden. Wethouder Oudshoorn, die het verslag over het afgeloopen cursusjaar nog niet heeft ingezien, vraagt of ook dit jaar weer een bedrag benoodigd zal zijn van f. 150 voor aanschaffing boeken, waarop de voor zitter antwoordt dat nu een tweede cursus jaar wordt opgericht, waarvoor ook weder nieuw materiaal benoodigd is. Zoowel Wet houder Oudshoorn als het lid Heijl. infor- meeren nader naar het ontvangen school geld en de salarissen uitgekeerd aan de on derwijzers. Na eenige bespreking wordt met alge- meene stemmen besloten ook voor dit jaar een subsidie te verleenen van f. 650. onder uitdrukkelijke voorwaarde dat de eventuee* te ontvangen bijdrage in de kosten van dezen cursus van het Rijk en de Provincie wor den gestort in de Gemeentekas ol wel dat deze bijdragen in mindering zullen worden gebracht van de uit te keeren subsidie. Adres van Dr. J. H van Bouwdijk Bastiaan houdende verzoek aan den Raad medewerking te willen verleenen om te komen tot verlaging der buren van de door hem en anderen bewoonde huizen en de zelve in goeden staat te doen brengen De voorzitter zegt dat een afschrift van dit schrijven is doorgezonden aan den heer H. Rutgers, eigenaar der woningen en dezen verzocht is aan dit adres de noodige aandacht te schenken. Op een vraag van het lid Heijl hoe de toestand dezer wo ningen is, deelt de voorzitter mede. dat te dezer zake een onderzoek is ingesfeld door den heer C. O de Vroomcn, Gemeente- opzichter die heeft medegedeeld, dat dp huizen op het oogenblik in goeden staat vorkeeren. Een adres van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur te Haarlem, hou dende verzoek een verordening voor deze Gemeente in het leven te roepen waarbij het verboden zal zijn aardappelen die bij zonder vatbaar zijn voor wratziekte te ver bouwen. B. en W. stellen voor in het belang van het bloembollen'bedrijf een dergelijk ver ordening vast te stellen. De Wethoudei juicht het aannemen van een dergelijk ver ordening natuurlijk ten zeerste toe, doch vindt het geen afdoende remedie tegen dit euvel. Immers al wordt een dergelijke ver ordening vastgesteld, maar op nauwkeurige naleving hiervan geen toezicht uitgeoefend zal deze verordening haar doel voorbij streven. Spreker wil derhalve enkele des kundigen aanstellen, die moeten toezien of na het aannemen dezer verordening nog verboden aardappelen verbouwd woraen. De voorzitter acht zulks onnoodig daar het belang der verbouwers zelf eischt dat aan deze verordening de hand wordt ge houden. Het lid van Schie informeert of deze verordening ook zal gelden voor het Lage Land op welke vraag door den voor zitter bevestigend geantwoord wordt. Wethouder Oudshoorn voelt wel iets voor het idee van Wethouder Zwetsloot en acht door aanstelling van eenige deskundige controleurs een goede werking der verorde ning verzekerd. Het lid Heijl zou deze aangelegenheid aan B. en W. willen overlaten Na eenige bespreking wordt op voorstel van Wet houder Zwetsloot besloten dat twee des kundigen zullen worden aangewezen, die op naleving dezer verordening toezicht zullen uitoefenen. Verzocht zal worden aan het bestuur van de Vereeniging Bloembollen cultuur afdeeling Warmond en het bestuur van den Kweekersbond elk een lid hun ner vereeniging hiertoe aan te wijzen. De door B. en W. ontworpen verordening op het Openbaar Lager Onderwas in dezo Gemeente, wordt na voorlezing door den Secretaris, onveranderd vastgesteld. De vergoeding als bedoeld in artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920. wordt aan gezien de rekening over 1927 door H.H. Gedeputeerde Staten is vastgesteld, over dat jaar bepaald voor de R.K. Parochiale School op f. 4673.76 en voor de School met den Bijbel op f. 2402.40. Uit de drie-jaarlijksche afrekening con form artikel 101 sub 8 der Lager Onderwijs wet 1920 blijkt dat de kosten der R.K. Paro chiale over de jaren 1925, 1926 en 1927 hebben bedragen f. 3465 en die der School met den Bijbel f. 4636.23. Hierna wordt overgegaan tot benoeming van een Hoofd der O.L. School. De door B en W. opgemaakte voordracht, welke voor dracht wa9 samengesteld in overleg met den heer Inspecteur van het Lager OndeT- wijs, luidde als volgt: 1. D. Janssen, Onder wijzer te Rotterdam, 2. P. Veldhuizen, Ou derwijzer te Roterdam, 3. W. v. Bentum, On derwijzer te Amersfoort Na gehouden stemming bleek, dat met algemeene' stemmen was gekozen D. Jans sen te Rotterdam. De nieuwbenoemde titularis werd tevens benoemd als lid der Commissie tot wering van schoolverzuim en lid van het plaatse lijk schooltoezicht. Hierna werd door B. en W. den Raad aangeboden de door dit College samenge stelde begrooting van inkomsten en uitgaven dezer Gemeente dienstjaar 1930, zoomede die van het waterleidingbedrijf over ge noemd jaar Het lid van Moorsel vraagt of •niet elk raadslid een begrooting thuis kan krijgen waarop door de Voorzitter geant woord wordt dat dit nog al kosten met zich mede zou brengen. Na bespreking wordt besloten de begrooting bij de leden te doen circuleeren. en een avond bijeen te komen om hierover een bespreking te houden. Teneinde over te kunnen gaan tot op making van de desbetreffende notarieele akten, wordt goedgevonden dat aan de Gemeente voor niets wordt afgestaan eenige* strooken grond dienende voor wegverbree- ding welke afstand een uitvloeisel is van de bouwverordening. B. en W. worden gemachtigd die Comp- 1 tabiliteitsbesluiten te nemen, vjelke noodig mochten blijken te sijn. Hierna doet de Voorzitter mededeeling van den gang van zaken van het nieuwe Raadhuis. Na mededeeling wat te dezer zake is geschied en na voorlezing van de tot heden gemaakte kosten, vraagt de Voor zitter den Raad een crediet van f. 75000 voor verdere afwerking van het gebouw als mede voor meubileering van hetzelve. Het lid van Moorsel informeert naar het hono rarium van den architect. De' Voorzitter zegt dat conform de hiervoor bestaande regeling aan den architect een vergoeding wordt gegeven van 11.8 pCt. van de bouwsom ge legen tusschen de f. 15000 en f. 20.000. Het lid van Moorsel zegt nooit geweten te heb ben dat de architect een dergelijk honora rium zou genieten. Had hij dit wel gewe ten zou hij nooit aan dit voorstel zijn stem gegeven hebben. De Voorzitter antwoord dat hij voor zich niet gaarne de verant woording van den bouw zonder een be kwaam architect op zich genomen zou heb ben, men moet hier vooral verschil maken tusschen den bouw van een gewoon bur gerhuis en een gemeentehuis. Het lid van Moorsel antwoordt hierop dat wanneer een nieuw Raadhuis gebouwd was hij voor een architect geweest was doch waar het hier slechts een verbouwing betrof had het toe zicht even goed aan den Gemeente-opzichter opgedragen kunnen worden. Dit laatste wordt door den Voorzitter betwist en ook het lid Bakker is van oordeel dat in dit ge val de Gemeente verplicht was een des kundige te nemen, daar de Raad de ver antwoording zou dragen wanneer fouten be gaan waren. Wethouder Oudshoorn vindt de critiek van het lid van Moorsel ongemo tiveerd en te laat. U hadt, aldus spreker met deze bezwaren moeten komen toen wij be sloten een architect aan te stellen. Toen was Uw vraag op zijn plaats geweest. Hadit U er destijds belang ingesteld te weten wat het honorarium van een architect bedroeg hadden B. en W. u zeer zeker ingelicht. Wethouder Zwetsloot zegt dat het geheele plan is opgezet met een architect, dus was het vanzelf sprekend dat deze ook bij de uitvoering van het werk betrokken zou zijn. Spreker is van meening, dat de door het lid van Moorsel uitgeoefende critiek terug slaat od hem zelf. Na nog eenige bespreking wordt met algemeene stemmen op voorstel van het lid Bakker besloten B. en W. een crediet toe te' staan van f. J0.000 teneinde verdere uitvoering aan de plannen voor den verbouw en de inrichting wan het nieuwe Raadhuis te kunnen geven. Wijl de gebruikelijke rondvraag niets bijzonders opleverde, werd de vergadering door den Voorzitter gesloten en overgegaan in geheime zitting. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornells Johannes Leonardo, z.v. A. P. C. Papot en M. M. Sohavenmaker Cornelia Hendrica Maria, d.v. P. J. v. d. Horst en J. M. M. Clabbers Margaretha Wilhelmina, d.v. J. ,C. de Koekkoek en A. J. van Ruitenburg Cornelia Hendrika, d.v. J. Ch. y- _d. Berg-en M. G. Kerkvliet Everardus Antonius Mathias, z.v. J. van Winsen en G. G. Hoek. Gehuwd: R N. A. Roozen j.m. 29 j. en B. C. A. M. Roozen j.d. 22 j. B. J. G. Voornam j.m. 30 j. en M. E. Kerkvliet j.d. 23 j. Gevesidgd: G. Mallet, komende van Den Helder J. de Koekkoek, Voorburg 'C. S. van Immerzeel, Zoeterwoude J. de Jong, Hoogeveen Th. W. M. van Niekerk, Zwammerdam H. M. A. van Dam, Lei- den Th. A. Verkerk, Alphen a. d. Rijn J. Verdoes, Katwjjk L. J. v. d. Kerk hof en gezin, Alkemade A. J. Lagas en gezin. Leiden H. G. van Kesten, Sas- senheim J. M. Daelman, Leiden P. G. B. Andrie6sen en 54 anderen, komende van het Klein Seminarie Heemstede P. H. van Leeuwen, Noordwijkerhout B. M. Ebbelaar, Zaandam J .P. Sikking, Noord- wrjk J. C. van Hoekelen, Hillegom. VertrokkenB. Röling naar Katwijk a. Zee F. C. Otto, Oegstgeest J. H. Zorn en gezin, Voorschoten A. van Zunderen, 's Heerenhoek J. H. Tesselaar, Texel Th. F. Derriks, Beverwijk H. W. Ag- teraf, Lisse W. J. M. van Kester. Heilo C. J. Koning. Leiden J. A. Slijker- man. Rotterdam A. C. J. van Houten, Obdam H. B. J. Schrama, Bennebroek J. de Rooij en gezin, Sassenheim A M. J. Madlener en gezin, Oegstgeest J. K. van Lent, Italië M. P. Versluis, Haarlem J. Immers en gezin, Haarlem M. de Jong. Beverwijk J. A. M. van Adrichem, Leuven C. A. Balkenende, Eind hoven M. J. Meen wissen, Noordwjikerhout E .Chr. v. d. Ge^pt. Veur G. J. Goe man?. Leden J G. .T. Rutten, Zwaag C. A. A. M. Rungrok. Amsterdam L. J. Beugel°dijk, 's-Gravenhage. IJMUIDEN, 11 Oct. 1929. VISCHPRIJZEN. 11 Tarbot per K.G f. 2 45f. 2.10; 1201 Tongen per K.G. f. 4.15f. 3.40; 1 Zel- schol per kist van 50 K.G, f. 1738; 329 Kleine schol per kist van 50 K.G. f. 36 12.50; 2 Schar per kist van 50 K.G. i. 14; 5 Roggen per 20 sluk9 f. 36—f. 214 Pieter man en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 14 5.50; 3 Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. 1.6657-, 22 Kieinmiddel Schel- visch per kist van 50 K.G. f.44—37 224 Kleine Schelvisch per kist van 50 K G. f.261150; 23 Kabeljauw per kisl van 125 K G. f 9472; 30 Gullen per kist van 50 K.G. f. 3518; 50 Lengen per stuk f. 3.10—1; 2 Heilbot per K.G f.2—165; 50 Wijting per kist van 50 K.G. f. 137; 17 Koolvisch per stuk f 31 60: 102 Ma kreel per kist van 50 K G f. 19 50f. 15. Aangekomen 7 Stoomtrawlers: IJM 109 met f 3055: Ti?' 152 met f 2323; HM 181 met f 2602. MM 121 mei f 3801; IJM 77 met f 1455: IJM 47 met f 2847; IJM 42 met f 3895 en de loggers KW 178 mei 1247; KW. 34 m°t 481 en KW 33 met 416 kantjes voor Katwijk; KW. 49 met i 22 last pekelharing. (Van onzen Londenschen Correspondent). DE LUCHTSCHEPEN. Londen, 1 Oct. 1929. Op een vlakte in Bedfordshire, zoowat 50 K.M. ten noorden van Londen, staan twee enorme ijzeren loodsen. In mas^a, waartegen men op kykt, zijn ze alleen te vergokken met een groot scnip dat op stapel staat. De daken zijn waariyk torenhoog. De vermaarde naaid van NeJson, op het Trafalgar hquare, die 50 M. hoog is zonder het b9eld, zou recht op in een dier loodsen, kunnen staan. De meeste groote gebouwen van Londen zouden er een voor een, of eventueel twee tegelijk in, opgeborgen kunnen worden. Een dier loodsen op de vlakte van Bed fordshire is leeg. De andere bevat de R 101, wellicht het meest belangwekkende luont- vaartuig, dat op dit oogenb.ik in de wereld is te zien. Want belangwekkend en bewon derenswaardig is het in elk geval, ook al zal straks wellicht bijjken dat 't niet beant woordt aan de veel te noog gestelde ver wachtingen van het publiek. De R 101 is nu gereed, ten naastenbij* twee jaar later dan men aanvankelijk zich had voorgesteld. Het schip kan nu de loods ver laten en zal dat ook binnen ©nkeie dagen doen om te gaan „waaien" aan den meer- mast buiten. Dit schip, en het zusterschip R 100, zijn de uitkomst van uiterst interessante experi menten, die in 't einde bedoelen een nieu wen vorm van wereidtransport te scheppen. Het zal den lezer ter oore zijn gekomen dat de schepen het onderwerp zijn geweest van scherpe critiek en meeningsverschiL Dat begon al eenige jaren geleden, toen de popu laire pers m machtige overdrijving voorstel lingen gaf van de schepen in aanbouw, die ze in de werkelijkheid nimmer zouden kun nen waarmaken. Van technischen kant werd den geestdriftigen een koude douche toege diend ,die meteen ook kletsend neerviel op do hoofden van hen, die voor de constructie en plannen verantwoordelijk waren, het mi nisterie voor Luchtvaart, haar ambtenaren, deskundigen en ingenieurs. De deskundigs critiek kwam hierop neer in Maart '27 schreef ik er over dat de bouw dier schepen geld vermorsen was, daar ze nimmer loonend werk zouden doen. Transport door de lucht was onder alle omstandigheden en in welken vorm ook uiterst economisch, daar do nuttige last altjjd veel te gering zou bla ken in verhouding tot de kosten van hei arbeidsvermogen en het gewicht van den dcoden last. Anders gezegd, een nuttige last zou alleen theoretisch aanwezig zijn, prac- tisoh niet, daar niemand die iets te vervoeren zou hebben, van luchtvaartuigen gebruik zou maken, omdat andere vervoermiddelen het altyd voor een vijfde tot een tiende van den prijs zouden willen en kunnen doen. De leuze dat tjjd geld is, heeft maar tot op zekere hoogte en onder zekere omstandighe den grond van waarheid De kosten, die worden gemaakt voor het winnen van tijd, kunnen veel hooger worden dan de gewon nen tijd waard is. Maar zelfs afgescheiden daarvan redeneerden de critici der lucht schepen, dat de tijdwinst bjj luchttransport zoo gering was dat ze kon worden veron achtzaamd Al deze critiek heeft zich den laatsten tijd herhaald en met een hevigheid, die doet twijfelen aan de onpartijdigheid er van. Een der grootste tegenstanders der schepen hier in Engeland, is een constructeur van oor logsbodems, de ingenieur Spanner; maar ook een gezaghebbend vaktijdschrift The Engi neer heeft dezer dagen de aandacht geves tigd op wat het ernstige constructiefouten in de schepen noemt. Men moet vaststellen, als buitenstaander, dat zulke critiek, die op de gebeurtenissen vooruitloopt, niet aileen wat onvoorzichtig maar ook onbillijk is. Waarom kan men niet wachten tot de proefvluchten hebben plaats gehad? Het is bekend dat deze twee Britscha schepen op gansch nieuwe beginselen zijn gebouwd. Er mag wat ervaring van de Zeppelins in zijn, maar na de noodlottige ervaringen, vroeger met Britsche Zeppelin- achtige schepen opgedaan, is men hier be gonnen de zaak der luchtscheepvaart en -constructie van een anderen kant aan le pakken. Men moest een grondslag nemen en daarop bouwen. Er was weinig of niets in oude ervaring dat de bouwers kon leiden. De gedachte die voorzat was, dat men zou bewijzen, dat luchttransport toekomst had. Men moest ergens beginnen en het ministe rie voor Luchtvaart besloot dat het zou be ginnen met luchtschepen van tennaastenbij van 200.000 kub. M. gas-capaciteit en een hefvermogen van 150.000 K.G. Het zijn de grootste luchtschepen van de wereld. Maat de bouwers zelf zijn het er al over eens dat ze geen geschikte vaartuigen voor commer cieel vervoer zullen blijken Voor geregeld en loonend werk zijn ze te klein. Maar voor proefondervindelijk werk acht men ze ge schikt. Uit hetgeen men ons over deze schepen heeft verteld, blijkt dat een luchtschip, wil 't met eenig succes loonend kunnen worden geëxploiteerd, kolossaal groot moet zijn. Het gewicht neemt bij vergrooting der afmetin gen in het kwadraat toe, maar het hefver mogen tevens tot de derde macht Indien dus de R 101 drie maal zoo groot was als thans het geval is. zou ze negen maal zoo zwaar wegen, maar ook 27 maal zooveel hefvermogen bezitten. Hoe grooter hefver mogen, hoe grooter de nuttige last. De thans gereed gekomen schepen (de R 101 is ook bijna klaar) zijn klaarblijkelijk niet in do eerste plaats gebouwd met het doel er geld mee te verdienen, maar wel in de eerste plaats om de veiligheid te dienen. Dit laat ste geldt vooral voor de R 101 die zeer zwa- t« oliemotoren heeft, daar ze veiliger wor den geacht dan benzine-motoren. De critici zeggen dat nochtans een benzine-motor mee gaat om de oliemotoren aan den gang te brengen, waarmede die gewenschte veilig heid dus niets is gediend. Daar zou men weer op kunnen antwoorden dat een kleine hulpbenzinemotor heel wat minder gevaar opleveren zal dan een aantal hoofd-benzi- ne-motoren, waarvan het schip geheel af hankelijk is. Maar het is duidelijk dat door de aanwezigheid dier zware olie-motoren de zoogenaamde nuttige last, toch al klein, nog is geslonken zoodat het gebruik er van toch wel bewijst dat men aan veiligheid de voor keur heeft gegeven boven loonende dienst baarheid Uitvindingen ten behoeve van de lucht vaart worden natuurlijk voortdurend ge daan. Het gebied is nog nauwelijks ontgon nen. Indien de bouwers van de R 101 daar op moesten wachten of ze al bouwend moesten toepassen, zouden zij wel aan den gang kunnen blijven. Men heeft nu uitge maakt, dat het schip aan redelijke eischon voor het hoogst belangrijke experimentee- le werk, dat het moet verrichten, voldoet. Het is zoodanig geconstrueerd dat de ver blijven der passagiers (men zou er 100 kun nen meenemen, maar daar zal wel niets van komen) binnen de wanden van het omhulsel liggen De afmetingen van het schip worden juist geacht De lengte is 51/» maal de grootste middenlijn. Zoo men al moet aannemen dat de R101 nooit belangrijk en geregeld passagiersver-. voer zal ondernemen, laat ze in haar in richting wel treffend zien hoe buitenge woon aangenaam een reis met zulk een schip naar den anderen kant van de wereld zou zijn, indien veiligheid en vastheid van ligging redelijk verzekerd waren. Men kan zich moeilijk een heerlijker reiservaring indenken dan een rustig zitje in een der ligstoelen op het bovendek, met mooi weer en ruim en al-omvattend uitzicht op de Golf van Napels of andere sieraden van de Oude Wereldzee. De R 101 zal van drie tot zes maanden lang proefvluchten doen boven Engeland en omliggend zeegebied. En wanneer alles goed gaat zal men er een reis mee onder nemen naar Britsch-Indië In de critiek op dezen luchtscheepsbouw is o.a. ook ge zegd dat de R 101 alleen aan experimenteel en voorbereidend werk en aan constructie 2.000.000 pd. st. had gekost. Het ministerie voor Luchtvaart heeft deze week doen we ten dat dit sterk overdreven is. De kosten hebben alles bij elkaar ongeveer 500.000 pd, st. bedragen. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie}. Gopie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE EENHEID VAN ONS VOLKSLIED: 't WILHELMUS. 't Zal iedereen meermalen opgevallen, zijn, dat orkesten, bij feestelijke gelegen heden ons Wilhelmus" spelend, dit altijd anders doen dan wij 't zingen.Ook in de me lodie bestaat nog steeds verschil. Nu Hare Majesteit de Koningin is voorgegaan, daar in verandering te brengen, ligt het op den weg van directeuren, onderwijzers, zang- lecraren, volkszangleiders en allen dii< cenigen invloed daarop kunnen hebbef* krachtig mede te werken om die eenheid t« bereiken. In opdracht van Hare Majes teit de Koningin heeft luitenant C. L. Boer, directeur van do koninklijke Mili taire Kapel, het Wilhelmus opnieuw ge- orchestreerd, met weglating van oude ver sieringen en herhalingen en volgens de gezongen melodie. Heeren directeuren wor den nu dringend verzocht deze zetting ook voor hun oTkest in to voeren en voorai om dit zoo spoedig mogelijk te doen. De heer Boer woont: Weissenbruchstraat 50, Den Hang, en hij heeft zich bereid ver klaard op aanvraag gaarne te willen hel pen bij de aanschaffing van de muziek, tegen kost-enden prijs. Wat de melodie be- treft, het volgende: 1) Bij den aanvang van de 3/4 maat moeten 2 achtsten wor den gespeeld (gezongen) op het woordje: ,,Een", n.L de terts en de kwart, terwijl 2) in de laatste drie maten op de woorden: ,,Heb ik altijd gecerd'i, op de woorden ,,Heb" en ,,ik" ieder een achtste komt, terwijl dan op de lettergreep „al" eeni kwart komt. In cijferschrift aldus: 1) 3 4/5.6/ Een Prin-ce Dat ik toch 2) 6 7/1 1 7 1 Heb ik altijd geëerd. Die mij mijn hert doorwondt. J. D. VAN RAMSHORST. Zangleider v. d. Ver. „Ons Hollandsch Lied" Paulinast-raat 51, Den Haag. In het door mij gepubliceerde, omtrent! 't Wilhelmus is tot mijn spijt, door onjuiste inlichtingen een foutieve mededeeling ge daan. Luitenant C. L. Boer heeft van 'li Wilhelmus, niet in opdracht van H. M. de Koningin, een nieuwe zetting gemaakt, maar heeft dit gedaan, omdat de oude zet ting dateerende van 1911 niet was overeenkomstig de melodie van Valerius. Deze nieuwe zetting is nu sedert 1928 door de betreffende autoriteit verplicht gesteld voor do Koninklijke Marine en de Land macht. ONZE TELEFOONNUMMERS: 'op 2 lijnen) 3—4

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 15