70sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 11 October 1929 Vierde Blad No. 21342 UIT DE RIJNSTREEK. KinderVerkoudhêkf WICKS upt eerste gefcht s-rs prs" JSW"*? a. <23 SSR A UIT DE OMSTREKEN. ALKEMADE. GEMEENTERAAD. Aanstelling volontair secretarie Beschouwingen bouw arbeiders woningen Meest eervol ontslag Gemeente-ont vanger Rondvraag. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoor- 5 dig alle leden. Na opening der vergadering met het ge bruikelijke gebed worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en onver anderd vastgesteld. Aan de orde de agenda: le. Vaststelling van de gemeentebegrooting voor het dienst jaar 1930. De voorzitter doet voorlezing van het rappoTt der commissie tot nazien der begrooting en waarbij zij o.m. het vol- J| gende opmerkt. De commissie kan zich met de jaarweddenverhooging van den twec- den ambtenaar ter secretarie, den heer P. H. van den Bosch vereenigen, evenzoo is dit het geval met het geven van een aanstelling van den volontair ter secretarie den heer Th. Castelein op een aanvangs- wedde van f. 500. Verder zou de commis- 'r sie het op prijs steRen indien de gemeen te-ontvanger ontslag nam uit zijn functie tegen 1 Januari 1930, omdat hij den pen- gioengerechtigden leeftijd reeds heeft over schreden, waarmede nog dit voordeel zou s kunnen worden bereikt dat de wedde- verhooging van f. 1000, bij volgnummer 72 f niet behoeft te worden uitgegeven, want op de secretarie is deskundig personeel aanwezig, dat met het ontvangerschap kan worden belast, waardoor de betrekking van ambtenaar met die van ontvanger in een persoon kan worden vereenigd. Voorts Btelt de commissie voor een besluit te ne men tot het doen vervallen van de brug bij de wed. Van der Meer, omdat door deze brug weinig gevaren wordt en de brug bovendien niet in een te besten staat verkeert, waardoor binnen afzienbaren tiid 'de gemeente zich gesteld zal zien voor groote uitgaven. Wat de ontslagaanvrage betreft van den gemeente-ontvanger meenen B. en W. te moeten verwijzen maar agendapunt 2, want voor het rapport van de commissie was verschenen had de ontvanger reeds ontsla* tegen 1 Januari 1930 aangevraagd. Over het vervallen van de brug deelt de - voorzitter mede, dat het gemeer/ZebestuuT met de belanghebbenden hierover in on derhandeling is en. spr. hoopt dat de be sprekingen tot een gunstig resultaat zullen leiden. De voorzitter vraagt of iemand algo- ïneene beschouwingen wenscht te houden De heer D#> Koning vraagt het woora en B deelt mede, dat hij afwijkende van de ge- K "woonto van het recht om algemeene be- schouxringen te houdeD, wil gebruik maken. H Zijn betoog is niet bedoeld om critiek uit I te oefenen op het beleid van het gemeente- I bestuur of op de ingediende begrooting, doch spr. wenscht hier enkele punten naar I voTen te brengen, welke moeilijk bij de I rondvraag besproken kunnen worden. Al- lereerst wijst spr. op den loop der bevol- king over de laatste acht jaren, waar ai*, I een geleidelijke vooruitgang valt te con- I stateeren van het zielental, doch een daling I van het geboortecijfer. Het ligt echter bui- I ten de bedoeling van spr. een betoog te I houden Over de oorzaken welke tot deze kindera.fname hebben geleid. Spr. bc- schouwt de toename van de bevolking ah I een gelukkig verschijnsel, doch deze toe- I name legt aan de overheid den plicht op onder de oogen te zien: Wat moet gedaan worden om het mogelijk te maken dat de toename niet leidt tot eer fiasco voor de plaats. De bevolking van deze gemeente l moet in haar geheel bestaan van nog geen 250 H.A. land en in de toekomst zullen nog eenige honderden mensohen meer hiervan hun brood moeten halen, tenzij een ver- I plichte uittrek zal volgen, welke niet tn I het belang kan worden geacht. Het ge- I meentebestuur heeft, aldus spr., dan ook I een taak te vervullen en op die taak wil I spr. wijzen. Allereerst dient het woning- I vraagstuk onder de oogen te worden gezien, I want hoewel in de laatste vergadering de raad besloten heeft tot den 'bouw van 12 f arbeiderswoningen is dit getal te gering I om in den woningnood t-e voorzien. Doch V tevens rijst bij spr. de vraag waar zullen I de meerdere woningen moeten worden ge- I bouwd. In Roelofarendsveen zelf is geen I bouwterrein aanwezig en is er soms een I enkele maal een hoekje grond te koop. dan I moet het met goud worden betaald. De I beste bouwgelegenheid is volgens spr te I zoeken langs het Brasemermeer langs de Noordkade, want deze kade wordt be grensd door tuinland em bij uitbreiding van den kassenbouw kunnen daar vele be ll- drijven in de toekomst gevestigd worden. I "Bovendien liggen er langs deze kade stuk- M ken grond z.g. laagten, welke grond bij uitstek geschikt is voor den bouw van ar- beiderswoningen. Spr. wijst er op dat aan deze kade reeds drie woningen zijn ge- bouwd, doch bij hem is de vraag gerezen of daar op deze wijze moet worden voort- gegaan. RECLAME. wordt het best uitwendig behandeld. Wrijf tegen bedtijd eenvoudig keel en borst met Vicks VapoRub in. De meeste verkoud heden zullen in een nacht genezen en de teere maag jes worden niet in dc war gebracht. w VapoRub 4427 Bjj meerdere uitbreiding zal ter plaatse de behoefte worden gevoeld een behoorlijken verkeersweg en de tijd zal spoedig komen, dat hierin zal moeten worden voorzien. Spr. drukt ei zijn spijt over uit, dat het gemeen tebestuur niet de minste zeggenschap heeft hoe dö huizen aan dien Noordkade worden getouwd, zoodat in de toekomst met een voetpad genoegen dient te worden genomen. Spr. richt tot het gemeentebestuur de vraag of de tijd niet rjjp is voor overleg met het polderbestuur. Wellicht kan dit overleg er toe leiden, dat daar ter plaatse een goiden verkeersweg komt, en dat daar in het ver volg zoo wordt gebouwd, dat de mogelijk heid open blijft om een goede verkeersweg te scheppen. Vervolgens wijst spr. er op, dat hij van betrouwbare zijde heeft vernomen, dat de bij de werkloozenkas aangesloten arbeiders, die drie achtereenvolgende jaren de volle steungelden hebben ontvangen, voor het vierde jaar niet in aanmerking komen voor steun. Indien dit waar is, dan vraagt spr. of B. en W. dan al eens overwogen hebben wat er met deze arbeiders moet gedaan worden, want de langdurige winter is oor zaak geweest dat vele arbeiders geheel zijn uitgetrokken. Spr. vraagt of B. en W. bereid zijn hunne medewerking in deze toe te zeg gen. Ten slotte vestigt spr. nog de aandacht op den voorweg te Nieuwe-Wetering en op het gedeelte weg nabij de Fransche brug, ^elke naar zijne meening dringend verbreed dier.en te worden. Wat het weggedeelte nabij de Fransche brug betreft, vraagt spr., of de onderhandelingen met den eigenaar van liet water nog loopende zijn, en zoo ja, of er overeenstemming te bereiken is. De voorz. deelt als antwoord op het betoog van den heer De Koning mede, dat op de aanvrage om voorschot voor den bouw van 12 arbeiderswoningen nog niet is beslist. De stukken zijn nog in Den Haag en volgens ontvangen mededeeling, maakt de Min. van Financiën bezwaar, daar het woningtype te duur is. Wanneer blijkt dat het aantal van 12 niet voldoende is, kunnen er nog meerdere bijgebouwd worden. Omtrent het bouwendoor particulieren aan de Noordkade, deelt spr. mede, dat het gemeentebestuur hier tegen niets kan doen, daar het polderbestuur de plaats aanwijst waar gebouwd mag worden. Spr. is er niet tegen met het polderbestuur hierover in overleg te treden. Het maken van een behoorlijke verkeersweg ter plaat se, is een zaak welke niet op den weg van het gemeentebestuur ligt. De gemeente heeft al wegen genoeg te onderhouden en spr. voelt er niets voor om deze van den polder over te nemen. Laat het polderbestuur eerst eens zorgen dat met een auto aan den sluis gekomen kan worden. Het polderbestuur doet in deze echter niets, het gemeentebe stuur daarentegen legt ieder jaar veel ten koste voor herstel en vernieuwing van de schoeiingwerken en hare wegen. Wat de verbreeding van den voorweg te Nieuwe- Wetering betreft; is spr. van meening, dat indien de heggen werden ingekort, reeds een behoorlijke verbetering zou worden ver kregen. Met den eigenaar van het water nabij de Fransche brug heeft het gemeen tebestuur onderhandeld en deze vraagt voor het water een te overdreven prijs, zoodat B. en W. met geen voorstel in den Raad willen komen. Thans is er een nieuwe eige naar .waarmede het gemeentebestuur t.z.t. hoopt te onderhandelen. Omtrent de steun verlening aan werkloozen die reeds drie achtereenvolgende jaren het volle bedrag hebbc-n uitgekeerd gekregen, deelt de voorz. mede, dat hij hierover in de vergadering van B. en W. zal spreken. De heer Los merkt omtrent de verbreeding van den voorweg te Nieuwe-Welering op, dat de uitzakking van de kanten 'haar oor zaak vindt in het stoomen in de vaart, zoo dat er nog eens een tijd zal komen, dat ter plaatse een belonschoeiing moet worden aangebracht De heer Rietbroek vestigt de aandacht op de mogelijkheid tot het bouwen aan de Oude Wetering. De voorzitter antwoordt, dat dan het gemeentebestuur omtrent de rooilijn wel op zijn qui vive zal wezen. Hierna stelt de voorzitter de begrooting aan de orde en spr. vraagt of de leden arti- kelsgewijze behandeling wenschen. Daar niemand dit wenscht. wordt alleen stilge staan bij de posten, waarover de commissie een aanmerking had gemaakt. Bij volgn. 72 Jaarwedden van de ambtenaren ter secreta rie merkt de heer De Vette op. dat hij het bedrag aan weddeverhooging voor den 2en ambtenaar te hoog vindt, daar deze pas weddeverhooging heeft ontvangen. De voor zitter zegt. dat B. en W. den heer v. d. Bosch gaarne deze meerdere weddeverhoo ging gunnen, want hij is het ook waard. Ver der stellen B en W. voor volgnummer 252 t.z.t. te verminderen met pl. minus f. 4000 en dit bedrag te brengen op hoofdstuk VI Bijdrage aan Hoofdstuk VI van den Kapi- taaldienst, voor vernieuwing ophaalbrug te Rijp we tering. Z. h s. wordt hiertoe besloten. Hiermede is de begrooting afgehandeld, waarna zij met algemeene stemmen wordt vastgesteld, sluitende in ontvangst en uit gaaf met een bedrag ad f. 177.651.39. Aan den gemeente-ontvanger, den heer Joh. var» der Meer, wordt overeenkomstig zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1930 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking. De voorzitter richt eenige waardeerende woorden tot den heer v. d Meer. die hij vooral prees om zijn eerlijkheid en zijn bui tengewonen dienstijver. Nimmer, aldus de voorzitter, zullen wij een eerlijker gemeente ontvanger krijgen. Spr. stelt den Raad voor hem op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging ontslag te verleenen, daarbij den wensch uitsprekende, dat de gemeente ontvanger nog vele jaren za! mogen genieten van zijn welverdiende rust Applaus). Aan M Spijker wordt verhuurd de wo ning gemerkt A 26 De heer Rietbroek ver klaarde zich tegen het voorstel van B. en W., omdat deze woning voor afbraak is be stemd. Tot lid van het stembureau en de commissie tot wering van schoolverzuim wordt met bijna algemeene stemmen be noemd de heer L. Kool, hoofd der Christel. school te Nieuwe-We tering. Voorts woidt z. h. s. overgegaan tot de vaststelling van een verordening op het aanleggen, hebben of onderhouden van geleidingen voor gas en electriciteit of eenigen anderen energievorm. Verder nam de raad met algemeene stem men het besluit tot aankoop van een strook grond van het R.-K. Armenkan toor te Amsterdam voor den bouw van een transforraatorenstation door de stedelijke lichtfabrieken te Leiden en tot verhuring van dien grond aan genoemde fabrieken. Rondvraag. De heer Rietbroek vestigt de aandacht op de doorvaart nabij de nieuwe brug aan den Noordhoek. Even voorbij de woning van den chef-veldwachter is een ondiepte, welke zeer veel last veroor zaakt. De voorzitter merkt op, dat het pol derbestuur hiervoor moet zorgen. Enkele le den zijn evenwel van meening, dat de ge meente hier nog voor moet zorgen, omdat de vaart verlegd is. De heer Bontje wijst op het paardenspoor in den achterweg te Nieuwe-Wetering. Stf>r. vraagt of daar niet spoedig kan worden be gonnen met het uitbreken van het paarden spoor, want het is daar levensgevaarlijk. De heer Rotteveel bespreekt de lantaarn nabij de brug te Oude-Wetering. Als de halve serie uitgaaf gaat ook deze lamp nabij de brug uit. hetgeen spr. niet goed ac'ht ih verband met de veiligheid van het verkeer. De voorzitter zegt toe, deze zaak met dib lichtfabrieken te zullen bespreken. De heer Van Dooren wijst op het snel- rijden in de Veen. Spr. is er voor de maxi mum-snelheid te bepalen op 12 K.M. Voorts zijn er automobilisten, die bij avond hun lichten in de bebouwde kommen niets wen schen le dooven. Spr vraagt of de politie hierop nauwlettend wil toezien. Voorts doet spr. nog een praeparaat voor stofbeslrijding aan de hand. merk Hohugol. Spr. zou het op prijs stellen indien naar dit middel eens werd geïnformeerd. De heer Heemskerk is cr niet voor de maximum snelheid op 12 K.M. le bepalen, omdat met deze snelheid niet te rijden is. Wel is spr. er voor. dat de politie nauwlettend toeziet, dat de maximum snelheid van 20 K.M. niet wordt overschre den. De voorzitter zegt politietoezicht toe. Hierna wordt de vergadering gesloten. BODEGRAVEN. Ver.-gebouw N. H. Kerkvoogdij. Op 31 October a.s. hoopt men het groote vereenigingsgebouw aan de Nieuwe Markt dat voor rekening van de Ned.-Herv. Kerkvoogdij is gesticht, officieel te ope nen. Het gebouw zal den naam „Refto- both" dragen. Uitwendig maakt het een grootschen indruk. Het is modem opgezet en biedt met het groote gekleurde glazen lichtraam over de geheel© hoogte midden in den voorgevel een voornamen indruk. Beneden bevindt zich een groote zaal, die ongeveer een 500 personen zal kunnen be vatten, welke zaal weer in verschillende deelen kan worden gesplitst in verschil lende kleinere zalen. Boven strekken zien de leerlokalen en paskamers van de nieu we Ohr. Nijverheidsschool voor Costuum- en Linnennaaien uit. Als secretaris van den Raad van Be* heer treedt op de heer J. Jongen eel. Dronken man maakt kabaal. Woensdagavond werd een lastige dron ken man, die het verkeer hinderde, door midden op den drukken verkeersweg, te midden van een groot nieuwsgierig publiek luidkeels het Wilhelmus te gaan zingen, door de politie gearresteerd en naar de „gevangenis" overgebracht. Burgerlijke Stand. Geboren Jan, Z. v. Bonaventura Adriaan Cornells Zaal en G. Kranenburg. Ondertrouwd: W. Jansen 22 j. en E. M. Verheijen 23 j. Getrouwd A. Wilhelmus 21 j. en J. C. Jong en Ecl 20 j. M. Kaptein 21 j. en J. Booij 20 j. GevestigdW. v. Asselt. dienstbode van Amsterdam. H. van Vliet, dienstbode, v. Woerden. C. A. Pessel, z. b., van Kamerik. J. S. Jacobi en gezin, los werk man van Zwammerdam. Vertrokken: G. A. Leeuwenhage, schip per, naar Woerden. T. F. Oskam, bak kersknecht, naar Harmeien. J. v. d. Bert. metselaar naar Ouder-Amstel. A. van Dam. z. b., naar Alphen a. d. Rijn. C. H. Kompier en eohtgenoote, grondwer ker n. Montfoort. A. E. v. Leeuwen, stoffeerder naar Zwammerdam. In de maand September zijn aan het Gemeentelijk slachthuis geslacht 158 koeie* 48 varkens. 118 graskalveren, 242 nuchtere kalveren en 8 schapen. Door B. en W. is aan C. Zaal Azn.. vergunning verleend tot het bouwen van een heerenhuis voor rekening van den heer H. Turkenburg. Idem aan L. Hoosbeek tot den bouw van een boerderij voor S. Schouten. EeD door de beide Hervormde Meis- jesvereeni gingen georganiseerde collecte voor de Heldringgesticbten te Zetten bracht op de som van f. 101.25. Uitslag aanbesteding voor het bouwen van een garage voor L. SteenbergenP. van Katwijk f. 1140; N. Hoogendooru f. 1080. P. de Jong f. 993; A. Ooms f. 914; v. d Neut en SnateTse f. 912. Het werk werd aan de laagste inschrijvers gegund. Door de Chr. Nijverheidsschool zal dezen winter een avondcursus worden ge geven in costuumnaaien en een cursus in costuum en linnennaaien voor dienstboden RECLAME. 4418 r, nnèlt <*c HILLEGOM. GEMEENTERAAD. Overdracht gemeentetoren - Woorden van» hulde aan den heer Vooren - Geloofs. brieven-D. v. d. Wreede. Ih de raadsvergadering v&ri Donderdag waren afwezig met kennisgeving de heeren Loerakker en Klaver. De notulen werden vastgesteld, nadat de heer Vermeer een paar bemerkingen had gemaakt inzake de verhandelingen over de restauratie van den gemeentetoren. Een voorstel tot wijziging dezer notulen trok hij terug. De ingekomen stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Het nieuwe ambtenaren-Teglemenfc is goedgekeurd met enkele wijzigingen, aan gebracht op voorstel van den heer Fijma. De heer Vooren bedankte namens de Per manente Commissie voor dit besluit. De ambtenaren mogen gefeliciteerd worden. De vergoeding voor een boventalligen on derwijzer der Christ. Burgerschool over 1927 is gewijzigd en goedgekeurd. Het voorstel tot verkoop van grond aan de Nieuwe Haven aan den heer Nijman- Rusman is aangenomen na een korte toe lichting van den voorzitter. De zekerheidstelling van den gemeente ontvanger is verlaagd van f. 8000 op f. 6000 door de wijziging bij het nieuwe bedrijf Openbare Werken. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer J. de Geus als onderwijzer aan de Openbare School. De heer Vooren zei, dat dit vertrek een verlies is voor de Openb. School, met welke woorden de voorzitter zich vereenigde. Het subsidie van het Burgerlijk Armbe stuur over 1929 is verhoogd met f. 5000._ De Hilleg. Harmonie-Kapel had om f. 500 subsidie gevraagd, waarop B. en W. voor stelden f.250 te geven, gelijk verleden jaar, waartoe is besloten. Afgewacht zal worden of de Harmonie hieraan al dan niet genoeg heeft. De uitgaven zullen vermoedelijk toe nemen. In dit verband werd gevraagd den vertrekkenden directeur een geschenk aan te bieden. B. en W. zijn gemachtigd daartoe over te gaan. zonder een precedent te scheppen. De voorgestelde verordening ter voorko ming van aardappelwratziekte is door B. en W. teruggenomen, omdat het Prov. Bestuur bezwaar heeft tegen een verordening voor een zaak, die door een Rijksvoorschrift is geregeld. De verordening van Lisse is door Ged.'Staten niet goedgekeurd. De overdracht van den gemeenletoren na de restauratie aan de Ned. Heiv. Kerk kwam wederom aan de orde door een brief, na mens he» keikbestuur. dat berichtte, nu in staat te zijn door toezeggingen vam enkele lidmaten voor een bedrag van f.1000 te kunnen bijdragen in de kosten der restau- ratie. Gevraagd werd der. toren alsnog aan de Herv. Kerk af te staan Op voorstel van de heeren Vermeer er Vooren Is daartoe besloten, met twee stemmen legen. De heer Fijma sprak zijn verwondering uit over deze stemming, gelet op die in de vorige zitting De gemeenterekening over 1928 is onder zocht en voorloopig vastgesteld. Er is een batig saldo van ruim t. 90.900. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur over 1928 is vastgesteld. De gemeentebegrooting van het Burgerlijk Armbestuur over 1928 is vastgesteld. De gemeentebegrooting, bedrijfsbegrootin- gen en die van het Burgerlijk Armbestuur voor 1930 zijn daarna aangeboden. Een commissie van onderzoek is benoemd door den voorzitter. In verband met vragen in de vorige zit ting werden eenige mededeelingen gedaan, o.a. van het Gasbedrijf, over een trottoir in do Weeresteinstraat, bebouwing van de Hofstraat en verbetering van de Brouwer- laan. In de rondvraag sprak de heer Meskers over dc vergoeding wegens inenten aan de doktoren, terwijl de heer Fijma vroeg om maatregelen voor het afzonderen van lijders aan besmettelijke ziekten. De voorzitter be antwoordde de vragen. Na voorlezing van den brief van den beer Vooren, waarin hij zijn ontslag als raadslid aankondigt wegens vertrek naar Sassenheim, 'hield de voorzitter, burge meester Pont, eon toespraak, welke getuigdo van waardeering en bewondering voor het werk. dat de heer Vooren in het belang der gemeente heett verrioht. Spr. heeft zich af gevraagd hoe het vertrekkende laadslid tijd 'heett kunnen vinden voor de vervulling van de vele functies, die hij vol ambitie waar nam. Van de 16 jaren, welke hij zitting in den raad had, heett hij slechts een keer verzuimd. De voorzitter hoopte, dat de heer Vooren te Sassenheim met dezelfde ambitie zijn werk zal verrichten, en dat hij nogeens in Hillegom zal terugkeeren. Hiervoor be staat veel kans. Op deze met applaus ontvangen toespraak volgde een reeks van redevoeringen. De heeren Balvers, de Vreugd, Selhorst, Fijma, Vermeer, Jansen en Meskers spraken het vertrekkend raadslid toe als mede-lid, als vriend, en getrouw commissielid en mede namens do respectievelijke fracties. Allen gewaagden van waardeering voor den noesten arbeid, voor het onpartijdige oor deel, vooral in onderwijszaken, voor de be hartiging der t.b.c.bestrijding, der gas-, wa terleiding- en electriciteits-aangelegehheden enz. In het'bijzonder liet men uitkomen, dat de heer Vooren tact had om de verschil lende partijen bij geschilpunten tot elkaar te brenge». Dc gemeente-secretaris, mr. Sens, voerde het woord namens aJle ambtenaren en werk lieden, hij vereenigde zich met de vorige sprekers om hem het beste onder Gods zegen te Sessenheim toe te wenschen, ho pende hem weer in deze gemeente te zien terugkeeren. Dc heer Vooren bedankte alle sprekers voor hun hartelijke woorden. Sassenheim ligt in dezelfde streek als Hillegom, en bovendien hoopte hij elke week een paar uren hier te komen om te blijven werken voor zijne vereenigingen. Achtereenvolgens richtte spr. zich tot eiken woordvoerder, elke fractie, de ambtenaren en de pere, de vertegenwoordigers van het bloembollen- bedrijf in den raad om ook namens zijn familie te verklaren, dat hij steeds aan gename herinneringen zal behouden aan Hillegom. Op alle toespraken volgde een warm applaus. De geloofsbrieven van den heer D. de Wreede, die de benoeming tot raadslid heeft aangenomen, werden in orde bevon den Tol toelating is besloten. Aangehouden tot de volgende vergadering is de benoeming van een lid in de diverse commissies, noodig door het aftreden van den heer Vooren. Na de openbare zitting kwamen de hee ren bijeen om meer intiem afscheid te

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 13