PUROL er op 70ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 9 October 1929 Derde Blad No. 21340 EEN 55-JARIGE ECHTVEREENIGING. BINNENLAND. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. ASpirin- Heden herdenken een paar oudjes, n,l. Isaac Boom en mej. Jacoba van der Tuin, wonende Kerksteeg 3 A 'bij de Heerengracht alhier den dag, waarop zij 55 jaren geleden in het huwelijk traden. De bruidegom, die nu 78 jaar is, heeft 55 jaar gewerkt bij de firma J. C. Zaalberg Zn., f abrikan te van wollen dekens te Leiden, en is gepension- tneerd met f. 8 per week. Vermelden wij er bij, dat er op dat oogenbli'k nog geen pen sioenregeling op deze fabriek bestond en dat er door Boom dus ook geen premie be taald is. De thans 76-jarige bruid is 30 jaar werk zaam geweest als wortelenschilster bij de ürma Tieleman Dros alhier. Zij hebben al zoo hun lange leven welbe steed en kunnen met voldoening daarop terugzien. Zij genieten bij hun pensioentje van de firma Zaalberg bovendien nog een zeer welkome ouderdomsrente. Het leed is dit tot tevredenheid en be rusting gekomen echtpaar ook niet gespaard gebleven. Het huwelijk werd gezegend met 15 kinderen, waarvan er echter elf hun weder door den dood zijn ontnomen. Het aantal kleinkinderen had 27 kunnen zijn. Daarvan mogen nog 22 deze zeer bijzondere bruiloft meevieren. Eindelijk kunnen ook nog 6 achterkleinkinderen overgrootvader en -moeder begroeten. Beiden genieten nog een goede gezondheid en met hun naaste familieleden Nhebben vrienden en kennissen er voor gezorgd, dat zij een mooien, gelukkigen feestdag hebben mogen vieren, waarvoor zij buitengewoon dankbaar zijn. Hedenavond zal de Post-Harmonie als ge volg van oude aangename relaties, het echtpaar een serenade brengen. ALKMAAR's ONTZET. Zeer gioote belangstelling. Ook Alkmaar heeft het gisteren met baar Ontzet-viering niet getroffen. Het weer was minder slecht dan op den 3en October, maar cok nu was de lucht zwaar en dreigend en .Wel er af en toe eenige regen! Inmiddels is liet- feest-wolkomen geslaagd. Maandagavond is het geopend met tea lie hts toet, welke onder begeleiding van vro<>- lrjke marschen door verschillende muziek korpsen door de stad trok. Om acht uur gistermorgen werd de tradi tioneel© reveide gehouden, waarbij een groo- te kinderoplocht geformeerd werd, welke naar het huis van den burgemeester trok, waai- de bestuursleden gecompiimenkerd en de kinderen onthaald werden. Ditmaal was er een bijzondere attractie, daar door een groep dezer kinderen, onder leiding van den heer C. Jonker, voor het huis van den burgemeester en op een terreintje in de stad een zangspel uitgevoerd werd. Daarna is van het bordes van het stadhuis af koraalmuziek ten gehoore gebracht en trok het bloemencorso door de straten. De gemeente had gratis bloemen beschikbaar gesteld om het aantal deelnemers en deel neemster t-jee zoo groot mogelijk te doen zijn. Tegen twaalf uur vereenigden zich hei bestuur van de 8-Octobervereeniging, het gemeentebestuur en vele autoriteiten en par ticulieren brj het beeld in het Victoriepark, waar de voorz. der vereeniging, de gep. ma joor A. H. P. Blaauw, ©en herdenkingsrede heeft uitgesproken. Een krans in de Aik- maarsche kleuren werd aan de uitgestoken hand van het Vrijheidsbeeld gehangen. De kinderen zongen onder leiding van den heer JoDker het Aikmaarsche vo kslied „Wie heeft van Alkmaar niet gehoord" en de aanwe zigen zongen dit, evenals de coupletten van het Wilhelmus, aan het slot mede. In .een gloedvolle rede heeft de heer Blaauw an dermaal de groote daden van ons voorge slacht herdacht en op de beteekenis van dezen dag gewezen. 's Middags werd een groote optocht ge organiseerd en duizenden uit Alkmaar en omgeving hebben den langen stoei* waarbj) zich muziekcorpsen en turnverenigingen had den aangesloten, gadegeslagen. De organi satoren hebben zeker eer van hun werk gehad. Alhoewel de regen dreigde, bleef het droog, zoodat het geheele programma kon uitgevoerd worden. In twee stadsdeelen had men een eigen ïeest met kinderspelen en optochten georga niseerd. Gisteravond werden in de versierde en geïllumineerde stad twee concerlen gegeven. Bovendien was er een kerkconcert en gaf de 8 October-vereeniging in twee schouwburg zalen een variété-programma. VAKOPLEIDING VOOR ONVERMOGENDE ZEEVISCHERS. In het verslag der Commissie van Toezicht over de Gemeentelijke 'Visschertjschool te IJmuiden, van het algeloopen jaar, deeide de commissie mede, dat het haar bekend was, dat van de zijde der Reedersvereeniging aldaar pogingen in het werk werden gesteld om maatregelen te treffen tot bevordering van »lïet bezoek aan de visschergschooL Daarin wordt medegedeeld, dat de Keeders- I vereeniging thans een rege.ing daarvoor ge- I troffen heeft, namelijk, dat de opvarenden 1 van de IJmuider visschersschepen, die een j visscherijschool willen bezoeken en voor dit i doel aan wal blijven, voor een zekeren termijn een toelage krijgen om in het gemis aan loon eenigszins tegemoet te komen. De candidaten kunnen dus den göheeien dag de school bezoeken. Inzake h;t reg.ementvoor dezen steun dient opgemerkt te worden, dat opvarenden, zoowel dek- als machinekamer- personeel, die de als bovenbedoelde toe.age hebben genoten en een diploma behalen, dit geld niet behoeven terug te betalen, indien zij daarna gedurende vier jaren, ten minste 900 dagen op de IJmuider visschers- vlcot op zee werkzaam zijn. Ook is vastgesteld, dat de jongelieden na het verlaten van de lagere school een school diploma zullen kunnen behalen. Zij kunnen dan een visscherrjeursus volgen en hunne ouders zullen dan een toelage genieten we gens derving van het loon dezer scholieren, j Ook is een regeling getroffen betreffende de betaling van het schoolgeld en de leer- middelen. Reeds zouden al eenige leerlingen I op die voorwaarden de visschertjschoo! be zoeken. R. K. VEREENIGING VAN NED. LEDERFABRIKANTEN. In de te Tilburg gehouden vergadering van de R.K. Vereeniging van NedT Leder- fabrikanten werd tot voorzitter, in de plaats van den afgetreden voorzitter G. van Loon uit Waalwijk, gekozen de heer Herman Ver heden uit Dongen. NEDERL. KINDERZORGBOND. 'ie Utrecht vergaderde de iNeder^anosche lür.üerzorgbond onder voor zie terse nap van ds. J. J. R. Va^eton uit Zvvoue. Uit het jaar- vei üiag van den secretaris ds, Pierson, Die^k i».a., aai op 31 December j.i. by de aan gesloten vereenigingen in verpleging waren 1433 voogdij- en i^eeriiigsKi aderen, van wie 114b in gezinnen öji 28/ m gosiiohten. Aan rrjkssuosidie werd ontvangen 2o0.672 oenevens een beiangnjk aandeej in het alge meen subsidie. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Woiterbeek herkozen, in de vacature van mej. Van Oorclt werd ge kozen ds. M. Barendrecht. Besloten werd tot het instellen van een Bondsbureau, waartoe de aangesloten in stellingen zich mei haar vragen en moeilijk heden kunnen wenden. Ook ongevraagd zal het bureau opmerken en wenken kunnen geven. Meegedeeld werd, dat Maandag 28 Oct. 's avonds 8 uur in de Nicolaï-kerk te Utrecht een avond zal gegeven worden met het doel den Kinderzorgarbeid in wijder kring bekend te maken. Uitvoerig werd ge sproken over het streven van den Ned, Bond tot kinderbescherming om te zijn de vertegenwoordiger van de geheele Neder- landsche K.nderbescherming. Dit streven werd totgejuicht, maar algemeen was men van gevoelen, dat, wilde het succes hébben, het een en ander in de organisatie, van dien Bond zou moeten worden gewijzigd. Met algemeene stemmen werd goedgekeurd een voorstel daartoe, door het bestuur van den Kinderzorgbond brj den Ned. Bond tot kin derbescherming in te dienen. Besloten werd de volgende vergadering te Amersfoort te houden en dan zoo mogelijk het Opvoedingsgesticht van Kinderzorg- Utrecht te gaan bezien. No. 13 En Trijn sprong nu uit de poppenkast, voor den Lange was het een lichte last. Hij bleef met Trijn aan zijn hals rustig slaan tot Jan Klaasen riep: „Geef mij haar maar aan." Bijeen waren ze nu weer alle vier. Zie het maantje lachte van plezier. No. 14 Een hooge schutling was voor allemaal, eerst een groote hinderpaal. De Duimstok" was weer de redder in den nood, hij was, gelukkig, ook zoo groot. Hij ontsloot de deur, wat was men blij Nu waren alle poppen vrij. STAKING IN DE HOUTHAVEN TE AMSTERDAM. In de houthaven te Amsterdam is een staking uitgebroken omdat een bootwer ker, die in Zaandam tijdens de staking aldaar had gewerkt, als voorman gister morgen werd aangewezen. De havenarbei ders we-nsdhten met dezen man niet te wer ken. Toen hij niet werd verwijderd, gingen zij in staking. Gistermiddag heeft de Centrale Bond van Transportarbeiders zich met het geval be moeid. Er is een vergadering gehouden en heden zal het bestuur zich in verbinding stellen met de scheepvaartvereeniging Noord. De staking omvat plm. 250 man. VERSPREIDE BERICHTEN. Aan den disch van de koningin en den prins zaten gisteravond aan mr. W. B. R. van Weideren baron Rengers, Nederlands,eh gezant te Stamboel, jhr .mr. H. M. van 'Haersma de With, gezant te Lissabon, en de heer R. C. T. Roosmale Nepveu, in Mexico, allen met hun dames. RECLAME. welk een weldadigen Invloed Aspirin-Tabletten bij alle ver- koudheld9ziekten,rheumatiek hoofd-en tandpijn, griep enz. uitoefenen. Maar waarom die gevaren niet reeds voor komen? Handel van nu af aan daarnaar en neem al bij de eerste teekenen vanverkoud- heid, rheumatiek, griep enz. t—2 Aspirin-Tabletten. GIJ be spaart U dan zeker veel pijn. Gij weet het dus nu: tijdig Tabletten Innemeni Let er op, dat op Iedere verpakking «lenop elke tablet het BAYER-Kruia taat Prlje76cta. DE PRIX DE ROME. Gisteren heeft de directeur der Rijksaca demie van Beeldende Kunsten te Amster dam, prof. R. N. Roland Holst, in de aula der Academie namens de jury verslag uit gebracht over den wedstrijd in de beeld houwkunst voor den Prix de Rome. Dit jaar hebben vier leerlingen der Aca demie, drie dames en een heer aan den wedstrijd deelgenomen. Als opgave voor de in te leveren werk stukken was gekozen de figuur van Judith, zich tooiende voor het feest van Holofernes. In een korte rede deelde prof. Roland Holst mede, dat het ingeleverde werk van zeer goede kwaliteit is geweest, zoodat de /ury aanleiding heeft gevonden de regee ring te verzoeken naast de gouden eereme- daiJle met het daaraan verbonden jaargeld, ook nog een zilveren medaille beschikbaar te stellen. Winnares van den Prix de Rome is mej. Corry Heslenfeld. De zilveren medaille werd gewonnen door mej. M. Rueter. NIEUWE UITGAVEN. Bij de N.V. A. W. Bruna en Zoon's Uitg.- Mij. Utrecht is verschenen ,,De Forsyte Sage", door John Gals worthy, geautoriseerde uitgave, herzien cn voor Nederland opnieuw bewerkt door jhr. R. H. G. Nahuys. Velen zullen intens hebben genoten hij het lezen van deze prachtige romancyclus van den grootsten en meest waren schrij ver, dien Engeland heeft. In dit boek, bestaande uit de volgende deelenHet geluk der Rijken; De na zomer van een Forsyte; In ketenen; Het ontwaken; Te Huiur, wordt op zuivere wijze de geschiedenis behandeld van de Forsytes, de typische familie uit den ge» goeden middenstand. "We zijn er dankbaar voor, dat ook zij, die de Engelsohe taal 'niet voldoende mach tig zijn, door deze uitgave in staat ge steld worden kennis te maken met het beste der moderne Bngelsche literatuur. Wij ontvingen de volgende boeken ter be spreking: Andries Blitz Uitgever,*Amsterdam: „Heelal, Aarde en Menschheid", een reis door het wonderland der Schepping door R. H. Francé, voor Nederland bewerkt door M. Neven, onder toezicht van H. van Laar. De schrijver weet ons op onderhoudende wijze te vertellen van het interessante en merkwaardige der schepping, in een verhaal dat door talrijke fraaie foto's verlucht en verdeeld is in verschillende hoofdstukken. De geboorte der aarde - Vulkanen Het ontstaan van het leven - Uit de tijden voor den zondvloed - Intermezzo - De mensc'h en de natuur - Mensc'h. en God. N.V. Hollandia-Drukkerij, Baarn: „Oud-Jong" door dr. Serge Voronoff. De ouderdom zonder zijn gebreken De bestendiging van onze jeugd. Geautoriseerde Nederlandsche vertaling van F. J. A. Baden, arts. In dit boek geeft dr. Voronoff 'n hel dere uiteenzetting van zijn opzienbarende ontdekking en van de resultaten zijner methode. Bij dezelfde uitgeefster versoheen: In de serie „Knies thuis": „Het geheimen kamertje", oorspronkelijk verhaal voor meis jes door A. C. Kuiper, met 26 illustraties van A. Oh. Bergman Rolandus. In dezelfde serie verscheen: „Het leegstaande Huis" door Marion St. John Webb, geïllustreerd door Frank Ro gers, vrij uit het Amerikaansch door Lily van Oyen. „Onder de loupe van het buitenland" door G. Brugmans met illustraties naar oude prenten. In een prettigen verteltrant is de schrijver er in geslaagd ons een overzicht te geven van hetgeen de buitenlanders der verschillende tijden in en over ons vader land hebben opgemerkt. Verder zagen het licht bij deze Uilgevers- Maalsehappij in de serie der bekroonde ro mans: a. „Onder buitenlandschen ijk", de roman ge titeld Georgette Garoudoor Dominique Du- nois, geautoriseerde vertaling uit 't Fransch door H. WiessingAdrian. b. „De 52 Zondagen" op bezoek bij de kinderen" door T. Jager-Meursing, geïllus treerd door Ella Riemersma en Pierre Pinot. Bij de N.V. A. W. Bruna en Zoon's Uiig. Mij. Utrecht is verschenen: „De Dubbelgansler" door Edgar Wallace, uit het Engelsch door Jhr. R. H. G. Nahuys. „Joseph H. Parker", avonturier, door E. Phi lips Oppenheim, eveneens vertaald door jhr. Nahuys. N.V. Uitgevers-Mij. „Kosmos", Singel 24, Amsterdam „De luistervink en zijn ontvangtoestel" door Ghr. A. Takes; practisc'he wenken bij het koopen, de bediening en het onderhoud van 'n radio ontvang-inrichting. N.V. Universitas Uiig.-Mij. Utrecht: „Funk, ziekendrager aan het Westelijk front" door A. M. Frey, uit het Duitsch door J. Z. van der Moer, gen.-majoor b. d. N.V. van Holkema en Warendorf's U. M. Amsterdam: „Oude Pybus" door Warwick Deeping, o a. schrijver van „Sorrell en Zoon" en ..Kitty". Geautoriseerde vertaling van J. Wints Ny- huis. „Pale Jarmer" door Morten Korch, uit het Deensch door E. Koefoed Pennings. N.V. Uitg.-Mij. W. E. J. Tjeenk Willink, Zwolle: „Nederl. Staatswetten". Editie Schuur man en Jordens, No. 59. „Financieele Verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten", bewerkt door dr. J. de Lange, secretaris der gemeente Utrecht. Een nieuw weekblad. Er i9 dan eindelijk eens weer een nieuw weekblad! „Deze Week" heeft men het ge doopt. Het staat onder redactie van den heer John. Koov en wordt uitgegeven door de N.V. Uitgevers-maatschappij Kluwer, te Deventer. De redactie is overtuigd dat zij een taak te verrichten heeft en zet de gron den daarvan in een breedvoerig betoog uiteen. Verschillende beschouwingen over alge meene onderwerpen, benevens eenige ver haaltjes. een prijsvraag, enz vullen dit eerste nummer, dat een klein formaat „Haagsche Po9t" schijnt te zijn. TIJDSCHRIFTEN DEN GULDEN WINCKEL. In Den Gulden Winckel herdenkt Antho- iiie Doi ker het verscheiden van den groo- Itn Vlaamschen dichter Karei van de Wocstriie Gepubliceerd wordt een onuit gegeven voorrede van Cyriel Buysse, die door Joh. de Maegt is bezocht, waarover deze op onderhoudende wijze vertelt. Mar tina G. Kramers vervolgt haar beschouwin gen over de litteratuur in de wereldtaal Esperanto. Zeer lezenswaardig is de essay van Theun de Vries over Duitsche debu tanten. Verder worden in dit als altijd uit stekend geredigeerde nummer verschillende boeken en schrijvers behandeld. DE KEMPHAAN. In De Kemphaan tooverl Van Meege ren's overrijke fantasie den lezers een boks- partij tusschen de schilders Kees van Don gen en Jan Foujita voor. De redacteur, Ubink, schrijft onder den titel „Dageraad", over de opvoering van „Zeemansvrouwen" door de Boubers. Eenige „debatten" en de Buitenlandsche Kroniek vullen verder de September-aflevering. HET TOONEEL. Het Tooneel herdenkt op uitvoerige wijze het 10-jarig bestaan van het Schouwtoo- neel, waarbij o.a. zijn opgenomen de por tretten der beide-directeuren, Adriaan van der Horst en Jan Musch. Zeer lezenswaar dig is de bijdrage van mr. H. M. Merkel- bach over schouwburgnood en schouwburg- bouw, waarvan het eerste deel in dit num mer is opgenomen. De rijk geillustreerde aflevering bevat verder o m. een overzicht van wat het komende seizoen zal brengen en een interview van Sylvia de Haasvan Lankhorst met Albert van Dalsum. ASTRA. „Astra" heeft in zijn Oclober-nummer ec-hige geestige leekeningen gewijd aan het verzetten van de klok in den komenden wintertijd. Den atlrijken vrienden en vriendinnen van E. Phillips Oppenheim zal het genoegen doen, dat een vervolgroman van den popu- lairen 'schrijver in dit nummer begint. Het belangrijke lichaam, dat de Neder landsche Heidemaatschapij ongetwijfeld is, wordt gepaste hulde gebracht door S. S. Hoogterp. Mata Boeka geeft opnieuw een voorbeeld van de schrikkelijke Indische wreedheden. J. A. Pepin verzorgde eenige filmrubrie ken en geeft onder anderen het oordc-el van Pirandello, Alexander Moïsse en Mary Pick- ford over de sprekende beelden op het witte doek. Zaken zijn zaken.... bewijst, dat het gou-den kalf nog altijd wordt aangebeden. Verder een groote verscheidenheid in „short-stories", door bekende teekenaars. Willem Stumpff, de man, die vele muziek liefhebbers in den lande sinds jaren kennen, ontpopt zich in dit ,,A9lra"-nummer aJs. hengelaar en kapitalist. Frits Groene veil stond weder een van zijn schrijnende rechlszaalschetsen af. Prachtig uitgevoerde kunstfoto's verhoo- gen de aantrekkelijkheid van het blad. RECLAME. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest. 4256

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9