Drie Avonturen Nu de Zeppelin over ons land komt. 70ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 9 October 1929 Vierde Blad No. 21340 CÖC05ROZ&-N ZE-ErP D^BBELM^NN DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 9-16 OCTOBER. Oecrste ©v0ue haan 3 laatste kwartier o nieuwe haan venus mars jupiter lsaturnus KERK- EN SCHOOLNIEUWS. FEUILLETON. X De strijd van den uitvinder - Van miskenning tot roem. Het is met graaf Ferdinand von Zeppelin gegaan, zooals met zooveel uitvinders en baanbrekers op velerlei gebied. Eerst de miskenning, toen het succes, eerst de strijd, de wanhopig volgehouden strijd en toen de overwinning, eerst beschouwd als een gek, een dwaas, toen gehuldigd en geprezen als een man die mede den roem van Duitsch- land, op technisch gebied, bevestigde. Vele jaren geleden zat aan een hotelmid- dagtafe! te Stuttgart, in een onderhoud met mede-aanzittende officieren, een heer van middelbaren leeftijd, met grijzende haren, maar nog van jeugdig aandoende bewegin gen en levendigheid. Het was dezen wel al lerminst aan te zien, dat hij reeds de waar digheden van generaal-majoor, Wurtem- berg's gezant aan het Pruisische hof en lid van den Bondsraad te Berlijn in één per soon had vereenigd. Een vreemde gast, wien de zoo druk ver klarende of wel weerleggen-de heer wel eenige belangstelling inboezemde, vroeg na afloop van den maaltijd een hotelbediende, wie toch die bewegelijke oude heer was. Waarop in onvervalscht „schwabisch" het antwoord kwam „na, dees isch e narr, der meint mer könnte fliege". (Die daar is een gek, die meent, dat wij kunnen vliegen). Zoo dachten de landgenooten van Zeppe lin en ook buiten zijn vaderland was hij als profeet niet geëerd. Jarenlang heeft hij moeien strijden en het lot soheen tegen hem Mislukking op mislukking volgde, onverzettelijk bleef zijn wil om te slagen. Miskenning was zijn dee1, hij ging voort. De worsteling van dezen man. zoo werd ergens gezegd, om de ver wezenlijking van zijn gedachte, de onver stoorbare kracht van zijn overtuiging ook bij de hardnekkigsten tegenspoed zullen zelfs het nageslacht nog ontroeren en hel woord van Horatius „Impavidum ferient ruinae (de stoulmoedigen gaan zelfs over de ruïnen) schijnt voorwaar wel op hem van toepassing te zijn. RECLAME. Ir. FEBER VERHAALT U OVER DE WONDEREN VAN INDIË IN HET ALBUM „ONZE OVERZEESCHE GE WESTEN". EEN PRACHT- INDIË-PLAATJE BIJ ELK STUK ZEEP OP GOEDE ZEEP STAAT: 4-258 Reeds kort na den Fransch-Duitschea oorlog, waaraan Graaf Zeppelin als officier deelnam hij had reeds gevochten in den Amerikaanschen Success:e-oorlog en in den oorlog tegen Oostenrijk had hij zijn eerste project voor een in cellen verdeeld luchtschip ontworpen. Doch eerst in 1887 bood hij hierover den koning van Wurtem- berg een memorie aan. Dat hij het ministerie van oorlog de ge legenheid bood. van het bestuurbare lucht schip. dat hij had uitgevonden, gebruik te maken, spreekt haast van zeil. Hij was voor alles militair en in de eerste plaats er op bedacht de weerbaarheid van zijn land grooter te maken. Hij zag in den bestuurba ren luchtballon een versterking van de weermacht, al vergal hij de andere voor deden van dergelijke luchtschepen niet. In een oproep aan het Duitsche volk van December 1895 schreef hij o.m zeven en een haiven dag lang een gemiddelde snel heid van meer dan 1000 K M per dag onaf gebroken vliegen, zijn in staat, behalve hun doelmatigheid voor legerdoeleinden. o.m. de volgende dienslen te presteeren: I 1. Zij kunnen de vloot, waarmede ze door signalen in verbinding sLaan. plaats en be weging van vijandelijke violen aangeven. 2. Ze zullen de scheepvaart van groolen dienst zijn. door hot zoek"n naar vermiste of gezonken schepen en door fotografische opnamen van kusten, welke nog vrijwel onbekend zijn. 3. Ze kunnen worden gebTuikl voor het ontsluiten, het beheerschsn, de bescher ming en de uitbreiding enz. van onze kolo niën. 4. De luchtschepen kunnen voor de aardrijkskunde van veel nut zijn. daar bijv. Afrika in drie dagen doorkruist en de Noord pool van den Noordelijken haven door een vlucht heen en weer kan worden bereikt. 5. Niet minder nut. kan de meteorologie van de luchtschepen hebben 6. Groole heteekenis zullen, in ieder ge val .de luchtschepen hebben voor het we- reldpostverkeer. De post kan bijv van Ber lijn in 38 uren naar Konslantinopel._ in 60 uren naar Alexandrië en naar New York in 5'h dag in één vlucht worden overgebracht. Zooals men ziet een toekomstbeeld, dal a! lang tot werkelijkheid is geworden Maar in die dagen lachte men Zeppelin uit. En het is merkwaardig het oordeel van deskundigen te lezen, die in opdracht van den Duitschen keizer, die Zeppelin ook al een dwaas vond. bijeen waren gekomen om over de uitvinding van den laatste te oor- deelen. Onder de autoriteiten op technisch gebied, die over de uilvinding van graaf Zeppelin moesten oordeelen. bevonden zich ook een professor uit Berlijn en Maxim, de kanon- nenkoning en luchtschip-constructeur. Ze verklaarden: „Bij de groote oppervlakte, immers, die een luchtvaartuig van welken vorm ook. den weersland der lucht biedt, een weerstand, die bij verhooging der snelheid tot in het reus achtige gepolientieerd wordt, is een enorme drijvende kracht gebiedend noodzakelijk. Maar deze kracht verlangt op haar beurt weer mechanismen en motoren, die onder alle omstandigheden, meer gewicht bezitten dati het vaartuig zou kunnen dragen. Een vergrooting van het laatste zou evenwel niels helpen, daar in dit geval de weerstandsnp- pervlakte nogmaals grooter zal worden. Het luchtschip zal wel nooit een snelheid van bijv. 12 meter per seconde bereiken, Irots alle scherpzinnigheid en geldelijke opoffe ringen". Het is wel merkwaardig een dergelijke uit spraak te lezen in een lijd, waarin hel lucht schip, naar den kloeken uitvinder genoemd, een reis om de wereld heeft gemaakt, in zulk een korlen tijd als nooit te voren. En na deze bijeenkomst, waarbij de oude man als een kwajongen werd behandeld en door den keizer genegeerd, kreeg hij van het Duitsche ministerie de mededeeling (29 Sep tember 1895), „dat het thans nu zoowel ais in onafzienbare tijden onmogelijk zal zijn. gelden beschikbaar te stellen voor het bou wen van een luchtschip als door Uwe Excel lentie uitgevonden." Toen Zeppelin nul op het request had ge kregen, richtte hij zich in December 1895 tot het Duitsche volk met de bede hem te helpen Het zou lang duren voor Zeppelin in staat was om zijn eerste luchtschip te bouwen In 1901 werd het gedemonteerd, omdat Zeppelin geen geld meer had om verder met zijn werk door te gaan en regeering en publiek hem niet steunden. Doch in 1905 begon hij met den bouw van een nieuw luchtschip Het werd 17 Januari 1906 door den storm vernietigd Het derde luchtschip L3 scheen niet te voldoen en werd in 1913 afgebroken Toen volgde het drama van Echterdingen. Na een schitte rende reis met de L. 4 werd dit luchtschip vernield. Zeppelin stond radeloos (5 Aug. 1908), dat scheen hem het einde en toen richtte hij zich weer tot het Duitsche volk en zie, binnen een paar weken was een be drag van niet minder dan 6.170 000 mark bijeen. Zeppelin behoefde zijn levenswerk niet op te geven. In 1909 werd te Friedrichshafen een werf voor luchtschepen gebouwd, terwijl in 1910 de Deutsche Luftschiffahrts-Aklien- Gesellschaft met een kapitaal van 3 mil- lioen mark werd opgericht. Reeds in 1912 kon men van Hamburg mei een „Zeppalin" naar Zwitserland reizen via Dusseldorf, Frankfort a M. en Baden-Baden. Met welke moeilijkheden Zeppelin verder had te kampen, kan blijken uil de geschie denis van de verschillende luchtschepen door hem en zijn maatschappij vóór den oor log gebouwd. De L 5 werd 25 April 1910 door storm vernield L. 6 verbrandde in de hal van Baaden-Oos op den 14en Seplember 1917. L. 7, welke den naam van „Deutschland" kreeg, werd 28 Juni 1910 afgebroken, de L. 8 werd den 16en Mei 1911 beschadigd. De L. 10 verbrandde in de Dusseldorfer hal in het jaar 1912 De L 11, welke den naam droeg van „Victoria Louise", werd in 1915 afgebroken. Hetzelfde geschiedde met de luchtschepen L. 12 en L 13. Het eerste ma rine-luchtschip, de L. 14, werd bij Helgo land vernield, hetzelfde geschiedde met de L. 15, dat op 19 Maart 1913 werd vernield. Toen kwam de wereldoorlog. En door den oorlog werd de bruikbaarheid van lucht schepen voor aanvallen op vreemde landen bewezen Reeds lang had men in Duitschland de bruikbaarheid der Zeppelins ingezien. En nu sloeg ook de slémming len opzichte van den ouden uitvinder om. Duitsche hoo- gescholen verleenden Graaf Zeppelin het eere-doctoraat, niet lang daarna was keizer Wilhelm, die eerst voorstander van het half stijve systeem van majoor Von Parseval was geweest, van opinie veranderd, was nu voor het starre systeem fvan Zeppelin en hij verleende den manj.djen hij eerst als een dwaas had beschouwd, de hoogste eeretee- kenen en bij do eerste ontmoeting wend de oude, zoolang miskende uitvinder, die door zijn vorst „de fanaticus aan de Bodenzee" werd genoemd, door dicnzelfden vorst broe derlijk omhelsd. Zooals men weet was de „Graf Zeppelin", waarmede de reis om de wereld werd ge maakt, het 127ste luchtschip, dat naar het systeem-Zeppelin werd gebouwd. Op hel einde van Mei 1929 werd hel lucht schip bij de poging om den Oceaan over te steken van den ondergang gered door een noodlanding bij Cuers Pierrefeu. De leider van hel schip vond bij de lan ding in Frankrijk uitnemende hulp van de verschillende Fransche autoriteiten. Het echec van dezen tocht was veroorzaakt door het onklaarmaken van drie motoren van de vijf, waarover het luchtschip beschikte. Te ruggebracht naar de oevers van het meer van Conslanz, onderging het luchtschip ver schillende veranderingen. Den lsten Augustus werd de nieuwe tochl ondernomen met hel bekende succes. Het luchtschip trok over de vallei van de Rhöne, passeerde vervolgens Gibraltar en de Aaoren en bcreikle Lakehurst in 93 uur. De terugkeer naar Friedrichshafen ging veel sneller. In ruim Iwee dagen werd de terugreis afgelegd. ZUID Dit kaartje geeft den sterrenhemel in Nederland weer, zooals hij er uit ziet in de komende wreek, des avonds om 8 uur middelbaren t ij d. Het eerste kwar tier van de maan staat 9 Oct. in den Schut ter, 12 Oct. in den Steenbok; de Volle maan van 15 October tusschen den Waterman en den Walvisch, Jupiter staat bij don Stier, Saturnus gaat in 't W. onder. Men dient er rekening mede te houden, dat in werkelijkheid het Oosten rechts en Westen links van den beschouwer is, wan neer deze met den rug naar 't Zuiden en het gelaat naar 't Noorden geiwend staat; men pleegt echter bij sterrekaarten dit om te keeren, om geen spiegelbeeld van den hemel te krijgen. Wil men nu b.v. de sterrebeeiden aan den Oosthemel opzoeken, dan neme men dat deel van den kaarthorizon, waar OOST staat, vóór zich, zoo, dat de Poolster (aan het einde van den Kleinen Beer) van den beschouwer is afgewend; men zal dan voor het NO-lijke vierdepart van de kaart de sterrenbeelden zien, juist zoo, als zij aan den hemel staan. De sterren in bovenstaand kaartje, die een gekartelden rand hebben, zijn van de le grootte of helderder; de dikke ronde stippen zjjn sterren van de 2e grootte en al de andere, kleinere, stippen zijn sterren van de 3e of van een lagere grootteklasse. Het open cirkeltje nabij de Poolster geeft de plaats van den Noord-Hemelpool aan. Op Donderdag 15 Augustus. 120 uur na zijn terugkeer van de Vereenigde Staten, zette het luchtschip zijn tocht voort naar Tokio. De geheele wereld, in bewondering voor de schitterende onderneming van dr. Eckener, volgde met groote belangstelling den tocht van de „Graf Zeppelin", Het Oeralgebergte vormde een belangrijke hin dernis, doch voor de Zeppelin was ook dit gebied geen bezwaar. Het schip vloog over Siberië, waar de groote verlatenheid van de oneindige step pen de passagiers aangreep In ruim honderd uur was de tocht FriedrichshafenTokio volbracht. Toen volgde de tocht over den Pacific. Nog nimmer had een luchtverkeers- middel den weg Japan-Vereenigde Staten af gelegd. Vliegeniers hadden den weg San Francisco-Honoloeloe genomen, Kingford Smith en zijn drie metgezellen trokken den Stillen Oceaan over van Amerika naar Australië, maar nooit had een vliegenier het beproefd den weg te nemen van JaDan naar Amerika. Dr. Eckener, vertrouwende op zijn luchtschip, deed het en hij slaagde. Op den 29sten Augustus was de reis om de wereld volbracht. Alle records waren ge broken. in een en twintig dagen had de „Graf Zeppelin" 39 350 K M. afgelegd. In 1924 hadden de Amerikaansche vliegeniers voor de reis om de wereld nog 192 dagen noodig. terwijl de beroemde Philias Fogg van Jules Verne nog tachtig dagen noodig had. Graaf Zeppelin heeft nog de praclische toepassing van zijn uilvinding mogen he ieven. Dat het luchtschip van zijn vinding een reis om de wereld zou maken, in de helft van den tijd. welke een stoomschip noodig heeft om dezelfde route af te leggen, mocht hij niet beleven. Hij stierf 8 Maart 1017. Hij was geboren den 8slen Juli 1838 lo Conslanz. NED. HERV. KERK. Zestal: Te Scheemda: W. A. F. v. Dijk, voorg Vereen van Vrijz. Herv te Amster dam-, T J. de Boer te Midsland (Terschel ling); C. A. Schenk te Berkhout; L. Offer- haus te Meeden; M van Leeuwen te Win schoten en W. P. Stralingh le Jorwerd. Beroepen: Te Acquoy, N. H Kuipers le Oudenbosch; le Boxtel (toez.), A Hagedoom, O. I pred met verlof te Amsterdam; le Heenviiet, J H Moll van Charante, cand te Rotterdam; te Meliskerke, W. J. J. Bakker, cand. te Utrecht. Bedankt: Voor Ierseke, J. D Barth te Vlaardingen; voor Drogeham, J. A. ten Bok- kel Huinink te Numansdorp; voor Woudri- chem, J C Klomp te Westbroek; voor Mar ken, F. K. van Ever!, cand. le 's-Gravenhage. GEREF KERKEN. Beroepen: te Eeslram en Reilsum c. a., J. Tymes, cand. te Hoogeveen. CHR. GEREF KERK. Bedankt: Voor Vlaardingen, A. M. Berk hof! te Amsterdam-West. EVANG. LUTH. GEM. Bedankt: Voor Hariingen, mej. J. A. Ham- mersen, proponenle te Koedijk. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. Beroepen: le Deventer, A. P. Barendrogt le Emmcn-Erfscheiderveen. van den Franschen Meester-Detective MARC MICHEL. I. DE MAN AAN 'T VENSTER. (Parijs). 1) Monsieur Marc Michel keek verwonderd op. toen reeds even na achten de bel van de voordeur over ging. Dat zal zeker voor een dringende zaak zijn, zei hij halfluid, enfin, we zullen zien. Hij liet den bezoeker in zijn kantoor en noodigde hem met een korte handbewe ging uit om plaats te nemen. Het was eer, aristocratisch uitziend man, een weinig bleek en midden dertig. De manier waarop hij in de clubfauteuil plaats nam, bewees, dat hij heel moe was. Waaraan heb ik het genoegen te dan ken? vroeg Marc Michel. U zult wel verwonderd zijn dat ik zoo vroeg in den ochtend al bij u kom. Mon sieur Michel. Ik veronderstel antwoordde de aange sprokene. dat u déArom zoo vroeg komt, omdat u wellicht staatsambtenaar i ent en om negen uur op een of ander bureau moet zijn. De bezoeker keek den beroemden detec tive verbaasd aan en antwoordde zacht: Inderdaad. Ik kom met een merkwaar dige aangelegenheid bij u, monsieur Michel. Er is mij iets heel merkwaardigs overkomen. Ieta dat ik niet verklaren kan. Ik twijfel er niet aan dat iemand als u, die de duistere problemen ontward heeft, mij van dienst zal kunnen zijn. Ds detective maakte een bescheiden- afwerend gebaar en vroeg: Mei wien heb ik het genoegen? MijD naam is Henry Thiroin en dat ik direct van mijn huis naar u toe ben gegaan, bewijst wel. Waarom zegt u mij niet de waarheid,t viel de detective hem in de rede Als u niet van den aanvang af in elk opzicht open kaart met mij speelt, spijt het mij, dat ik u niet van dienst kan zijn Niet de waarheid? zei de ander en keek den detective met een stom-verbaasd gezicht aan. Ja. U heet niet Henry Thiroin en u komt niet van huis. Integendeel, u hebt vannacht in het Hotel des Champs Etysées gelogeerd. De bezoeker sprong uit zijn stoel op en staarde den detective aan alsof hij een won derdier zag: Maar dat is fabelachtig! riep hij uit. U bent verwonderd dat ik dat weet? Het is toch heusch heel eenvoudig Uil de versche krijtcijfers die ik onder aan de zo len van uw schoenen zie u bent zoo vriendelijk geweest de beenen over elkaar te slaan leid ik al. dat u in een hotel gelo geerd hebt Waarom dit juist het hotel des Champs Elvsées moet zijn? Wel op uw schoenen staat no. 446. Het eenige hotel in Parijs, dal zooveel kamers heeft is het ho tel des Champs Elysées. En wat uw naam betreft? Dat is nog vee! eenvoudiger. In den rand van uw hoed. die u naast u op den grond hebt geiegd. zie ik do initialen J. M. U hebt gelijk, monsieur Michel. Maar uit den aard van mijn positie was ik een beetje gegeneerd, ik geef toe dat het kinder achtig is om u mijn naam le noemen Ik ben de rechter van instructie bij de tweede correctioneele rechtbank van Parijs en mijn naam is Jean Mallerre. En het is een ernstige en raadselachtige geschiedenis waarvoor ik bij u kom. Marc Michel slak een van zijn gewone zware regie-sigaretten aan, zooals hij al tijd deed als zijn patiënt zijn verhaal deed en leunde achterover in zijn bureaustoel. Vertelt u alstublieft. Ik heb op het oogenblik een heel ern stige strafzaak onderhanden Een Apache, die tot een uitgebreide bende behoort en pas een week of drie geleden van de de portatie in Nieuw-Caledonië is teruggeko men, heeft een roofmoord gepleegd. En den volgenden dag hebben we hem al kunnen arresteeren. U bedoelt Marvelli? Inderdaad; ik mag ook eigenlijk wel ver onderstellen, dat u zich van de sensationee e strafzaken op de hoogte houdl. Om ons tot de zaak te bepalen, het is absoluut niet twij felachtig of Marvelli schuldig is. Niet alleen is hel horloge van den vermoorden anti quair op hem gevonden, maar hij is ook in het bezit van 24 000 francs, over de her- komsl waarvan hij geen behoorlijke inlich tingen kan geven. Bovrndien is hij den be- wusten nacht in de buurt van de plaats van het misdrijf gezien. Maar Marvelli houdt zijn onschuld vei. Ik mag in alle beschei denheid zeggen, dat ik een keten van aan wijzingen om hem heengesnoerd heb. want bij een verhoor heb ik hem zoo in het nauw kunnen drijven, dat hij telkens antwoorden gaf die elkaar tegenspraken Maar toch is het mij nog niet gelukt een bewijs te leve ren waar absoluut niet aan te tornen is. Marc Michel keelt den bezoeker onderzoe- kend-crilisch aan en vroeg- Wenscht u mijn advies in deze kwes tie? Neen, monsieur Michel. Het betreft een persoonlijke aangelegenheid, die inlus- schen wel met de zaak-Marvelli samen hangt. Jk luister met belangstelling. Terwijl ik gisteren voor de derde keer Marvelli een verhoor afnam, kwam er een expresse-brief voor mij. Het was 's middags ongeveer zes uur Toen ik de enveloppe opende vond ik dit briefje Marc Michel las het papiertje dat de rech ter hem overreikte: Den rechter van instructie Malterre wordt in zijn eigen belang dringend aanbevolen te zorgen dat de onschuldig in hechtenis genomen Jacques Mar velli onmiddellijk in vrijheid wordt ge steld. Als de heer Mallerre dit bevel niet opvolgt, zal hij binnen drie. dagen gedood worden De detective betastte hel papier, hield het tegen hel licht en vroeg daarop Hebt u Marvelli goed in de gaten ge houden terwijl u het briefje las? Ja Hij keek mij rustig aan naar het mij voorkwam een beetje hoonend Kreeg u den indruk lat hij wist of ver moedde wat in het briefje stond? Ja. Wat deed u daarop? Ik liet Marvelli in de cel terugbrengen en gaf last hem scherp in het oog te houden. Prachtig En daarna? Daarop ging ik naar huis. Waar woont u? Avenue de Neuilly, niet ver van het Bois de Boulogne. Bent u ongetrouwd? Ja. Ik heb het huis van mijn ouders geërfd en woon er alleen met mijn be diende. Is er in uw huis nog iets bijzonders voorgevallen? Ja; iets wat mij aanleiding gaf om 's nachts niet thuis te blijven, maar in een hotel in de stad te gaan overnachten. Wat gebeurde er dan? Ik had nog een paar boodschappen fe doen en kwam tegen negen uur 's avonds thuis. De bediende wachtte al op me met het souper. Zooals gewoonlijk zette hij een flesch wijn voor me klaar en wenschte mij goeden nacht. Hij ging naar zijn kamer, die gelijkvloers ligt, terwijl mijn eetkamer op de eerste verdieping is. Aan de straatzijde? Neen. aan den tuinkant. Ik had mij aan tafel gezel en wilde juist een stukje brood nemen toen ik opeens onder de brood- schaal een kaartje ontdekte Hier is het. Hij ga' de detective een carlonnetje met een rouwrand er om heen en met de woor den er op: Neemt u in acht! Vroeg u uw bediende om inlichtingen? Direct Hi) was even verwonderd als ik en verklaarde beslist dat het kaartje er een kwartier tevoren nog nipt gelegen had. En er was ook niemand behalve hij zelf in de kamer geweest. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 13