70ste Jaargang Tweede Blad No. 21337 i UIT DE OMSTREKEN. Directie en Administr ?50ö Redactie 1507 EEN FEILLE BRAND heeft gewoed in de N. Y. Sigaren kisten fabriek „Juliana" tev Eindhoven. Een viertal werklieden liep verwondingen op. Twee zwaar gewonden moesten naar het gasthuis gebracht worden. De schade is ieer hoog. HET OVERLIJDEN VAN DR. STRESEMANN. Een groote menigte wacht voor het Rijksdaggebouw te Berlin. A M KATWIJK. JU' GEMEENTERAAD Geen esperanto op de lagere scholen - Het praeadvies inzake adres Raadhuis na hef tige discussie verworpen - Verzoek Wette- lij ka dierenbescherming in overweging i genomen - Besluit tot toelating van 1 den heer W. A. Rijkers tot raadslid. Gisteravond te halfaoht kwam de gemeen teraad in openbare vergadering bgeen. Aanweaig alle leden (eeme vacature, ont staan door het bedanken van den heer D. de Jong). Voorz. mr. dr. J. Schokking, Burgemeester, die de vergadering met voor lezing van het gebed opeade. Hierna werden de notulen der vorige vergadering vastgesteld. De voorz. deed me- deöeeling van verschillende ingekomen stuk ken, waaronder missiven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van genomen raads besluiten. Voorts een schreven van den heer J. Dubbeldam, wethouder, waarbij hg in trekt ztjn beroep op den Raad tegen een beslissing van het College van B .en W., inzake bet niet voldoen aan welstandseisohen bij den bouw van vier woningen, dat voor kennisgeving werd aangenomen; een schrij ven van den heer De Jong waarin hg mee deelt de redenen van zijn bedanken als raadslid, waaruit blijkt, dat hg uit pressie van zgn partggenooten dit besluit heeft ge nomen, die hem hadden gezegd dat de voor zitter ook van meening was, dat hem schor sing boven het hoofd hing. De voorz. ontkent iets in dien geest te hebben gezegd en de heer Van Duyn wilde aantoonen, dat er groote leugens in den brief staan hetgeen de voorz. niet kon toelaten. Vervolgens een adres van de Centr. Esper.- toelaten; een adres van de Centr. Esper- Comm., houdende het verzoek om het on der w ijs in Esperanto als facultatief leervak in te voeren. Overeenkomstig het advies van B. en W., werd besloten genoemde Commissie te berichten, dat nog geen ter men aanwezig worden geacht om aan het verzoek te voldoen. Een adres van den heer D. Ouwehand e.a. (indertijd in ons blad opgenomen) be treffende den voorgenomen bouw van een nieuw Raadhuis. Namens het College van B. en W. merkte de voorz. op, dat zg niet zonder verwondering hebben kennis geno men van de eerste zinsnede van dit adres, waarin wordt te kennen gegeven dat adres santen „met verrassing" hadden gehoord van het zonder hoofdei stemming genomen besluit om een nieuw gemeentehuis te bou wen. Adressanten hadden kunnen weten, dat reeds in 1919 in beginsel tot bedoelden bouw is besloten, en dat in een raadsver gadering in 1928 na voorafgaande uitvoe rige besprekingen aan B. en W. een blanco crediet is toegestaan voor het uitschrijven van een prgsvraag voor een ontwerp van een nieuw Raadhuis. Van „Verrassingen" kan dus moeilgk gesproken worden. In het adres wordt er op gewezen, dat een nieuw Raadhuis overbodig is en in de tweede plaats dat het onverantwoordelijk zou zijn bij den tegenwoordigen toestand der finan ciën een groote som daarvoor uit te geven. B. en W. meenen, dat nieuwe uitvoerige beschouwingen als overbodig kunnen worden geacht. In 1918 was men het er algemeen over eens dat een nieuw gemeentehuis een gebiedende eisch des tgds was. Nu 10 jaar verder, is het zeker noodig. Dat aan het uiterlijk van het gemeentehuis nog niet zoo lang geleden een groot bedrag is besteed, is niet juist. In 1902 is ten behoeve van bet raadhuis slechts 14800,uitgegeven, hetgeen toch zeker geen belangrijk bedrag genoemd mag worden. Of uitbreiding van het oude gemeentehuis uitkomst zou brengen, is een vraag die B. en W. ontkennend moe ten beantwoorden. De bouwvallige toestand en indeeling is van dien aard dat verbou wing niet gewettigd zou zgn. De daarvoor ncodige geldleening zou in een kort tijds bestek moeten worden afgelost. De begroo ting zou dus jaarlijks met een niet onbelang rijk bedrag worden belast. In dit verband is volgens B .en W. een dergelijke uitgaaf uit de gemeentekas voor het door adressan ten beoogde doel, niet te verdedigen. Wat de bouwkosten betreft. Deze mogen de som van 1125.000 niet te boven gaan. Met de kos ten voor grond, installatie, meubileering enz., geraamd op 150.000 zal een geldleening moeten worden aangegaan van 1175.000. De rente kan gesteld worden op 4 7/8, hetgeen in het 1ste jaar beteekent een rente vaa i 8531,25, daar de eerste jaren wel geen onderhoud noodig zal zgn. Dan zal het te- bedrag met 1 170,62i/2 verminderd worden. De veronderstelling dat de gemeentebegroo- ting zeer langen tijd belast zal worden met een bedrag van f. 20.000 A f. 25.000, heeft geen grond en is dus een onjuiste voorstel ling. Adressanten beweren dat het gemeen tehuis een improductief gebouw is. Hierover kan verschillend gedacht worden, maar ge tuigt van weinig waardeering voor den ar beid in het gemeentehuis verricht. Een gemeente moet een representatie zgn, moet aan de eisohen van dien tgd voldoen. Voorts wordt nog beweerd, dat de kosten van gas, electriciteit, hier booger zou zgn d3n elders. Ook deze bewering is niet juist. Dat de visschersvloot is achteruitgegaan, levert allerminst het bewgs op dat de alg. econ. toestand der gemeente slechter is geworden. Immers niet alleen gaan andere bedrijven vooruit, doch vermindering van de visschers- vloot is een feit, hetwelk men dient te be>- schouwen in het licht der omstandigheden. En dan meenen B .en W. dat de waarde van de visschersvloot eer verbeterd dan verslechterd is, doordien mechanische kracht is aangewend en de schepen meer weten schappelijk zrjn toegerust. Hierdoor kan het bedrgf meer intensief werken en derhalve economischer rendeeren. De positie van de gemeente is niet ongun stig te noemen. Indien geen deugdelijke gronden waren aan te voeren, voor den bouw van een gemeentehuis, zouden B. en W. de laatsten zgn geweest om voor te stellen daartoe over te gaan. Maar wegens do noodzakelijkheid van een nieuw gebouw en wegens de verbetering in de financi eele en economische toestand, achten B. en W. het ten volle verantwoord. Verwezen wordt nog naar de herziene regeling van de financieele betrekking tusschen Rgk en Gemeente, hetwelk voor Katwijk gunstige perspectieven opent. B. en W. stellen daar om voor aan dr. Ouwehand e.a. te berichten dat geen termen aanwezig zijn om net eer der genomen besluit te herzien in dier voege dat van den bouw ran een nieuw gemeente huis wordt afgezien. Er volgde op dit praeadvies een uit voerig debat. De heer Meerburg verklaarde er zich tegen. Hij heeft, gezien den financieelen toestand deT gemeente, op het oogenblik geen cent voor een nieuw Raadhuis over. De bevolking kan geen zwaarderen last dragen en als er iets gedaan kan worden, dan wilde spr. het geld besteden aan de verbetering van den economischen toestand der gemeente met betrekking tot de nij verheid. den handel en de visscherij. Hij wenscht peen gelden voor dit doel thans te voteeren. Hij doet dan ook het voorstelDe Raad besluit het bedrag voor den bouw van een nieuw Raadhuis niet te voteeren en den bouw uit te stellen tot er betere tijden voor de gemeente zijn aangebroken". De voorzitter protesteert tegen de wijze van voorstelling van den heer Meerburg. Het gaat hier eenvoudig om het adr°s en het antwoord, dat B. en W. daarop wenschen te geven. Het schijnt dat de heer Meerburg heeft vergeten, wat de Raad in 1928 heeft be sloten, n.l. om een prijsvraag uit te schrijven. De heer Huetdng interrumpeert dat dit er niets mee te maken heeft. De voorzitter leest een en ander nit de notulen van de bedoelde vergadering voor waaruit blijken moet. dat de heer Meerburg buiten de orde is. De heer Van der Zwan zou met het praeadvies van B. en W. kunnen meegaan als het niet ging om een spoedige uitgave van f. 125.000. Waar dit wel het geval is, zal spr. moe ten tegenstemmen. De voorzitter kon het den heer Van der Zwan dit niet zoo kwalijk nemen, omdat hij destijds» eeen lid van den Raad was. Hü zal. ali hii Het -pTaeadvies juist be schouwt. echter vpilig voor het praeadvips kunnen stemmen. De heer Eikelenboom was ook nog gee<i raadslid toen in 1928 in beginsel tot den bouw van een nieuw Raadhuis werd be- sloten. Evenmin was hij lid van dit lichaam toen een blanco crediet aan B. en W. werd verleend voor het uitschrijven van een prijsvraag. Hij is dus geheel vrij in zijn houding. Niettemin meende hij, gezien de toen genomen besluiten, dat ook de leden die daaraan hebben medegewerkt, nu toch tegen het praeadvies mogen stemmen. De financieele toestand, dit is spr.'s in nige overtuiging, wettigen deze uitgaven thans niet. De heer Hueting aloot zich bij de vorige sprekers aan en beklaagde er zich over dat hij in 1928 geen stemming heeft gevraagd, toen het voorstel tot verleenen van een crediet, voor een prijsvraag werd besloten. Maar het is beter ten halve gekeerd dan geheel gedwaald. Hij betoogt verder nog uitvoerig dat het met het oog op den finan cieelen en economischen toestand der ge meente niet geoorloofd is, thans tot een uitgave van circa twee ton te besluiten, wat toch een uitvloeisel van het advies zal zijn. De heer Grimbergen vroeg wat er ge beuren zal als het praeadvies wordt ver worpen. De voorzitter hoopt daar ook op te ant woorden. Hij stelt, nadat hij de verschil lende opposanten uitvoerig had beant woord, vast, dat de Raad niet alleen be sluiten heeft genomen betreffende den bouw, maar ook reeds aan de uitvoering heeft medegewerkt door het verleenen van een blanco crediet voor een prijsvraag. De heer Meerburg heeft in 1918 verklaard dat de bouw van een nieuw Raadhuis een eisc'h des tijds was en nu vraagt hij waar uit B. en W. den moed putten om deze uit gave le voteeren. Spr. zou den heer Meer burg kunnen vragen: waar haalt gij den moed vandaan nu zoo op te treden? Men heeft nooit beweerd, dat een nieuw Raadhuis niet noodig zou zijn. Alleen heeft men dikwijls getuigd voor een nieuw Raad huis en zijn leedwezen uitgesproken, dat er nog niet aan kon worden voldaan. En het bezwaar van enkelen ging steeds tegen de plaats, waar het zou komen. Wethouder Ouwehand heftig: Juist, zeer juist, daar gaat het nog om. Spr. zette met groote warmte uiteen hoe de toestand in het bestaande gebouw niet houdbaar meer is. De buitenwacht kan dat misschien niet zoo goed weten, maar spr. tart elk raadslid te zeggen of het niet waar is wat hij hier meedeelt. Er is den Raadsleden niets onthouden, ook niet wat de kosten aangaat. En waarom 'heeft de Raad destijds zich niet tegen de noodig geachle uitgaven verzet? De Raad zou dat nu alleen mogen doen wanneer het vaststond, dat de economische en financieele toestand sinds 1918 achter uitgegaan was. Met statistische gegevens toont spr. aan, dat èn de visscherij èn de industrie èn de land- en tuinbouw in de laatste jaren voor uitgegaan zijn. Het belastbaar inkomen der gemeente is eveneens gestadig toegenomen. Wanneer het cijfer van 1928 bekend wordt, zal dit nog nader blijken. Zeer laakte hij de uitdrukking van den heer Hueting. die durfde zeggen, dat hij de toekomst donker inziet. Zoo licht men de buitenwereld verkeerd in en doet men de gemeente groot kwaad. Spr. kan niet inzien, waarom men op de genoemde gronden een in vrijheid genomen besluit niet zou uitvoeren, alleen omdat men daarover een adres heeft ingediend. De heer Ouwehand, die zic'h geheel aan sloot bij het betoog van den voorzitter, merkt op, dat het in den grond der zaak alleen gaat om de plaats, waar 't nieuwe Raadhuis zou verrijzen. Dat is de kwestie. (Protesten uit den Raad). Fel viel hij den heer Meerburg aan, die steeds weer de noodzakelijkheid van een nieuw gemeentehuis heeft betoogd. De heer Van Duyn begrijpt niet, waarom men over deze zaak zooveel woorden vuil maakt. Zij is zoo eenvoudig mogelijk. Het gaat bij de tegenstanders alleen om de plaats Hebben niet onderteekenaars van het adres zelf grond voor den bouw aan geboden! Spr. zal met een gerust geweten voor het praeadvies stemmen. De heer Guyt doet nog uitkomen, hoe de handteekeningen op het adres tot stand zijn gekomen Arbeiders hebben er op geteekend, zonder dat zij de portée ervan begrepen. Een adres in tegenovergestelden zin zou nog veel meer onderteekenaars vinden. De heer Van Tongeren, zich scharend aan de zijde van B. en W., noemde nog tal van zaken, waaruit blijken kan, dat Katwijk nog steeds zich ontwikkelt in gunstigen zan. Dr. Lodder zou de beslissing wiljen uit stellen tot de wet, regelende de verhouding van de financiën van Rijk en gemeenten in werking treedt. Dan weet men hoe het met den financiee len toestand staat. Wel verklaarde hij zich tegen verbouwing van het oude Raadhuis, zooals de heer Hueting schijnt te willen. Nadat de voorzitter nog kort de verschil lende spr. had beantwoord, werd tot stem ming overgegaan en werd 'het praeadvies verworpen met 8 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Parlevliet, Lodder, Meer burg, Eikelenboom, Van der Zwan, Hueting, Van Riessen. Vóór stemden de heeren Van Duyn, Guyt, Van der Bent, Dubbeldam, Ouweband en Van Tongeren. Men bleek toen over den uitslag der stemming eenigszins verlegen en praatte er nog eenigszins verward over als zocht men een nadere oplossing. De heer Ouwehand, wethouder, zei on der groot tumult der vergadering, dat de tegenstemmers, wonende te Katwijk aan Zee, hun zin hebben. De heer Lodder trachtte nog een modus vivendi te vinden, waarop niet werd in gegaan. De heer Meerburg wees nog op zijn voor stel, dat de voorzitter niet aan de orde kon stellen, die een commissie benoemde tot het nazien van den geloofsbrief van het nieuwe raadslid, den heer Rijkers, tot wiens toelating werd besloten. Verder werd overgelegd een adres van de Nationale Landstormcommissie houden de het verzoek een subsidie van f.50 uit de gemeentekas te mogen ontvangen. B. en W. adviseerden afwijzend op het adres te beschikken, waartoe na eenigs discussie z.h.st. werd besloten. De heer Van der Veen te Rijnsburg bad voor een trouwpartij de gemeentezaal ge huurd. Deze trouwpartij kon wegens ziekte niet doorgaan, waarom adressant restitutie van het betaalde vroeg. Zonder discussie werd op voorstel van B. en W. dit ver zoek ingewilligd. Naar aanleiding van een verzoek van de Vereen, voor Wettelijke dierenbescher ming om in de bouwverordening bepalin gen op te nemen met betrekking tot de stalling van vee. een en ander in verband met de redding van het vee bij mogelijk voorkomenden brand Door B. en W. werd opgemerkt dat eerlang wijzigingen in de bollenverordening zullen worden voorge steld waarbij dan zooveel mogelijk met de wenschen in het verzoek geuit, kan wor den tegemoet gekomen waarmede de raad zich zonder discussie bij aansloot. Goedgekeurd werd de ingekomen rekening van de Gemeente Spaarbank van f. 4037.34. Eveneens werd goedgekeurd de rekening, dienst 1928 van de Katwijksche Bouw- vereeniging met een vooTdeelig saldo ad f. 3805.52. Aan de orde kwam, in de Anna-dwars- straat een rioleering aan te leggen, waar van de kosten zijn geraamd op f.600 Na een korte toelichting van B. en W. aangenomen. Hierna hadden verschillende benoemin gen plaats. Tot leden der Commissie voor de bedrijven werden benoemd de heeren Van Tongeren, Grimbergen en J. v. Duyn, tot leden der Commissie van Fabricage de heeren F. Parlevliet en M. van der Bent. De heer Meerburg had verklaart niet meer in aanmerking te willen komen voor de Commissie voor het Grondbedrijf eveneens de heeren Parlevliet en Van der bent en tot leden der Belasting-Commissie werden herbenoemd H. Parlevliet, D. van Riessen en J. Dubbeldam In de nog bestaande va cature van een lid, werd eerst de heer Van der Zwan benoemd, die bedankte en toen. na herhaalde stemming, de heer Van Tongeren. Tot leden der Commissie van Toezicht op het L.O. werden de aftredende heeren P H. Castenmuller en A. Kuypers her kozen. Hierna kwam aan de orde voorstellen tol verkoop van grond. De heer C. Boskamp vraagt 21 Ma grond te koop ten N Westen van zijn huis ge'egen aan den N Duinweg B en W advisee ren dezen grond te verkoopen aar. den heer Boskamp voor f. 4.50 per M\ Goedgekeurd. De volgende perceelen worden nog ver kocht tegen genoemden prijs en volgens de bekende voorwaarden: N. J. v. Duiven- bode 360 M1. aan de Varkevisserstraat A f. 4.50 per M3., D. Verdoes 250 aan Varke visserstraat A f. 4.50 per M'., K. G. Schuite maker 280 M'. aan de Weth. Meerburgstr. f. 6.50 per M3. G. de Best 516 M'. aan de VaTkevisserstraat f. 4.50 per M3., J. Hou- waard 450 M'. aan de Sec. Varkevisser straat f. 6.50 per M2. De heer L. Kruyt huurde bij vorige open bare verhuring de schuur aan de Zanderij de Ridder A f. 450. Thans vraagt hij ver lenging dezer huur op de vorige voorwaar den. B. en W. adviseeren hierop in te gaan. Bij vorige verhuring bleek dat de heer K. een hooge prijs betaalde. Goedgekeurd. Het kohier der straatbelasting dienst 1929 werd vervolgens vastgesteld. De familie Wttewaal betaalt jaarlijks een som van f. 25 als bijdrage in het onder houd van den Wassen a ar sch en weg. Er was nu een verzoek dezer familie ingekomen, om dit af te koopen. B. en W. waren be- Teid de familie daarin ter wille te zijn en' stelden den Raad voor daartoe te beslui ten, echter op de volgende voorwaarden: De familie draagt zooveel aan de gemeen te af dat daarvan kan aangekocht worden een certificaat N.W.S. rentende 2V4 pCt., een bedrag dus van f. 1000, waardoor het' thans betaalde bedrag ook door de ge- 1 meente wordt verkregen. Na een opmerking van den heer Van Duyn werd aldus besloten. De heeren P. J. Alkemade en F. de Graaf hadden zich bereid verklaard het voor hun pand gelegen straatje, resp. groot' 8 M2. en 12 M2 aan de gemeente te geven op voorwaarden dat de gemeente daar aan brengt e<?n trottoir van bazaltinetegeb. B. en W. adviseeren hiertoe te besluiten, waarmede de Raad zich z.h.st. verecnigde. Op voorstel van B. en W. werd vervol gens na eenige discussie besloten gasver- warming aan te brengen in de openbare school 2, kosten f. 2170, en in de bewaar school te Katwijk aan Zee, kosten f. 1370. Het bestuur der Herv. Scholen vraagt betegeling der speelplaats van de Herv. School 4. Het bestuur der Geref. School te Katwijk aan Zee vraagt geld voor leer middelen ten dienste voor het 7de leer jaar. Idem voor aanschaffing van 6 school banken. Het bestuur der Herv. Scholen to Katwijk aan Zee vraagt beschikbaarstelling van twee lokalen der Openbare Lagere School L Deze verzoeken werden op voorstel van B. en W. ingewilligd. Vervolgens werden eenige wijzigingen aangebracht in do begrooting der ge meente, het grondbedrijf en in het gasbe drijf en werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. afwijzend beschikt op eenige belastingreclames. Vervolgens werd vastgesteld een verorde ning houdende regeling met betrekking tot het bouwen langs de Santlaan en werd de rooilijn aan de Noordzijde van de Sandt laan vastgesteld op 8 MeteT uit het hart van den weg en de bonwlijn op 8 Meter uit de rooilijn, een en ander in verband met eventueele verbreeding van de Sandt- laan. Nog werd na eenige discussie als spop*- voorstel van B. en W. besloten bij wij>a van proef over te gaan tot de aanschaffing van een machinale zandstrooier en daar- vooT f. 450 beschikbaar te stellen. Eindelijk werden aan den Raad overge legd de gemeentebegrooting en de begroo ting voor het gas-, het electriciteifs- en he€ grondbedrijf, alsmede die van de water leiding en de vleeschkeuring voor het jaar 1930. Zij zullen den raadsleden worden toege zonden. Hierna sloot na een korte rondvraac de voorzitter de vergadering even vóór 12 uur. ONZE TELEFOONNUMMERS: (op 2 lijnen)

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 5