Vroeger of later gaat U toch Chief Whip rooken. Waarom dan niet vandaag? DE BONNETTERIE AGENDA. Een nieuw biljet van f 1000. VIRGINIA BINNENLAND. WOLLEN-VE/TEN I PULL-OVER// I DEUX PIECE/ -A.PARMENTIER/— —WOL TRICOTMAG— BREE/TR.I28 TELI936 Zaterdag. Vrije Evang. Gem.: Bidstond te 81/* uur nam. Zondag. „Concordia": N.V. Hollandsch Tooneel". „De onbekende soldaat". 8 uur nam. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur roorm. en halfzeven nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. De avond- nacht- en Zondagdienet der apotheken wordt van Vrijdag 4 tot en met Zondag 6 October, waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapen burg 9, Telefoon 807. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren De Jager, Jasperse en Mey- boom. Te Oegstgeeot wordt de-ze dienst dan waargenomen door dr. Timmermans, tel. 390. De Oegstgeestsdhe apotheek, de Kem- penaerstraat 4., tel. 274 is dag en nachr geopend. RECLAME. H. P. H. KEEREWEZF* BEGRAFENISSEN T.i, eet AUTO-TRANSPORT Aalmarkt 16. CREMATIE <762 STEDELIJKE FABRIEKEN VAN GAS EN ELECTRICITEIT. Jaarverslag over 1928. Hel aantal ambtenaren en -werklieden bedroeg op 31 Dec. j.l. <61 tegen <50 op het einde van 1927. De gebouwen, gashouders, toestellen, steenkolen en verdere inventaris der fa brieken waren tegen brandschade verzekerd voor een bedrag van 6.857.900 gulden. De openbare verlichting der gemeente Leiden geschiedde op het einde des jaars met 19<7 lantaarns, waarvan 1362 stuks ingericht voor gas en 686 voor electriciteit. Bijna alle lantaarns werden automatisch ontstoken en gebluscht. De bruto-aflevering is in 1928 geslegen met ruim 1,1 millioen m' of 7.5 pCt. en bedroeg in totaal 16.713.790 m8. Deze be langrijke toeneming is hoofdzakelijk het gevolg van de aansluiting van de gemeente Wassenaar, waar de levering een aanvang heeft genomen op 27 Februari 1928. Van het fabrieksbedrijf valt slechts te vermelden, dat twee kamerovens geheel zijn nagezien en voor zoover noodig hersteld. Aan hel einde des jaars waren 6 van de 6 ovens in gebruik. In de koolgasfabriek werden gedestilleerd 39.180 ton gaskolen, welke gemiddeld per ton hebben uitgeleverd 373 m' gas van S<0 kcal/m'. De middenprijzen van deze kolen, gelost op het terrein, bedroegen 11.13 gld per ton voor de gaskolen en f. 10,9< per ton voor de cokeskolen (fijn. Het cokesverbruik voor de generatoren bedroeg 15,9 pCt., lerwijl aan bijproducten weiden verkregen 76 pCt. cokes, pCt. kootteer en 0.2 pCt ammoniak (NH") De walergaslabriek. welke dienst deed naar de mate dat het gasverbruik dit eischte, droeg 9 pCt. bij in de lotale gas- produclie. Aan grondstoffen werden verbruikt 810 Ion gascokes en <25 Ion gasolie, lerwijl de Eleclricileilsfabriek den bcnoodigden sloom leverde Een ton generalocokes leverde gemiddeld 1.900 m8 waterjas; het olicvorbruik bedroeg 310 liter per 1.000 m'. Zeer waarschijnlijk zal de sulfaatfabriek die in hel jaar slechts -10 dagen heeft ge werkt. in den loop van hel volgende jaai geheel buiten gebruik komen Het verwer ken van hel ammonialcwaier op zwavel zuren ammoniak is niet meer loonend, om welke reden hel de bedoeling is het ammo- niakwater in geconcenlreerden v-jrm te verkoopen De totale draaislroomproductie (netto) bedroeg 33.533.325 kWh en is over dit jaar gestegen met bijna 2 millioen kWh oT ruim 6 pCI Als maximale belasting werd ge noteerd 11.600 kW legen 10 800 kW in '27. Hel steeds toenemende eleclriclleitsver- bruik noopt tot vergrooting van 't machine- vermogen, zoowel als tot verzwaring van het kabelnet. De plannen, reeds in 1927 ontworpen, werden in liet begin van hel jaHr defini tief. zoodat de gemeenleraad op 18 .Tuni kon besluiten lol uitbreiding der Fleotrici- teitsfabriek met een turbogenerator van 12 00 kW, iwee sloomkelels van gelijke capaciteit, een schakelbuis, hulpmachines en verdere toebehooren Deze vergrootingen zullen in gedeelten worden uitgevoerd [fel fabrieksbedrijf had een normaal ver loop; storingen in de opwekking zijn niet voorgekomen Hel brandstoffenverbruik heeft bedragen Sr 670 Ion. waarmede geproduceerd werden 236250 ton stoom Sinds September wer den slechts nooljeskoolen, waarvan een groot gedeelte vet. met de cokesbries van de Gasfabriek verstookt. In hel voorjaar 1929 is ook hel verstoken van deze cokes- hries stopgezet. Van de Vuilverbranding werden aange kocht 8 <80 Ion sloom, welke verkregen werden door verbranding van 12.<90 ton vuil. De restproduclen bedroegen 29 pCt. en bestonden uil 3.060 ton «lakken en 680 ton vliegzand. Het kabelkabinet werd in den loop ran het jaar uitgebreid met bijna 80 km, jerwjjl 't Is goed, dat er een nieuw biljet komt. Omdat ik vaak 't bedrag niet wist, Zoodat de man aan 't postloket bromt: „Meneer, U hebt zich weer vergist. Die rooie ruggen nk te tellen. Bezorgde me al heel wat last, 't Zijn zulke rood-groen-grijze vellen Met hier en daar een naam gekrast. Dus hoop ik, dat die nieuwe serie, Volkomen duidelijk zal zijn. Want telkens een tekort-mysterie Bezorgt je hoofd een stage pijn Dat rare kleurenspel-gedwarrel Daar stond ik dikwijls van versteld. Dan sputterde ik: „Dat gescharrel Met al dat nare kleine geldl" Het nieuwe lijkt een schilderijtjel Dat op verhoogden kunstzin wijst, Dus hang ik het misschien een tijdje In 't woonvertrek met glas-in-lijst. „Een vrouw, die zit, en daarbij vredig Het Hollandsch Leeuwtje aait en sust, Terwijl zij 't linkerdijbeen zedig Zóó legt, dat het op 't Ander rust". Ik stuur direct de ouwe lapjes In stapeltjes ter wisseling, Zeg: „Mijne Heeren, nu geen grapjes, Geef mij de nieuwe. Vissering!" Een bon voor duizend goud-florijnen! Dat brengt de Staat! 't Is goed gezien! Hij brengt een nieuwe kleur en lijnen .de Vraag is nu alleen: voor wien? WOUTER LOEB. hel aantal transformatorruimten vermeer derde met 15 stuks. Het totale aantal, op 31 December in gebruik, bedroeg 265 stuks, waaronder zuilen. De totale lengte van het zwakstroom- kabelnet bedroeg op 31 December bijna 50 km. Het klokkenkabelnet werd uitgebreid met 500 m, zoodat de lengte op het einde de» jaars bedroeg ruim 15 km. waarop 9< klok ken waren aangesloten. Van deze klok ken dienden er 13 voor de openbare tijds aanwijzing. De in 1927 geplaatste warmwalerloeslel- len voor nachlstroom bleven goed voldoen. Het totale aantal nam in den loop van dit jaar van 60 tot 251 stuks toe. „HET LEIDSCHE VOLKSHUIS." Maandag 14 October zal de serie voor drachten voor den winter 1929'30 worden geopend met „de Zuiderzeefilm", toegelicht door den grooten folklorist D. J. v. d. Ven uit Ooeterbeek, terwijl de door Julius Röntgen voor dit doel gecomponeerde muziek ten gehcore zal worden gebracht door den heer Gf.rard Dekker. Deze film, die ons doet zien een volks leven met oude zeden en gewoonten, dat tinnen afzienbaren tijd verloren ral gaan door de drooglegging der Zuiderzee, is in alle opzichten een belangrijk en mooi werk, waarvoor heel het Nederlands, lie volk den folklorist v. d. Ven niet dankbaar genoeg kan zjjn. We hopen dat de Leidenaars liet op prijs zullen weten te stellen, dat het testuur vanhet Leidsche Volkshuis deze kostbare film ter gelegenheid van het a.s. 30-jarig feest in het programma heeft op genomen. Moge de toegangsprijs al iets liooger gesteld zijn dan voor de andere voor drachten, niemand ral liet bijwonen van de zen avond kunnen betreuren. Bovendien worden beschikbaar gesteld niet persoonlijke seriekaarten k f.1,die be halve voor dezen avond toegang geven tot de overige voordracht-avonden, waarvan wij e.a. nog even willen noemen die van mr. Salm, Amsterdam over „het oneindig groote en het oneindig kleine", van Jonkvr. Jacoba Repelaer van Driel over „De invloed van muziek op ons leven"; over „Opvoeding en gezinsleven" door den heer G. van Veen. directeur van het Nutsseminarium, A'danjJ „Vlaamsche Letterkunde", door mevr. Bo.- dingh-Goemans, over „Bestrijding van Ge slachtsziekten" door onzen stadgenoot dr. F. H. v. d. Hoog; om te besluiten met een reis door den Indischen Archipel met auto, lens en boot in gezelschap van den beken den dr. W. G. N. v. d. Sleen. Wie het Volkshuis wil steunen in zijn schoonen arbeid, en tevens zichzelf genot volle uren wil verschaffen, hjj vrage een seiiekaart aan. Het gebouw is iederen avond van 79 uur geopc-nd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL, Nieuweinschrijving: N.V. Bouwgrondbedrijf „Cronestein", v. d. Valk Boumanweg 34. Leiderdorp. Di- recetie: A. van Unen, Noordwok a. Zee. Commissarissen: W. G. Sillevis, Oegstgeet; A. Parmentier, 's-Gravenliage en H. P. C. Zancn, Den Haag. Maats'ii. kap.: f.40.000, geheel gepiaatst en gestort. W'qz iging: C. M. Oppelaar Zoon. Wjjk B. 163, Koudekerk a. d. Rijn. Dakpannen, Tegels, Draineerbuizen, enz. Door overlijden van den eigenaar M. J. Oppelaar, is de handelszaak met ingang van 1 Mei 1929 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: firma C. M. Oppelaar Zoon. Vennoten: C. Oppelaarvan der Byl en C. M. Oppelaar, beiden te Koudekerk. (Beperkende be palingen). P. P. de Jong, Hoogewoerd 164, Leiden. Stalhouderij. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf, tevens Luxe 'Anto verhnur-inrichting. ±jE BIOSCOPEN. Ondanks een druiligen regen, die niet naar buiten lokte, kon het City-Theater zich toch in een druk bezoek verheugen. Dat de naam Rin-Tïn-Tin hiertoe niet weinig mee- i. ffi»ieren, y* -2 cjogV avond is er weer volop genoten van de trouw, waakzaamheid en bovenal van de bijna ongelooflijke dressuur van dezen her dershond Nadat de kleine Danny O Shea met zijn trouwen hond het ouderlijk huis verlaten heeft en de wijde wereld if in getrokken. ontmoet hij den schatrijken ron- stalbezitter Bob Hammond. Hoewe! flam- mond Danjjv te jong vond voor een baantje bij de renstallen wist onze kleine held door zijn dürf en handigheid met paarden, zich toch een plaatsje te veroveren. Zelfs meer dan dat, hij weTd zelfs aangewezen als jockey voor het favoriete paard van deze renstallen Zooals gewoonlijk bleven ook nu de aanslagen op den favoriet niet achter wege, in den hoop daardoor hun wedden schap te winnen. De slimheid van Danny, bijgestaan door de waakzaamheid van Rin-Tin-Tin, deden hun plannen evenwel mislukken! Nog probeerden de tegenstan ders een laatste troef uit te spelen, doch wederom was het Rin-Tin-Tin, die redding bracht. Danny lean tenslotte toch zijn paard ter overwinning voeren na een zeldzaam spannende racel Na de pauze draait al? tweede hoofdfilm „Held uit Liefde". Zij is vo! kostelijke hu mor! Deze beide hoofdfilm aangevuld met de gebruikelijke naluuropname en een dolie twee-acter, waarin Zigolo zijn best doet een ieder buikpijn van het lachen te bezorgen, vormen een programma dat vele een ge- zelligen avond waarborgt. Trianon-Theetcr Nu behoeven we niet te wachten tot de regen ons overdadig heeft besproeid, we hoeven niet terneerge slagen gissen of de optocht al of niet door gang zal vinden, want in het Trianon- Theater kunnen we een speciaal opgenomen film van de festiviteiten, die eergister hebben plaats gevonden, aan ons zien voor bijgaan. We zien hoe de dicht op- eenstaande menschenmeniglen zich onder parapluies voortbewegen, maar we zien ook den optocht, dié des operateurs oog zag dat goed genomen vanaf het bai- con der Stadsgehoorzaal, als een revue op hel wille doek passeeren, terwijl de Ira- ochlendgebeurfénissen die nog veel „natter" waren ook op deze geslaagde en goed opgenomen film te zien zijn. Wie dus de festiviteiten, rustig en ge zellig nog een? wil zien. kunnen we 'en bezoek aan dit theater aanbevelen, cok voor het rijkelijk verzorgde film- en variété-programma dat deze week wederom van bijzondere kwaliteit is. Als bewijs van haar succes, is de Riva-revue voor daze week nog op hel programma gehandhaafd, lerwijl de Wladimir Pique Troupe met Zang cn Balalaika liet variété-program completeert. Zooals reeds gezegd in de re censie der vorige week zijn de Riva-revue- arlisten zeer bekwaam- in hun dansen, die zij in keurige, kleurige costuums uitvoeren en ook gisteravond hadden zij weer een verdiend applaus in ontvangst te nemen. De Wladimip Pique Troupe speelt eenige Russische liederen, lerwijl van de zang nummers het lied „De Wolga Bootman" hel ipeest geslaagde nummer was. Het voorprogram bestaat verder nog uit Paramount-journaal Hollandsch Nieuws en Iwee komische twee-acters. die de zaal on vermijdelijk laclistuipen bezorgen. De hoofd film „Op Bevel van Napoleon" is een historische kunstfilm van uitstekende kwaliteiten, waarin Conrad Nagel en Do lores Costello op onverbeterlijke wijze de hoofdrollen vertolken. Het behoeft eigen lijk geen beloog dat deze twee artislen hier weer prachtig op dreef zijn en een ieder door liun buitengewoon spel weten te boeien. Wel willen wij ieder verzekeren, dat een gang naar hel theater aan de Bree- slraat niemand berouwen zal, want het programma dat er deze week vertoond wordt, is werkelijk uilstekend verzorgd Lnxoi-tkeater Hel spreekt vanzelf, dat de film der 3-October-feesten deze week de grootste attractie vormt op het program der bioscopen, hoe goed deze overigens ook ver zorgd mogen zijn. In hot Luxor-theater kan men nog eens weer meeleven met het druk ke beweeg bij de Waag, gedurende de uil- deeling van brood en haring, ziet men zich daarna verplaatst naar het gekrioel der menigle in den lalen middag en wordt een uitvoerig en zeer goed beeld gegeven van den kleurigen en langen oplochl, die cenige uren achtereen door Leiden'? slralen is ge trokken, aanschouwd, bewonderd.en be- critiseeid door tienduizenden stadgenooten en vreemdelingen. Harry Liedlke speelt in strrijd met de gewoonte ditmaal eens een dramatische rol cn hij doet het zonder twijfel met suc ces. „Zijn laatste Nacht" is een spannend verhaal van liefde en zelfopoffering en plicht, dat voortdurend weet te boeien. Dramatisch is ook de hoofdfilm. Ramper is een vliegenier, die met een collega naar de Noordpool wil vliegen, een noodlanding moet maken en vele jaren achtereen eenzaam rondzwerft in dc ijswoestijn van hel Noor den, waar hij leeft met de dieren en door waanzin bevangen wordt. Het wezen, dat eindelijk door walvischvaarders gevangen wordt, is geen mensoh meer doch een rede loos, beest van een monstrueus aspect. Een beroemd dokter ontdekt ten slotte dat de sensatie der kermissen geen dier is, doch een mensch, en in zijn sanatorium doet hij Ramper langzaam maar zeker ontwaken uit de peillooze diepten der waanzin. Doch hel brèngl dezen geen voldoening. Het moderne, jachtende leven met zijn uilerlijken glans, zijn misdaad en machine-gedaver is Ie hard en te wild en te ruw om door zijn verzwakte hersenen te worden omvat en de ontdekking dat het meisje zijner liefde niet hem. maar een ander bemint, geeft dan der. doorslag! Met denzelfden walvischvaarder, die hem in de wereld terugbracht, gaat hij weer naar het barre Noorden, naar de -meeuw, het ijs.... en de eenzaamheid, die hein vrede zullen brengen Paul Wegener epeelt de zeer moeilijke poé yen 01*rmen»cJi PP ecWtterende yniize. RECLAME. 3994 CHIEF WHIP ARDATH De beste voor Uw gezondheid l LONDON Het is zijn weergalooze vertolking, die deze rolprent op een hoog peil heeft gebracht! Het Balogh-trio vertoont op het tooneel zijn warm toegejuichte prestatie als xylopho- nisten. De Casino-bioscoop Iaat ons voor de pauze zien de hoofdfilm „Vlammende gren zen". Een ha ndieten-anrivoerder met z'n vriendin, een knappe, doch gevaarlijke vrouw, hebben uit berekening het landgoed „Willkü'hnen" tot kwartier gekozen, want hij begeert de eigenaresse Conise (weduwe en moeder van een 18-jarigen zoon). Deze wil echter niets van hem weten en be schermt haar personeel. Een nieuwe com missaris is benoemd. Deze zag eens zijn liefde afgewezen met een zweepslag door een meisje. Dit meisje van achttien jaar geleden is nu eigenaresse van „W-ill- kilhnen". Conise komt alzoo in een dubbe len strijd te staan. Haar zoon, die als sol daat bij dfc grenswacht heeft gediend, komt haar in bescherming nemen door als huis knecht in haar dienst te treden. Na afloop van een afscheidsfeest, dal ge geven wordt, daar de vrijbuiters den vol genden morgen zullen vertrekken, wil de aanvoerder bezit nemen van de eigenaresse. Maar haar zoon bewaakt haar en in een tweegevecht wordt het hoofd der bende ge dood. De moeder dwingt den zoon over de grens te vluchten; deze keert echter terug op het oogenblik, dat zij den commissaris, die alles weet, met een revolver bedwingt te verhinderen, dal deze maatregelen zal nemen om haar zoon in zijn vlucht te stui ten. Op dat oogenblik bekent de commis saris, dal de huisknecht slechts gedaan heeft, wat hijzelf reeds lang van plan was geweest om le doen. Met hun drieén vluch ten zij nu achtervolgd door de bende, onder aanvoering van de minnares van den ver moorde en bereiken de grenspaal, waar zij een nieuw land, maar ook een nieuw zonnig leven binnentreden. Na de pauze draait als tweede hoofdfilm „Een menschenleven in gevaar", waarbij de sensatie hoogtij viert en waarin de bekende Luciano Albertini op zijn besl is. Door een valscho beschuldiging wordt Albertini lot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, waar door zijn huiselijk geluk le gronde wordt gericht. Hij krijgt evenwel gratie door zijn voorbeeldig gedrag. Hoe hij dit alles bereikt en hoe zijn huiselijk geluk weer opnieuw gevestigd wordt, vertellen we liever niet, daar men dat zelf moet gaan zien. Men zal zich z'n gang niet betreuren. stadgenoot L. Segaar .j ,.agd voor het examen diploma Ned. R. K. Politie bond. Ecrsle-luilenant E. Stoorvogel van hel 6de R V. A. is tot 30 November gedeta cheerd bij de militaire gasschool te Utrecht tot het volgen van een gascursus. Voor hel alhier afgenomen examen voor apothekersassistent waren vier candi- öaton opgeroepen. Geslaagd zijn dc dames J. Doedens (Hoorn). G. E. Goekoop (Scheem- den), en de hecren F. W. Snepvangers (Se- merang) en C. J. Zeevaart (Dordrecht). Op Woensdag 9 October 's avonds 8 uur zal de hier zoo bekende spreker, de heer Christiaanse, in het wijkgebouw „Ge- loof-Hoop-Liefde", Langeslraat 67 een le zing over een van zijn reizen houden. De heer Christiaanse zal dan spreken over Beieren en Oostenrijk (Grosz Glockner- gebied) verduidelijkt met fraaie lichtbeel den. Men de ook de advertentie In dit Blad, Evenals vorige jaren zal in de college zaal van het Natuurkundig Laboratorium, Nieuwsteeg, dat hiervoor welwillend be schikbaar is gesteld, gegeven worden een cursus Natuurkunde, uitgaande van het Leidsche Volkshuis. De heeren Jurriaanse en v. d. Blom zullen ditmaal behandelen „het Licht". Tal van proeven cn licht beelden zullen worden vertoond. Zie voor toegang de advertentie. Door de arrondissementsrechtbank te Haarlem is, ter vervulling eener vacature van rechter in dat college, de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling opge maakt: mr. J. C Brongerè, substituut-grif- fier bij de arrondissementsrechtbank te Rotterdam; mr. Th. F, RaeAt. griffier bij de arrondissementsrechtbank te Amsterdam: mr. A. W. van Vrijberghe de Coningh advocaat en procureur alhier. Wie vandaag den nieuwen fruitwinkel van den heer E. Oostendorp in de Doeza- straat 17 voorbijloopt, zal in dit fraaie win kelpand het oude onaanzienlijke winkeltje van weleer ternauwernood herkennen. De keurige pui, volgens ontwerp van de heeren Verhulst en Van der Laken en uitgevoerd door den heer Barthen. maakt een even voorireffelijken indruk al? het heerlijke fruit, dat achter dc glasruiten ligt uitgestald. Heer lijke donkerblauwe druiven, frissche roode appelen, prachtige peren, voorwaar een winkel en een waar om van le watertanden. VERANDERING VAN GOLFLENGTE. „Hilversnm" en „Huizen" wisselen weer. Morgen zullen de omroeporganisaties van zender wisselen. De A.V.R.O, krijgt over dag tot 6 uur de beschikking over de 298 meter golflengte en werkt daarna op 1071 meter. X.C.R.V. en K.R.O. zenden van dien dag ai op do 1875 meter golflengte. De V.A.R.A. werfet morgenochtend op de korte golf, doch des avonds op de lange. De V.P.R.O. krijgt eveneens morgenoch tend de korte golf ter beschikking. Deze regeling geldt tot en met 31 December a.s. Wat er daarna zal geschieden, is nog on bekend. De Zakelijke Omroep zal voorloo- pig op 1071 meter golflengte gehandhaafd blijven. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIë. Te zes uur 's morgens uit Boedapest ver trokken, is het derde postvliegtuig gister middag te 2 u. 20 min. te Const™ ti napel aangekomen. Vandaag wordt de tocht voort gezet. Alles wel aan boord. RECLAME. 2-1

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2