f 70ste Jaargang ZATERDAG 5 OCTOBER 1929 No. 21337 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. 1899 TOONEELVER. „OEFENING BAART KUNST' 1929 I T> V' f? Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 36 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend hij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:: Voor Leiden per 3 maanden 2.36, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. 70.18 0.18 Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester eD Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hem de door J. Marjjt gevraagde vergunning tot het oprichten van een drogerij van vellen (huiden) in het perceel aan de Pottenbak kersgang, plaatselijk gemerkt Nis. 4 en 6, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie C. Nis. 1041 en 1040 ie geweigerd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Ledden, 4 October 1929. 4085 EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. Er wordt aan herinnerd, dat de Zomertijd hedennacht ten 3 ure eindigt, zoodat de hciloges hedenavond, voor het naar bed gaan, een nnr moeten worden achteruit gezet, terwijl men de klokken één uur moet laten stilstaan. MAATSCHAPPIJ DER NEDERL. LETTERKUNDE. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het verzoek van: a. A. van Tuijn om vergunning tot het •uitbreiden van de ijsfabriek in een aan de (Nieuwstraat grenzend gedeelte van het per ceel Nieuwe Rijn No. 59. kadastraal Ge meente Leiden. Sectie I. No. 3467. b.: P. J. Jansen om vergunning tót hel uitbreiden van de drukkerij in het perceel Aalmarkt No. 3, kadastraal bekend Ge meente Leiden. Sectie G. No. 62. c.: de N.V. Fabriek van Metaal Preser- ven om vergunning tot het oprichten van een schilderswerkplaats op het terrein aan den Maredijk. kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie L. No. 633. d.: de N.V. Conservenfabriek ,,De Ver wachting" voorheen E. J. Schoondergang Speet om vergunning tot het oprichten van een fabriek voor verduurzaamde levensmid delen in het perceel Middelstegracht Nis. 45. 47 en 49 en Uiterstegracht No. 60. ka dastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie I. Nis. 2249, 731 en 1636. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn: alsmede dat op Zaterdag, den 19den Octo ber e.k. des voormiddags te half elf uren in bet perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij. die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 October 1929. 4086 Dr. C. J. Wijnaendts Francken over: de denkbeelden van Anatole France. Gisteravond is de e'erste vergadering van het nieuwe seizoen van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde gehouden. Dr. G. J. Wijnaendts Francken van hier. heeft daarbij een voordracht gehouden over: de denkbeelden van Anatole France. Spreker wil den beroemden schrijver, die in 1924 op 80-jarigen leeftijd overleden, sedert 1896 lid was van de Academie en sedert 1921 houder van een Nobelprijs, niet behandelen als romanschrijver of als litte rator, maar naar de denkbeelden, die^diij, vooral ook in gesprekken, heeft voorge staan. Die veelvuldig opgeteekende gesprek ken zijn als een soort van monologen vol spontaniteit; Zij werden vooral gevoerd .op zijn ouden dag en bestrijken een ruim ge bied van problemen, dank mede des schrij vers groote belezenheid en goed geheugen. Maar ook in zijn romans treden velen der personen op als woordvoerder zijnc-'r denk beelden. Hij was een man vol veelzijdige wetenschappelijke, historische en litteraire kennis en zeer geneigd tot wijsgeerige en moralistische bespiegelingen, afkeerig van gezwollen stijl en van historische welspre kendheid. Anatole's schrijfwijze i9 zacht humoris tisch getint en ademt een geest van verge vingsgezinde berusting ten opzichte van 's menschen zonden en zwakheden. Bij hem gaan ironie en medelijden gepaard met zeker pessimisme. Hij voelt meer ongeluk- kigen aan dan schuldigen. Daarnevens had hij veel gevoel voor de komische zijde der dingen en heeft een ironische vorm van uit drukking voor hem vetel bekoring, b.v. waar het geldt de waan en zelfverbinding des menschen. Ook is hij zeer vervuld van al het illusionaire in het menschelijke leven, al is dit onontbeerlijk om den mensch eenig geluksgevoel bij te brengen: een wereld van droombeelden kunnen wij daarvoor niet missen, gelijk Nicias in Thaïs zegt. Maar Anatole France is bij zijn helder ziendheid niet in staat blind te zijn voor al bet lijden dezer wereld, ook al is bij, evenmin als Pascal, onontvankelijk voor de hoogheid, die in dat lijden besloten ligt. Met HeTaclitus is hij diep doordrongen van het besef van al het voorbijgaande, wisselval lige en tegenstrijdige in deze wereld; en ook over de geschiedenis en de toekomst der menschheid breidt zich bij hem die pessimis tische beschouwingswijze uit en ook om trent zijn eigen fijd zijn zijne! voorstellingen verre van rooskleurig. In tegenstelling van Renan vermag hij zich geene hoopvolle toet- komstdroomeD te scheppen op grond van den vooruitgang der wetenschap. Die weten schap toch brengt ons geen moraal en zij zal steeds uitermate beperkt blijven, ter wijl zij ook nooit tot een waarlijk objectieve kennis vermag te voeren. Zij brengt ook geen waar geluk aan; integendeel de on wetende en eenvoudige van geest is gewoon lijk als veel gelukkiger te prijzen. Anatole France'9 sombere bespiegelingen hangen nauw samen met zijn sceptischen aanleg. Hij is diep overtuigd van de betrek kelijkheid aller waarheid. Onze kennis, gebonden aaD zintuigelijke waarneming blijft steeds gebrekkig, begrensd en feilbaar. Al die' kennis als van specifiek menschelijk karakter, blijft van slechts relatieve waarde*; wij blijven besloten bin nen de grenzen van ons beperkte denkver mogen als in een eeuwigdurende gevange- jiis.Aan onzen menschel ijken aard en aanleg vermogen wij ons niet te onttrekken en van eenige absolute en objectieve kennis is heel geen sprake: onze Godskemnis b.v. ver mag nimmer uit te stijgen boven zuiver anthropomorphisohe' voorstellingen. Ook onze aesthetica en moraal derven naar de geschiedenis ons leert, een vasten onver- anderlijken grondslag. Voor zijn scepticisme schaamt Anatole France zich allerminst. Integendeel, hij ge voelt zich hier geestverwant met Rabelais en Montaigne, Voltaire en Renan, en die allen streden tegen domheid en onverdraag zaamheid en zij waren vol vuur en ijver in de verdediging eener welgcgrcmdveste over tuiging. Ten onrechte hebben de sceptici blootgestaan aan allerlei miskenning en verguizing, waar zij met kracht en geest drift in de bres sprongen voor de rechten van het vrije denken en terwijl zij de con sequenties van het redelijk denken vol moed durfden aanvaarden. Maar hoe hoog Anatole France ook het gebruik der rede stelt, hij is zich zeer wel bewust dat deze nog geen geluk aanbrengt en dat de mensch veeleer dan door haar bestuurd wordt door instinkt èn sentiment. Begrijpelijk is het, dat bij al deze inzich ten onze schrijver weinig bewondering koesterde voor de metaphysische systemen der philosophen, die slechts weerkaatsin gen waren onzer onwetendheid, weerspiege lingen onzer binnenwereld door welke wij wanen de buitenwereld te begrijpen. De mensch kan nu eenmaal niet nalaten te' philosopheeren en dit is op zichzelf een edele bezigheid; maar hij moet zich niet verhoogvaardigen op de uitkomsten daar van en zich omtrent derzelver waarde geen overdreven voorstellingen vormen. Anatole France geloofde niet aan het be staan van een persoonlijk God, noch aan dat van e'en persoonlijke onsterfelijkheid. Hij gevoelde zich niet aangetrokken tot de geloofsvoorstellingen en de wereldbeschou wing van het Christendom en gaf de voor keur aan die dep Grieken, welke zich meer aansloot aan het leven der natuur, meer gevoel had voor zinnelijke schoonheid, be waard bleef van theologisch fanatisme en dogmatisme, niet opgebouwd was op be grippen van zondigheid en verlossing, geen almachtige priesterschap in het leven riep, noch den mensch beroofde van zijn natuur lijke levensvreugde om daarvoor een hem verontrustende moraal in de plaats te stel len. Vooral de Kerk met haar leerstellig heid en behoudzucht, onderdrukking van zelfstandig denken en van wetenschappe- lijken zin was onzen schrijver een bron van ergernis. Tenslotte zij nog gewezen op des schrij vers sterk pacifisme. De oorlog moge zekere biologisch-nuttige gevolgen hebben en zekere militaire deugden aankweeken, dit neemt niet weg, dat hij in strijd is met de menschelijke waardigheid en een misdaad, die door de overwinning niet wordt uitge- delgd. Toch staat het te vreezen. dat de oor log nimmer radicaal valt op te heffen, in aanmerking genomen de menschelijke na tuur. aangewakkerd door een baatzuchtige' dagbladpers. France was te cosmopolitisch en ruimzichtig van denkbeelden dan dat hij kon vervallen tot een bekrompen chauvi nisme ondanks al zijn oprechte vaderlands liefde. en hij ging gebukt onder de ver schrikkingen van den wereldoorlog, dien hij op zijn ouden dag nog moest beleven en die' zoozeer bijdroeg tot zijn vereenzaming en tot eene versterking zijner pessimistische inzichten. PLECHTIGE INAUGURATIE VAN NIEUWE LEDEN VAN HET L. S. C. 'f' ,:v flT-.- - 'M. - --rf - tW' ,i if jf Vandaag is het dertig jaar geleden, dat uit het personeel der Leidsche Katoen weverij de toonefelvereeniging „Oefening Baart Kunst" werd opgericht. In al dien tijd Leeft de vereeniging slechts twee voorzitters gekend: de heer G. Mazurel, die het presi dium gedurende twintig jaar bekleedde en de heer H. W. van Zijp, die de laatste tien jaar het vereenigingsschip met vaste hand bestuurt. Het behoeft wel nauwelijks gezegd, dat de dag van heden niet onopgemeTkt voorbij zal gaan en dat er zich een feest commissie heeft gevormd, welke cmder voor zitterschap van den heer P. Werk het be stuur een nieuw vaandel zal aanbieden. Maar behalve dat worden er vandaag ook nog persoonlijke jubilea herdacht, want zoo- 1 wel mej. A. van ZijpBrouwer als het echt paar D. van der Wijngaardvan Staden viert heden het heuglijk feit van hun onaf gebroken 25-jarig lidmaatschap. Morgenmiddag van 13 uur houdt het bestuur receptie bij den heer van Duuren aan de Nieuwe Beestenmarkt, terwijl er op 12 October een feestavond zal worden ge houden voor leden, donateurs en donatrices. Op dezen avond zal een onderlinge solo- en duettenwedstrijd gehouden worden. Heeft „Oefening baart Kunst" zich steeds in een gezond vereenigingsleven mo gen verheugen, ook naar buiten is zij menigmaal opgetreden o.a. door ha&r deel name aan optochten van de 3 October- vereeniging, de V.V.V. en andere. Ook aan verschillende Leidsche vereenigingen ver leende zij meermalen bij uitvoeringen haar welwillende en zeer gewaardeerde mede werking. Dat „O. B. K." voortdurend in groei en bloei moge toenemen is hier zeker niet alleen onze wensch, doch die van talloos vele ingezetenen onzer goede stad. Zoo zij het! Onze foto toont bestuur en feestcommissie bijeen. Zittend van links naar rechts: J. Lefebre. A. N.achtegeller. H. W. van Zijp, N. van der Wijngaard en C J. van Bemmelen. Daarachter slaand in dezelfde volgorde: mej. M. Teske, D. van der Wijn gaard, J. Nijssen, P. van der Wijngaard, P. I Werk en mej. Werk. Rede van den Praeses Collegii. In de groote Stadsgehoorzaal heeft gis teravond de plechtige inauguratie plaatsge had van 125 nieuwe leden van het Leidsche Studentencorps. De Praeses Collegii, de heer H. Ph. de Kanter, heeft daarbij een rede uitgespro ken, aan het eind waarvan hij ongeveer zeide: Gy allen staat thans aan den aanvang van een tijd, die wilt gij er zelf toe medewer ken de mooiste tijd van Uw leven kan worden, de tyd waarin het lidmaatschap van het Corps U van knaap tot mensch kan maken. Grypt dankbaar deze gelegenheid aan, de schoonste gelegenheid om te leeren mensch te worden. Ook al schijnt het Corps U soms hard toe, ook al zinkt de moed U soms in de schoenen, besef, dat de leer school van de kille maatschappij oneindig veel harder en wreeder is. Besef ook, dat het Corps U voor dit alles groote waarborgen biedt, dat de ongedwongen en herhaalde om gang met personen van ongeveer gelijken leeftijd en gelijke ontwikkeling, meer tot Uw vorming bijdragen dan het in afzondering doorbrengen van enkele jaren in onze aca demiestad. De schoonst afgelegde examens hebben weinig waarde, wannéér gij Uw verdere ontwikkeling, die Uw studententijd U brengen kan hebt laten ontglippen en gij met bekrompen geest het leven tegemoet treedt Verwaarloozing Uwer Corpsplichten is een evengroote fout en berokkent Uw leven evengroote schade als verwaarloozing Uwer studie. Wanneer gij nu ten slotte nog eens dui delijk ziet hoe groot het aantal wegen is, dat voor U openligt, dan oveiwalt U wel licht een gevoel van beklemming. De mogelijkheden voor U zijn zoo vele, dat gij verlegen aan de poort blijft staan. Doch hier wil ik dan ingrijpen met woorden dringerder en inniger gemeend zoo moge lijk dan al mijn vorige op Uw volkomen vrijheid moet gij trotsch zijn als op Uw dierbaarst bezit. Besef dat het meest intens leeft hij, die nog niet definitief een richting is ingeslagen, die nog geen rust heeft kun nen vinden. Leef met alle zelfbeheersching die uit Uw geweten stamt maar leef overigens Uw studentenleven met ontstui- mige kracht, op jacht naar de schoonheid van het leven, op jacht naar de vriend schap van Uw naasten, op jacht naar den arbeid. Het is mijn hoop. mijn overtuiging, dat het gedachten van emstigen wil gees telijken moed zijn die U bezielen, nu ik U ga inwijden in dat studentenleven dal voor een harmonische ontwikkeling van Uw persoonlijkheid de beste kansen biedt, nu ik U ga Inaugureeren als leden van het Leidsche Studenten Corps. Na afloop werd de gebruikelijke fakkel optocht langs Breestraat, Rapenburg en Breestraat naar de sociëteit „Minerva" ge houden. BINNENLAND. De K. L. M. bestaat tien jaar; de heer Plesman over de ontwikkeling van het luchtverkeer ln dien tijd. (4de Blad). Morgen veranderen de radio-omroeporga nisaties van golilengte. (Binnenland, 1ste Blad). Op het eiland Marken zijn twee kinderen uit één gezin aan encephalitis overleden. (Gemengd, 3de Blad). BUITENLAND. Mo Donald ia in Amerika met groot enthonsiasme ontvangen. (Buitenland, 1ste Blad). Het Engelsch-Rnssisch protocol over de hervatting der betrekkingen. (Buitenland, lste Blad). Moeilijkheden in Frankrijk tnsschen minister Chéron en de iinancieele Kamer, commissie. (Buitenland, lste Blad). GEMEENTELIJKE BANK VAN LEENING. Jaarverslag over 1928. Aan het bij de drukkerij der firma IJdo verschenen jaarverslag over 1928 van bo. vengenoemde Bank is het volgende ont leend: In 1928 werden 77G3 panden tot een be drag van 18.579.75 minder beleend dan I in 1917 en 6608 panden tot een bedrag van i f. 12.409 minder gelost dan in 1927. Het aantal beleende panden bedroeg 74579 tol een bedrag van f. 275479, terwijl gelost werden 71514 panden lot een waarde van f. 2744026.75. Aan interest en administratieloon werd respectievelijk ontvangen f. 6306.41 en f. 3021.32, d. i. f. 138.99 en f. 176.82 minder dan in 1927. De openbare veilingen werden driemaan delijks gehouden en hadden plaats in het verkooplokaal der Bank aan de Nieuwsteeg No. 8. Er werden verkocht 1119 panden, waar op was* voorgeschoten f. 6840.25, tegen 1093 panden met een voorschot van f. 6401 in 1927. Op de verkochte panden werd slechts een verlies geleden van l. 8.75, terwijl als over schot Ier beschikking der pandgevers bleef f. 1914.14. Aan voorschollen op pensioen werd ver strekt f.218189 98 en terugontvangen f 218.001.57; d. i. een stijging van f 25124.51. Op schuldbekenlenissen weid uitgeleend f. 38120 en terugontvangen f. 97790. Van de 780 (v. j. 705) aanvragen om voorschotten werden 680 tv. j. 636) geheel oi gedeeltelijk ingewilligd en 100 (v. j. 69) afgewezen. Het voorgeschoten bedrag bedr. f. 98120 (v j. f. 932031. He! aantal terugbetalingen bedroeg 21105 (v j. 19484) lol een totaal bedrag van f. 97790 (v. j f. 85676.50). Door de voorschotnemers werd behoor lijk aan hunne aflossingsvernlichlingen vol daan. Het totaal der uitgeleende gelden in 1928 bedroeg: wegens leeningen op onderpand f. 275479wegens voorschotten op pen sioenen f. 218198.98: wegens geldleeningen (schuldbekentenissen) f. 98120. Totaal f. 591797 98. Het totaal der terugontvangen gelden in 1928 bedroeg van leeningen op onder pand f. 280867wegens voorscholten op pensioenen f. 218001.57: wegens geldlee ningen (schuldbekentenissen) f. 97790, Totaal f. 596658.57. OPHEFFING CONSULTATIEBUREAU VOOR GESLACHTSZIEKTEN. Het Bestuur der Ned Ver. lot Bestrijding van Geslachtsziekten heeft besloten het consultatiebureau der vereeniging hier (er stede op te heffen Hef Bestuur Z3l maat regelen treffen om in de behoeften van maatschappelijke hulp voor geslachtszieken te leiden na opheffing van het Consultatie bureau te voorzien. DE VECHTPARTIJ IN HET WOONWAGENKAMP De 39-jarige K die. gelijk wij hebben ge meld, Woensdagavond bij een ruzie in het woonwagenkamp aan den Morschweg door zekeren B door een kogel werd gewond, is gisteravond in het Academische Zieken huis, waar hij was opgenomen aan de be komen verwondingen overleden.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1