"Snircsal-, SEIZOEN-BEGIN. UIT RUSLAND. BRIEVEN UIT AMERIKA. .Wellicht zal men zich herinneren, dat in 1927 hel op een parlementaire meerderheid steunend Wafd-kabinel als gevolg van het niet aanvaarden van.de door Engeland voorgestelde verdragsregeling moest wij ken Mahmoed Pasja vormde toen een re geering met ontbinding van het parlement dal voor drie jaar op non-actief zou worden gezet. Tengevolge van de Kabinetswisseling in Engeland en de nieuwe koers daar te lande inzake het buitenlandsche beleid slaagde Mahmoed er in. om een vergelijk met de Engelsclien te treffen, dat zonder twijfel liet maximum van het bereikbare mag wor den geoordeeld Dit verdrag moet echter door het Egyptische parlement worden goedgekeurd en waar dit er niet was, moest het er weer komen. Waar evenwel vast staal, dal bij verkiezingen een Wafd-meer- derheid opnieuw zat worden verkregen, heeft de koning zich met den leider van deze partij, Nahas Pasja, in verbinding ge steld. Deze partij moest zich tevoren uit spreken voor de goedkeuring, alvorens lot verkiezingen kon worden overgegaan. Aan vankelijk maakte Nahas Pasja bezwaar; blijkbaar wilde men daar probeeren nog iets meer te verkrijgen! Doch het heengaan van Mahmoed op dit oogenblik is te be schouwen als het bewijs, dat de Wafd overtuigd is. dat meer onder geen omstan digheden is te erlangen en dal hel ver standige politiek mag heelen te aanvaarden, wat als maximum is geboden. Een over gangskabinet zal nu de verkiezingen doen houden, die noodig zijn geworden. Zoo kan een crisis lot verbetering leiden 1 Het Engelsche Labourkabinet heeft op buiten!, terrein niet te klagen; Mc Donald, die inmiddels wel in Amerika zal zijn ge arriveerd, heeft ^het geheele voik achter zich bij zijn roging om te trachten „den Oceaan smaller te maken". Voorts heeft het er alle schijn van. dal met de sovjets een bevredigende wijze is gevonden, om te geraken tot een herstel der betrekkingen. Maar de binnenlandsche vraagstukken geven Labour veel last en de conservatieven laten niet ra, Ie wijzen op het feit, dal Labour de beloften bij de verkiezingen niet na gekomen is! Hoofdzaak is hel werkloos heidsprobleem. de reis van minister Tho mas naar Canada schijnt niet veel te heb ben opgeleverd en ook anders heeft de nieuwe regeering nog niet vee! kunnen tot stand hrpngen in deze zoo belangrijke ma terie. Hier kon we! eens de Achilleshiel van de. tweede regeering Mc Donald zijn gelegen! RECLAME. Wacht niet langer! Juist de rheumatiek moet direct bij de, eerste verschijnse-/ len bestreden wor-/ den; anders wordt/ zij zoo lang U leeft,/ Jw kwelgeest I Het beste ts dfrecij inwrijven met m oplossing Renkeloos en spaar» zaam in het gebruik. BIJ apothekers en drogisten verkrijgbaar. De thuiskomst van de Parijzenaars na hun vacanlie en daarmee het begin van het nieuwe seizoen, heeft op werkelijk tragi sche wijze ingezet Een groot geleerde, een man van zeldzame nauwgezetheid in zijn privaat leven zoowel als in zijn physieke. chemische en bacterio logische onderzoekingen, die in zijn functie als dirccleur van de juridische idenliteits- dienst aanzienlijke cn grondige verbeterin gen heeft aangebracht in de werk-methodes om met meer zekerheid de waartieid en de rechtvaardigheid te dienen, is vermoord geworden, doodgeschoten, door iemand, die waarschijnlijk een maniak is, en die Mr. Gaston Bayle ervan beschuldigde een oneer lijke uitspraak Ie hebben gedaan in een expertise, waar hel ging om een kwestie van eenige biljetten van duizend francs. Het hoeft niet gezegd te worden wat een consternatie die afschuwelijke en idiote mis daad in heel Tarijs verwekt heeft, vooral bij degenen, die Mr. Bayle persoonlijk kenden cn wisten, hoe hij in al zijn navorschingen met niets andeTS rekening hield dan met hel te onderzoeken materiaal alleen, en nooit de personen wilde zien, die in de kwesties betrokken waren, noch misdadi ger, noch slachtoffer, noch een der twistende partijen, om nooit zich ook maar in het minst te laten beïnvloeden bij zijn naspo ringen en in zijn onbaatzuchtigen dienst aan de Waarheid. U weet, hoezeer de atmosfeer deze laatste weken reeds vertroebeld was door twee andere misdaden, waarover een mysterie blijft zweven tot op den huidigen dag, die druk besproken worden in de conversaties, waarover druk geschreven wordt in de kranten, en die heel wat sceptici den spot doen sleken met het werk van de politie, hoewel die natuurlijk doet wat ze kan, maar tot nog toe steeds tevergeefs. En nu is die nieuwe misdaad bedreven op den persoon zelf van den man, die herhaal delijk in de donkerste gevallen een fel licht heeft laten stralen, cn die zeker erin ge slaagd zou zijn ook in die twee laatste ge vallen dc justitie een definitieve opheldering te verschaffen. In die zware on sombere atmosfeer is oen ander bericht de publieke verbeelding pijn- lijk komen treffen. Een van de grootste kerk- vorsten van het Katholicisme, kardinaal Dubois, aartsbisschop van Parijs, is ge storven op den leeftijd van 73 jaar. Om zich een denkbeeld te vormen van de populariteit van dien man, die uit een zeer bescheiden milieu voortgekomen, enkel door zijn moreele kwaliteiten de hoogste graden der priesterlijke waardigheid bereikte, is het voldoende de belangrijkheid en de namen der persoonlijkheden te lezen, die gekomen zijn om kardinaal Dubois de laatste eer te bewijzen toen zijn lichaam van de kliniek naar het aartsbisschoppelijk paleis in den faubourg St. Germain werd overge bracht: bijna het geheele voltallige mi nisterie met den President der Republiek aan het hoofd; talrijke senatoren en kamer afgevaardigden; maarschalk Joffre en maar schalk Pétain, mr Léon Israël, de opper- rabijn van Frankrijk; verscheidene buiten- landsche gezanten: ten slotte leden van de Académie Franpaise, schrijvers, enz., enz. Vanaf het oogenblik, dal de droeve tijding bekend was geworden, stationneerde den heelen dag lang een talrijke menigte in het gewoonlijk zoo kalme en stille straatje, waar hei aartsbisschoppelijk paleis staat, in de hoop even daar binnen te kunnen gaan, ondanks de strenge bewaking. Eindelijk, den 25slen September, werd de menigte toegestaan te defileeren langs het stoffelijk overschot van kardinaal Dubois, en dc belangstelling was zóó groot, dat er op het trottoir, dal naar het aartsbisschoppelijk paleis leidt, verscheiden balustrades opge richt moesten worden om de vrome, plechtig- stille menigte te kanaliseeren, die daar zon der ophouden maar steeds defileerde, negen uur lang achter elkaar. En in denzelfden tijd, dat zoo talrijke harten in droefenis of consternatie leven, hebben er in Parijs andere gebeurlenissen. plaats van een geheel verschillend karakter, „cc!hl-Parijsche" gebeurtenissen. Een theater, en film-artiest, wiens ko misch spel (altijd hetzelfde), dat bestaal uit een combinatie van domheid en slimheid tegelijkertijd, een spel dat niet ver verwij derd is van dat van den gewonen hans worst, hem zeer populair heeft gemaakt heeft ,,alle menschen, die graag lachen wil len" uilgenoodigd om zijn 'huwelijks-ploch- tigheid te komen bijwonen. U begrijpt, dat een massa Parijzenaars zich dat geen tweemaal hebben laten zeg gen en bij drommen toegestroomd zijn. Om te lachen zonder dal het iels kost. Biscot, hun lieveling, in levende lijve le zien, zijn natuurlijk toegesneld alle kellners, die op dat uur vrij waren, alle restaurants-chas seurs, alle bakkers- en slagersjongens, alle werklui zonder werk. Zoodat de rue de Chaleaudun, waar de kerk Notre Dame de Lore lie staal, volgepakt stond mei een aller- vroolijkste menigte, klaar om met zijn ge lach al het gewone lawaai le overstemmen, dat er overdag in die straal heerschl door een ontzettend druk aulo-verkecr. en een ononderbroken, steeds maar voortvloeiende menschen-strooiïL Het hoeft niet gezegd le worden, dat eT in een oogenblik een ver schrikkelijke verkeers-opslopping veroor zaakt was op dal kruispunt. De kerk zelf die was prop- en propvol, niet alleen met bewonderaars van Biscot, ■maar ook met een massa vrienden en be kenden van den populairen artiest, die zijn gezicht plooide lot den breedsten glimlach, die hij in staat was ooit op zijn grappige physionomie te voorschijn le roepen. Goedig en edelmoedig stond hij daar voor de sakristie, en drukte onvermoeibaar alle handen, die hem toegestoken werden, en heeft zoo heel wat menschen gelukkig ge maakt, die een langdurige en dankbare her innering zullen bewaren aan den dag, waarop ze persoonlijk met hun afgod ;n contact zijn geweest. Deze week hebben we een tooneelstuk bij gewoond van een andere populaire Parijsclie figuur, een jongeman, die van zijn vader een beroemden naam geërfd heeft, zoo ook niet diens talent. Ik bedoel Maurice Rostand, en zijn nieuwe stuk „De laatste Tsaar". Om le beginnen moet ik u vertellen, dal dil stuk een groot succes gehad jieeft in Parijs en door talrijke thealer-critici zeer gunstig ontvangen is. Er legen geprotesteerd hebben alleen diegenen, die een beetje op de hoogte zijn van Russische dingen, en degeneii, die ongevoelig zijn voor hoogdra vende woordenslroomen en hevig melodra matische, huilerige sentimentaliteit. De brave jongeman, de auteur van het stuk, heeft den dag vóór de première in een interview verklaaixi, dal hij in zijn stuk de historische gebeurtenissen zoo nauwkeurig mogelijk gevolgd heefl Ziehier in het kort hel onderwerp: Een jonge Parijzenaar met een honing en stroopzoele onnoemelijk-edele ziel, is in de familie van den tsaar aangesteld als gouverneur van den jongen en ziekelijken kroonprins. Daar ontmoet hij de groother togin Olga, op wie hij sinds lang verliefd was, sedert hij toen hij nog in Parijs was, waar hij met zijn moeder in een be scheiden appartementje woonde haar portret eens ergens gezien hadmaar zónder te weten aan wie die oogen f.oebe hoorden, die hem ineens zoo betooverden Plotseling ziet hij haarAh!". De gebeurtenissen volgen elkaar op. de oorlog wordt verklaard, de onnoemelijk- edele jongeman spreekt een vlammende redevoering uit. d.w.z. een heele reeks van holle, ronkende phrasen. waarin hij Jean Jaurès verheerlijkt tegenover de tsarin' Hij smeekt den tsaar niet aan den oorlog deel te nemen, dien le vermijden. De oneindig^edele Parijzenaar is natuur lijk van plan naar Frankrijk terug te gaan om zijn land te verdedigen. Maar plotseling verneemt hij. dal groothertogin Olga hem bemint, en dan blijft hij in Rusland. De revolutie breekt uit, en de keizerlijke familie wordt getransporteerd naar het huis Ipalieff. En daar, even voordal de keizerlijke familie zal vermoord worden, zooals be sloten is, komt Lenien aanzetten om met don tsaar te gaan discussieeren over bolsje wisme, godsdienst en vaderlandsliefde met een argumentatie, waarover een een voudig consciëntieus journalist zich scha men zou. Ais Lenien eindelijk vertrokken is. komt de roode garde op het tooneel, om den moord le voltrekken. En wie bevindt zich daar le midden van die roode wachters, als één van hen?De Parijzenaar met zijn onmetelijke nobelheid, die gekomen is om Olga te redden. Maar Olga is al van een even erg onme telijke nobelheid, en wil haar^ familie niet verlaten. En dan laat de Parijzenaar zich in een aandrift van allerhoogste nobelheid met de keizerlijke familie naast zijn aange bedene vermoorden. In dezen korten inhoud heb ik nog niet gesproken van de rol van den jongen kroonprins, die zoo onecht is en zoo bespot telijk als maar mogelijk is; van de rol van Raspoetin, die hypnotische passes maakt; en van de rol van een generaal, graaf Nilsjewo nitsjewo is het Russische woord voot „niets", en de naam „graaf Nilsjewo" klinkt voor een Rus dus al even mal als voor ons Hollanders den naam „graaf Niets" zou klipken. En toch heeft dil bedenksel, zoo leeg, zoo valscli, en zoo dommig als liet zelfs is. suc ces gehad, en iederen avond blijft liet nog een flink publiek trekken. Het toppunt we hebben naast ons zelf menschen hooren snikken, zoo waren ze aangegrepen, door de grove effekten van dien melodrama-maker, die met zijn leugen achtige compositie een van de grootste tragedies geprofaneerd heeft, die de wereld ooit gekend heeft. M DE ROVALNNO. Huwelijk cn echtccheidino in Scvjet-Rnsland (Nadruk verboden). In czarislisch Rusland beschouwde de Slaat het huwelijk uitsluitend als een ker kelijk sacrament, als iets dat door de ker kelijke overheid geregeld moet worden en alleen aan de kerkelijke wetten en voor schriften gebonden is. Er bestond daarom geen algemeene wetgeving over huwelijk en echtscheiding; elke gezindie hield zich aan haar eigen wellen en voorschriften. Hel gevolg hiervan was, dal terwijl voor den orthodox, d. w. z. voor den lidmaat der staatskerk (en de overweldigende meerder heid van de bevolking behoorde toen tol de staatskerk), echtscheiding een feitelijke on mogelijkheid wa9 (de canones de* Russische kcric lieten echtscheiding wel loc. maar de voorschriften waren zóó rigoureus, dat zü practisch onuitvoerbaar waren), de Mo- mammedanen en de Joden zoo vaak kon den scheiden als zij maar wilden, omdat de kerkelijke voorschriften op het gebied van huwelijk en echtscheiding bij die twee ge zindten dit toelieten. De wet kende zelfs ge-m algemeen ver bod van polygamie; terwijl de Christen of de Jood. die zich aan polygamie schuldig maakle. strafbaar was, kon de Moslim het door Mohammed toegestane aantal wettige vrouwen hebben, zonder dal de Slaat er zich mee bemoeide. Het eenige wal d° Staat aan de voorgangers der verschillende gezindten eischte. was hel regislreeTen van al dip huwelijken en echtscheidingen en hiervan aan de overheid bericht le stu ren. Jn czarislisch Rusland bestond geen •burgerlijke stand in de Weslcrsehe hcleeke- nis van het woord en de registratie van ge boorte, huwelijk en overlijden was aan de voorgangers van de kerkelijke gemeenten opgedragen. Daarnaast bestonden de bu reaux van de verschMfènde standen (edel lieden. kooplieden, burgers, boeren, kozak ken enz.), wier werkzaamheden zich cellier beperklen lot hel inschrijver, van dc mede delingen der kerkelijke overheid in dc boe ken van den stand en het uittrekken van passen aan de leden. Hel was voor iedereen duidelijk, dat d.' ingewikkeld en onpractisch strisel vervan gen moest worden dooT ccn burgerlijken shnd als in het Westen, maar de hoogere standen verzetten zich tegen de gelijkstel ling met de gewone stervelingen en zoo bleef de oude organisatie gehandhaafd tot de revolutie, die een einde heeft gemaakt aan hel slandenslelsel" en een gewonen bur gerlijken stand ingevoerd. Huwelijk werd op deze wijze vóór alles een sociale daad; de inzegening kon vol gen of achterwege blijven, naar gelang de betrokken partijen dit wilden of niet. Het beslaan van een burgerlijken stand maakle een geheele herziening van liet huwelijksrecht noodzakelijk; in plaats van de kerkelijke canones. moeslen burgerlijke wetten komen. De sovjet-regeering heeft dat ook gedaan. Daarbij ging de sovjet-wetgever echter niet zoo zeer uit van het standpunt de'r noodzakelijkheid om huwelijk en echt scheiding op nieuwe gronden le ba9eeren, al9 van het streven door de wetgeving om de ontbinding van het gezin (volgens hun leerstellingen een verouderde en reaction- naire instelling) le bevorderen. H-el 9luiten van een huwelijk en de onl binding er van werd daarom lot het uiter ste vereenvoudigd. De trouwlustigen bege ven zich naar den „zags" (burgerlijke stand), die in elke wijk een bijkantoor heeft en verklaren daar aa.n de „Zags-juffrouw dat zij willen trouwen. De juffrouw vult hun namen op een formulier in, laat hen het stuk teekenen en het huwelijk is van kracht. Op dezelfde wijze kan men ook scheiden. De sovjet-wetgever is zelfs nog verder ge gaan en heeft bepaald, dat voor de regis tratie van een echtscheiding de aanwezig heid van beide partijen niet noodzakelijk is; zoodra een der echtgenooten aan de Zagsjuf- frouw verklaart, dat hij (of zij) het huwe lijk wil ontbinden, wordt in de registers de noodige aanteekening gemaakt en het huwelijk is ontbonden, de andere partij krijgt hiervan een schriftelijke mededeeling In de meeste gevallen wordt onmiddellijk na de echtscheiding een nieuw huwelijk ge- Sloten. Dat zijn de aJgemeene principes, waarop het huwelijksrecht in de Sovjet-Unie' geba-* seerd is. Daar de afzonderlijke sovjet-staten, hel recht hebben er een eigen wetgeving op na le houden, verschilt de Ruweliikswetving nogal sterk Zoo bijv eischt de wet in de R. S. F. S. R dat bij het registreeren van een huwelijk beide trouwlustigen aanwezig zijn. In de Oekrajine vindt men dat niet r.oodig. Daar kunt ge getrouwd zijn zonder dat ge het weel De Zags schrijft daar nl het huwelijk in. zdfs wanneer slechts één der partijen zich aanmeldt. De andere partij krijgt dan een schriftelijke mededeeling. dat hij of zij met die en die gehuwd is. Komt er binnen eon door de wet bepaalden termijn geen verweer, dan wordt hel huwelijk als wettig voltrokken beschouwd met alle gevol- gen daarvan. In de R. S. F. S. R. is dat on mogelijk, maar daarentegen bepaalt de wet, in die republiek, dat een „feitelijk" huwelijk (d. w. z. de samenleving van twee personen zonder eenige registratie") in alles volkomen gelijkgesteld is met het „zags-huwelijk" (dus met hel wettig, geregistreerde huwelijk). Het vaststellen o! er wel dan niet sprake kon zijn van het bestaan van een „feitelijk hu welijk" wordt aan den rechter overgelaten, lot welke onverkwikkelijke processen dat leidt, is niet moeilijk te begrijpen. De sovjet-wetgeving verbiedt het regis treeren van een nieuw huwelijk, zoolang het oude niet ontbonden is. De Zags eischt echter geon bewijs, dat het vorige huwelijk ontbonden is, met het ge volg, dat er in Rusland nu veel mannen rondloopen. die met twee of meer vrouwen wettig gehuwd zijn. Strafbaar is dat niet en de kinderen worden als wettig erkeDU. Het gebeurt in Rusland, dat na den dood van een man, die een erfenis nalaat, twee wettige"' en eenige „feitelijke" vrouwen om die erfenis strijden. Gewoonlijk ver deelt de rechter het vermogen' gelijkelijk onder allen, die er aanspraak op kunnen maken. Om het bestaan van het feitelijke huwelijk te kunnen vaststellen moet de rechter getuigenverklaringen eischen over de intiemste dingen en dat alles wordt dan ten aanhoore van iedereen, die er naar luisteren wil, uitgeplozen. De bedoelingen van den wetgever waren ontegenzeglijk zeer goed. Hij wilde de vrouw en haar kinderen beschermen, „haar kluisters verbreken." De gevolgen zijn ech ter geheel anders.- Het komt nu vaak voor, dat boeren, die voor de zomermaan den een flinke arbeidster noodig hebben, deze eenvoudig „huwen". Als zijn „vrouw" valt zij niet ondeT de wet op bescherming van den arbeid en (haar „man" kan haar zoo hard laten werken als hij maar wil. In het najaar Iaat hij zich scheiden cn zet de arme vrouw op straat. Zijn er geen kinde ren uit dat „seizoen-huwelijk" ontsproten, d'an heeft de „echtgenoote" geen recht op eenige vergoeding. De sovjet-wetgeving heeft dan, in plaats van de positie der vrouw te verlichten, haar tegen exploita tie en knechting te beschermen, dc vrouw geheel aan de willekeur vam woestelingen overgeleverd. Een dergelijk versohil tusschen de be doelingen van den wetgever en de resul taten van zijn „ideale wetten" is ook op het gebied van de bescherming der kin deren ontstaan. De sovjet-wet bepaalt, dat de vader van het kind verplicht is aan de moeder maandelijks een bepaald- bedrag te betalen om de opvoeding van het kind -mogelijk te maken. De wet is op dit gebied zeer precies. De practijk is echter geheel anders dan de wetgever verwacht had. Daar het sluiten van een huwelijk en de ontbinding er van tot het uiterste vergemakkelijkt en vereenvoudigd zijn. heeft het percentage echtscheidingen in Rusland astronomische afmetingen be reikt (den laateten tijd komen Amerika nen naar Rusland om cr te scheidenhet kost maar een paar kwartjes en eisch? eenige minuten; geen advocaten, geen rechters, geen getuigen Onder dergelijke omstandigheden is het aantal vrouwen, die recht op „alimenten" (alimentatie-gelden voor een of meer kin deren) heeft, zeer groot. De rechtbanken zijn overstroomd met klachten van vrou wen, dat de vadeTs de „alimenten" wei geren te betalen. Deze „aliment en-pro cessen" maken een geregelde functionnee- ring van de rechtbanken onmogelijk; ze zijn een ware nachtmerrie voor alle rech ters. Heefl de vrouw na maandenlang wach ten een rechterlijk bevel in haar zak, dan i<* zij er nog niet zeker van. dat zij hetgeUi krijgt. Rusland is groot; is de man naar een andere plaats verhuisd, dan is hij voor de vrouw onvindbaar (het zoeken eischt veel uitgaven). Is de man niet gevlucht en bereid het geld le betalen, dan blijkt het toch vaak, dat de arme vrouw er niets aan heeft. De wet bepaalt n.l., dat de man een zeker gdeelte van zijn inkomen voor eigen levensonderhoud mag behouden, hetgeen vol komen billjjk is; zijn er eenige vrouwen, die recht op alimenten hebben (hetgeen meestal het geval is), dan krvjgt elk liarer, gezien de zeer lage loonen, die in Rusland betaald worden, in het gunstigste geval een paar roebel per maand (dus eenige dubbel tjes). Ib de meeste gevallen wil de man die alimenten niet betalen, omdat hij in-tusschen een ander gezin gesticht heeft en het in komen is zoo gering, dat het "nauwelijks toereikend is om niet. van honger om te komen. Het gevolg hiervan is. dat er in Rusland veel gevallen geregistreerd zijn, dat een man, de vrouw, die recht op ali menten heeft, of het kind vermoord heeft om ach van de verplichting te ontdoen. 'Het gebeurt echter ook, dat de vrouw op handige wijze gebruik weet te maken van de wet om een man te exploiteeren. Zulk een vrouw zoekt een man met een goede positie uit en zorgt er voor, dat zjj moeder wordt; is" zjj dat eenmaal, dan kan zij een zorgeloos leven leiden. Zulke gezinnen, bestaande uit een moeder met eenige kinderen, waarvan elk een anderen naam draagt, noemt men in Rusland .ali ment-gezinnen". Het komt ook vaak voor, dat vrouwen afdreiging plegen bij een man. Wie de sovjetbladen geregeld leest en de verslagen der processen volgt, weet tot welke ongezonde toestanden dat altes heeft geleid. De oorzaken van deze misstanden liggen natuurlijk niet in het feit, dat de wetten door bolsjewiki uitgewerkt zijn. Met uitzondering van het dwaze streven om het gezin te ondermijnen, waren alle bedoelingen van den sovjet-wetgever ontegenzeggelijk goed; is sovjet-wetgever wilde inderdaad een veel betere samenleving en veel rechtvaardiger verhoudingen scheppen. De wetgever be greep echter niet, dat elke wet zich aan bestaande toestanden en verhoudingen moet aanpassen, dat de wet met de werkelijkheid rekening moet houden. De sovjet-wetgever wilde dat niet doen. met het gevolg dat z?n goed bedoelde en „ideale" wetten dr boven omschreven resultaten hebben. Dr. BORJS RAPTSCHINSKY. A-P, Voor den Amerikaanschen stuiver of nickel geldt li ot bekende kinderversje over kleine druppels water, kleine korrels zand. Bit typisch uitziende geldstuk is verantwoordelijk voor heel wat kapitalen, die in de Honderden millioenen dollars loopen. Het zilvergeld stopt bier al bij den vrij weinig in omloop zan der, halven dollar, die in grootte en zwaarte enzen rijksdaalder overtreft. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik in de acht jaar van mijn verblijf in Amerika nog nooit 6en zilveren dollar gezien heb. De kwartjes zijn zoo gicot als onze gulden, de dubbeltjes als onze kwartjes en kleiner zijn stuivers noch centen .terwijl de halve cent hier gelukkig een onbekende aardigheid ia. Wanneer twee doozen sigaretten een kwartje kosten, komt een op dertien cents te staan. Tegenover deze practDche instelling staat onbegrijpeljjker- wjjs de ingewikkelde berekening van Engel sche maten en gewichten met haar voeten, mijlen en gallons, die maar niet afgeschaft kan worden, hoewel het internationaal ver keer door 3e invoering van het veel prakti scher tientallige stelsel in het Britscherjjk en de V. S. er reusachtig bij gebaat zou zijn. De nickel vertoont aan den eenen kant den stceren kop van een Indianen-hoofdman, die nog leeft en aan de keerzijde een afbeelding van den nog net voor uitsterven behoeden buffel of bisou. De leden van het crimineels gilde noemen het wisselgeld niet onaardig „chicken feed", kippenvoer, omdat hun eigen werkzaamheden zich liefst in lapjw van duizend bewegen. Maar hoezeer een massa kippenvoer in de papieren loopt, bewees een bewoner van New-Jersey onlang3, die gedurende vier jaar alle centen, die hij ont ving ,in een leegen suikerzak had bewaard en zich nu een gloednieuwe auto aanschaf te; hij had er net 63.000 bij elkaar gehad. Duizenden doffe of glimmende stuirers gaan per dag over de toonbank, vallen in nntcmalen, millioenen vallen in de tourni quets van onder- en bovengrondschen spoor of publieke telefoons, tonnen stuivers zijn dag en nacht bezig kapitalen op te stape len. Zes millioen stuivers, wegende 22 ton, worden per dag in de automaten der beide vervoermiddelen gestopt en er weer uitge haald en bijna anderhalf millioen in de telefoons. Maar dit alles haalt nog niet bjj bet bedrag, dat per dag in de V. S. en Canada besteed wordt in do zoogenaamde vjjf-en-tien-cents-winkels. Ongeveer een hal ve eeuw geleden had niemand daar nog van gehoord, om de eenvoudige reden, dat er geen koopwaar voor dien prijs gefabri ceerd werd. Het gebeurde in die dagen, dat een iinna met een massa kleine artikeltjes was blijven zitten en die voor een appel en een ei overdeed aan een man, die een win kel-van-alles had. Deze richtte een aparte toonbank in en verkocht dan voorraad voor een stuiver per stuk; binnen twee dagen was hjj alles kwijt met winst en toen hij het nog eens wou doen, kon hij nergens meei» artikelen opdoen. Een- van de klerken heette Frank W. Woolvtortk, de zoon van een larmer en op hem had het geval een diepen indruk gemaakt. Hij leende een bedrag, sloeg van alles in, huurde een winkel en begon in Februari 1879 zijn eerste „five cent store". Waarmee hij over den kop ging om dezelfde reden als de andere man niet had kunnen doorgaan: gebrek aan artikelen. Hij trok naar Virginia en begon daar opnieuw, maar voegde er een toonbank met dnbbeltjesgoed bil. De winkel was een succes en weldra kwamen er nieuwe bij; bovendien hadden anderen, zooals Kresge, Mc Crory en Charl ton, het idee overgenomen en ook zij slaagden Als een loopend vuurtje ging het rond. Voor een stuiver of een dubbeltje kon men nooit bekocht worden en naarmate de hoe veelheid en de hoedanigheid der artikelen in die winkels ach uitbreidde, des te groo- ter werd de populariteit In dienzelfden tjjd begon men te werken met den truc om den prijs even onder het ronde bedrag te stellen, aldus speculeerend op het idee van korting. 4.98 lijkt op het eerste gezicht vrij wat minder geld dan vijf dollar en men heeft dat door de jaren in grootere bedragen ook met succes toegejiast, zoodat autoprjjzen dikwijls hardnekkig 698.50 of 1195 zjjn in plnats van 700 en 1200. Woolworth hield zich van den beginne af aan twee prijzen en vele dergelijke soort winkels, die ook voor een kwartje, een halven en heelen dollar als eenheidsprijs verkochten, waren lang niet zeo succesvol. De eenvoudige nikkelen stui ver houdt de grootste aantrekkingskracht Ik zou minstens tweemaal de mij veroorloofde plaatsruimte noodig hebben, om alle artikec len op te noemen, die voor vijf en tien cent te koop zijn. Hoofdzaak is, dat men waar voor zijn geld krijgt. Woolworth is een huis houdelijk woord- geworden voor 1001 din gen, die we in het dagelijksche leven ge bruiken. Wanneer ik mij niet bedrieg, is Mary Ficklord bezig met een film The Girl from Woolworth, het winkelmeisje bij Woolworth, dat natuurlijk voor een deel in zoo'n stui- stuiverswarenhuis gespeeld wordt, zoodat men buiten Amerika een indruk van die winkels kan krijgen. Toen de Woolworth Building zijn zestig verdiepingen de hoogte inzond, allemaal -Jank zij den bescheiden stuiver, staarde Wall Street en omgeving met stomme verbating naar boven. Maar Frank had nog andera plannen; hjj bewerkte een samensmelting met een reeks van dergelijke winkels en vormde de F. W. Woolworth en Co. mot een kapitaal van twee billioen dollar. Toen had de stuiver het gewonnen. Over het vorige jaar bedroeg de omzet der Wool- worth-winkels over de V. S. en Canada 272.754.045 dollar aan dubbeltjes en stui vers! Laat ik voor de aardigheid hier eens tegenover zetten de ontvangsten over het zelfde tijdperk van de bekende Bethlehem Steel Co. met 27.502.891 dollar of die van 8e New-York, New Haven en Hartford Rail road. die de noordoostelijke staten Connecti cut, Massachusetts, Maine. Vermont e.d. be dient, met een ontvangst van 139.824.314 dollar. En dan zijn er nog een paar andera vijf- en tien-cent winkelcnmhinalies, zoo- als van S ,S. Kresge en S. H. Kress met 2-3

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 10