70ste Jaarpang VRIJDAG 4 OCTOBER 1929 No. 21336 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws Vcm heden. LEIDSCHE SCHOUWBURG. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN g 30 Cts. per regel voor adveTtentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Adverientiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:' Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. 0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. SALARIS VERBETERIN G VERPLEGEND PERSONEEL GESTICHTEN ENDEGEEST c.a. Adres aan. den Raad. Door het Hoofdbestuur van den Central en Nederlandschen Ambtenaarsbond is onder staand adres aan den Gemeenteraad verzon den. „Dat naar zijn oordeel de regeling van de salarissen van het verplegend personeel, werkzaam aan de gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest. in geenen deele waarborg biedt voor een behoorlijke, rus tige en deskundige verpleging van de pa tiënten; dat namelijk de betere verpleeg krachten steeds trachten elders emplooi te vinden, naar dien de onderwerpelijke sala risregeling ongunstig afsteekt tegen de ar beidsvoorwaarden, welke aan andere in richtingen voor geesteszieken gelden; dat derhalve aan de door uwe gemeente onder houden gestichten een doorloopendo muta tie is, welke niet in het belang van de ver pleging is; dat het u daarom beleefd ver zoekt de regeling van de salarissen van het verplegend personeel aan een herziening te onderwerpen dat het voorts de vrijheid neemt u te verwijzen naar bijgaande Memorie van Toe lichting, waaTin tevens een ontwerpregeling is opgenomen, welke zijns inziens voor uwe gestichten alleszins redelijk kan worden genoemd." De bijgaande Mem. v. Toelichting bevat tevens een overzicht van de geldende sala- xisregelingen van een aantal inrichtingen voor geesteszieken hier te lande. De voorgestelde ontwerp-regeling voor het vëïplegend pëTsonëëT van „Endegeest" luidt als volgt: Leerl. verplegenden: f. 1050. Intern, af trek voor kost en inwoning, geneesk. hulp, bewassching. enz. f. 600; na le examen f. 1150; na 2e examen f. 1300. Gediplomeerden verplegenden: f. 1800 f.2300. Intern, aftrek voor kost en inwo ning, geneesk. hulp. bewassching enz. f. 600; kost allkn f. 350; 5-éénjaarlijksche verhoogingen k f. 100. lste Verplegenden: f.1900f. 2400. In tern, aftrek als voren5-éënjaarl. verhoo gingen f. 100. Hoofdverplegendenf.2200f.2800. In- tem, aftrek kort, inwoning, geneesk. hulp, bewassching enz. f.800. Ko9t alleen f.400; 6-éénjaaTl. verhoogingen k f. 100. Bovenstaande ontwerp-regeling beoogt tevens het verkrijgen van een titulatuur overeeenkom9tig die, welke bij andere in richtingen in gebruik is en het bedoelt ook te breken met de indeeling van verplegen den in klassen. .WIJZIGINGEN in den TREINEN- LOOP MET DEN a.s. WINTER- DIENST WAT LEIDEN BETREFT. Met de a.s. Winterdienslregeling der Ne- derlandsche Spoorwegen welke 6 October aanvangst komt er in den treinenloop op het baanvak Amsterdam Leiden Den Haag Rotterdam weinig verandering. De aankomst- en vertrektijden blijven gelijk; alleen is het een belangrijke verbetering dat trein 3835 vertrek 16.14 die in den Zomer dienst alleen op Zaterdag liep. met den nieuwen dienst nu eiken dag gaat loopen en nu ook doorgaat naar Rotterdam. Ook de exprestreinen zullen blijven loopen. Op de lijn Leiden Woerden Utrecht zijn ook weinig veranderingen. Alleen de reizigers die van trein 571 vertrek zeven uur moeten nu in Woerden overstappen en hebben daar direct aansluiting op trein 155 naar Amers foort en verder. De reizigers van trein 3381 vertrek 5.10 moeten ook weer te Woerden overstappen maar hebben daar ook direct aansluiting op trein 101 naar Arnhem, Groningen en Maasticht. Trein 3385 die anders 8.18 vertrok, gaat nu 9.03 en komt 10.22 in Utrecht zonder overstappen Is Woerden. Trein 571 gaat nu op Zon- en feestdagen inplaats van 6.35 om 6.40 en bomt om 7.57 uur in Utrecht aan zonder dat te Woerden overgestapt hoeft le worden. Verder zijn de diensten ongewijzigd. TWIST IN HET WOONWAGEN KAMP. Woensdagavond ontstond er in het woon wagenkamp aan den Morschweg alhier twist tusschen enkele bewoners, waarbij zekere K. door II. J. B. in de zijde werd ge schoten. De getroffene werd onmiddellijk naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, ■waar een operatie noodzakelijk bleek. Zijn toestand was zorgwekkend. De politie heeft den dader aangehouden. DE LEIDSCHE BRANDWEER Jaarverslag over 1928. Blijkens het jaarverslag van de Leidsche Brandweer uitgebracht door den Comman dant den heer P. J. Verhoog, hadden ge durende het jaar 1928 plaats; 18 schoor- stenbranden; 39 kleine binnen-branden; 2 kleine uitslaande branden; 2 zwaar uit slaande branden; 1 scheepsbrand; 8 buiten gewone branden. Totaal dus 70 branden, terwijl nog 5 maal op vermoeden van brand werd gealarmeerd. Door de omliggende gemeenten werd de hulp van de Leidsche Brandweer niet in geroepen. Wel rukte de Brandweer uit naar dc gemeente Oegstgeest ter assistentie bij een brand in een loods op het terrein van het krankzinnigengesticht Endegeest. Bij het blus9chingswerk van de plaat9 gehad hebbende branden werd 7 maal ge- bruk gemaakt van brandkranen en werd op verzoek zoo noodig door de Directie van de Leidsche Duinwatermaatschappij de druk van de waterleiding verhoogd. -De aulomobiel-moforspuit met afneem bare ladder rukte 37 maal uit en werd 6 maal in werking gesteld, met de automo biel-motorspuit zonder ladder had dit res pectievelijk 9 en 6 maal plaats. De vermoedelijke oorzaken der genoemde branden waren zeer verschillend. Aan op zettelijke brandstichting kon echter gelukkig in geen enkel geval worden gedacht. Ernstige branden waren die in het per ceel Oegslgeesterlaan 22/22a op 13 April 1928 die 's avonds 11.32 uitbrak welke brand eerst werd ontdekt toen de vlam men uit het dak sloegen en de geheelc zolderverdieping reeds in lichte laaie stond, terwijl brand in een vuurwerkfabriek zich ernstig liet aanzien, door de groote hoe veelheden chemicaliën en vuurwerk. Een paar loodsen met inhoud brandden geheel uit, doch de brand kon daarbij worden beperkt. Ongelukken kwamen niet voor. De overige branden geven geen aanleiding tot afzonderlijke vermelding en het blus- schingswerk had een normaal verloop. In de formatie van vast personeel kwam geen verandering; het bleef bestaan uit: Commandant en Onder-Commandant (ne venbetrekkingen-) cn 8 brandwachts. De gezondheidstoestand van het personeel i-y goed. Het Vrijwillig personeel bleef be staan uit: 2 opperbrandmeesters, 3 brand meesters, 3 adjunct-brandmeesters en 25 spuitgasten, ingedeeld bij de 2 motorspuiten en de stoomspuit. In goede samenwerking met het kader werden meermalen de belangen van de Brandweer besproken. Het groot blusch- materiaal bestaat uit: een automobiel- motorspuit met afneembare ladder, een automobiel-motorspuit en een stoomspuit met olie-stookinrichting. Door het vaste personeel werd op de automobiel-motorspuit een stelling geconstrueerd voor het daarop medenemen van schuifladders, haken enz., waarvan bij brand een nuttig gebruik kan worden gemaakt. Het slangenmateriaal eischt veel zorg, vooral het drogen bij regenachtig- of vrie zend weer. De noodzakelijkheid van het inrichten van den droogloren voor kunst matige droging der slangen, werd meer malen aangetoond en op verbetering aan gedrongen Het in 1927 genomen besluit tot het afbreken van de brandweerwerk- en berg plaats aan de Jan van Houtkade en Hoef- straat. kwam dit jaar tot uitvoering, nadat op de open plaats van den Hoofdpost en daarmede in verbinding 9taande, een smederij van kleinen omvang was gebouwd. Wel kan een groot gedeelte van het per soneel nu in den Hoofdpost werkzaam zijn, doch de ruimte is zeer beüerkt en de ge legenheid voor het afspoelen en drogen der slangen is er niet op verbeterd Ten dienste van de Brandweer zijn thans aanwezig; 513 brandkranen van de Ge meente en voor zoover bekend 20 van het Rijk en 14 van particulieren. Een brand- kraan. liggende juist over de grens der gemeente OegstgeesD mag zoo noodig ook door de Leid.-che Brandweer worden ge bruikt Poor de brandwachts werden regel matig oefeningen gehouden met het brand- blusch- en reddingsmateriaal, welke oefe ningen steeds staan onder leiding van Commandant of Onder-Commandant>. Met het vrijwillig personeel werden de gebruikelijke voor- en najaarsoefeningen gehouden deze laatste voor een deel on het terrein van hel Nieuw Academisch Ziekenhuis Ook werden tot meerdere ge oefendheid van het vrijwillig personeel met de motorspuilen extra-oefeningen gehouden De preventieve maatregelen Ier voorko ming van brand vragen steeds meer tijd. Het toezicht op de naleving der voorwaar den verbonden aan vergunningen tot het houden van publieke vermakelijkheden, stallen van motorrijtuigen, het opslaan van licht ontbrandbare stoffen, het verrichten van werkzaamheden van schilders 'afbran den van verflagen en loodgieters enz eisch! een voortdurende controle. Meermalen moest een waarschuwing worden gegeven en werd bij herhaalde overtreding proces verbaal opgemaakt. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: L van Weerlee, Hoogewoerd 69, Leiden, Kantoorboekhandel. Eigenaar: I. van Weer lee, Leiden. V. Cancian Co., Lokhorststraat 21, Leiden, aanleg van graniet en cement- vloeren, enz. Italiaansche graniet- en wand- bekleeding. Eigenaar: V. Cancian. Leiden. Mede eigenaar: W van Slrien. Leiden M. de Jong Zoon, v./h. Turion, Kerk plein 1. Voorschoten, Timmer-, metsel- en aannemersbedrijf. Eigenaar: M. de Jong, Voorschoten 'Sr.) Mede eigenaar: M. de Jong, Voorschoten Opheffing: J. Smit. Pieterskerkslraat 2, Leiden, winkelier, grossier en fabricatie van wot len goederen. Wijziging: Gebrs. Palm, Janvossenst. 31 I.eiden. Handel in lompen, beenderen, oude metalen enz Opheffing filiaal Leiden. Levendaal 58/60. R.-K. STUDENTENVEREEN. „SANCTUS AUGUSTINUS". Terwijl zich op den eersten inschrijvings avond voor candidaalleden der R. K. Stu dentenvereniging Sanctus Augustinus 31 persoden hadden aangemeld, gaven zich later nog 17 candidaalleden op, waaronder 4 dames, zoodat het totaal aantal bedraagt 33 heeren en 15 dames. Do voorzitter van St. Augustinus, de heer H. E. R. E. A. Frank, richtte cenigo woorden van opwekking tot do candidaalleden, de verwachting uitsprekend, dat zij waardige leden der vereeniging zouden worden. De inauguratie van de nieuwe leden is bepaald op Maandag 21 October. Zooals gebruikelijk is voor de candidaal leden een uitvoerig programma voor den noviciaafslijd samengesteld, waarop ver schillend© bijeenkomsten zijn geannon ceerd. „DE ZEVEN PROVINCIËN" TE LEIDEN. Me'nigeen zal zich met ons hebben afge vraagd, wat voor een ouderwetsch zeilschip gisteren nu toch wel gemeerd lag aan bet Kort Galgewater nabij de Blauwpoortsbrug. Bii onderzoek is ons gebleken, dat dit scheepje een getrouwe eopie i9 van de Ruyter's beroemd admiraalschip en ter ge legenheid van het zilveren regeeringsjubi- leum onzer Koningin in den Haagschen Hofvijver heeft rondgevaren. Het is op een vijfde van de ware grootte gereproduceerd. Tijdens de Olympiade heeft hët schc'epje nog in den Amstol rondgedobberd en tenslotte is het verhuisd naar 'n Schiedamsche scheeps werf, waar het langen tijd te koop aange boden heeft gelegen. Er kwamen efchfer geen liefhebbers opdagen en do „Zeven Provin- cietjes" geraakte in verval. Totdat 'n onder nemend landgenoot op het denkbeeld kwam er een handeltje mee op touw te zetten. Hij liet het scheepje wat opknappen, liet er prentbriefkaarten van maken en ging toen op tournée, waarbij ook de Sleutelstad werd opgenomen. In den loop van de volgende week zal de nieuwe admiraal koers zetten naar elders. HET 3 OCTOBER-FEEST. Ee keerzijde ven de medaille. Zooals gewoonlijk op 3 October, he'bben er ook gisteren weer tal van voorvallen plaats gehad, waarbij de hulp der politie moest worden ingeroepen De groote drukte op straat tijdens de mid daguren veroorzaakte meermalen geweldige opstoppingen, waarbij de politie vaak niet dan met groote moc-ïle den weg voor den optocht kon vrij maken Tegen een vijftal personen werd proces verbaal ongemaakt wegens overtreding van de loterijwet. Bedenkelijker was het groot aantal gevallen van openbare dronkenschap; uit den aard der zaak is de politie op een derge'lijken dag uiterst lankmoedig in haar ontreden en alleen de meest hinderlijke elementen werden verwijderd Aan het politiebureau in de Zonneveld straat hebben vannacht twaalf nprsnnen. die te veel aan Bacchus geofferd hadden, ge dwongen gastvrijheid genoten. Ook de zakkenrollers hebben hun langvin- gersbedrijf uitgeoefend; op het Schutters veld werd len nadeele van den heer G. uit Oe*gstgeest een portefeuille inhoudende f. 10 gerold. Vechtpartijen als gevolg van drank misbruik waren aan de orde van den dag. In een café aan de Beestenmarkt werd een zekere C. B zoodanig met een bierglas op het hoofd bewerkt, dat hij een gapende wcr.de boven het linkeroog bekwam en in het Academisch Ziekenhuis moest wonden verbonden. Bij den winkelier V. op de Haarlemmerstraat werd een ruit ingedrukt. Prof. dr. J. de Zwaan zal op Woens dag 16 October a.s. in het Academiegebouw zijn inaugureele rede houden. Tweede-luitenant A. H. Tripplaar, van het 4o reg. inf. alhier, is overgeplaatst bij de school voor reserve-officieren van het wa pen te Kampen. Tn opdracht van den heer Bonte, kunsthandel en lijstenfabriek, Noordeinio 31 is door de Jongh's Woningbureau te Oeg^geest aangekocht het perceel Breo- straat 23, hoek Schoolsteeg, dat geheel af gebroken en opnieuw als winkelhuis opge trokken zal worden. A.s. Zaterdagmiddag aanvangende om 3 uur zal kapitein W. H. Snijders, toege voegd aan den inspecteur der Burgerwach ten de schietvaardigheidsproeven afnemen als besluit van de schietoefeningen zomer 1929. Dinsdag 22 October zullen onze stad- genooten Jacob Brokaar en Maria Cornelia André, Heerenstraat 87 hun gouden brui loftsfeest vieren. Op uitnoodiging van de afdeeling Lei den van het Nationaal Jongeren Verbond zal op Dinsdag 8 October des nam. le 8 uur prof. mr. J C. Kielstra in het klein-audito- rium der Universiteit een rede houden over „Indië los van Holland?" Op 2 October '29 stonden 299 werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven legen 546 op 2 Oct. '28. De mail en de passagiers van de „Slamat", komen heden om 19.42 uur in Den Haag aan. KERKKOOR „EX ANIMO". Op haar wijze en met de haar ten dienste slaande middelen heeft de hierboven aan geduide Christelijke Zangvereeniging den, vooravond van den grooten dag gewijd aan de voorbereiding tot het 3 October-feest. Ze beeft daarvoor een wijdingszangdienst ge houden in de Ilooglandsche kerk, waarin Dr. Riemens in ge'bed en dankzegging voor ging en de beteekenis van den feestdag uit eenzette. In een beknopte en heldere his torische uiteenzetting wees Z.Eerw. er op dat Leidens ontzet moet worden herdacht als moment in den strijd onzeT voorvaderen tegen politieke maar bovenal tegen geeste lijke onderdrukking, die na lange jaren ein digde met de bevechting onze vrijheid in staatkundig en kerkelijk opzicht. De tegen stelling onderdrukkingvrijheid, aldus Dr. Riemens. wordt verpersoonlijkt in de figuren Philips II van Spanje en Willem de Zwij ger, prins van Oranje. Den eersjen schetste hij als den dwingeland, die, allicht met de goede bedoeling om Europa te maken tot een hechte staatkundige en kerkelijke een heid. tegen de ketters optrad op een weinig zachtzinnige wijze en die in den strijd tegen onze kettersche gewesten ook hen niet altijd spaarde, die het oude geloof waren trouw gebleven. Heeft de historische wetenschap der latere jaren den persoon van Philips in een wat milder licht geplaatst en hem tot beter Christen gemaakt dan waarvoor hij gemeenlijk doorging, er blijft, volgens spre ker, dan toch altijd nog over de Christen met zeer onchristelijke manieren. Daar tegenover plaatste spreker den Prins van Oranje; den man der vrijheid, die opkwam voor de rechten en privilegiën va nhet volk, die de vrijheid van geloofsbelijdenis hoog hield, die zich le weer stelde tegen inqui sitie en geloofsdwang, den man van ka rakter ten slotte, die zijn leven offerde voor zijn overtuiging. Voor en na de rede heeft Ex Animo 'n pro gramma uitgevoerd van eenige onbegeleide koorwerken (uit den Valeriusbundel en van den directeur der vereeniging de Wolff) en van koorwerken met een pianobege leiding (Haydn, Sohr, Handel, Pijlman en de Wolff). Enkele ervan in samenwerking met de pas gestichte onderafdeeling kinder koor, welk laatste zich ook zelfstandig heeft doen hooren. In de voordracht, die getuigde van ijver en toewijding bij de instudeeTing, was veel te waardeeren Natuurlijk viel niet alles even goed uit. Over het algemeen was het gebodene van dien aard dat het wel vermocht te' voldoen aan den opzet van den avond wijding en stichting le brengen in den dienst. De groote schare toehoorders, er was nagenoeg geen plaats in de kerk onbe zet, heeft met kennelijke aandacht de uit voering gevolgd. Den zang van het kinder koor hebben we met belangstelling aange hoord Het aanvankelijk resultaat mag gun stig worden genoemd. De directeur heeft hier een dankbare taak te vervullen in de toepassing der stelling dat zang bescha ving is. De organist der kerk, de Heer L. Kooien heeft een werkzaam aandeel gehad in den dienst door de veelszins prijzenswaardige BINNENLAND. Het feest van 3 October te Leiden in woord en beeld (2e Blad). De ronte voor den Zeppelin-tocht over ons land (Binnenland, 4e Blad). Geen toelating van Trotzky tot ons land Binnenland/ 4e Blad). Een liefdesdrama te Rotterdam; twea dooden (Gemengd, 3e Blad). Ernstigs fabrieksbrand te Eindhoven; eenige arbeiders gewond (Gemengd, 3e BI) BUITENLAND. Overleden is de Dnitsche minister van bnitenl. zaken dr. Stresemann (Buitenland le Blad). De Dnitsche Rijksdag heeft de werkloos heidsverzekeringswet aangenomen (Buiten land, le Blad). Denemarken gaat ontwapenen (Telegr., le Blad). Weer een gevangenisoproer in Amerika (Tel., le Blad). uitvoering van een pompeus stuk van Guil- mant, een „Choeur trimphal" en een Toc cata van Dubois, een stuk van fijner snit. Vooral dit laatste is vlot en met entrain ge speeld. Mej. Schroot uit Rotterdam heeft de piano begeleiding correct gespeeld. Summa summarum: ee navond die zijn doel heeft bereikt. N.V. VER. ROTTERDAMSCH HOFSTADTOONEEL. Tien nren heit de klok, in 4 be drijven van A. den Hertog. Der traditie getrouw, is op 3 October ook een voorstelling gegeven in den Schouw burg. En deze stond op heel wat hooger peil dan gewoonlijk dezen feestdag het peil der voorstellingen pleegt te zijn. Wel was het nu ook een soort gelegenheidsstuk, dat werd gegeven, maar van zoodanigen aard, dat het hooger wordt opgevoerd en dat het werkelijk tooneel kan worden genoemd Het is gemaakt naar aanleiding van het jubileum der Grenadiers en Jagers, zoodat het betrekking heeft op ons oude keur corps, doch het laat zich best zien ook buiten dit jubileum om En voor een 3 October was het als geknipt! Het is vlot geschreven met pakkende dialoog, het is, we zeiden het reeds ter loops, tooneel! Trols gemi9 aan diepte etc. De inhoud is in 't kort de volgende: twee luitenants een van de jagers, een van de grenadiers worden verliefd en moeten zich hun uitverkorenen veroveren. De een doet dat heel handig en vlug met een schaak spel, de ander moet er zwaar voor vechten, daar de vader van zijn aangebedene vol bloed anti-militarist is, welke ideeën hij op zijn dochter heeft overgedragen Eerst capi tuleert echter de dochter tenslotte ook de vader. Zeer goed is dit zeer vaderlandslievend spel vertolkt. Hans van Ees. weer terug bij v. d. Lugt, was kostelijk op dreef als de ratelman. die met zijn goedkoope filosofie hel paar, dat elkaar niet kan vinden, tot elkaar "brengt. Jan van Ees speelde voortreffelijk den recht op het doel de anti-militaire doch ter afgaanden grenadier-luitenant, die zijn moeite na harden strijd beloond ziet. Van de heeren zij verder nog genoemd het keurige type van Anton Roemer als pan toffelheld. De anti-militaire dochter vindt in Annie Brugman een goede creatie, die met bloe men beloond werd Voorts zij Juliette R009 no? gememoreerd Bij elkaar was het een goed sluitende voorstelling, die door zeer velen op de loges na was de Schouwburg bijkans uit verkocht hoogelijk i9 gewaardeerd Het applaus was bijzonder warm en hartelijk.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1