DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. Kou in hef Hoofd VICKS 70ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 4 October 1929 Vierde Blad No. 21336 BINNENLAND. Kloosterbalsem RADIO-PROGRAMMA. FAILLISSEMENTEN. FEUILLETON. Martin's verjongingskuur. VAN No. 5. De poppen in de kist van Hein Driepoot zijn ontevreden, want het is al zoo lang geleden, dat ze werden opgeknapt, hun kleeren werden opgelapt. Jan Klaasen had het hoogste woord. Hij riep: „dat is niet, zooals het be hoort. Mijn jas is vaal, mijn muts is kaal, de kleur van mijn gezicht verdwenen, waar moet dat henen? Mijn ge zicht is bleek, als ben ik ziek; zoo treed ik niet meer op voor het publiek. - „Gelijk heb je Jan" Tiepen ze alle maal. „Het is een groot schandaal". No. 6. Jokko hoorde het lawaai, omdat Trijn schreeuwde als een schorre kraai cn nieuwsgierig kwam hij aangekropen en maakte ras de kist toen open. „Hé, wat heb ik nu aan de hand", vroeg hij. „Ik dacht, dat Jan zijn Trijntje sloeg". - „We schreeuwen, omdat we hier altijd moeten zuchten. - „Dan zou ik," riep Joko, „de kist ont vluchten". KONINGIN-MOEDER. Haar verblijf in Zuid-Beieren. De Koningin-Moeder is na een zeer voor spoedige reis te Berchtesgaden in Zuid- Beieren aangekomen, alwaar H. M. eenige weken denkt te verblijven. De Koningin-Moeder heeft reeds zeer van de prachtige omstreken kunnen genieten. DE „GRAF ZEPPELIN" BOVEN ONS LAND. De route op 10 October. Het weekblad „Het Leven" heeft uit Frie- drichshafen van de Zeppelin-maatschappij bericht ontvangen, dat de tocht van de „Graf Zeppelin" op Donderdag a.s. langs de volgende route zal geschieden: Friedrichs- hafen, Keulen, Nijmegen, Utrecht, Amster dam, Den Haag, Rotterdam, 's Hertogen bosch, Zwolle, Groningen, Friedrichshafen Echter kan wegens het weer nog altijd deze route verandering ondergaanin dit op zicht behoudt zich de leiding, zelfs nog onderweg, alle vrijheid voor. o GEEN TOELATING VAN TROTZKY IN ONS LAND. Op de desbetreffende vragen van het Tweede-Kamerlid den heter Albarda hebben de ministers van Justitie en van Buiten- landsöhe Zaken geantwoord, dat middelijk ook aan de Nederlandsche regeering de vraag gesteld is, welke beslissing zij zou nemen op eten eventueel verzoek van den voormaligen Russisohen volkscommissaris Trotzky, om hier te lande te worden toege laten, voor een verblijf tot herstel van ge zondheid. De regeering was van oordeel, dat de omstandigheden van het geval niet van dien aard waren, dat voldoende termen konden bestaan om de bezwaren te aan vaarden, die aan een verblijf van den be trokkene hier te lande zouden kunnen blij ken verbonden te' zijn. DUITSCH-OOST-AFRIKA-LIJN. De schepen loopen voortaan Hoek van Holland aan. Do schepen van de Duitsch Oost-Afrika an die van Zuid-Oost en Zuid-Arfika via de Westkust van Afrika naar Europa varen, zullen van November af in plaats van Ant werpen, den Hoek van Holland als aanloop haven aandoen. Aan den Hoek zullen uitsluitend passa giers en post ontscheept worden. RIJSWIJK EN VOORBURG GEANNEXEERD? Ged. Staten zullen medewerking verleenen. Do geruchten, dat Gedeputeerde Staten bin nenkort weder met plannen zouden komen betreffende annexatie der gemeenten Rijs wijk en Voorburg, z\jn gegrond gebleken. Dit een door de gemeentebesturen ontvangen schrijven van Ged. Staten blijkt, dat dit college in beginsel beslotenheeft medewer king te verleenen aan de vereeniging van Voorburg en Rijswijk met Den Haag. „Tel.". o WET OP DE BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de Besmet telijke Ziekten wet (Stbl. 1928 No. 265) met ingang van 3 October in werking is ge treden. Door deze wet van 21 Juli 1928 komt de wet van 4 December 1872 te vervallen. De in'houd der wet werd reeds door ons vermeld. UITVOERING TABAKSWET. Tegemoetkoming aan kleine bedrijven. Een wetsontwerp is ingediend tot verlen ging van den termijn, genoemd in art. 88a der Tabakswet 1921. laatstelijk gewijzigd bij het eenig artikel der wet van 29 Dec. 1929. De toelichting zegt, dat aan bestendiging van de bepalingen van art. 88a der tabaks wet 1921 nog steeds behoefte bestaat. Wel is bij onderzoek aan het licht gekomen, dat van een aantal op grond van dat artikel verleende ontheffingen, die bij het Dept van Financiën nog als geldend geboekj stonden, geen gebruik meer werd gemaakt, zoodat er op 1 juli 1929 van het oorspronkelijk aan tal van 2262 metterdaad nog slechts 436 waren, waaraan nog behoefte bestond, doch tevens is gebleken, dat voor de houders dier laatste ontheffingen de moeilijkheden ver bonden aan het verkrijgen van een volledig aan de eischen der wet voldoende werk plaats, nog in ernstige mate bestonden. Lettende op het feit, dat het toezicht op deze kleine fabriekjes tegenwoordig minder moeilijkheden oplevert dan vroeger, meent de minister van financiën, dat de in art 88a der Tabakswet 1921 genoemde termijn zonder groot bezwaar opnieuw met een jaar kan worden verlengd. o NEDERLAND EN BELGIE. De politieke atmosfeer gezuiverd? De „Standaard" meent te wéten, dat in de gisternamiddag gehouden vergadering van den ministerraad de minister van Bui- tenlandsche Zaken Hymans zou hebben verklaard, dat ten gevolge van de gesprek ken, die hij dn Den Haag en te Genève met del eden der Nederlandsche Regeering heeft gehad, de politieke astmosfeer tusschen Bel gië en Nederland gezuiverd is en dat aan de zijde van Nederland sterke neiging tot over eenkomst met België betreffende de han gende kwesties bestaat o DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE. Het derde vliegtuia op weg. Gistermorgen is het derde postvliegtuig met 230 K.G. post aan boord van Schiphol vertrokken en in den middag te Boedapest aangekomen. Piloten zijn de heeren Frijns en Soer, mecanicien, de heer Waalewijn. SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. Op het congres van Spoor- en Tramweg personeel is de' heer MoUmaker herbenoemd als voorzitter. Verder koo9 het congres 'zich tot dagelijk- sche bestuursleden de heeren H. J Braam beek. A. Groenewoud, E. van Hinte, G. Joustra*. F. Landskroon, N. Nathans eb D W. Peterse. Een herstemming zal moeten plaats hebben tusschen de heeren LousbeTg en Van Delft. De begrooting werd met algemeene stem men aangenomen. Eveneens een voorstel om het fonds Hulp in Nood op te heffen; verworpen werd een voorstel om te» komen tot een nog sterker stakingsfonds, waardoor steunbewegingen onnoodig worden De overige voorstellen die bij de begrooting in bespreking zijn gebracht, werden ter afdoe ning aan het hoofdbestuur overgelaten. VRIJDENKERS EN RADIO De heer Wijnkoop heeft aan den minister van waterstaat de volgende vragen ge steld: Is het den minister bekend, dat van ambtswege het uitzenden per radio van een rede door een lid der vrijdenkersbewe ging op Zaterdag 29 September j.l. te Am sterdam gehouden, middenin en plotseling is afgebroken? Wil de minister de weltelijke motieven meedeelen. waarop dit ingrijpen in de vrij heid om gedachten of gevoelens te open baren steunt? Acht de minister hier niet een aanran ding aanwezig van het grondwettelijk recht om in volkomen vrijheid godsdienstige meeningen te belijden? En zoo neen, waarom geschiedt dergelijk ingrijpen dan uitsluitend of bij voorkeur tegen de vrije gedachte en tegen deze ge zindheid ten aanzien van den godsdienst? o VERSPREIDE BERICHTEN. Aan het e'inde van de vergadering van den gemeenteraad van Doorn, die eergis teren werd gehouden, deed de voorzitter dr. A. baron Schimmelpenninck v. d. Oye de mededeeling, dat 'hij als burgemeester van E)oorn tegen het eind.van dit jaar ont slag heeft aangevraagd. De gewone audiëntie vah den minister van Financiën zal op Maandag 7 October a s. niet plaats hebben. RECLAME. De venijnige steken van spit n den rug 1 overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar Akkers Kloosterbai- tem, welke tot diep in de weefsels i doordringt, de pijn stilt, ophoo- pende xiektestoffen doet verdwlj- 1 nen. snel en grondig verlicht. ,,Ceen goud zoo goed" 3876 VOOR ZATEREAG 5 OCTOBER. Hnizen (1875 M.) 10.0010.15: Morgen wijding 12.152.00: Concert door het AVRO-Kwintet 2.002.30: Filmpraatje door Max Tak 2.30F 00: Aansluiting van het Tuschinski-Theater te Amsterdam 4.005.00: Thé dansant uit het Cabaret ,.La Gaite" Ie Amsterdam 5.006.30: Gezondheidshalfuurtje. Spreker: Dr. M. Niemeijer over: Arbeid, vrije tijd en vacan- tie 0.017,45: Concert door het Om roeporkest 6.457.15: Declamatie door Kommer Kleijn 7.15: Voortzetting con cert 8.00: VARA. Orgelrecital 8.10: VARA. Toespraak over: De vegetarische levensbeschouwing 8 30: VARA. Orkest concert en voordracht. 10.00: VARA. Persber. Daarna: Voortzetting concert. Ver volgens VARA-Varia 10.45: VARA. Ac- tueele- en Levensliedejes 11.46: VARA. Gramofoonmuziek. Hilversum (298 M. Na 6 uur 1071 M.) TJitsl. KRO-Uitz. 11.30—12.00: Gods dienstig halfuurtje 12.151.15: Concert door het KRO:Trio 1.152.00: Gramo foonmuziek - 2.003.15: Kinderuurlje 3.304.00' Cursus Esperanto 4.004 30: Cursus Engelsch voor beginners 4.30 6.45: Concert Orkest. 6.457.00: Journalistiek weekoverzicht 7.007.30: Lezing over: „Electriciteit in de huls houding" 7.308.00: Lezing over: „De huidige sland van het Lepra-vraagstuk, voornamelijk in Nedertand en Koloniën" 8.00: Bossche KRO-avond. Concert. Har manie, Mannenkoor en duettislen. Daventry (1554.4M.) 10.35: Morgenwijding 11 05—1120: Lezing 1.20—2.20: Orkestconcert 3.25: Berichten 3.30: Verslag van een Rugby Match 5.05: Concert Cinema-orgel 5.35: Kinderuurtje 6.35: Nieuwsber. 7.05: Piano-recital door L. England 7.20- Lezing 7 35- Lezing 7.50: Concert Inslrumentaal Kwintet 8.20: Concert. A. Thursfield- mezo-sopraan, J. Morel-bariton, M. Wiison- viool, Symphonie-Orkest 10.00- Nieuws berichten 10.20: Lezing 10.35: Dans muziek en Variété 11.05-12.20: Dans-m. Parijs „Radio-Parit", 1725 M. 12 50— 2.20: Gramofoonmuziek 5.05: Dansmu ziek 6.55: Gramofoonmuziek 8 35: Concert 920: Dansmuziek. Langenhern, 473 M. 10.35-11.45: Gra mofoonmuziek 12.30: Gramofoonmuziek 1.25-2.50: Orkestconcert 5.55-6.50: Concert. Orkest en tenor 8.20: Vroolijke avond. Orkest. Daarna tot 1.20: Dansm. Brussel, 508.5 M. 5.20: Trioconcert G.50: Gramofoonmuziek 8.35: Concert. Kalusdborg, 1153 M. 3.50-5.50: Ort- concert 8.35-8.50: ..Familien Hansen", Blijspel van Jens Locher 8.60-920: Pia no-soli door Robert Goidsand 9.35-10.20: Gedichten en liederen van Heinrich Heine 10.20-1120: Concert. Orkest en zang 11.20-12.35: Dansmuziek. Zeereu. 1635 M. 6.10-10.50: Lezingen 1220-1.10 Hoorspel „Aschenbródel" naar het sprookje van Grimm H0-1.50: Lezingen 2.20-2.50: Gramofoonmuziek 250-450: Lezingen 4.50-5.50: Con cert uit Hamburg 5.50-8.20: Lezingen 820: Koorconcert 9.00: Concert. Strijk orkest, sopraan en fluit. Daarna tot 1250: Dansmuziek. Opgeheven, wegen9 gebrek aan actief M. S. L. Mikkelsen, ld Hillegom, RECLAME. wordt snel verlicht door een lepel vol Vicks VapoRub in kokend water te smelten en de dampen in te ademen. Ze lossen het slijm op en maken het hoofd on middellijk weer helder. V VapoRub 3873 Door RAFAëL SABATINI. Uit het Engelsch door C. M. G d W. 71) De verandering was zoo spoedig gekomen. Eenige weinige minuten geleden was zij nog een gevangene die duizend angsten uitstond omdat zij gehoord had dat Marius dien dag terug kwam en dat zij goedschiks of kwaad schiks met hem trouwen moest. En nu was zij vrij: haar beschermer was teruggekomen en wa9 machtig als te voren en hij verzocht haar te beslissen over het lot van haar ge wezen onderdrukkers. Madame zag: bleek als een doode. Zij be oordeelde het jonge meisje naar haar eigen maatstaf; zij had geen begrip van een zachtheid als die van dat kind, een zacht heid die niemand ter wereld kwaad kon doen. De dood was het dien de markiezin verwachtte, zij wist immers, dat zij zelve het doodvonnis zou hebben uitgesproken wanneer de toestanden omgekeerd waren. Maar „Laat haar gaan in vrede, mijnheer Gar nache hoorde zij mademoisele zeggen en zij kon niet anders gelooven. dan dat men den spot met haar dreef. En alsof het werkelijk spotternij was, Garnache lachte. „Wij zullen haar laten gaan, mademoi selle maar toch niet geheel en al haar eigen weg. U moet niet langer zonder toe zicht blijven, madame," zei hij tot de mar kiezin. „Vrouwen als gij hebben mannelijk toezicht noodig. Ik denk dat u voldoende ge straft zult wezen als u in het huwelijk treedt met dezen onbezonnen mijnheer de Tres sen. evenals hij voldoende gestraft zal wor den later wanneer ontgoocheling volgt op zijn tegenwoordigen. jeugdigen ijver. Maak elkander dus gelukkig," en hij zwaaide den arm eerst naar haar en dan naar hem. „Onze goede vader, hier aanwezig, zal den band onmiddellijk vast knoopen. daarna mijnheer de Sénéchal kunt u met uw bruid naar huis rijden. Haar zoon zal u volgen." Maar daar viel de markiezin uit. Zij stampte van woede, haar oogen schoten vuur en vlammen. „Nooit mijnheer 1 nooit in mijn leven!" riep zij uit. „Tk wil niet gedwongen worden. Ik ben markiezin de Condillac .mijnheer. Vergeet dat niet!" „Het gevaar dat te vergeten zal ik niet loopen. Omdat ik mij dat zoo goed her inner. raad ik u aan zoo spoedig mogelijk van titel te veranderen en niet langer mar kiezin van Condillac te blijven. De tegen woordige markiezin heet zware beschuldi ging tegen u in te brengen Noodzaak haar niet u de schuld te laten betalen door ze:f van naam te verwisselen. Ik heb voor u een deur geopend waardoor u ontsnappen kunt, madame." ,.U is onbeschaamd," verleide zij hem „Mijnheer ik ben geen kooowaar. waar een man mee kan doen wat hij wil." Bij die woorden sloof Garnache op Haar toom werkte op zijn eigen driftige natuur als staal op een 'vuursteen en weder over stelpte hij haar met een uitbarsting van zijn geweldige woede. „En dit kind hier dan?" riep hij met don derende stem. „Wat deed u met haar? was zij koopwaar waar een man of een vrouw over beschikken kon? En toch trachtte u over haar te beschikken tegen haar wil, tegen haar aard. tegen haar gegeven woord. Maar het is genoeg," bulderde hij en zoo vreesverwekkend was zijn gezicht en zijn stem, dat de moedige dame vernietigd was en terugdeinsde toen hij een schrede deed in haar richting. „Laat u. trouwen. Neem dezen man tot echtgenoot, u die met zulk een kalmte anderen tot een onge- wenscht huwelijk wilde noodzaken. Doe het mevrouw en doe het nu^ op dit oogenlik, of zoo waar er een hemel is boven ons hoofd, ge zult met mij mee gaan naar Parijs en daar zult ge ze niet vriendelijk tegen u vin den. Het zal u weinig helpen uit te varen tegen hen en te roepen dat u markiezin van Condillac is. Als moordenares en rebel zult ge terecht slaan en als beide of een van beide zult ge geradbraakt werden en uw zoon met u. Kie^ dus zelf. madame." Hij zweeg. Valérie had hem bij den arm gegrepen. Op eens bedaarde zijn woede. Hij keerde zich tot haar: „Wat is er kind?" ..Noodzaak haar niet. als zij niet met hem wil trouwen." zei ze „Ik weet" neen ze wist het niet „hoe vreeseiijk dat is." „Stil kind." suste hij haar en nu glim lachte hij als zonneschijn ra een donder bui. „Het is zoo erg niet voor haar. Zij is maar wat preutsch. Zij hadden al afgespro ken te zullen trouwen zoo het schijnt. Daar enboven ik noodzaak haar niet. Zij zal vrij willig met hem trouwen of anders naar Parijs gaan en voor het gerecht komen en de gevolgen ondervinder." „Hadden zij afgesproken te trouwen, zegt u?" „Ja, niet waar mijnheer de Sénéchal?" „Ja mijnheer," zei Tressan met gepasten trots-, „en ik voor mij ben bereid tot een onmiddellijk huwelijk." „Laat madame dan in Godsnaam ant woord geven. Wij kunnen den heelen dag niet verknoeien." Zij stond hem aan Ie zien, zij trappelt op den grond, zij keek boos. En eindelijk, half suf door haar groole verachting, stemde zij toe. Parijs en het vonnis waren een te verschrikkelijk vooruitzicht; daarenboven, al weTd haar dat bespaard, dan bleef haar niets anders over dan een hutje in Touraino en Tressan, al was hij nog zoo leelijk, was ten minste Tijk. Dus maakte de abt, die had toegestemd in de vertooning van een begrafenisplechtig heid, zich nu gereed om op bevel van den gezant der koningin, een huwelijk te slui ten. Het was spoedig afgelcopen. Fortunio was de getuige van Tressan en Garnache 9tond er op zelf de bruid aan den heer Séné chal over te reiken, een grap dio de fiere vrouwe van Condillac meer pijn deed dan al wat zij het laatste half uur had moeten verdragen. Toen het afgeloopen was en da douairière markiezin van Condillac veranderd was in gravin de Tressan, verzocht Garnache hen in vrede te vertrekken en wei dadelijk. „Zooals ik u beloofd heb. ge zult van alle rechtsvervolging ontslagen zjjn mijnheer de Tressan," verzekerde hij den Sénéchal bij zijn vertrek. Maar u moet de betrekking van Sénéchal van Dauphiné dadelijk neer leggen, ander9 zou u mij noodzaken u te ontheffen van uw ambt en dat zou on aangename gevolgen kunnen hebben." Zij vertrokken, madame met gebogen hoofd, haar hardnekkige trots was gebroken, zooals de abt van het Franciskaner kloos ter haar in vertrouwen had Beloofd. Zij wer den gevolgd door den abt en de bedienden van Florimond en Fortunio ging mee om de bevelen van Garnache ten uitvoer te bren gen, dat de bezetting van Condillac onmid dellijk moe9t vertrekken. Zoo bleef Gar nache alleen in de groole zaal over met mademoiselle do la Vauvrage. HOOFDSTUK XXIV, De avond vóór St. Maarten. Garnache liep de kamer rond. Hij was niet op zijn gemak; hij wist niet hoe hij het zou aanleggen het haar te vertellen en zich zelf van zijn pijnlijke taak te kwijten. Mademoiselle stond tegen de tafel ge leund, waar de ledige doodkist nog op stond en keek naar hem. Het gaf niet veel of hij nadacht, hij kon niet bedenken hoe hij het haar zou vertellen. Zij had hem gezegd, dat zij dien Florimond niet bepaald liefhad, dat haar trouw aan hem eerder beschouwd moest worden als trouw aan den wensch van haar vader. En toch dacht hij, hoe moest haar gevoel van trots gekwetst wor den wanneer zij hoorde, dat Florimond een vrouw mee naar huis had gebracht. Gar nache had diep medelijden met haar en met haar eenzaamheid, later, als eigenares van een groot landgoed in Dauphiné. al leen en zonder vrienden. En hij had ook een beetje medelijden met zich zelf en het eenzame gevoel, dat hij later zou hebben; maar dat was bijzaak. Eindelijk was zij het die het stilzwijgen verbrak. „Mijnheer," zei ze, haar stem klonk wat gedwongen en heesch, „kwam u nog bijtijds om het leven van Florimond te redden?" (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 13