Omits öciiox? n en DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. 70sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 2 October 1929 Derde Blad No. 21335 UIT DE RAADZAAL. COSROZË-N ZErErP D&B B ELM^N FEUILLETON. Martin s verjongingskuur. Een zitting zonder stemmingen. Het was Maandag een zeldzame raads zitting. De geheele agenda is afgedaan zon der dat er één keeip behoefde te worden ge stemd- Tenslotte werden alle voorstellen z. h. st. aangenomen. Een bewijs op zich zelf dat het te berde gebrachte meer op dan aanmerkingen mocht heeten jammer daar om dat de heer Groeneveld niet altijd den gewenschten toon vermocht vast te houden en dat wethouder Goslinga door een te veei aan temperament voor een klein incidentje zorgde in een overigens feitelijk finantieel- academisch debat met den heer de Reede over het beheer der gelden na den stad huisbrand, waarvan de juiste beteekem» niet zoo eenvoudig is te volgen en te door gronden. Was er voor den wethouder reden, on. zich plotseling zoo boos te maken? Wij zagen die reden niet. Van de weeromstuit werd toen ook de heer de Reede kwaad en stond op het punt een voorstel in te dienen, dat hij eerst gezegd had niet te zullen doen, doch dank zij de kalme en zakelijk, zeer goede manier van tusschenkomst van den heer Wilmer dreef het onweer spoedig voorbij zonder ongelukken te hebben te weeggebracht. De heer Sytsma was de officieele held van den dag. daar hij een tweetal op zijn naam staande moties door B en W. zag overgenomen, een betreffend praeadvies van B. en W. op een adres van de Esperanto- vereeniging vragende instelling van een één jarigen cursus, de ander rakende de ver betering van het Utrechtsche Jaagpad, wat zeker geen luxe is! Na het verslag meenen wij niet verder öp de jongste zitting te behoeven terug te komen. De heer Heemskerk. Een verdienstelijk raadslid heeft gedwon gen afscheid genomen, nl. de heer Heems kerk, die in Gemeentedienst treedt en zoo doende moest aftreden. Ruim elf jaar heeft de heer Heemskerk in den raad zitting ge had en gemakkelijk was zijn positie daar niet altijd, doch hij wist zijn standpunt steeds gematigd en toch krachtig naar voren te brengen. Met hem is een lid heengegaan, dat het oor der vergadering had. Tenslotte maakten B. en W. gebruik van een vraag van den heer v Es om nun standpunt uiteen te zetten betreffende het doorgaan der 3 October-feesten in verband met de hier te lande heerschende Alastrim. Deze uiteenzetting zal ongetwijfeld in ruimen kring weerklank hebben gevonden! RECLAME. 3833 ALPHEN. Door de N.V. Motorenfabriek „De Industrie" v.h. de fa. Boot, werd van de fa. S. v. Viet van Amsterdam ondernandscb aangekocht de opslagplaatsen en gebouwen aan den Gouwsluischenweg t.o. de Prinsen laan, destijds dienende voor groentezouterjj. Naar wij vernemen, is het de bedoeling van de fa. Boot in genoemde gebouwen een afdeeling van hare motorenfabriek onder te brengen, Ter hoogte \-an ongeveer „Klein Raad wijk" had gisterenmiddag een aanrijding plaats tusscben een achter een woonwagen vandaan komende auto en een uit tegenover gestelde richting komende dame op de fiets. Zü kreeg een bloedende beenwonde, ter wijl de fiets zwaar werd beschadigd. Bij bewoners dier buurt werd de dame binnen gebracht en voorioopig verbonden. Kwaliteit ALKEMADE. Vleeschkeuriiig. In den loop der maand September zijn ter Secretarie aangegeven de volgende slach tingen: 24 koeie'n, 15 varkens. Huisslach tingen: 1 varken. Noodslachtingen: 3 var kens, 8 varkens ben. 50 K.G. 1 n. kalf, 1 geit, 1 lam en 2 biggen. Ingevoerd werd 430 K.G. vleesch. Ontvangen werd f. 263 keurloon. Inenting tegen Alastrim. In verband met de voorgekomen gevallen van Alastrim in. ons land zal op de onder- ve'rmelde plaatsen en tijdstippen nogmaals de gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting bestaan. Te Oudewetering ten huizen van dokter Van der Bijl op Zaterdag 5 October des-middags 12 uur voor kinderen en des avonds van 8 tot 9 uur voor groo- huize van dokter Van der Bijl op Zaterdag 5 October a.s. des namiddags te 4 uur in de B K. Jongensschool; te Nieuwe-Wetering op Donderdag 3 October des avonds van 8 tot 9 uur in de R.K. School te Kaag op Vrijdag 4 October des avonds van 8 tot 9 uur in de O. L. School en te Rijpwetering op Zaterdag 5 October des namiddags te half twee uur in de R.K. School. Burgerlijke Stand. Gevestigd: J. Remmerswaal van Uithoorn A. W. Steenvoorden, van 's-Gravenhage J. H. Strijk, van Leiderdorp P. J. Akerboom, van Voorhout J. C. van Eynd- hoven, van 's-Hertogenbosch M. E. van Stol, van Leiden H. C. Hijzelendoorn, van Haarlemmermeer W. H. Eerdheek en echtgenoote, van Leiderdorp H. Ver haar, van Leiden A. B. M. Loos, van Zwammerdam. Vertrokken: B. J. en J. Penning de Vries, naar Leimuiden G. P. Baak. naar Wou- brugge A. E. J. Smit, naar Didam C. M. Ideler, naar Den Bosch M. J, van Velzen, naar St. Michielsgestel L. J. van den Kerkhof en gezin, naar Warmond J. Pouw, naar Heemstede C. A. van der Poel, naar Veoir H. E. Verhaar, naar Leiden A. M. Verbij, naar Woubrugge A. G. M. van Leeuwen, naar Den Haag E. M. Hoogenboom, naar Zoeterwoude A J. van der Zwet, naar Den Haag. HAZERSWOUDE. Twee hooibergen in brand. Maandagmiddag omstreeks 2 uur alhier brak brand uit bij de Erven van Vliet op de hofstede Roemer. In een oogenblik tijds stonden twee hooibergen in lichte laaie. Een groote houten schuur werd mede een 'prooi der vlammen. Dank zij het krachtig optreden van de brandweer, gestationeerd aan den Roemer, onder lieding van den heer Wezelenburg en de brandweer van het Dorp. benevens de motorbrandspuit v. Bos koop, die ter assistentie aanwezig was. kon de woning behouden blijven, 't Staat nog niet vast door welke oorzaak de brand is ontstaan. Vermoed wordt dat kinderen met vuur hebben gespeeld. VAN No. 3. Dag samen, allemaal. Hier is de lange, bij genaamd de „duimstok" en zijn vriend Piero. Die Piero is een echte wijsneus. Die denkt dat hij van alles versland heeft en de knapste uit de kist is. De kist, waarin de pop pen zijn verborgen, als ze niet moeten optreden voor het geachte publiek. No. 4. En hier is ook Jokko, de aap. ook zoo'n grappenmaker, en de agent van politie, helemaal geen grappenmaker. Die kijkt altijd kwaad en is er dadelijk bij om iemand te pakken, die iels doet wat niet mag. Die houdt niet van grappen en trekt dadelijk zijn sabel. Nu jullie ze allemaal kent, nu gaat het beginnen, opgelet. RECLAME. EEN FIJN STUK ZEEP MET EEN PRACHT-PLAATJE VAN INDIË. VERZAMELT ZE IN HET ALBUM „ONZE OVERZEcSCHE GEWESTEN" OP GOEDE ZEEP STAAT: 3783 Een motorrijder had het ongeluk op den Voorweg alhier met zijn motor in een geul van den weg te geraken, waardoor de motor omsloeg, de berijder er af werd ge worpen en zich daarbij tamelijk ernstig bezeerde aan arm en been, waardoor ge neeskundige hulp moest worden verleend. Heden vertrok van hier de Weleerw. Pater P. Hoeboer naar de Missie van Ned. Nieuw Guinia Door de parochianen is als bewijs hunner achting een bedrag van f. 1300 bijeengebracht voor een vaartuig voor het transport in dat waterrijke Missie gebied. Dinsdag 8 October a.s. zal in de Am bachtspolder schouw worden gedreven over alle hoofden, wijken, slooten. bruggen en kunstwerken in den polder gelegen. Door B. en W. dezer gemeente is aan den heer A. J. Kooter, melkrijder alhier, vergunning verleend om op het perceel ka dastraal bekend in sectie G. No. 1095 een benzinepomp te plaatsen met ondergrond- sche tank voor het opbergen van benzine. o BODEGRAVEN. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand September 1929 ingelegd f.5154 59. Terugbetaald f. 3249.63. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 5231. KOUDEKERK. Maandagmiddag geraakte een vracht auto komende van de Leidsche Groenten- veiling en volgeladen met bloemkool, aan den Lagen Rijndijk te water. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De auto welke toebehoorde aan een groenlenhande- laar te Arnhem, werd later door de Firma Schravendijk uit Leiden uit de sloot getakeld WOUBRUGGE. Oprichtingsvergadering Tninbouwcnrsns. Om te komen tot de qprichting van een Tuinbouwcursus kwamen, onder leiding van den Burgemeester, een aantal belangstel lenden in het gemeentehuis bijeen. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den heer Koeman, Rijkstuinbouw-consulent te Aals meer en den heer den Hertog, voorz. van de Afd. Alphen en omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw, te Alphen a. d. Rijn. Nadat de Burgemeester de aanwe zigen had welkom geheeten, zette spr met enke'le woorden het doel van deze samen komst uiteen. Daarna verkreeg de heer den Hertog het woord en deze begon met zijn dank uit te spreken voor de gelegenheid hem geboden bij deze samenkomst tegenwoordig te kunnen zijn. Spr. wees voorts op de groote belangen en het nut van deze op te richten cursus en wekte met een kern achtige toespraak de aanwezigen op zich als leerling te laten inschrijven. Vervolgens werd aan alle aanwezigen ge legenheid gegeven tot het doen van vragen, welke door den heer Koeman op duidelijke en aangename wijze tot aller bevrediging werden beantwoord. Staande de vergadering gaven 14 personen zich op als cursist, waarna de Burgemeester allen, en in het bijzonder de heeren Koeman en den Hertog dankte voor hunne medewerking en de heeren van Zaal en Terhorst voor hunne belanglooze medewerking als gangmakers. Nadat nog werd vastgesteld dat de eerste les zal beginnen op 11 Oct. a.s. in een der lokalen van de O. L. school No. 1, alhier, met als leeraar de heer Zijderveld, hoofd van genoemde school, sloot de Burgemeester na het uitspreken van zijn voldoening over het welslagen van dezen avond, de samen-' komst. Rekening Veenderpolder. De goedgekeurde rekening van den Veen derpolder over 1928 bedraagt aan inkom sten f. 6175.64 en aan uitgaven f. 5225.10. Goed slot f. 950.54, De begrooting over 1929 is aan inkom sten en uitgaven vastgesteld op een gelijk bedrag van f. 613.81. De aanslag is bepaald op f. 16 per H.A. ZWAMMERDAM. Bij het in orde brengen van een aan sluiting aan de gasleiding in het dorp, kreeg de fitter v. d. H. te veel van het ontsnap pende gas binnen, zoodat hij een oogen blik in een minder aangename positie ver keerde. Gelukkig was hij nog bij machte om zich van de gevaarlijke plaats te ver wijderen. De frissche lucht deed hem toen na eenigen tijd weer wat opknappen, Onze vroegere plaatsgenoot de heer J. J. Ritsema, thans onderwijzer aan de O.L.-School te Dwingelo. is bestemd voor het openbaar onderwijs in Ned. Oost-Indié en zal 21 November a.s. daarheen ver trekken. Bij de uitgangen der Ned. Herv. Kerk alhier zijn thans busjes aangebracht waarin kerkbezoekers, die van onverhuurde zit plaatsen gebruik maken, hun gaven daar voor kunnen offeren. Door RAFAëL SABATINI. Uit het Engelsch door G. M. G. d. W. 70) „Dus, dus Marius?" Ze zei niets meer dan dat. Misschien had zij geen plan gehad de woorden die ze dacht, uit te spre ken. Maar Garnache begreep den loop van haar gedachten en het verbaasde hem hoe sterk ingeworteld een gedachte wezen kan. Terstond nadat zij gehoord had dat de mar kies getrouwd was, dacht zij weer, zooals altijd, aan de mogelijkheid van Marius' hu welijk met Valéne. Maar Garnache verdreef zulke overden kingen. „Neen madame." zei hij. „Marius moet ergens anders naar een vrouw uitzien teJzii mademoiselle uit eigen vrijen wil met hem zou willen trouwen, iels dat niet waarschijnlijk is." En toen eensklaps op strengen loon: „Gaat het goed met made moiselle?" vroeg hij. Zij knikte maar gaf geen ander antwoord. Hij wendde zich tot Fortunio. „Ga haar halen." zei hij, dadelijk deed een der mannen de deur open om Fortunio door te laten. Garnache !;ep de kamer door en kwam m de nabijheid van Tressan. Hij knikte tot den Sénéchal met een vriendelijkheid, die hem ziek maakle van angst. „Dat treft goed,waaide mijnheer de SénéebaJ. Het doet mij genoegen u hier te ontmoeten. Anders had ik u laten halen. Wij hebben ook een appeltje te schillen sa men. Het hangt van mij af de zaak te rege len tot uw genoegen of tot uw verdriet." En met een glimlachje, liep hij voort en de Sénéchal was te verschrikt om antwoord te kunnen geven, te verstijfd om te ontken nen, dat hij schuld had aan wat op Con- dillac had plaats gehad. „Heeft u mij voorwaarden te stellen?" vroeg de markiezin fier ,.Ja zeker," antwoordde hij met zijn strenge beleefdheid „Van het al of niet aannemen van die voorwaarden zal Marius leven en uw vrijheid in de toekomst afhan gen." „Welke zijn die voorwaarden?" „Dat binnen het uur al uw bedienden en manschappen tot den minsten keukenjongen toe hun wapenen hebben neergelegd en Condillac verlaten." Het was boven haar macht dit te wei geren. „De markies zal mij niet wegzenden?" zei ze op half bevestigenden, half vragen- den toon „De markies heeft over deze zaak niets te zeggen madame. Het is de taak der ko ningin u te straffen voor uw ongehoorzaam heid dus de mijne als de zaakgelastigde van de koningin." ,,En als ik toestem, mijnheer, wat dan?" Hij trok de schouders op en glimlachte. „Er is geen als madame. U moet toestem men, of u wilt of niet. Om daar zeker van te zijn ben ik teruggekomen en met gewa pende macht. Maar wilt u tegenstand bie den dan wordt u verslagen en het zal slechl met u afloopen. Verzoek uw manschappen heen te gaan, zooals ik u zei en u zult vrij zijn te gaan waai u wilt." „Ja, maar waar naar toe?" riep zij eens klaps woedend uit. „Ik begrijp madame, uit hetgeen ik van uw omstandigheden weet. dat u nagenoeg dakloos zult wezen. U had moeten beden ken. dat u eenmaal afhankelijk zou wezpn van de edelmoedigheid van den markies de Condillac. voordat u tegen hem ging samen spannen, voordat u trachtte hem uit den weg te ruimen U kunt nu haast niet op zijn edelmoedigheid rekenen, en u zult dus dak loos zijn. tenzij Hij zweeg en zijn oogen dwaalden naar Tressan en uit die oogen straalde een sardonische lach ,.U slaat een zeer ongepaslen toon tegen mij aan." zei ze „U spreekt tot mij als nooit één man heeft durven spreken." „Toen de macht nog aan u was. madame, heeft u mij behandeld zooals niemand mij ooit heeft durven behandelen Nu is het voordeel aan mijn zijde. En zie eens hoe ik daar gebruik van maak in uw belangen; bedenk hoe edelmoedig ik ben tegenover u die u aan poging tot moord hebt schuldig gemaakt. Mijnheer de Tressan," riep hij mei luide stem. De Sénéchal stoof vooruit alsof iemand hem plotseling een duw had ge geven. „M mijnheer?" zei hij. „Tegenover u wil ik ook kwaad met goed vergelden. Kom eens hier." De Sénéchal naderde, nieuwsgierig wat er nu zou gebeuren De markiezin zag hem aankomen, in haar oogen een koele flikke ring want zij was vlugger van begrip dan Tressan en begreep reeds het afschuwelijke plan van Garnache. De soldaten grinnikten van pleizier; de abt keek toe met impassief „De markiezin de Condillac heeft waar schijnlijk voortaan geen dak boven haar hoofd,"' zei Garnache tot den Sénéchal. „Zou u niet zoo beleefd willen zijn haar een tehuis aan te bieden, mijnheer de Tressan?" „Willen?" zei Tressan bijna ademloos, hij durfde zijn ooren haast niet te geloovert, hij staarde voor zich uit met bijna wezen- looze oogen. „Madame weet hoezeer ik daar toe bereid ben." „Oho?" riep Garnache. die madame had gadegeslagen. „Weet u dat? Wel. doe het dan mijnheer en op die voorwaarde zal ik uw onbescheidenheid hier vergeten. Ik geef u mijn woord dat u niet geroepen zult wor den om rekenschap te geven voor de levens die zijn verloren gegaan door uw verraad i en uw ontrouw, op voorwaarde dat u vnj- willig uw betrekking van SénéchaJ van Dauphiné zult neerleggen een ambt dat ik u niet kan toestaan, voortaan uit ie oefenen." Tressan keek beurtelings de douairière en Garnache aan. Zij stond daar alsof zij door de woorden van Garnache in een marme ren beeld was veranderd, verstomd en spra keloos van woede. En toen werd de deur opengedaan en mademoiselle de la Vau- vrage trad binnen, op den voet gevolgd door Fortunio. Toen zij Garnache aanschouwde, stond zij stil. sloeg de hand op haar hart en uitte een kreet. Was dat inderdaad Garnache dien ze daar zag. Garnache. haar dappere ridder? Hij zag er niet meer uit zooals toen hij haar gevangenbewaarder was; maar hij zag er uit zooais vóór dien tijd. zooals zij hem zich gaarne voorstelde, sedert zij ge dacht had dat hij dood was. Hij ging naar haar toe met een glimlach in zijn nu ern stige oogen. Hij stak haar beide handen toe en zij vatte ze en daar voor aller oogen en voordat hij ze weg kon trekken, bukte zij en kuste die handen, fluisterend: „Goddank! Goddank 1" met een blik naar boven. „Mademoiselle, mademoiselle!" vermaan de hij haar toen het reeds te laat was het te verhinderen, „dat moet u niet doen; het is niet gepast voor mij dat niet te verhin deren." Hij zag in die daad niets meer dan een uitdrukking van de dankbaarheid voor wat hij voor haar gedaan had en voor het gevaar waaraan hij zich zoo gewillig had blootge steld om haar vetn dienst te zijn. Door de overreding van zijn woorden herkreeg zij spoedig haar kalmte; toen kreeg zij plotse ling een nieuwen angst hier op deze plaats, waar zij niets anders dan vrees gekend had. „Waarom is u hier mijnheer? Is u op nieuw in gevaar?" „Neen. neen," antwoordde hij lachend. „Dit zijn mijn eigen manschappen, voor het oogenblik ten minste. Ik ben dezen keer met een krijgsmacht gekomen om recht te spreken. Wat moet er met deze dame gebeu ren, mademoiselle? vroeg hij en de gena dige zachtheid van het meisje kennende, veegde hij er bij: „Spreek nu. Haar lot rust in uw handen." Valérie keek haar vijandin aan; en toen dwaalden haar oogen m de kamer rond en zij zag de mannen, die daar stilzwijgend stonden en den abt, die nog bij de tafel was gebleven, een bleek, weinig belangstellend toeschouwer van dit zonderlinge schouw spel. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9