BERICHT. 70ste Jaargang WOENSDAG 2 OCTOBER 1929 No. 21335 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. HET 50-JARIG JUBILEUM VAN DE N.V. STQ0M-BR00DFABRIEK „DE VEREENIGING' De groote dag van morgen, Het voornaamste nieuws van heden. MUZIEK. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel voor adverlentiSn oit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere aivertentiën 35 Cts. per regel Kleine Idvertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenter gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. 'f 0.18 .,0 18 Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. MORGEN, 3 OCTOBER, den herdenkingsdag van Leiden's Ontzet, zal ons Blad NIET verschijnen en zijn onze bureaux den geheelen dag GESLOTEN. DE DIRECTIE. INLEVERING VAN MILITAIRE GOEDEREN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de dienstplichtigen, die hun militaire goederen op 7 of 8 October a.s. moeten inleveren, doch wier goederen zich bevinden in een woning, waarin een geval van alastrim voorkomt, of in den laatsten tijd is voorgekomen, dat zij die inlevering voorloopig achterwege moeten laten. Bedoelde dienstplichtigen behooren ten spoedigste kennis te geven aan de aideeling Militaire Zaken der gemeentesecretarie, Bree- straat no. 119, hoek Wolsteeg, alhier, dat zij om genoemde reden niet ter inlevering zullen verschijnen. 3844 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. Leiden, 1 October 1929. KEURING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Novem ber en December a.s. de herkeuringsraad in eenige gemeenten zitting zal houden. De Voorzitter van den herkeuringsraid kan aan voor den dienstplicht ingeschreven personen, die nog niet bij de land- of de zee macht zijn ingelijfd, of die wel reeds daarbij zijn ingelijfd, doch nog niet als dienstplich tige in werkelijken dienst zijn geweest, de gelegenheid geven om bij genoemden raad een onderzoek naar hun geschiktheid voor den dienstplicht te ondergaan. Behoudens bijzondere machtiging van den Minister van Defensie worden tot het onder zoek niet toegelaten personen: a. die bestemd zijn tot buitengewoon dienstplichtige of als zoodanig zijn ingelijfd; b. die in 1929 lijdelijk ongeschikt voor den dienst werden verklaard; c. die als vrijwilliger behooren tot de land macht uitgezonderd den vrijwilligen landstorm tot de zeemacht of tot de over- zeesche weermacht. Overigens wordt een hierboven bedoelde persoon tot het onderzoek slechts toegelaten, indien door hem of te zijnen behoeve daar toe een aanvraag wordt gedaan en in de aanvraag aannemelijk wordt gemaakt: a. zoo het een persoon geldt, die in 1929 door een der keuringsraden geschikt werd verklaard: dat hij na den uitspraak van den keuringsraad vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is geworden*. b. zoo het een persoon geldt, omtrent wien in 1929 geen der keuringsraden uitspraak deed: dat hij vermoedelijk ongeschikt is voor den dienst. Hij, die de aanvraag doet, moet daarin ten aanzien van den ingeschrevene vermelden: a. zijn geslachtsnaam en voornamen; b. het jaar en den datum van geboorte; c. de gemeente, waar hij voor den dienst plicht is ingeschreven; d. de lichting, voor welke hij is inge schreven: e. het korps, korpsonderdeel of dienstvak, waaraan hij is toegewezen of waartoe hij behoort, en het tijdvak of den datum, vast gesteld voor zijn inlijving of zijn opkomst in werkelijken dienst, een en ander voor zoo ver het hem bekend is; f. zijn volledig adres; g. of hij in 1929 voor een der keurings raden is verschenen en. zoo ja, hoe de uit spraak van den raad luidde. De aanvraag moet worden gericht aan den Voorzitter van den herkeuringsraad en zoo spoedig mogelijk aan dezen worden toe gezonden onder het volgende adres: „Aan den Voorzitter van den Herkeurings raad, gebouw van het Departement van Defensie, Plein 5, 's-Gravenhage." De aanvraag behoeft niet op gezegeld papier te worden geschreven, maar moet wel gefrankeerd worden gezonden. 3843 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. Leiden, 2 October 1929. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat de opgave der uit komsten van de meting en de schatting, be doeld in artikel 15 der wet op de grond belasting. gedurende dertig dagen op het Gemeentehuis (Rapenburg 12) voor belang hebbenden ter inzage is nedergelegd. AUG. L. REOIERIXGER, Weth. lo. Burgemeester. Leiden, 2 October 1929. 3858 GOUDEN TUBILEUM „DE VEREENIGING". Gisteren werden de feestelijkheden van de N.V. Stoom Broodfabriek ..De Vereeni- ging" besloten met een receptie, waarvoor groote belangstelling bestond. Verschillende deputaties van vereenigingen en fabrieken zag men in de loop van den middag ver schijnen. Vertegenwoordigd waren de ..Ver. van Suikerhandelaren", de Nederl Bak- kersbond, de Gist- en Spiritusfabrieken te Delft, die een ets aanbood voorstellende ge zicht op Enkhuizen, het Bestuur van de Leidsche Eierenveiling. de Nederl Ver van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, de Bak- kerspatroonsver ..Ons Belang" alhier en de 's Gravenhaagsche Melkinrichting. Met groote voldoening kan de Directie ook op dit geanimeerde besluit van haar jubileum terugzien HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: A Meirik. Woubrugge B 97. Handel in karpetten en manufacturen. Uit treden eigenaar. A Meirik. Woubrugge. Wijziging handelsnaam thans: Piet Meirik Opheffing: C Ouwehand. Badstraat 2, Katwijk aan Zee Winkelier in koloniale en grutterswaren. L.I.T.E.H.-EXAMENS. Bij de laatst0 examens van „L.I.T.E.H." slaagden voor Handelscorrespondentie. Ne- derlandsch: W. van der Leden, te Nieuw- veen. Duitsch: E Kooreman, leiden; H. Lu- bach, Oegstgeest; J. van der Waard, Leiden; J Kroon. Hazerswcude Engelsclr mej. A. van den Berg, mej. A. Engels. Leiden-, G. Horrée. Leiden; .1 Jonker. Rijnsbirrg; D. Ouwehand, Katwijk aan Zee Zweedsch: mej. J. Groolendorst, Boskoop. Bij K. B. 'is benofmd tot tijdelijk leeraar aan de R. II B. S. 1c Breda de heer H. G. Meijer, alhier. Dr. B. Wielenga te Amsterdam zal voor de Ver. tot het houden van Weten schappelijke Lezingen alhier in het klein auditorium der Academie de volgende le zingen houden over Moderne Wijsgeeren gezien in hét Licht van de Christelijke Wereldbeschouwing, en wel op 29 October 1929 over „Spinoza." 12 Nov. '29 over „Hegel". 26 Nov. '29 over ..Schopenhauer" en 28 Januari 1930 over „Nietsche". on luist ^rmw is juNleum van de N.V. Sloom-Broodfabriek en Melkfabriek firma Koole Nicola Co. dpn pn\»«V Men ziet hierboven de directie, de heeren H. en B. van Dorsten, omringd door familieleden, vrien- riaterii Pr^xTrScJU- e.™ bidden de fraaie plaquette, voorstellende de fabrieksgebouwen en vervaardigd door de kunst- oxen alhier, het schitterende cadeau, waarmede de firmanten door de employe's verrast werden. Tevens een gedeelte van de bloemenschat, die van vele zijden was toegestroomdl Houdt goeden moed ondanks den regen. Het 3-Octoberfeest, waar geen rechtge aard Leidenaar, van baby tot grijsaard, meer buiten kan, staat voor den aanvang. Koorts achtig wordt gewerkt door alle rang en stand aan de voorbereidingen, nu wij de zekerheid hebben, dat het Alastrimgevaar geen belemmering behoeft te zijn voor den grooten dag. waarop Leiden's ontzet gevierd zal worden. De dag, waarop men het eigen ik vergeten mag en een ieder, bevrijd van officieelen conventiedruk zich als de vrije zigeuner voelt. De dag, die allen ganschelijk \rerzoent met het niet altijd even benijdens waardige bestaan en een uitgelaten vreugde roes de harten sneller kloppen doet. Voelen ook de ouderen zich weer niet als kleine kinderen, die zonder zorg opgaan naar een lang verbeid feest, waarvoor zij reeds dagen van te voren vol verwachtende spanning de blaadjes van den kalender 9cheuren? Zelfs dc grootste cynicus zal morgen tijdens de immer ontroerende reveille of de plechtige massazang, een snaar voelen trillen en met dankbaarheid terugdenken aan dien grooten strijd onzer voorvaderen. Door Westelijke stormvlagert gedreven kwamen de Geuzen naar hier af zakken en wisten de meedoogenlooze bele geraars op de vlucht te jagen. Welk een vreugd daarna: 't zou een schande zijn voor het nageslacht wanneer zij niet ieder jaar opnieuw met groote intensiteit deze vreugde beleefde! En het strekt den Leide naar tot eer, dat hij de traditie van juichende, dankbare feeststemming hand haaft. Wij mogen en zullen die uitein delijke bevrijding van de Spaansche over- heersching nimmer vergeten! Maar een nieuw gevaar staat voor de deur: het weer is troosteloos. Het water druipt van de ramen, de stormen beuken als 355 jaar geleden langs dijken en wallen, gieren over straten, velden en wegen. En al is 't ditmaal het echte 3-October- weer, wij hadden, toch gaarne gezien, dat de Bildt ons voor morgen het schoonst denk bare weer voorspeld had. Nu 't anders schijnt uit te komen, moeten wij toch niet den goeden moed verliezen. Wie weet: de Bildt kan zich vergissen (dat is meer voorgekomen maar ook wanneer de minder hoopvolle voorspelling mocht uit komen, behoeft dit geen domper te leggen op onze stemming! Immers: 3 October blijft onder alle omstandigheden de mooiste dag van hel jaar voor iederen Leidenaar! Hoe nu 160 jaar geleden te Leiden 3 October werd gevierd. Aan het Dagblad van 's-Gravenhage werd dd. 5 October 1829 uit Leiden ge schreven: Eergisteren hebben de heeren studenten der Leydsche Hoogeschool. indachtig dat de derde van Wijnmaand niet alleen een dag is, waarop deze aanzienlijke stad door ongekrenkte burgertrouw en standvastigen moed van het juk der Spanjaarden bevrijd werd, maar ook een dag van welken zich onze burgerlijke en Godsdienstige vrijheid dagteekent en die aanleiding gaf. dat Ley- den van Willem den Eersten, de Hooge school ontving, die het pronkjuweel van Nederland geworden is. En vermeenend^ dat echte vaderlandsliefde vordert, dat zulk een dag door geene ontijdige bedenkingen vergeten worde, maar steeds in dankbare herdenking blijve, ook bij de nakomeling schap, hebben zij denzelven op de volgen de doelmatige en meest gepaste wijze trach ten le vieren: „De feestviering werd reeds vroeg in den morgen aangekondigd door het uit steken van vlaggen van de meeste wonin gen der heeren studenten. Op den mid dag had er een algemeene historische uit- deeling plaats van haring en witte brcod aan Leyden's behoeftige ingezetenen, die daardoor op deze zeer gepaste wijs deel- genooten gemaakt werden der algemeene vreugde, welke ieder regtgeaard burger op dezen heugelijken dag bezielen moet, waar toe het uitdeelen van geld, hetwelk in den namiddag geschiedde, insgelijks medewerkte Des avonds had er een luisterrijke illu minatie plaats aan de woningen der heeren studenten en van ingezetenen, terwijl een gezelschap muzikanten door het uitvoeren van toepasselijke vaderlandsche muziek stukken, niet weinig tot meerderen luister dezer feestviering bijdroeg. Alles werd besloten door een gemeen- 9chappelijken sludentenmaaltijd, waarop ruimschoots toasten op de helden der 16de eeuw, den Koning, het Vaderland en de Hoogeschool werden uitgebragt." H. X. BINNENLAND. Proeven met richtingwijzers op schepen. (Binnenland, 2e Blad). Nieuwe alastrim-gevallen te Delft en Rotterdam. (Gemengd. 2e Blad). Besprekingen inzake den melkprijs. (Land- en Tuinbouw. 3e Blad). Groote brand te Zoutkamp. (Laatste Be richten, 1ste Blad). BUITENLAND. Overeen stem mina tusschen Engeland en de sovjets bijkans verkregen. (Buitenl. le Blad). Het congres van de Engelsche Labour- Partij. (Buitenl. le Blad). Het Egyptische kabinet is afgetreden. (Tel. le Blad). Wenken in het belang van de goede orde tijdens de 3-Octoberfeesten. Niet medelocpen met den optocht. Tijdens het passeeren van den optocht niet op brnggen of tegen brugleuningen plaats nemen. Zich houden aan de bevelen der politie. Niet met serpentines werpen of iets anders doen, waardoor paarden, bij den optocht aanwezig, kunnen schrikken. Den weg voor den optocht vrij honden, waardoor ongelukken worden voorkomen. Vóór of tijdens het afsteken van het vuur werk zich niet ophouden op het terrein van de Haarlemsche Tram, de daarachter ge bouwde remise, den spoorwegovergang of •brug. Vertorningen met aapjes en andere dieren, alsmede loterijen zullen streng worden te gengegaan. De Eerste Hulpdienst bevindt zich in da scbocl Schuttersveld; de Politie bevindt zich mede in die school en in een houten ge bouwtje op de scheiding van het gereser veerde gedeelte en het niet gereserveerde gedeelte van het Schuttersland. Koffiehuizen slniten te 1 uur 's nachts; tot dit uur mag daar muziek gemaakt worden, mits daarvoor vergunning gevraagd en ver kregen is. 3 0CT03ER-VEREENIGING. Sursum Corda. Maartje Offers. Daartoe in staat gesteld door een gene reus aanbod van Sursum Corda, onze ver maarde koorvereeniging, die met zoo uitne mend succes den onbegeieiden koorzang beoefent, heeft de 3 Octobervereeniging het 1 groote feest van dit jaar geopend met een voorspel., met een ouverture, die, volmaakt in den vorm, de idee der feestviering weer gaf Met de afwisseling waartoe de veelheid der uiterlijke verschijning van het volks feest aanleiding geeft, met de gebonden heid waartoe de eenheid der grondgedachte, de idee der feestviering, dwingt. Die idee heeft de voorzitter, de heer van der Laan den volke kond gedaan in een warm ge stemde redevoering, die per radio is uitge zonden. Het hooghouden van de groote din gen der historie van het Nederlandschc volk. aldus de heer Van der Laan, is het beginsel der jaarlijksche viering. Zijn ver- eeniging voelt het als een heilige taak de herinnering levendig te houden aan het groote feit in onze vaderlandsche geschie denis. dat zulke verstrekkende gevolgen heeft gehad Zou. zoo vroeg de spreker, zon der de taaie volharding van Leidens bur gerij. die op 3 October 1574 tot het uiterste v/as gespannen, de vrede van 1648 voor ons volk niet anders zijn uitgevallen? Er be staat onloochenbaar verband tusschen Lei dens ontzet en de^erkenning van ons onaf hankelijk volksbestaan bij het vredesver drag van Munster Met deze waardeering is verklaard, waarom Leiden den ontzetdag tot zijn grooten dag heeft gemaakt; ook dat die van meer dan locale beteekenis is. Wordt het Leidsche feest dus gedragen

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1