30 JAREN ASPIRIN UIT DE OMSTREKEN. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 2-9 OCTOBER. LAND- EN TUINBOUW. HAARLEMMERMEER. Raadsagenda. De agenda voor de morgen te houden openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, heelt eenige wijziging ondergaan en luidt thans als volgt: 1. Beëediging en installatie van de nieuw benoemde raadsleden Pieter Jojannes Joore en Jan Vreeken. 2. Vaststelling van de notulen van de vergadering van 6 Sept. 1929, 3. Ingekomen stuiken en mededeling.n. 4. Benoeming van leden' voor de vaste raadscommissiën. 5. Benoeming van twee léden in de com missie voor georganiseerd overleg. 6. Benoeming van vyf leden van het bur gerlijk armbestuur. •7. Benoeming van een ohderwjjzer aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs te Hoofddorp (vac.-Roggeveen). 8. Verzoek van het bestuur van de ver- eeniging tot het oprichten en instandhouden van scholen mot den Bftbel te Hoofddorp, gevestigd te Hoofddorp, om gelden beschik baar te stellen voor den aankoop van nieuwe schoolbanken. 9. Verzoek van het bestuur der her vormde schooivereeniging te Nieuw-Vennep om gelden beschikbaar te stellen voor aan leg van waterleiding. 10. Rondvraag. RECLAME. 3775 p» i» fr|ln dienst der menschheid heeft een leger van wetenschappelijk en technisch onderlegden zich tot taak gesteld, door bestrijding Van ziekteverwekkers, het menschelijk lijden te ver zachten. Dit hooge doel wordt vooral door de L G. Farbenindustrie Aktiengesellschaft (waartoe ook de Farbenfabriken vorm. Friedr. Bayer Co. behooren) sedert hare oprichting beoogd. Een der voornaamste aanwinsten, waarmede zij die taak vervuld heeft, is wel de vinding van ASPIRIN. Voor 30 jaar aan den geneesmiddelenschat toege voegd, geniet het tegenwoordig als souverein middel tegen alle verkoudheidsziektcn en rheumatische pijnen, wereldberoemdheid. Aspirin eenigopdewereld. j SASSENHEIM. GEMEENTERAAD Eervol ontslag aan den heer O. van Eek als secretaris, ontvanger en ambtenaar van den Burgerlijken Stand Benoeming nieowe functionarissen - Het lot be slist - Verordenig op verbonw van aardappelen - Geen Burgerlijk Armbestuur Een uitgebreide rondvraag. Maandagavond kwam de gemeenteraad in openbare zitting bijeen. De heer Speelman was afwezig met kennisgeving. Als eerste punt vermeldde de agendaEer vol ontslag aan den heer O. van Eek, als secretaris, ontvanger en ambtenaar van den Burgorlijken Stand ingaande 1 Decem ber. Dit wordt op de meest eervolle wijze verleend. De voorzitter wijst cr op, dat dc heer Van Eek ruim 20 jaar hier werkzaam is geweest en zijn beste klachten aan de ge meente heeft gegeven en steeds getoond heeft een eerlijk man te zijn. Hij wenscht den heei Van Eek, na dit werkzaam leven toe, nog lange jaren van zijn pensioen te mogen genieten. De heer Van Zonneveld sluit zich na mens den Raad hierbij aan, en hoopt later nog in de gelegenheid te zijn hierop terug te komen. 2. Voorstel van B. en W. om te bepalen, dat ingaande 1 Dcc. 1929 dc secretarie en de kantoren van den ontvanger en van ge meentebedrijven van 9—1 voor het publiek zullen zijn opengesteld. Na toelichting van den voorzitter wordt hiertoe besloten. 3. Vaststelling van een instructie voor den secretaris. De heer Van Breda had liever de instructie thuis ontvangen. Bij het voorlezen wordt soms de strekking van een artikel niet zoo spoedig begrepen. Be sloten wordt dit punt aan te houden en de instructie thuis te zenden. Evenzoo zal dit geschieden mc,t: 4. Vast stelling instructie gemeente-ambtenaren 5. Vast-stelling instructie gemeente-ont vanger. 6. Vaststelling bedrag borgtocht gemeente-ontvanger. Deze wordt bepaald op f. 30.000. De borgtocht wordt overgeno men door een vereeniging; de gemeente be taalt de premie. 7. Benoeming van een secretaris. Weth. Bader behoort tot de minderheid van B. en W. Hij wil gaarne No. 2 gekozen zien. t)eze is reeds secretaris in een gemeente zooals de onze. Wij hebben hem daar be zocht en het is gebleken, dat de Zaak daar in orde is. Hij bcveftlt dus dezen aan. De heer v. d. GeestB. en W. hebben zeker reden gehad om No. 1 eerst te plaat sen de capaciteiten zijn onderzocht. Hoe- wel No. 2 hem sympathieker is, zal hij toch Diet van de voQrdracht afwijken. Weth. Warnaar zal zich verantwoorden. Toen eenmaal vaststond, in welke lichting wij een secretaris zouden zoeken, heeft hij j gezegdik geef mij in dezen aan den voot j zitter over- dat is de man die hem bcoc- 1 deelen kan en met hem moet werken. Iiij I aarzelt niet zijn stem aan No. 1 te geven. Overgaande tot stemming had No. 1 de heer L. W. C. Vink, commies le kla« le Almelo 5 stemmen op zich verworven; No. 2 de heer W. Los, secretaris van Bunscho ten, eveneens 5 stemmen. Er werd nu nog tweemaal gestemd met hetzelfde resultaat. Toen ging men over tot loting, waarbij de heer Los werd aan gewezen. 8. Benoeming gemeente-ontvanger. De heer v. Zonneveld zou, daar de voordracht alphabetisch is, gaarne vernemen of1 No. 1 gewenscht wordt. De voorz Ja, No. 1 wordt gewenscht. De heer v. Zonneveld vraagt of hij wol routine heeft IIij is nu toch bij een par ticulier werkzaam. Dc voorz. Routine heeft hij natuurlijk niet als ontvanger, al is' hij 9 jaar in ge meentedienst geweest. Met alg stemmen wordt de heer R. Bag- gen, boekhouder te Apeldoorn, benoemd. 9. Voorstel van B. en W. om den be noemden secretaris te benoemen tot amb tenaar van den Burgerlijken Stand. Aan genomen. 10. Voorstel van B. en W. om wethouder H. Bader te benoemen tot onbezoldigd ambtenaai van den Burgerlijken Stand. Na toelichting van den voorzitter, wordt hiertoe besloten. De heer Bader neemt de benoeming aan. 11. Verordening op het verbouwen van aardappelen, in het belang van de bloeni- bollenhandel. In de verordening, die op vêrzoek Van Bloembollencultuur wordt voorgesteld, wor den enkele soorten genoemd, die niet ver bouwd mogen worden. De verordening wordt goedgekeurd. 12. Verhuring deel van het sportterrein ,,de Kooij" aan de Korfbalclub T.O.P. Het terrein wordt voor f. 120 per jaar verhuurd aan T.O.P. 13. Verhuring hoekje grond aan Van der Wallc en Drost-, achter de Rusthofflaan. Voor het stukje grond, groot 70 roe, bieden zij 13 c.t. per roo. Weth. Warnaar licht een en h-nder toe. Voor de omwonende» is het, gewenscht tot verhuring over te gaan, teneinde geen overlast van de jeugd te krijgen. Aldus be sloten. 14. Staten van achterstand bij de ge meenterekening 1928. Een bedrag van f. 79.30 is nog inbaar; besloten wordt, dit alsnog to innen. 15. Vaststelling gemeenterekening 1928. Namens de commissie van onderzoek heeft dc hoer Van Breda enkele opmerkingen. Allereerst zegt hij. dat de commissie ver heugd ie, dat in 1928 meer aan de ingeze tenen gedacht is, dan voorheen. Toch zijn er nog enkele dingen die hier net zoo got a en goedkoop te verkrijgen zijn- Het is de commissie opgevallen, dat er een post van f. 12000 is, die volgens de ontvanger zwevende" is. De commissie acht zulks verkeerd. Het geld is natuur lijk niet weg, maar een vaste bestemming is wel gewenscht. De voorz zegt. dat deze post vroeger ge boekt was als een kapitaalspoet. Ged. Sta ten hebben er aanmerking on gemaakt en toen is het gaan zweven". Het. wordt ge bruikt als bedrijfskapitaal. Er is ook aan het gasbedrijf f. 7000 geleend, die daar „zwevende" zijn.. Weth. Warnaar licht een en ander na der toe en ontraadt deze gelden een vaste bestemming te geven. Verder zegt de heer Van Breda dat van de Provincie nog steeds niet is ontvan gen de bijdrage inzake de reconstructie van de Teijiingerlaan. Hoe komt dat? Weth. Warnaar vermoedt dat dit verband hondt. met een eventxieele overname van die laan. Het beste is die gelden op te vragen. Misschien hooren wij dan meteen iets naders omtrent die plannen. Kwade posten van belastingen bedragen niet minder dan f. 5000, zegt dc heer v. Breda. Heeft het rijk het recht, die van ons af te houden De voor/,.Deze post is ook voor ont heffingen enz. Op de begrooting staat f. 500 voor een stal op het woonwagenkemp. Hoe komt her dat die post niet verwerkt is. De voorz.Er is nog geen gelegenheid voor geweest- Voorts is in de rekening een honorarium voor teekenwerk aangetroffen ten name van Ten Hoven, in verband met den raad- huisbouw. Wij hebben daar nooit iets van gehoord. De voorz.Dit is geweest voor de ter- reinteekening. Tot slot vraagt de commissie of het het voor huize „Sassem bij aanbesteding ge gund is. Het bedrag f. 460 lijkt wat hoog. De voorz.Het is niet hoog. Onze mee ning is dat het zelfs goedkbop is. Bezie* u het maar eens goeó. De rekening wordt nu vastgesteld met een batig saldo van f. 43907.11Vè idem kapitaaldienst van f. 249.37V^. Alvorens punt 15 in geheime zitting te behandelen, doet de voorz. mededeeling van de ingekomen stukken. Het rijk draagt f. 1920 bij in de kosten van rioleering en het maken van eon verhoogd voetpad van Zuiderstraat tot de Wasbeekerlaan. B. en W. hebben nu bijdrage gevraagd voor „Ter Lecde". Er werd weer geklaagd over de sloot aan het eind van de Floris Schouten straat. Er zijn reeds perceelen aangeslo ten op de rioleering, maar er moeten nc'j meerdere volgen. De heer v. d. Geest vraagt of het in orde is, dat de gemeente verplicht tot aanslui ten en zelf een sloot heeft die in een der- gelijken toestand verkeert. De voorz. zal hier zijn aandacht aan wijden. Over dit onderwerp wordt oog breedvoerig gediscussieerd. Dan was ingekomen een adres van de echtgenoote van N. Noordermeer, die in een zenuwinrichting wordt verpleegd, ver zoekend e om steun. Ook hier wordt zeer breedvoerig over gesproken. Het slot ie dat B. en W. zullen trachten steun te krijgen van particuliere?. Er werd gesproken over een Burgerlijk Armbestuur, doch daar heb ben dc heeren nog geen ooren naar. Zoo lang- do kerkgenootschappen nog zoo goed voor hun armen zorgen en de enkele die er nog buiten staat, door particulieren, wordt dit overbodig geacht. Verder was er een verzoek van onderdak te verschaffen aan zekeren Loos, die uit tijn huip gezet is. Dit was oen ambtswo ning en doordat de betrokkene dacht, dat het njet zoo spoedig gebeuren zou, had hij geen haast een andere woning te roeken. De raad is evenwel geeD woningbureau, en wist geen gelegenheid om den man on der dak te brengen, hoewel hij gaarne zou willen helpen. Van de kerkvoogdij der Ned.-Herv. Kerk was een verzoek ingekomen om antwoord j op een vraag, om de Herv. School te kun- i nen koopen. De heeren v. Breda en v. d. Voete licht- ten dit adres toe. Besloten wordt deze zaak aan B. en W. over te laten om met voorstellen te komen. De voorz. deelt mede dat het boetestel sel op de inning der kwitanties schitterend werkt; gaandeweg worden de onbetaalde kwitanties minder. Van den Min van irinancièu is voor het landarbeidersplaatsje voor Boekee nog geen steun te krijgen. Hij wil niet meer geven dan f. 3200. terwijl f. 3600 gevraagd werd. Er zal nu een eenvoudiger plan wordee ingezonden. Alsnu volgde de rondvraag. Dc heer v. d Geest geeft in overweging kostelooze in enting tegen alastrim te doen plaats heb ben. De voorz. en weth. Warnaar voeiou hierover het woord. Besloten wordt dat B. en W. er eens met de doktoren over zul len spreken en naar bevind van zaken len bandelen. Gedacht wordt een inko mensgrens vast te stellen. De heer Van Zonneveld spreekt ziin te leurstelling uit, dat.de minister vasthoudt aan het gesprckk.ontancf voor de tele foon. Hij heeft gehoord, dat het streeknet nog steeds in gevaar is. Blijven B. en W. garaat in dejo Dc voorz heeft reeds over deze zaak geconfereerd met den secretaris van de Kamer var Koophandel. De heer Van deT Voet informeert hoe hef staat met den bouw van het nieuwe raad huis. v De voorz deelt mede, dat voor de raad zaal een bekleeding gedacht is, die door de Zusters van de R.-K. Meisjesschool gebo.- duurd zal worden. Deze vroegen wanneei het klaar moest zijn, en toen antwoordde de opzichter 15 December. De heei v. Breda vraagt of het juist is, dat de betimmering f. 1000 meer kost dan begroot was. Weth. Warnaar: Voor betimmering was f. 3000 uitgetrokken, doch er werd direct gezegd, da-t dit aan den lagen kant was. De voorz deelt mede dat de betimmering f. 5900 kost. De heer Bisschops is van meening dat het nu goed geschieïït, doch de een moet nu wach,ten op den ander. De heer v. d. Voet vraagt of er vol doende licht zal zijn. De voorz. antwoord bevestigend In dit verband wordt gespro ken over de boomen die voor het gebouw staan. Het is moeilijk deze weg te krijgen. Dc heer Verkleij zegt dat in dc vorige vergadering een besluit is genomen om trent- de electrificatie van Klinkenberg. Nu zijn er 6 aansluitingen bij te krijgen Is het niet mogelijk, dat de kabel nu doorgetrokken wordt Ook hierover wordt lang gepraat-, met tot slot dat B. en W. dc zaak zullen afhandelen. Vervolgers ging men over tot gehande ling in geheime zitting van15. Nader verzoek voor bebouwing bij ingang Tey- lingerlaan. o STOMPWIJK. Burgerlijke Stand. Bevallen: G. oe Bruin—v Nierop z. A. KloostermanGrzevia z. Ondertrouwd: N. II. Beukers en A. H. Olsthoorn. Getrouwd: P. J. Hofman en M. van den Akker. VOORHOUT. Inenting tegen Alastrim. Wegens gebrek aan voldoende koepok stof, moesten velen, die zich wilden laten vaccineer en tegen de Alastrim, huiswaarts gezonden worden. Zaterdag 5 October a.s. zal weder de ge legenheid daartoe worden opengesteld. Gegadigden moeten zich vervoegen ten gemeentehuize, alwaar in de Raadzaal, des nam. 5 uur, dr. Bots zal zitting nemen. OlERJTE ©VOILE MAAN <3 LAATSTE KWARTIER NIEUWE MAAN ZUID VENUS MARS JUPITER SATURNUS Bovenstaand kaartje stelt voor den ster renhemel in Nederland, in de week van 29 October, des avonds te 8 uur middel haren tijd, dat wil dus zeggen 9 uur zomer tijd; men houde daarbij in het oog dat den 6en Oct de zomertijd ten einde loopt Men dient, bij de beschouwing van den sterrenhemel, en ae vergelijking daarvan met deze kaartjes er rekening mede te houden, dat in werkelijkheid het Oosten rechts en het Westen links van den be schouwer is. wanneer deze met den rug naar het Zuiden en het gelaat naar het Noorden gewend staat. Het is echter bij slcrrekaarten gewoonte, dit om te kceren. teneinde geen spiegelbeeld van den hemel te krijgen. Wil men nu bijv. de sterrebeelden aan den Oosthemel opzoeken, dan neme men dat deel van den kaarthorizon, waar OOST staat, vóór zich, zoo, dat de Poolster (aan het einde van den Kleinen Beer) van den beschouwer is afgewend; men zal dan voor het NO-lijke vierdepart van de kaart de sterrenbeelden zien, juist zoo, als zij aan den hemel staan De sterren in bovenstaand kaartje, die een gekartelden rand hebben, zijn van de le grootte of helderder; de dikke rondo slippen zijn sterren van de 2e grootte en al de andere, kleine slippen zijn sterren van de 3e of van een lagere grootteklasse. Het open cirkeltje nabij de Poolster geeft de plaats van den Noord-Hemelpool aan. De namen der sterrebeelden zijn rechtop, dc eigennamen van enkele sterren daaren tegen cursief gedrukt. Den opmerkzamen lezer, die levens een bijzonder goed geheugen heefl (or we! de voorgaande sterrekaarljes bewaarde) zal het opvallen, dat het hierbij afgedrukte kaartje een verrassende gelijkheid vertoont met de afbeelding van den sterrenhemel op 18 September j.l. Voorzoover zulks de vaste sterren, tot sterrenbeelden vereenigd, betreft, is dat volkomen juist; bet vindt zijn oorzaak in het feit. dat de kaartjes voor September geleekend werden voor des avonds 9 uur middelbaren tijd. terwijl die voor October voor 8 uur M.T. ontworpen zijn. Waaruit dus dit te leeren valt; men vindt denzelf den stand van den sterrenhemel, als van daag op zeker tijdstip, over 14 dagen één uur vroeger op den avond. Maar er is toch nok verschil met dat kaartje; toen stond do Volle Maan in de Visschen en het Laat ste Kwartier lusschen Wagenman en Stier; nu komt den Sen October het Eerste Kwar tier in het Z.W. op. Kort na opkomst pas seert de Maan Saturnus. En nu is in het Noordoosten de planeet Jupiter te zien, opvallend door zijn ru9tig. helder stralend, vol licht. Mars, in het Sterreheeld de Maagd, is onder, evenals Venus, die bezuiden den Leeuw staat; Jupiter is den ganschen nacht te zien en in den nanacht komt Orio'n al weer op, het prachtige sterrenbeeld onzer winteravonden I De Melkweg, loopende door de sterre beelden Schutter, Zwaan, Cassiopeia, Per seus en Wagenman, is ook dezj maand nog mooi te zien. Niet alle sterren zijn voortdurend even helder en de grilligste onder deze veran derlijken is wel een ster in het beeld de Walvisch (Cetus); deze ster, Mira, ook wel, met haar achternaam erbij Mira Ceti ge noemd, slaat op de Octoberkaa»ti-*« aan gegeven. Let er maar eens op, zij is nu slechts in een hinocle zichtbaar en wordt later een flinke heldere ster. Fomalhaut van de Zuidervisch, is om een uur of 10 des avonds mooi fe zien; zij koml, evenals de nu onzichtbare An- tares van do Schorpioen nooit hoog aan den Zuidertrans te staan en is dus vaak niet zichtbaar. DE MELKPRIJS. Vergadering van den Znid-Hollandsohen Bond van Melkveehouders. De Bond van Melkveehouders, gevestigd te Rotterdam, heeft gisteren in het Algemeen Verkooplokaal te Rotterdam een vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer A. N. Vaandrager, ter bespreking van den melkprijs. De voorzitter merkte in zijn openings woord op, dat de afgeloopen zomer de mooiste is geweest sedert een reeks van jaren. De buitenstaander zou dan ook licht geneigd zijn te meenen, dat de omstandig heden voor den landbouwbedrijven zeer gunstig zijn geweest. De belanghebbenden weten beter. Het rendement van dit jaar is helaas weer zoodanig geweest, dat 't meer deren nader tot den ondergang zal hebben gebracht. Dit geldt voor den akkerbouw, zoo wel als voor den tuinbouw en al zijn de melkprijzen op de keper beschouwd niet on bevredigend geweest, zij zijn op geen stuk ken na toereikend geweest om de productie kosten le dekken. Tot voor kort waren wij van meening, dat een melkprijsverhooging mogelijk zou zijn geweest. Met den handel is vergaderd en het dagelijksch bestuur en het hoofdbe stuur hebben eveneens vergaderd. De con densed positie is de laatste week nog ach teruit gegaan. Spr. wees ook op de kaas- en boterprijzen. De handel is lot prijsverhoo- ging met bereid, maar heeft wel de conces sie gedaan, het boetestelsel niet toe te pas sen vóór 1 Nov. a.s. Verder acht spr. het geenszins uitgesloten, dat de bestaande prijs gehandhaafd kan worden tot 1 Maart. Hij wees er nog op, dat men voor de schaarschte aan en de duurte van pulp niet bang behoeft te zijn. omdat men die zeer voordeelig kan vervangen door aardappelen, een voeding die verrassende resultaten te aanschouwen geeft ten aanzien van de njelk- gift. Het hoofdbestuur is na ernstige overwe ging van oordeel, dat het de voorkeur ver dient, te treden in handhaving van de be staande prijzen en voorwaarden tot 1 Maart en acht het niet verantwoord, over te gaan lot uitschakeling van de contracten. Bij de gedachtenwisseling gaf "s-Graven- zande te kennen, van dag tot dag te willen leveren Delft is het met het hoofdbestuur eens oin den bestaandon prijs voor 5 maan den vast le leggen. De heer Van Woerden vreest, dat de leden zich wel eens leelijk in de vingers zouden kunnen snijden, indien zij voor maanden den prijs vastlegden. De voorzitter achtte het gewenscht, tot meer stabiliteit te komen, terug te keeren tot halfjaarlijksche zomer- en winterprijzen. Het spreekt vanzelf, dat dit ook wel eens tot eenige teleurstelling aanleiding kan geven, maar men moet thans rekening hou den met de omstandigheden en met het feit, dat de prijs belangrijk boven de zuivel- waarde slaat. Spr. herhaalde, dat aardap- pelenvoeding tot grootere melkgift leidt en wijst er op, dat er veel vee in de wei is en dat er geen export is. De Lier achtte het juist, voor een langen termijn zaken te doen. voor 5 maanden, maar de handel moet daarover dan niet een week of een paar weken denken. In dat geval zou deze afdeeling liever de contrac ten uitschakelen. Zuidland ging met het hoofdbestuur mee; Strijen nam hetzelfde standpunt in. De Lier stelde voor het hoold- bestuur te verzoeken den beslaanden prijs voor 5 maanden vast te leggen. De voorzitter merkte op, dat dit voorstel het beste aangevuld kan worden met uit schakeling van de contracten, indien de handel niet voor 5 maanden zaken wil doen. Bovendien zal dit dan deze week zijn be slag moeten krijgen. Na nog eenige gedachtenwisseling, waarbij ook het hoofdbestuurslid, de heer Biemond, de zienswijze van het hoofdbestuur verde digde en er op wees, dat men bij eventueele uitschakeling van de contractanten op alle afdeelingen moet kunnen rekenen, werd het voorstel-De Lier aangenomen met groote meerderheid. o 25-TARIG BESTAAN RIIKS- ZUIVELSCHOOL. Te Bolsward had gisteren de feestelijke herdenking plaats van het 2ó-jarig bestaan der Rijkszuivelschool in tegenwoordigheid van mr. J. J. Wintermans, inspecteur van het landbouwonderwijs en, als vertegen woordiger van den minister ran Binnenl. Zaken en Landbouw, dr. K. H M. van ae Zande, oud-inspecteur prof. dr. v. d. Burg, hoogleeraar te Wageningen, directeur, leeraren en leerlingen der school, vele oud- loerlingen. het dagelijksch bestuur van Bolsward enz. De hear Penning, voorzitter van den Bond van oud-leerlingen, bood de regeering een tegeltableau aan. waarvoor de heer Win termans namens de regeering bedankte. 2—3

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 10