In October één dag alles Gratis KERK- EN SCH00LNIEUWS. UIT DE OMSTREKEN. DE RAKETTENMACHINE VAN OPEL. Gistermiddag gelukte hot Frits von Opel, de eerste vliegtocht met het rakettenvlieg- tuig te maken. De start had plaats op het Frankfurter vliegveld. Het vliegtuig legde een afstand van 10 K.M. af op een hoogte van o.a. 75 M. EENTRAMWAGEN GESTOLEN. Uit Philadelphia wordt melding gemaakt van een niet alledaagschen diefstal. Een jongeman ging, terwijl de bestuurder ont beet, in een tramwagen en reed met den wagen weg. In zeer groote vaart reed hij van het eindpunt de stad in. Intusschen was de politie op de hoogte gebracht, die eenige .patrouilles per motorfiets uitzond om den dief aan te houden. Eerst na een wilde jacht door geheel Philadelphia gelukte liet den wagen aan te houden en den dief te arresteeren. o— MOORDEN. Te Dusseldorp is weer een geheimzinnige moord op een vrouw gepleegd. Een arbeider vond gisterochtend op de zoogenaamde Oberkasseier Rheinwiese nabij Dusseldorp in een plas bloed het lijk van een ongeveer 40-jarige vrouw. Uit het onderzoek is geble ken, dat de misdaad kort na middernacht moet zijn gepleegd en dat de dader zijn slachtoffer den schedel heeft ingeslagen. Volgens de verschillende moorden, die de laatste maanden te Dusseldorp zijn ge pleegd en onopgehelderd zijn gebleven, heeft de Dusseldorper politie de hulp van de Ber- lijnsche politie ingeroepen. Op de aanwij zing van de daders van de verschillende misdrijven is een belooning van drieduizend mark gesteld. M<jzes Koen, de leider van de Bulgaar- scke theosofen, is het slachtoffer van een moordaanslag geworden. Onbekende daders vermoordden hem voor de deur van zijn woning. e SNEEUWVAL EN OOGST. Naar de Hongaarsche bladen uit Belgrado vernemen, is in de buurt van Sjenica in Servië sneeuw gevallen, iets wat daar in dezen tijd van het jaar nog nimmer was voorgekomen. Daar op vele plaatsen de mais nog niet rijp is, heeft de sneeuw groote schade aangericht. RECLAME. 3734 NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Hiliegersberg (2de pred. plaats), J. C. H. Rornjjii te Charlois Te Schagerburg, J. H. Moll van Charante, cand. te Rotterdam Te Roderwolde, P. E. C. Boonstra te IJhorst Te Ravenswaay, F. K. v. Evert, cand. te 's-Gravenhage. Aangenomen: Naar St. Michielsge stel, P. v. d. Linden te Nieuwerkerk (Z.) Naar Rrjsoord, C. M. Krijger, cand. te 's-Gravenhage. Bedankt: Voor Spijkenisse, C. M. Krjj- ger, cand. te 's-Gravenhage Voor Hrj- kersmilde, Th. Hettinga te Dantumawoude. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Westerlee. de heer J. Thymes, cand .te Hoogeveen. Bedankt: Voor Borger, M. v. Wjjk te Oosthnrg. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Kampen: J, D. Barth te Vlaardingen. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Dordrecht, L. deBrugne te Zwolle en J. Jongsleen te Hilversum Te Rjjnsburg, H. Holtrop te Franeker en C. S. v. d. Ven te Arnhem. VRIJ EVANG. GEM. Beroepen: Te Bussum, C. J. Hoeken dijk te Rotterdam. PROF. Dr. H. SNELLEN Ir. t Naar wij vernemen, aldus liet „Ilbld.", is te Den Haag overleden prof. dr. H. Snellen Jr., hoogleeraar in de faculteit der medicij nen aan de universiteit te Utrecht, en direc teur van het ooglijders-gasthuis aldaar. VOETBAL. LEIDSCHE VOETBALBOND. Wat er Zendag gespeeld werd. Nu Alphen en Alphia definitief in het ge bied van den L. V. B. zijn ingedeeld, kan het competitieraid van den L. V. B. in zijn geheel op gang worden gebracht. Inmiddels zijn meerdere elftallen twee maal in het veld geweest en hebben wij al tal verrassende uitslagen kunnen noteeren. fn de Zaterdagmiddagcompetitie loopt alles zeer regelmatig en vinden we tot nu toe niet de uitslagen als in de bekercompe titie, waar de lagere elftallen nog al eens door overwinningen op Ui elftallen voor verrassingen zorgden. Fides Pacta I, die vorige week met 110 van haar tweede elftal won, boekte nu een 71 overwinning op A. R. C. III. A. R. C. I, dat de vorige week haar tweede elftal met 93 sloeg, wist nu, na kranigen tegenstand van de nieuweling „Oegstgeest" met 41 van deze club te winnen, terwijl S. L. F. I zich door een 31 overwinning de meerdere toonde van Fides Pacta II. Voor de Zondag-competitie loonde L.M.C. I opnieuw tot de leiders in de eerste klasse te gaan behooren door L. F. C. II op eigen ter rein een 21 nederlaag toe te brengen, hiermede haar tweede overwinning boekend. U. V. S. had Zondag wel een besten dag daar de vier U. V. S.-elftallen samen 7 pun ten in de wacht sleepten. In de 1ste klasse der L. V. B. zege-Vierde U. V. S. III met 52 op A. S. C. Ill en in do 2e klasse ging A. S. C. IV met 3—0 tegen U. V. S. IV len onder. D. V. S. III wist haar eersten wedstrijd door goed spel tegen R. C. L II in een 52 zege om te zetten. In dezelfde afdeelinz ge lukte het Lugdunum III L. F. C. Ill met 31 van het lijf te houden en S. D. O. verrastte hier door een stevige 60 overwinning op Leidsche Boys II, In de 3c klasse nam R C. L III de leiding door L. F. C. IV met 40 te kloppen. Lugdu num IV won op het nippertje met 10 van S. D. O. II en Victoria stuurde L. M. C. II met een 10 nederlaag naar huis. In de 4e klasse werd slechts één wedstrijd gespeeld, maar daar viel dan ook een doel- puntenregen die voor 5 of meer wedstrijden voldoende was. D. W. S. II zette daar name lijk Lugdunum V met 14—0 aan den dijk, een uitslag, dien wij allerminst hadden ver wacht, daar hetzelfde D. W. S.-elftal vorigen week tegen U. V. S. V met 21 het onderspit moest delven, We zijn intusschen benieuwd naar de prestaties der elftallen van Alphen en Alphia, diti Zondag a.s. wel door den competitieleider in het veld zullen worden gebracht. S. D. O. -heelt haar 3e elftal uit de com petitie terug getrokken-, zoodat de 4e klasse met één elftal wordt verminderd. ZWEMMEN. NEDERLAND—BELGIE. De estafette-ploeg. De' estafetteploeg voor den wedstrijd.' NederlandBelgië werd gisteravond door de Technische Commissie van den Neder- landschen Zwembond als volgt samenge steld H. van Essen (Het IJ). G. v. Voorst (A.Z.), J. H. de Haas (Zian) en Th. J. de Man (U. Z. C.). Als reserve werd aangewezen A. J. Braam OH. P. C.) üw tec..- werklust. HENGELEN. EEN GOED GESLAAGDE WEDSTRITD. De Leidsche hengelaarsvereeniging Hen gelsport" heeft haar laaisten wedstrijd ge houden van dit seizoen. Zooals altijd had deze1 wedstrijd een vlot verloop. Er namen 46 leden deel aan dit samentreffen, en het resultaat dat deze 46 deelnemers slechts 69 stuks konden be machtigen in 2 uur tijds demonstreert wel dat de vangst uiterst mager was. De uitslag was: 1. Tuithof-. 2. G. A. de Ru; 3. C. de Ru; 4. Groenendijk; 5. Teleng; 6. den Holder; 7. Rietkerken; 8. Doove-, 9 Mark; 10. J. Smit; 11, A. de Water; 12. Robbers; 13. Kerse boom; 14. J. de Bruin; 15. Mulder: 16. Nieu- wendijk; 17. Leugering. 18. H. de Water; 19 Schouten; 20. L Moons; 21. Engelen burg; 22. Veilbrief; 23. Willemse; 24. A. J. Oostveen; 25. Van Klaveren. De overige! deelnemers hadden in 't ge heel niets gevangen onder hen werden de verdere prijzen verloot. Tenslotte werd door den voorzitter mede gedeeld, dat H. Kerseboom voor dit jaar houder was geworden vpn den wisselbeker. De wedstrijd werd door den heer W. Sloos uitstekend geleid. DAMMEN. LEIDSCHE DAMVEREENIGING. Promotie en Degradatie 1ste klasse. Gisteren werden voor deze wedstrijden de volgende uitslagen verkregen; WijngaardenSweris 11; Knoppert De Water 02; HuismanDekker 02. De stand is thans: gesp. gew. re!m. vrl. pnt. Wijngaarden 2 De Water 1 Dekker 1 Sweris 1 Klinkenberg Huisman 1 Knoppert 2 1 1 1 R.-K. BOND VAN MELKVEEHOUDERS. - i Kringen den Haag, Leiden en Rotterdam. Gistermorgen vergaderde in gebouw „Ami- citia". Westeinde, Dc-n Haag, de R.K. Bond van Melkveehouders, kringen Den Ilaag. Leiden en Rotterdam. Aanwezig waren ook de geestelijk adviseur, kapelaan N Pronk en de secretaris van den L. T. B.. ir. W. Dekker In zijn openingswoord deelde de voorzit ter, de heer J. C Paardekooper. mede, dat geen overeenstemming is bereikt met den Melkhandel inzake den melkprijs. Dit is de reden, waarom deze vergadering is bijeen geroepen. Na goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, voorgelezen door den secretaris, den heer A. Suyker, werden de besprekin gen over den melkprijs geopend. De' voorzitter deelde mede, dat de R.K. melkveehoudersbond aan den melkhandel een prijsverhoognig heeft gevraagd van 1 cent per liter ingaande 22 September. Na twee dagen deelde de melkhandel mede. dat op deze' venhooging niet kon worden inge gaan. Nadien i9 de boterprijs weer geslegen. Dit was voor het bestuur aanleiding om de prijsverhooging van 1 cent te vragen met ingang van 1 October. Op een aangevraagde conferentie met den melkhandel werd ge*en antwoord ontvangen. Ook verscheen nie mand hunner op aangegeven uur en plaats. Het bestuur wil nu een verhooging van 1 cent doorzetten, waardoor de grondprijs op 11 cent komt, en op die' basis een con tract voor korter of langer tijd afsluiten. Na eenige gedachten wisseling wend met algemeene stemmen besloten de thans gel dende contracten met den melkhandel on middellijk op te zeggen. Zaterdagmorgen om half 11 zal te De'lfi bij Koot eed vergadering worden gehouden van de afdeelingsbesturen, om de zaak ver der te regelen. Bij de rondvraag constateerde ir. Dekker met vreugde de goede verstandhouding tus- schen den kring en de melkveiling, welke van groot belang is van de melkveehouders. De voorzitter zou het in het belang der organisatie gewenscht achter, dat alleen georganiseerde melkveehouders hun melk op de veiling zouden kunnen brengen. Ir. Dekker onderschreef deze woorden van den voorzitter volkomen. Hierna werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. Door den landbouwer de W. uit de Rid- deituurt, werd bij de politie aangifte gedaan dat hij als bestuurder van een omnibus- break ter hoogte van de Prins-Hendrikstraat werd aangereden door een auto, waardoor zijn paard kwetsuren bekwam, alsmede zijn voertuig deerlijk werd beschadigd. Letter en numny?r der auto zpn bp de politie be kend. Zij zal wel voor vervolging zorg dragen. Door den heer A, P. Chardon werd aan B. en W. een verzoek ingediend tot het mogen oprichten van een veekoekeniabrisk met daarin te plaatsen electrische motoren, op het perceel kadastraal bekend Hoorn, j gemeente Alphen Sectie A nr. 249. Onze plaatsgenoot O. Wybenga, werk- i zaam als klerk bij de water- en lichtbedrp- i ven alhier, werd in gelijke functie benoemd aan de gemeentebedrijven te Delft. BOSKOOP. De eene jongen redt den andere. Aan het Jaagpad hadden twee jongens het ongeluk, om met hun rijwielen tegen elkander te rijden, met gevolg dat beiden in de rivier de Gouwe terecht kwamen. Een der jongens, zekere Jan Stolker, uit deze gemeente, die goed kon zwemmen, wist eerst, den anderen jongen te redden, waarna hij ook zelf behouden op het droge kwam. Benoemd bij beschikking van den mi nister van Binnenl. Zaken met ingang van 1 October 1929 tot leeraar aan de Rijkstuin bouwschool alhier, ir. H. A. B. Bünnemeyer ter dezer plaatse, thans tijdelijk als zoo danig werkzaam. LEIDERDORP. „NOS TUNGUNT ROSAE". Jhr. mr. P. P. J. de Beaufort voorzitter. Gisteren hield de Ver. tot bevordering van de Rozenteelt „Nas Tungunt Rosae" haar algemeene vergadering te Amsterdam. De vergadering werd geopeM door den vicc- voorzitter, den lieer G. A. van Rossum, die een herdenkingswoord wijdde aan den over leden voorzitter, jhr. J. L. Mock, welke woor den door de vergadering slaande werden aangehoord. UnL hel door den secretaris, ^len heer E. J. Ludding, uitgebrachte jaarverslag blijkt, dat het aantal leden der vereeniging de 500 nadert en dat de belangstelling in de rozen teelt toeneemt. Ten aanzien van het aan leggen van openbare rosaria is de vereeni ging zeer actieT geweest, terwijl ook op ten toonstellingen successen werden geboekt. Als blijk van waardeering voor het werk der vereeniging bij het aanleggen van het openbaar rosarium te Meppel. heeft de burgerij van Meppel de vereeniging een fraaie presidenlshamer aangeboden. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren Gratema, Spek en Schollen, werden 'herkozen; in de vacature, ontstaan door het overlijden van den voorzitter, jhr. J. L. Mock, werd tot voorzitter van ..Nos .Tungunt Rosae" gekozen jhr. mr. P. P. .T. de Beaufort, burgemeester van Rijzenburg en Driebergen en in de plaats van het afgetreden bestuurs lid Gravin van BylandlVan Limburg Stie- rum de heer T-T. J. Abbing. RECLAME. Door B. en W. is tor kennis gebracht, dat op morgen 2 October, van 12 tot 1 uur in het gebouw „Irene" nogmaals gele genheid zal zqn tot kostelooze inenting en herinenting. De personen, die de vorige week zijn ingeënt, moeten zich na 1 uur des namiddags aan genoemd gebouw aan melden. TER-AAR. Agent van ons blad. Met ingang van heden is als agent voor ons blad alhier aangesteld, de heer Joh. Servaas Wijk B. No. 45 a. Abonnementen en advertentiën kunnen aan hem worden opgegeven, WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Arie, z.v. A, van der Knijff en T. Veerman Pieter, z.v. A. C. Slob en K. Baan. Gehuwd: L. M. van den Nieuwendijk en P. M. van Kersbergen. Gevonden: een portemonnaie met in- hcud. Inlichtingen ter secretarie. WOUBRUGGE. Aanvragen rijbewijs. Ter bevordering eener geregelde afdoe- 1 fiing, in verband met de daaraan verbond in administratieve werkzaamheden, verdient het aanbeveling, dat de aanvragen om vernieu wing van een rijbewijs tot het besturen van motorrijtuigen, één maand vóór het verstrij ken van den geldigheidsduur van het rijbe wijs aan den Commissaris de«r Koningin worden ingezonden Aanvraagformulieren zijn ter gemeente-secretarie verkrijgbaar. Or.den de aandacht wordt gebracht, dat rijbewijzen over het algemeen geldig zijn veer den duur van twee- achtereenvolgende jaren, gerekend van den dag van afgifte af. ALPHEN. Telefoonpaal en boomen omver gereden. In den afgeloopen nacht werden door een autobestuurder door onbekende oorzaak in de Emmalaan een telefoonpaal en twee boomen finaal onwer gereden. De bestuur der kwam met den schrik vrij „en hoewel de auto zwaar werd beschadigd, kon deza toch na eenig oponthoud zijn reis vervolgen. De bestuurder, die afkomstig uit Wassenaar bleek te zgn, is inmiddels bij de politie bekend. Bekende stroopers gevat. Na veel moeite mocht het den majoor en brigadier der rijks veld wacht alhier gelukken in den Steekterpolder de hand te leggen op den tweetal bekende stroopers, t.w. zekeren T.B. van Bodegraven en A. C. V. van Zwam- merdam. Den laatsten tgd waren reeds vele klachten van landbouwers uit deze omge ving binnengekomen. De buit der stroopers alsmede hun jachtgeweren, werden iu beslag gencmen. Een verdiend procesverbaal werd tevens opgemaakt. AALSMEER. GROOTE VERANDERING AAN DEN MOLEN STOMMEERPOLDER. Nieuw werk voor „Arie". De molen van den Stommeerpolder is thans voor electrische bemaling ingericht. Gedurende langen tijd werd er aan gewerkt en zelfs moest een aparte kabel gelegd worden vanuit het Oosteinde langs de Stom meerkade naar den molen, om de benoo- digdc energie te kunnen aanvoeren voor den 60 P.K. motor, welke den vijzel in beweging moet brengen en het overtollige water uit den polder in den .Molenvliet over te bren gen. De nieuwe installatie is reeds beproefd in tegenwoordigheid van het bestuur van dc-n polder en verschillende autoriteiten en heeft uitstekend voldaan. Per minuut kan 30 kub. M. water worden opgemalen, het geen ook het gemiddelde was toen de molen door windkracht werd gedreven. Ts in den molen veel veranderd door hem in te richten voor electrische beweegkracht, van buiten heeft hij het oude aanzien behouden, al zuilen de wieken dan ook voor altijd stil staan Als monument is de prachtige water molen op de kade van den Stommeerpolder behouden. Dit feit stemt tot groote vreugde voor allen, wien het meer en meer weg nemen van het landelijk schoon ter harte gaal. De oude molenaar, de heer A Zwar tendijk. blijft op zijn post. al zal hij wat onwennig staan tegenover de nieuwe methode. Zijn werk is nu. dank zij de moderne techniek, al bijzonder eenvoudig geworden en het zal voor hem een heele ver andering zijn. „Arie" kan met recht zeggen, dat men hem de wind uit de zeilen genomen heeft. Hij weet echter ook bij ondervinding, dat wind een onbetrouwbaar element is, waarover men niet naar willekeur kan be schikken. De wetenschap, thans als 't' ware ieder moment het overtollige water, dat juist de laatste jaren voor de daar geves tigde kweekeTsbedrijven zoo schadelijk was, te kunnen loozen in den boezem van Rijn- I land, zal ook den ouden molenaar tot vreugde stemmen! Moeilijke tijden voor de Zangvereeniging. „Aalmeers Koorvereeniging", eens een bloeiende gemengde zangvereeniging, welke reeds eenige jaren haar -10-jarig bestaan achter den rug heeft, ondervindt den laat sten tijd, evenals zoovele vereenigingen in den lande op gebied van zang en muziek, den nadeeligen invloed van verslappende animo, waardoor het ledental langzaam maar zeker achteruit gaat. Noodgedwongen werd reeds besloten om geen winferconcert te geven en inplaals van tweemaal éénmaal per week te repeteeren, waardoor men weer oude leden hoopt terug te krijgen. Of het helpen zal? Intuusschen zou het zeer te betreuren zijn, wanneer deze eeDS zoo schitterende zangvereeniging opgeheven zou moeten worden. „Aalmeers Harmonie" houdt Vrijdag avond haar jaarvergadering in café „Wel kom" te Oosleinde Aan de beurt van aftre den zijn de bestuursleden D. Jongkind Mzn., J. C. Teeuwen, J. Maarse en K. van der Laarse, die allen herkiesbaar zijn. HAARLEMMERMEER. Zwerver met gebroken been. Gistermiddag werd aan den kant van der) Kruisweg nabij den Kagertocht een zwerveti (gevonden, die vermoedelijk daar was neer\ gevallen. Hij bleek een been te hdbben ge-\ broken en werd door de zorg van de politie onder geneeskundige behandeling gesteld. To oneel concours „Gezellig Samenzijn". Naar wij vernemen hebben voor het door de tooneelvereeniging „Gezellig Samenzijn" alhier, bij gelegenheid van haar 10-jarig bestaan uitgeschreven nationaal tooneel- concours niet minder dan 28 vereenigingen uit verschillende plaatsen van ons land in geschreven, waarvan er 9 uit Dén Haag afkomstig zijn. Ook de directie van de Nederland9che Spoorwegen heeft haar belangstelling met dit concours van „Gezellig Samenzijn" wil len toonen en daarvoor een gouden me daille beschikbaar gesteld. Aanbesteding. Het bouwen van een woonhuis voor den heer A. Wessels alhier is na gehouden aan besteding gegund aan den laagsten in schrijver den heer II. de Wilde te Aalsmeer voor de som van f. 5590. Voor Rijk en omstreken alhier is op gericht een vereeniging voor kinderherstel- lings- en vacantiekolonies. Tot bestuurs leden werden gekozen: H. Werkman, voor zitter, Zuster Hoebee, secretaresse, mevr. F. H. Loon, penningmeesteresse, mevr. A. Breure. Aalsmeerderweg en mevr ,W. Engel HILLEGOM. Parkeer-verbod. Met ingang van 1 October is op- het ge deelte van de Hoofdstraat gelegen tusschen den Stationsweg en de Vosselaan (Tram remise), en op het gedeelte van de Weere- steinstraal gelegen tusschen de Burge meester Wentholstraat en Weeresteinstraat nr. 72. huize Nelly, verboden auto's met in rust gebraebten motor te lateh staan. Op beide punten was het verkeer herhaal delijk gestremd. Verkeersongeval. In de fuik van Weerestein. het smalle gedeelte nabij de Pasloor9laan en de WeeT- Iaan ongeveer, is een auto tegen de tram gereden. De automobilist kwam achter de tram vandaan en wilde passeeren, terwijl daar ook een tweede auto reed. Zijn auto werd beschadigd aan het spatbord en een' der wielen. De politie maakte proces-ver baal op. Een nieuwe bioscoop. Door den heer A. Benno zal hier de Flora-Bioscoop geopend worden. Vroeger is menige bioscoop-exploitant hier gestruikeld omdat op Zondag geen voorstellingen toege staan werden. Nu zullen op Zondag twee voorstellingen plaats hebben, terwijl er ook op Zaterdag on Maandag een voorstelling is. Bovendien belooft de ondernemer veel comfort in de zaal en uitstekende, voor deze plaats en haar publiek geschikte films. De heer J de Geus, onderwijzer aan. de Openbare Lagere School alhier, is be noemd tot- onderwijzer aan een M.U.L.O.- school te Winterswijk. KATWITK AAN DEN RITN. Conducteur uit den tram gevallen. De conducteur die dienst deed in de tram van ongeveer te o uur van Katwijk a. d R. naar Katwijk Zee meende te bespeu ren dat cr iels op de rails lag en keek hier voor builen den wagen Hij raakte zijn evenwicht kwijt en viel uit den tram. Hij had tevens een duw opgeloopen van een daar staande 'antaarnpaal en bleef langs de rails liggen Het mag als een wonder be schouwd worden dat hij niet onder de wie len kwam. Kleine wonden verbond dr. Hueling. die onmiddellijk was ontboden. Hij is daarna per auto naar huis gebracht. De fronst ondervond eenige vertraging. 2—2

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 6