H 70sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 1 October 1929 Tweede Blad No. 21334 IEMENGD NIEUWS. ALASTRIM. Antwoord aan dr. Vos. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer I. H. J. Vos betreffende ver andering door het Geneeskundig Staats toezicht van een door een Rotterdamschen geneesheer ter zake van een geval van pok ken vastgestelde diagnose, het niet toepas selijk verklaren van een aantal bepalingen der wet op de besmettelijke ziekten ten aanzien van de z.g. alastrim en betreffende de indiening van een wetsvoorstel, strek kende om dQ voorwaarden van inenting tegen pokken voor toelating van kinderen en onderwijzers in de scholen zoo spoedig mogelijk weder van kracht te doen worden heeft de minister van Arbeid, H. en N. ge antwoord: Het Staatstoezicht van de Volksgezond heid weet. dat het niet bevoegd is. de diag nose, die een behandelend geneeskundige stelt, te veranderen. Vermoedelijk is het be richt een onjuiste overbrenging van het feit, dat de waarnemend directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst te Rotterdam over een bepaald geval het ge voelen heeft gevraagd van den inspecteur van de Volksgezondheid. De bepaling van de wet van 1872 nopens he kenteeken is in het K. B van 16 Aug. 1929 niet van toepassing verklaard, omdat anders groot gevaar bestond, dat de lichte gevallen, van welke de kennis noodzake lijk is. niet geneeskundig zouden worden behandeld en daardoor onbekend zouden blijven. De minister is niet bereid, de indiening j te bevorderen van een wetsvoorstel met de strekking de voorwaarden van inenting tegen pokken voor toelating van kinderen en onderwijzers in de scholen zoo spoedig mogelijk weder van kracht te doen worden. DE MOORD TE 's-GRAVENHAGE Naar de Haagsche Crt. meldt, heeft het verdere politie-onderzoek in de zaak tegen K. v. d. M., verdacht van den moord op de 72-jarige mevr. O. aan het Bezuiden- hout ,nog een belangrijk feit naar voren gebracht. De huishoudster heelt namelijk verklaard, dat K. v. d. M. op den dag van den moord omstreeks 12 uur in den middag een bezoek aan mevr. O. heeft gebracht. Hij belde aan en toen zjj hem opendeed, maakte hij zich bekend als vertegenwoordi ger der firma Hus. Hij wenschte mevrouw te spreken. De huishoudster heeft den man bij mevr. O. aangediend; deze ontving hem onmiddellijk en had een onderhoud met hem, dat ongeveer 20 minuten duurde. Wat er ge durende dit onderhoud besproken is, weet de huishoudster vanzelf niet; wel echter weet zij, dat mevr. 0. bij het weggaan tegen K. v. d. M. zeide, dat zg over de zaak zou denken en dat bij 's middags om 5 uur maar eens terug moest komen. Het poütie-ogderzoek in deze zaak is thans geheel geëindigd. tijd brandde het perceel nagenoeg geheel uit, terwijl het belendende pand, bewoond door de familie Kruyt, veel waterschade be- kwam. Niets van den inboedel was verze- 1 kerd. Te Echt ontstond brand in de woning van den heer Houben, caféhouder en winke lier. Het vuur ontstond in de werkplaats, achter het huis en breidde zich, aangewak kerd door den feilen wind, zeer snel uit. Weldra stond het geheele pand in lichte laaie. Het huis en de geheele inboedel ging in vlammen op. De schade, die op tien a twaalf duizend gulden geschat wordt, wordt door verzekering gedekt. MET ZITN MOTOR OVER DEN KOP. Gistermiddag ongeveer 5 uur reed bij Kaar den de heer I. Judels uit Amsterdam meteen motor over den Muiderstraatweg, toen hij door den slechten toestand van den weg met zjjn motor over den kop sloeg. De neer Judels werd bij dr. Keyser binnengedragen en verbonden. Hg had o.a. een pink en een wijsvinger gébroken. Per auto werd hg ver volgens naar Amsterdam vervoerd. Het mo torrijwiel is zwaar beschadigd. T* Rotterdam hebben zich gedurende twe dagen geen nieuwe gevallen van als trim voorgedaan. Wel is weer een pa- tiot overleden. Verder hebben zich voor- gdaan 7 gevallen te Delft, namelijk Zater- dg 6 en Zondag één, terwijl de ziekte ook r vastgesteld te Camperland (Noord-Beve- Jnd) en Pernis. Te Amsterdam is weer een kind met zeer vrdachte gevallen in observatie genomen. Jboals in bijna alle gevallen was het niet iigeëntü In een deel onzer oplaag is giste ren verder nog gemeld dat de 3 in het [ziekenhuis te Heerlen opgenomen patiën- i uit Brunssum alastrim hebben en dat l ok in Sittard twee kinderen uit Lutterade la ara an lijdende zijn Gevallen van encephalitis hebben zich voorgedaan: te Delft bij een 3 jarig kind ff en te Overveen bij een dertigjarigen man. GOED AFGELOOPEN. Gistermiddag zou te Rotterdam bij een van de hellingen van de scheepswerf van P Smit Jr aan den Kreekweg een nieuwe kraan worden geplaatst. Daartoe werd ge- gebruik gemaakt van de bok „Titan" Kort nadat de kraan welke 65 ton meet. wa3 aangeslagen, en naar boven gelicht, hoorde men iets kraken. Het personeel, dat bij het wc-rk aanwezig was. vluchtte weg en kort daarna zag men hoe de 53 M. langen arm van de kraan omboog. Tengevolge hiervan werd het evenwicht, verbroken en begon het gevaarte te slingeren. Gelukkig echter bleef het m de kabels hangen, zoodat geen persoonlijke ongelukken zijn voorgekomen. Met groole moeite heeft men het beschadig de gevaarte op den grond weten te krijgen. De oorzaak van het gebeurde is niet bekend. De materieele schade is zeer groot. Gisteravond is te Hilversum brand uitge broken in het pompstation van de ge meente, aan het Laapersveld. De brandweer was spoedig ter plaatse en kon den brand beperken tot het gebouw van het pompsta tion, niet door het geven van water, doch door het uitschakelen van den stroom. De zeer kostbare machine, die de waterloozing van Hilversum verzorgt, is geheel verwoest, zoodat het geheele bedrijf stopstaat. Men heeft reeds maatregelen getroffen voor een nieuwe machine, daar bij hevigen waterval verschillende straten zouden komen blank te staan. Gebouw en inventaris waren verzekerd. Naar de oorzaak wordt een onderzoek inge steld EEN UITBREKER. INBRAAK. In het schoenmagazijn van den heer A. Bruis te Lutterade, is ingebroken en voor circa 250 gulden aan goederen buitgemaakt. De dader(s) zijn onbekend gebleven. BRANDEN. Te Morige (gemeente Wedde) is de boer derij van den landbouwer Willem Ab afge brand Negentien varkens, twee koeien en een paard kwamen in de vlammen om. Te Zaandam brak door onbekende oor zaak brand uit in de houten woning van de familie Geugjes, staande in de buurt schap „De Uitkomst", In een minimum van AANRIJDING TE EINDHOVEN. I Gistermorgen is op den Boschdijk te Eind- j hoven een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De I heer Bakker uit Den Haag reed met zijn i vrouw in een nieuwe Ford-auto van Eind- hoven in de richting Den Bosch. Op den Boschdijk kwam uit een der zijstraten een wielrijder te voorschijn om dwars den weg 1 over te steken. Om een aanrijding te voor- I komen haalde de automobilist ver naar links uit. Ongelukkigerwijze kwam uit de tegenovergestelde richting eveneens een wielrijder aanrijden. De auto reed dezen wielrijder aan, met het gevolg, dat de man een hoofdwonde bekwam, die opneming in het ziekenhuis noodzakelijk maakte. Men vreest voor zijn leven. In zijn vaart reed de auto verder het trot toir op en vernielde daar een buis van een dakgoot. De fiets van den wielrijder werd totaal vernield. De wielrijder is genaamd G de Vries, af komstig uit Wageningen en wonende te Eindhoven, oud 21 jaar, ongehuwd, van be- roep timmerman. De wielrijder, die uit de zijstraat kwam, heeft geen letsel bekomen. Het plafond van de cel ingeslagen. Te Venlo werd de politie van Tegelen uit opgebeld, dat aldaar een nieuwe fiets ge stolen was; de dief zou op het rijwiel in de richting Venlo verdwenen zrjn. De Venlo- sche politie kon inderdaad aan de Roer- mondschepoort te Venlo den dief arresteeren. Het bleek te zijn zekere G. B„ een gesigna leerde, die door de rechtbank te Utrecht veroordeeld was tot vier jaar gevangenisstraf en door de Alkmaarsche rechtbank nog eens tot vier maanden; alles wegens diefstal. In het doorzendhuis te Alkmaar had hij de kans schoon gezien te ontvluchten. Gedurende den nacht werd hjj te Venlo in arrest gehouden om den volgenden dag aan de Tegelsche jolitie te worden uitge leverd. Daar stopte men den dief in een celle tje om gisteren de zaak te kunnen behan delen. Groot was de verbazing en de spijt van de Tegelsche politie, toen gisterenmorgen ontdekt werd, dat de vogel gevlogen was: meit een stoel had hij het plafond van de cel i ngeslagen en zoo zjjn vrijheid weer we ten te veroveren. VERDRONKEN. De vijfjarige W van Gent, te 's-Hertogen- bosch is in den Dommel geraakt en ver- dronken. Het lijkje is opgehaald. Kleine Joseph is een verstandig ventje, al telt hij maar vier jaar, en hij weet. zooals kinderen het veelal kunnen, een welspre kende beeldspraak te gebruiken. Onlangs, onder het eten, liet hij een pijnlijken schreeuw hooren. „Wat is er, Josefje?" vroeg zijn bezorgde jonge mama. „Een mijner tandjes heett op mijn tong getrapt." O BUITENLANDSCH GEMENGD. GROOTE BRANDEN. Naar uit Schwerin wordt gemeld, heeft het onderzoek van de recherche naar de oorzaken van den brand, waardoor op 23 September te Schwichtenberg 51 gebouwen met inventaris verloren gingen, hetgeen een schade van 1 1/4 millioen mark betee- kende, aan het licht gebracht, dat men met brandstichting heeft te doen. De naam van den vermoedelijken wordt voorloopig nog geheim gehouden, doch hij is reeds aan de justitie overgele verd. In Steinbach bij Heiligenstadt brak een brand uit ,die in korten tijd drie boerde rijen vernielde. De vlammen sloegen ten slotte over op den kerktoren. Het dak en de klokkentoren brandden af en ten slotte vielen de klokken met donderend geraas naar beneden. De brandweren uit den omtrek, en de motorspuit der stad Worbis, werden gere- quireerd. Geweldige voorraden graan, veevoeder en een groot aantal landbouwmachines zijn vernield. Het vee kon gered worden. Naar uit Boedapest gemeld wordt, neemt de reeds weken durende brand in de pe- troleumbron bij Moreni steeds ernstiger af metingen aan. De brand gaat gepaard met krachtig on- deraardsch gerommel, waarvan het geluid icderen dag verder hoorbaar is. Een groote ongerustheid heeft zich van de bevolking meester gemaakt. Naar de meening der deskundigen zal de blussching van het vuur uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk zijn, daar in de bran dende bronnen voortdurend uitbarstingen van vulkanischen aard plaats vinden. Tot dqsver zijn alle pogingen, om den brand meester te worden, mislukt. In de meelfabriek Baum te Saarhafen heeft Zondag een hevige explosie plaats gegrepen, doordat n.l. tijdens herstelwerk zaamheden aan een electrischen kabel kortsluiting ontstond. De kracht der explosie was bijzonder groot, met het gevolg, dat drie arbeiders zwaar gewond werden. IJzeren deuren wer den als papier in elkaar gefrommeld, terwijl een groot aantal meelzakken over de straat geslingerd werd. Door de vlam der kortslui ting ontstond op twee plaatsen brand. Twee arbeiders, die in de open lucht werkzaam waren en wier kleeren reeds vlam vatten, wisten toch nog een kameraad die in een voorraadkamer ingesloten was, te bevrijden. De machines der fabriek wer den niet beschadigd. MEUBELAUTO IN BRAND. Een van Berljjn komende meubelauio is op den Hamburger straatweg dicht bg Nauen in brand geraakt. De wagen was reeds enkele kilometers brandend verder gereden, zonder dat de chauffeur dit had bemerkt. Op het laatste oogenblik wist hg zich nog te redden. De auto met de meubels is verbrand; eveneens geraakten enkele boom en aan den weg in brand. Het asfalt op den weg smolt. Wat er van den auto overbleef, ia naar Nauen gebracht, om dp*' nd goed te worden verkocht. a EEN BIJZONDERE MOMENTOPNAME van den Italiaan- schen minister Mussolini bij een redevoering in de open lucht le Rome. Het spreekgestoelte was met een kostbaar tapijt met toepasselijk opschrift behangen. DE MINISTER-PRESIDENT VAN ENGELA ND. - Ramsay Macdonald, is met het s.s. „Berengaria" naar Amerika vertrokken om met president Hoover besprekingen te voe ren omtrent de ontwapening ter zee. Ramsay Mardonaid met zijn dochter aan boord van het schip. Verder de kapitein van de Berengaria". Rechts de burgemeester van Southampton geheel links znn echtgenoote uE N1JL LN EGPPTL is wederom buiten haai oevers getreden en heeft groote verwoestingen aangericht. Aan de beroemd*. Kasr-el-NilJbrug staat het water zelfs tot eenige meters van het brugdek. DE HEER J IRONS won op de wedstrijden bakken om het wereldkampioenschap in de Royal Agricultural Hall te Londen den lsten prijs. De kampioen aan den arbeid.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 5