SPORT. MET Or. VAN DER SLEEN OP REIS. Directie en Administratie De voorzitter deelt mede, dat de totale stichtingskosten van het gebouw onge veer f. 17.520 hebben bedragen, waarop door hen de volgende huurwaardebepaling is ge baseerd: Kantoor administrateur t. 250; lokaal gae- en waterbedrijf f. 50; lokaal Burgerwacht (wordt gratis afgestaan) f.50; lokaal electri- citeitsbedrijf f.dOO: gemeentebaergplaats f.151,00; terrein achter het gebouw f.75; twee bovenwoningen elk f. 6 per week f.S2i, totaal f. 1 600. Dr. Jonker merkt bp, dat bij laatstgenoem de huur is uitgegaan van de veronderstel ling, dat deze door ambtenaren van de be drijven worden betrokken. Voor particu lieren zal de huur wellicht iets hooger wor den. De heer v. d. (Jugten acht dit laatste niet zuiver, en meent dat de salarissen zoo be paald moeten zijn, dat van voorkeur boven particulieren geen sprake behoeft te zijn. De heer J. den Haan is het hiermee eens. De heer T. Kralt meent., dat het geringe voordeel dat hierin voor de ambtenaren mocht liggen opgesloten, wel opweegt tegen het gemak, dat het nabij de bedrijven wa nen van hen opleveTt. Na eenige discussieën worden de diverse huurwaarden als door B. en W. voorgesteld is, vastgesteld. 11. De voorzitter deelt mede. dat adressen zijn ingekomen van het personeel van de bedrijven, met verzoek om verhooging van jaarwedde. Op advies van de commissie voor de be drijven 9tellen B. en W. voor het salaris van den administrateur Alting en den mon teur Oosterhuis te verhoogen tot f. 2200 per jaar, in te gaan 1 Januari a s., mcLdrie één- jaariijksche verhoogingen van f. 100. Voor den meteropnemer-geldinner R. Wagler wordt door de commissie voorgesteld de jaarwedds te bepalen op f. 1250, een min derheid van B, en JV., zijnde de voorzitter, stelt echter voor de jaarwedde fe bepalen op f. 1300 met drie éénjaarlijksche verhoogin gen van f. 50. Na langdurige bespreking worden de jaar wedden van beide eerstgenoemden, als door B. en W. voorgesteld, verhoogd. Door B. en W. wordt toegezegd, dat door hen des- kundiig advies zal worden gevraagd over het electriciteitsbedrijf, met name of de werk zaamheden daarvan van dien aard zijn, dat doorloopend een hulpkracht noodig is. Omtrent de aan den heer R. Wagler loe te kennen verhooging loopen de meeningen zeer uiteen, voornamelijk door de wijze waarop diens aanstelling geschiedde, n 1. op een vast salaris, en over de vraag of diens werkzaamheden zoodanig zijn toegenomen, dat verhooging van jaarwedde billijk is. De voorzitter motiveert zijn voorstel. Naar zijn meenang eischt het werk den vollen persoon. De heer v. d. Vijver, gesteund door den heer v. Tilburg, stelt voor 'het adres te ren- voyeeren naar de commissie van de bedrij ven, om nader een onderzoek naar den om vang van de werkzaamheden van den heer Wagler in te stellen. Dit voorstel wordt met 8 tegen 3 stemmen verworpen. Hierna komt het minderheidsvoorstel van B. en \V. in stemming. Ook dit wordt met 8 tegen 3 stemmen verworpen. Het voorslél van do meerderheid van B. en W. wordt met 6 tegen 5 stemmen aan genomen. Eenige leden zijn door dezen loop van zaken, i.e. het verwerpen van het voorstel van den heer v. d. Vijver niet geheel bevre digd, zoodat nadere voorstellen in dezen niet geheel onmogelijk moeien worden geacht Vervolgens komt in behandeling een voor stel van B. en W;, om aan de gemeentewerk lieden A. Versteeg, R. Filius en A. v. Egmond een loonsverhooging te geven van f. 50 per jaar. De heer T. Kralt vraagt afzonderlijke be handeling van het voorstel-Versteeg en beide anderen. Het verzoek van eerstgenoemde verwondert spr. eenigszins, omdat deze door ziekte geruimen tijd geen arbeid heeft kunnen verrichten. De heer K. v. Delft acht de verhooging te gering en stelt voor deze op f. 100 te bepalen, met vervalling echter van den kindertoeslag, waar spr. legen is. De heer D. Knijff steunt dit voorstel. Het voorstel wordt voor alle drie personen met 7 tegen 4 stemmen verworpen. Het voorstel van B. en W.r hierna in stemming gebracht, wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Ten slotte komt in behandeling een adres van het Hoofdbestuur van de Chr. Bond van Politie-ambtenaren, waarin verzocht wordt, het salaris van den gemeente-veld wachter te bepalen als voor rijksveldwach ters geldt. B. en W. stellen voor op dit verzoek af wijzend te beschikken, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Een voorstel van B. en W. inzake verla ging van de prijs van krachlstroom, wordt op hun nader voorstel aangehouden. De voorzitter deelt hierna mede, dat aan B. en W. kennis is gegeven van de oprich ting van een woningbouwvereniging hier ter plaatse, wier statuten echter nog niet zijn goedgekeurd, zoodat deze nog niet offi cieel kan optreden. In afwachting hiervan is echter reeds gevraagd of voor arbeiders woningbouw grond beschikbaar is en even tueel de prijs daarvan. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Rondvraag. De heer v. d. Gugten vraagt, of de ophaalbrug wel geregeld gesmeerd wordt. Spr, meent van niet. De voorzitter zal hiernaar een onderzoek instellen. De heer v. d Vijver vraagt of het niet wenschelijk is, dergelijke vragen die toch geen algemeene behandeling eischen te doen aan den burgemeester of een der wethou ders, waarmede gewoonlijk de zaak ook be ter gediend is. Voorts vraagt de heer v. d. Gugten of B. en W. al namen hebben voor de nieuwe straten aan der Buitenweg, daar spr. an ders vreest, dat de volksmond ze gaat doo- pen, wat niet altijd wenschelijk is De voorzitter zegt ook hiermede rekening te zullen houden. Hierna wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. SASSENHEIM. Auto-ongelukken. Op den Rijksstraatweg vloog een vis:n- auto uit Katwjjk a .Zee tegen een langs dien weg staand weilandhek "aan. Aan hek en auto materieel schade. Bij het oversteken met een rijwiel in de Hcofdstraat werd een jongen door een auto aangereden en door deze aanrijding vloog het rijwiel onder de auto, terwijl de jongen op de treeplank terecht kwam. Gelukkig -ond-r eeiiig letsel. Het rijwiel werd onbruikbaar. o VOORSCHOTEN. Goede remmen xija noodzakelijk. Op den Veurschenweg is Zaterdag da groentenhandelaar v. d. L., terwijl hij achttr de met een paard bespannen wagen van zijn vader fietste, aangereden door een vracht auto van de Zandleveringmaacscfcappg „Duvn- rell". v. d. L. werd van zijn rjjwiel op den grcentoiwagen geworpen, terwijl zijn rij wiel geheel vernield werd. De auto, waarvan de remmen blijkbaar niet al te best werk ten, stoDd pal tegen den gromteawagen aan en is na een kort oponthoud verder gegaan. Dergelijke voertuigen van zulk een om vang, mogen tooh wel van een goede rem- iurichting voorzien zijn! Inenting Ala3trim. Morgen, 1 Oct, de- namiddags te 7 uur, zal in het gymnastieklokaal achter het Raad huis, wederom ge>genheid bestaan tot kos- telcoze inenting en he inenting (ook voor volwassenen). WIELRENNEN. RIJSWIJKSCHE WIELERBAAN. De 8lmting3wedstrijden. Het wielerséjzoen op de Rijswijksche Wie lerbaan werd gisterenmiddag besloten met de jaarlijksche populaire wedstrijden. Te vens werd de finaJe van het clubkampioen schap vérreden. Sparta werd kampioen n*# concurrentie met Olympia. De populaire wedstrijden waren aardig om te zien, vooral daar de directie eenige nieuwe dingen had ingevoerd. De voornaamste uitslagen luiden: Clubkampioenschap van Nederland op de haan. Sprint wedstrijd 1. Sparta met G. Bontekoe, v. d. Leen en N. Krens, tijd laatste 200 M. 12 3/ sec., 8 punt; 2. Olympia 13 punten. Achtervolgingsrace: 1. Olympia 8 punt; 2. Sparta op 20 M. 13 punten. Beslissing (achtervolging): 1. Sparta 22 punten mei v. Gelick, Hcslinga, N. Krens, v. (LLeur, Bonlekoe! en Bakhüvs; 2. Ölympia 40 punten. Wedstrijd over 15 K M. achter groote mo toren: 1. N. Krens (Vermeulen) in 15 min. 15 2/5 sec-.; 2. Ceurremans (CeurremansSr.) op 30 \f.; 3. Dekker (Sterke) op 5 ronden; 4. Groen (Boot) opgegeven 2de rit: 1. Wildschut (Boot) in li min. 6 3/5 sec.-. 2. Krens (Vermeulen); 3. Ceur remans (Ceurremans Sr.); 4. Dekker (Sterke) Categorie Slagers: 1. Wol verkoning; 2. v. d. Laan; 3. v. Alfen, 4. Rozenburg. Categorie Tounsten: 1. Bosman; 2. Al fo il a a r3. Van Rerkuin; i. v. Leeuwen; 5. Groene weg; 6. Noordam. Rechts de baan omrijden voor amateurs: 1. Krabman; 2. Bakhuys; 3. v. Gelick; 4. Kuy 9. Categorie fietsers en krantenbezorgers: 1. v. d. Heuvel; 2. Bakker; 3. Meyer; 4. Mar kus; 5. Strickweda; 6. Gaafrnans. Sprintwedstrijd voor Nieuwelingen: J. Hey- •boer; 2 Matama; 3. Pieters; 4. Bouwerse. Categorie Veteranen: 1. Veltkamp, 2. Roiu- bouts; 3. Tooien; 4. Strikwerda. Sprinlwedslrijd Juniores: 1. v. d. Heuvel; 2. Meynders; 3. Slolkwijk; 4. v. Ooyen en 5. v. Putten. Categorie Pers en Jury: 1. Elfering, 2. Gee ling; 3. Welsenes. Klasse men tenwedst rijd voor Nieuwelin gen: 1. Molema; 2. Pieters; 3 Valk, 4. Spijker. Wedstrijd voor Amateurs (één pedaal): 1. Krabman; 2 Kuys; 3. v. d. Meer; 4. Hol lander. „SWIFT". Gisteren werd de laatste wedstrijd van het sprintkampioenschap verreden, over een afstand van 2 K.M. (gezamenlijke start). Voor dezen wedstrijd kwamen er zeven tien renners bijeen. De wedstrijd was ter kort om uitloopingen te doen. J. Parijs zorgde voor het tempo. Hij reed goed, maar op het laatst kwamen de sprinters hem voorbij De sprint werd beslist tusschen J. v. d. VVilk, W. Graafmans en J- Riethoven. De uitslag van het kampioenschap over alle wedstrijden is: 1. J. v. d. Wilk, kamp. 1929'30, 3 pnt.; 2. W. Graafmans 1 pnt. Van de B.-klasse werd J. Riethoven kam pioen 1929'30, met 3 pnt.; 2. J. Verschoor 3. A. v. Egmond; 4. J. Steenvoorden; 5. Dadema; 6. B. Rijsbergen; 7. Fr. v. Maurits; 8 J. v. Weezei; 9. Fr. dc Haas. De overige renners hebben één of meer dere wedstrijden verzuimd. Na afloop wer den er in de zaal van den heer v Meizen de prijzen uitgereikt. ATHLETIEK. LEIDSCHE TURNKRING. De uitslagen van de athletiek-competitie van den Turnkring Leiden en omstr. zijn: Voor vereenigingen: dames ie pr. Brun- lnlde, 190 punten; heeren ie prijs „Hou Vast", Alphen, 150.50 punten-, heeren 2e pr: „Excelsior", Leiden, 100.20 punten. Personeele prijzen: dames: lo. pr. R. Briejer. ..Brunhilde", 87 70 punten; dames 2e pr. A. v. Noort, „Brunhilde", 68 punten; heeren, lo. pr. K. Schmall, „Hou Vast", Alphen, 53.90 puntenheeren 2e pr. H. v. Kooyk, .Hou Vast", Alphen, 52 p.; heeren 3e prijs B. Donker, .Hou Vast", Alphen, 44 60 p. Ver. Adspiranten: 1214 janr meisjes le prijs „Brunhilde" Leiden, 230.1 p.; meisjes 2e prijs „Sparta". Leiderdorp, 195 6 p.; Jon gens te pr. „Hou Vast" Alphen, 204 p.; jon- gpns 2e prijs „Sparta". Leiderdorp, 184.9 p Adspiranten 1416 jaar: meisjes le prijs „Brunhilde" Leiden. 227 7 p.; 2e pr. .Sparta", Leiderdorp, 214 1 p.. jongens le prijs ..Sparta" Leiderdorp. 253 8 p.; jongens 2e pr. ,,Hr.u Vast" Alphen. 224.9 p. Er werd deelgenomen door 21 adspirant- ploegen. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND SNELWANDELEN Gisteren had onder auspiciën van de R.K. Sportvereeniging Graal Willem II le Den Haag afdeeling athletiek de verwer king plaats van het 25 K.M. kampioenschap van Nederland sne^'andelen. In het geheel namen aan den wedstrijd 9 athleten deel. Gelijktijdig had een 25 K.M. groep wandeling plaats om het Graaf Wil- lerasschild waarbij 85 gegadigden waren. Ebbers die den titel behaalde deed met succes een aanval op het Nederl. record 10 Engelsche mijl en bracht dit van 1 uur 26 min. 11 sec. op 1 uur 23 min. 26 i sec. benevens brak hij het Nederl. record over 20 K M. en verbeterde dit van 1 uur 48 min. 27 sec. tot 1 uur 45 min. 11.4 sec. De uitslagen luiden: 1 Ebbers, Te Werve (Rijswijk) in 2 uur 15 min 54.2 sec.; 2. Toscani AAC (Amster dam) in 2 uur 18 min. 12 sec.; v. d. Vijver, AAC 'Amsterdam) in 2 uur 27 min. 39 sec. HET NEDERLANDSCH RECORD SPEERWERPEN VOOR DAMES ERKEND. Naar gemeld wordt is het nieuw Neder- landsch record door mej. L. Rombouls van Sparta (Dordrecht) officieel gehomologeerd. Zooals bekend wierp de Dordtsche athlete de speer 36.42 M. ZEILEN. WEDSTRIJDEN VOOR ZESMETERS. De uitslagen van rle 6 Meter-klasse op de wedstrijden van de Znanlandsche Zeilver- eeniging waren gisteren: Je wedstrijd: 1. Braassemermeer (H. Nathan), 1 u 53 m. 11 sec 2. Prinses Ju liana (G. de Vries Lentsch). 1 53.19 2e wedstrijd: 1 Xemplman (TI. J Pluy- pers), 1.45.49; '2r~ Rrnas«emermcer (U. Nathan), 1.46.46. BOKSEN. TACK SHARKEY KRIJGT DE VOORKEUR. Phil Scott nog niet aan de beurt. l it New Vork wordt aan de „Tel." ge meld, dat, voordat Phill Seolt toestemming zal krijgen tegen Sharkey uit te komen, de Britsche kampioen eerst nog apdere kaïn- pioensadspirantcn zal moeten verslaan. Offi- cicelc mededeeling i» hiervan gedaan door «de leiders van de Madison Square Corp waaraan Sharkey volgens contract verbon den 19. Men Ï9 van plan Sharkey te doen Uitkomen tegen den winnaar van het zwaar- gewichltournooi, dat in Maart a s, te Miami georganiseerd zal worden en waaraan waar schijnlijk deel zullen nemen Seott, Loughran von Porat. Maloney en Griffiths, en mis schien ook de Duitscher Schintling. DUIVENSPORT. STRIÏD EN VRIENDSCHAP (VOORSCHOTEN). Laatste concoursvlucht vanaf Quevrain. Afstand 197 978 K.M Losgelaten te 8 uur was de aankomst als volgt: 1. Groeneveld 10 uur 20 min 46 see.; 2. A. Oudshoorn, 10 23.4, 3. F. L. Smit. 10 26.8 4 J. Groeneveld, 10.27.54; 5. idem 10 28 28; 6. B. de Kleine, 10.35.10; 7. F. L. Smit, 10.35 28 8. B de Kleine, 10.36.1; 9. J. Groeneveld. 10.36 15; 10. F. L. Smit, 10.37.36. Aan de verschillende concoursen van deze vereeniging werden in dit seizoen deelgeno men door 1815 vogels. GOENOENG PAPANDAJAN. Bandoeng ligt weer achter ons. De asfalt weg kronkelt door lallooze desa's en wordt zeer druk bereden met auto's van allerlei kaliber, ossenkanen, sado's en fietsen. Het rijden hier schijnt niet van gevaar ontbloot te zijn, want op de eerste honderd kilo meter tellen wij drie omgeslagen autobus sen. De weg vertoont dan nog ook al wat hellingen en bochten al is het hier niet zóó erg als vóór Bandoeng, waar op één bordje 96 bochten werden aangekondigd. Dan komt de helling van den weg, 25 pCt. neer en aan 25 pCt op en onze zwaar geladen Che vrolet met Hanokainpeerwagen lapt hem dat keurig netjes al is hel natuurlijk up de eerste versnelling Dan wordt de vlakte van Garoet zichtbaar met haar omlijsting van vulkanen. Rechts voor r»ns de prachtig regel matige kegel van den Tjikorai, die 'n dikke 2500 M zoo uit de vlakte omhoog rijst Rechts ligt eerst de Goentoer, dan de Kawah-Ka- modjam en daarachter het Papandajan com plex. Van den Goentoer is de laatste lava stroom zeer duidelijk zichtbaar, donker af stekend tegen de groene helling, omdal vele lavabrokken nog scherp en naakt overeind staan. Wij dalen af in de vlakte en zwaaien rechts af naar den voet van den lavastroom. Daar ligt Tjipana9. woordelijk vertaald War- me-Rivier. Tallooze warme bronnen komen daar uit de rols te voorschijn en worden voor geneeskrachtige baden gebruikt. Dan stroomt het water door lange reeksen van. vischvijvers met breede dijkjes er tusschen, waarop coeospalmen welig groeien, een ccnig mooilandschap, vooral in de laatste stralen van de ondergaande zon. De Tjikorai staat er wazig blauw achter met een hori zontaal wit strecpwolkje halfweg de helling. Als wij Garoet naderen is de Papandajan in de avondschemering nog flauw zicht baar als een beboschle bergrug met een gapmde geelwitte vlek in de naar ons toe gekeerde zijde. Dalzelfde beeld is hel eerste wat ik 's morgens zie, als wij. bibberend van de koude, voortsnellen in de richting van Tjisoerocpoe, van waaruit wij le voet verder moeien gaan. Een groene berg inet een gapende wonde in de zijde, waaruit voortdurend rookwolkjes opstijgen, die zich vereeuigen met de wolk, die om den top hangt Goenong Papandajan IGoenoeng is berg, de naam beteekent smid. liet ia de smidse, waar Vul ka nils het ijzer smeedt, als het heet is. Een 25-tal geologen komt bijeen voor deze Congresexcursie en al gauw gaat hel in kalmen pas de berghelling op. Japan ners, Chineezen, Australiërs, Engelsehen en ook nogal wal Hollanders, die- in Indië hun Werkkring hebben en van deze mooie gelegenheid graag gebruik maken om hun nieuwe vaderland eens goed le bekijken. Langzaam gaal het bbigop door vrij zwaar oerwoud, slechts hier en daar door kleine ladange onderbroken. Er is een flinke breede weg, een karrepad, telkens overschaduwd door mooie boomvarens, djati of andere woudreuzen. Ook de groote doornappel van deze streken valt vaak op door zijn trech tervormige bijna een voet lange bloemen. Die plant wordt door dc inlanders ook erg gewaardeerd en met reden Een enkel fijn gemaakt zaadje ervan verlost hem van me deminnaar of echtgenoot. Fn wal nog pret tiger is. een paar zaadjes, stoffijn verpoe- derd, door een blaaspijpje in uw slaap kamer geblazen, verdiept uw slaap tot een halve bewusteloosheid, zoodal de geruisch- loos rondsluipende inlander rustig uw diverse kostbaarheden kan opzoeken. Als het net behoorlijk warm begint le worden, kruist een prachtig helder beekje onzen weg. Even gezicht en polsen ver koelen. Ali, mijn bediende, neemt een Hin ken mond vol, maar brengt het niet lot doorslikken. Op zeer oneerbiedige wijze fedigt hij zijn mondholte en waarschuwt zijn kameraad vooral niet te drinken. Ik proef ook eens: soda met aluin, vies samen trekkend smaakje. Het is een regenbeek, die dwars door den krater heenloopt en menige warme bron in zich opneemt Na een uur of twee bereiken wij een gedeelte der helling, dat onder de laatste uitbarsting geleden heeft. Dat was in 1772, maar nog steeds gaat de weg verder over bijna kale rotshel lingen. waar alleen een eenige meters hooge Vacciniumstruik en wat varens en mossen in den zuren grond gedijen. 1772! Een rampjaar voor deze streek. De vulkaan had nooit veel van zich laten merken, tot plot seling een groot deel van den ouden kegel werd weggeslingerd en een groot gat op de zelfde plaats ontstond. De heele uitbarsting heeft zeker geen vijf minuten geduurd, maar ze kosttte bijna drieduizend menschenlevens en enorme schade aan huizen en vee. Alles bedolven onder meterdikke ascli-, puin- en steenlagen, bij de groote ontploffing wegge slingerd. hopeloos verloren, verdwenen, weggevaagd. Over deze puinmassa's gaat het nu steil bergop. Telkens vinden wij langs den weg warme en heele bronnen, die op groote lei- rassen kalk of aluin afzetten. Na een uurtje waait ons af en loe de zwaveldamp lege- moet en geheel onverwacht betreden wij den kraterbodem. die aan dezen kant geheel open is, d. w. z. niet door een kraterrand omgeven Thans zien wij overal voor ons rook- en dampkolommen opstijgen en wordt het gezelschap in kleine groepjes verdeeld, die elk hun leider op den voet moeten vol gen. Ik loop vlak achter Neumann van Padang. één van de beste kenners van den berg. Modderig water siepelt omlaag van een klein heuveltje en als wij dat beklim men vinden wij daar boven een klein grijs meertje, dat borrelt en blaast en kookt, dat het een lust is om te zien. Dan vlak achter mij een dolle dreun. Even hooger i9 nog een modderbassin. in den versten hoek rommelen blazen omhoog, gasblazen van een meter middellijn, die de modder uit een nauwe pijp meenemen en omhoog werpen, som9 een halven M., soms 2'/a M. boven de oppervlakte. Pas dan op, want die modder is bijna 100 graden Cel sius heet. Verder langs tal van galen en spleten, waar zwaveldampen uil opstijgen, nu niet alleen het stinkende zwavel water stofgas. maar ook het zeer scherpe traan- verwekkende zwaveldioxyd. Beide zijn zeer gevaarlijk. De zwavelwaterstof doodt lang zaam, vergiftigend en heeft hier al ver scheidene bewakers van den dienst het leven gekost, omdat de pondok (hut) lo dicht bij een paar nauwelijks zichtbare zwavel bronnen stond. Zwaveldioxyd daarentegen of wel zwaveligzuur, ruikt zeer scherp, be neemt u den adem en is sterk traanverwek- kend en daarin schuilt weer een groot ge vaar. n.l dat door het opwellende traan- vochf het gezicht zoo slecht wordt, dat men hel veilige pad of den vasten bodem niet meer terusr kan vinden. Want als wij de be langrijke eruptiepunten naderen klinkt de bodem hol onder onze spijkerschoenen. Je iaat onwillekeurig wat verder van elkaar afslaan net als bij ons op het ijs Hier blaast en sist en rookt het overal om ons heen. al ligt de groote heksenketel nog even twintig meter verder. Daar kun nen wij niet al le dicht bijkomen en dan nog voorzichtig naderen boven den wind. Daar gapen openingen van een meter mid dellijn, glanzend zwart met oranje-randen in den zwavelgelen heuvel. In die gaten is de temperatuur ongeveer 300 graden Cel sius, nadert dus tot donkerroodgloeiend. Daar is de zwavel gesmolten, kookt ze eigenlijk, bij wat lagere temperatuur zet ze zich oranje-geel af, bij ongeveer 100 graden zwavelgeel. Al die zwarte openingen bla zen gasstralen uit, die pas zichtbaar wor den als ze voldoende zijn afgekoeld om stocm te vormen pf zwavelkristallen af te zetten. Tien meter verder telkens een dof gedreun, daar is weer een modderkrater en juist als ik instel om den ziedenden poel te fotografeeren, barst een gasbel van zeker anderhalven meter middellijn en slingert de modder meters hoog de lucht in tot vlak voor mijn voelen. Wij staan even rustig le kijken, als ineens de leider ons wegroept. De wind draait even en drijft de groote, grijze zwaveldampwolken meer en meer naar ons toe. Daar koint een golf. Adem inhouden en oogen dicht luidt het bevel en in 10 seconden is het gevaar voorbij. Wij dalen af en zoeken een ander pad, waarlangs eiken dag temperatuurmetingen worden gedaan, want verhoogde tempera tuur in de bekende galen is een der zeker ste teekenen van een anderende uitbar sting. Zoo ook in 1924, loen de tempera tuur der grootste zwavelbron plotseling op liep van 325 tot ruim 500 graden en den tweedon dag meting reeds onmogelijk was. Op het dagelijksch begane paadje zakfc Neumann, tic leider, plotseling met één been weg. gelukkig kan hij meteen achter uit springen. Zwaveldamp stijgt op, zijn schoen en beenwindsel rookt en wordt met een losgeknipt, echter niet zoo snel, of de hoete zwavelmodder heeft al een paar lcc- üjke brandwonden veroorzaakt. Dan maar liever tenig. af en toe even wachtend tot 'n gaswolk voorbij is en dan gauw verder. OppassenMidden op den weg over den kraterbodem, die twee kampongs op Noord en Zuidhelling verbindt, gaapt een verseh gat van een meter middellijn, waarin weer grijze modder borrelt en kookt en de kan ten van het gat aanvreet. Een raar terrein hoor. En hier loopen dagelijks een paar opzichters rond van den vulkanologischen dienst-, inlanders, die de noodige metingen doen en telefonisch melden naar omlaag, wat er gebeurt. En zoo wordt er gewaakt op alle werkende vulkanen van Java oin zoo mogelijk te waarschuwen, wanneer ra;n pen voor dc deur schijnen te staan. En bi; de minste afwijking komt de Europeescho ingenieur, wijkt af van de gewone paden daalt af in ravijnen en spelonken van den kraterbodem, klautert en kruipt over rots wanden en langs afgronden, beluistert en belast, meet en onderzoekt den berg om te oordeelen en zuo noodig te waarschuwen. Dat zijn moedige kerels. Altijd klaar om hun leven te wagen, dat eigenlijk steeds in gevaar is, wanneer ze op tournée zijn. Sterk, gezond, van ongewoon uithoudings vermogen. Menschen van kracht, macht over hun lichaam, wilskracht en... aardig prettig volk, steeds bereid om te helpen, te antwoorder op allerlei vragen, aJs 2oovele anderen, die den strijd met de natuur heb ben leeren kennen. Langzaam wordt de afdaling weer on dernomen, want een gure wind waait daac op ruim tweeduizend meter hoogte, die tel kens natte witte wolkenproppen op ons, wandelaars, afjaagt. Na de hitte van de bestijging doet dat dubbel onaangenaam aan eu ieder ademt op als het oerwoud zic.i weer voor ons opent. Maai daar is de hitte weer blijven hangen en zoo deugt het ner gens, behalve achter een flesch sodawater of limonade in het groote chique hotel van Tsjisoeroepoeg. Dan gaat het weer verder omlaag per auto, door de tallooze sawah's, die trapsgewijs dalen naast den zachfc- glooienden weg. De oogst is er af, hier en daar staan helder geelgroene, dichtbegroei de vakjes, daar is rijst gezaaid, daarvan daan wordt straks de bibit, de jonge plantjes, uitgeplant in het handbreeddiepe water. Nu is het meest open water, dat' altijd wat te wcei spiegele/) vindt, coeospal men of pisang, de mooie kegel van den Tji- kora of de groene rug van den Papandajan' met de gapende wond in de zijde, waar de explosie indertijd plaats vond en die nog steeds nagist. Even lager zijn ze aaD het uitplanten. Lange rijen, meest vrouwen in kleurig gewaad, de sarong hoog opgetrok ken, het baadje loshangend bij het warme werk. En dat plast en ploetert rond in de modderbrci tot overal regelmatig verspreid de onnoozele sprietjes boven het water uit steken, die met erg veel zorg en nattig heid zullen opgroeien tot de lange, gele overhangende aren. Dan komen de inlanders aan met kegeb vormigen, C'flinecschen hoed. Ze dragen glanzend zwarte manden van fijn vlecht werk. Daar zit ook bibit in, ook iets waar uit iets groeien kan ,maar in dit geval a het goudvisschenbroed. Want wie rijst van de sawah afhaalt en niet dadelijk weer plant, kweekt er ee*rst een stelletje goud karpers in groot, om ze op te eten natuur lijk. maar deze teeltvis9cherij schijnt ook weer bijzonder goed te werken. Bemesting misschien? Verdelgen van slakjes en inseo- ten enz. Wij weten het niet, maar de in lander. doet het en het gaat beter met als zonder ook al weten wij Dieti waarom. Van rijstbouw kunnen wij den in lander niet veel leeren, behalve misschierï zorgen voor prima zaad en grootere irriea- tiewerken. Maar wat methode aaneaat! Erf wilt u wel gelooven, dat haast alle rijst halmen nog met de hand worden geplukt I VAN DER SLEEN. ONZE TELEFOONNUMMERS 2500 (op 2 lijnen) REDACTIE 1507 3—2

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 7