70ste Jaargang MAANDAG 30 SEPTEMBER 1929 No. 21333 0FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis, per regel voor adverlentiSn uit Leiden en plaatsen waai agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine idvertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week 0.18 Buiten Leiden, waar agenter gevestigd zijn, per week0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan de firma J. C. Schophuizen en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een fabriek van jaloezieën, marquises, zonneschermen en rolluiken in het perceel Nieuwstraat No. 10, en Hoog- landsche Kerkgracht No. 47, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie I. Nis 2205 en 70. 3688 AUG. L. REIMERINGER, Weth. Lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 30 September 1929. Wenken in het belang van de goede orde tijdens de 3-Octoberfeesten. Niet medeloopen met den optocht. Tijdens het passeeren van den optocht niet op bruggen ol tegen brugleuningen plaats nemen. Zich honden aan de bevelen der politie. Niet met serpentines weipen ot iets andeis doen, waaidooi paarden, bij den optocht aanwezig, kunnen schrikken. Den weg voor den optocht vrij honden, waardoor ongelukken worden voorkomen. Vóór ol tijdens het alsteken van het vuur werk zich niet ophouden op het terrein van de Haarlemsche Tram, de daarachter ge bouwde remise, den spoorwegovergang ol -brng. Vertooningen met aapjes en andere dieren, alsmede loterijen zullen streng worden te gengegaan. De Eerste Hulpdienst bevindt zich in de school Schuttersveld; de Politie bevindt zich mede in die schaal en in een honten ge bouwtje op de scheiding van het gereser veerde gedeelte en het niet gereserveerde gedeelte van het Schnttersland. Koffiehuizen sluiten te 1 nnr 's nachts; tot dit nur mag daar muziek gemaakt worden, mits daarvoor vergunning gevraagd en ver kregen is. Telken jare doet zich tijdens den optocht het verschijnsel voor, dat o.m. op het Kon Rapenburg en de Prinsessekade het publiek zich tot een zoodanige compacte massa heeft opgehoopt, dat de politie de grootste moeite heeft zelfs met behulp van paarden een baan voor den optocht vrij te maken. Ver leden jaar moest de politie op beide genoem de straten eenigen tijd halt houden en een deel van het publiek verwijderd worden, omdat er anders geen doorgang te krijgen was. Op vele andere plaatsen in de stad ziin daarentegen de kijkers dun gezaaid. Ter voorkoming van ongelukken wordt het publiek in zijn eigen belang aangeraden zich over den geheelen door den optocht te volgen weg te verspreiden en zich dusdanig op te stellen,vdat een vrije doorgang voor den optocht overblijft. Ter kennis van het publiek wordt ge bracht. dat de deelnemers aan de koraal- muzick op 3 October a.9. toegang tot het Van der WerfpaTk hebben aan de zijde Ga- renmarkt lang9 het pad aan de waterzijde. Het pad langs bet water aan de zijde Doezastraat wordt afgesloten. De beide achterpaden blijven voor bet pu bliek toegankelijk. GENOOTSCHAP „KENNIS IS MACHT" Uitreiking der diploma's. Zaterdagavond had in een der zalen van het Nut van het Algemeen de uitreiking van de diploma's plaats. Nadat de leerlingen en oud-leerlingen in de zaal hadden plaats genomen, deelde de penningmeester de heer H. J. W. Peeters mede, dat de voorzitter, de heer G. W. Zandvoort hedenavond was ver hinderd om de diploma's uit te reiken. Men heeft hem nu verzocht om zijn plaats in te nemen. Hij begon met de leerlingen geluk te wenschen met hun behaald succes, er daarbij op wijzende, dat aan de diploma's van „Kennis is Macht" steeds meer waarde wordt toegekend. Hoe kan dit ook anders. De exameneischen op de school zijn steeds zwaarder geworden en daarom kost het den leerlingen tegenwoordig heel wat inspan ning om een diploma te verwerven. Maar zonder moeite bereikt men niets. Hij sprak verder de hoop uit, dat de meesten van de hier aanwezigen nu niet moesten denken, dat zij er waren. Het nu behaalde succes op hun studie moesten zij als een rustpoos beschouwen, om straks weer verder te gaan studeeren. Het eindpunt is immers nog lang niet bereikt. Hierna had de uitreiking van de diploma's plaats. Toen de diploma's wa ren uitgereikt, feliciteerde de directeur, de heer A. J. J. Verbrugge, de leerlingen met hun behaald succes. In het bijzonder wenschte hij mej. H. van de Wel geluk met de diploma's, die aan haar hedenavond waren ter hand gesteld. Hij sloot zich ver der aan bij de woorden, die de penning meester, de heer H. J. W. Peeters, zooeven tot de aanwezigen had gesproken. Ook hij sprak de hoop uit, dat meerdere leerlingen weer aan de studie begonnen, om te trach ten in het bezit van hoogere diploma's te komen. Aan de hieronder genoemden werd voor de daarbij vermelde vakken een diploma uitgereikt. Fransche Handelscorrespondentie: Mej. J. H. Huisman, N. Kromhout. Engelsche Handelscorrespondentie: Mej. C. G. Bink, P. Ph. v. d. Broek, H. J. Brügge- mann, mej. G. Ruiter, W. F. van Ulden. Duitsche Handelscorrespondentie: C Haasnoot, mej. H. van Wel. Algemeene Handelskennis: mej. M. F. Th. Baars, P. Ph. v. d. Broek, W. H. C. Brug man, P. Guley, W. L. E. van Hal (met lof), mej. J. H. Huisman, W. L. Leget, A. v. d. Rijst, mej. G. Ruiter (met lof). M. M. Slim- mers, W. F. van Ulden, A. L. Verhoog, mej. H. van Wel. Boekhouden e. a. v.: J A. Burger, P. Guley, mej. P. v. d. Made, J. Segaar, J. B. Selier, M. M. Slimmers, mej. H. van Wel, F. v. d. Wijngaard, mej. P. J. van Zijp. Schoonschrijven: A. L. Bots, J. W. Har- ting, mej. J. van Klaveren, J. van Maanen, J. de Wolff. Stenografie: mej. M. C. v. d. Berg (met lof), mej. A. M. Cattel. Stenotypie: mej. V. M. Hartelt, mej. M. F. Kukler, mej. I. Laan, mej. A. J. Th. v. d. Voort, mej. B. P. E. v. Wijk. Machineschrijven: J. Aikens, mej. Th. A. H. Baars, mej. M. Barens, J. Belt, mej. S. Beijer, mej. E. J. P. v. d. Blom, R. Dool, mej. M. Giesselbach, mej. E. Goddijn, mej. A. J. de Groot, H. N. Gijsman, mej. V. Har- telt. J. W. Harting, P. J. Hoope, mej. G. C. Ivalkhoven, J. J. v. d. Kamp, J. Koet, mej. J. J. Leder, mej. E. C. v. Leeuwen, mej. C. H. Mooten, mej. G. J. v. d. Nat, G. Nievaart, C. J. Oostwouder, J. W. A. Ort, L. J. J. Pre- nen. mej. A. I Regeer, mej. II. Remmelen- kamp, mej. M. A. Riel, mej. A. G. Th. Rohrey, mej. J. P. C. Schrijver, J. Smit, mej. J. A. Smittenaar, mej. E. M. v. d. Steen, mej. S A. Taverne, mej. H. Trouwee, mej K. J. v. Tuyl, W v. d. Velden, P. R. R. Venhuizen, M. Verhoeven, P. Vlugt, mej. E F. Wakka, J. F. Wakka, mej. A. J. v. d. Weijden, mej. A. J. van Wijk, B. Wijsman. KOSTELOOZE INENTING. Er is ook Zaterdagmiddag weer een druk gebruik gemaakt van de gelegenheid tot kos- teiooze inenting. Aan de Aalmarktzijde van de Stadsge hoorzaal stonden reeds lang voor tweeën honderden gegadigden in de rij. In totaal hebben zich hier ruim 1100 personen laten revaccineeren. Ook in het Elisabethshofje aan de Oude Vest was het bijzonder druk. hier werden in totaal 720 kinderen bene den den 14-jarigen leeftijd ingeënt Deze ge tallen, vermeerderd met het aantal baby's, dat in het Instituut voor Praeventieve Ge neeskunde werd behandeld, mag veilig wor den aangenomen, dat Zaterdagmiddag 2000 stadgenooten zich hebben laten inenten. PLAQUETTE HAAGSCHE CONFERENTIE. Onze stadgenoot de beeldhouwer Eugène Anchu-Hendschuh heeft een plaquette ver vaardigd ter gelegenheid van de Haagsche Conferentie. Men ziet Briand, Snowden, Stresemann, Adalsji en Masconi rond de beeltenis van FI. M. de Koningin, waaronder de woorden: 31 Augustus 1929, Conferentie Den Iïaag geschreven staan. Het ligt in de bedoeling van den ontwerper, een exemplaar aan de hierboven genoemde afgevaardigden toe te zenden. JAARFEEST VAN DE VEREEN. VAN MATHESIANEN. Zaterdagavond vierde de Vereeniging van Mathesianen in de groote Stadsgehoorzaal, die voor dit doel een feestelijk aanzien had verkregen haar jaarfeest, dat werd bijge woond door leden donateurs met hunne dames en genoodigden. Onder de aanweri- waren ook bestuursleden, directeur en leeraren van het Genootschap Mathesis Scientiarum Genetrix. Het orkest van de vereeniging onder be kwame leidin* van den heer Frans Vnjhoff speelde vóór de officieele opening zijn eerste nummer waarmede het de zeer tal rijke aanwezigen reeds een gewaardeerd voorproefje gaf van zijn muzikale prestaties. Hierna heette de voorzitter, de heer F. Verschragen, de aanwezigen welkom, in het bijzonder de heeren prof. Keesom, prof. W. J. de Haas, prof. v. d. Woude en dr. G. A. Crommelin, het bestuur van het Genoot schap M. S. G., directeur, leeraressen en leeraren van M. S. G., leden en ouders van leden en verdere genoodigden. Hij sprak den wensch uit dat ook op deze 12de jaarfeestviering weder een ec'nte Mathesianengeest moge heerschen. Voorts bracht hij een woord van dank en waardeering in de eerste plaats aan den heer Frans Frijhoff, die ook dit jaar weder het O. V. M.-orkest op zulk een uitstekende wijze leidde, en aan de dames en heeren die geheel belangloos hun medewerking ver leenden ter versterking van het strijkje. Ook den leider van het tooneel, die echter onbekend wenscht te blijven bracht do voorzitter een woord van oprechten dank. Na verder het lid, den heer van Oerle dank te hebben gebracht voor zijn ontwerp van hel progTamma, dat van groote artisti citeit getuigt, gaf de heer Verschragen een kort verslag over het afgeloopen jaar. Lezingen werden gehouden door de heeren Batenburg, dr. Crommelin, L. Ouwerkerk, Jan de Quack en Lanchester. Deze lezingen hadden plaats in de Col legezaal van heT Natuurkundig Laborato rium. Ook werd een excursie gemaakt naar het bedrijf van de Haagsche Courant, welk grootsch bedrijf in volle werking was ge steld. Dit jaar werd ook een aanvang gemaakt met het uitreiken van prijzen voor de best- geslaagde leden bij de eindexamens, be staande uit technische boekwerken. Eindelijk werd een lang gekoesterde^ wensch verwezenlijkt met het uitgeven van e'en „orgaan van Mathesianen" een eigen technisch maandblad, dat tot doel heeft om behalve de technische ontwikkeling der leden te vermeerderen, een sterkeren band te brengen tusschen de leden onderling. Dei voorzitter drong er op aan rich op dit blad, waarvan het eerste nummer, dat er bijzon der goed uitziet, op de vergadering aanwezig was te abonneeren. De voorzitter besloot zijn rede met den wensch dat allen een genoeglijken avond zouden smaken. (Hartelijk applaus). Hierna werd het bekende Mathesislied van Jan de Quack staande aangeheven. Vervolgens speelde de muziek de ouver ture „Die Entführing aus dem Serail" van Mozart, waarmede het orkest het hart van de aanwezigen won. Daarop volgde opvoering van „Wie' ben ik? blijspel in drie bedrijven, door J Broek- hoff Bzn., dat vlot werd gespeeld. Aan het slot klonk dan ook een warm applaus. Tusschen de bedrijven in vroeg de muziek weder de belangstelling. Na de pauze gaf het orkest achtereen volgens: „Rosen aus dem Süden". van Joh. Straus en „Sonnv Boy", van Al Jolson, waarmede het zich van de beste zijde deed kennen. Den aan het orkest medewerkenden dames werden onder luide blijken van instemming der aanwezigen door het bestuur bloemen aangeboden. De tooneelspelers vertoonden daarop nog een „Militaire Grap" in één bedrijf door Heinrich Houben, waarom hartelijk werd gelachen. Met muziek werd dezen avond besloten op even voortreffelijk^ als waardige wijze. De vereeniging mag op haar orkest en vooral op den bekwamen dirigent trotsch zijn. De bijzonder goed geslaagde avond werd besloten met een bal, geleid door het Jazz bandorkest „Aufgepast". Zeer zeker voor de jeugd wel het meest begeerde deel van het uitgebreide programma. LEIDSCHE SCHIETVEREEN. „WILLEM TELL". VERDRONKEN. Gtstermorgen is uit den Oude-Singel het lijk opgehaald van den 50-jarigen koetsieT H. B., die vermoedelijk Zaterdagavond te water is geloopen. Het lijk werd naar het politebureau overgebracht. DE POST OP 3 OCTOBER. Op 3 October a.s. worden het hoofdpost en het wijkkantoor Heereiigracht te 1.30 voor het publiek gesloten. Er worden dien dag 2 briefpostbestellin gen uitgevoerd n.l. te 7 uur en te 18 uur, en één pakketpostbestelling nl. te 9 uur. De bijbussen worden gelicht te 7.50, 11.30, en 19.20 Invordering van quitantiën heeft niet plaats. Busrechthouders kunnen hunne correspon dentie na sluiting van het kantoor komen afhalen langs den ingang door de poort aan de Boommarkt. De prijsuitreiking. In tegenwoordigheid van een aantal deel nemers en genoodigden heeft Zaterdag avond in de groote Graanbeurszaal de prijs uitreiking plaats gehad van de wedstrijden door bovenstaande vereeniging georganiseerd ter gelegenheid van haar dertigjarig bestaan. De voorzitter, de heer W. Alphenaar heette alle aanwezigen hartelijk welkom en memoreerde in het kort het verloop der ge houden wedstrijden. Helaas kon spr daarover niet erg enthou siast zijn; verschillende factoren hebben er toe medegewerkt, dat de wedstrijden minder goed geslaagd zijn dan verwacht had mogen v/orden. In de eerste plaats waren kort te voren in de naaste omgeving van Leiden diverse wedstrijden gehouden, waardoor de deelname vrij gering was. Bovendien is het bestuur gebleken, dat over de wedstrijden gehouden ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan der vereeni ging bij diverse deelnemers ontevredenheid heeft geheerscht. waarmee de klagers nu eerst te voorschijn zijn gekomen, hetgeen tengevolge heeft gehad, dat in enkele plaat sen een actie is gevoerd om niet aan deze wedstrijden deel te nemen. Het is het bestuur een raadsel, wat do reden van deze ontevredenheid is geweest, maar het feit is er nu eenmaal. Op zijn beurt was spr. ontevreden over de geringe medewerking, welke de vereeni ging had ondervonden van de Kon. Ver. van Nederlandschc Scherpschutters, waarbij „"Willem Teil" is aangesloten Aan den anderen kant zijn er evenwel ook weer factoren, welke tot blijdschap en dankbaarheid stemmen en daarbij denkt spr. vooral aan de vele gevers die met milde hand nrijzen beschikbaar stelden en voorts aan allen, die tijdens de wedstrijden hun zeer gewaardeerde assistentie verleen den. Daarna ging de heer Alphenaar over tot het uitreiken der prijzen, bestaande uit me dailles. kunstvoorwerpen en geld. Verschillende afgevaardigden vonden hier bij gelegenheid dank en hulde fe brengen aan bestuur én wedstrijdcommissie van ..Willem Teil" voor de voortreffelijke orga nisatie der wedstrijden. Na aflooD bleef men nog eenigen tijd ge zellig bijeen. DE PSYCHOLOGIE DER BEROEPSKEUZE. Arts en ondexwij'zer. In het ..Tijdschrift voor ETvaringsopvoed- kunde" wijdt de heer W Koops Azn. een waardeerende beschrijving aan het werkje, dat onder bovenstaande titel is verschenen van de hand van den Leidschen hoogleeraar dr. R P van Calcar. Aanleiding tot het schrijven van zijn boekje gaven den auteur ziin ervaringen bij het medisch onderwijs. Een langdurige werkzaamheid als hoogleeraar heeft hem tot de overtuiging gebracht, dat er hij dat on derwijs misstanden vallen aan te wiizen, die hoe eeTder hoe liever moeten verdwii- nen. Met name nopmt hij Ion eerste het feit, dat aan de hoogleeraren. wien het universi tair onderwijs wordt ongedragen, niet de eisch wordt gesteld, dat zij zich practische kennis van psvchologie en naedagogiek heb ben eigen gemaakt. ten tweede het an dere feit. dat de academische docent de leer lingen heeft aan te nemen, welke het mid delbaar en het gvmnasianl onderwijs hem eenvoudig aanbieden en dus niet den min sten invloed heeft nn de toela-iing van ziin discinelen en ten derde het feit dat de aanstaande artsen niet gehouden zijn psy chologisch inzicht te verworven, zoodat het "emakkelijk kan voorkomen dat er afgestu deerden on de natiën ten worden losgelaten, zonder dat ze iets van de structuur der men- eoheliike riel afweten, wat toch niet toe laatbaar mocht zijn. Do heer Koops snreekt de Koon uit. dat het werkie van nrof v C. door veel onder wijzers hij allerlei takken van onderwijs zal worden gelezen. UIT DEN TREIN GESPRONGEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag, na aankomst van den laatsten trein uit Utrecht aan het station alhier is door een dame aan gifte gedaan, dat tusschen Alphen en Leiden een man met wien zij in denzelfden wagon was gezeten, uit den trein was gesprongen. De man, die in een aangrenzende coupé had plaats genomen, gedroeg zich eenigszins zonderling, waardoor de aandacht van de dame werd getrokken. Toen zij op het genoemde traject eens door den wagon wandelde, vond zij de deur van de coupé geopend. Op de bank lag een on gemerkte heerenzakdoek De politie heeft onmiddellijk in samen werking met spoorwegpersoneel de geheele lijn tot Alphen afgezocht, evenwel zonder resultaat. BINNENLAND. Opgericht is een Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart. (Binnenland, 2e Blad) Maatregelen tegen Alastrim; de inhond van de nienwe wet op de besmettelijke ziekten. (Gemengd, 3e Blad.) Spoorwegongeluk bij Westwoud; goede rentrein op oen stootblok geloopen; de hoQfd- geleider gedood. (Gemengd, 3e Blad.) Nabij Leiden is een 28-jarige wielrijder uit Leimuiden door een auto aangereden en gedood. (3e Blad.) BUITENLAND. Dr. Hermes treedt ai als hoofd der Duit- sche delegatie voor de besprekingen met Polen. (Buitenl.,le Blad.) Overleden is de vroegere Japansche pre mier Baron Tanaka. (Buitenl., Ie Blad.) Tsjitsjerin afgetreden als volkscommis saris van bnitenlandsche zaken der sovjets. (Buitenland, le Blad.) INLICHTINGEN OP EEN ADRES De minister van Onderwijs heeft de vol gende inlichtingen verstrekt op het adres van J. H. de Brouwer en J. Laman, beiden op arbeidscontract in dienst geweest aan de administratie van het Academisch Zieken huis te Leiden houdende verzoek om hand having in hun functie, dan wel schadeloos stelling. Adressanten waren van 1 September 1927 tot en met 31 Augustus 1928 in tijdelijken Overheidsdienst voor een bepaalden tijd (één jaar) door curatoren der Rijksuniversi teit te Leiden aangesteld als klerk bij het Acad. Ziekenhuis aldaar. Na 31 Augustus 1928 ontvingen zij geen aanstelling meer voor een bepaalden tijd; zij bleven in het Acad. Ziekenhuis werkzaam voor onbepaal- den tijd. Naar analogie van art. 1639 B. W. kan personeel in tijdelijken Overheidsdienst, indien de aanstelling niet voor een bepaal den tijd is geschied, te allen tijde zonder opgaaf van redenen worden ontslagen, mit9 bij dit ontslag een opzeggingstermijn in acht wordt genomen, gelijk aan dien, welke gewoonlijk tusschen twee opvolgende uit betalingen van het in geld vastgesteld loon verstrijkt. Dit is geschied. Curatoren toch hebben zich bereid verklaard te bevorderen dat aan adressanten een bedrag wordt uit gekeerd, gelijkstaande met hun laatstgeno ten 9alaris over een tijdperk van twee maanden. UITVOERING EERSTE LEIDSCHE KLUCHT EN REVUE-GEZELSCHAP. Zaterdagavond gaf bovengenoemde ver eeniging haar 23sle uitvoering in de con certzaal „Concordia". Nadat de muziek onder leiding van den heer der Kinderen de goede stemming er in had gebracht, verschpen de voorzitter, dó heer v. Egmond voor het voetlicht en opende dezen avond mei een korte iede, waarin hij alle aanwezigen hartelijk welkom heette en mededeelde dat deze avond meer een ge zellige bijeenkomst was, voor donateurs, donatrices en leden, maar zich overigens niet zou onderscheiden van een gewone uit voering Hierna volgde het optreden van den heer J. Heuzen, humorist, die eenige goed gezongen liedjes ten beste gaf waarvoor hij een welverdiend applaus in ontvangst te nemen had evenals de heer J. Ravensber- gen, die ook vóór en na de pauze als humo rist optrad. Deze heeren, voor ons geen on bekenden, hebben ook nu weer doen blij ken, dat zij twee goede krachten zijn. waar van de vereeniging nog veel genoegen kan beleven. Ook op het gebied van tooneel weet deze vereeniging iets goeds voor het voet licht te brengen; dit is o.m. gebleken uit de drie één-acters welke dezen avond zijn opgevoerd, nl. „In de macht van het Mag netisme", „Het verloren Minnebriefje", en „Hoe, Jetje gevrijd werd". Dat deze drie stukjes bij het publiek in den smaak gevallen zijn. behoeft geen twij fel, want de lachsalvo's waren den gehee len avond niet van de lucht, vooral bij de opvoering van „Het verloren Minnebriefje", waarin de heer Groenendijk de hoofdrol op kostelijke wijze vervulde Dat deze avond voor de vereeniging een suece9 is geworden, is te danken aan alle medespelenden en ds bloemen, welke bij het einde aan de dames werden aangeboden waren wel verdiend Een gezellig bal besloot deze uitvoering waarvan volop genoten i3 en waarop d9 vereeniging met genoegen kan terugzien.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1