708le Jaargang ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1929 No. 21332 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis per regel roor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine kdvertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postreehl Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35, per week Buiten Leiden, waar agenter gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. 0 18 „0 18 Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a.: de N.V. fabriek van suikerwerken v.h. Gebrs. Pel onr vergunning tot het uitbreiden van de fabriek van suikerwerken, vruchten- p&lé's en vruchtensiropen, gelegen aan den Morschweg Nis 50. 52, 54, 56, 58 en 58a, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sec tie L. Nis 931. 933 en 866. b.: A. Landwaart om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche bewaar plaats voor benzine in het perceel Clara- steeg No. 27, kadastraal bekend Gemeende Leiden, Sectie H. Nis 2600 en 2604. met bovengrondsche aftapinrichting vóór dat perceel. c.: J. Spruit om vergunning tot het uit breiden van de broodbakkerij in het perceel Lage Rijndijk, Nis 63 en 65. kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie K. No. 3905. d.: Gebrs. P. J. en J. P. Stokkermans om vergunning tot het uitbreiden van de ver- nikkelinrichting in het perceel Koppen- hinksteeg No. 7a, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie I. No. 2565. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn alsmede dat op Zaterdag, den 12den Octo ber e.k. des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 ("Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten AUG. L. RETMÏÏRTNGER, Weth Lo -Burgemeester. VAN STRTJEN, Secretaris. Leiden. 28 September 1929. 3585 KOSTELOOZE INENTING EN HERINENTING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat de gelegenheid tot inenting en her- inenting ditmaal niet zal worden gehouden op Woensdag 2 October, a.s. doch op Dinsdag 1 October tevoren, des namid dags van 23"/a uur in het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde, Boerhaa- vestraat 21, in het Elisabethshof aan de Oude Vest en in de Stads-Gehoorzaal. De inenting van mannen geschiedt in de receptiekamer, die voor vrouwen in de stemkamer van de Stadsgehoorzaal. AUG. L. REïMERïNGER, Weth. lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 28 Sept. 1929. 3587 3 OCTOBER. De Commissaris van Politie verzoekt dringend het werpen van serpentines gedu rende het voorbijtrekken van den optocht te laten Hoe goed ook bedoeld, de paarden kunnen er van schrikken, hetgeen ernstig gevaar oplevert èn voor de ruiters, die niet allen even goed geoefend zijn, èn voor de menigte. Men geve dus niet op deze wijze uiting aan zijn feestvreugde. DRIETAL NED.-HERV. GEM. In de gisteren gehouden vergadering van het Kiescollege der Ned. Herv. Gem., heeft de verkiezing plaats gehad van het drietal predikanten voor de vervulling van de vac.- ds. Beekenkamp. De uitslag is, dat geko zen zijn: ds. S. van Dorp te Den Haag met 107 st.; ds. P. Kijftenbeld te Feyenoord met 97 stemmen; ds. M. Ottevanger te Pa- pendrecht met 91 stemmen. Allen aanbevolen door de drie Samen, werk^dc Kiesvereenigingen. Aanwezig wa ren 140 stemmen. DE COLLEGES VAN PRINSES TULIANA. Ter aanvulling van hetgeen wij eenige dagen geleden hebben gemeld, diene, dat Prinses Juliana in dezen cursus aan de Leidsche Universiteit de colleges zal volgen van prof. Kristensen, prof. Huizinga, prof. Van Wijk en prof. Van Eysinga. GEOLOGISCHE EXCURSIE. Morgenochtend zal een aantal oudere Leidsche geologische studenten onder lei ding van dr. 1 M van der Vlerk naar Thüringen vertrekken, om in de omgeving van Eisenach en Ilmenau eenige excursies te maken, o.a. staat op het programma een bezoek aan een fluorietmijn en een kali zoutmijn. WONINGBOUWVEREENIGING „ONS BELANG". Het conflict bijgelegd. In de gisteravond, in „Prediker" gehouden ledenvergadering van bovengenoemde ver- eeniging, die zeer druk bezocht was, kwam o.a. het punt ter .sprake: Aftreden van het geheele bestuur. Door verschillende leden werd betoogd, dat in de vorige vergadering een verwarde stemming had plaats gehad. Algemeen was men van meening dat de bedoeling niet was geweest zich uit te spre ken vóór of tegen het bestuur, maar alleen over de vraag aan wien de achteruitgang van de poort toekwam. Vele leden deden een beroep op het zittend bestuur om aan te blgven, in het algemeen waardeerend het werk door het bestuur verricht. Na lang durige discussie werd ten slotte een motie in stemming gebracht van het lid Joh. W. Harting, luidende als volgt: „De buitengewone ledenvergadering van 27 Sept, 1929, bijeen in gebouw „Prediker", gehoord de discussie, oordeelt dat: het lid Heetveld verkeerd, althans in •strijd han delde met de goede begrippen van bet ver- eenigingsleven, toen hij zichzelf richtte; dat noch den persoon van den voorzitter, noch het bestuur een blaam treft; en spreekt haar volle vertrouwen?-uit irn het huidige bestuur". Deze motie werd met 221 vóór er. 5 blanco stemmen aangenomen. Na den uitslag dezer stemming schorste de voorzitter eenigen tijd de vergadering, om zich met zijn be-tuurders te beraden. Na heropening deelde hij mede, dat het bestuur uit deze stemming den indruk had gekregen, dat het 't vertrouwen der leden nog had en dat het zijn bedanken introk. Deze mededeeling werd met een luid ap plaus door de vergadering ontvangen. HERHALINGSOEFENINGEN 4DE REGIMENT INFANTERIE. De laatste ontspanningsavond. In tegenwoordigheid van bijna alle offi cieren van het regiment werd gisteren in de overvolle cantine-zaal van de Morsch- poorlkazerne de laatste ontspanninge avond van deze herhalingsoefeningen ge- honden. Het hier ter stede welbekende trio van der Woerd heeft met een aantal uitnemend voorgedragen nummers zijn publiek op de meest aangename wijze geboeid. Hun komi sche voordrachten werden telkens afgewis seld door muziek, gegeven door het uit de dienstplichtigen samengestelde fanfare korps en verder door enkele onderofficie ren. die zich, geheel belangloos, voor dezen avond tot een keurig strijkje hadden ver- eenigd. In den loop van dezen avond hield do legerpredikant ds. Nauta een zeer waar- deerende toespraak tot de leden van het muziekkorps, dat gedurende de wel eens vermoeiende oefeningen, met zijn opwek kende marschen den troep zoo goed had weten op te fleuren of. zooals de spreker het geestig uitdrukte: de anti-loopers had laten loopen als antilopen. Zijneerwaarde bood, onder luiden bijval van hunne kame raden. aan elk lid van het muziekkorps een hijzonder aandenken aan. De 'luitenant Steenhauer bedankte aan het eind in hartelijke bewoordingen, en onder daverend applaus, de muziek en de overige medewerkers van dezen avond. De regimentscommandant, overste Le Poole, maakte van deze gelegenheid gebruik om zijn tevredenheid te betuigen over de bij zondere opgewektheid, waarmede de aan wezigen gedurende deze herhalingsoefenin gen steeds hun dienst hadden verricht en sprak tevens zijn dank uit aan den luite nant Steenhauer en zijn trouwe medehel pers uit de cantine-commirsie. aan wiens onvermoeid werken het 1° danken is ge weest, dat een reeks van goed geslaagde ontspanningsavonden kon worden georga niseerd. Als volgende spreker betrad de reserve- kapitein A A Kramer het podium, om mede namens de overige officieren den luitenant Steenhauer hulde te brengen voor hetgeen hij met opoffering van vele zijner vrije avonden, in dpzen tijd voor de ontspanning van de soldaten had gedaan Als blijvend aandenken bood deze spreker den luitpnant Steenhauer een vulpenhouder aan. Ook deze beide laatste toespraken werden met een luid en langdurig applaus beantwoord. In de rij der ontspanningsavonden kan deze uitvoering een prachtig slot genoemd worden. HET ZWEMSEIZOEN LOOPT TEN EINDE. De gemeentelijke grondwater-zweminrich ting „de Zijl" is heden gesloten; de inrich ting aan den Hooge-Rijndijk zal de volgende week Zaterdag dit voorbeeld volgen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap Sajetfabrieken P. Glos en Leembruggen, Langegracht 8-12, Leiden. Nieuwe Commissaris: Mr. C. J. Leembruggen, Scheveningen. Naamlooze Vennootschap Sajetfabriek en Breierij J Parmentier Zonen. Lammer markt, Leiden. Nieuwe Commissaris: Mr. C. J. Leembruggen, Scheveningen. Naamlooze Vennootschap „Nellenfabriek voorheen Jaeger", 3e Binnenvestgrachl 22, Leiden Nieuwe Commissaris: Mr. C. J. Leembruggen, Scheveningen. Goederenmagazijnen Nederland, voorheen M. Katan (F.), Hooigracht 50, Leiden; Hoofdz.: Oranjeplein 109, 's-Gravenhage. Koopen en verkoopen. fabriceeren en doen fabriceeren van meubelen, enz De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam, thans: N V. Goederenmagazijnen Nederland, voorheen M. Katan. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heeren L. A. F. J. Sloet lot Everlo (Hilversum), J. E. W. Boe- les (Leeuwarden) en W. Beun (Leiden); voor het candidaatsexamen rechtsgeleerd heid d,è dames A. M. van Harreveld (Den Haag) en A. J. M. Dolk (Rijswijk, Z.-H.) en de heeren J A. James (Rijswijk, Z.-H.) en Tli. W. F. H. Smits (Den Haag). DE BIOSCOPEN. De directie van het Casino-Theater heeft met de beide hoofdfilms van deze week een goede keuze gedaan. Het Orionnieuws geeft o.a. het spoorwegongeluk te Meppel en de feesten ter gelegenheid van het 100U- jarig bestaan van Overschie. Daarna draait de film: „Schapenteelt", een film, waarbij schitterend gekleurde beelden op het doek verschijnen. Het geeft een overzicht van de schapenteelt in Amerika. Nog voor de pauze de film „Spoorloos Verdwenen" met in de hoofdrol Louis Moran en George O'Brien. Bob Kelly zal zich verloven met Louis Moran. Op haar verloving wordt haar broer door een bende juweeldieven ver moord. Zij valf in de handen van die ben de en na een maand gelukt het Bob die inmiddels uit zijn betrekking ontslagen is, de bende te ontmaskeren. De spelers ver tolken hun rol allen uitstekend Na de pauze komt de hoofdfilm „De spion van de Cavalerie". Deze film speelt in den wereldoorlog op het Oostfront Door spionage wordt het dorp bijna aan de Rus sen verraden door toedoen van graaf Koma- roff en zijn vrouw Doch door kranig op treden van de officieren Hihalom. Fryland en luitenants Starhemberg en Matloni, wordt het dorp gered. Het is werkelijk de moeite waard de films van deze week eens te gaan zien. Ook de muzikale begeleiding was uitstekend verzorgd Vanaf Maandagavond wordt in de plaats van de eerste hoofdfilm vertoond „Omar Pasha" een dramatisch filmverhaal uit het Bedouïenleven, waarin John Gilbert en Adolphe Menjou de hoofdrollen vervullen. De namen van deze beide groote acteurs staan er ons borg voor. dat ook deze film het aanzien overwaard zal zijn. Het City-Theater brengt deze week een programma, dat we ieder kunnen aanbeve len, omdat het een tweetal films bevat, die veel belangstelling verdienen Het „Vlam mende Woud" is de titel der film, die voor de pauze loopt en door de ons onbekende artisten goed wordt gespeeld, terwijl het filmverhaal zoo spannend is, dat men deze rolprent met ademlooze stilte volgt en niet eerder bevredigd is, voordat de laatste me ter is afgedraaid. Hieraan gaan nog vooraf eenige schitterende natuuropnamen en een zeer vermakelijke klucht in twee acten, getiteld: Apenvreugde. Onnoodig te zeggen dat de dolle situaties menigen lach in het theater doen weerklinken! Na de pauze gaat tenslotte „De Bloed wraak" of Door Padvinders gered," een film uit de „Far West" met Fred Thomson in de hoofdrol. Deze rolprent is er weer een zooals we veelvuldig in City zien en die eigenlijk geen betoog behoeft. Wij behoeven dus niet le vertellen dal de sensatie hoogtij viert Het spel van Frcd Thomson is vol doende bekend dan dat het noodig zou zijn er hier over uil le wijden, terwijl zijn onafscheidelijk paard weer dikwijls op het laatste oogenblik zijn meester uit zeer be narde posities weet te redden. Alzoo zijn we weer genaderd tot de his torische feestdagen waarin wij de ontzet ting van onze stad in het jaar 1574 her denken. Dan vier alles feest en wordt de sleur van het dagelijksch leven vergeten. De directie van het Trianon-Theater heeft een film- en variétéprogramma samenge steld, dat zich wel heel aanpast aan de feesten, die we de volgende week hier zul len vieren. Daartoe werkt allereerst mee een nieuwe film van de groote Deensche komieken Watt en Half Watt De film is in een nieuw genre en heel iets anders dan de andere door hen gemaakte rolpren ten, met voorbehoud alleen van den ko- mischen inhoud. De dolkluchtige tooneelen, die er ontstaan, wanneer Watt en half Watt gezamenlijk als standbeeld moeten dienst doen en begrijpelijkerwijs wel eens ongeduldig worden op hun voetstuk en er beweging in het „standbeed" ontslaat, ver oorzaken geweldige lachsalvo's, die de zaal aan één stuk door in lach9tuipen doen zit ten. In één woord Watt en Half Watt zijn in deze nieuwe rolprent onverbeterlijk en wjj kunnen ieder aanraden ze in „Kracht en Schoonheid" te gaan zien. Om de lach spieren vast lenig te maken draait voor do pauze „Roosje uit de Waschlijnsteeg", waarin de bekende Clara Bow haar trium- phen viert. Vol kostenlijke humor is ook deze film, waarin Clara Bow. terzijde ge slaan door een staf van eer9te rangs artis ten, waarover Paramount beschikt, prach tig spel levert Hieraan gaan nog vooraf het journaal. Hollandsch Nieuws, waarin we als actualiteit de moordzaak Giessen- Nieuwkerk zien en een dolvermakelijke twee-acter. Het variété-nummer „De Groote Riva Revue" is een nummer, dat geroemd dient om de schitterende dansen, die erin wor den uitgevoerd en terwijl ook de costumes bijzonder smaakvol zijn. Al met al een uitstekend feestprogramma, dat stellig volle zalen zal trekken. Luxcr-theater Harrv Piel. de stout moedige en onverstoorbare, blijft toch maar steeds de krachtgeweldenaar, die zonder blikken of blozen de meest gedurfde toeren blijft uilhalen. Hij ziet er niets in, om met een motorfiets de trapleuning af te rijden, minutenlang onder water le zwemmen of uit een geblindeerde verhuiswagen te bra ken. Dit zijn maar enkele staaltjes uit de serie toeren, die hij nu weer in de film „Zijn sterkste wapen" weet uit te halen en waarvoor men als steeds wel groote bewon dering kan koesteren, al weegt de vraag, in hoeverre deze bezitter van groole tegen woordigheid van geest, gebruik maakt van filmtrucs. Ook deze nieuwe film is een aaneenschakeling van sensationeele. hoe wel dikwijls onlogische avonturen. De on- logica van het geheel nemen we echter graag op de koop toe, omdat we er reeds dankbaar genoeg voor zijn. een avond ge heel opgenomen te worden in de maal stroom van een wild en avontuurlijk uit vindersleven, waaraan de onontbeerlijke liefde de noodige romantiek schenkt. Piel's groot zelfvertrouwen, ongemeene energie, verpletterende brutaliteit en sehem- zinnig intelligentie bezorgen hem tenslotte het vurig verlangde geld, dat hem zijn ge liefde Dolly in de stoere armen voert. Dit echter niet. alvorens hij langdurig heeft moeten vechten met zijn verwoeden con current. den gentleman-inbreker Ginew, de man met de welverzorgde geitesik. die hem 9teeds een halve minuut te vroeg ont snapt. Over de inhoud wijden wij verder niet uit- ge moet zelf dit verhaal vol ge heimzinnigheid en spanning gaan zienl In de film „Het nachtleven van New York", zoo mogelijk nog avontuurlijker, is Lon Channey met zijn schurkengezicht weer tussrhen gruwzame misdadigers in zijn ele ment: ook nu ontpopt hij zich als iemand met een vervaarlijk uiterlijk maar met een goede inborst. Het variélé-nummer „De drie Daisho's" tenslnlte is ook al even adem beklemmend als de rest van dit zenuw schokkende programma! Prof. dr. W. de Sitter, die tezamen met prof. dr. G A. F Molengraaff uit Delft en prof. dr. Ernst Cohen uit Utrecht, op uit- noodiging van de Zuid-A frikaansche regee ring het congres van de British Association for the Advance of Science, in Zuid-Afrika gehouden, heeft bijgewoond, is gisteravond hier ter stede teruggekeerd. De heer C. P. Borst a'hier is bestemd voor uitzending naar Ned. lndië al9 onder wijzer bij het M. U. L. O. De diensfplichtige korporaals, soldaten en onderofficieren der lichting 1923. die van 12 respectievelijk 8 September af voor herhalingsoefeningen alhier onder de wa penen zijn geweest, vertrekken heden met groot verlof. Dinsdagavond geeft de bij radio-luiste raars welbekende vioÜ9t Boris Lensky in hotel café restaurant „Het Haagsche Schouw" een concert. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit Blad. BINNENLAND. Het rapport der commissie van onderzoek, inzake de wijziging van de wet op het notarisambt (2e Blad.) Op 7 October worden de werkzaamheden in de Zaansche houtindustrie hervat. (Binnenland, 2e Blad.) Maatregelen ter bestrijding van de werk loosheid in de bollenstreek. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad.) BUITENLAND. Mc Donald is naar Amerika vertrekken. (Buitenland 1ste Blad.) De regeeringsverklaring van het nieuwe Oostenrijksche kabinet. (Buitenland, le BI.) Cesare Rossi tot 30 jaar dwangarbeid veroordeeld. (Buitenland. 1ste Bad.) Gisteravond te ongeveer 12 uur is op den Rrjnsburgerweg ter hoogte van de villa van den heer Bosman een hoofd buis van de waterleiding gesprongen, waardoor het wa ter met kracht van tusschen de straakteenen stroomde en den geheelen weg op dat punt blank zette. Daar het water veel zand meespeelde, en de hoofdbuis ter plaatse juist onder de tramrails ligt, zette men in verband met het verzakkingsgevaar, bet tramverkeer in beide richtingen slop Dank zij het late uur had dit geen stagnatie in het interlocal? ver keer tengevolge. Er gingen verscheidene uren mee heen, eer het gat gedicht was. Gistermiddag te halftwee beeft de 40-jarige los werkman H V werkzaam bij de Hoceer-inlichting nabij de tramremise aan den Rijnsburgerweg een ijzeren mast op zijn been gekregen. V. was bezig dezen mast op een lorrie te vervoeren en liep daarbij niet, zooals het voorschrift luidt, Achter de lorrie, maar er naast. Door het breken van een as kantelde de lorrie en kreeg V. het ijzeren gevaarte op zijn been. De Eerste-Hulpdienst constateerde een breuk in het rerhterbovenbeen en ver voerde den man naar het Diaconessenhuis. Hdenmorgen te 7 uur was de 58-jarige P. D. op de scheepswerf der Gebroeders Boot bezig met het slijpen van een stuk gaspijp op een amarilsteen. Plotseling werd de gas pijp weggeslingerd en sloeg den man in het gelaat, waarhij een slagader werd getroffen. De Eerste Hulpdienst legde een voorloopig verband, waarna de man ter verdere behan deling naar het Sint Elizabelhsziekenhuis werd overgebracht. Het sigarenmagazijn „Jocha" van den heer Joh. Charité in de Morschstraat 51 is met ingang van heden verplaatst naar het perceel Morschweg 28, waar eertijds even eens een sigarenmagazijn was gevestigd. Er zijn eenige wijzigingen aangebracht, waar door de winkel er keurig uitziet. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 29 SEPTEMBER. LEIDEN. Doopsgez. Gem.: Voorin, balfelf, ds. Bonga. Eglise Wallonnematin k dix heuree et demie, M. L. G. M. Bresson. Evang. Luth. Gem.: Voorm. halfelf, ds. De Meijere Rel. So-- Ver. (Nutszaal): Nam. 7 uur, ds. H. J. Mispelblom Beijer, vaa Dord recht. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis): Voorm. halfelf, mej. A. M. L. Frevil, van Rotterdam. Remonstr. Kerk: Voorm. halfelf, ds. Makkink. Geref. Kerk (Rehoboth, Rapenburg) Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds Van den Brink. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned.-Herv. Kerk (Julianastraat) Voorm. 10 uur, ds Johs. Stehouwer V o» rb. H. Avondmaal); nam halfzeven, is. J. G. L. Brouwer. Hulpgebouw Gouwsluis: Nam. halfzeven ds. Johs. Stehouwer. Ned.-Herv Kerk (Oudshoornscheweg) Voorm. halfelf dr. Boersema van Leiden.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1