DAT IS NU JUIST DE KWESTIE DEKEN de verduistering van f. 145.000. giessen-nieuwkerk op de film. door 'n auto aangereden. granaat ontploft. RECHTZAKEN. kantongerecht te leiden boot omgeslagen. twee kinderen onder een auto. de inbraak te heerhugowaard. knoeierijen. HOEDEN EN PETTEN American Style - Jos. Bertrand - Donkersteeg 3 mexicaansche bandieten. tegen het dansgevaar. brand in de haven van petersburg. dood door schuld. SPORT. zaterdagmiddag competitie l. v. b. wereldrecord 400 m. hardloopen. de „graf zeppelin" naar zwitserland. laffe streek. reclame. Nu het kouder wordt: EEN BESTE HET LE1DSCHE WOLLEN DEKENHUIS drie slachtoffers bij een brand. typhoon boven japan. diefstal en heling. zware mishandeling. schilderijendiefstal wedstrijd voor zesmeters belgie—nederland, de gefingeerde berooving te deventer. de verduistering van veergelden. niet tijdig terugkeeren van verlof van 'n officier 't wereldkampioenschap. winterwedstrijd leidsch schaakgenootschap. vier stralen «p de motorbrandspait werk te, was men spoedig het vuur meester. De opslagplaats was toen echter al vrijwel in de asch gelegd. Te "Wgchen is af-*brand de boerderij van K. Janssen. De inboedel ging groo- teudeels verloren. Verzekering dekt de schade. De dader te Amsterdam aangehouden. Hedennacht tegen halféén is de advocaat en procureur S. van M., die voortvluchtig was, wegens verduistering van een bedrag van f. 145.000.te Amsterdam gearres teerd. 'Hij is in het politiebureau aan den Smgel ingesloten. Dezer dagen is door den heer Zwaluw, in opdracht van Kleinmann's Filmfabrikatie, bij de Ncderlandscho Bioscooptrust gedepo neerd de titel voor een film „De Moordzaak Giessen-N ieuwkerk". Deze film, die tot onderwerp heeft de ge ruchtmakende moordzaak, zal vervaardigd worden door Kleinmann's Filmfabrikatie. on der leiding van den heer Kleinraann. Zoo- dra de aangekondigde film „Zeemansvrou wen", naar Bouber's tooneelsluk, zal zijn voltooid, dus waarschijnlijk nog voor het einde van het jaar, zal met de opnamen voor deze film worden begonnen. Reeds Iheeft men met eenige bij het proces betrok ken personen overleg gepleegd, waardoor men de beschikking heeft gekregen over de meeste stukken en over uitvoerig feiten materiaal. Door den heer Pcterse, een der scenarioschrijvers van de U. F. A.. zal het scenario worden samengesteld. Eergisteravond is op den drukken grens- weg tusschen Kaldenkirchen cn Leuth de heer M. Holla uit Venio door voorbijgan gers bewusteloos gevonden met bloedende hoofdwonden. De politie bracht hem naar het ziekenhuis waar hij gistermorgen is overleden zonder tot bewustzijn t-e zijn ge komen. Het onderzoek wees uit, dat hij door een auto moet zijm aangereden. De schoolopziener stelde vragen aan de klas. Toen hij aan een jongetje met een vuurrood hoofd vroeg, hoeveel dagen er in een jaar waren, zei dezeZeven Toen het gelach vaai de klas wat be daard was, vroeg de opziener nog eens: Kom, vent, ik bedoel niet in een week, ik vroeg in een jaar! De jongen was even uit het veld gesla gen, maar antwoordde toen opeens: Maandag, Dinsdag, Woensdag, Don derdag, Vrijdag, Zaterdag en Zondag. Dat zijn er zevenEn als ei* nou nog méér zijtn, dan heb ik daar nooit van gehoord! BUITENLANDSCH GEMENGD. Bij het afbreken van den klokketoreu der kathedraal van Jarasl&w ontplofte een in een muur ingemetselde granaat, waarbij 4 arbeiders gedood, 3 zwaar en 4 licht gewond werden. Volgende vonnissen zijn geveld: I. B., overtreding der motor- en rijwielwct f. 4 of 2 dg.; G. V.. Katwijk, overtreding van het melkbesluit, f. 3 of 2 dg.; M. F.. Oegst- geest, overtreding van het motor- en rijwiel- reglement. f.3 of 2 dg.; G. P. B., overtre ding der arbeidswet, 2xf. 4 of 2x2 dg.; J. S., idem, 2 x f. 3 of 2x2 dg.; J. C. v. d. S., idem, f. 3 of 2 dg.; H. K Voorburg, varen zonder vergunning, f.10 of 5 dg.; H. T., openbare dronkenschap, f. 5 of 3 dg.; C. A. E., Rotterdam, loopen op verboden grond, f. it of 2 dg.; W. C. B.. Amsterdam, idem, f. 3 of 2 dg.; H. M.. fietsen zonder bel f.3 of 2 dg.; A. v. d. H., idem, f. 3 of 2 dg.; J. S. openbare dronkenschap f. 5 of 3 dg. Door het omslaan van een te zwaar be- ladon boot zijn vijf mensohenlevens ver loren gegaan. De boot vervoerde een aan tal personen uit de door cholera geteis terde stad Kanji ar o (Bintsoh-Indie). Te Moordrecht js gistermiddag eon ernstig j ongeluk gebeurd. Een zwaarbeladen vracht- auto van Van M., uit Zegwaard, kwam de bocht van de Kerkstraat om en reed de hel ling af, waarbij twee jeugdige meisjes, die ■het voertuig tegemoet liepen, werden gegre pen. De kleinen kregen de wielen over het lichaampje en kwamen onder do auto te lig gen Toen men do kinderen had bevrijd, bleek hot eenc, een 6-jarig dochtertje van den heer J. van Vliet, uit de Kerkstraat, te zijn gedood, terwijl het andere, het even oude kind van den heer C. Boogaart, uit de- zelde straat, eenige lichte kwetsuren had op- geloopen. De vermoedelijke daders van den hrutalon inbraak, waarbij f. 3000 werd geslolen bij den kassier der boerenleenbank te Hcer- Hugowaard zijn gearresteerd. Het zijn twee beruchte personen, P. K. te Zuid-Scharwoude en H. O. te Noord-Schar- woude, de reeds meermalen mei politie en justitie in aanraking zijn geweest. De drie broeders Max, Leo en Willy Sklarek, bekende Beriijnsche renstalbezit- ters en leveranciers van kleeren aan alle Beriijnsche gestichten, ziekenhuizon enz zijn door de politie in hechtenis genomen onder beschuldiging door knoeierijen zware verliezen aan de Berliner Sparbank ie heb ben berokkend. Er is sprake van verliezen van meerdere millioenen marken. RECLAME. 3427 Daar wij ons toeleggen op den SPECIALEN VERKOOP van brengen wij niet alleen een grootere sorteering. maar zijn onze prijzen lager dan waar ook. Overtuigt U eens Bandieten hebben in Amozec een omnibus aangevallen cn schoten op do reizigers ge lost. Eén persoon werd gedood, een gewond. Allo reizigers werden volkomen uitgeschud en, nadat men hun ook hun kleeren ont nomen had, naakt op straat achtergelaten. Eergisteravond heeft een vergadering plaats gehad van het onlangs te Deventer opge richte comité tegon het dansgevnar. samen gesteld uit vertegenwoordigers van verschil lende kerkelijke en maatschappelijke rich tingen. De voorzitter, ds. G. van Rliijn, deelde mede, dat het comité van actie twee maal een onderhoud mot den burgemeester heelt gehad, die zijn medewerking toezegde, doch aanried, langzaam te werk Ie gaan Na uitvoerige discussies werd besloten, een speciale courant te verspreider, ten einde het publiek op het gevaar van het dansen, vooral voor de jeugd, te wijzon. Hot comité van actie zal voor dit orgaan een redactie aanwijzen; eenige aanwezigen gaven zich op voor 'het vorrichlen van de noodige admi nistratieve werkzaamheden. In do haven van Petersburg is oen grootc brand uitgebroken, die eenige opslag- .plaalsen verwoest heoft. Na 7 uur werken kon do brandweer liet vuur meester worden. Voor de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar heeft terecht gestaan een 49-jarige winkelier uit Den Helder, verdacht door zijn schuld den dood te hebben veroorzaakt van een driejarig meisje, een dochlertje van den heer Mooy, hotelhouder te Huisduinen. Op 7 Juni zou verdachte roekeloos en onvoorzichtig met zijn auto achteruit heb ben gereden op het plein voor het bad hotel, waar het meisje aan het spelen was en het kind is daardoor ernstig gewond ge worden en den volgenden morgen in het ziekenhuis overleden. Get. mej. Kroes, een Duitsche werkster, deelde mede, dat de auto hard achteruit reed. Ook haar kinderen geraakten onder den wagen, maar bleven ongedeerd, maar de kleine Maria de Mooy bleef bloedend en bewusteloos liggen. De heer Naliuy?, die met zijn echlgenoote in de serre van het hotel zat legde een situatie-teekening over. Hij heeft de auto met groote vaart achteruit zien rijden. Ge tuige is officier, zelf belast met de op leiding van chauffeurs en dus deskundig. Geluige schatte de snelheid van de achler- uit rijdende auto op 14 tot 18 KM Verdachte zegt, dat hij het kind na hot ongeluk zelf aan de moeder heeft gegeven Hij verklaart het terrein achter zich wel overzien te hebben, maar herinnert zich riet meer of hij signalen heeft gegeven. Den wegspiegel heeft hij niel gebruikt. Verdachte meent, dat hat kind is komen aanloopen, wollichl om haar speelgoed voor de auto weg (e halen. Hij rijdt reeds 11 jaar aulo en heoft nog nimmer een ongeluk veroor zaakt. De officier neemt aan, dal de kinderen op het terrein speelden toen verdachte achteruit reed en je wijze waarop deze zulks deed was niot de meest veilige. Wat de slraf betreft wil de officier gevangenis en hechtenis uitschakelen en hij vordert 1 f 300 boele of 30 dagen hechlonis. Dc verdediger mr. De Gavere, uit Am- sterdam, zeide dat verdachte onder dit ge val len zeerste gebukt gaat, Z. i. is hel wc-tlig eu overtuigend.-, bewijs van schuld niel bewezen waarom hij op vrijspraak anndrong Subsidiair sipol pleiter zich bij het requisitoir aan wal betreft de strafmaat. naam le willen noemen van den persoon, die hem en zijn collega vertelde, dal ver dachte een dronken gemaaklen bezoeker berooide De rechercheur; Ik kan mij den naam niel herinneren. Mr. Kokosky: Heelt dan die medrdeclin; zoo weinig indruk op u gemaakt? U vertelt in uw rapport, dat dc mededeeling u gedaan werd door een persoon, die verzocht zijn naam niel le noemen, daar hij anders zijn leven niet zeker zou zijn en zelfs wel broo deloos gemaakt zou kunnen worden. Deze mededeeling, die aan u en uw collega ge daan werd, moet toch wel indruk op u ge maakt hebben? President mr. Jolles, tot den rechercheur: Kynt u ons nader inlichten? Do rechercheur: Neen! Mr. Kokosky: Vindt u het in den haak, dat u een rapport uitbrengt, waarin u den officier en den rechter inlicht en waarin u dingen zei, die den verdachte zwart maken, terwijl u eenige maanden laler niet meer weet wie u de mededeelingen deed? De rechercheur antwoordt niet, waarop mr Kokosky zegt: Tk zal niet verder in- sisteeren. want ik wil de zaak niet opbla zen, maar ik hoop, dat in het vervolg zu'.ko dingen niet meer zullen voorkomen. Hel is een groot misbruik dat heel erg is, want men staat er machteloos tegenover. President: U kan u er op verdediger, al weet u niet wie de mededeeling deed. Het is echter beter om dergelijke rapporten niet in le sturen. Hel is niet erg wenschelijk. Adv.-Gen? mr. Bauduin requireerde be vestiging vgn het vonnis Mr. Kokosky pleitte vrijspraak. VOETBAL. Het programma voor morgen luidt: A.R.C. IIFides Pacta I, Fides Pacta II S.L.F. I; Oegstgeest—A.KC. 1, alle te half vier. ATHLETIEK. Va7. Dias meldt uit New-York: De Amerikaansche Atheltiek-Unie heeft thans het record van den Amerikaansohen athleet Spencer over 400 Meter hardloo- pen in 47 sec. erkend. De Unie heeft dll reoord voorgedragen aan de Intenationale Athletiek-Unie om dezen tijd als wereld recordtijd te erkennen. Spencer maakte dezen tijd op 11 Juli 1938 te Philadelphia, tijdens wedstrijden ter afvaardiging voor dc Olympischo Spelen t-e Amsterdam. Het heeft dus 16 maanden geduimd, eer deze prestatie gehomologeerd kon worden. Da reis van 9 uur van den „Graf Zcppe- i lin" boven Zwitserland is weer een zege tocht geweest. Te Bern worden draadloos be- ieefdlieidsspccchen gewisseld ele. Het lucht schip is gisteravond goed en wol le Frie- drichsliafen teruggekeerd, EEN ONTPLOFFING BIJ EEN MILITAIRE OEFENING. By een militaire oefening op een exer citie-terrein, te Boden in Noord-Zweden, is j dcor een ontploffing een onderofficier ge dood en een andere onderofficier en zes maD gewond. j Men vermoedt dat de ontploffing is oni- staf.11 doordat een soldaat een brandende lucifer in een kruitvat heeft gegooid. De een of andere onverlaat heeft de „grap" uitgehaald een regenpul, ioebchoo- rende aan den heer Koopman lo Wester broek. met petroleum te bederven. VOOR EXTRA LAGEN PRIJS IN 3438 Opgericht 1875 Haarl.str. hoek Donkerst. 2-4-6 Te Epernay heeft een hevige binnenbrand drie slachtoffers geëisoht. Tegen tien iiur 's avonds zag een vrouw een hevigen vuurgloed in de vertokken van haar buren op de eerste verdieping. Op het- zeude oogenblik werd een ruit ingeslagen en de vader van het gezin sprong in vlam men gehuld naar buiten. De buurvrouw kon de brandende kleeren van den ongelukkige, die om zijn kinderen riep, dooven. Inmiddels waren andere huurlieden toe- gespeld en een hunner drong de kamer bin nen, welke geheel vol rook stond en haalde de vrouw en haar beide kinderen van 5 en van l'/u jaar uit bed. Zij overleden echter, neg der.zelfden nacht in het ziekenhuis, waar heen men hen had overgebracht. De toe stand van den man is zeer ernstig. Men vermoedt, dat de vrouw in een on- 'beheerscht oogenblik benzine over den grond heeft gegooid en deze toen heeft aangestoken. Naar uit Tokio wordt gemeld, heerscht in de Noordelijke gedeelten van Japan een lievige typhoon. De scheepsverbindingen tusschen Hakodate en liet eiland Sachalin zijn dientengevolge verbroken. De Japan- sche draadlooze stations vangen regelmatig noodseinen op, afkomstig van schepen, die in het lyphonngebied in nood verkeeren. Het Japanschc ministerie van marine hee'l order gegeven, dat onmiddellijk oorlogs schepen zullen uitvaren om de in nood ver- keerende schepen ler hulp te komen. Tot dusverre worden ver- heidooe la pan ache visschers vermist. Mr. Jcllet berispt eon reoheroheur. Voor het Ainsletyjjunsch "Gerechtshof ston den gisteren iri hooger beroep terecht eon 28-jarige stolieerder en een 24-jarige gewe zen caféhouder. Zij weiden op 30 Mei 1.1. door de Vijfde Kameg der Amsterdamsclio Rechtbank ieder veroordeeld tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf. De stoffeerder had in vereeniging met een ander uit onbeheerd staande auto's reisde kens gestolen en in een perceel aan den Amstel le Amsterdam ingebroken, terwijl hij ook zelfstandig diefstal van een para- pluiestandaaid in de Hemonyslraal had ge pleegd. De ex-caféhouder had zes h zeven der geslolen reisdekens van dé dieven ge kookt, werd slaande de zilting der recht bank op 10 Mei 11. gevangen genomen en daarna wegens heling, meermalen gepleegd, veroordeeld. Advocaat-generaal mr. Bauduin eischte tegen den stoffeerder, die hel eerst zich le veranlwoorden had en bekende, bevestiging van het vonnis, behoudens de qualificatie. Wat de caféhouder betreft, deze ontken de. Hij heeft de reisdekens gekocht, maar zei niet te hebben geweten, dat ze gesto len waren. De dieven werden als geluigen gehoord en legden bezwarende verklarin gen tegen verdachte af, Volgens hen had den zij hem ook andere goederen, die zij gestolen hadden, verkocht O.a. onderklee- ren en een biljartbal, nadat verdachte ge zegd had: „als je eens een paar biljartbal len hebt dan koop ik zo". Het zilver, dat zij op den Amslel hadden ontvreemd, had hij geweigerd te koopen, zeggende: „ik zal het voor jelui smelten". Tot de getuigen behoorden ook hvee agenten-rechercheurs. Zij hadden op ver zoek van den substituut-officier van justi tie. mr. Van Dullemen, die de vervolging in- slelde, een rapport omtrent verdachte uit gebracht. Dit rapport lag bij de stukken en maakt melding van een mededeeling ge daan door een persoon wiens naam niet ge noemd wordt daf verdachte er niet legen opzag, iemand die zijn café bezocht, dron ken te voeTen en hem in dien toestand den gcuden ring van den vinger te halen. Mr. F. A. Kokosky, de verdediger, wees er «p, dat verdachte zich op anonieme mede deelingen niet verdedigen kan en vroeg aan de rechercheurs den naam le noemen van den persoon, die de mededeelingen deed. Hoewel de eene rechercheur het rapport mede namens den anderen rechercheur op maakte, zei de laatste aan hel rapport niet te hebben meegewerkt; wel weel hij. dal zijn collega het rapport opmaakte. Den naam van den persoon zei hij niel te kun nen noemen. Mr Kokosky vroeg daarop aan den ve. chercheur. die het rapport vervaardigde, den Voor de Ilaarlemsche rechtbank stond ierecht een 32-jarige zeeman uit i.Imuiden. Hem was ten laste gelegd dat hij 23 Augus tus j.l een meisje opzettelijk en met voor bedachten rade van het ieven had willen herooven, althans zwaar lichamelijk letsel had willen toebrengen door haar met een mes in den linkerbovenarm en rechter schouder te sleken. Hen groot aantal getui gen werd gehoord,, uit wier verklaringen bleek, dat yprdachte gunstig bekend staat, en de gestoken vrouw minder gunstig. Verdachte was slceds goed voor haar ge weest, doch als hij op zee was ging de vrouw slceds met andere mannen uit. De officier van Justitie trok de in de dag vaarding ten laste gelegde voorbedachte rade alsmede poging (ot doodslag in en eischte wegens poging tot zware mishande ling vier maanden gevangenisstraf. De verdediger pleiile vrijspraak en on middellijke invrijheidstelling. Dit laalsle werd door de rechtbank ge weigerd en de uitspraak bepaald op 3 Octo ber a.s. o Gisicrmorgen deed de Ilaarlemsche recht bank uitspraak inzake den diefstal van twee schilderijtjes in het Frans Hals museum te Haarlem. De rechtbank besliste dat het. onder7.oek niet volledig was ge weest en wees dc zaak lerug naar den rech tercommissaris. ZEILEN. Voor het eerst sin cis geruim en tijd zullen Zondag eens weer vijf ze9meters elkaar be kampen en wel bij de wedstrijden van de Zaanl-amdsohe Zeilvereeniging. Op dien dag zullen uitkomenBraasse- mermeer (ex-Antigon). Lou, Kemphaan, i Sally en Prinses Juliana. WATERPOLO. De Belgische walerpolo-ploeg, die op October legen Nederland zal uitkomen, ziet er als volgt uit: Doel: Brandeleer. Achter: Rouwens en Stoelen. Midden: Gerard Blitz. Vóór. Mathieu, Coppieters en Depauw. Invallers zijn Melardy en Lippens. Het gerechtshof te Arnhem heeft den kan toorbediende G. J J. S. te Deventer wegens deelneming aan een gefingeerde herooving en wegens verduistering van f. 15.000 met vernietiging van het vonnis der rechtbank te Zutfen, veroordeold tot 4 maanden ge vangenisstraf. Dc rechtbank te Zutfen had G maanden geëjscht. Het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tégen A. M. V., veerknecht en K. K., kantoorbediende, bei den te Nijmegen, wegens verduistering in hun functie als beambten van de pont te Nijmegen. Het bof heeft het vonnis der rechtbank, waarbij beiden tol 6 maanden gevangenis straf waren veroordeeld, bevestigd en be paald, dat de sdraf voor beiden voorwaarde- lijk zou zijn. Naar de ..Msb." verneemt, heeft het Hoog Militair Gerechtshof beslist, dat de le luitenant van het 10e regiment infante rie te Ede v. d. H., die op 10 September j.l, in hooger beroep heeft terecht gestaan wegens het niet tijdig van verlof terug- keeren in zijn garnizoen, hetgeen volgens hem een gevolg zou zijn geweest van zijn zieken lijken toestand, aan een psychia trisch opderzOck zal worden onderworpen. Dit onderzoek zal geschieden door dv. Tempelmans Plat t-e rs-Gravenhage. SCHAKEN. De partijen in Nederland. Naar gemeld wordt is de datum der eerste partij tusschen Aljeo'hin en Bogoljubow, welke in Nederland gespeeld worden, vast gesteld op 24 October in het Nationaal Schaakgebouw te 's-Gravenhage. In hel geheel zullen drie partijen in Den Haag gespeeld worden, daarna één Ie Amsterdam en één le Rotterdam. Het aan tal deelnemers aan dezen wed strijd bedraagt thans reeds 32. In de Isie groep zijn 10 spelers geplaatst, in de 2de groep eveneens 10. in de derde groep 12. De uilslagen der eerste ronden waren de volgende: lsto groep: W. H. Bosscha wint van Dr. C. II Iiins en speelt remise met Mr. C. J, Goudsmit. \Y. Demmendal wint van W. H, Bosscha. 2de groep: D. de Jong wint van S. J. v. d. Hoeven. W. de Bruin wint van J. M. Vilders, Dr. J. F, Sirks wint van Van der Hoeven, G. Schoppen wint van De Jong, van SirkB en can M. \V, Scheltema. R. van Dam wint van Volders en A. G. de Blécourl wint van W, B. Hofman. 3de groep: B. J. Wittenberg wint van M, J. Dieben en van S Ouiverkerk, J. L. C. Per- quin wint van II. Slegt, Ir. H. N, Francois wint van J. Tjalsma, W. B. Thoolen wint van Perquin en van F. Lek. Lek wint van Djeben en van Slegt, Dieben wint van C. Colpa en van Frangois, Ouwerkerk wint van Slegt, Tjalsma wint van Thoolen. Di opening: Wit: W, IL Bosscha, swart: Dr. C. H. Ifins. 1. d-f eC, 2. ef Pf6, 3. Lgö Lc7, 4 Ld3 b6, ■j. IJbd2 Lli7, 6. Pe2 ca, 7. 0—0 c4, S Pof Pc f 9. Lef Lef:. 10. PdGï K(8. 11 l.e7 f De7:. 12 Pel: zwart geeft op. D4 opening; Wit: W. Demmendal. zwart; W. H- Rn^<5p h n 1. df PI6, 2. e i g6, 3. Pc3 Lg7, 4. ef O-O, 5, f-f e6, 6. Le3 b6, 7. Ld3 Lb7. 8 Ph3 dó, 9. cdö edö 10. eó Pfd7, 11. 0-^0 12. Pbó of. 13. Lc2 Pc6, 14. fa gfó la. Lfa' Po7, 16. I.h7,:t Kli717. Phat zwari geeft op, wanl het mat ns Fga is niet wenden.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 6