70ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 26 September 1929 Tweede Blad No. 21330 GEMENGD NIEUWS. ALASTRIM. tuweelendiefstal te biarritz. inbreker gesnapt. verduistering van f. 25.000. door een molenwiek getroffen. branden. fietser door een auto gegrepen. twee kinderen door een trein gedood. de giessen-nieuwkerk- zaak op de planken. een avontuurlijk trio. misdrijf? de doodende twijg. koerier vermoord. misdaad of toeval? liefdesdrama. branden. EEN INTERESSANT MOMENT uit de paardenraces deze week te Windsor gehouden. RAMSAY MACDONALD, de Engelsche minister-president vertrekt Zaterdag met de „Berengaria" naar Amerika om per soonlijk besprekingen te voeren met presi dent Hoover. GISTEREN is het nieuwe Antony van Leeuwenhoek-huis aan de Sarphatistraat te Amsterdam door H. M. de Koningin-Moeder officieel geopend. Een foto, gemaakt tijdens de opening OP DE GROOTE RADIO-TENTOONSTELLING TE LONDEN is een radio-ontvangtoeötelletje te zien, dat wel aanspraak er op mag maken, tot de kletinste der wereld te behooren. Het kan in 'n handtaschje geborgen worden. HET LOSSEN VAN HET S.S. DISOIPLINA, dat bij Hoek van Holland 6trandde is in vollen, gang. Het .overbrengen van de kolen op de blazers, (kleine scheepjes), die ze weer n aar de lichters brengen. TWEE STERFGEVALLEN TE ROTTERDAM EN TWEE ZEER ERNSTIGE GEVALLEN. Thans ook in Den Haag? Te Rotterdam waren gisteren vier volwas sen personen, die zich niet hadden laten revaccineeren, zóó ziek, dat hun toestand hopeloos werd geacht. Hedenmorgen meldde de „Telegraaf" dat twee van hen zijn over leden. Het aantal sterfgevallen is daardoor te Rotterdam tot lé gestegen. Gisteren wer den aldaar geen nieuwe patiënten in het Ziekenhuis opgenomen; wèl is te Hilligers- berg een nieuw geval vastgesteld. Ook te Den Haag heeft zich op het depar tement van financiën een geval van alastrim voorgedaan. Het is gebleken, dat de patiënt in Delft woonachtig is. In laatstgenoemde plaats zijn gisteren tien nieuwe gevallen geconstateerd, waarvan twee ernstige. Eén dezer heeft een uitge breide huidverandering ondergaan, terwijl bij de andere patiënt een nierontsteking als complicatie is opgetreden. Alastrim is verder geconstateerd ie Hil versum (derde geval) en te Eindhoven (tweede geval). Op de vragen van het Tweede-Kamerlid mej. Groeneweg betreffende verandering door de hoofdinspectie van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid van een door een Rot- terdamsch medicus op een bewijs van over lijden ingevulde doodsoorzaak, heeft de mi nister van Arbeid, H. en N- geantwoord, dat het bewijs van overlijden, afgegeven door een geneeskundige, niet in handen komt van den hoofdinspecteur van de volksge zondheid, zoodat hij, behalve dat hij er niet bevoegd toe is, ook niet in staat is, de door den geneeskundige opgegeven doods oorzaak te wijzigen. Op vragen van het Tweede-Kamerlid den heer Kersten betreffende het nemen van maatregelen tegen het weigeren van toela ting tot scholen van niet gevaccineerde kin deren te Rotterdam, heeft genoemde minister geantwoord: Uit inlichtingen, door B. en W. van Rot terdam verstrekt, is het volgende gebleken: In verband met het veelvuldig voorkomen van alastrim hebben B. en W. van Rotter dam den hoofden der openbare scholen op gedragen. de ouders te wijzen op de wen- I schelijkheid, hun kinderen te laten inenten. Het hoofd van een dezer scholen heeft daarbij aanvankelijk aan een moeder, bij Iwie tegen de vaccinatie van haar kinderen bezwaren van godsdienstigen aard beston den, verzocht, hiar kinderen eenige dagen thuis te houden. Onmiddellijk, nadat de moe der de secretarie-af deeling voor het Onder wijs en de Volksontwikkeling had inge licht, is aan het hoofd der betrokken school medegedeeld, dat de toegang tot de school niet mocht worden geweigerd. De kinderen zijn daarop op den middag van denzelfden dag weder op de school toegelaten. Het bovenstaande geeft den minister geen aanleiding, in deze aangelegenheid nadere stappen te doen. o Een Nedeilandsche dame voor 2Va millioen francs bestolen. Havas meldt uit Biarritz, dat een individu des nachts de hotelkamer, welke bewoond werd door mevrouw Weinthal, de echtge- noote van den Nederlandschen consul, binnendrong en er juweelen stal ter waarde van 2Va millioen francs, w.o. twee ringen ter waarde van 1 millioen, twee met brillanten bezette platina-armbanden en een paarlencollier. Op het moment van den diefstal bevond de consul zich in zijn kamer, welke door de badkamer van het vertrek van zijn vrouw gescheiden is. o In den vorigen nacht ontdekten twee agen ten van politie, dat er licht brandde in een onbewoonde villa aan den Bioemendaalschen weg te Bloemendaal. Zjj stelden zioh verdekt op en zagen even later een inbreker naar buiten komen die twee zware koffers droeg, zilveren voorwerpen en andere voorwerpen van groote waarde bevattend. De man werd gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. De dader gearresteerd. Gisteren is te Wormerveer gearresteerd J. B., directeur van de coöperatieve maalderij De Vooruitgang. Hij heeft zich schuldig ge maakt aan verduistering van f. 25.000, ten r.aöeèle van die coöperatie Gebleken is dat B. in granen heeft gespeculeerd. Om zijn ver liezen te dekken, heeft hij geld van de coöpe ratie aangewend. o Een 5-jarig dochtertje van het echtpaar Alfing te Wolde.dorp heeft een slag gekregen van een der wieken van een molen. De klei- ne we? instond dood, Eergistermiddag brak brand uit in de kapoklabriek bij het station te llook. De vlammen sloegen weldra fel uit; een groote partg kapok ging verloren, Te Veldhunten bjj Gendringan is de woning van zekeren B. afgebrand. Het vee kon nog worden gered. Alles was verzekerd. Gisterenmiddag brandde de behuizing van K. Pieters te Oidakerk (Gron.) geheel af. De oorzaak is onbekend; verzekering dekt de schade, Te Noorddorp, gem. Heemskerk, is de 40- jarige schildersknecht Vennik, woonachtig te Limmen, door een auto zoodanig aange reden, dat hij met een hevige hersenschud ding en een ernstige schedelfractuur naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk moest worden overgebracht. De man had de onvoorzichtigheid om met zijn rijwiel vlak achter een auto te rijden en plots dit voertuig te verlaten, waardoor hij, rechts den weg overstekend, door een auto van de tegenovergestelde richting werd gegrepen. Het rijwiel werd totaal vernield. o Op den onbewaakten overweg bij Princenhage. Gistermiddag te ongeveer halfvier heeft op den onbewaakten overweg onder Beek bij Princenhage een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Twee jongetjes van ongeveer 7 jaar, van de familie Rombouts en de familie Mutsaers, reden in een hondenkar, welke bestuurd werd door een ouderen jon gen. De moeder van een der knapen was bij famile te Beek op bezoek en had de kin deren meegenomen. Juist op het moment dat de sneltrein van Breda naar Rozendaal den onbewaakten overweg passeerde bij Beek, was de hondenkar met de kinderen bij den overweg gekomen De grootere jon gen kon den hond niet houden, en 't wa gentje met beide kinderen werd door den trein gegrepen en totaal versplinterd. De kinderen werden op slag gedood, de lijkjes werden langs den spoorweg teruggevonden. De hond scheen juist over den spoorweg geweest te zijn, want het dier was alleen de staart afgereden Het kind van de familie Mutsaers was een eenig kind. De Kunst meldt, dat de Amsterdamsoha tocneeldirecteur Jan Nooy hst justitie-drama van Giessen-Nieuwkark heeft gedramati seerd tot een tooneelstuk, om er in ons land een rondreis mee te maken, Mr. Roobol en de heer Geudekek hebben hun medewerking toegezegd. Ook Klunder en Tennissen zul len er het hunne toe bijdragen. lAie minderjarige jongens uit Nijmegen, van 14 tot 15 jaar oud, verlieten Zondag j.l. het ouderlijk huis om plattelandskermissen te bezoeken. Te Uden kaapten zij twee fiet sen, waarmee ze verder op avontuur gingen De diefstal werd evenwel per radio bekend gemaakt, tegelijk met de signalementen van het veelbelovend drietal. Toen de politie te Schalkwijk (Utr.) de gesignaleerde rijwielen vond, werd het zwer vende trio ook spoedig ontdekt en wel in een circustentje, waar ze „werk" hadden ge vonden. Zjj werden naar Nijmegen gebracht en na verhoor ter beschikking hunner ouders gesteld. Het onderzoek inzake het feit, dat de ar beider J. Maandag j.l. met een gapende hoofd wonde te Echt langs den weg gevonden is, heeft aangetoond, dat J. het slachtoffer is van een overval Alles wijst er op, dat hier var, een aanrijding geen sprake kan zijn, „N.R.Cr." o Waarom speelt ge zoo zenuwachtig met dien waaier en houdt hem zoo voortdurend vast? vroeg zij Zijt gij er bang voor? Ik ben bang, antwoordde hij galant, voor alles, wait verkoeling tusschen ons kan brengen. o BUITENLANDSCH GEMENGD. Het 45-jarige gemeenteraadslid van Sprottau, Anderssohn, is op een eigen aardige wijze om het leven gekomen. Aa- derseohn reed met zijn rijwiel langs een boschje den tamelijk hoogen wegberm af. Daarbij raakte eeD twijg den haan van zijn in den borstzak stekendeD revolver, welke niet in rust stond, waardoor bet schot af ging en Anderssohn doodde. Volgens nog niet bevestigde berichten is kapitein Berditsj, speciale koerier van koningin Maria van. Joego-Slavië, op weg naar haar moeder koningin Maria van, Roemenië in het Servisch Banaat ver moord. Serditsj was een der intieme vrienden, van den ex-kroonprins van Roemenië, Carol. Q Aan. den 19-jarigen leerling Obermann uit Boohutm werd op een spoorreis naar Dortmund door een onbekenden mederei ziger chocolade aangeboden, na het ge bruik waarvan hij hevige maagpijnen kreeg. De vergiftigde stierf in het ziekenhuis, waarheen hij ter verpleging vervoerd was. Gisternacht loste in een restaurant in' Hochfeld de groentenhandelaar Berton meerdere schoten op de waardin en haar dochter. De waardin kreeg een schot in het onderlijf en zakte, levensgevaarlijk ge wond, in elkaar. De dader sleepte de bewustelooze doch ter naar de deur en loste op het meisje nogmaals verscheidene revolverschoten. Na de daad joeg hij zich zelf een kogei door het hoofd. Het meisje stierf reeds op weg naar het ziekenhuis. Haar moeder en de dader wor-i stelen met den dood. Het motief tot de misdaad moet in vei* smade liefde gelegen zijn. Gisternacht is de kunstwolfabrrek Nó3 te Minden geheel afgebrand. Het vuur vond gretig voedsel in de groote wolvoor- raden. De schade bedraagt eenige hon derdduizenden marken. Gistermorgen is brand uitgebroken in een wachtkamer van het hotel Zapf in Saalfeld Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het huis, hetwelk geheel met' gasten bezet was, ontruimd moest worden. Het personeel kon er nog juist het leven afbrengen. De gasten, waaronder negen tien dames vaü een Christelijke vereeni- ging, werden bij particulieren onderge bracht. Persoonlijke ongevallen deden zic£ niet voor. Het hotel brandde geheel uit, doch de schade word/t door verzekering gedekt.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 5